Der kom et nyt dansk navn på ATP-ranglisten, da Holger Rune optjente sine første 3 point ved Challenger i Blois. Desuden er der igen en dansker i ATP top 200 efter titel til Torpegaard i Columbus

Allerede efter sin første optræden i en ATP Challenger turnering i Blois i Frankrig kunne 16-årige Holger Vitus Nødskov Rune gøre indtog på ATP-ranglisten, idet sejren i 1. runde over 32-årige Nicolas Barrientos (COL) indbragte 3 point til ranglisten.

ATP Challenger Blois: Efter sejr i Challenger debut vandt rutinen over Holger Rune

27-årige Constant Lestienne (FRA) sørgede dog for, at det ikke i denne omgang blev til yderligere point, men især i 1. sæt havde Holger gode muligheder, som han uden tvivl vil være bedre i stand til at udnytte, når han får mere erfaring og vænner sig til at spille mod de boldsikre og bundrutinerede spillere, som findes på både ITF World Tennis Tour og ATP Challenger.

Holger er på en delt rangering som no. 601 sammen med 29-årige Jonathan Eysseric (FRA) og 19-årige James Trotter (JPN), der ligesom Holger kun er noteret for en enkelt turnering.

Til gengæld er Holger næsten helt til tops på junior-ranglisten, hvor han efter sejre ved French Open er no. 2, og han lagde ikke skjul på, at han forventer at nå 1. pladsen, da han forleden holdt tale ved Champseed Galla på Mouratoglou Tennis Academy.

Samme ambition blev udtrykt, da han forleden blev interviewet til TV2 forud for Wimbledon, hvor Holger tror på, at han både kan vinde titlen og overtage 1. pladsen på ranglisten.
I forvejen sidder Holger tungt på 1. pladsen på ITF Junior Finals Road to Chengdu, som findes nederst.

Holger er formentlig den hidtil yngste vinder af French Open, hvor han vandt titlen i alder af 16 år og 1 måned, men Tennisavisen har dog ikke kontrolleret alle fødselsdatoer på de tidligere junior Grand Slam vindere, der optræder på denne oversigt  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Grand_Slam_boys%27_singles_champions

Dog kan det konstateres, at både Bjørn Borg og et af Holgers forbilleder, Felix Auger-Aliassime ligeledes var Junior Grand Slam vindere i en alder af 16 år og 1 måned, da Borg vandt Wimbledon i 1972 og Auger vandt US Open i 2016.
Holgers “overmand” i Blois, Constant Lestienne vandt i øvrigt 6-0, 6-2 over Auger sidste år i Budapest, og han vandt også det næste møde i Båstad, hvilket er med til at understrege, at det var en klassespiller, som Holger var tæt på at snuppe 1. sæt fra.

ATP Challenger Columbus: Torpegaard vinder ny titel på hjemmebane i Ohio

Mikael Torpegaard tog efter titlen på hjemmebanen i Ohio et stort skridt ind i top 200, og han er på den seneste rangliste no. 172 med 311 point.
Torpegaard havde muligheden for at avancere yderligere, da han var på vinderkurs i 2. runde af kvalifikationen til Wimbledon, hvor han vandt 6-0 i 1. sæt over no. 136 Tommy Paul (USA), og han førte desuden 4-1 i 3. sæt, men amerikaneren fik vendt bøtten og vandt 0-6, 6-4, 6-4, hvilket var samme dag, som Caroline Wozniacki også havde vundet 6-0 i 1. sæt i Eastbourne mod Aryna Sabalenka (BLR), der både overlevede matchbold og indhentede 2-5 i 3. sæt til sejr 2-6, 6-4, 7-6(5).

Frederik Løchte Nielsen, Ben McLachlan
Foto: Privat – Ben McLachlan og Frederik Løchte Nielsen i Eastbourne

Samme dag blev Frederik Løchte Nielsen og Ben McLachlan (NZL) sendt ud i 2. runde af double-rækken i Eastbourn af det 3. seedede franske par Edouard Roger-Vasselin og Fabrice Martin, der vandt 6-3, 6-4.
Forinden havde Løchte og McLachlan vundet 6-3, 6-7(1), [10-5] i 1. runde over Juan Ignacio Londero (ARG) og Cameron Norrie (GBR).

Da Frederik Løchte Nielsen næsten aldrig spiller single mere, er han gledet langt ned på ATP-ranglisten i single, hvor han ligesom Holger har 3 point, og han deler pladsen som no. 605 med 5 andre spillere, der har 3 point for 3 turneringer.

Clara avancerer på 2 ranglister

Efter en periode med lutter sejre i 2 juniorturneringer – herunder titlen ved Australian Open – og 3 titler under ITF World Tennis Tour – 2 gange W15 og en W60 – har 16-årige Clara Tauson haft en periode, hvor sejrene ikke fortsatte med samme selvfølgelighed, da hun i sin WTA debut i Lugano i Schweiz efter sejr i begge kvalkampe blev besejret i1. runde 6-7(2), 2-6, 5-7.

Derefter fulgte en periode med exit efter 1. runde ved både W60 i Wiesbaden og – mere uventet – ved Grade A i Milan som optakt til French Open, hvor hun efterfølgende meldte afbud med en skade i armen.
Forinden havde hun også meldt afbud til andre turneringer.

Clara er tilsyneladende tilbage på sejrssporet igen, hvilket startede med en finale ved W15 i Kaltenkirchen, og i sidste uge kom hun med kort varsel med i W25 i Ystad, hvor hun oprindelig ikke var tilmeldt, og her blev det til 3 sikre sejre i kvalfinalen og de første runder i hovedturneringen, inden hun i kvartfinalen blev besejret af 1. seedede Danka Kovinic (MNE), der er no. 180 på WTA-ranglisten.

Finalen ved W15 i Kaltenkirchen indbragte 60 point til ITF-ranglisten, og på den seneste rangliste er Clara avanceret til no. 80, hvilket dog i de færreste tilfælde giver adgang til en af de 5 reserverede pladser til de højst rangerede på ITF-ranglisten ved W25 turneringer.

Ved W25 i Ystad optjente Clara 10 point (incl. 1 point for sejr i kvalfinalen), men disse point bliver først tilskrevet med en uges forsinkelse, og derfor er Clara fortsat “kun” no. 385 på WTA-ranglisten, hvor hun efter næste opdatering vil være ca. no. 370.

Søren Tauson, Clara Tauson
Foto: Frank Kjeldsen – Søren Tauson og Clara Tauson efter sejr i 1/8-finalen i Ystad.

I denne uge er Clara direkte i hovedturneringen i W25 i Darmstadt i Tyskland, hvor der er livestream fra 2 af banerne, og derved har det været muligt at følge hendes kampe.

I 1. runde mødte Clara 3. seedede no. 267 Laura Ioana Paar (ROU), der intet kunne stille op mod en velspillende dansker, der var totalt dominerende og vandt sikkert 6-0 i 1. sæt.
Dominansen fortsatte i starten af 2. sæt, men da koncentrationen blev slækket en anelse, var rumæneren ved at komme helt tilbage i kampen, indtil Clara bagud 0-40 i egen serv skærpede koncentrationen og løftede spillet, hvorefter hun sikrede sejren 6-0, 6-4.

Også i 1/8-finalen uddelte Clara “æg” i 1. sæt mod Monika Kilnarova (CZE), og selvom tjekken var lidt bedre med i 2. sæt, var der aldrig for alvor tvivl om udfaldet, som blev sejr på 6-0, 6-3, og dermed er der foreløbig yderligere 9 point på vej til WTA point-kontoen.

August Holmgren tog chancen i Portugal

Mange spillere tilmelder sig hver uge forgæves til internationale turneringer, hvor det næsten er umuligt at komme ind uden en tilstrækkelig rangering.
21-årige August Holmgren, der har sommerpause fra college i San Diego, har i denne og næste uge tilmeldt sig M15 turneringer i Portugal.

Selvom August var no. 15 på Alternate-listen, tog han chancen og rejste til Setubal, hvor en college team-kammerat bor lige ved siden af klubben, og satsningen gave pote, idet August derved kom med i kvalifikationen.

Efter sejre i kvalifikationen 7-5, 7-6(0). over Louis Dussin (FRA) og 7-6(6), 6-2 over Maxence Beauge (FRA), vandt August derefter i 1. runde i hovedturneringen 6-2, 6-2 over Pedro Araujo (POR), hvorefter han i 1/8-finalen blev besejret 6-4, 5-7, 6-2 af 4. seedede Federico Gil (POR).

August Holmgren
Foto: Sportsfotograf.com. – August Holmgren

U26/24.6: Kval Wimbledon, Premier Eastbourne
U27/1.7: Wimbledon (1)
U28/8.7: Wimbledon (2), 125K Båstad, W100 Contrexeville, W60 Versmold, W60 Honolulu
U29/15.7: International Bucharest & Lausanne, W80 Nur-sultan / Biarritz, W60 Berkeley
U30/22.7: Int. Jurmala, Letland & Palermo, W80 Granby, w60 Prag, W60 Ashland
U31/29.7: Premier San Jose, Int. Washington, 125K Karlsruhe, W60 Lexinton
U32/5.8: Premier 5 Toronto, W100 Colombia, W60 Hechingen, W60 Warsaw, W60 Landisville

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 24. juni 2019 

Rk Spiller Point U26 U27 U28 U29 U30 U31 U32
1 Ashleigh Barty 6540 East Wim Toro
2 Naomi Osaka 6377 Wim Toro
3 Karolina Pliskova 5685 East Wim Toro
4 Kiki Bertens 5425 East Wim Palr Toro
5 Angelique Kerber 4685 Wim Toro
6 Petra Kvitova 4555 Wim Toro
7 Simona Halep 3963 East Wim Toro
8 Elina Svitolina 3868 East Wim SanJ Toro
9 Sloane Stephens 3682 East Wim Wash Toro
10 Aryna Sabalenka 3565 East Wim SanJ Toro
11 Serena Williams 3411 Wim Toro
12 Anastasija Sevastova 3296 East Wim Buch Jurm Toro
13 Belinda Bencic 3073 East Wim Wash Toro
14 Caroline Wozniacki 2833 East Wim Toro
15 Qiang Wang 2752 East Wim SanJ Toro
16 Marketa Vondrousova 2745 East Wim Toro
17 Madison Keys 2615 Wim Wash Toro
18 Julia Goerges 2605 East Wim Laus Palr Toro
19 Johanna Konta 2430 East Wim Toro
20 Anett Kontaveit 2335 East Wim Toro
21 Elise Mertens 2195 East Wim SanJ Toro
22 Donna Vekic 2180 East Wim SanJ Toro
23 Caroline Garcia 2105 Wim Laus Jurm Toro
24 Petra Martic 2105 Wim SanJ Toro
25 Bianca Andreescu 1996 Wash Toro
26 Amanda Anisimova 1949 Wim SanJ Toro
27 Garbiñe Muguruza 1925 Wim SanJ Toro
28 Sofia Kenin 1895 East Wim Wash Toro
29 Su-Wei Hsieh 1885 East Wim Wash Toro
30 Daria Kasatkina 1790 East Wim Jurm Toro
31 Carla Suárez Navarro 1732 East Wim SanJ Toro
32 Maria Sakkari 1641 East Wim SanJ Toro
33 Lesia Tsurenko 1587 East Wim Laus Wash Toro
34 Danielle Collins 1572 East Wim SanJ Toro
35 Jelena Ostapenko 1531 East Wim Jurm Toro
36 Dayana Yastremska 1504 Wim Toro
37 Aliaksandra Sasnovich 1490 East Wim Jurm Toro
38 Katerina Siniakova 1387 East Wim Jurm Wash Toro
39 Yulia Putintseva 1350 East Wim Buch Jurm Toro
40 Dominika Cibulkova 1333 Wim
41 Camila Giorgi 1332 East Wim Wash
42 Victoria Azarenka 1320 Wim
43 Saisai Zheng 1210 East Wim SanJ
44 Venus Williams 1205 Wim
45 Anastasia Pavlyuchenkova 1185 East Wim Wash
46 Viktoria Kuzmova 1185 Wim Buch Palr
47 Mihaela Buzarnescu 1160 East Wim Laus SanJ
48 Kristina Mladenovic 1155 Wim Wash
49 Ajla Tomljanovic 1150 East Wim SanJ
50 Barbora Strycova 1125 East Wim Wash
51 Shuai Zhang 1120 East Wim Båstad Laus Palr SanJ
52 Ekaterina Alexandrova 1118 East Wim Laus SanJ
53 Monica Puig 1113 East Wim Wash
54 Alison Riske 1077 East Wim
55 Alizé Cornet 1070 East Wim Laus Palr
56 Yafan Wang 1038 Wim Wash
57 Alison Van Uytvanck 1030 Wim Buch Jurm
58 Veronika Kudermetova 971 Wim Buch Jurm
59 Tamara Zidansek 950 Wim Båstad Buch Palr
60 Polona Hercog 929 Wim Båstad Buch Palr
61 Margarita Gasparyan 929 East Wim Buch Jurm Wash
62 Ons Jabeur 885 East Wim Wash
63 Iga Swiatek 878 Wim-Q Wash
64 Jennifer Brady 873 Wim Wash
65 Tatjana Maria 856 East Wim Laus Jurm
66 Rebecca Peterson 842 East Wim Wash
67 Kateryna Kozlova 840 Wim Laus Jurm
68 Karolina Muchova 838 Wim Palr
69 Sara Sorribes Tormo 830 Wim Buch Palr
70 Andrea Petkovic 825 Wim SanJ
71 Anastasia Potapova 815 Wim Båstad Jurm Wash
72 Kaia Kanepi 805 Wim Buch Jurm
73 Evgeniya Rodina 805 Wim Laus Jurm
74 Jessica Pegula 801 Wim Wash
75 Magda Linette 800 Wim SanJ
76 Sorana Cirstea 769 Wim Båstad Buch Jurm
77 Vera Zvonareva 769 Wash
78 Daria Gavrilova 762 Wim Laus Palr
79 Eugenie Bouchard 752 Wim Laus Wash
80 Maria Sharapova 740 Wim
81 Kirsten Flipkens 730 East Wim
82 Pauline Parmentier 724 Wim Laus Palr
83 Viktorija Golubic 723 Wim
84 Laura Siegemund 718 Wim Båstad Buch Palr
85 Astra Sharma 713 Wim
86 Vitalia Diatchenko 710 Wim Jurm
87 Anna Blinkova 704 Wim-Q

Alt 1

88 Madison Brengle 704 Wim
89 Zarina Diyas 700
90 Anna Karolina Schmiedlova 700 Wim Båstad Buch Palr
91 Jil Teichmann 698 Wim Båstad Laus Palr
92 Bernarda Pera 689 Wim Laus Jurm
93 Timea Bacsinszky 684 Wim Laus Palr
94 Aliona Bolsova 676 Wim-Q Båstad Palr
95 Kristyna Pliskova 673 Båstad
96 Lauren Davis 665 Wim-Q
97 Mona Barthel 659 Wim Båstad Laus Palr
98 Mandy Minella 650 Wim Palr
99 Fiona Ferro 649 Wim Båstad Laus Palr
100 Stefanie Voegele 647 Wim Laus
385 Clara Tauson 99 Båstad
799 Karen Barritza 8

 

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 12 professionelle turneringer – incl. max. 4 wildcards

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019


U26/24.6: Kval Wimbledon, ATP 250 Antalya og Eastbourne, €46K Milan
U27/1,7: Wimbledon (1), €46K Ludwigshafen & Recanati
U28/8.7: Wimbledon (2), €69K Braunschweig, $54K winnetka & Winnipeg, €46K Perugia
U29/15.7: ATP 250 Båstad & Newport & Umag, $135K Nur-Sultan, $54K Gatineau, €46K San Benedetto & Amersfoort
U30/22.7: ATP 500 Hamburg, ATP 250 Atlanta & Gstaad, $81K Granby, €46K Prag & Tampere, $54K Binghamton
U31/29.7: ATP 500 Washington, ATP 250 Kitzbuhel & Los Cabos, $135K Chengdu, €92K Sopot, €69K Segovia, €46K Liberec, $54K Lexington
U32/5.8: ATP 1000 Toronto, $81K Aptos, $54K Yokkaichi, €46K Manerbio & Augsburg

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, MensTennisForums.com

ATP Top 100 – pr. 24. juni 2019

Rk Spiller Point U26 U27 U28 U29 U30 U31 U32
1 Novak Djokovic 12,42 Wim Mont
2 Rafael Nadal 7,945 Wim Mont
3 Roger Federer 6,62 Wim Mont
4 Dominic Thiem 4,595 Wim Hamb Kitzb Mont
5 Alexander Zverev 4,405 Wim Mont
6 Stefanos Tsitsipas 4,215 Wim Wash Mont
7 Kei Nishikori 4,04 Wim Wash Mont
8 Kevin Anderson 3,61 Wim Wash Mont
9 Karen Khachanov 2,98 Wim Wash Mont
10 Fabio Fognini 2,785 Wim Umag Hamb Cabos Mont
11 Juan Martin del Potro 2,74 Wim Cabos Mont
12 John Isner 2,715 Wim Atlan Wash Mont
13 Daniil Medvedev 2,625 Wim Wash Mont
14 Borna Coric 2,205 Wim Umag Mont
15 Gael Monfils 2,055 Wim Wash Mont
16 Nikoloz Basilashvili 1,96 Wim Hamb Mont
17 Milos Raonic 1,945 Wim Wash Mont
18 Marin Cilic 1,94 Wim Wash Mont
19 Stan Wawrinka 1,715 Wim Mont
20 Matteo Berrettini 1,665 East Wim Båstad Gstaad Mont
21 Felix Auger-Aliassime 1,654 Wim Atlan Wash Mont
22 Roberto Bautista Agut 1,6 Wim Gstaad Mont
23 David Goffin 1,51 Wim Wash Mont
24 Diego Schwartzman 1,485 Wim Atlan Cabos Mont
25 Gilles Simon 1,445 East Wim Wash Mont
26 Guido Pella 1,43 East Wim Umag Gstaad Mont
27 Denis Shapovalov 1,39 Wim Wash Mont
28 Lucas Pouille 1,34 Wim Mont
29 Alex de Minaur 1,33 Wim Atlan Wash Mont
30 Laslo Djere 1,329 East Wim Umag Hamb Mont
31 Kyle Edmund 1,28 Wim Wash Mont
32 Benoit Paire 1,278 Antal Wim Hamb Wash Mont
33 Dusan Lajovic 1,271 East Wim Umag Gstaad Kitzb Mont
34 Jan-Lennard Struff 1,265 Wim Hamb Wash Mont
35 Christian Garin 1,259 Wim Båstad Hamb Cabos Mont
36 Fernando Verdasco 1,21 East Wim Båstad Gstaad Kitzb Mont
37 Adrian Mannarino 1,171 Antal Wim Newp Wash Mont
38 Pierre-Hugues Herbert 1,168 East Wim Atlan Wash Mont
39 Frances Tiafoe 1,16 Wim Atlan Wash Mont
40 Marco Cecchinato 1,13 East Wim Umag Hamb Kitzb Mont
41 Radu Albot 1,126 East Wim Atlan Cabos Mont
42 Taylor Fritz 1,09 East Wim Atlan Cabos Mont
43 Nick Kyrgios 1,045 Wim Wash Mont
44 Pablo Cuevas 1,003 East Wim Båstad Hamb Kitzb Kitzb
45 Jordan Thompson 967 Antal Wim Newp Atlan Wash Mon-A
46 Richard Gasquet 965 East Wim Båstad Hamb Kitzb Mon-A
47 Mikhail Kukushkin 955 East Wim Cabos Mon-A
48 Grigor Dimitrov 952 Wim Cabos Mon-A
49 Cameron Norrie 940 East Wim Atlan Cabos Mon-A
50 Marton Fucsovics 930 Wim Umag Hamb Kitzb Mon-A
51 Filip Krajinovic 928 Wim Umag Hamb Kitzb Mon-A
52 Hubert Hurkacz 923 East Wim Atlan Wash Mon-A
53 Feliciano Lopez 917 Mon-A
54 Martin Klizan 903 Wim Umag Hamb Kitzb Mon-A
55 Nicolas Jarry 900 Eas-A Wim Båstad Hamb
56 Leonardo Mayer 895 Eas-A Wim Umag Hamb Kitzb
57 Philipp Kohlschreiber 885 East Wim Hamb Kitzb
58 John Millman 875 East Wim Atlan Cabos
59 Pablo Carreno Busta 860 Antal Wim Hamb Kitzb
60 Casper Ruud 857 Eas-A Wim Båstad Hamb Kitzb
61 Reilly Opelka 855 East Wim Atlan Wash
62 Juan Ignacio Londero 854 Eas-A Wim Båstad Hamb Cabos
63 Damir Dzumhur 833 Antal Wim Båstad Cabos
64 Ugo Humbert 822 Antal Wim Newp Atlan Wash
65 Daniel Evans 818 Wim Atlan Wash
66 Joao Sousa 795 Antal Wim Båstad Gstaad Kitzb
67 Yoshihito Nishioka 776 Eas-A Wim Wash
68 Mackenzie McDonald 761 Eas-A Wim
69 Steve Johnson 750 Eas-A Wim Newp Cabos
70 Jo-Wilfried Tsonga 750 Wim Wash
71 Andreas Seppi 745 Antal Wim
72 Roberto Carballes Baena 742 Antal Wim Båstad Gstaad Kitzb
73 Robin Haase 736 Wim Umag Hamb
74 Ricardas Berankis 734 Antal Wim Wash
75 Lorenzo Sonego 732 Antal Wim Båstad Gstaad Kitzb
76 Federico Delbonis 731 Antal Wim Båstad Hamb Kitzb
77 Pablo Andujar 702 Ant-A Wim Umag Gstaad Kitzb
78 Andrey Rublev 696 Eas-A Wim Umag Hamb Wash
79 Sam Querrey 680 Eas-A Wim Wash
80 Ivo Karlovic 679 Wim Newp Atlan-A Wash
81 Jeremy Chardy 675 East Wim Båstad Hamb Kitzb
82 Miomir Kecmanovic 675 Antal Wim Båstad Atlan Wash
83 Alexander Bublik 673 Ant-A Wim Newp Ham-A, Atlan-A Was-A
84 Marius Copil 667 Wim Atlan Was-A
85 Corentin Moutet 660 Kitz-A
86 Aljaz Bedene 660 Eas-A Wim Umag Ham-A
87 Lloyd Harris 652 Ant-A Wim Båst-A Atlan-A Was-A
88 Jaume Munar 630 Antal Wim Båstad Gstaad Kitz-A
89 Bradley Klahn 628 Ant-A Wim Newp Atlan-A Was-A
90 Ernests Gulbis 617 Antal Wim Båstad Gstaad Cabos
91 Matthew Ebden 606 Antal Wim Newp Atlan Wash
92 Tennys Sandgren 599 Wim Newp Atlan-A Cabos
93 Hugo Dellien 593 Milan Wim Båstad Gstaad Kitz-A
94 Prajnesh Gunneswaran 591 Ant-A Wim Newp Atlan-A Cabos
95 Henri Laaksonen 586 Wim-Q Ludw Gstaad Kitz-A
96 Yannick Maden 567 Wim-Q Ludw Ham-A Was-A
97 Albert Ramos-Vinolas 560
98 Malek Jaziri 557 Ant-A Wim Umag Gstaad Alt
99 Alexei Popyrin 553 Was-A
100 Stefano Travaglia 549
214 Mikael Torpegaard 231 Wim-Q Winn
601 Holger Vitus Nodskov Rune   Amer
605 Frederik Nielsen   East Wim

 

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 24. juni 2019

No. Women Point Uge26 Uge27 Uge28 Uge29 Uge30
80 Clara Tauson 260 W25Darmstadt W25Den-Haag Se WTA W15Parnu W15Norge
213 Olga Helmi 126 W15DonBenito W25Spanien-Q
379 Sofia Nami Samavati 68 W15DonBenito W15Tampere
1097 Elena Jamshidi 8 W15Tampere-Q
1543 Hannah Viller Møller 2
Olivia Gram W15Cancun W15Cancun-A1
Karen Barritza W15Parnu
Emilie Francati
Maria Jespersen
Divine Dasam Nweke

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind.

Deadlines – standard Uge26
MK
Uge27
MK
Uge28
MK
Uge29
MK
Uge30
MK
Uge31
MK
Uge32 Uge33 Uge34
Entry torsdag 6.jun 13.jun 20.jun 27.jun 4.jul 11.jul 18.jul 25.jul 1.aug
Withdrawal tirsdag 11.jun 18.jun 25.jun 2.jul 9.jul 16.jul 23.jul 30.jul 6.aug
Freeze
torsdag
20.jun 27.jun 4.jul 11.jul 18.jul 25.jul 1.aug 8.aug 15.aug
Start mandag 24.jun 1.jul 8.jul 15.jul 22.jul 29.jul 5.aug 12.aug 19.aug

 

No. Men Point Uge26 Uge27 Uge28 Uge29 Uge30
376 Eric Vanshelboim (UKR) 186
2099 August Holmgren 3 M15Setubal-Q M15Portugal-Q
2616 Kasper Elsvad 1
2616 Christopher Luthra 1
Holger Vitus Nødskov Rune M25Pontedera
Oliver Benneweis Pramming
Ludvig Aaes M15Saarlouis

Da hverken Mikael Torpegaard eller Frederik Løchte Nielsen samt college-spillerne pt. spiller på ITF-touren, og point fra ITF-ranglisten konverteres til ATP-point til august, opdateres ITF-ranglisten indtil videre ikke for disse spillere.

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 24. juni 2019

No. Girls Point Uge26 Uge27 Uge28 Uge29
1 Clara Tauson 2767,50
187 Hannah Viller Møller 122,25 J3Rumænien
264 Clarine Lerby (NED) 219,25 J3Ukraine
331 Divine Dasam Nweke 175 J3Ukraine
1006 Alisha Ali Hussain 37
1177 Nina Vicic 20,75 J5Edingburgh
1578 Nikoline Gullacksen 12,25
1578 Amanda Rommetveit Rohde 12,25
1622 Rebecca Munk Mortensen 11,75 J5Aarhus
1627 Johanne Christine Svendsen 11,75 J5Aarhus
1704 Cirkeline Lundberg 10,25 J5Aarhus
1809 Charlotte Mosbaek Ellegaard 9,00 J5Island J5Island
1832 Martha Elisa Stemann 8,50
2078 Zoe Du Pasquier Jensen 5,25 J5Aarhus
2374 Natacha Schou 2,75 J5Aarhus J5Island
2374 Anna Tang 2,75 J5Aarhus
2693 Ida Hasselbalch 1,75
2819 Sille Larsen 0,75
DK5 Victoria Ilena Andersen J5Aarhus
6DK Anna Aagaard Nielsen J5Aarhus J5Island
Moniqua Nielsen
11DK Emilie Just-Bomholt J5Aarhus
12DK Augusta Birn
17DK Katerina Norup Hansen J5Aarhus
21DK Frederikke Birn
23DK Olivia Thiemke
24DK Freja B. Løvberg J5Aarhus
Isabella Kirkegaard J5Aarhus
Isabella Grann Frankild J5Aarhus
Emma Kamper Malmkjær J5Aarhus-Q
Cecilie Wiche J5Aarhus-Q J4TheHague-Q
Victoria Wiche J5Aarhus-Q J4TheHague-Q
Wilma Krebs Hyllested J5Aarhus-Q
Camilla Solberg J5Aarhus-Q
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Olivia Thiemke
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Sarafina Olivia Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton
Monica Nielsen J4Thailand-A3


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge26 Uge27 Uge28 Uge29 Uge30 Uge31 Uge32 Uge33 Uge34
Entry tirsdag 28.maj 4.jun 11.jun 18.jun 25.jun 2.jul 9.jul 16.jul 23.jul
Withdrawal tirsdag 11.jun 18.jun 25.jun 2.jul 9.jul 16.jul 23.jul 30.jul 6.aug
Freeze 17.jun 24.jun 1.jul 8.jul 15.jul 22.jul 29.jul 8.aug 15.aug
Start mandag 24.jun 1.jul 8.jul 15.jul 22.jul 29.jul 5.aug 12.aug 19.aug

 

No. Boys Point Uge26 Uge27 Uge28 Uge29
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2191,25 J1Roehamp Wimbledon
8 Martin Damm (USA) 1541,25 J1Roehamp Wimbledon
9 Toby Alex Kodat (USA) 1361,25 Wimbldedon
14 Shintaro Mochizuki (JPN) 1136,25 J1Nottingham J1Roehamp Wimbledon
39 Eric Vanshelboim (UKR) 778,75 J1Roehamp Wimbledon
40 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 773,75 J1Nottingham J1Roehamp Wimbledon
95 Christian Lerby (NED) 460 J1Nottingham J1Roehamp-Q Wimble-Q
133 Elmer Møller 372,50 J2Castrium J3Munchen-Gladbach
298 Carl Emil Overbeck 184,25
398 Oskar Brostrøm Poulsen 130,50 J4Nassau J4Kingston
502 Sebastian Grundtvig 96,75
744 Gustav Theilgaard 51,50 J5Aarhus
855 Richard Biagiotti1 40,50 J5Aarhus
1118 Caspar Jalili Mikkelsen 23,75 J5Aarhus J4Hillegom
1251 Mads Tagesen 18 J5Aarhus
1253 Niels Heise Korsgaard 18 J5Aarhus
1292 Kevin Chen 16,5
1313 Emil Okkels Jensen 16 J5Aarhus
1856 Julius Kostopoulos 5 J5Aarhus-Q
1856 Ervin Mesic 5 J5Aarhus-Q
2113 Tobias Bo Kudsk 2,75
2113 Marcus Gram Petersen 2,75 J5Aarhus J5Reykjavik
2113 Noah Svenningsen Holmvang 2,75 J5Aarhus
2405 Valdemar Frederik Pape 1,75 J5Aarhus
2405 Felipe Mikkelsen 1,75 J5Aarhus
2405 Oscar Toft Bjelsdorf 1,75
Jonas Hembo Mathiasen J5Aarhus-Q
Lukas Goldstein Wendelboe J5Aarhus-Q
Jens Schou
Christopher Luthra J5Aarhus-Q
Asger Emil Ildor J5Aarhus-Q J5Island-Q
Theodor Boisen J5Aarhus-Q
Luka Strojanovic J5Aarhus-Q
Christoffer Hayes Hjelm J5Aarhus-Q
Oliver Eliasen J5Aarhus-Q
Mikkel Ballisager J5Aarhus-Q
Alexander Stage J5Aarhus-Q
Peter Møller J5Aarhus-Q
Fidel Nweke J5Aarhus-Q
Johan August Mottlau
Alexander Borup
Oliver Eliasen
Alexander Garde

 

ITF Junior Finals Road to Chengdu

Baseret på resultater fra 10. september 2018 -> 8. september 2019.
De 8 bedste deltager i 2019 ITF Junior Masters i Chengdu 23-27. oktober 2019.

No. Boys Point Girls Point
1 Holger Vitus Nødskov Rune 2191,25 Leylah Annie Fernandez (CAN) 2245,00
2 Martin Damm (USA) 1541,25 Clara Tauson 2118,75
3 Thiago Agustin Tirante (ARG) 1526,25 Emma Navarro (USA) 1783,75
4 Jonas Forejtek (CHN) 1373,75 Clara Burel (FRA) 1687,50
5 Lorenzo Musetti (ITA) 1363,75 Diane Parry (FRA) 1475,00
6 Toby Alex Kodat (USA) 1321,25 Qinwen Zheng (CHN) 1446,00
7 Emilio Nava (USA) 1153,75 Natsumi Kawaguchi (JPN) 1283,75
8 Liam Draxl (CAN) 1151,25 Maria Camila Osorio Serrano (COL) 1277,50
9 Bu Yunchaokete (CHN) 1140,00 Alina Charaeva (RUS) 1177,50
10 Shintaro Mochizuki (JPN) 1136,25 Hurricane Tyra Black (USA) 1150,00