Den 19-årige French Open finalist Marketa Vondrosuva samt 17-årige semifinalist Amanda Anisimova nærmer sig WTA-toppen. Grand Slam vinder Holger Rune bliver no. 2 og spiller fortsat junior i græssæsonen

Når der afvikles Grand Slam turneringer, som strækker sig over 2 uger, sker der midtvejs ingen opdatering af WTA og ATP ranglisten, men da der spilles om langt flere point end i de øvrige turneringer, sker der ofte store forskydninger, når ranglisterne opdateres efter en Grand Slam.

Vinderen af en Grand Slam kan sætte 2000 point ind på rangliste-kontoen, hvilket for Ashleigh Barty betød et avancement fra no. 8 til no. 2, hvorimod sidste års vinder Simona Halep mister 2000 point, der erstattes af 430 point for at nå kvartfinalen, og derved overtager rumæneren 8. pladsen fra Barty.

17-årige Amanda Anisimova, som bremsede Halep i kvartfinalen, tog et stort spring på 25 pladser til no. 26, mens den 19-årige finalist Marketa Vondrousova forbedrede sin placering med 22 pladser til no. 16, og dermed tog de to teenagere et stort skridt frem mod den absolutte top, hvor der de senere år ikke har været meget plads til teenagere.

Et endnu større spring fremad blev foretaget af 18-års fødselaren (31. maj) Iga Swiatek (POL), der efter 3 sejre, inden hun blev stoppet i 1/8-finalen af Halep, tog et spring på 37 pladser til no. 67.

Det største spring ind i top 100 blev foretaget af 21-årige Aliona Bolsova Zadoinov (ESP), der avancerede 47 pladser til no. 90 efter 3 sejre i kvalifikationen og yderligere 3 sejre over Vera Zvonareva, Sorana Cirstea og Ekaterina Alexandrova, inden hun blev besejret i 1/8-finalen af Anisimova.

Hos mændene var finalen en gentagelse fra sidste år og med samme resultat, da Rafael Nadal vandt over Dominic Thiem, og der skete ikke en eneste ændring i rækkefølgen i top 8.

Stan (The Man) Wawrinka avancerede 9 pladser og er tilbage i top 20, da han nåede kvartfinalen, hvor han blev stoppet af sin legendariske landsmand Roger Federer efter 4 jævnbyrdige sæt.

Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Virginie Bouyer, Mouratoglou Tennis Academy – Holger Vitus Nødskov Rune

Fra en danske synsvinkel er den mest markante ændring på ITFs junior-rangliste i Boys singles, hvor 16-årige Holger Vitus Nødskov Rune på grund af titlen ved French Open opnåede 1.000 point, som bringer ham helt op som no. 2 efter Australian Open vinderen Lorenzo Musetti (ITA).

Til gengæld udbygger Holger sit forspring på 1. pladsen på ITF Junior Finals Road to Chengdu, som omfatter point optjent siden 10. september 2018 og tæller til The 2019 ITF World Tennis Junior Finals, som afvikles 23-27. oktober med deltagelse af de 8 bedste på listen.

Clara Tauson, der måtte melde afbud til French Open, er fortsat no. 1 på ranglisten foran vinderen af French Open i Girls singles Leylah Annie Fernandez (CAN), hvorimod det er omvendt på racelisten til Chengdu, hvor canadieren er no. 1 foran Clara på 2. pladsen.

Kenneth Carlsen skjuler ikke sin glæde over den succes, som de to danske talenter har opnået.

Clara deltager i denne uge ved $15.000 (W15) turneringen Future Nord i Kaltenkirchen, hvor hun har fået en god start med sikre sejre – 6-1, 6-1 i 1. runde mod Sapfo Sakelaridi (GRE) og 6-1, 6-2 i 1/8-finalen mod Nina Kruijer (NED) – og om 2 uger deltager hun ifølge Acceptancelisten i en W25 turnering i Darmstadt, hvor hun formentlig spiller kvalifikation.

Clara er endvidere tilmeldt både Grade 1 junior turneringen i Roehampton, som er optakt til juniorernes Wimbledon, hvor Clara ligeledes er tilmeldt.
Dog er der endnu ikke withdrawal-deadline, og da det er oplyst fra arrangørerne af WTA 125K turneringen Swedish Open i Båstad, at Clara har fået wildcard til deres turnering, som afvikles samme uge som juniorernes Wimbledon, forventes Clara ikke at deltage ved Wimbledon.

Til gengæld er det helt sikkert, at Holger deltager i både Roehampton og Wimbledon, og derved fortsætter han med endnu et par junior-turneringer, inden han så småt begynder at prøve kræfter på ITF World Tennis Tour, hvor han efter Grade 1 titlen for en måned siden i Santa Croce Sull i Italien fik tilsagn om et wildcard til den italienske $25.000 (M25) grus-turnering i Pontedera, som afvikles fra 22. juli.

Tilføjelse: Holger har ugen efter Wimbledon fået wildcard til en €46K ATP Challenger turnering i Amersfoort i Holland.

Inden Holger tager springet til udelukkende at spille på senior-niveau, forventes at han desuden deltager i både US Open for juniorer og i Junior Masters slutspillet i Chengdu, og supplerer med nogle ITF-turneringer.

Efter hjemkomsten fra Paris med trofæet varede det ikke længe, inden der atter er gang i træningen, og inden længe fortsættes på Mouratoglou Tennis Academy, hvorefter turen går til London, hvor Holger for første gang skal prøve at konkurrere på græs.

Torsdag den 13. juni kl. 17 bliver Holger fejret i HIKs restaurant, hvor interesserede er velkomne til at møde op og deltage.


U24/10.6: International Nottingham & s’Hertogenbosch, W100 Manchester, W60 Rom & Barcelona
U25/17.6: Premier Birmingham, International Mallorca, W100 Ilkley, W60 Stare Splavy
U26/24.6: Kval Wimbledon, Premier Eastbourne
U27/1.7: Wimbledon (1)
U28/8.7: Wimbledon (2), 125K Båstad, W100 Contrexeville, W60 Versmold, W60 Honolulu
U29/15.7: International Bucharest & Lausanne, W80 Nur-sultan / Biarritz, W60 Berkeley
U30/22.7: Int. Jurmala, Letland & Palermo, W80 Granby, w60 Prag, W60 Ashland

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 10. juni 2019 ‘

Rk Spiller Point U24 U25 U26 U27 U28 U29 U30
1 Naomi Osaka 6486 Birm Wim
2 Ashleigh Barty 6350 Nott Birm East Wim
3 Karolina Pliskova 5685 Birm East Wim
4 Kiki Bertens 5345 Hert East Wim Palr
5 Petra Kvitova 4925 Wim
6 Angelique Kerber 4675 Mall Wim
7 Elina Svitolina 3967 Birm East Wim
8 Simona Halep 3963 East Wim
9 Sloane Stephens 3682 East Wim
10 Aryna Sabalenka 3565 Hert Birm East Wim
11 Serena Williams 3411 Wim
12 Anastasija Sevastova 3366 Mall East Wim Buch Jurm
13 Belinda Bencic 2953 Hert Mall East Wim
14 Caroline Wozniacki 2833 East Wim
15 Qiang Wang 2752 Birm East Wim
16 Marketa Vondrousova 2747 Nott East Wim
17 Madison Keys 2615 Birm Wim
18 Johanna Konta 2555 Nott Birm East Wim
19 Julia Goerges 2400 Birm East Wim Laus Palr
20 Anett Kontaveit 2335 Birm East Wim
21 Elise Mertens 2195 Hert Mall East Wim
22 Donna Vekic 2110 Nott Birm East Wim
23 Bianca Andreescu 2013 Wim
24 Petra Martic 1975 Hert Birm Wim
25 Garbiñe Muguruza 1925 Wim
26 Amanda Anisimova 1890 Hert Mall Wim
27 Su-Wei Hsieh 1885 Birm East Wim
28 Caroline Garcia 1885 Nott Mall Wim Laus Jurm
29 Daria Kasatkina 1790 East Wim Jurm
30 Sofia Kenin 1743 Mall East Wim
31 Carla Suárez Navarro 1732 East Wim
32 Lesia Tsurenko 1657 Hert Birm East Wim Laus
33 Maria Sakkari 1582 Nott Birm East Wim
34 Danielle Collins 1572 Hert Birm East Wim
35 Dayana Yastremska 1560 Nott Birm Wim
36 Aliaksandra Sasnovich 1490 Birm East Wim Jurm
37 Jelena Ostapenko 1432 Hert Birm East Wim Jurm
38 Katerina Siniakova 1387 Mall East Wim Jurm
39 Camila Giorgi 1345 Nott Birm East Wim
40 Mihaela Buzarnescu 1345 Nott Birm East Wim Laus
41 Dominika Cibulkova 1333 Wim
42 Victoria Azarenka 1320 Mall Wim
43 Yulia Putintseva 1270 Nott Birm East Wim Buch Jurm
44 Viktoria Kuzmova 1265 Hert Wim Buch Palr
45 Saisai Zheng 1210 Mall East Wim
46 Anastasia Pavlyuchenkova 1185 Birm East Wim
47 Ajla Tomljanovic 1168 Nott Mall East Wim
48 Kristina Mladenovic 1150 Nott Birm Wim
49 Barbora Strycova 1125 Nott Birm East Wim
50 Shuai Zhang 1120 Nott Mall East Wim Laus Palr
51 Monica Puig 1113 East Wim
52 Ekaterina Alexandrova 1108 Hert Birm East Wim Laus
53 Venus Williams 1105 Birm Wim
54 Alizé Cornet 1095 Mall East Wim Laus Palr
55 Alison Van Uytvanck 1030 Hert Mall Wim Buch Jurm
56 Tatjana Maria 1026 Nott East Wim Laus Jurm
57 Yafan Wang 1008 Hert Mall Wim
58 Ons Jabeur 1000 Hert Mall East Wim
59 Tamara Zidansek 950 Wim Buch Palr
60 Veronika Kudermetova 939 Wim Buch Jurm
61 Alison Riske 933 Hert Mall East Wim
62 Polona Hercog 929 Hert Wim Buch Palr
63 Margarita Gasparyan 887 Hert East Wim Buch Jurm
64 Sara Sorribes Tormo 885 Wim Buch Palr
65 Rebecca Peterson 872 Mall East Wim
66 Aleksandra Krunic 858 Hert Wim Buch Palr
67 Iga Swiatek 853 Wim-Q
68 Karolina Muchova 851 Wim Palr
69 Kirsten Flipkens 850 Hert Mall East Wim
70 Kateryna Kozlova 840 Wim Laus Jurm
71 Kaia Kanepi 830 Wim Buch Jurm
72 Andrea Petkovic 825 Hert Wim
73 Daria Gavrilova 816 Nott Wim Laus Palr
74 Anastasia Potapova 815 Nott Wim Jurm
75 Jessica Pegula 801 Wim
76 Evgeniya Rodina 800 Nott Wim Laus Jurm
77 Sorana Cirstea 769 Wim Buch Jurm
78 Eugenie Bouchard 769 Wim Laus
79 Vera Zvonareva 769 Wim
80 Jennifer Brady 753 Wim
81 Magdalena Rybarikova 744 Nott Wim
82 Pauline Parmentier 724 Wim Laus Palr
83 Vitalia Diatchenko 721 Nott Wim Jurm
84 Laura Siegemund 718 Wim Buch Palr
85 Viktorija Golubic 718 Wim
86 Maria Sharapova 710 Mall Wim
87 Anna Karolina Schmiedlova 700 Wim Buch Palr
88 Mona Barthel 699 Wim Laus Palr
89 Anna Blinkova 697 Wim-Q
90 Aliona Bolsova 694 Wim-Q Palr
91 Jil Teichmann 687 Wim Laus Palr
92 Mandy Minella 686 Wim Palr
93 Timea Bacsinszky 684 Wim Laus Palr
94 Astra Sharma 681 Wim
95 Fiona Ferro 677 Wim Laus Palr
96 Magda Linette 673 Wim
97 Bernarda Pera 672 Wim Laus Jurm
98 Madison Brengle 667 Wim
99 Lauren Davis 653 Wim-Q
100 Stefanie Voegele 650 Wim Laus
386 Clara Tauson 99 Båstad
707 Karen Barritza 14

 

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 12 professionelle turneringer – incl. max. 4 wildcards

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019


U24/10.6: ATP 250 ‘s-Hertogenbosch & Stuttgart, €137K Nottingham, €92K Lyon, $54K Columbus, $54 Shymkent
U25/17.6: ATP 500 Halle og London Queens, €137K Ilkley, €69 Bratislava, $54 Fergana, €46K Blois, €46 Parma
U26/24.6: Kval Wimbledon, ATP 250 Antalya og Eastbourne, €46K Milan
U27/1,7: Wimbledon (1), €46K Ludwigshafen & Recanati
U28/8.7: Wimbledon (2), €69K Braunschweig, $54K winnetka & Winnipeg, €46K Perugia
U29/15.7: ATP 250 Båstad & Newport & Umag, $135K Nur-Sultan, $54K Gatineau, €46K San Benedetto & Amersfoort
U30/22.7: ATP 500 Hamburg, ATP 250 Atlanta & Gstaad, $81K Granby, €46K Prag & Tampere, $54K Binghamton

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, MensTennisForums.com

ATP Top 100 – pr. 10. juni 2019

Rk Spiller Point U24 U25 U26 U27 U28 U29 U30
1 Novak Djokovic 12,715 Wim
2 Rafael Nadal 7,945 Wim
3 Roger Federer 6,670 Halle Wim
4 Dominic Thiem 4,685 Halle Wim Hamb
5 Alexander Zverev 4,360 Halle Wim
6 Stefanos Tsitsipas 4,215 sHer Lond Wim
7 Kei Nishikori 4,040 Halle Wim
8 Kevin Anderson 3,565 Lond Wim
9 Karen Khachanov 2,980 Stut Halle Wim
10 Fabio Fognini 2,785 Wim Umag Hamb
11 John Isner 2,715 Wim Atlan
12 Juan Martin del Potro 2,695 Lond Wim
13 Daniil Medvedev 2,625 Stut Lond Wim
14 Borna Coric 2,525 Halle Wim Umag
15 Marin Cilic 2,395 Lond Wim
16 Gael Monfils 2,055 Stut Halle Wim
17 Nikoloz Basilashvili 1,970 Stut Halle Wim Hamb
18 Milos Raonic 1,960 Stut Lond Wim
19 Stan Wawrinka 1,715 Stut Lond Wim
20 Roberto Bautista Agut 1,690 Halle Wim Gstaad
21 Felix Auger-Aliassime 1,462 Stut Lond Wim Atlan
22 Guido Pella 1,455 Halle East Wim Umag Gstaad
23 Diego Schwartzman 1,440 Lond Wim Atlan
24 Alex de Minaur 1,410 sHer Lond Wim Atlan
25 Denis Shapovalov 1,390 Stut Lond Wim
26 Lucas Pouille 1,340 Lond Wim
27 Laslo Djere 1,329 Stut Halle East Wim Umag Hamb
28 Benoit Paire 1,303 Lyon Halle Antal Wim Hamb
29 Kyle Edmund 1,280 Lond Wim
30 Matteo Berrettini 1,275 Stut Halle East Wim Båstad Gstaad
31 Dusan Lajovic 1,271 East Wim Umag Gstaad
32 Christian Garin 1,240 Wim Båstad Hamb
33 David Goffin 1,235 sHer Halle Wim
34 Fernando Verdasco 1,235 sHer Lond East Wim Båstad Gstaad
35 Frances Tiafoe 1,230 sHer Lond Wim Atlan
36 Nick Kyrgios 1,225 Stut Lond Wim
37 Gilles Simon 1,190 Stut Lond East Wim
38 Jan-Lennard Struff 1,170 Stut Halle Wim Hamb
39 Marco Cecchinato 1,130 Lond East Wim Umag Hamb
40 Radu Albot 1,101 sHer Halle East Wim Atlan
41 Taylor Fritz 1,090 sHer Hal-A, Lon-A East Wim Atlan
42 Richard Gasquet 1,080 sHer Halle East Wim Båstad Hamb
43 Pablo Cuevas 1,028 East Wim Båstad Hamb
44 Adrian Mannarino 1,011 sHer Lon-A Antal Wim Newp
45 Pierre-Hugues Herbert 1,008 sHer Halle East Wim Atlan
46 Grigor Dimitrov 997 Wim
47 Mikhail Kukushkin 955 sHer Lond East Wim
48 Leonardo Mayer 940 Hal-A Eas-A Wim Umag Hamb
49 Jeremy Chardy 940 sHer Lon-A East Wim Båstad Hamb
50 Cameron Norrie 940 Lond East Wim Atlan
51 Philipp Kohlschreiber 930 Stut Halle East Wim Hamb
52 Marton Fucsovics 930 Stut Lond Wim Umag Hamb
53 Filip Krajinovic 928 Lyon Wim Umag Hamb
54 Hubert Hurkacz 923 Halle East Wim Atlan
55 Martin Klizan 895 Wim Umag Hamb
56 John Millman 875 Stut Halle East Wim Atlan
57 Pablo Carreno Busta 860 Stut Halle Antal Wim Hamb
58 Juan Ignacio Londero 859 Eas-A Wim Båstad Hamb
59 Casper Ruud 858 Eas-A Wim Båstad Hamb
60 Nicolas Jarry 855 Stu-A Eas-A Wim Båstad Hamb
61 Reilly Opelka 855 Lon-A East Wim Atlan
62 Jordan Thompson 837 sHer-Q Antal Wim Newp Atlan
63 Damir Dzumhur 833 sHer Hal-A Antal Wim Båstad
64 Ugo Humbert 817 sHer-Q Hal-A Antal Wim Newp Atlan
65 Mackenzie McDonald 796 sHer Hal-A Eas-A Wim
66 Matthew Ebden 786 sHer Halle Antal Wim Newp Atlan
67 Robin Haase 781 sHer Hal-A Wim Umag Hamb
68 Yoshihito Nishioka 776 Stu-Q Hal-A Eas-A Wim
69 Sam Querrey 770 sHer-Q Hal-A Eas-A Wim
70 Daniel Evans 768 Wim Atlan
71 Joao Sousa 750 sHer Antal Wim Båstad Gstaad
72 Andreas Seppi 750 sHer-Q Antal Wim
73 Roberto Carballes Baena 742 Lyon Antal Wim Båstad Gstaad
74 Jaume Munar 735 Stut Hal-A Antal Wim Båstad Gstaad
75 Ricardas Berankis 734 Antal Wim
76 Lorenzo Sonego 732 sHer-Q Antal Wim Båstad Gstaad
77 Federico Delbonis 731 Antal Wim Båstad Hamb
78 Steve Johnson 725 Stu-A Hal-A Eas-A Wim Newp
79 Jo-Wilfried Tsonga 715 Wim
80 Marius Copil 712 Wim Atlan
81 Andrey Rublev 706 sHer-Q Eas-A Wim Umag Hamb
82 Pablo Andujar 702 Lyon Ant-A Wim Umag Gstaad
83 Miomir Kecmanovic 684 Antal Wim Båstad Atlan
84 Denis Kudla 675 sHer-Q Wim Newp Atlan
85 Alexander Bublik 661 Stu-Q Ant-A Wim Newp Ham-A, Atlan-A
86 Ivo Karlovic 659 sHer-Q Wim Newp Atlan-A
87 Lloyd Harris 652 sHer-Q Ant-A Wim Båst-A Atlan-A
88 Bernard Tomic 650 Nott Antal Wim Newp Atlan-A
89 Bradley Klahn 628 sHer-Q Ant-A Wim Newp Atlan-A
90 Ernests Gulbis 627 Stu-Q Antal Wim Båstad Gstaad
91 Prajnesh Gunneswaran 623 Stu-Q Ant-A Wim Newp Atlan-A
92 Tennys Sandgren 599 sHer-Q Wim Newp Atlan-A
93 Aljaz Bedene 595 Eas-A Wim Umag Ham-A
94 Henri Laaksonen 593 Wim-Q Ludw Gstaad
95 Hugo Dellien 593 Milan Wim Båstad Gstaad
96 Denis Istomin 580 Wi-A Newp Gstaad
97 Paolo Lorenzi 572 Lyon Wim-Q Ludw Umag Gstaad
98 Malek Jaziri 567 Shym Ant-A Wim Umag Gstaad
99 Yannick Maden 567 Wim-Q Ludw Ham-A
100 Tomas Berdych 565 Wim
214 Mikael Torpegaard 231 Colum Wim-Q
539 Frederik Nielsen 8
Holger Vitus Nødskov Rune Blois-WC Amers-WC M25-Italien

 

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 10. juni 2019

No. Women Point Uge24 Uge25 Uge26 Uge27
132 Clara Tauson 200 W15Kaltenkirchen W25Darmstadt-Q W25Den-Haag-Q
226 Olga Helmi 122 W15Korea W15Gimcheon
379 Sofia Nami Samavati 68
1127 Elena Jamshidi 7 W15Portugal-Q W25Portugal-Q W15Madrid-A7
1546 Hannah Viller Møller 2
Olivia Gram
Karen Barritza
Emilie Francati
Maria Jespersen
Divine Dasam Nweke

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind.

Deadlines – standard Uge24
MK
Uge25
MK
Uge26
MK
Uge27
MK
Uge28
MK
Uge29
MK
Uge30
MK
Uge31
MK
Uge32
Entry torsdag 23.maj 30.maj 6.jun 13.jun 20.jun 27.jun 4.jul 11.jul 18.jul
Withdrawal tirsdag 28.maj 4.jun 11.jun 18.jun 25.jun 2.jul 9.jul 16.jul 23.jul
Freeze
torsdag
6.jun 13.jun 20.jun 27.jun 4.jul 11.jul 18.jul 25.jul 2.jul
Start mandag 10.jun 17.jun 24.jun 1.jul 8.jul 15.jul 22.jul 29.jul 6.jul

 

No. Men Point Uge24 Uge25 Uge26 Uge27
373 Eric Vanshelboim (UKR) 186 M25Huelva
2637 Kasper Elsvad 1
2637 Christopher Luthra 1
Oliver Benneweis Pramming
Ludvig Aaes

Da hverken Mikael Torpegaard eller Frederik Løchte Nielsen samt college-spillerne pt. spiller på ITF-touren, og point fra ITF-ranglisten konverteres til ATP-point til august, opdateres ITF-ranglisten indtil videre ikke for disse spillere.

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 10. juni 2019

No. Girls Point Uge24 Uge25 Uge26 Uge27
1 Clara Tauson 276,50
255 Clarine Lerby (NED) 219,25 J3Ukraine
323 Divine Dasam Nweke 175 J2Bytom J4Hillerød J3Ukraine
436 Hannah Viller Møller 122,25 J1Berlin-Q1
984 Alisha Ali Hussain 37 J4Hillerød
1264 Nina Vicic 20,75 J5Niksic J5BanjaLuka
1546 Nikoline Gullacksen 12,25 J4Hillerød-Q
1546 Amanda Rommetveit Rohde 12,25 J4Hillerød-Q
1591 Johanne Christine Svendsen 11,75 J4Hillerød-Q J5Aarhus
1663 Cirkeline Lundberg 10,25 J4Hillerød-Q J5Aarhus
1767 Charlotte Mosbaek Ellegaard 9,00
1788 Martha Elisa Stemann 8,50 J4Hillerød-Q
2304 Rebecca Munk Mortensen 3,25 J4Hillerød-Q J5Aarhus
2326 Natacha Schou 2,75 J4Hillerød-A3 J5Aarhus
2326 Anna Tang 2,75 J4Hillerød-Q J5Aarhus
2645 Zoe Du Pasquier Jensen 1,75 J4Hillerød-Q J5Aarhus
2645 Ida Hasselbalch 1,75
2777 Sille Larsen 0,75
DK5 Victoria Ilena Andersen J5Aarhus
6DK Anna Aagaard Nielsen J4Hillerød-A2 J5Aarhus
Moniqua Nielsen
11DK Emilie Just-Bomholt J4Hillerød-A4 J5Aarhus
12DK Augusta Birn J4Hillerød-A5
17DK Katerina Norup Hansen J4Hillerød-A6 J5Aarhus
21DK Frederikke Birn J4Hillerød-A7
23DK Olivia Thiemke J4Hillerød-A8
24DK Freja B. Løvberg J5Aarhus
Isabella Kirkegaard J5Aarhus
Isabella Grann Frankild J5Aarhus
Emma Kamper Malmkjær J5Aarhus-Q
Cecilie Wiche J5Aarhus-Q
Victoria Wiche J5Aarhus-Q
Wilma Krebs Hyllested J5Aarhus-Q
Camilla Solberg J5Aarhus-Q
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Olivia Thiemke
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Sarafina Olivia Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton
Monica Nielsen J4Thailand-A23 J4Thailand-A3


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge24 Uge25 Uge26 Uge27 Uge28 Uge29 Uge30 Uge31 Uge32
Entry tirsdag 14.maj 21.maj 28.maj 4.jun 11.jun 18.jun 25.jun 2.jul 9.jul
Withdrawal tirsdag 28.maj 4.jun 11.jun 18.jun 25.jun 2.jul 9.jul 16.jul 23.jul
Freeze 3.jun 10.jun 17.jun 24.jun 1.jul 8.jul 15.jul 22.jul 29.jul
Start mandag 10.jun 17.jun 24.jun 1.jul 8.jul 15.jul 22.jul 29.jul 5.aug

 

No. Boys Point Uge24 Uge25 Uge26 Uge27
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2191,25 J1Roehamp
6 Martin Damm (USA) 1541,25 J1Roehamp
9 Toby Alex Kodat (USA) 1361,25 J1Roehamp
15 Shintaro Mochizuki (JPN) 1136,25 J1Nottingham J1Roehamp
41 Eric Vanshelboim (UKR) 778,75 J1Roehamp
42 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 773,75 J1Nottingham J1Roehamp
89 Christian Lerby (NED) 460 J1Nottingham 1J1Roehamp
108 Elmer Møller 412,50
292 Carl Emil Overbeck 184,25 J4Hillerød
463 Oskar Brostrøm Poulsen 104,50 J4Hillerød
490 Sebastian Grundtvig 96,75
841 Gustav Theilgaard 40,25 J4Hillerød J5Aarhus
938 Richard Biagiotti1 32,75 J4Hillerød-Q J5Aarhus
1096 Caspar Jalili Mikkelsen 23,75 J4Hillerød-Q J5Aarhus
1234 Mads Tagesen 18 J5Aarhus
1235 Niels Heise Korsgaard 18 J4Hillerød-Q J5Aarhus
1270 Kevin Chen 16,5
1328 Emil Okkels Jensen 14,25 J4Hillerød-Q J5Aarhus
2082 Tobias Bo Kudsk 2,75
2082 Marcus Gram Petersen 2,75 J4Hillerød-A1 J5Aarhus
2082 Noah Svenningsen Holmvang 2,75 J5Almere-Q J4Hillerød-Q J5Aarhus
2376 Valdemar Frederik Pape 1,75 J4Hillerød-A2 J5Aarhus
2376 Felipe Mikkelsen 1,75 J4Hillerød-A4 J5Aarhus
2376 Oscar Toft Bjelsdorf 1,75
Ervin Mesic J4Hillerød-A7 J5Aarhus-Q
Julius Kostopoulos J4Hillerød-A8 J5Aarhus-Q
Jonas Hembo Mathiasen J5Aarhus-Q
Lukas Goldstein Wendelboe J5Aarhus-Q
Jens Schou
Christopher Luthra J5Aarhus-Q
Asger Emil Ildor J5Aarhus-Q
Theodor Boisen J5Aarhus-Q
Luka Strojanovic J5Aarhus-Q
Christoffer Hayes Hjelm J5Aarhus-Q
Oliver Eliasen J5Aarhus-Q
Mikkel Ballisager J5Aarhus-Q
Alexander Stage J5Aarhus-Q
Peter Møller J5Aarhus-Q
Fidel Nweke J5Aarhus-Q
Johan August Mottlau
Alexander Borup
Oliver Eliasen
Alexander Garde

 

ITF Junior Finals Road to Chengdu

Baseret på resultater fra 10. september 2018 -> 8. september 2019.
De 8 bedste deltager i 2019 ITF Junior Masters i Chengdu 23-27. oktober 2019.

No. Boys Point Girls Point
1 Holger Vitus Nødskov Rune 2191,25 Leylah Annie Fernandez (CAN) 2245,00
2 Martin Damm (USA) 1541,25 Clara Tauson 2118,75
3 Thiago Agustin Tirante (ARG) 1526,25 Emma Navarro (USA) 1783,75
4 Jonas Forejtek (CHN) 1373,75 Clara Burel (FRA) 1687,00
5 Lorenzo Musetti (ITA) 1363,75 Diane Parry (FRA) 1475,00
6 Toby Alex Kodat (USA) 1321,25 Qinwen Zheng (CHN) 1446,00
7 Emilio Nava (USA) 1153,75 Natsumi Kawaguchi (JPN) 1283,75
8 Liam Draxl (CAN) 1151,25 Maria Camila Osorio Serrano (COL) 1277,50
9 Bu Yunchaokete (CHN) 1140,00 Alina Charaeva (RUS) 1177,50
10 Shintaro Mochizuki (JPN) 1136,25 Hurricane Tyra Black (USA) 1150,00