Forud for juniorernes French Open er både Holger Rune og Clara Tauson fortsat no. 1 på racelisten, som giver de 8 bedste adgang til Junior Masters slutspillet. Nye regler giver bedre muligheder for at forfølge drømmen om professionel tennis

Tennisavisens ugentlige rangliste-service har hidtil omfattet top 100 på WTA og ATP ranglisterne, samt de danske spillere, som figurerer på disse lister, samt primært danskernes placeringer på ITFs ranglister.

På ATP-ranglisten er Mikael Torpegaard avanceret yderligere 6 pladser til den hidtil højeste rangering som no. 218, efter at han optjente 8 point med sejren 6-2, 6-2 over Noah Rubin (USA) i kvalifikationen til French Open, men det næste skridt mod top 200 blev bremset, da han blev besejret 6-4, 4-6, 6-2 af Yannick Maden (GER), som efterfølgende spillede sig videre til 2. runde i hovedturneringen til en “umulig” opgave mod storfavoritten Rafael Nadal, der netop har besejret tyskeren 3-0 i sæt, ligesom det var tilfældet, da Nadal vandt over Torpegaard ved Davis Cup i Odense i 2015.

Mikael Torpegaard
www.sportsfotograf.com – Mikael Torpegaard fra Davis Cup mødet mod Rafael Nadal i Odense 2015

Afstanden for Torpegaard til top 200 er 35 point, hvilket en semifinale eller finale i en ATP Challenger kan bane vejen for.

Udover Torpegaard er Frederik Løchte Nielsen eneste dansker på ATP-ranglisten i single, men da Løchte i en lang periode udelukkende har spillet double, glider han gradvist ned ad ranglisten, hvor han senest gik 47 pladser tilbage til no. 528.

Løchte er sammen med Robin Haase (NED) videre til 2. runde i double ved French Open, hvor han desuden er med i mixeddouble sammen med Kaitlyn Christian (USA).

Frederik Løchte Nielsen tabte 1. kamp i Davis Cup kampen mod Egypten
Foto: Sportsfotograf.com. – Frederik Løchte Nielsen

På WTA-ranglisten bevarede Caroline Wozniacki 13. pladsen, men efter French Open mister hun formentlig yderligere et par pladser efter exit i 1. runde, og det er stadig sværere at have større forventninger til, at hun for alvor bliver i stand til at vende udviklingen, hvis både leddegigt og andre skader fortsat hindrer, at hun kan være optimalt forberedt til kommende turneringer.
Det vil derfor være helt forståeligt, hvis overvejelser om et forestående karrierestop trænger sig stadig mere på for hver turnering, der slutter i 1. runde på grund af manglende kampform.

Caroline Wozniacki
© 2019 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Caroline Wozniacki færdig efter 1. runde ved French Open

Udover Caroline er de eneste danskere på WTA-ranglisten no. 383 Clara Tauson og Karen Barritza, der no. 705, men da hun ikke har spillet turneringer i en længere periode, og hun efter denne uge mister 6 point fra W25 i Essen og yderligere 6 point fra W25 i Båstad ugen efter, risikerer hun at forsvinde helt fra ranglisten.

Til gengæld er der udsigt til, at både Olga Helmi og Sofia Nami Samavati kommer på WTA-ranglisten, når ITs aftale med WTA og ATP træder i kraft til august, hvor point optjent i W15 turneringer konverteres til WTA-ranglisten.

ITF World Tennis Tour: WTA/ATP point kan igen optjenes i alle ITF-kategorier efter kritik

Ændringerne betyder samtidig, at flere spillere som følge af flere pladser i kvalifikationen får chancen, hvilket måske kan være nyttigt for Hannah Viller Møller, der desuden forbedrede sine muligheder fremadrettet, da hun optjente 2 point til ITF-ranglisten efter sejre i kvalifikationen til W15 i Varberg, og derved kommer foran de spillere, som kun har en national rangering.

Elena Jamshidi forbedrede ligeledes sin position, da hun også vandt sine kvalkampe i Varberg, og hun er derved avanceret 133 pladser til no. 1119 med 7 point.,

Sofia Nami Samavati optjente med semifinalen i Varberg 32 point, og hun foretog derved et spring på 164 pladser til no. 369.
Når Sofias 68 ITF-point konverteres, vil hun ifølge den nye skala opnå 9 point på WTA-ranglisten, og Olga Helmi vil formentlig få samme antal WTA-point.

Historisk dansk no. 1 i både Boys- og Girls-singles

Udover de omtalte ranglister vises nederst på siden racelisten ITF Junior Finals Road to Chengdu, som omfatter point optjent til junior-ranglisten siden 10. september 2018.
Disse point afgør, hvilke 8 juniorer, der deltager i 2019 ITF World Tennis Tour Junior Finals 23-27. oktober.

Clara Tauson har siden triumfen ved Australian Open været no. 1 på både ranglisten og racelisten, men efter at Holger Vitus Nødskov Rune vandt Grade 1 turneringen i Santa Croce Sull i Italien, overtog han 1. pladsen på listen i Boys singles, og selvom Holger i sidste uge tabte i 2. runde ved Grade A i Milan, hvor han var i semifinalen i double, bevarer han fortsat 1. pladsen.

Det samme gør Clara trods exit i 1. runde i Milan, og derved toppes både Boys singles og Girls singles af 16-årige danske juniorer, hvilket med garanti aldrig tidligere er forekommet i dansk tennis.

En sådan historisk situation giver baggrund for ekstra forventninger til et dansk top-resultat ved French Open, hvor især Holger vil møde op sprængfyldt med selvtillid.

Som regerende Australian Open mester og no. 1 på begge ranglister samt en forrygende perdiode med lutter sejre, vil der helt naturligt fortsat være forventninger om, at Clara kan levere endnu et top-resultat.
Der kan dog også være grund til at nedtone forventningerne, i betragtning af at Clara ikke har vundet sine seneste kampe med samme selvfølgelighed som i førnævnte periode, hvilket det uventede 2-6, 2-6 nederlag i Milan er et aktuelt eksempel på.

Det øverste billede er af lidt ældre dato, hvorimod de daværende danske mestre i U12 mixeddouble var væsentligt yngre.
Dansk tennis kan dog både håbe og drømme om, at der kan blive basis for et mere tidssvarende billede med nye medaljer.


U22/27.5: French Open (1)
U23/3.6: French Open (2), 125K Bol, W100 Surbiton, W60 Torun, W60 Brescia
U24/10.6: International Nottingham & s’Hertogenbosch, W100 Manchester, W60 Rom & Barcelona
U25/17.6: Premier Birmingham, International Mallorca, W100 Ilkley, W60 Stare Splavy
U26/24.6: Kval Wimbledon, Premier Eastbourne
U27/1.7: Wimbledon (1)
U28/8.7: Wimbledon (2), 125K Båstad, W100 Contrexeville, W60 Versmold, W60 Honolulu
U29/15.7: International Bucharest & Gstaad, W80 Nur-sultan / Biarritz, W60 Berkeley

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 27. maj 2019 ‘

Rk Spiller Point U22 U23 U24 U25 U26 U27 U28
1 Naomi Osaka 6486 FO Birm Wim
2 Karolina Pliskova 5685 FO East Wim
3 Simona Halep 5533 FO Wim
4 Kiki Bertens 5405 FO Hert East Wim
5 Angelique Kerber 5095 FO Mall Wim
6 Petra Kvitova 5055 FO Birm Wim
7 Sloane Stephens 4552 FO East Wim
8 Ashleigh Barty 4420 FO Nott Birm East Wim
9 Elina Svitolina 3967 FO Birm East Wim
10 Serena Williams 3521 FO Wim
11 Aryna Sabalenka 3505 FO Hert Birm East Wim
12 Anastasija Sevastova 3136 FO Mall East Wim
13 Caroline Wozniacki 3063 FO East Wim
14 Madison Keys 2965 FO Birm Wim
15 Belinda Bencic 2893 FO Hert Mall East Wim
16 Qiang Wang 2812 FO Birm East Wim
17 Anett Kontaveit 2565 FO Birm East Wim
18 Julia Goerges 2520 FO Birm East Wim
19 Garbiñe Muguruza 2465 FO Birm Wim
20 Elise Mertens 2305 FO Hert Mall East Wim
21 Daria Kasatkina 2150 FO East Wim
22 Caroline Garcia 2055 FO Nott Mall Wim
23 Bianca Andreescu 1973 FO Birm East Wim
24 Donna Vekic 1940 FO Nott Birm East Wim
25 Su-Wei Hsieh 1825 FO Birm East Wim
26 Johanna Konta 1785 FO Nott East Wim
27 Lesia Tsurenko 1767 FO Hert Birm East Wim
28 Yulia Putintseva 1690 FO Nott East Wim
29 Carla Suárez Navarro 1672 FO Birm East Wim
30 Maria Sakkari 1642 FO Nott Birm East Wim
31 Petra Martic 1615 FO Hert Birm Wim
32 Dayana Yastremska 1579 FO Nott Birm Wim
33 Mihaela Buzarnescu 1575 FO Nott Birm East Wim
34 Aliaksandra Sasnovich 1550 FO Birm East Wim
35 Sofia Kenin 1513 FO Mall East Wim
36 Danielle Collins 1512 FO Hert Birm East Wim
37 Camila Giorgi 1475 FO Nott Birm East Wim
38 Marketa Vondrousova 1457 FO Nott East Wim
39 Jelena Ostapenko 1432 FO Hert Birm East Wim
40 Barbora Strycova 1355 FO Nott East Wim
41 Dominika Cibulkova 1333 FO East Wim
42 Katerina Siniakova 1277 FO Mall East Wim
43 Victoria Azarenka 1260 FO Mall Wim
44 Anastasia Pavlyuchenkova 1245 FO Birm East Wim
45 Saisai Zheng 1210 FO Mall East Wim
46 Viktoria Kuzmova 1205 FO Hert Wim
47 Ajla Tomljanovic 1168 FO Nott Mall East Wim
48 Alizé Cornet 1155 FO Mall East Wim
49 Maria Sharapova 1140 Wim
50 Shuai Zhang 1120 FO Surb Nott Mall East Wim
51 Amanda Anisimova 1110 FO Hert Mall Wim
52 Venus Williams 1105 FO Wim
53 Kristina Mladenovic 1090 FO Nott Wim
54 Alison Van Uytvanck 1090 FO Surb Hert Mall Wim
55 Ons Jabeur 1010 FO Hert Mall East Wim
56 Yafan Wang 1008 FO Hert Mall Wim
57 Tatjana Maria 1005 FO Surb Nott East Wim
58 Ekaterina Alexandrova 988 FO Hert East Wim
59 Monica Puig 983 FO East Wim
60 Tamara Zidansek 970 FO Bol Wim
61 Daria Gavrilova 936 FO Bol Nott Wim
62 Alison Riske 933 FO Surb Hert Mall East Wim
63 Rebecca Peterson 912 FO Mall Wim
64 Kirsten Flipkens 910 FO Hert Mall East Wim
65 Margarita Gasparyan 908 FO Hert East Wim
66 Pauline Parmentier 844 FO Wim
67 Kateryna Kozlova 840 FO Wim
68 Veronika Kudermetova 839 FO Wim
69 Andrea Petkovic 825 FO Hert Wim
70 Evgeniya Rodina 820 FO Surb Nott Wim
71 Polona Hercog 809 FO Bol Hert Wim
72 Jessica Pegula 806 FO Wim
73 Karolina Muchova 783 Wim
74 Magdalena Rybarikova 780 FO Surb Nott Wim
75 Sara Sorribes Tormo 778 Bol Wim
76 Aleksandra Krunic 770 FO Bol Hert Wim
77 Eugenie Bouchard 761 FO Wim
78 Vera Zvonareva 760 FO Wim
79 Viktorija Golubic 759 FO Surb Wim
80 Jennifer Brady 753 FO Surb Wim
81 Anastasia Potapova 746 FO Nott Wim
82 Fiona Ferro 737 FO Bol Wim
83 Vitalia Diatchenko 731 FO Surb Nott Wim
84 Sorana Cirstea 709 FO Wim
85 Bernarda Pera 702 Wim
86 Mona Barthel 699 FO Bol Wim
87 Magda Linette 695 FO Bol Wim
88 Kaia Kanepi 680 FO Bol Wim
89 Ekaterina Makarova 672 Wim
90 Anna Karolina Schmiedlova 672 Bol Wim
91 Madison Brengle 667 FO Surb Wim
92 Astra Sharma 665 Bol Wim
93 Jil Teichmann 659 Bol Wim
94 Timea Bacsinszky 650 Bol Wim
95 Laura Siegemund 649 Bol Wim
96 Samantha Stosur 648 FO Wim
97 Stefanie Voegele 645 Bol Wim
98 Taylor Townsend 640 FO Wim
99 Zarina Diyas 630 Surb Wim
100 Mandy Minella 626 FO Bol Wim
383 Clara Tauson 99
705 Karen Barritza 14

 

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 12 professionelle turneringer – incl. max. 4 wildcards

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019


U22/27.5: French Open, €46K Vicenza
U23/3.6: French Open, €137K Surbiton, €92K Prostejov, $69K Little Rock, €69K Poznan, $54K Almaty
U24/10.6: ATP 250 ‘s-Hertogenbosch & Stuttgart, €137K Nottingham, €92K Lyon, $54K Columbus, $54 Shymkent
U25/17.6: ATP 500 Halle og London Queens, €137K Ilkley, €69 Bratislava, $54 Fergana, €46K Blois, €46 Parma
U26/24.6: Kval Wimbledon, ATP 250 Antalya og Eastbourne, €46K Milan
U27/1,7: Wimbledon (1), €46K Ludwigshafen & Recanati
U28/8.7: Wimbledon (2), €69K Braunschweig, $54K winnetka & Winnipeg, €46K Perugia
U29/15.7: ATP 250 Båstad & Newport & Umag, $135K Nur-Sultan, $54K Gatineau, €46K San Benedetto & Amersfoort

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, MensTennisForums.com

ATP Top 100 – pr. 27. maj 2019

Rk Spiller Point U22 U23 U24 U25 U26 U27 U28
1 Novak Djokovic 12,355 FO Wim
2 Rafael Nadal 7,945 FO Wim
3 Roger Federer 5,950 FO Halle Wim
4 Dominic Thiem 4,685 FO Halle Wim
5 Alexander Zverev 4,360 FO Halle Wim
6 Stefanos Tsitsipas 4,080 FO sHer Lond Wim
7 Kei Nishikori 3,860 FO Halle Wim
8 Kevin Anderson 3,745 FO Lond Wim
9 Juan Martin del Potro 3,235 FO Lond Wim
10 John Isner 2,895 FO Wim
11 Karen Khachanov 2,800 FO Stut Halle Wim
12 Fabio Fognini 2,785 FO Wim
13 Marin Cilic 2,710 FO Lond Wim
14 Daniil Medvedev 2,625 FO Stut Lond Wim
15 Borna Coric 2,525 FO Halle Wim
16 Nikoloz Basilashvili 1,970 FO Stut Halle Wim
17 Gael Monfils 1,965 FO Stut Halle Wim
18 Milos Raonic 1,960 FO Stut Lond Wim
19 Marco Cecchinato 1,840 FO Lond East Wim
20 Diego Schwartzman 1,755 FO Lond Wim
21 Roberto Bautista Agut 1,690 FO Halle Wim
22 Felix Auger-Aliassime 1,482 FO Stut Lond Wim
23 Guido Pella 1,460 FO Halle East Wim
24 Denis Shapovalov 1,425 FO Stut Lond Wim
25 Alex de Minaur 1,410 FO sHer Lond Wim
26 Lucas Pouille 1,385 FO Lond Wim
27 Fernando Verdasco 1,370 FO sHer Lond East Wim
28 Stan Wawrinka 1,365 FO Stut Lond Wim
29 David Goffin 1,325 FO sHer Halle Wim
30 Kyle Edmund 1,325 FO Lond Wim
31 Matteo Berrettini 1,320 FO Stut Halle East Wim
32 Laslo Djere 1,314 FO Stut Halle East Wim
33 Gilles Simon 1,235 FO Stut Lond East Wim
34 Frances Tiafoe 1,230 FO sHer Lond Wim
35 Dusan Lajovic 1,226 FO East Wim
36 Nick Kyrgios 1,225 FO Stut Lond Wim
37 Christian Garin 1,201 Wim
38 Benoit Paire 1,168 FO Lyon Halle Antal Wim
39 Richard Gasquet 1,125 FO sHer Halle East Wim
40 Radu Albot 1,101 FO sHer Halle East Wim
41 Jeremy Chardy 1,065 FO sHer Lon-A East Wim
42 Taylor Fritz 1,055 FO sHer Hal-A, Lon-A East Wim
43 Pierre-Hugues Herbert 1,053 FO sHer Halle East Wim
44 Hubert Hurkacz 1,040 FO Halle East Wim
45 Jan-Lennard Struff 1,035 FO Stut Halle Wim
46 Grigor Dimitrov 997 Wim
47 Pablo Cuevas 983 FO East Wim
48 Adrian Mannarino 976 FO sHer Lon-A Antal Wim
49 Cameron Norrie 975 FO Lond East Wim
50 Marton Fucsovics 965 FO Stut Lond Wim
51 Mikhail Kukushkin 955 FO sHer Lond East Wim
52 Damir Dzumhur 913 FO sHer Hal-A Antal Wim
53 Jaume Munar 900 FO Stut Hal-A Antal Wim
54 Philipp Kohlschreiber 895 FO Stut Halle East Wim
55 Martin Klizan 883 FO Prost Wim
56 John Millman 875 FO Stut Halle East Wim
57 Pablo Carreno Busta 860 FO Stut Halle Antal Wim
58 Nicolas Jarry 855 FO Stu-A Eas-A Wim
59 Reilly Opelka 853 FO Lon-A East Wim
60 Filip Krajinovic 838 Poznan Lyon Wim
61 Ugo Humbert 827 FO Surb sHer-Q Hal-A Antal Wim
62 Sam Querrey 815 FO sHer-Q Hal-A Eas-A Wim
63 Casper Ruud 810 FO Prost Eas-A Wim
64 Matthew Ebden 806 FO Surbi sHer Halle Antal Wim
65 Steve Johnson 805 FO Stu-A Hal-A Eas-A Wim
66 Mackenzie McDonald 796 FO sHer Hal-A Eas-A Wim
67 Robin Haase 781 FO sHer Hal-A Wim
68 Leonardo Mayer 770 FO Hal-A Eas-A Wim
69 Jordan Thompson 757 FO Surb sHer-Q Antal Wim
70 Joao Sousa 750 FO sHer Antal Wim
71 Andreas Seppi 750 FO sHer-Q Antal Wim
72 Yoshihito Nishioka 741 FO Stu-Q Hal-A Eas-A Wim
73 Ricardas Berankis 734 Antal Wim
74 Lorenzo Sonego 732 sHer-Q Antal Wim
75 Federico Delbonis 731 FO Prost Antal Wim
76 Roberto Carballes Baena 707 Poznan Lyon Antal Wim
77 Andrey Rublev 696 FO sHer-Q Eas-A Wim
78 Juan Ignacio Londero 695 FO Prost Eas-A Wim
79 Ernests Gulbis 687 FO Stu-Q Antal Wim
80 Daniel Evans 678 FO Surb Wim
81 Denis Kudla 675 FO Surb sHer-Q Wim
82 Jo-Wilfried Tsonga 670 Wim
83 Marius Copil 667 FO Surb Wim
84 Bernard Tomic 665 FO Surb Nott Antal Wim
85 Miomir Kecmanovic 656 FO Antal Wim
86 Hugo Dellien 651 Wim
87 Albert Ramos-Vinolas 640 FO Prost Lyon Ant-A Wim
88 Prajnesh Gunneswaran 629 FO Stu-Q Ant-A Wim
89 Bradley Klahn 618 FO sHer-Q Ant-A Wim
90 Lloyd Harris 617 FO sHer-Q Ant-A Wim
91 Alexander Bublik 616 FO Stu-Q Ant-A Wim
92 Malek Jaziri 602 FO Almaty Shym Ant-A Wim
93 Pablo Andujar 602 FO Prost Lyon Ant-A Wim
94 Ivo Karlovic 599 Surb sHer-Q Wim
95 Aljaz Bedene 595 FO Eas-A Wim
96 Thomas Fabbiano 592 sHer-Q Wim
97 Denis Istomin 583 Almaty Wi-A
98 Tomas Berdych 575
99 Paolo Lorenzi 575 Vicen Lyon
100 Tennys Sandgren 574 sHer-Q
218 Mikael Torpegaard 223 L.Rock Colum
528 Frederik Nielsen 8 FO-dbl

 

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 27. maj 2019

No. Women Point Uge22 Uge23 Uge24 Uge25
133 Clara Tauson 200 W25Essen-Q W15Kaltenkirchen
229 Olga Helmi 122 W15Korea-Q
369 Sofia Nami Samavati 68
868 Emilie Francati 12
1119 Elena Jamshidi 7 W15Portugal-Q W15Portugal-Q
1540 Hannah Viller Møller W15Tabarka-A8
Olivia Gram W15Tabarka-A11 W15Portugal-A28
Karen Barritza
Maria Jespersen

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind.

Deadlines – standard Uge20
MK
Uge21
MK
Uge22
MK
Uge23
MK
Uge24
MK
Uge25
MK
Uge26
MK
Uge27
MK
Entry torsdag 25.apr 2.maj 9.maj 16.maj 23.maj 30.maj 6.jun 13.jun
Withdrawal tirsdag 30.apr 7.maj 14.maj 21.maj 28.maj 4.jun 11.jun 18.jun
Freeze
torsdag
9.maj 16.maj 23.maj 30.maj 6.jun 13.jun 20.jun 27.jun
Start mandag 13.maj 20.maj 27.maj 3.jun 10.jun 17.jun 24.jun 1.jul

 

No. Men Point Uge22 Uge23 Uge24 Uge25
374 Eric Vanshelboim (UKR) 186 M25Huelva-A1
441 Mikael Torpegaard 150
894 Frederik Løchte Nielsen 42 FO-Dbl
2119 August Holmgren 3
2671 Anders Arenfeldt Holm 1
2671 Kasper Elsvad 1
2671 Christopher Luthra 1 M15Kaltenkirch-A148
Nikolaj Katic
Oliver Benneweis Pramming M15Heraklion-A20 M15Cancun-A19
M25Hongkong-A21
Ludvig Aaes

 

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 27. maj 2019

No. Girls Point Uge22 Uge23 Uge24 Uge25
1 Clara Tauson 2836,25 FO
254 Clarine Lerby (NED) 219,25
325 Divine Dasam Nweke 175 J4Tbilisi J4Hillerød
386 Hannah Viller Møller 142,25 J2Bytom
918 Alisha Ali Hussain 42 J4Hillerød
1310 Nina Vicic 18,75 J5Tirana J5BanjaLuka
1532 Nikoline Gullacksen 12,25 J4Hillerød-Q
1532 Amanda Rommetveit Rohde 12,25 J4Hillerød-Q
1572 Johanne Christine Svendsen 11,75 J4Varnamo-Q J4Hillerød-Q
1650 Cirkeline Lundberg 10,25 J4Varnamo-Q J4Hillerød-Q
1756 Charlotte Mosbaek Ellegaard 9,00
1780 Martha Elisa Stemann 8,50 J4Hillerød-Q
2281 Rebecca Munk Mortensen 3,25 J4Hillerød-A1
2299 Anna Tang 2,75 J4Hillerød-Q
2609 Zoe Du Pasquier Jensen 1,75 J4Varnamo-Q J4Hillerød-Q
2609 Ida Hasselbalch 1,75
2747 Sille Larsen 0,75
DK5 Victoria Ilena Andersen
6DK Anna Aagaard Nielsen J4Hillerød-A3
Moniqua Nielsen
10DK Natacha Schou J5Limassol-Q J4Cypern-Q J4Hillerød-A4
11DK Emilie Just-Bomholt J4Hillerød-A5
12DK Augusta Birn J4Hillerød-A6
17DK Katerina Norup Hansen J4Hillerød-A7
21DK Frederikke Birn J4Hillerød-A7
23DK Olivia Thiemke J4Hillerød-A8
Cecilie Wiche J4Varnamo-Q
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Olivia Thiemke
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Sarafina Olivia Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton
Monica Nielsen J4Thailand-A23


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge22 Uge23 Uge24 Uge25 Uge26 Uge27
Entry tirsdag 30.apr 7.maj 14.maj 21.maj 28.maj 4.jun
Withdrawal tirsdag 14.maj 21.maj 28.maj 4.jun 11.jun 18.jun
Freeze 20.maj 27.maj 3.jun 10.jun 17.jun 24.jun
Start mandag 27.maj 3.jun 10.jun 17.jun 24.jun 1.jul

 

No. Boys Point Uge22 Uge 23 Uge24 Uge25
8 Holger Vitus Nødskov Rune 1291,25 FO
11 Martin Damm (USA) 1212,50 FO
32 Toby Alex Kodat (USA) 802,5 FO
38 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 773,75 FO
39 Shintaro Mochizuki (JPN) 773,75 FO
42 Eric Vanshelboim (UKR) 721,25 FO
90 Christian Lerby (NED) 448 J1Belgien FO-Q
107 Elmer Møller 412,50
288 Carl Emil Overbeck 184,25 J4Hillerød
329 Sebastian Grundtvig 153
456 Oskar Brostrøm Poulsen 104,50 J4Hillerød
833 Gustav Theilgaard 40,25 J4Hillerød
928 Richard Biagiotti 32,75 J4Hillerød-Q
1066 Caspar Jalili Mikkelsen 23,75 J4Hillerød-Q
1216 Mads Tagesen 18
1218 Niels Heise Korsgaard 18 J4Hillerød-Q
1251 Kevin Chen 16,5
1304 Emil Okkels Jensen 14,25 J4Hillerød-Q
2058 Tobias Bo Kudsk 2,75
2058 Noah Svenningsen Holmvang 2,75 J5Almere-Q J4Hillerød-A4
2058 Marcus Gram Petersen 2,75 J4Hillerød-A5
2342 Valdemar Frederik Pape 1,75 J4Hillerød-A6
2342 Felipe Mikkelsen 1,75 J4Hillerød-A8
2342 Oscar Toft Bjelsdorf 1,75
Ervin Mesic J4Hillerød-A11
Julius Kostopoulos J4Hillerød-A12
Mikkel Ballisager
Lukas Goldstein Wendelboe
Jens Schou
Christopher Garde
Johan August Mottlau
Alexander Borup
Oliver Eliasen
Alexander Garde
Theodor Boisen

 

ITF Junior Finals Road to Chengdu

Baseret på resultater fra 10. september 2018 -> 8. september 2019.
De 8 bedste deltager i 2019 ITF Junior Masters i Chengdu 23-27. oktober 2019.

No. Boys Point Girls Point
1 Holger Vitus Nødskov Rune 1291,25 Clara Tauson 2118,75
2 Jonas Forejtek (CHN) 1288,75 Clara Burel (FRA) 1687,50
3 Lorenzo Musetti (ITA) 1263,75 Diane Parry (FRA) 1406,25
4 Thiago Agustin Tirante (ARG) 1238,75 Natsumi Kawaguchi (JPN) 1162,50
5 Martin Damm (USA) 1212,50 Mananchaya Sawangkaew (THA) 1146,25
6 Liam Draxl (CAN) 1151,25 Hurricane Tyra Black (USA) 1123,75
7 Shunsuke Mitsui (JPN) 1120,00 Qinwen Zheng (CHN) 1058,75
8 Bu Yunchaokete (CHN) 1095,00 Emma Navarro (USA) 1046,25
9 Emilio Nava (USA) 1090,00 Alexa Noel (USA) 972,50
10 Keisuke Saitoh (JPN) 1016,25 Leylah Annie Fernandez (CAN) 935,00