Entry-lister for topspillerne foreligger frem til Australian Open, som bliver Caroline Wozniacki's sidste officielle turnering

Denne udgave kigger lidt ind i det nye år, hvor Entrylisterne for de første uger i 2020 allerede foreligger.
2001-årgangen er pillet ud af junior-ranglisterne, men de seneste rangeringer fra 2. december findes fortsat i den forrige udgave.

Year-end Rang- og Entrylister: Førstepladser til Nadal, Barty og Holger

Mange af ATP-topspillerne deltager fra 3. januar i ATP Cup, hvor 24 nationer konkurrerer mod hinanden i pulekampe i Brisbane, Perth og Sydney, og puljevinderne spiller de afgørende kampe i Sydney.
Sideløbende hermed spilles i den sidste uge ATP 250 i Doha, og ugen før Australian Open afvikles ATP 250 i både Auckland og Adelaide.

Australian Open bliver – som alle efterhånden har opdaget – den sidste turnering for Caroline Wozniacki, der forinden er tilmeldt WTA International i Auckland i uge 2, hvor der desuden afvikles WTA Premier i Brisbane og WTA International i Shenzhen.
Ugen efter afvikles WTA International i både Adelaide og Hobart samt kvalifikation til Australian Open.

Johanne Christine Svendsen
Foto: Privat – Johanne Christine Svendsen efter finalesejr i Stavanger

Flere af de danske juniorer indleder sæsonen i Sverige, hvor der i uge 1 afvikles Grade 3 i Bromma og ugen efter Grade 4 i Malmø.
Johanne Christine Svendsen, der netop har vundet 2 Grade 5 turneringer i Norge, er tilmeldt begge som 1. prioritet.


U02/6.1: WTA Premier Brisbane, WTA Int. Auckland & Shenzhen, W25 Canberra, 3 x W15
U03/13.1: GS Australian Open kval, WTA International Hobart & Adelaide, 2 x W25, 4 x W15
U04/20.1. GS Australian Open, 3 x W25, 6 x W15
U05/27.1: GS Australian Open, WTA 125K Newport Beach, W60 Burnie & Andrezieux-bouthenon
U06/3.2: W100 Midland, 3 x W25, 4 x W15
U07/10.2: WTA Premier St. Petersburg, WTA Int. Hua Hin, W100K Cairo

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com, Twitter

WTA top 100 – pr. 6. januar 2020

Rk Spiller Point U02 U03 U04 U05 U06 U07
1 Ashleigh Barty 7851 Brisb Adel AO
2 Karolina Pliskova 5525 Brisb AO
3 Simona Halep 5462 Adel AO
4 Naomi Osaka 5311 Brisb AO
5 Elina Svitolina 5075 Brisb AO
6 Bianca Andreescu 4935 Auckl AO
7 Petra Kvitova 4721 Brisb Adel AO
8 Belinda Bencic 4685 Shenz AO
9 Kiki Bertens 4245 Brisb Adel AO
10 Serena Williams 3935 Auckl AO
11 Aryna Sabalenka 2940 Shenz AO
12 Johanna Konta 2825 Brisb Adel AO
13 Madison Keys 2767 Brisb AO
14 Sofia Kenin 2740 Brisb Adel AO
15 Petra Martic 2617 Auckl Adel AO
16 Marketa Vondrousova 2390 Adel AO
17 Elise Mertens 2290 Shenz Hobar AO
18 Angelique Kerber 2175 Brisb Adel AO
19 Alison Riske 2085 Brisb Adel AO
20 Donna Vekic 2080 Brisb Adel AO
21 Karolina Muchova 1846 Brisb Hobar AO
22 Dayana Yastremska 1825 Brisb Adel AO
23 Maria Sakkari 1820 Brisb Adel AO
24 Sloane Stephens 1737 Brisb Adel AO
25 Amanda Anisimova 1734 Auckl AO
26 Anett Kontaveit 1575 Brisb Adel AO
27 Danielle Collins 1566 Brisb Adel AO
28 Qiang Wang 1563 Shenz Adel AO
29 Anastasia Pavlyuchenkova 1531 Brisb Ade-A AO
30 Anastasija Sevastova 1518 Brisb Adel AO
31 Barbora Strycova 1462 Brisb Ade-A AO
32 Yulia Putintseva 1460 Ade-A AO
33 Su-Wei Hsieh 1450 Brisb Ade-A AO
34 Ekaterina Alexandrova 1425 Shenz Ade-A AO
35 Garbiñe Muguruza 1412 Shenz Ade-A AO
36 Elena Rybakina 1401 Shenz Hobar AO
37 Kristina Mladenovic 1360 Ade-A AO
38 Shuai Zhang 1355 Shenz Hobar AO
39 Caroline Wozniacki 1353 Auckl AO
40 Saisai Zheng 1350 Shenz Ade-A AO
41 Julia Goerges 1331 Auckl Adel AO
42 Veronika Kudermetova 1328 Hobar AO
43 Magda Linette 1320 Shenz Hobar AO
44 Rebecca Peterson 1275 Auckl Hobar AO
45 Jelena Ostapenko 1250 Auckl Ade-A AO
46 Caroline Garcia 1235 Auckl Hobar AO
47 Alison Van Uytvanck 1175 Auckl Hobar AO
48 Polona Hercog 1145 Ade-A AO
49 Victoria Azarenka 1115
50 Yafan Wang 1105 Shenz Hobar AO
51 Svetlana Kuznetsova 1052 Auckl Hobar AO
52 Carla Suárez Navarro 1048 Auckl AO
53 Jennifer Brady 1047 AO
54 Ajla Tomljanovic 1045 Brisb AO
55 Katerina Siniakova 1020 Shenz AO
56 Venus Williams 1019 Brisb AO
57 Alizé Cornet 1015 Auckl Hobar AO
58 Anna Blinkova 1007 Shenz Hobar AO
59 Iga Swiatek 997 AO
60 Marie Bouzkova 967 Hobar AO
61 Viktoria Kuzmova 965 Auckl Hobar AO
62 Fiona Ferro 926 Hobar AO
63 Lauren Davis 874 Auckl Hobar AO
64 Tamara Zidansek 870 Auckl Hobar AO
65 Bernarda Pera 863 AO
66 Kristyna Pliskova 858 Shenz Hobar AO
67 Cori Gauff 855 Auckl AO
68 Jil Teichmann 855 Auckl Hob-A AO
69 Aliaksandra Sasnovich 853 Shenz AO
70 Daria Kasatkina 851 Auckl AO
71 Lin Zhu 845 Shenz Hobar AO
72 Kirsten Flipkens 819 Auckl Hobar AO
73 Laura Siegemund 805 Auckl Hob-A AO
74 Sorana Cirstea 778 Shenz Hob-A AO
75 Zarina Diyas 775 Shenz Hob-A AO
76 Andrea Petkovic 770 AO
77 Taylor Townsend 760 Auckl AO
78 Monica Puig 760 Auckl Hob-A AO
79 Viktorija Golubic 760 AO
80 Misaki Doi 754 Shenz Hob-A AO
81 Ons Jabeur 752 Shenz Hob-A AO
82 Jessica Pegula 743 AO
83 Danka Kovinic 734 Shen-Alt AO
84 Tatjana Maria 729 Shen-Alt AO
85 Nina Stojanovic 729 Shen-Alt AO
86 Christina Mchale 720 Shen-Alt AO
87 Timea Babos 720 Shen-Alt AO
88 Vitalia Diatchenko 719 AO
89 Kateryna Kozlova 710 AO
90 Sara Sorribes Tormo 708 Shenz Hob-A AO
91 Arantxa Rus 701 AO
92 Kristie Ahn 699 AO
93 Madison Brengle 691 AO
94 Jasmine Paolini 688 Shen-Alt AO
95 Paula Badosa 687 AO
96 Anastasia Potapova 684 AO
97 Ana Bogdan 684
98 Samantha Stosur 683 Hobar AO
99 Camila Giorgi 680 AO
100 Kaia Kanepi 670
272 Clara Tauson 214 FedCup
961 Sofia Samavati 14
1087 Olga Helmi 10
1284 Elena Jamshidi 3
1284 Olivia Gram 3

 


U02/6.1: ATP Cup (Brisbane, Perth, Sydney), ATP 250 Doha, $162K Canberra, $81K Noumea, $54 Ann Arbor
U03/13.1: GS Australian Open kval, ATP 250 Auckland & Adelaide, $54 Bangkok & Bendigo
U04/20.1: GS Australian Open, $54K Bangkok, €46K Rennis, M25 Nussloch, 6 x M15
U05/27.1: GS Australian Open, $162K Newport Beach, $54K Burnie & Punta del Este, €46K Quimper
U06/3.2: ATP 250 Pune & Córdoba & Montpellier, $108K Dallas, $54K Launceston
U07/10.2: ATP 500 Rotterdam, ATP 250 New York & Buenos Aires, $162K Bengaluru, $54 Cherbourg, Cleveland, Drummondville

Links til ATP Entry-lister: Coric.top, Tennisteen.it, Livetennis.it, MensTennisForums.com, TWitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 6. januar 2020

Rk Spiller Point U02 U03 U04 U05 U06 U07
1 Rafael Nadal 9,985 ATPCUP AO
2 Novak Djokovic 9,055 ATPCUP Adel AO
3 Roger Federer 6,590 AO
4 Dominic Thiem 5,825 ATPCUP AO Buen
5 Daniil Medvedev 5,705 ATPCUP Auckl AO Rot
6 Stefanos Tsitsipas 5,300 ATPCUP AO Rot
7 Alexander Zverev 3,345 ATPCUP AO
8 Matteo Berrettini 2,870 ATPCUP AO Buen
9 Gael Monfils 2,530 ATPCUP AO Rot
10 Roberto Bautista Agut 2,335 ATPCUP AO Rot
11 David Goffin 2,335 ATPCUP AO Mont Rot
12 Fabio Fognini 2,290 ATPCUP Auckl AO Mont Rot
13 Diego Schwartzman 2,125 ATPCUP AO Cordo Buen
14 Denis Shapovalov 2,050 ATPCUP Auckl AO Mont Rot
15 Stan Wawrinka 1,955 Doha AO Mont Rot
16 Kei Nishikori 1,930 ATPCUP AO NewY
17 Karen Khachanov 1,840 ATPCUP Auckl AO Rot
18 Alex de Minaur 1,775 ATPCUP Adel AO
19 John Isner 1,770 ATPCUP Auckl AO NewY
20 Grigor Dimitrov 1,702 ATPCUP AO Rot
21 Felix Auger-Aliassime 1,636 ATPCUP Adel AO Rot
22 Lucas Pouille 1,600 ATPCUP AO Mont Rot
23 Andrey Rublev 1,584 Doha Adel AO Mont Rot
24 Benoit Paire 1,538 Auckl AO Pune Rot
25 Guido Pella 1,530 ATPCUP AO Cordo Buen
26 Nikoloz Basilashvili 1,450 ATPCUP AO Rot
27 Pablo Carreno Busta 1,422 Adel AO Mont Rot
28 Borna Coric 1,415 ATPCUP AO Buen
29 Nick Kyrgios 1,375 ATPCUP AO NewY
30 Jo-Wilfried Tsonga 1,340 Doha AO Rot
31 Taylor Fritz 1,315 ATPCUP Adel AO
32 Milos Raonic 1,305 Doha AO NewY
33 Christian Garin 1,291 ATPCUP Adel AO Buen
34 Dusan Lajovic 1,251 ATPCUP AO Buen
35 Jan-Lennard Struff 1,245 ATPCUP Adel AO Rot
36 Reilly Opelka 1,243 ATPCUP Adel AO NewY
37 Hubert Hurkacz 1,198 ATPCUP Auckl AO Rot
38 Marin Cilic 1,165 ATPCUP AO
39 Laslo Djere 1,151 Doha Adel AO Cordo Buen
40 Filip Krajinovic 1,148 Doha AO Mont Rot
41 Albert Ramos-Vinolas 1,130 Adel AO Cordo Buen
42 Daniel Evans 1,124 ATPCUP Adel AO Mont Rot
43 Adrian Mannarino 1,111 Doha Auckl AO Mont Rot
44 Sam Querrey 1,100 Adel AO Cordo NewY
45 Pablo Cuevas 1,097 ATPCUP Adel AO Buen
46 Radu Albot 1,067 ATPCUP Auckl AO Mont Rot
47 Frances Tiafoe 1,050 Doha Auckl AO
48 John Millman 1,026 Auckl AO Mont Alt
49 Fernando Verdasco 1,025 Doha Adel AO Cordo Buen
50 Juan Ignacio Londero 1,017 Adel AO Cordo Buen
51 Lorenzo Sonego 990 Doha Auckl AO Cordo Buen
52 Cameron Norrie 975 Auckl AO NewY
53 Casper Ruud 949 ATPCUP Auckl AO Cordo Buen
54 Jeremy Chardy 920 Doha Adel AO Alt
55 Alexander Bublik 919 Doha Adel AO Mont Alt
56 Ugo Humbert 912 Canb Auckl AO Mont NewY
57 Gilles Simon 910 Adel AO Mont Alt
58 Aljaz Bedene 905 Doha Ade-A AO Mont Alt
59 Joao Sousa 891 Auckl AO Mont Alt
60 Richard Gasquet 890 Doha AO Mont Alt
61 Feliciano Lopez 888 Auckl AO Mont Alt
62 Miomir Kecmanovic 881 Doha Ade-A AO NewY
63 Jordan Thompson 878 Doha Ade-A AO NewY
64 Pablo Andujar 867 Doha Auc-Q AO Cordo Buen
65 Pierre-Hugues Herbert 840 Doha Alt AO Alt Alt
66 Mikhail Kukushkin 816 Doha Ade-A AO Alt Alt
67 Ricardas Berankis 804 Doha Alt AO Pune
68 Tennys Sandgren 803 Do-A Auc-Q AO NewY
69 Kyle Edmund 800 Do-Q Ade-Q AO NewY
70 Marton Fucsovics 790 Do-Q Ade-A AO Alt Alt
71 Andreas Seppi 776 Canb Ade-Q AO NewY
72 Yoshihito Nishioka 764 ATPCUP Ade-A AO Alt NewY
73 Hugo Dellien 743 Do-A Auc-Q AO Cordo Buen
74 Federico Delbonis 709 Noum Ade-Q AO Cordo Buen
75 Marco Cecchinato 690 Do-Q Auc-Q AO Cordo Buen
76 Mikael Ymer 681 Do-Q Auc-Q AO Alt Alt
77 Nicolas Jarry 675 ATPCUP Ade-Q AO Cordo Buen
78 Jannik Sinner 671 Canb AO Alt Alt
79 Philipp Kohlschreiber 665 Canb Auc-Q AO Pune Alt
80 Roberto Carballes Baena 664 Noum Alt AO Cordo Alt
81 Corentin Moutet 638 Do-Q Auc-Q AO Cordo Alt
82 Stefano Travaglia 637 Auc-A AO Pune Alt
83 Gregoire Barrere 636 Do-Q Ade-Q AO Alt Alt
84 Steve Johnson 630 Canb Auc-A AO NewY
85 Alejandro Davidovich Fokina 627 Do-Q Auc-Q AO
86 Soonwoo Kwon 622 Canb AO Pune NewY
87 Thiago Monteiro 616 Do-Q Auc-Q AO Cordo Alt
88 Leonardo Mayer 603 Do-A Auc-Q AO Cordo alt
89 Jaume Munar 603 Canb Ade-Q AO Cordo Alt
90 Tommy Paul 600 Ade-Q AO NewY
91 Damir Dzumhur 594 Do-Q AO Alt
92 Yasutaka Uchiyama 594 Auc-A AO Alt NewY
93 Salvatore Caruso 586 Do-Q Ade-Q AO Pune alt
94 Alexei Popyrin 585 Do-Q Ade-Q AO Alt Alt
95 Dominik Koepfer 584 Canb AO Alt
96 James Duckworth 576 Noum Pune Alt
97 Kamil Majchrzak 575
98 Egor Gerasimov 575 Do-Q AO Pune
99 Lloyd Harris 569 ATPCUP Ade-Q
100 Yuichi Sugita 559
166 Mikael Torpegaard 303 Noum AO-Q
692 Eric Vanshelboim 28
1019 Holger Vitus Nodskov Rune 9 Noum-WC Auckl-WC
1076 August Holmgren 7
1581 Elmer Møller 1
D48* Frederik Løchte Nielsen Doha Auckl AO

 

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han spiller sammen med Tim Puetz.

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 6. januar 2020

No.ITF Women Pts.ITF No.WTA Uge02 Uge03 Uge04 Uge05
1 Oana Georgeta Simion 666 436
56 Clara Tauson 272 271 1W60Frankrig
3W15Manacor
4W15Monastir
308 Sofia Nami Samavati 94 961 W15Liepaja-Q
413 Olga Helmi 64 1087 W15Monastir W15Liepaja-Q 4W15Cancun
6W15Antalya
724 Elena Jamshidi 22 1283 W15Liepaja-Q
765 Olivia Gram 18 1284 W15Antalya W15Antalya
555 Hannah Viller Møller 38 W15Antalya W15Liepaja-Q 1W15Antalya
843 Karen Barritza 14 W15Monastir W15Stuttg-Q
1365 Karoline Laursen 4
Emilie Francati
Maria Jespersen
Divine Dasam Nweke W15Cairo

 

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind uden wildcard.

Deadlines – standard Uge2 Uge3 Uge4 Uge5 Uge6 Uge7 Uge8 Uge9
Entry   torsdag 19-dec 26-dec 02-jan 09-jan 16-jan 23-jan 30-jan 06-feb
Withdrawal tirsdag 24-dec 31-dec 07-jan 14-jan 21-jan 28-jan 04-feb 11-feb
Freeze torsdag 02-jan 09-jan 16-jan 23-jan 30-jan 06-feb 13-feb 20-feb
Start   mandag 06-jan 13-jan 20-jan 27-jan 03-feb 10-feb 17-feb 24-feb

 

No. Men ITF ATP Uge02 Uge03 Uge04 Uge05
1 Hugo Gaston 1147 246
324 Eric Vanshelboim (UKR) 216 692
1227 Holger Vitus Nødskov Rune 16 1019 SeATP 2M15Antalya
3M15Cairo
664 August Holmgren 70 1076 M25SantaFe-Q
1483 Elmer Møller 9 1581
2060 Henrik Heise Korsgaard 2
2083 Carl Emil Overbeck 2
2111 Jesper Andi Jørgensen 2
2369 Sebastian Grundtvig 1
2369 Gustav Theilgaard 1
Philip Hjorth
Kasper Elsvad
Johannes Ingildsen
Anders Arenfeldt Holm
Oliver Benneweis Pramming
Ludvig Aaes
Romeo Midtgaard Jivraj
Christopher Luthra
Alexander Schou

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 6. januar 2020

No. Girls Point Uge02 Uge03 Uge04 Uge05 Uge06
1 Diane Parry 2356,25
10 Clara Tauson 1298,75
274 Clarine Lerby (NED) 185,25
360 Johanne Christine Svendsen 142,25 J4Malmø-M4
669 Divine Dasam Nweke 71,75 1J2Moldova
2J3Auckland
3J1Brasil
695 Rebecca Munk Mortensen 67,75 J4Malmø
844 Natacha Schou 49,75 J4Malmø
1280 Zoe Du Pasquier Jensen 20,50 J4Malmø
1303 Nina Vicic 20,00
1420 Charlotte Mosbaek Ellegaard 16,25
1556 Cirkeline Lundberg 12,50
1853 Emilie Just-Bomholt 7,00 J4Malmø-Q
2279 Anna Aagaard Nielsen 2,75
2279 Anna Tang 2,75 J4Malmø-Q
2408 Cecilie Wiche 2,00
2603 Nikoline Gullacksen 1,75
2673 Katerina Norup Hansen 1,50 J4Malmø-Q
2741 Sille Larsen 0,75 J4Malmø-Q
2741 Olivia Thiemke 0,75 J4Malmø-Q
Emilie Just-Bomholt
Victoria Ilena Andersen J4Malmø-Q
Laura Brunkel
Wilma Krebs Hyllested J4Malmø-Q
Sarafina Olivia Hansen J4Malmø-Q
Melissa Zulkic J4Malmø-Q
Sofie Vindberg Nielsen
Sarah Suljadzic J4Malmø-Q
Filippa Gaba Hansen
Frederikke Alberte Pape
Frederikke Birn
Dicte Ingildsen
Isil Yurttas
Emma Kamper Malmkjær
Augusta Birn
Victoria Wiche
Asta Ripperger
Ena Arnautovic
Therese Harboe Holst
Asta Ripperger


2001-årgangen er  ikke med i oversigten, da juniortiden slutter til Nytår
J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge2 Uge3 Uge4 Uge5 Uge6 Uge7 Uge8 Uge9
Entry   tirsdag 10-dec 17-dec 24-dec 31-dec 07-jan 14-jan 21-jan 28-jan
Withdrawal tirsdag 24-dec 31-dec 07-jan 14-jan 21-jan 28-jan 04-feb 11-feb
Freeze onsdag 01-jan 08-jan 15-jan 22-jan 29-jan 05-feb 12-feb 19-feb
Start   mandag 06-jan 13-jan 20-jan 27-jan 03-feb 10-feb 17-feb 24-feb

 

No. Boys Point Uge02 Uge03 Uge04 Uge05 Uge06
1 Holger Vitus Nødskov Rune 2715,00
40 Elmer Møller 612,25 J1Traralgon J1Ukraine
172 Oskar Brostrøm Poulsen 206,75 J1S.Jose J1Columbia J1Cuenca
632 Richard Biagiotti 51,50 1J3Pretoria
796 Caspar Jalili Mikkelsen 35,50 J4Malmø J5Offenbach
1077 Julius Kostopoulos 18,50
1137 Asger Emil Ildor 16,00 J4Malmø
1171 Felipe Mikkelsen 15,25 J4Malmø
1540 Rasmus Egehus 6,25
1593 Ervin Mesic 5,75 J4Malmø?
2029 Tobias Bo Kudsk 2,00
2193 Valdemar Frederik Pape 1,75 J4Malmø-Q
Kevin Chen
Christopher Garde
Alexander Stage
Lukas Goldstein Wendelboe
Christoffer Hayes Hjelm
Mikkel Ballisager
Johan August Mottlau
Luka Strojanovic
Cornelius Alexander Shalmi
William Svendsen
Jonathan Sund Nordahl J4Malmø-Q
Fidel Nweke
Alexander Borup
Niklas Jensen
Nikolaj Terp Maansson
Noah Byrgesen
Victor Bech Frandsen
Adam Tvede
Alexander Garde

2001-årgangen er  ikke med i oversigten, da juniortiden slutter til Nytår