Oversigten omfatter rangering og spilleplan for ATP/WTA top 20 samt udvalgte danske, nordiske og andre udenlandske talenter
Ved indgangen til 2024 var det forventet, at Holger Rune ville vinde flere titler og bide sig fast i top 10.
Endvidere blev udtrykt forventning om, at Clara Tauson i samarbejde med Lars Christensen kunne vende tilbage i top 100 og slutte året i top 30, hvis hun kunne undgå uheld og skader.
Desuden var vurderingen, at Caroline Wozniacki kunne nærme sig WTA-toppen, hvis hun var indstillet på at satse helhjertet på det.
Der var dog ikke forventninger om, at de øvrige emner til Billie Jean King Cup truppen, Johanne Christine Svendsen og Rebecca Munk Mortensen stod på tærsklen til top 100, men for Johanne var ambitionen at gøre tennis til en levevej, og Rebecca var bevidst om, at hun skulle holde et bedre niveau over en længere periode, hvis hun skulle opfylde ønsket om at spille de store turneringer.
På herresiden havde både August Holmgren og Elmer Møller i 2023 gjort markante fremskridt, som skabte håb om, at de kunne gøre sig gældende på challenger niveau i 2024.
Hos juniorerne havde ingen danskere markeret sig i toppen af Boys singles siden Holger Rune var no. 1, men i Girls singles startede Laura Brunkel året lige under top 100 med udsigt til at spille junior Grand Slam i 2024.
Rang & Entrylister 2024: Oversigt med top 20 og udvalgte spilleres rangering og spilleplan
Når der gøres status efter 2024, er langt fra alle forventninger indfriet, men der har dog været flere positive præstationer, som kan skabe forventninger til, at 2025 kan blive opløftende for dansk tennis.
Forventning om større stabilitet hos Holger Rune
De største forventninger er fortsat knyttet til Holger Rune, selvom han efter sin højeste rangering som no. 4 i august 2023 efterfølgende er havnet udenfor top 10 og indleder 2025 som no. 13.
2024 blev ganske vist indledt med en finale ved ATP 250 Brisbane, men resten af 2024 nåede Holger højst semifinalen, hvilket han til gengæld gjorde i 7 turneringer fordelt på 2 ATP 250, 3 ATP 500, og 2 Masters 1000 (Cincinnati og Paris).
De største skuffelser i 2024 var tidlig exit ved Grand Slam turneringerne Australian Open og US Open.
Sæsonen var præget af manglende stabilitet med flere klare nederlag i kampe, hvor Holger var for langt fra sit topniveau, og især mod Novak Djokovic i 1/8-finalen ved Wimbledon og mod Taylor Fritz i 1/8-finalen ved Masters 1000 Shanghai var attituden opgivende, selvom Holger tidligere har vundet over dem begge og desuden spillet tætte opgør mod de bedste.
De hyppige udskiftninger i træner teamet har uden tvivl medvirket til de ustabile præstationer, men efter genoptagelsen af samarbejdet med Lars Christensen er der tilsyneladende kommet mere afklaring og ro omkring teamet, så der kan forventes mere stabilile resultater i 2025.
Ved Australian Open 2025 levede Holger op til sin seedning og nåede 1/8-finalen, hvor han vandt et enkelt sæt mod no. 1 Jannik Sinner, der dog havde problemer og blev behandlet 11 minutter udenfor banen, men Holger formåede ikke at udnytte situationen, da han selv løb tør for energi i varmen.
Medvirkende hertil var uden tvivl, at Holger i de 3 første kampe afgav 5 sæt og tilbragte mere end 10 timer på banen, hvilket kunne være reduceret væsentligt, hvis Holger havde formået at bevare et mere stabilt højt bundniveau, hvilket er nøglen til at Holger kan etablere sig fast i top 10 og spille med om de største titler fremover.

Clara Tauson forrygende fra start i 2025
2024 startede lovende for Clara Tauson, der allerede i starten af februar var avanceret fra no. 107 til no. 80, og hendes indsats ved Billie Jean King Cup i Portugal, hvor hun vandt samtlige kampe og sejren over WTA-ranglistens no. 7 Maria Sakkari mod Grækenland, var en afgørende medvirkede årsag til at kvalificere Danmark til Play-offs i september 2024.
De gode takter fortsatte i fortsættelsen af grussæsonen, hvor Clara ugen efter nåede finalen ved WTA 125 Oeiras, og ved French Open vandt hun over både Tatjana Maria, Jelena Ostapenko og Sofia Kenin, inden hun i 1/8-finalen blev besejret 6-4, 6-4 af Ons Jabeur, hvorved hun avancerede til top 70.
I den efterfølgende periode vandt Clara blot en enkelt kamp i de næste 7 turneringer inden US Open, hvor hun med stort besvær vandt over no. 84 Anna Karolina Schmiedlova (SVK), inden hun i 2. runde mødte 18. seedede Diana Shnaider, der vandt 6-4, 6-4.
I samme periode var spillet præget af store udsving, og Clara efterlod det indtryk, at hun hverken mentalt eller fysisk var helt på toppen.
I den resterende del af WTA-sæsonen i Østen havde Clara sin kæreste Kasper Elsvad med som coach i stedet for Lars Christensen, der senere vendte tilbage som træner for Holger Rune.
Tilsyneladende gav det større harmoni og ro for Clara, der desuden udviste større tro på sit spil, og med en finale ved WTA 125 Hong Kong, kvartfinale ved WTA 250 Osaka og 1/8-finale ved WTA 500 Tokyo avancerede Clara yderligere på ranglisten, hvor hun sluttede året som no. 50.
En rygskade tvang dog Clara til at droppe den sidste turnering i Østen, og hun nåede kun at trænet få dage, inden Play-off opgøret mod Mexico ved Billie Jean King Cup i Farum, men hun vandt dog 6-4, 6-2 over Mexicos 2. single Giuliana Olmos og sørgede for, at stillingen var 1-1 efter førstedagen.
Den korte forberedelse efter førnævnte skade var uden tvivl en væsentlig årsag til, at Danmark næste dag kom bagud 1-2, da no. 59 Renata Zarazua vandt 7-6(3), 3-6, 7-5 over Clara, men da Johanne Christine Svendsen derefter vandt 6-4, 6-2 over Olmos, sikrede Clara derefter sejren i double sammen med Emilie Francati.
Dermed er Danmark i den unikke situation, at både Davis Cup og Billie Jean King holdet deltager i Qualifiers i 2025, hvor der er grund til at tro på, at Clara kan gøre yderligere fremskridt.
Optimismen på Claras vegne blev styrket yderligere, da hun indledte 2025 med at vinde titlen ved WTA 250 Auckland, og ikke mindst hendes præstationer ved Australian Open viste, at Clara har så tårnhøjt et topniveau, at hun kan besejre de allerbedste, og derfor er det rimeligt at forvente, at Clara som minimum når top 20 i 2025 – med større kontinuitet måske endda top 10.

Wozniackis fortsatte karriere tvivlsom
Efter en periode med spekulationer om den fortsatte karriere for Caroline Wozniacki er det oplyst, at hun på grund af sin leddegigt ikke var fysisk klar til at deltage ved Australian Open, hvor hun oprindelig figurerede på deltagerlisten på grund af hendes rangering som no. 70.
Hvorvidt det betyder et endegyldigt karrierestop har hun ikke taget stilling til, da det afhænger af, hvad kroppen kan holde til, så indtil videre får det stå hen i det uvisse, om Caroline eventuelt deltager, når WTA karavanen igen er i USA i slutningen af februar og i marts måned.
Det forekommer derfor ligeledes tvivlsom, at Caroline vil være til rådighed, når Danmark i uge 15 spiller 2 puljekampe ved Billie Jean King Cup Qualifiers, hvor Danmark med både Clara og en kampklar Caroline på holdet vil have en god chance mod de fleste nationer.

This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net
Unauthorized editorial or commercial usage is fee-liable. – Caroline Wozniacki
Store udsving af Johanne Svendsen
I juni 2023 opnåede Johanne Christine Svendsen sin hidtil højeste rangering som no. 361, og hendes præstationer ved Billie Jean King Cup i Portugal, hvor hun var med til at sikre Play-off mod Mexico gav styrket tro på, at de gode takter kunne videreføres på ITF touren.
Imidlertid har Johanne langt fra opnået de forventede resultater, og i stedet er hun som følge af udeblevne resultater dalet til en rangering udenfor top 700.
Efter udendørssæsonen skiftede Johanne klub fra HRT til KB, og hun var ikke længere tilknyttet Leschly Tennis Foundation.
Resultaterne efter klubskiftet har dog endnu ikke medført fremgang på ranglisten, men hendes præstationer ved Billie Jean King Cup i Farum mod Mexico, hvor Johanne gav no. 59 Renata Zarazua kamp til stregen og med sejren over Giuliana Olmos bidrog væsentligt til den samlede sejr, spillede hun på så højt et niveau, at der er grund til at tro på markant fremgang på ranglisten.

Top 100 kræver stabilitet hos Elmer og August
Elmer Møller indledte 2024 lige indenfor top 400, og i løbet af det første halvår nåede han top 300.
Det næste store spring blev taget i starten af oktober, da Elmer ved ATP Challenger 75 Braga i Portugal gik hele vejen fra kvalifikationen og vandt sin hidtil største titel, og han etablerede sig på Challenger touren og sluttede året som no. 160, efter at han forinden opnåede sin højeste rangering som no. 152.
August Holmgren havde taget springet fra top 400 til 300 i slutningen af 2023, og det næste store avancement fulgte i starten af august måned, da han vandt titlen ved ATP Challenger 125 i Porto, og han nåede senere samme måned sin hidtil højeste rangering som no. 163.
Efterfølgende har August ikke forsvaret alle de point, som han optjente i slutningen af 2023, og han sluttede 2024 som no. 200.
Både Elmer og August vandt sensationelle sejre, da Danmark – uden Holger Rune på holdet – vandt på udebane mod Kazakhstan, hvor Elmer i det første opgør vandt 1-6, 6-2, 6-2 over no. 37 Alexander Bublik, og August fulgte op med sejr 7-6(4), 6-3 mod no. 77 Alexander Shevchenko, der tidligere spillede under russisk flag.
Præstationerne i 2024 giver begrundede forventninger til, at de begge kan tillade sig at have top 100 som ambition for 2025, hvilket dog forudsætter, at de begge mere kontinuerligt når længere i turneringerne, end det har været tilfældet i slutningen af 2024 og starten af 2025.
Siden Elmer i starten af november var i finalen ved ATP Challenger 75 Lima i Peru, vandt han blot en enkelt kamp i årets 2 sidste turneringer, og i starten af 2025 fik han ingen sejre ved hverken Challenger 100 Noumea i Ny Kaledonien eller ved kvalifikationen til Australian Open.
I begge sidstnævnte turneringer nåede August 2. runde, men fælles for dem begge nederlag var dog, at der var tale om tætte opgør i 3 sæt.

Joe håber på kontinuitet med svensk makker
Den endelige sejr ved Davis Cup i Kazakhstan blev sikret i double af August Holmgren og Johannes Ingildsen (Joe), da de vandt 7-6(7), 6-3 over Alexander Bublik og Aleksandr Nedovyesov.
Joe har vundet flere double titler sammen med sin svenske makker Simon Freund, som dog ikke har spillet turneringer siden starten af juli 2024.
Efterfølgende har Joe med skiftende makkere været i 4 finaler uden dog at nå helt til tops, og han opnåede sin højeste double rangering som no. 124 i oktober 2024, og han sluttede året som no. 131.

I de sidste 3 turneringer i 2024 spillede Joe sammen med svenske Filip Bergevi, og de spiller også sammen fra starten af 2025 i håb om at fortsætte kontinuerligt.
De fik dog ikke den bedste start sammen, da de i de første ATP Challenger blot har vundet 2 kampe, men det er dog indtil videre fortsat planen at fortsætte nogle uger sammen.

Ugentlige opdateringer af rangering og turneringsplan
Det tilstræbes løbende at opdatere ATP og WTA ranglisten og de næste ugers turneringsplan for top 20 samt andre udvalgte spillere på ranglisterne, herunder alle de danske spillere og desuden nordiske spillere samt upcoming udenlandske spillere, der har vækket særlig opmærksomhed.
ITF’s juniorrangliste opdateres med alle de danske spillere samt enkelte spillere fra de øvrige nordiske lande, og for de bedst placerede på ranglisten opdateres desuden i muligt omfang deres forventede turneringsplan et par uger frem.
Tennis Europe U16 og U14 ranglisten opdateres for de bedst placerede danske spillere.
Tennis Europe har ikke ranglister for U12, men så vidt muligt opdateres forventet turneringsplan med dansk deltagelse i udvalgte turneringer i både U12 og U14.
Flere af de yngste har markeret sig fornemt internationalt og dermed skabt håb om kommende danske topspillere.
Lynoverblik på Facebook for udvalgte spillere
Det kan være en god ide at vende tilbage til denne artikel, hvis man interesserer sig for, hvem der deltager i de kommende ugers turneringer.
Det er dog muligt at få et “lynoverblik” over turneringsplanen for højst rangerede danske spillere på ATP og WTA ranglisten i et fastlåst opslag i Facebook-gruppen “Rune, Tauson, Wozniacki m.fl. – internationalt overblik”.
Link til lynoverblikket – https://www.facebook.com/groups/1821589624824634/permalink/3935237530126489/
Opslaget indeholder desuden link til oversigterne herunder.
Genveje: ATPrank, WTArank, ATPpts, WTApts, Deadlines, ITFboys, ITFgirls, JRpts, TEboys, TEgirls, DTFu12
Opdateret 12. februar 2025
ATP top 20 & Udvalgte spillere (rangliste pr. 10. februar)
1 Jannik Sinner ITA (16-8 2001) – 11830 pts. Uge 8: ATP 500 Doha (QAT) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
2 Alexander Zverev GER (20-4 1997) – 8135 pts. Uge 7: ATP 250 Buenos Aires(ARG) Uge 8: ATP 500 Rio (BRA) Uge 9: ATP 500 Acapulco (MEX) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
3 Carlos Alcaraz ESP (5-5 2003) – 7510 pts. Uge 8: ATP 500 Doha (QAT) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
4 Taylor Fritz USA (28-10 1997) – 5100 pts. Uge 9: ATP 500 Acapulco (MEX) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
5 Casper Ruud 🇳🇴 (22-12 1998) – 4480 pts. Uge 9: ATP 500 Acapulco (MEX) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
6 Alex de Minaur AUS (17-2 1999) – 4015 pts. Uge 8: ATP 500 Doha (QAT) Uge 9: ATP 500 Dubai (UAE) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
7 Novak Djokovic SRB (22-5 1987) – 3900 pts. Uge 8: ATP 500 Doha (QAT) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
8 Daniil Medvedev (11-2 1996) – 3830 pts. Uge 8: ATP 500 Doha (QAT) Uge 9: ATP 500 Dubai (UAE) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
9 Tommy Paul USA (17-5 1997) – 3445 pts. Uge 9: ATP 500 Acapulco (MEX) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
10 Andrey Rublev (20-10 1997) – 3320 pts. Uge 8: ATP 500 Doha (QAT) Uge 9: ATP 500 Dubai (UAE) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
11 Stefanos Tsitsipas GRE (12-8 1998) – 3095 pts. Uge 8: ATP 500 Doha (QAT) Uge 9: ATP 500 Dubai (UAE) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
12 Holger Rune 🇩🇰 (29-4 2003) – 3010 pts. Uge 7: ATP 250 Buenos Aires(ARG) Uge 8: ATP 500 Rio (BRA) Uge 9: ATP 500 Acapulco (MEX) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
13 Grigor Dimitrov BUL (16-5 1991) – 2945 pts. Uge 8: ATP 500 Doha (QAT) Uge 9: ATP 500 Dubai (UAE) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
14 Ben Shelton USA (9-10 2002) – 2930 pts. Uge 9: ATP 500 Acapulco (MEX) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
15 Jack Draper GBR (22-12 2001) – 2680 pts. Uge 8: ATP 500 Doha (QAT) Uge 9: ATP 500 Dubai (UAE) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
16 Lorenzo Musetti ITA (3-3 2002) – 2650 pts. Uge 7: ATP 250 Buenos Aires(ARG) Uge 8: ATP 500 Rio (BRA) Uge 9: ATP 500 Acapulco (MEX) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
17 Ugo Humbert FRA (26-6 1998) – 2625 pts. Uge 8: ATP 500 Doha (QAT) Uge 9: ATP 500 Dubai (UAE) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
18 Frances Tiafoe USA (20-1 1998) – 2560 pts. Uge 9: ATP 500 Acapulco (MEX) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
19 Arthur Fils FRA (12-6 2004) – 2355 pts. Uge 9: ATP 500 Dubai (UAE) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
20 Hubert Hurkacz POL (11-2 1997) – 2305 pts. Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
21 Karen Khachanov (21-5 1996) – 2210 pts. Uge 8: ATP 500 Doha (QAT) Uge 9: ATP 500 Dubai (UAE) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
22 Felix Auger-Aliassime CAN (8-8 2000) – 2005 pts. Uge 8: ATP 500 Doha (QAT) Uge 9: ATP 500 Dubai (UAE) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
23 Sebastian Korda USA (5-7 2000) – 2000 pts. Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
24 Thomas Machac CZE (13-10 2000) – 1855 pts. Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
25 Jiri Lehecka CZE (8-11 2001) – 1835 pts. Uge 8: ATP 500 Doha (QAT) Uge 9: ATP 500 Dubai (UAE) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
26 Alexei Popyrin AUS (5-8 1999) – 1800 pts. Uge 8: ATP 500 Doha (QAT) Uge 9: ATP 500 Dubai (UAE) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
27 Alejandro Tabilo CHI (2-6 1997) – 1705 pts. Uge 7: ATP 250 Buenos Aires(ARG) Uge 8: ATP 500 Rio (BRA) Uge 9: ATP 250 Santiago (CHI) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
28 Jordan Thompson AUS (20-4 1994) – 1655 pts. Uge 8: ATP 500 Doha (QAT) Uge 9: ATP 500 Dubai (UAE) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
29 Francisco Cerundolo ARG (13-8 1998) – 1670 pts. Uge 7: ATP 250 Buenos Aires(ARG) Uge 8: ATP 500 Rio (BRA) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
30 Giovanni Mpetshi Perricard FRA (8-7 2003) – 1580 pts. Uge 9: ATP 500 Dubai (UAE) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
31 Sebastian Baez ARG (29-1 2024) – 1535 pts. Uge 7: ATP 250 Buenos Aires(ARG) Uge 8: ATP 500 Rio (BRA) Uge 9: ATP 250 Santiago (CHI) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
37 Alex Michelsen USA (25-8 2004) – 1370 pts. Uge 7: ATP 250 Delray Beach (USA) Uge 9: ATP 500 Acapulco (MEX) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
45 Jakub Mensik CZE (1-9 2005) – 1222 pts. Uge 9: ATP 500 Acapulco (MEX) Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
54 Juncheng Shang CHN (2-2 2005) – 1025 pts. Uge 7: ATP 250 Marseille (FRA) Uge 9: ATP 500 Dubai (UAE) – Q Uge 10: ATP 1000 Indian Wells —- |
82 Learner Tien USA (2-12 2005) – 707 pts. Uge 7: ATP 250 Delray Beach (USA) Uge 9: ATP 500 Acapulco (MEX) – Q —- |
98 Otto Virtanen 🇫🇮 (21-6 2001) – 614 pts. Uge 7: ATP 250 Marseille (FRA) – Q Uge 8: ATP 500 Doha (QAT) – Q (Alt.1) —- |
99 Joao Fonseca BRA (21-8 2006) – 600 pts. Uge 7: ATP 250 Buenos Aires(ARG) Uge 8: ATP 500 Rio (BRA) —- |
136 Johannes Ingildsen (Double) 🇩🇰 (1-7 1997) – 618 pts. Uge 7: CH 100 New Delhi (IND)?? Uge 8: CH 100 Pune (IND) Uge 9: CH 125 Bengularu (IND) —- |
147 Emil Ruusuvuori 🇫🇮 (2-4 1999) – 388 pts. Uge 7: CH 75 Tenerife 2 (ESP) Uge 9: ATP 500 Dubai (UAE) – Q —- |
152 Elmer Møller 🇩🇰 (9-7 2003) – 372 pts. Uge 7: CH 100 New Delhi (IND) Uge 8: CH 100 Pune (IND) Uge 9: CH 125 Bengularu (IND) —- |
206 August Holmgren 🇩🇰 (22-4 1998) – 293 pts. Uge 7: CH 100 New Delhi (IND) Uge 8: CH 100 Pune (IND) Uge 9: CH 125 Bengularu (IND) —- |
267 Elias Ymer 🇸🇪 (10-4 1996) – 203 pts. Uge 7: CH 100 New Delhi (IND) Uge 8: CH 100 Pune (IND) – Q Uge 9: CH 125 Bengularu (IND) – Q —- |
295 Viktor Durasovic 🇳🇴 (19-3 1997) – 179 pts. Uge 7: CH 125 Manama (BHR) Uge 8: CH 75 Glasgow (GBR) – Q Uge 9: ATP 500 Acapulco (MEX) —- |
455 Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 (1-9 2006) – 93 pts. Uge 7: CH 125 Manama (BHR) Uge 8: CH 75 Glasgow (GBR) Uge 9: ATP 500 Acapulco (MEX) —- |
501 Eric Vanshelboim 🇺🇦 (15-7 2001) – 79 pts. Uge 7: CH 100 New Delhi (IND) – Q Uge 8: M25 Trento (ITA) —- |
683 Christian Sigsgaard 🇩🇰 (14-3 1997) – 41 pts. Uge 7: M15 Oberhaching (GER) Uge 8: M25 Trento (ITA) – Q —- |
784 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 (2-11 2004) – 31 pts. —- |
822 Philip Hjorth 🇩🇰 (4-3 1999) – 25 pts. Uge 7: M15 Oberhaching (GER) Uge 8: M25 Vila Real De Santo Antonio (POR) – Q Uge 9: —- |
ATP ranglistepoint 2024 (side 254)
Cat | Skema | Win | Fin | SF | QF | R16 | R32 | R64 | R128 | Qfier | Q3 | Q2 |
GS | 128 | 2.000 | 1.300 | 800 | 400 | 200 | 100 | 50 | 10 | 30 | 16 | 8 |
ATP Fin | Max. | 1.500 | ||||||||||
ATP 1000 | 96 | 1.000 | 650 | 400 | 200 | 100 | 50 | 30 | 10 | 20 | 10 | |
ATP 1000 | 48-56 | 1.000 | 650 | 400 | 200 | 100 | 50 | 10 | 30 | 16 | ||
ATP 500 | 48 | 500 | 330 | 200 | 100 | 50 | 25 | 16 | 8 | |||
ATP 500 | 32 | 500 | 330 | 200 | 100 | 50 | 25 | 13 | ||||
United Cup | Max. | 500 | ||||||||||
ATP 250 | 48 | 250 | 165 | 100 | 50 | 25 | 13 | 8 | 4 | |||
ATP 250 | 32 | 250 | 165 | 100 | 50 | 25 | 13 | 7 | ||||
ATP CH 175 | 32 | 175 | 90 | 50 | 25 | 13 | 6 | 3 | ||||
ATP CH 125 | 32 | 125 | 64 | 35 | 16 | 8 | 5 | 3 | ||||
ATP CH 100 | 32 | 100 | 50 | 28 | 14 | 7 | 4 | 2 | ||||
ATP CH 75 | 32 | 75 | 44 | 22 | 12 | 8 | 4 | 2 | ||||
ATP CH 50 | 32 | 50 | 25 | 14 | 6 | 4 | 3 | 1 | ||||
M25/25+H | 32 | 25 | 16 | 8 | 3 | 1 | ||||||
M15/15+H | 32 | 15 | 8 | 4 | 2 | 1 |
M25/M15 opdateres med 1 uges forsinkelse
TV/Streaming
WTATV viser alle kampe fra WTA 250 og højere kategorier
Tennistv viser som regel kun singlekampe fra Centre Court ved ATP 250, men ofte både single og double fra alle baner ved højere kategorier.
TV 2 Sport viser primært kampe fra WTA og TV 2 Sport X fra ATP, og hvis muligt vises kampe med Clara, Holger og Caroline på en af TV-kanalerne.
TV 2 Play sender kampe fra både WTA og ATP – som regel først fra onsdag eller torsdag ved WTA 250, men ofte tilkøber TV 2 kampe med danskere ekstraordinært.
ATP/WTA-rettighederne udløber 2026.
—-
Eurosport/Discovery+ har rettigheder til Grand Slams Australian Open indtil 2031, French Open indtil 2026 og US Open indtil 2027.
DR har rettigheder til Wimbledon 2024-2026.
—-
Alle ATP Challenger kampe kan ses live på ATP Challenger-tv
Udvalgte ITF-turneringer viser kampe på ITF-Livestream
Kategori | Dage | Uge7 | Uge8 | Uge9 | Uge10 | Uge11 | Uge12 | Uge13 | Uge14 | Uge15 | Ugedag |
GS, ATP, WTA1000 | 42 | 30-dec | 06-jan | 13-jan | 20-jan | 27-jan | 03-feb | 10-feb | 17-feb | 24-feb | mandag |
GS kval, ATP, WTA | 28 | 13-jan | 20-jan | 27-jan | 03-feb | 10-feb | 17-feb | 24-feb | 03-mar | 10-mar | mandag |
ATP kval, CH, WTA kval | 21 | 20-jan | 27-jan | 03-feb | 10-feb | 17-feb | 24-feb | 03-mar | 10-mar | 17-mar | mandag |
ATP CH kval | 19 | 22-jan | 29-jan | 05-feb | 12-feb | 19-feb | 26-feb | 05-mar | 12-mar | 19-mar | onsdag |
ATP doubles | 14 | 27-jan | 03-feb | 10-feb | 17-feb | 24-feb | 03-mar | 10-mar | 17-mar | 24-mar | mandag |
ATP CH doubles | 7 | 03-feb | 10-feb | 17-feb | 24-feb | 03-mar | 10-mar | 17-mar | 24-mar | 31-mar | mandag |
ITF Men/Women | 18 | 23-jan | 30-jan | 06-feb | 13-feb | 20-feb | 27-feb | 06-mar | 13-mar | 20-mar | torsdag |
Start turnering | 10-feb | 17-feb | 24-feb | 03-mar | 10-mar | 17-mar | 24-mar | 31-mar | 07-apr | mandag | |
Deadlines ITF & TE Junior | |||||||||||
TEJunior | 27 | 14-jan | 21-jan | 28-jan | 04-feb | 11-feb | 18-feb | 25-feb | 04-mar | 11-mar | tirsdag |
ITF Junior | 20 | 21-jan | 28-jan | 04-feb | 11-feb | 18-feb | 25-feb | 04-mar | 11-mar | 18-mar | tirsdag |
Withdrawal | 13 | 28-jan | 04-feb | 11-feb | 18-feb | 25-feb | 04-mar | 11-mar | 18-mar | 25-mar | tirsdag |
Freeze | 4 | 06-feb | 13-feb | 20-feb | 27-feb | 06-mar | 13-mar | 20-mar | 27-mar | 03-apr | torsdag |
WTA top 20 & udvalgte spillere (rangliste pr. 10. februar)
1 Aryna Sabalenka (5-5 1998) – 8956 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
2 Iga Swiatek POL (31-5 2001) – 8770 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
3 CoCo Gauff USA (13-3 2004) – 6538 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
4 Jasmine Paolini ITA (6-1 1996) – 5288 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
5 Jessica Pegula USA (24-2 1994) – 4861 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
6 Madison Keys USA (17-2 1995) – 4680 pts. Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
7 Elena Rybakina KAZ (17-6 1999) – 4588 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
8 Qinwen Zheng CHN (8-10 2002) – 4095 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
9 Emma Navarro USA (18-5 2001) – 3709 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
10 Paula Badosa ESP (0-1 1900) – 3588 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
11 Danielle Collins USA (13-12 1993) – 3122 pts. Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
12 Daria Kasatkina (7-5 1997) – 3056 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
13 Diana Shnaider (2-4 2004) – 2873 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
14 Barbora Krejcikova CZE (18-12 1995) – 2675 pts. Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
15 Mirra Andreeva (29-4 2007) – 2665 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
16 Beatriz Haddad Maia BRA (30-5 1996) – 2369 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
17 Karolina Muchova CZE (21-8 1996) – 2344 pts. Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
18 Anna Kalinskaya (2-12 1998) – 2304 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
19 Donna Vekic CRO (28-6 1996) – 2273 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
20 Yulia Putintseva KAZ (7-1 1995) – 2093 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
21 Marta Kostyuk UKR (28-6 2002) – 2064 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
22 Elina Svitolina UKR (12-9 1994) – 1970 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
23 Liudmila Samsonova (11-11 1998) – 1945 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
24 Katie Boulter GBR (1-8 1996) – 1931 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
25 Anastasia Pavlyuchenkova (3-7 1991) – 1900 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
26 Ekaterina Alexandrova (15-11 1994) – 1888 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
27 Leylah Annie Fernandez CAN (6-9 2002) – 1869 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
28 Magdalena Frech POL (15-12 1997) – 1800 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
29 Maria Sakkari GRE (25-7 1995) – 1774 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
30 Victoria Azarenka (31-7 1989) – 1762 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
33 Linda Noskova CZE (17-11 2004) – 1528 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
35 Ons Jabeur TUN (28-8 1994) – 1454 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
37 Jelena Ostapenko LAT (8-6 1997) – 1422 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
39 Clara Tauson 🇩🇰 (21-12 2002) – 1413 pts. Uge 7: WTA 1000 Doha (QAT) Uge 8: WTA 1000 Dubai (UAE) Uge 10: WTA 1000 Indian Wells —- |
84 Caroline Wozniacki 🇩🇰 (11-7 1990) – 837 pts. —- |
590 Olga Helmi 🇩🇰 (27-3 2000) – 72 pts. —- |
690 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 (1-11 2005) – 51 pts. Uge 7: W15 Manacor (ESP) Uge 8: W15 Manacor (ESP) —- |
698 Elena Jamshidi 🇩🇰 (16-3 2001) – 49 pts. Uge 8: W15 Pretoria (RAF) —- |
715 Johanne Christine Svendsen 🇩🇰 (15-5 2004) – 46 pts. Uge 7: W15 Manacor (ESP) – Q Uge 8: W15 Manacor (ESP) – Q —- |
WTA ranglistepoint 2025 – side 141
Cat | Skema | Win | Fin | SF | QF | R16 | R32 | R64 | R128 | Qfier | Q3 | Q2 | Q1 |
GS | 128 | 2.000 | 1.300 | 780 | 430 | 240 | 130 | 70 | 10 | 40 | 30 | 20 | 2 |
WTA 1000 | 96M, 48Q | 1.000 | 650 | 390 | 215 | 120 | 65 | 35 | 10 | 30 | 20 | 2 | |
WTA 1000 | 56M, 32Q | 1.000 | 650 | 390 | 215 | 120 | 65 | 10 | 30 | 20 | 2 | ||
WTA 500 | 48M, 24Q | 500 | 325 | 195 | 108 | 60 | 32 | 1 | 25 | 13 | 1 | ||
WTA 500 | 30/28M, 24/16Q | 500 | 325 | 195 | 108 | 60 | 1 | 25 | 13 | 1 | |||
WTA 250 | 32M, 24/16Q | 250 | 163 | 96 | 54 | 30 | 1 | 18 | 12 | 1 | |||
WTA 125 | 32M, 16Q | 125 | 81 | 49 | 27 | 15 | 1 | 6 | 4 | 1 | |||
WTA 125 | 32M, 8Q | 125 | 81 | 49 | 27 | 15 | 1 | 6 | 1 | ||||
W100 | 32M, 32Q | 100 | 65 | 39 | 21 | 12 | 1 | 5 | 3 | ||||
W100 | 48M, 32/24Q | 100 | 65 | 39 | 21 | 12 | 7 | 5 | 3 | ||||
W75 | 32M, 32Q | 75 | 40 | 29 | 16 | 9 | 1 | 3 | 2 | ||||
W75 | 48M, 32/24Q | 75 | 40 | 29 | 16 | 9 | 5 | 1 | 3 | 2 | |||
W50 | 32M, 32Q | 50 | 33 | 20 | 11 | 6 | 1 | 2 | 1 | ||||
W50 | 48M, 32/24Q | 50 | 33 | 20 | 11 | 6 | 3 | 1 | 2 | 1 | |||
W35 | 32M | 36 | 23 | 14 | 8 | 4 | 1 | ||||||
W35 | 48M | 36 | 23 | 14 | 8 | 4 | 2 | 1 | 1 | ||||
W15 | 32M | 15 | 10 | 6 | 3 | 1 |
W35/W15 opdateres med 1 uges forsinkelse
ITF Top 1000 Boys singles (10. februar 2025)
5 Oskari Paldanius 🇫🇮 (2007) – 1881,5 pts. —- |
10 Oliver Bønding 🇬🇧|🇩🇰 (2007) – 1622,75 pts. —- |
169 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 (2007) – 386,5 pts. Uge 7: J500 Cairo (EGY) Uge 8: J300 Casablanca (MAR) —- |
314 August Brostrøm Poulsen 🇩🇰 (2007) – 213 pts. —- |
644 Mads Bruhn Aaby 🇩🇰 (2008) – 91 pts. Uge 7: J60 Guatemala (GUA) —- |
704 Rasmus Hembo Mathiasen 🇩🇰 (2007) – 81 pts. Uge 7: J60 KB (🇩🇰) —- |
717 William Thulin 🇩🇰 (2009) – 79,75 pts. —- |
869 Marcus Sehested 🇩🇰 (2008) – 60,25 pts. Uge 7: J60 KB (🇩🇰) —- |
Boys singles ITF
Rank | Spiller | Årg. | Point |
5 | Oskari Paldanius | 2007 | 1.881,50 |
10 | Oliver Bønding | 2007 | 1.622,75 |
169 | Christian Grønfeldt-Sørensen | 2007 | 386,50 |
314 | August Brostrøm Poulsen | 2007 | 213,00 |
644 | Mads Bruhn Aaby | 2008 | 91,00 |
704 | Rasmus Hembo Mathiasen | 2007 | 81,00 |
717 | William Thulin | 2009 | 79,75 |
869 | Marcus Sehested | 2008 | 60,25 |
1077 | Lucas Christmas Møller | 2007 | 44,50 |
1428 | Andreas Philip Cort Maleeva Hansen | 2009 | 25,50 |
1700 | Christoffer Topp-Parving | 2008 | 17,25 |
1840 | Mikko Hemmingsen Bach Hansen | 2007 | 14,50 |
1873 | Asger Thorn Sørensen | 2008 | 13,50 |
1936 | Mingus Zack Hansen | 2009 | 12,00 |
1982 | Gabriel Maciel Araujo Pyndt | 2008 | 11,25 |
2065 | Christoffer Jessen | 2008 | 10,00 |
3004 | Sebastian Kjølbye | 2007 | 2,00 |
3227 | Nikolas Groth Arentoft | 2007 | 1,75 |
3328 | Sebastian Kvist | 2010 | 1,50 |
3410 | Arnold Sørensen | 2008 | 0,75 |
Top 1000 Girls singles (10. februar 2025)
39 Lea Nilsson 🇸🇪 (2008) – 1062,25 pts. Uge 8: W15 Manacor (ESP) —- |
509 Cecilie Agerbek Fridthjof 🇩🇰 (2007) – 159,5 pts. —- |
731 Sophia Izabella Ragus 🇩🇰 (2008) – 103,5 pts. Uge 7: J60 KB (🇩🇰) —- |
731 Marie Benmoyal 🇩🇰 (2008) – 101 pts. Uge 7: J60 KB (🇩🇰) —- |
888 Sofia Mortensen 🇩🇰 (2008) – 78,75 pts. Uge 7: J60 KB (🇩🇰) —- |
976 Caroline Hermanns 🇩🇰 (2009) – 69 pts. —- |
Girls singles ITF
Rank | Spiller | Årg. | Point |
39 | Lea Nilsson | 2008 | 1.062,25 |
509 | Cecilie Agerbek Fridthjof | 2007 | 159,50 |
731 | Sophia Izabella Ragus | 2008 | 103,50 |
731 | Marie Benmoyal | 2008 | 101,00 |
888 | Sofia Mortensen | 2008 | 78,75 |
976 | Caroline Hermanns | 2009 | 69,00 |
1023 | Anna Brandt Schultz | 2009 | 64,00 |
1078 | Alexandra Peralta Boenæs | 2010 | 57,75 |
1385 | Sophia Tølbøl Bergqvist | 2008 | 39,25 |
1498 | Mille Friis Håkonsson | 2007 | 33,50 |
1682 | Emma Brandt Schultz | 2009 | 25,00 |
1990 | Ella Møller Wilstrup | 2010 | 16,25 |
2064 | Emilia Eyva Thygesen | 2011 | 14,75 |
2574 | Amani Azarkan | 2008 | 7,00 |
2830 | Lucca Ingildsen | 2007 | 5,00 |
3078 | Milla Maluka Hoffman | 2008 | 3,50 |
3175 | Sophia Valsted | 2011 | 2,75 |
3317 | Agnes Bang-Kjærsgaard | 2011 | 2,00 |
3642 | Sofia Østergaard | 2009 | 1,50 |
3710 | Josefine Bente Malling | 2009 | 0,75 |
3710 | Karolina Johnsen | 2007 | 0,75 |
3710 | Anna Frederikke Forland | 2009 | 0,75 |
3710 | Benedikte Kaljulaid Skov Jensen | 2010 | 0,75 |
Rangliste point ITF Junior 2025 – side 12
Junior Singles | ||||||
Cat | Win | Fin | SF | QF | R16 | R32 |
JGS | 1000 | 700 | 490 | 300 | 180 | 90 |
Finals | 850 | 600 | 480 420 |
370 320 280 240 |
||
J500 | 500 | 350 | 250 | 150 | 60 | 30 |
J300 | 300 | 210 | 140 | 100 | 60 | 30 |
J200 | 200 | 140 | 100 | 60 | 36 | 18 |
J100 | 100 | 60 | 36 | 20 | 10 | 5 |
J60 | 60 | 36 | 18 | 10 | 5 | |
J30 | 30 | 18 | 9 | 5 | 2 | |
Junior Doubles | ||||||
JGS | 750 | 525 | 367 | 225 | 135 | |
J500 | 375 | 262 | 187 | 112 | 67 | |
J300 | 225 | 157 | 105 | 75 | 45 | |
J200 | 150 | 105 | 75 | 45 | 27 | |
J100 | 75 | 45 | 27 | 15 | 7 | |
60 | 45 | 27 | 14 | 7 | ||
J30 | 25 | 13 | 6 | 3 | ||
W15 | 15 | 10 | 6 | 3 | 1 | |
Junior Team Competitions | ||||||
#1 Player Win | 95 | 75 | 50 | |||
# Player Win | 75 | 50 | 20 | |||
Doubles Win | 75 | 50 | 20 |
Ranglistepoint Tennis Europe Junior – side 72-77
Cat | Win | Fin | SF | QF | R16 | R32 | R64 | R128 |
TE Junior Singles | ||||||||
u14Chps | 250 | 180 | 120 | 80 | 50 | 30 | 20 | 10 |
u14Super | 180 | 150 | 100 | 70 | 40 | 25 | 15 | |
u14Cat1 | 120 | 100 | 75 | 50 | 30 | 20 | 10 | |
u14Cat2 | 80 | 65 | 50 | 30 | 20 | 15(0) | ||
u14Cat3 | 60 | 50 | 30 | 20 | 15 | 10(0) | ||
u16Chps | 500 | 360 | 240 | 160 | 100 | 60 | 40 | 20 |
u16Super | 60 | 300 | 200 | 140 | 80 | 50 | 30 | |
u16Cat1 | 240 | 200 | 150 | 100 | 60 | 40 | 20 | |
u16Cat2 | 160 | 130 | 100 | 60 | 40 | 30(0) | ||
u16Cat3 | 120 | 100 | 60 | 40 | 30 | 20(0) | ||
TE Junior Doubles | ||||||||
u14Chps | 65 | 45 | 30 | 15 | 10 | |||
u14Super | 50 | 30 | 25 | 12 | 7 | |||
u14Cat1 | 30 | 25 | 20 | 10 | 5 | |||
u14Cat2 | 20 | 15 | 10 | 5 | ||||
u14Cat3 | 15 | 10 | 5 | 2 | ||||
u16Chps | 130 | 90 | 60 | 30 | 20 | |||
u16Super | 100 | 60 | 50 | 30 | 20 | |||
u16Cat1 | 60 | 50 | 40 | 20 | 10 | |||
u16Cat2 | 40 | 30 | 20 | 10 | ||||
u16Cat3 | 30 | 20 | 10 | 4 |
Top 400 TE U16 Boys singles (Rangliste 10. februar)
20 Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 🇩🇰 (2009) – 825 pts. Uge 7: J60 KB (🇩🇰) —- |
91 Carl Filip Bak Weller 🇩🇰 (2009) – 478 pts. Uge 7: Cat 2 U16 Larnaca (CYP) —- |
159 Mingus Zack Hansen 🇩🇰 (2009) – 377 pts. Uge 7: J60 KB (🇩🇰) —- |
304 Sebastian Kvist 🇩🇰 (2010) – 263 pts. Uge 7: J60 KB (🇩🇰) —- |
Top 500 TE U14 Boys singles
53 Laurits Østergaard 🇩🇰 (2011) – 240 pts. – U16=347 Uge 7: J60 KB (🇩🇰) Uge 9: Super Cat U14 Stockholm 🇸🇪 —- |
173 Philip Hartvigsen Dianati 🇩🇰 (2012) – 114 pts. – U16=796 Uge 7: Cat 3 U14 Kystmesterskaberne (HRT) Uge 8: Cat 1 U14 Sainte-Genevieve-Des-Bois (FRA) Uge 9: Super Cat U14 Stockholm 🇸🇪 —- |
192 Dominik Defoe 🇩🇰 (2011) – 102 pts. – U16=868 Uge 7: Cat 3 U14 Kystmesterskaberne (HRT) Uge 8: Cat 1 U14 Sainte-Genevieve-Des-Bois (FRA) Uge 9: Cat 3 U14 Tsaghkadzor (ARM) —- |
281 Jacob Halprin 🇩🇰 (2011) – 69 pts. Uge 7: Cat 3 U14 Kystmesterskaberne (HRT) Uge 8: Cat 3 U14 Svedala 🇸🇪 Uge 9: Cat 3 U14 Stavanger 🇳🇴 —- |
381 Adam Kjærsgaard Sørensen 🇩🇰 (2011) – 42 pts. Uge 7: Cat 3 U14 Kystmesterskaberne (HRT) Uge 8: Cat 3 U14 Svedala 🇸🇪 —- |
407 Alfred Figge 🇩🇰 (2011) – 39 pts. Uge 7: Cat 3 U14 Kystmesterskaberne (HRT) Uge 8: Cat 3 U14 Svedala 🇸🇪 —- |
474 Johannes Vilsø 🇩🇰 (2011) – 31 pts. Uge 7: Cat 3 U14 Kystmesterskaberne (HRT) Uge 8: Cat 3 U14 Svedala 🇸🇪 —- |
499 Philip Tiedemann 🇩🇰 (2012) – 29 pts. —- |
90 Sofie Carolina Fraes Espersen 🇩🇰 (2009) – 640 pts. Uge 7: J60 KB (🇩🇰) —- |
320 Ella Møller Wilstrup 🇩🇰 (2010) – 292 pts. Uge 7: J60 KB (🇩🇰) —- |
359 Alexandra Peralta Boenæs 🇩🇰 (2010) – 268 pts. Uge 7: J60 KB (🇩🇰) —- |
401 Anna Frederikke Forland 🇩🇰 (2009) – 252 pts. —- |
492 Caroline Hermanns 🇩🇰 (2009) – 218 pts. —- |
Top 500 TE U14 Girls singles
69 Emilia Henningsen 🇩🇰 (2012) – 317 pts. – U16=282 Uge 7: Cat 3 U14 Kystmesterskaberne (HRT) Uge 8: Cat 1 U14 Sainte-Genevieve-Des-Bois (FRA) Uge 9: Super Cat U14 Stockholm 🇸🇪 —- |
84 Emilia Eyva Thygesen 🇩🇰 (2011) – 270 pts. – U16=355 Uge 7: J60 KB (🇩🇰) Uge 9: Super Cat U14 Stockholm 🇸🇪 —- |
93 Agnes Bang-Kjærsgaard 🇩🇰 (2011) – 260 pts. – U16=378 Uge 7: Cat 3 U14 Kystmesterskaberne (HRT) Uge 8: Cat 3 U14 Badhoevedorp (NED) —- |
137 Sophia Valsted 🇩🇰 (2011) – 215 pts. – U16=499 Uge 8: Cat 1 U14 Sainte-Genevieve-Des-Bois (FRA) Uge 9: Super Cat U14 Stockholm 🇸🇪 – Q —- |
181 Filippa Foxby Munch 🇩🇰 (2011) – 165 pts. – U16=644 Uge 7: Cat 3 U14 Kystmesterskaberne (HRT) Uge 8: Cat 3 U14 Svedala 🇸🇪 Uge 9: Cat 3 U14 Stavanger 🇳🇴 —- |
231 Victoria Frederiksen 🇩🇰 (2011) – 139 pts. – U16=766 Uge 7: Cat 3 U14 Kystmesterskaberne (HRT) Uge 8: Cat 3 U14 Svedala 🇸🇪 —- |
461 Coco Cirkeline Lynge Olsen 🇩🇰 (2012) – 55 pts. Uge 7: Cat 3 U14 Kystmesterskaberne (HRT) Uge 8: Cat 3 U14 Svedala 🇸🇪 Uge 9: Cat 3 U14 Stavanger 🇳🇴 —- |
496 Maria Bogdanova 🇩🇰 (2012) – 49 pts. Uge 7: Cat 3 U14 Kystmesterskaberne (HRT) Uge 8: Cat 3 U14 Svedala 🇸🇪 —- |
1 Daniel Maciel Araujo Pyndt 🇩🇰 (2013) – 77,7 pts. DTF —- |
2 Silas Agerbek Fridthjof 🇩🇰 (2013) – 45,9 pts. DTF Uge 8: Cat 1 U12 Auray (FRA) —- |
3 Reinholdt Emil Brandt Schultz 🇩🇰 (2013) – 43,52 pts. DTF Uge 8: Cat 1 U12 Auray (FRA) —- |
U10/U12 Girls singles
Philippa Henningsen 🇩🇰 (2015) – 0 pts. DTF Uge 8: Cat 2 U12 Dublin (IRL) —- |
Mathilde Hartvigsen Dianati 🇩🇰 (2014) – 0 pts. DTF Uge 8: Cat 1 U12 Auray (FRA) Uge 9: Cat 2 U12 Rotterdam (NED) – Q —- |