Roger Federer genoptager sæsonen i Stuttgart efter frivillig pause i grus-sæsonen. TV2 Sport viser CoCo Vandeweghe og hollandsk "Rus"

36-årige Roger Federer ønsker at passe godt på sig selv på hans “gamle dage”, og derfor spiller han langt færre turneringer end tidligere, og han havde helt droppet grussæsonen.
Trods det begrænsede program har han alligevel optjent tilstrækkelig mange point til ranglisten, så han er no. 2, og kun overgået af Rafael Nadal, der er 100 point foran schweizeren.

Onsdag indleder Federer forberedelsen til Wimbledon, når han ved ATP 250 turneringen på græsset i Stuttgart møder 30-årige Mischa Zverev (GER), der er storebror til 21-årige Alexander Zverev, der på ranglistens 3. plads er 2.705 point efter Federer, der sammen med Nadal stadig udgør en liga helt for dem selv, efter at hverken Novak Djokovic, Andy Murray eller Stan Wawrinka blander sig i toppen, og de unge fra NextGen endnu ikke kan true deres dominans.

Federers comeback kan følges kl. 15 på Tennistv.com, som forinden viser 2 kampe fra kl. 11, og efter Federers kamp spiller 2. seedede Lucas Pouille (FRA) mod Rudolf Molleker (GER), der har wildcard.

Tennistv viser desuden 2 kampe fra ‘s-Hertogenbosch i Holland, når 6. seedede Robin Haase (NED) tidligst kl. 1430 møder Bernard Tomic (AUS), så der bliver brug for 2 skærme, hvis man både vil følge denne kamp og Federers comeback.

WTA kampene i Holland har siden mandag været dækket af WTATV, som viser samtlige kampe på alle baner.
TV2 Sport sender ifølge TV-guiden fra turneringen onsdag 1300-1510, og de viser således 2. runde kampen mellem 1. seedede CoCo Vandeweghe (USA) og Arantxa Rus (NED).

Eurosport sender først fra WTA-turneringen i Nottingham fra torsdag, og derfor kan kampene indtil da stadig kun følges på Bet365, Unibet og andre betting-tjenester, som har rettigheder til at livestreame fra nogle af de kampe, der kan spilles på.

Frederik Løchte Nielsen tabte 1. kamp i Davis Cup kampen mod Egypten
Foto: Sportsfotograf.com. – Frederik Løchte Nielsen

Kampene fra ATP Challenger, som afvikles sideløbende i Nottingham, kan dog følges på Livestream.com/ATP, og derfor kun man følge med, da Frederik Løchte Nielsen i 1. runde af hovedturneringen tabte 4-6, 6-7(8) til Adrian Menendez-Maceiras (ESP).
Løchte førte både 5-3 og havde sætbolde ved 6-4 i 2. sæts tiebreak, men en netruller var med til at redde den ene sætbold for spanieren.

Løchte og hans britiske makker Joe Salisbury kan følges på livestream ved 1330 tiden, når de i 1. runde i double møder 3. seedede Joe Salisbury (3) Luke Bambridge/Jonny O’Mara (GBR).
Der er link til kampen herunder, hvor også tirsdagens single kan genses.


WTA International, Nature Valley Open – Nottingham (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Eurosport (fra torsdag)

Spilleprogram onsdag

Centre Court – start 1300cet
Mona Barthel (GER) vs. (2) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 1-6, 7-5
ATP Challenger kamp
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. Denisa Allertova (CZE) 6-3, 6-2
ATP Challenger kamp

Court 1- start 1200cet
ATP Challenger kamp
Dalila Jakupovic (SLO) vs. Magdalena Frech (POL) 6-4, 6-3
2 ATP Challenger kampe

Court 2 – start 1200cet
(5) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Irina Falconi (USA) 6-3, 5-7, 6-3
ATP Challenger kamp
Double kamp

Court 3 – start 1300cet
2 Double kampe
ATP Challenger kamp

Spilleprogram torsdag

Centre Court – start 1300cet
(6) Donna Vekic (CRO) vs. Vera Lapko (BLR)
(4) Johanna Konta (GBR) vs. Heather Watson (GBR)
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Yingying Duan (CHN)
ATP Challenger kamp

Court 1 – start 1200
ATP Challenger kamp (Double med Frederik Løchte)
(WC) Katie Boulter (GBR) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS)
2 ATP Challenger kampe

Court 2 – start 1300cet
ATP Challenger kamp
Double kamp
ATP Challenger kamp
Double kamp

TV-dækning: 1300- 1900: Eurosport 2

Resultater (udvalgte)

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-3, 6-3
Yingying Duan (CHN) vs. (Q) Valeria Savinykh (RUS) 6-2, 6-2
(WC) Katie Boulter (GER) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 6-4, 6-4
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. (7) Zarina Diyas (KAZ) 2-1 Ret’d
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. Sachia Vickery (USA) 3-6, 6-1, 6-2
Denisa Allertova (CZE) vs. Kristie Ahn (USA) 6-3, 6-1
(Q) Irina Falconi (USA) vs. Arina Rodionova (AUS) 6-4, 6-1
(5) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 62, 3-6, 7-6(5)

Dalila Jakupovic (SLO) vs. (8) Camila Giorgi (ITA) 7-6(4), 6-2
Magdalena Frech (POL) vs. (Q) Saisai Zheng (CHN) 6-2, 3-6, 6-3
Heather Watson (GBR) vs. (Q) Danielle Lao (USA) 6-1, 6-3
(4) Johanna Konta (GBR) vs. Kurumi Nara (JPN)
(6) Donna Vekic (CRO) vs. (WC) Gabriella Taylor (GBR) 7-5, 5-7, 7-6(3)
Verea Lapko (BLR) vs. Jena Fett (CRO) 7-6(5), 6-4
Mona Barthel (GER) vs. (Q) Katie Swan (GBR) 7-6(5), 7-5
(2) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-0, 3-6, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-nottingham-great-britain-1080#orderofplay


WTA International + ATP 250 Libéma Open – ‘s-Hertogenbosch (NED) – Græs

TV-dækning:
WTA: WTATV.com, TV2 Sport (fra onsdag)
ATP: Tennistv.com (fra mandag) – 15 kampe

Spilleprogram onsdag

Centre Court – start 1100
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (WC) Bibiane Schoofs (NED) 7-5, 6-2
CoCo Vandeweghe (USA) vs. Arantxa Rus (NED) 7-6(4), 6-3
(Q) Bernard Tomic (AUS) vs.  (6) Robin Haase (NED) 6-3, 7-5
(4) Fernando Verdasco (ESP) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 6-1

Court 1 – start 1100
Marius Copil (ROU) vs. (7) Yuchi Sugita (JPN) v7-5, 4-6, 6-4
(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-2, 2-6, 6-3
Matthew Ebden (AUS) vs. (3) Gilles Muller (LUX) 6-3, 7-5
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 3-6, 7-6(4), 6-2

Court 2 – start 1200
4 Double kampe – ATP

Court 3 – start 1200
4 Double kampe – WTA

Spilleprogram torsdag

Centre Court – start 1100
(2) Richard Gasquet (FRA) vs. Evgeny Donskoy (RUS) – ATP
NB 1230: (5/WC) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Malek Jaziri (TUN) – ATP
NB 1430: (2) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Antonia Lottner (GER) – WTA
(3) Kiki Bertens (NED) vs. Kirsten Flipkens (BEL) – WTA

Court 1 – start 1100
Alison Riske (USA) vs. (Q) Fanny Stollar (HUN) – WTA
(1) Adrian Mannarino (FRA) vs. Jeremy Chardy (FRA) – ATP
(8) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) – WTA
Double kamp – ATP

Court 2 – start 1200
3 Double kampe – ATP

Court 3 – start 1200
3 Double kampe – WTA

TV-dækning:
WTA: TV2 Sport 1200-1345 + 1735-1930, TV2 Play 1430-1830
Alle WTA kampe vises på WTATV.com
ATP kampene på Centre Court vises på Tennistv.com

Resultater WTA (udvalgte)

R32
(1) Coco Vandeweghe (USA) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 7-6(1)
Arantxa Rus (NED) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-7(5), 6-4, 7-6(7)
Alison Riske (USA) vs. Tatjana Maria (GER) 6-4, 7-6(2)
(Q) Fanny Stollar (HUN) vs. (5) Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-3
(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (4) Anett Kontaveit (EST) 6-4, 7-6(4)
Belinda Bencic (SUI) vs. (LL) Tereza Martincova (CZE) 6-2, 6-4
(WC) Bibiane Schoofs (NED) vs. Carina Witthoeft (GER) 6-4, 7-5
(7) Aleksandra Krunic (SRB) vs. (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-1, 6-0

Aryna Sabalenka (BLR) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 0-6, 7-5, 6-3
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 4-6, 7-6(3), 6-2
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (WC) Anna Kalinskaya (RUS) 6-3, 6-0
(3) Kiki Bertens (NED) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 5-7, 6-3, 7-6(5)
(6) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (WC) Richel Hogenkamp (NED) 6-1, 6-2
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (Q) Marina Melnikova (RUS) 6-2, 6-2
(Q) Antonia Lottner (GER) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS) 6-2, 3-6, 6-2
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Polona Hercog (SLO) 6-2, 6-4

Resultater ATP (udvalgte)

R32
Jeremy Chardy (FRA) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-4, 6-7(7), 7-6(4)
(Q) Alex Bolt (AUS) vs. Vasek Pospisil (CAN) 4-6, 7-6(5), 6-2
(WC) Mackenzie McDonald (USA) vs. (8) Andreas Seppi (ITA) 6-4, 6-2
Matthew Ebden (AUS) vs. (LL) Tim Smyczek (USA) 6-2, 6-3
Marius Copil (ROU) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-7(6), 7-6(4), 6-3
(7) Yuichi Sugita (JPN) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-2

(6) Robin Haase (NED) vs. Ivo Karlovic (CRO) 7-6(3), 6-7(5), 6-3
(Q) Bernard Tomic (AUS) vs. (LL) Kevin King (USA) 6-4, 6-2
Daniil Medvedev (RUS) vs. Yuki Bhambri (IND) 6-4, 6-1
(5/WC) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (WC) Tallon Griekspoor (NED) 3-6, 6-3, 6-4
Malek Jaziri (TUN) v.s (Q) Max Purcell (AUS) 6-2, 6-3
Evgeny Donskoy (RUS) vs. (Q) Franko Skugor (CRO) 6-3, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/s-hertogenbosch/440/daily-schedule


ATP 250, Mercedes Cup Stuttgart (GER) – Græs

TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag) 24 kampe

Spilleprogram onsdag

Center Court – start 1100
Maximilian Marterer (GER) vs. (LL) Viktor Galovic (CRO) 3-6, 6-4, 6-1
(7) Milos Raonic (CAN) vs. Mirza Basic (BIH) 7-6(8), 6-2
NB 1500: (1) Roger Federer (SUI) vs. Mischa Zverev (GER) 3-6, 6-4, 6-2
(2) Lucas Pouille (FRA) vs. (WC) Rudolf Molleker (GER) 6-3, 6-4

Mercedes Court – start 1100
(Q) Prajnesh Gunneswaran (IND) vs. (6) Denis Shapovalov (CAN) 7-6(5), 2-6, 6-3
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-1 Ret’d
Denis Istomin (UZB) vs. Florian Mayer (GER) 6-3, 6-4
2 Double kampe

Court 1 – start 1100
Benoit Paire (FRA) vs. Taylor Fritz (USA) 6-7(4), 6-3, 6-2
3 Double kampe

TV-dækning: Kampene på Center Court vises på Tennistv.com

Resultater (udvalgte)

R32
Mischa Zverev (GER) vs. (Q) Mikhail Youzhny (RUS) 7-6(5), 6-3
Guido Pella (ARG) vs. John Millman (AUS) 6-2, 6-2
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Matteo Viola (ITA) 6-0, 6-3
Marton Fucsovics (HUN) vs. (Q) Denis Kudla (USA) 6-3, 6-4
Denis Istomin (UZB) vs. (5) Philipp Kohlschreiber (GER) 7-6(2), 7-6(3)
Florian Mayer (GER) vs. (WC) Yannick Maden (GER) 6-4, 6-1
(WC) Rudolf Molleker (GER) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-7(5), 6-3

Det komplette program findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/stuttgart/321/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 24)

Nottingham (GBR) – Græs

Singles kvalifikation

Q32
(535) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (905) Daniil Zarichanskiy (UKR) 6-3, 6-1
[6] (360) Austin Krajicek (USA) vs. (1781) Tiran Sanghera (GBR) 6-3, 6-2

Q16
[3] (237) Dominik Koepfer (GER) vs. (1325) Mark Whitehouse (GBR) 7-6(2), 6-1
Frederik Løchte vs. [6] (360) Austin Krajicek (USA) 6-3, 7-6(1)

QFi: Frederik Løchte vs. [3] (237) Dominik Koepfer (GER) 1-6, 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (535) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (150) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) 4-6, 6-7(8) (tirsdag)

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Joe Salisbury (GBR) vs. (3) Luke Bambridge/Jonny O’Mara (GBR) 6-4, 6-0

Kvartfinale: Frederik Løchte/Joe Salisbury vs. (PR) Jonathan Erlich (ISR)/Jurgen Melzer (AUT) – tor 1200cet Court 1

Lyon (FRA) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: [7] (368) Mikael Ymer (SWE) vs. (619) (WC) Remi Boutillier (FRA) 6-2, 6-2
Q16: Mikael Ymer vs. (392) Daniel Dutra Da Silva (BRA) 6-1, 6-4
QFi: Mikael Ymer vs. (558) Maxime Tabatruong (FRA) 7-6(2), 6-4

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (368) Mikael Ymer (SWE) vs. (1) (76) Roberto Carballes Baena (ESP) 6-3 7-5
(178) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [8] (141) Corentin Moutet (FRA) 6-2, 6-2

1/8-finale:
(Q) (368) Mikael Ymer (SWE) vs. (200) Miomir Kecmanovic (SRB) – tor ca. 1500
(178) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (225) Antoine Hoang (FRA) – TBF tor NB 1230

Caltanissetta (ITA) – Grus

Singles hovedturnering

R32: (236) Matteo Donati (ITA) vs. (157) Casper Ruud (NOR) 7-6(8), 7-5

Almaty (KAZ) – Grus

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Uge 24

Women
$60.000, Hodmezovasarhely (HUN) – Grus
$25.000, Padova (ITA) – Grus
$25.000, Barcelona (ESP) – Grus

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 24)

$25.000, 6. ITF – Bredeney Ladies Open 2018, Essen (GER) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: [7] (586) Karen Barritza (DEN) – bye
Q32: Karen Barritza (DEN) vs. Selina Dal (GER) 6-2, 6-1
QFi:
[3] (476) Lena Rueffer (GER) vs. Diane Parry (FRA) 6-3, 6-2
Karen Barritza vs. (WC) Katharina Jacob (GER) 6-1, 6-0
(1216) Yuki Naito (JPN) vs. [8] (599) Anastasia Kulikova (RUS) 6-3, 4-6, 6-1

Singles hovedturnering

R32
(Q) (586) Karen Barritza (DEN) vs. (307) Katharina Hobgarski (GER) 6-1, 3-6, 6-4
(Q) (1216) Yuki Naito (JPN) vs. (LL) (1182) Chantal Sauvant (GER) 6-1, 6-3

1/8-finale:
Karen Barritza vs. (328) Pemra Ozgen (TUR) 4-6, 6-2, 4-6 (onsdag)
(Q) (1216) Yuki Naito (JPN) vs. [5] (273) Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-2, 6-4

Kvartfinale: (Q) (1216) Yuki Naito (JPN) vs. (Q) (476) Lena Rueffer (GER) – tor 1530

Doubles

1/8-finale: Karen Barritza (DEN)/Polina Leykina (RUS) vs. Sandra Samir (EGY)/Isabella Shinikova (BUL) 1-6, 7-6(5), [9-11] (onsdag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 24)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 24)

Category 3, Copenhagen TE 2018 (DEN) – Grus

U14 Boys singles kvalifikation

Q32:
Linus Harden (DEN) – bye
Frederik Rasmussen (DEN) vs. Jordy Hoogstra (NED) 6-1, 6-4
Frederik Sofus Couve (DEN) vs. Kjell De Hek (NED) 4-6, 2-6
Marcus Jørgensen (DEN) vs. Niels Roemeling (NED) 0-6, 0-6
Valemar Soldbro Dubin (DEN) – bye
Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. Jesse Ijntema (NED) 2-6, 2-6
Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Raoul Van Loevezijn (NED) 6-7(4), 4-6
Kristian Kjellberg (DEN) vs. Jasper Visker (NED) 3-6, 2-6
Emil Demetriou (DEN) – bye
Conrad K. Clasen (DEN) vs. Daan Meijer (NED) 0-6, 3-6

Q16:
Linus Harden (DEN) vs. (1) Olle Noltorup (SWE) 1-6, 0-6
Frederik Rasmussen (DEN) vs. (2) David De Hoyos Rodriguez (ESP) 3-6, 1-6
Valemar Soldbro Dubin (DEN) vs. Jesse Ijntema (NED) 0-6, 1-6
Emil Demetriou (DEN) vs. Duan Meijer (NED) 1-6, 1-6

U14 Boys singles hovedturnering

R32
Lucas Ramm Larsen (DEN) vs. Angelo Dillon Demosthenous (GBR) 1-6, 6-1, 6-0
Yakup Uzunel (DEN) vs. (5) Vladimir Bazilevskiy (ISR) 4-6, 1-6
Christopher Garde (DEN) vs. asef Schwartz (ISR) 6-2, 6-3
Ervin Mesic (DEN) vs. (8) Makar Elesin (RUS) 6-2, 6-1
(WC) Kristoffer Poedenphant (DEN) vs. (6) Henrik Villanger (NOR) 4-6, 4-6
Johan August Mottlau (DEN) vs. (WC) Victor Tauson (SWE) 6-2, 6-4
Gustav Obel (DEN) vs. (3) Manfredi Graziani (SUI) 2-6, 1-6
Alexander Borup (DEN) vs. (Q) David De Hoyos Rodriguez (ESP) 6-3, 6-1
Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Lars Wagenaar (NED) 1-6, 0-6

1/8-finale – onsdag
Lucas Ramm Larsen (DEN) vs. (1) Pedro Rodenas (ESP) 3-6, 1-6
Christopher Garde (DEN) vs. (Q) Jasper Visker (NED) 4-6, 6-4, 6-3
Ervin Mesic (DEN) vs. (Q) Niklas Grunewald (GER) 6-2, 6-2
Johan August Mottlau (DEN) vs. (6) Henrik Villanger (NOR) 6-7(4), 2-6
Alexander Borup (DEN) vs. (7) Ido Samimyan (ISR) 2-6, 6-1

Kvartfinale
Christopher Garde (DEN) vs. Ervin Mesic (DEN)

U14 Boys doubles

1/8-finale
Alexander Borup/Yakup Uzunel (DEN) vs. Sven Van Dijk/Jasper Visker (NED) 3-6, 4-6
Konstantin Gade Kryger (DEN)/David De Hoyos Rodriguez (ESP) vs. Jordy Hoogstra/Jorrit Tromp (NED) 6-4, 2-6, [10-7]
(3) Christopher Garde (DEN)/Philip Orloff (SUI)  – bye
Lucas Ramm Larsen/Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Daan Meijer/Raoul Van Loevezijn (NED) 1-6, 1-6

Kvartfinale
(3) Christopher Garde (DEN)/Philip Orloff (SUI)  vs. Konstantin Gade Kryger (DEN)/David De Hoyos Rodriguez (ESP) 6-4, 6-3

Semifinale
Sven Van Dijk/Jasper Visker (NED) vs. Niels Roemeling/Lars Wagenaar (NED)
(3) Christopher Garde (DEN)/Philip Orloff (SUI)  vs. Daan Meijer/Raoul Van Loevezijn (NED)

U14 Girls singles kvalifikation

Q32
(1) Frederikke Birn (DEN) – bye
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. Lucca Ingildsen (DEN) 2-6, 6-1, 6-2
Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Tesse Haan (NED) 2-6, 1-6
(3) Marie Søndergaard Juhl (DEN) – bye
Nelli ZZsigri Dyndgaard (DEN) vs. Mariella Gelbke (GER) 1-6, 1-6
Elin Brun Creton (DEN) – bye
Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Bente Patist (NED) 4-6, 6-3, 7-5
Liva Kornelia Mortensen (DEN) – bye
Therese Harboe Holst (DEN) vs. Ingrid Forsberg (SSWE) 3-6, 1-6
Laura Brunkel (DEN) vs. Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) 6-2, 5-7, 6-2
Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. Addison Comiskey (USA) 6-2, 6-4
Melissa Zulkic (DEN) vs. Michelle Delcheva Bernth (DEN) 6-4, 6-4
Augusta Thalia Estrup (DEN) vs. Viktorija Lekic (MNE) 6-7(3), 1-6
Emma Zulkic (DEN) vs. Hanna Lindeboom (NED) 1-6, 0-6
Filippa Olsen (DEN) vs. Charlize Alexandersson (SWE) 6-2, 6-3

QFi
(1) Frederikke Birn (DEN) vs. Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) 6-0, 6-1
(3) Marie Søndergaard Juhl (DEN) vs. Mariella Gelbke (GER) 1-6, 0-6
Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Elin Brun Creton (DEN) 6-3, 6-2
Liva Kornelia Mortensen (DEN) vs. Ingrid Forsberg (SSWE) 2-6, 0-6
Laura Brunkel (DEN) vs. Ophelia Mille Ruus (DEN) 6-2, 6-1
Melissa Zulkic (DEN) vs. Viktorija Lekic (MNE) 3-6, 4-6
Filippa Olsen (DEN) vs. Hanna Lindboom (NED) 2-6, 3-6

U14 Girls singles hovedturnering

R32
Caroline Dandanell Lindahl (DEN) vs. (1) Carmen Lopez Martinez (ESP) 5-7, 4-6
(Q) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. May Baranes (ISR) 2-6, 1-6
(WC) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Evelina Teeuwen (NED) 6-1, 6-1
(5) Emilie Just Bomholt (DEN) vs. (Q) Mariella Gelbke (GER) 6-2, 6-0
(3) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) Hanna Lindeboom (NED) 6-2, 6-3
(Q) Laura Brunkel (DEN) vs. (Q) Ingrid Forsberg (SWE) 6-3, 6-7(7), 5-7
(WC) Dicte Ingildsen (DEN) vs. Julia Moathisen Strom (NOR) 7-5, 3-6, 1-6
Daria Giurgiteanu (DEN) vs. (7) Viktorie Hazmukova (CZE) 1-6, 3-6
(6) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Annelin Bakker (NED) 6-0, 6-0
Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Berta Passola (ESP) 6-2, 4-6, 6-3
(WC) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Mia Sophie Mueller (GER) 0-6, 0-6
Julie Højerslev (DEN) vs. (4) June Bjork (SWE) 2-6, 2-6
(8) Natacha Schou (DEN) vs. Liam Oved (ISR) 6-1, 6-1
(WC) Augusta Birn (DEN) vs. (Q) Viktorija Lekic (MNE) 6-1, 6-0
(Q) Frederikke Birn (DEN) vs. (Q) Lisen Rinman (SWE) 6-7(5), 4-6
Anna Tang (DEN) vs. (2) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) 6-3, 6-1

1/8-finale – onsdag
(5) Emilie Just Bomholt (DEN) vs. (WC) Vilma Krebs Hyllested (DEN) 6-0, 6-1
(3) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) Ingrid Forsberg (SWE) 6-0, 6-0
(6) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Rebecca Munk Mortensen (DEN) 6-2, 6-4
(8) Natacha Schou (DEN) vs. (Q) Frederikke Birn (DEN) 6-2, 6-1
Anna Tang (DEN) vs. (Q) Frederikke Birn (DEN) 6-1, 6-1

Kvartfinale
(5) Emilie Just Bomholt (DEN) vs. (1) Carmen Lopez Martinez (ESP)
(3) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (7) Viktorie Hazmukova (CZE)
(6) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Mia Sophie Mueller (GER)
(8) Natacha Schou (DEN) vs. Anna Tang (DEN)

U14 Girls doubles

1/8-finale
(1) Zoe Du Pasquier Jensen/Emilie Just-Bomholt (DEN) -bye
Marie Søndergaard Juhl/Anna Tang (DEN) vs. Daria Giurgiteanu (DEN)/Hanna Lindeboom (NED) 6-2, 6-2
(3) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) – bye
Laura Brunkel/Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Tesse Haan/Bente Patist (NED) 6-1, 1-6, [7-10]
Sarafina Olivia Hansen/Dicte Ingildsen (DEN) vs. Elin Brun Creton/Michelle Delcheva Bernth (DEN) 7-5, 6-2
Emma Zulkic/Melissa Zulkic (DEN) vs. (4) May Baranes/Liam Oved (ISR) 0-6, 1-6
Augusta Thalia Estrup/Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. Annelin Bakker/Evelina Teeuwen (NED) 1-6, 1-6
(2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Viktorie Hazmukova (CZE) – bye

Kvartfinale
(1) Zoe Du Pasquier Jensen/Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Marie Søndergaard Juhl/Anna Tang (DEN) 6-3, 6-4
(3) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) vs. Tesse Haan/Bente Patist (NED)
Sarafina Olivia Hansen/Dicte Ingildsen (DEN) vs. (4) May Baranes/Liam Oved (ISR) 6-3, 1-6, [7-10]
(2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Viktorie Hazmukova (CZE) vs. Annelin Bakker/Evelina Teeuwen (NED) 7-6(2), 6-3

Semifinale
(1) Zoe Du Pasquier Jensen/Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (3) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE)
(2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Viktorie Hazmukova (CZE) vs.  (4) May Baranes/Liam Oved (ISR)

U16 Boys singles kvalifkation

Q32
Emil Viltoft Overgaard (DEN) – bye
William Svendsen (DEN) – bye
(4) Victor Bech Frandsen (DEN) – bye
(5) Elias Harden (DEN) – bye
Christoffer Siwmark (DEN) vs. Martin Nelson Ashworth (DEN) 6-1, 6-1
Nikolai wolder (DEN) – bye
Theodor Boisen (DEN) – bye
Louis Raben (DEN) vs. Noud Stoker (NED) 3-6, 3-6

QFi
Emil Viltoft Overgaard (DEN) vs. (2) Nils Gjerdaker (NOR) 3-6, 5-7
William Svendsen (DEN) vs. (3) Freddy Murray (ITA) 0-6, 0-6
(4) Victor Bech Frandsen (DEN) vs. Sem Menzinga (NED) 7-6(6), 6-0
(5) Elias Harden (DEN) vs. Ido Geva (ISR) 0-6, 0-6
Christoffer Siwmark (DEN) vs. (6) Jacco Arends (NED) 6-4, 7-6(5)
Nikolai Wolder (DEN) vs. Max Jan Adriaanse (NED) 2-6, 2-6
Theodor Boisen (DEN) vs. Noud Stoker (NED) 6-3, 2-6, 3-6

U16 Boys singles hovedturnering

R32
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (1) Filip Pieczonka (POL) 3-6, 6-3, 4-6
Asger Emil Ildor (DEN) vs. (LL) Jacco Arends (NED) 3-6, 4-6
(WC) Jens Schou (DEN) vs. (Q) Ido Geva (ISR) 3-6, 4-6
(7) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (Q) Julian Herzog (GER) 6-1, 6-0
Sebastian Herche (DEN) vs. (3) Frank Jonker (NED) 0-6, 1-6
Alexander Stage (DEN) vs. Orel Kimhi (ISR) 0-6, 0-6
(Q) Christoffer Siwmark (DEN) vs. Alexandru Andrian (ROU) 4-6, 6-4, 6-3
(5) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Jon William Karlstad (NOR) 6-2, 1-6, 6-2
(WC) Kevin Chen (DEN) vs. (6) Itay Feigin (ISR) 6-7(3), 6-1, 6-2
Mikkel Ballisager (DEN) vs. (WC) Albert Porsmyr Hansen (NOR) 5-7, 6-7(8)
(Q) Victor Bech Frandsen (DEN) vs. (Q) Max Jan Adriaanse (NED) 2-6, 0-6
(LL) Elias Harden (DEN) vs. Dragos Giurgiteanu (ROU) 6-3, 6-4
(8) Lukas Goldstein Windelboe (DEN) vs. (Q) Freddy Murray (IRL) 3-6, 6-1, 3-6
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (Q) Noud Stoker (NED) 6-3, 7-5
(WC) Jonathan Sund Nordahl (DEN) vs. (2) Dean Cooper Kirby (GBR) 7-5, 7-5

1/8-finale – onsdag
(7) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (Q) Ido Geva (ISR) 3-6, 6-7(1)
(5) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (Q) Christoffer Siwmark (DEN) 6-1, 4-6, 6-3
(WC) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Albert Porsmyr Hansen (NOR) 7-5, 6-2
(LL) Elias Harden (DEN) vs.(Q) Freddy Murray (IRL) – Walkover
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (WC) Jonathan Sund Nordahl (DEN) 7-5, 6-0

Kvartfinale
(WC) Kevin Chen (DEN) vs. (LL) Elias Harden (DEN)
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (Q) Freddy Murray (IRL)

U16 Boys doubles

1/8-finale
(1) Felipe Mikkelsen (DEN)/Frank Jonker (NED) – bye
Kevin Chen/Jonathan Sund Nordahl (DEN) – bye
Asger Emil Ildor/Julius Kostopoulos (DEN) – bye
Jens Schou/Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. Jacco Arends/Oscar Brouwer (NED) 7-5, 7-6(3)

Kvartfinale
(1) Felipe Mikkelsen (DEN)/Frank Jonker (NED) vs. Max Jan Adriaanse (NED)/Ido Geva (ISR) – Walkover
Kevin Chen/Jonathan Sund Nordahl (DEN) vs. (4) Nils Gjerdaker (NOR)/Freddy Murray (IRL) – Walkover
Asger Emil Ildor/Julius Kostopoulos (DEN) vs. (3) Albert Porsmyr Hansen/Jon William Karlstad (NOR) 7-6(9), 6-1
Jens Schou/Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. (2) Itay Feigin/Orel Kimhi (ISR) 0-4 Ret’d

Semifinale
(1) Felipe Mikkelsen (DEN)/Frank Jonker (NED) vs. Kevin Chen/Jonathan Sund Nordahl (DEN)
Asger Emil Ildor/Julius Kostopoulos (DEN) vs. (2) Itay Feigin/Orel Kimhi (ISR)

U16 Girls singles hovedturnering

R32
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. (1) Chloe Isabella Tsang (AUS) 1-6, 2-6
Arendse Honore (DEN) vs. Floor Kooi (NED) 6-0, 6-4
(WC) Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) vs. Anna Boonstra (NED) 3-6, 6-2, 1-6
(7) Sofia Seron Pawlik (DEN) vs. Andrijana Dragic (BIH) 6-1, 6-3
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (3) Nika Novikova (LTU) 3-6, 0-6
(WC) Sille Larsen (DEN) vs. Suze Brock (NED) 6-3, 6-0
(WC) Victoria Wiche (DEN) vs. Kate Huizenga (IRL) 6-4, 3-6, 4-6
(6) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Kirsten Wijnsema (NED) 7-5, 6-2
Cecilie Wiche (DEN) vs. (5) Lola Costaz (FRA) 3-6, 3-6
Louise Flintsø (DEN) vs. Dione Beverloo (NED) 6-1, 6-2
(WC) Isabella Grann Frankild (DEN) vs. Charlotte Wijkamp (NED) 4-6, 6-4, 0-6
(4) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Jovana Gusak (DEN) 6-2, 6-1
(8) Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. Adelisa Kahrjman (SWE) 6-3, 6-4
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. Eline Koning (NED) 6-2, 6-3
Olivai Thimke (DEN) vs. Rachelle Smook (FRA) 6-0, 6-2
Olivia Parsholt Beck (DEN) vs. (2) Sofie Siem (NOR) 3-6, 6-2, 3-6

1/8-finale
Arendse Honore (DEN) vs. (1) Chloe Isabella Tsang (AUS) 3-6, 0-6
(7) Sofia Seron Pawlik (DEN) vs. Anna Boonstra (NED) 6-2, 6-1
(WC) Sille Larsen (DEN) vs. (3) Nika Novikova (LTU) 6-2, 6-1
(6) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Kate Huizenga (IRL) 3-6, 5-7
Louise Flintsø (DEN) vs. (5) Lola Costaz (FRA) 4-6, 3-6
(4) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Charlotte Wijkamp (NED) 6-1, 6-4
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. (8) Anna Aagaard Nielsen (DEN) 7-6(4), 6-1
Olivai Thimke (DEN) vs. (2) Sofie Siem (NOR) 1-6, 7-6(3), 6-4

U16 Girls doubles

1/8-finale
Cecilie Wiche/Victoria Wiche (DEN) vs. Anna Boonstra/Floor Kooi (NED) 0-6, 2-6
(3) Anna Aagaard Nielsen/Natacha Schou (DEN) – bye
Katerina Norup Hansen (DEN)/Eline Koning (NED) – bye
Victoria Ilena Andersen/Sille Larsen (DEN) vs. Adelisa Kahriman (SWE)/Rachelle Smook (NED) 6-2 6-1
(2) Sofia Seron Pawlik (DeN)/Nika Novikova (LTU) – bye

Kvartfinale
(3) Anna Aagaard Nielsen/Natacha Schou (DEN) vs. Katerina Norup Hansen (DEN)/Eline Koning (NED) 6-4, 7-6(6)
Victoria Ilena Andersen/Sille Larsen (DEN) vs. (2) Sofia Seron Pawlik (DeN)/Nika Novikova (LTU) 5-7, 6-1, [10-6]

Semifinale
(3) Anna Aagaard Nielsen/Natacha Schou (DEN) vs. (1) Chloe Isabella Tsang (AUS)/Charlotte Wijkamp (NED)
Victoria Ilena Andersen/Sille Larsen (DEN) vs. Suze Brock (NED)/Kate Huizenga (IRL)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage