Efter 4 kampe på Centre Court overlader Roger Federer “hjemmebanen” til Novak Djokovic og Rafael Nadal i kvartfinalerne

Centre Court på Wimbledon er ofte omtalt som Roger Federers “baghave”, da stort set alle hans kampe ved Wimbledon er selvskrevne til at blive afviklet på den helt store scene, men når der onsdag afvikles kvartfinaler, har arrangørerne valgt at de to kampe på Centre Court bliver med Novak Djokovic (SRB), som kl. 14 møder Kei Nishikori (JPN), og derefter Rafael Nadal (ESP) mod Juan Martin Del Potro (ARG), der efter 4 timer og 24 minutter vandt den udsatte kamp mod Gilles Simon (FRA) 7-6(1), 7-6(5), 5-7, 7-6(5).

Måske kan man håbe på en gentagelse fra opgøret mellem Nadal og Del Potro i 2011.

Roger Federer er derfor på “gæste-optræden” på Court 1, hvor han kl. 14 møder servespecialisten Kevin Anderson (RSA), og derefter afgøres på samme bane, hvilken servespecialist Federer i tilfælde af sejr skal møde i semifinalen, når Milos Raonic (CAN) og John Isner (USA) dyster herom.

TV3 Sport viser de 2 kampe fra Centre Court efter en kort optakt, mens TV3 Max viser kampene fra Court 1.

Clara Tauson double på Viaplay

Clara Tauson tabte overraskende i 2. runde i juniorernes Wimbledon til Lea Ma (USA), som hun tidligere på året havde vundet sikkert over 6-3, 6-0.
Når man har fulgt Claras udvikling på det seneste, er ingen i tvivl om, at hun har de tennismæssige forudsætninger for at nå længere i turneringen og endda spille med om titlen, og derfor er der ingen grund til panik, hvis erfaringerne fra både French Open og Wimbledon bruges konstruktivt, så hun fremover får bedre udbytte af det spillemæssige overtag, som hun er i stand til at skabe mod langt de fleste modstandere.

Hør eventuelt Tine Scheuer-Larsens analyse efter kampen.

Clara er dog fortsat med i turneringen, da hun onsdag spiller 1. runde i Girls Doubles sammen med Eleonora Molinaro (LUX), som hun også spillede sammen med ved French Open, hvor de nåede semifinalen.
Kampen mod det thailandske par Thasaporn Naklo og Mananchaya Sawangkaew afvikles på Court 17, hvor der er TV-dækning, og derfor kan kampen følges på Viaplay, men da den tidsmæssigt falder sammen med de førnævnte kvartfinaler hos herrerne, bliver den ikke vist på TV.

14 minutters interview med Frederik Løchte

Frederik Løchte Nielsen og Joe Salisbury, som fortsætter med at imponere i herredouble, hvor de er videre til semifinalen, spiller ikke onsdag, men TV3 har fortalt til Tennisavisen, at de har lavet et “fantastisk interview” på 14 minutter med Løchte i studiet på taget af Wimbledon.
Der vil blive oprettet link til interviewet, når det er udgivet på tv3sport.dk

Mikael Torpegaard videre i Winnipeg Challenger

Efter 3 sejre i kvalifikationen ved ATP Challenger i Winnipeg i Canada vandt Mikael Torpegaard tirsdag aften 1. runde kampen i hovedturneringen mod Alessandro Bega (ITA), der er no. 310 på ATP-ranglisten.

Kampen kan genses herunder ved ATP Challenger sektionen, hvor der også vil blive anført link til livestream af næste runde, når tidspunkt og modstander vides.

Photo: Ohio State University – Mikael Torpegaard

 


Grand Slam, Wimbledon, London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Uge 27-28 – Hovedturnering (start 2. juli)

TV-dækning
TV3 Sport og TV3 Max dækker udvalgte kampe fra kl. 12.30
Viaplay dækker Centre Court, Court 1, 2, 3, 8, 12, 14, 17 og 18.

Udover de nævnte baner, som dækkes af Viaplay, er der mulighed for på betting-sider (f.eks. Bet365 og Unibet) også at følge kampe fra alle andre baner, med visse undtagelser.

Spilleprogram tirsdag

Vejledende kommentator- og sendeplan:

TV3 SPORT (kl. 14:00 m. kort optakt fra taget)

Novak Djokovic – Kei Nishikori, Centre Court – Scheuer & Kroner
Rafael Nadal – Juan Martin Del Potro, Centre Court – Scheuer & Kroner

TV3 MAX (kl. 14:00)

Roger Federer – Kevin Anderson, Court 1 – Christian Thelin
Milos Raonic – John Isner, Court 1 – Christian Thelin

Kampe på baner med TV-dækning

Bemærk: 11:30AM = 1230cet, 1:00PM = 1400cet

CENTRE COURT – 1:00PM
1. Novak Djokovic v Kei Nishikori
2. Juan Martin Del Potro v Rafael Nadal

NO.1 COURT – 1:00PM
1. Roger Federer v Kevin Anderson
2. Milos Raonic v John Isner

NO.2 COURT – 11:30AM
1. Timea Babos / Kristina Mladenovic v Alicja Rosolska / Abigail Spears
2. Barbora Krejcikova / Katerina Siniakova v Tatjana Maria / Heather Watson
3. Matwe Middelkoop / Johanna Larsson v Jamie Murray / Victoria Azarenka
4. Juan Sebastian Cabal / Abigail Spears v Robin Haase / Kirsten Flipkens

NO.3 COURT – 11:30AM
1. Nicole Melichar / Kveta Peschke v Irina-Camelia Begu / Mihaela Buzarnescu
2. Gabriela Dabrowski / Yifan Xu v Bethanie Mattek-Sands / Lucie Safarova
3. Nikola Mektic / Hao-Ching Chan v Michael Venus / Katarina Srebotnik
4. Kim Clijsters / Rennae Stubbs v Na Li / Ai Sugiyama Not Before: 5:00pm
5. Cara Black / Martina Navratilova v Lindsay Davenport / Mary Joe Fernandez

COURT 12 – 11:30AM
1. Colin Fleming / Xavier Malisse v Greg Rusedski / Fabrice Santoro
2. Jack Draper v Tristan Boyer
3. Marion Bartoli / Daniela Hantuchova v Conchita Martinez / Barbara Schett
4. Jack Draper / Emile Hudd v Savriyan Danilov / Henry Von Der Schulenburg
Not Before: 5:00pm
5. Justin Gimelstob / Ross Hutchins v Arnaud Clement / Miles MacLagan

COURT 18 – 11:00AM
1. Emma Raducanu v Joanna Garland
2. Otto Virtanen v Anton Matusevich
3. Victoria Allen / Destinee Martins v Violet Apisah / Lulu Sun
4. Sebastian Baez / Gilbert Soares Klier Junior v Yanki Erel / Otto Virtanen

COURT 8 – 11:00AM
1. Lea Ma v Xiyu Wang
2. Xinyu Wang v Elisabetta Cocciaretto
3. Drew Baird / Keenan Mayo v Titouan Droguet / Simon Anthony Ivanov
4. Xinyu Wang / Xiyu Wang v Natasha Subhash / Katie Volynets

COURT 14 – 11:00AM
1. Iga Swiatek v Clara Burel
2. Lorenzo Musetti v Hugo Gaston
3. Trey Hilderbrand / Govind Nanda v Aidan McHugh / Timofei Skatov
4. Nicolas Alvarez Varona / Facundo Diaz Acosta v Lorenzo Musetti / Deney Wassermann
5. Daria Frayman / Federica Rossi v Dalayna Hewitt / Peyton Stearns

COURT 17 – 11:00AM
1. Leonie Kung v Yuki Naito
2. Naho Sato v Viktoriia Dema
3. Thasaporn Naklo / Mananchaya Sawangkaew v Eleonora Molinaro / Clara Tauson
4. Elina Avanesyan / Caijsa Wilda Hennemann v Yuki Naito / Naho Sato

Den komplette schedule findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

————–

Uge 28 – Hovedturnering Juniorer (start 7. juli)

TV-dækning: Viaplay – dog kun hvis baner med TV-dækning.
TV3 Sport viser så vidt muligt kampe med Clara Tauson

Girls singles hovedturnering

R64 (udvalgte mandag)
(75) Iga Swiatek (POL) vs. [1] (1) Whitney Osuigwe (USA) 2-6, 6-3, 6-3
(57) Emma Raducanu (GBR) vs. (47) Gabriella Price (USA) 6-1, 6-4
[8] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (71) Mananchaya Sawangkaew (THA) 6-2, 6-0
[3] (3) Cori Gauff (USA) vs. (53) Gergana Topalova (BUL) 6-1, 6-4

R32 (start 1200cet)
(75) Iga Swiatek (POL) vs. (56) Simona Waltert (SUI) 6-1, 7-6(2)
(57) Emma Raducanu (GBR) vs. [11] (13) Leylah Annie Fernandez (CAN) 6-2, 6-4
[8] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (24) Lea Ma (USA) 6-7, 6-7
[3] (3) Cori Gauff (USA) vs. (51) Lenka Stara (SVK) 6-1, 7-5

Girls singles kvalifikation

Q32: (111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [8] (76) Selin Ovunc (TUR) 1-6, 6-3, 2-6

Girls doubles

R32: (3) Clara Tauson (DEN)/Eleonora Molinaro (LUX) vs. Thasaporn Naklo/Mananchaya Sawangkaew (THA) 6-2, 6-7(4), 3-6 (onsdag)

 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 28)

Braunsweigh (GER) – Grus

Singles hovedturnering

R32: [2] (79) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (144) Casper Ruud (NOR) 6-2, 5-7, 7-6(3)

Winnetka (USA) – Hardcourt

Winnipeg (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Singles kvalifikation

Q32: (965) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (812) Suraj R. Prabodh (IND) 6-0, 6-3
Q16: Mikael Torpegaard vs. [2] (427) Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 6-3, 6-2
QFi: Mikael Torpegaard vs. (687) John Jeffrey Wolf (USA) 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R32:(Q) (965) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (310) Alessandro Bega (ITA) 6-3, 6-3

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. ?? – torsdag

Perugia (ITA) – Grus

Båstad (SWE) – Grus

Singles hovedturnering

R32
(225) Constant Lestienne (FRA) vs. [7] (152) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 3-2 Ret’d
(WC) (343) Mikael Ymer (SWE) vs. (223) Zdenek Kolar (CZE) 6-3, 1-6, 6-0
(170) Juan Ignacio Londero (ARG) vs. [2] (108) Elias Ymer (SWE) 6-1, 6-4

1/8-finale: Mikael Ymer (SWE) vs. [6] (148) Calvin Hemery (FRA) 6-4, 3-6, 6-2

Kvartfinale: Mikael Ymer (SWE) vs. (179) Carlos Berlocq (ARG) – tor ca. 1230

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

 

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 28)

$25.000, Setubal (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64: (1156) Olga Helmi (DEN) vs. Sashi Kempster (GBR) 6-3, 6-1
Q32: Olga Helmi vs. [8] (676) Arlinda Rushiti (SUI) 6-1, 2-6, 6-2
QFi: Olga Helmi vs. (683) Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 3-6, 5-7 (mandag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 28)

Grade 4, 3rd Ioannina Cup (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: [2] (345) Elmer Møller (DEN) vs. (1228) Christos Avraam (CYP) 6-1, 6-3
1/8-finale: Elmer Møller vs. (1543) Raz Haviv (ISR) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Elmer Møller vs. (1161) Dian Nedev (BUL) – tor ca. 1500cet

Boys doubles

1/8-finale: (2) Elmer Møller (DEN)/Kaan Cepel (TUR) vs. Filippos Astreinidis/Daniel Triantafyllou (GRE) 3-6, 6-7(8)

Girls singles hovedturnering

R32: [8] (670) Olivia Gram (DEN) vs. (1080) Ralitsa Alexandrova (BUL) 6-2, 4-6, 6-3
1/8-finale: Olivia Gram vs. (Q) (2318) Andra Captan (ROU) 6-4, 6-0
Kvartfinale: Olivia Gram vs. [1] (363) Doroteja Joksovic (SRB) – tor 1030cet

Girls doubles

1/8-finale: (3) Olivia Gram (DEN)/Carola Cavelli (ITA) vs. Ilayda Baykan/Doga Turkmen (TUR) 6-1, 2-6, [10-7]
Kvartfinale: Gram/Cavelli vs. Lois Boisson (FRA)/Giulia Brighi (ITA) 7-6(7), 6-4
Semifinale: Gram/Cavelli vs. ?? – tor ca. 1930cet


Grade 5, ITF Icelandic Open U18, Reykjavik (ISL) – Carpet
Tidsforskel: cet -2 timer

Boys singles hovedturnering

R32
[1] (575) Leo Borg (SWE) vs. Dominik Rys (CZE) 6-1, 6-3
[4] (1188) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (WC) Derin Acaroglu (GBR) 6-3, 3-6, 6-3
Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. Eliot Rorertet (ISL) 6-0, 6-0
Mads Tagesen (DEN) vs. (WC) Oliver Foran (GBR) 6-4, 3-5 Ret’d

1/8-finale
[1] (575) Leo Borg (SWE) vs. Malo Barthez (FRA) – ons NB 1500cet
[4] (1188) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (2510) Massimo Brambati (ITA) 6-2, 6-1
Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. [3] (894) Karl Fredrik Utheim (SWE) 1-6, 6-4, 1-6 (onsdag)
Mads Tagesen (DEN) vs. Alexandre De Villepin (FRA) 3-6, 6-4, 7-6(5)

Kvartfinale
[4] (1188) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. ??
Mads Tagesen (DEN) vs. ??

Boys doubles

1/8-finale: Tobias Bo Kudsk/Mads Tagesen (DEN) vs. (1) Leo Borg/Karl Fredrik Utheim (SWE) – ons ca. 1730cet

Girls singles hovedturnering

R32: Isabella Grann Frankild (DEN) vs. [5] (2042) Katja Wiersholm (USA) 1-6, 0-6 (tirsdag)

Girls doubles

1/8-finale: Isabella Grann Frankild (DEN)/Ekua Youri (BOT) vs. (4) Dasha Plekhanova (CAN)/Katia Wiersholm (USA)


Grade 5, ITF Nairobi Junior Open 2 (KEN) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R64: (2192) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Raymond Oduor (KEN) 6-0, 6-1
R32: Kevin Chen vs. [8] (1103) Charlelie Cosnet (FRA) 6-4, 6-2
1/8-finale: Kevin Chen vs. [12] (1397) Paul Brunel Wamba Ngouadjio (CMR) 7-5, 6-1
Kvartfinale: Kevin Chen vs. [14] (1434) Aly Shokeir (EGY) – tor 0800cet

Boys doubles

R32: Kevin Chen (DEN)/Ermin Kadric (SWE) vs. Elliot Arnarp/Jan Koupil (SWE) 2-6, 4-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Fælles Ungdoms- og Danmarksmesterskaber

KB, Peter Bangsvej 147, Frederiksberg – 4-15. juli

Der er livestream fra semifinaler og finaler lørdag-søndag

Senior Herresingle

1/8-finale
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. (LL) Magnus Ibh (Vi/So) 6-2, 6-1
(Q) Rasmus Michelsen (Skovbakken) vs. (LL) Kasper Elsvad (KB) 6-3, 3-0 Ret’d
(3) Søren Borup Wedege (KB) vs. Anders Grinderslev (Skovbakken) 6-7(3), 6-4, [10-7]
(Q) Niels Heise Korsgaard (Give) vs. (LL) Jonas Schwarz (Rødovre) 6-2, 6-0
Simon Friis Søndergaard (KB) vs. (Q) Mathias Olsen (Vi/So) 6-3, 4-6, [15-13]
(4) Nicolai Ferrigno (KB) vs. Tobias Lentz (Skovbakken) 6-4, 6-3
(Q) Frederik Ørvad (HIK) vs. Henrik Heise Korsgaard (Give) 6-3, 6-4
(2) August Holmgren (Gentofte) vs. Frederik Nymann (Vi/So) 6-2, 6-3

Kvartfinale – torsdag
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. (Q) Rasmus Michelsen (Skovbakken)
(3) Søren Borup Wedege (KB) vs. (Q) Niels Heise Korsgaard (Give)
(4) Nicolai Ferrigno (KB) vs. Simon Friis Søndergaard (KB)
(2) August Holmgren (Gentofte) vs. (Q) Frederik Ørvad (HIK)

Senior Damesingle

1/8-finale
(1) Emilie Francati (Gentofte) vs. Maria Jespersen (Gentofte) 6-4, 7-5
Anna Signe Rasmussen (Birkerød) vs. (Q) Helena Francati (Gentofte) 0-6, 6-4, [11-9]
(3) Sofia Nami Samavati (Vi/So) vs. Mathilde Tranberg (HRT) – ons 1630
(WC) Mai Grage (KB) vs. (Q) Anna Tang (Hillerød) 6-2, 6-4
Alisha Ali Hussain (Birkerød) vs. (Q) Laura Gaarde Andersen (Lyngby) 6-1, 6-4
(4) Karoline Laursen (KB) vs. Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) 6-2, 6-3
Julie Noe (KB) vs. (LL) Ida Hasselbalch (HRT) – ons 1630
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. (Q) Simone Michael Alipieva (HIK) – ons 1630

Kvartfinale – torsdag
(1) Emilie Francati (Gentofte) vs. Anna Signe Rasmussen (Birkerød)
Alisha Ali Hussain (Birkerød) vs. (4) Karoline Laursen (KB)

Der henvises til ovenstående link for Senior Herredouble og Damedouble, samt single og double hos både drenge og piger i U12, U14, U16 og U18.


Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage