2. uge af Wimbledon indledes med dansk deltagelse, når Clara Tauson kl. 12 spiller sin første kamp, og Frederik Løchte Nielsen en halv time senere spiller 3. runde i double på nabo-banen

Selvom Caroline Wozniacki ikke er blandt deltagerne, når 2. uge af Wimbledon indledes mandag efter den traditionelle hviledag om søndagen, er der alligevel danske spillere på programmet.
Det bliver dog hverken på Centre Court eller Court no. 1, hvor de fleste havde håbet at Caroline skulle i aktion, men til gengæld kan danskere med en “ground-ticket” fra passagen mellem Court 15 og 16 – som er i området mellem de førnævnte show-courts – både følge Clara Tausons Wimbledon debut i Girls’ Singles på Court 16 fra kl. 12, og efter en halv times spil desuden kampen kl. 1230 på Court 15, hvor Frederik Løchte Nielsen og Joe Salisbury tager hul på 3. runde i Gentlemen’s Doubles.

Da der ikke er TV-dækning på hverken bane 15 eller 16 er seernes muligheder for at følge med afhængig af, hvad TV3 Sport selv kan få arrangeret, som det var tilfældet ved Løchtes tidligere opgør.

Clara Tauson
Foto: Sportsfotograf.com. – Clara Tauson

Clara er seedet 8 og hun møder Mananchaya Sawangkaew (THA), der ligesom Clara er årgang 2002. Thailænderen er no. 71 på ITFs rangliste, hvor hendes højeste rangering var no. 40 tidligere på året.

Som det har været tilfældet hos både kvinderne og mændene, hvor seedede spillere er faldet på stribe, er en højere rangering aldrig en garanti for sejr, men Clara har i sidste uges Grade 1 turnering i Roehampton haft lejlighed til at stifte bekendtskab med thailænderen, da hun på vej mod finalen i double sammen med Xin Yu Wang (CHN) vandt i kvartfinalen over Sawangkaew og hendes landsmand Thasaporn Naklo, og Clara kommer også til at møde det thailandske par, når hun tirsdag eller onsdag spiller 1. runde i double, hvor hun ligesom ved French Open spiller sammen med Elonora Molinaro (LUX).

ITF Junior Roehampton: Clara Tauson finalist i double inden Wimbledon

Frederik Løchte og hans britiske makker Joe Salisbury har i de to første opgør endnu ikke spillet en kamp til ende, da en af modstanderne i begge kampe har trukket sig, men alle de 3 sæt, som trods alt er blevet afviklet, blev vundet af det dansk-britiske par, som i 1/8-finalen møder det columbiske par Juan Sebastian Cabal og Robert Farah, som til gengæld har gennemført to 4-sæts kampe.

Columbianerne er et sammentømret par, som har spillet mange turneringer sammen i 2018, hvor de var i finalen ved Australian Open efter sejr over Bryan-brødrene i semifinalen, hvorefter de i finalen tabte til Oliver Marach (AUT) og Mate Pavic (CRO).
Columbianerne vandt titlen ved ATP Masters 1000 i Rom, og ved French Open nåede de kvartfinalen, hvor de igen tabte til Marach og Pavic.

Selvom det således er double-specialister, der står på den anden side af nettet, betragter Løchte alle opgør som helt åbne, men favorit-værdigheden kan næppe tages fra columbianerne.

Joe Salisbury, Frederik Løchte Nielsen
Foto: Privat – Joe Salisbury og Frederik Løchte Nielsen har vundet 2 double-titler i træk ved ATP Challengers

1/8-finaler i single-rækkerne

Hos både mændene og kvinderne afvikles alle kampe i 1/8-finalerne, hvor 7. seedede Karolina Pliskova (CZE) er den eneste tilbageværende fra top 10, efter at 1. seedede Simona Halep (ROU), 9. seedede Venus Williams (USA) og 10. seedede Madison Keys (USA) fulgte i kølvandet på de øvrige top 10 spillere, som havde forladt turneringen efter de første to runder.

Der er spekuleret meget over, hvad forklaringen kan være på, at så mange topspillere taber tidligt til lavere rangerede spillere, men måske er forklaringen ganske simpelt, at det generelle niveau hos kvinderne er så højt, at topspillerne kan tabe til næsten hvem som helst, hvis de ikke spiller op til deres allerbedste.

Hos herrerne har man vænnet sig til, at det som regel er ganske få spillere, der plejer at løfte trofæet, og indtil videre har begge de største favoritter Roger Federer (SUI) og Rafael Nadal (ESP) vundet komfortable sejre uden at afgive sæt, og Novak Djokovic (SRB) er tilsyneladende også på rette spor igen, selvom han måtte afgive et enkelt sæt i 3. runde til Kyle Edmund (GBR).

Ser man bort fra de 3 nævnte “tennis-konger”, som i årevis har domineret hos herrerne, har der hos de øvrige i top 20 været stort mandefald, og efter de 3 første runder er det udover “tennis-kongerne” kun de to “serve-konger” 8. seedede Kevin Anderson (RSA) og 9. seedede John Isner (USA), der fortsat repræsenterer top 20 blandt de sidste 16 deltagere.

I mangel af top 10 repræsentanter hos kvinderne – udover Pliskova – er der til gengæld både “tennis-dronningen” Serena Williams (USA) og Angelique Kerber (GER), der i 2016 godt kunne betegnes som “tennis-dronning”, og ved indgangen til 2. uge kan et opgør mellem de 2 sidstnævnte være et godt bud på en finale, men efter de mange overraskelser – hvoraf mange kan kategoriseres som “sensationer” – forekommer fortsættelsen fuldkommen uforudseelig.

På Centre Court må betegnelsen “sensation” i brug igen, hvis ikke det ender med favorit-sejre til Federer mod Adrian Mannario (FRA) og til Serena over kval-spilleren Evgeniya Rodina (RUS), selvom hun sendte Madison Keys (USA) ud, samt til Nadal over Jiri Vesely (CZE).

Mere spænding om udfaldet vil der formentlig være, når Karolina Pliskova kl. 1230 på Court no. 2 møder Kiki Bertens (NED), hvilket er samtidig med kampen på Court no. 3 mellem Jelena Ostapenko (LAT) og Aliaksandra Sasnovich (BLR), der sendte Petra Kvitova (CZE) ud.
De øvrige kampe hos kvinderne forekommer helt åbne, dog med Kerber som favorit i opgøret kl. 14 på Court 1 mod Belinda Bencic (SUI), selvom sidstnævnte fører 3-1 i indbyrdes opgør.

I den næste kamp på Court 1 møder Kevin Anderson ranglistens no. 41 Gael Monfils (FRA), som har vundet samtlige 5 indbyrdes opgør, og i sidste kamp på samme bane spiller Djokovic mod 22-årige no. 40 Karen Khachanov (RUS).

Oversigten herunder med spille-program for TV-banerne vil blive suppleret med oplysninger om, hvilke kampe der vises på TV3 Sport og TV3 Max.

Der skal også være plads til lidt nostalgi fra Rod Laver

 


Grand Slam, Wimbledon, London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Uge 27-28 – Hovedturnering (start 2. juli)

TV-dækning
TV3 Sport og TV3 Max dækker udvalgte kampe fra kl. 12.30
Viaplay dækker Centre Court, Court 1, 2, 3, 8, 12, 14, 17 og 18.

Udover de nævnte baner, som dækkes af Viaplay, er der mulighed for på betting-sider (f.eks. Bet365 og Unibet) også at følge kampe fra alle andre baner, med visse undtagelser.

Spilleprogram mandag

Kommentator- og sendeplan (vejledende):

TV3 SPORT (kl. 12:30 m. kort optakt fra taget)

Løchte & Salisbury – Cabal & Farah, Court 15 – Scheuer & Kroner
Roger Federer – Adrian Mannarino, Centre Court – Scheuer & Kroner
Serena Williams – Evgeniya Rodina, Centre Court – Emil Johnsen
Rafael Nadal – Jiri Vesely, Centre Court – Scheuer & Kroner

TV3 MAX (kl. 12:30)

Karolina Pliskova – Kiki Bertens, Court 2 – Emil Johnsen
Angelique Kerber – Belinda Bencic (evt. Federer), Court 1 – Christian Thelin
Gael Monfils – Kevin Anderson, Court 1 – Christian Thelin
Novak Djokovic – Karen Khachanov, Court 1 – Emil Johnsen

Kampe på baner med TV-dækning

Bemærk: 11:30AM = 1230cet, 1:00PM = 1400cet

CENTRE COURT – 1:00PM
1. Roger Federer v Adrian Mannarino
2. Serena Williams v Evgeniya Rodina
3. Jiri Vesely v Rafael Nadal

NO.1 COURT – 1:00PM
1. Angelique Kerber v Belinda Bencic
2. Gael Monfils v Kevin Anderson
3. Karen Khachanov v Novak Djokovic

NO.2 COURT – 11:30AM
1. Karolina Pliskova v Kiki Bertens
2. Kei Nishikori v Ernests Gulbis
3. Juan Martin Del Potro v Gilles Simon

NO.3 COURT – 11:30AM
1. Jelena Ostapenko v Aliaksandra Sasnovich
2. Julia Goerges v Donna Vekic
3. John Isner v Stefanos Tsitsipas
4. Jay Clarke / Harriet Dart v
Max Mirnyi / Kveta Peschke

COURT 12 – 11:30AM
1. Camila Giorgi v Ekaterina Makarova
2. Mackenzie McDonald v Milos Raonic
3. Dominic Inglot / Franko Skugor v
Maximo Gonzalez / Nicolas Jarry

COURT 18 – 11:30AM
1. Su-Wei Hsieh v Dominika Cibulkova
2. Alison Van Uytvanck v Daria Kasatkina
3. Barbora Krejcikova / Katerina Siniakova v
Lucie Hradecka / Su-Wei Hsieh
4. Leonardo Mayer / Joao Sousa v
Raven Klaasen / Michael Venus

COURT 8 – 11:30AM
1. Mike Bryan / Jack Sock v
Kevin Krawietz / Andreas Mies
2. Timea Babos / Kristina Mladenovic v
Kirsten Flipkens / Monica Niculescu
3. Mike Bryan / Bethanie Mattek-Sands v
Ben McLachlan / Eri Hozumi
4. Robin Haase / Kirsten Flipkens v
Rajeev Ram / Andreja Klepac

COURT 14 – 11:30AM
1. Ken Skupski / Neal Skupski v
Jamie Murray / Bruno Soares
2. Elise Mertens / Demi Schuurs v
Nicole Melichar / Kveta Peschke
3. Kiki Bertens / Johanna Larsson v
Alicja Rosolska / Abigail Spears
4. Nikola Mektic / Hao-Ching Chan v
Fabrice Martin / Raluca Olaru

COURT 17 – 11:30AM
1. Gabriela Dabrowski / Yifan Xu v
Vania King / Katarina Srebotnik
2. Divij Sharan / Artem Sitak v
Jonathan Erlich / Marcin Matkowski
3. Tatjana Maria / Heather Watson v
Christina McHale / Jelena Ostapenko
4. Mate Pavic / Gabriela Dabrowski v
Artem Sitak / Lyudmyla Kichenok

Den komplette schedule findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

————–

Uge 28 – Hovedturnering Juniorer (start 7. juli)

TV-dækning: Viaplay – dog kun hvis baner med TV-dækning.
TV3 Sport viser så vidt muligt kampe med Clara Tauson

Girls singles hovedturnering

R64 (udvalgte mandag)
(75) Iga Swiatek (POL) vs. [1] (1) Whitney Osuigwe (USA) 2-6, 6-3, 6-3
(57) Emma Raducanu (GBR) vs. (47) Gabriella Price (USA) 6-1, 6-4
[8] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (24) Lea Ma (USA)
[3] (3) Cori Gauff (USA) vs. (51) Lenka Stara (SVK)

R32
(75) Iga Swiatek (POL) vs. (56) Simona Waltert (SUI)
(57) Emma Raducanu (GBR) vs. ??
[8] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (71) Mananchaya Sawangkaew (THA) 6-2, 6-0
[3] (3) Cori Gauff (USA) vs. (51) Lenka Stara (SVK)

Girls singles kvalifikation

Q32: (111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [8] (76) Selin Ovunc (TUR) 1-6, 6-3, 2-6

Girls doubles

R32: (3) Clara Tauson (DEN)/Eleonora Molinaro (LUX) vs. Thasaporn Naklo/Mananchaya Sawangkaew (THA) – tirsdag eller onsdag

 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 28)

Braunsweigh (GER) – Grus

Singles hovedturnering

R32: [2] (79) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (144) Casper Ruud (NOR) 6-2, 5-7, 7-6(3)

Winnetka (USA) – Hardcourt

Winnipeg (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Singles kvalifikation

Q32: (965) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (812) Suraj R. Prabodh (IND) 6-0, 6-3
Q16: Mikael Torpegaard vs. [2] (427) Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 6-3, 6-2
QFi: Mikael Torpegaard vs. (687) John Jeffrey Wolf (USA) 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

(Q) (965) Mikael Torpegaard (DEN) vs. ??

Perugia (ITA) – Grus

Båstad (SWE) – Grus

Singles hovedturnering

R32
(225) Constant Lestienne (FRA) vs. [7] (152) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 3-2 Ret’d
(WC) (343) Mikael Ymer (SWE) vs. (223) Zdenek Kolar (CZE)
[2] (108) Elias Ymer (SWE) vs. (170) Juan Ignacio Londero (ARG)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

 

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 28)

$25.000, Setubal (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64: (1156) Olga Helmi (DEN) vs. Sashi Kempster (GBR) 6-3, 6-1
Q32: Olga Helmi vs. [8] (676) Arlinda Rushiti (SUI) 6-1, 2-6, 6-2
QFi: Olga Helmi vs. (683) Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 3-6, 5-7 (mandag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 28)

Grade 4, 3rd Ioannina Cup (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: [2] (345) Elmer Møller (DEN) vs. (1228) Christos Avraam (CYP) 6-1, 0-1 TBF tir 0800cet

Boys doubles

1/8-finale: (2) Elmer Møller (DEN)/Kaan Cepel (TUR) vs. Filippos Astreinidis/Daniel Triantafyllou (GRE) – tir ca. 1730cet

Girls singles hovedturnering

R32: [8] (670) Olivia Gram (DEN) vs. (1080) Ralitsa Alexandrova (BUL) 6-2, 4-6, 6-3

Girls doubles

(3) Olivia Gram (DEN)/Carola Cavelli (ITA) vs. Ilayda Baykan/Doga Turkmen (TUR) – tir NB 1330cet

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage