Eurosport 2 havde planlagt at vise Clara Tausons første kamp ved US Open, men der er ikke TV-dækning på banen

Tennisavisen har været med til at skabe forventninger om, at der i 2. uge af US Open ville blive mulighed for at følge kampe fra juniorernes udgave af turneringen, da Eurosport Danmark havde oplyst, at de havde planer om både at streame hendes kampe på Eurosport.dk og desuden vise kampene på Eurosport 2, hvis der ikke var sammenfald med kampe, som havde højere prioritet.

Imidlertid bliver der ikke produceret TV-billeder fra court 14, hvor Clara i den 3. kamp efter kl. 17 mandag møder no. 28 Viktoriya Kanapatskaya (BLR), der ligesom Clara er 15 år.
Derfor bliver det ikke muligt at vise kampen, selvom den ifølge Eurosport Danmark ville være blevet prioriteret over de kampe, som i stedet er planlagt på Eurosport 2.

Tennisavisen kunne endnu ikke få et klart svar på, i hvilket omfang der faktisk produceres billeder fra juniorernes kampe, men ingen af søndagens juniorkampe blev dog vist på Eurosport Player, hvilket muligvis skyldes, at mange af kanalerne i forvejen blev brugt til anden sport – ikke mindst fodbold.

Når Eurosport Danmark får afklaret dette spørgsmål, vil der blive informeret mere præcist herom i forbindelse med “Dagens kampe”.
Eurosport bliver næppe populære, da mange formentlig havde set frem til at følge Clara Tauson ved US Open, men den gode vilje har ikke manglet fra Eurosport Danmark, der dog ikke har haft indflydelse på tingene.

Tilføjelse (modtaget fra Eurosport)
I 2. uge vil der kun være TV-produktion fra 4 baner:
Arthur Ashe Stadium, Louis Armstrong Stadium, Grandstand, Court 17

Herunder mandagens sendeplan fra Eurosport:

TV-dækning fra kl. 1700

Eurosport 1:
M1 LA K. Nishikori (JPN) [21] vs. P. Kohlschreiber (GER)
M2 AA N. Djokovic (SRB) [6] vs. J. Sousa (POR) – NB 14:00 LOCAL
M3 LA M. Cilic (CRO) [7] vs. D. Goffin (BEL) [10] – NB 16:00 LOCAL (taken from E2)
Night session
M1 AA C. Suárez Navarro (ESP) [30] vs. M. Sharapova (RUS) [22]
M2 AA J. Millman (AUS) vs. R. Federer (SUI) [2]

Eurosport 2:
M1 GS Doubles (tba)
M1 AA FROM 12:00 CET – M. Keys (USA) [14] vs. D. Cibulkova (SVK) [29]
M3 LA M. Cilic (CRO) [7] vs. D. Goffin (BEL) [10] – BEFORE SWITCH FOR THE END OF THE MATCH ON E1
M3 GS M. Vondrousova (CZE) vs. L. Tsurenko (UKR)


Uge 35-36

Grand Slam, US Open – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Eurosport 1 og 2, Eurosport Player (alle baner)

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Arthur Ashe Stadium – start 1800cet
(14) Madison Keys (USA) vs. (29) Dominika Cibulkova (SVK) 6-1, 6-3 – Women
NB 2000: (6) Novak Djokovic (SRB) vs. Joao Sousa (POR) – Men
NB 0100: (30) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (22) Maria Sharapova (RUS) – Women
(2) Roger Federer (SUI) vs. John Millman (AUS) – Men

Louis Armstrong Stadium – start 1700cet
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 6-2, 7-5 – Men
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. (26) Aryna Sabalenka (BLR) 6-3, 2-6, 6-4 – Women
NB 2200: (7) Marin Cilic (CRO) vs. (10) David Goffin (BEL) – Men

Grandstand – start 1700cet
2 Double kampe
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Lesia Tsurenko (UKR) – Women

mandagens komplette spilleplan


Resultater (Women – udvalgte)

1/8-finale
(17) Serena Williams (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-0, 4-6, 6-3
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. (18) Asleigh Barty (AUS) 6-4, 6-4
(3) Sloane Stephens (USA) vs. Elise Mertens (BEL) 6-3, 6-3
(19) Anastasija Sevatova (LAT) vs. Elina Svitolina (UKR) 6-3, 1-6, 6-0

R32
Kaia Kanepi (EST) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 7-6(3)
(17) Serena Williams (USA) vs. (16) Venus Williams (USA) 6-1, 6-2
(18) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Karolina Muchova (CZE) 6-3, 6-4
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. Sofia Kenin (USA) 6-4, 7-6(2)

(3) Sloane Stephens (USA) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-3, 6-4
(15) Elise Mertens (BEL) vs. (23) Barbora Strycova (CZE) 6-3, 7-6(4)
Anastasija Sevastova (LAT) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 4-6, 6-1, 6-2
(7) Elina Svitolina (UKR) vs. Qiang Wang (CHN) 6-4, 6-4
=
(30) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (6) Caroline Garcia (FRA) 5-7, 6-4, 7-6(4)
(22) Maria Sharapova (RUS) vs. (10) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-2
(34) Madison Keys (USA) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 4-6, 6-1, 6-2
(20) Dominika Cibulkova (SVK) vs. (4) Angelique Kerber (GER) 3-6, 6-3, 6-3

(26) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Petra Kvitova (CZE) 7-5, 6-1
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-0, 6-0
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (13) Kiki Bertens (NED) 7-6(4), 2-6, 7-6(1)
Lesia Tsurenko (UKR) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-0

R64
Kaia Kanepi (EST) vs. J. Teichmann (SUI) 64 63
Rebecca Peterson (SWE) vs. Vania King (USA) 7-5, 6-1
(17) Serena Williams (USA) vs. Carina Witthoeft (GER) 62 62
(16) Venus Williams (USA) vs. Camila Giorgi (ITA) 64 75
(Q) Karolina Muchova (CZE) vs. (12) Garbine Muguruza (ESP) 3-6, 6-4, 6-4
(18) Asleigh Barty (AUS) vs. Lucie Safarova (CZE) 75 63
Sofia Kenin (USA) vs. (32) Maria Sakkari (GRE) 4-6, 6-1, 6-4
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ana Bogdan (ROU) 62 63

(3) Sloane Stephens (USA) vs. A. Kalinina (UKR) 46 75 62
Victoria Azarenka (BLR) vs. (25) Daria Gavrilova (AUS) 6-1, 6-2
(23) Barbora Strycova (CZE) vs. L. Arruabarrena (ESP) 60 61
(15) Elise Mertens (BEL) vs. Vera Lapko (BLR) 6-2, 6-0
Ekaterina Makarova (RUS) vs. (9) Julia Goerges (GER) 7-6(10), 6-3
(16) Anastasia Sevastova (LAT) vs. Claire Liu (USA) 6-3, 6-1
Qiang Wang (CHN) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-1
(7) Elina Svitolina (UKR) vs. Tatjana Maria (GER) 62 63
==
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Monica Puig (PUR) 6-2, 1-6, 6-4
(30) Clarla Suarez Navarro (ESP) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 4-6, 6-4
(22) Maria Sharapova (RUS) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-2, 7-5
(10) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Taylor Townsend (USA) 4-6, 6-3, 6-4
(14) Madison Keys (USA) vs. Bernarda Pera (USA) 6-4, 6-1
Aleksandra Krunic (SRB) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-1, 6-3
(29) Dominika Cibulkova (SVK) vs. Su-wei Hsieh (TPE) 7-6(3) 4-6, 6-4
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-2, 5-7, 6-4

(5) Petra Kvitova (CZE) vs. Yafan Wang (CHN) 7-5, 6-3
(26) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Vera Zvonareva (RUS) 6-3, 7-6(7)
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Julia Glushko (ISR) 6-2, 6-0
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (11) Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 7-6(3)
(12) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-1
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (Q) Eugenie Bouchard (CAN) 6-4, 6-3
Katerina Siniakova (CZE) vs. Ajla Tomljanovic (CRO) 6-3, 6-7(3), 7-6(4)
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 6-4, 6-2

R128
Kaia Kanepi (EST) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-2, 6-4
Rebecca Peterson (SWE) vs. (27) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 1-6, 6-4, 6-3
(17) Serena Williams (USA) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 6-0
Camila Giorgi (ITA) vs. Whitney Osuigwe (USA) 6-4, 6-1
(16) Venus Williams (USA) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-3, 5-7, 6-3

(12) Garbine Muguruza (ESP) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-0
(18) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Ons Jabeur (TUN) 6-1, 6-3
(32) Maria Sakkari (GRE) vs. Asia Muhammad (USA) 6-3, 6-3
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. Zarina Diyas (KAZ)

(3) Sloane Stephens (USA) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-1, 7-5
Victoria Azarenka (BLR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 7-5
(25) Daria Gavrilova (AUS) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP 6-0, 6-0
(23) Barbora Strycova (CZE) vs. (Q) Danielle Lao (USA) 6-3, 6-4
(15) Elise Mertens (BEL) vs. Kurumi Nara (JPN) 6-2, 6-7(5), 7-5

(9) Julia Goerges (GER) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 6-2, 6-7(5), 6-2
(19) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Donna Vekic (CRO) 6-2, 2-6, 6-3
Qiang Wang (CHN) vs. (31) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-2, 6-2
Tatjana Maria (GER) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 6-3, 6-3
(7) Elina Svitolina (UKR) vs. Sachia Vickery (USA) 6-3, 1-6, 6-1
==
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Johanna Konta (GBR) 6-2, 6-2
(30) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (Q) Nicole Gibbs (USA) 5-7, 6-3, 6-4
(22) Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Patty Schnyder (SUI)
(10) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 4-6, 7-5

(14) Madison Keys (USA) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-4, 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (24) CoCo Vandeweghe (USA) 6-3, 7-6(3)
(29) Dominika Cibulkova (SVK) vs. (Q) Arantxa Rus (NED) 4-6, 6-2, 6-3
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 7-6(5), 6-3

(6) Petra Kvitova (CZE) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 6-1, 6-4
(26) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Danielle Collins (USA) 6-0, 4-6, 6-4
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. Laura Siegemund (GER) 6-3, 6-2
(11) Daria Kasatkina (RUS) vs. Timea Babos (HUN) 6-4, 5-7, 6-4
(Carolines 1/8-del)
(13) Kiki Bertens (NED) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-0, 7-5
(Q) Francesca Di Lorenzo (USA) vs. Christina McHale 6-1, 7-6(1)
(Q) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Harmony Tan (FRA) 6-3, 6-1
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (LL) Mona Barthel (GER) 6-1, 6-4

(28) Katerina Siniakova (CZE) vs. (28) Anett Kontaveit (EST) 6-7(3), 6-3, 7-5
Ajla Tomljanovic (CRO) vs. Lizette Cabrera (AUS) 6-4, 6-1
Lesia Tsurenko (UKR) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-3, 6-2

Resultater (Men – udvalgte)

1/8-finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-3, 6-7(6), 6-4
(9) Dominic Thiem (AUT) vs. (5) Kevin Anderson (RSA) 7-5, 6-2, 7-6(2)
(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (20) Borna Coric (CRO) 6-4, 6-3, 6-1
(11) John Isner (USA) vs. (25) Milos Raonic (CAN) 3-6, 6-3, 6-4, 3-6, 6-2

R32
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (27) Karen Khachanov (RUS) 5-7, 7-5, 7-6(7), 7-6(3)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-4, 1-6, 7-6(4)
(9) Dominic Thiem (AUT) vs. Taylor Harry Fritz (USA) 3-6,6-3, 7-6(5), 6-4
(5) Kevin Anderson (RSA) vs (28) Denis Shapovalov (CAN) 4-6, 6-3, 6-4, 4-6, 6-4

(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (31) Fernando Verdasco (ESP) 7-5, 7-6(6), 6-3
(20) Borna Coric (CRO) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-3, 7-5, 6-2
(11) John Isner (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 7-6(8), 6-7(6), 6-3, 7-5
(25) Milos Raonic (CAN) vs. Stan Wawrinka (SUI) 7-6(6), 6-4, 6-3
=
(7) Marin Cilic (CRO) vs. Alex De Minaur (AUS) 4-6, 3-6, 6-3, 6-4, 7-5
(10) David Goffin (BEL) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-1, 7-6(4)
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. (13) Diego Schwartzman (ARG) 6-4, 6-4, 5-7, 6-1
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 6-7(1), 6-4, 6-1, 6-3

(6) Novak Djokovic (SRB) vs. (26) Richard Gasquet (FRA) 6-2, 6-3, 6-3
Joao Sousa (POR) vs. (17) Lucas Pouille (FRA) 7-6(5), 4-6, 7-6(4), 7-6(5)
John Millman (AUS) vs. ikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 4-6, 6-1, 6-3
(2) Roger Federer (SUI) vs. (30) Nick Kyrigos (AUS)

R64
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. V. Pospisil (CAN) 63 64 62
(27) Karen Khachanov (RUS) vs. (LL) Lorenzo Sonego (ITA) 7-5, 6-3, 6-3
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (18) Jack Sock (USA) 4-6, 6-3, 6-2, 7-6(3)
Guido Pella (ARG) v. Paolo Lorenzi (ITA) 7-5, 6-0, 6-2
(9) Dominik Thiem (AUT) vs. Steve Johnson (USA) 67(5) 63 57 64 61
Taylor Harry Fritz (USA) vs. Jason Kubler (AUS) 6-3, 3-6, 6-3, Ret’d
(28) Denis Shapovalov (CAN) vs. Andreas Seppi (ITA) 64 46 57 76(7) 64
(5) Kevin Anderson (RSA) vs. J. Chardy (FRA) 62 64 64

(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Denis Kudla (USA) 63 61 76(4)
(31) Fernando Verdasco (ESP) vs. Andy Murray (GBR) 75 26 64 64
(20) Borna Coric (CRO) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 7-6(4), 6-2 6-3
Daniil Medvedev (RUS)(15) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 6-3, 4-6, 6-3
(11) John Isner (USA) vs. N. Jarry (CHI) 67(9) 64 36 76(2) 64
Dusan Lajovic (SRB) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-2, 2-6, 6-4, 6-4
(25) Milos Raonic (CAN) vs. Gilles Simon (FRA) 63 64 64
Stan Wawrinka (SUI) vs U. Humbert (FRA) 76(5) 46 63 75
==
(7) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 6-0, 6-0
Alex De Minaur (AUS) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-4, 6-0, 5-7, 6-2
Jan-Lenard Struff (GER) vs. Julien Benneteau (FRA) 6-2, 4-6, 56-1, 3-6, 6-3
(20) David Goffin (BEL) vs. Robin Haase (NED) 6-2, 6-7(1), 6-3, 6-2
(13) Diego Schwartzman (ARG) vs. Jaume Munar (ESP) 6-2, 6-0, 5-7, 6-2
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. Gael Monfils (FRA) 6-2, 5-4 Ret’d
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-7(1), 6-3, 6-2, 6-0
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (LL) Nicolas Mahut (FRA) 6-4, 6-4, 6-2

(6) Novak Djokovic (SRB) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-1, 6-3, 6-7(2), 6-2
(26) Richard Gasquet (FRA) vs. Laslo Djere (SrB) 6-3, 7-6(5), 6-3
(17) Lucas Pouille (FRA) vs. Marcos Baghdatis (CYP) 6-7(4), 6-4, 6-4, 6-3
Joao Sousa (POR) vs. (12) Pablo Carreno Busta (ESP) 4-6, 6-3, 5-7, 6-2, 2-0 Ret’d
John Millman (AUS) vs. (14) Fabio Fognini (ITA) 6-1, 4-6, 6-4, 6-1
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (23) Hyeon Chung (KOR) 7-6(5) 6-2, 6-3
(30) Nick Kyrgios (AUS) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 4-6, 7-6(6), 6-3, 6-0
(2) Roger Federer (SUI) vs. Benoit Paire (FRA) 7-5, 6-4, 6-4

R128
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. David Ferrer (ESP) 6-3, 3-4 Ret’d
(LL) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Gilles Muller (LUX) 7-6(2), 6-7(9), 5-7, 7-6(6), 6-2
(27) Karen Khachanov (RUS) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 6-2, 6-3
(18) Jack Sock (USA) vs. Guido Andreozzi (ARG) 6-0, 7-6(4), 6-2
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-4, 6-1
Paolo Lorenzi (ITA) vs. (16) Kyle Edmund (GBR) 4-6, 6-4, 7-5, 6-1

(9) Dominic Thiem (AUT) vs. Mirza Basic (BIH) 6-3, 6-1, 6-4
Taylor Harry Fritz (USA) vs. Mischa Zverev (GER) 4-6, 2-6, 6-4, 7-6(2), 6-2
Jason Kubler (AUS) vs. (19) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-3, 6-3, 6-4
(28) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-5, 5-7, 4-1 Ret’d
Jeremy Chardy (FRA) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-2, 4-6, 6-4, 6-1
(5) Kevin Anderson (RSA) vs. Ryan Harrison (USA) 7-6(4), 5-7, 4-6, 6-3, 6-4

(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (Q) Donald Young (USA) 6-0, 6-3, 6-4
(31) Fernando Verdasco (ESP) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-2, 7-5, 6-4
(20) Borna Coric (CRO) vs. Florian Mayer (GER) 6-2, 6-2, 5-7, 6-4
(15) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Tommy Robredo (ESP) 6-3, 7-6(1), 6-4

(11) John Isner (USA) vs. Bradley Klahn (USA) 7-6(3), 6-3, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. (24) Damir Dzumhur (BIH) 3-6, 6-1, 6-3, 6-4
(25) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Carlos Berlocq (ARG) 7-6(4), 6-4, 1-6, 6-3
Stan Wawrinka (SUI) vs. (8) Grigor Dimitrov (BUL) 6-3, 6-2, 7-5
==
(7) Marin Cilic (CRO) vs. Marius Copil (ROU) 7-5, 6-1, 1-1
Frances Tiafoe (USA) vs. (29) Adrian Mannarino (FRA) 6-1, 6-4, 4-6, 6-4
Julien Benneteau (FRA) vs. (22) Marco Cecchinato (ITA) 2-6, 7-6(5), 6-3, 6-4
(10) David Goffin (BEL) vs. (Q) Federico Gaio (ITA) 6-2, 6-4, 7-6(5)

(13) Diego Schwartzman (ARG) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-2, 7-6(6), 6-2
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-2, 6-2, 6-3
Matthew Ebden (AUS) vs. (32) Filip Krajinovic (SRB) 7-6(1), 6-7(5), 4-6, 6-1, 4-1 Ret’d
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (LL) Peter Polansky (CAN) 6-2, 6-1, 6-2

(5) Novak Djokovic (SRB) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 3-6, 6-4, 6-0
(26) Richard Gasquet (FRA) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-3, 6-1, 6-3
(17) Lucas Pouille (FRA) vs. (Q) Yannick Maden (GER) 7-6(6), 6-2, 7-5
(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Malek Jaziri (TUN) 7-5, 6-2, 6-2

(14) Fabio Fognini (ITA) vs. Michael Mmoh (USA) 4-6, 6-2, 6-4, 7-6(4)
(23) Hyeon Chung (KOR) vs. Ricardas Berankis (LTU) 4-6, 7-6(6), 6-0, 2-0
(30) Nick Kyrgios (AUS) vs. Radu Albot (MDA) 7-5, 2-6, 6-4, 6-2
(2) Roger Federer (SUI) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-2, 6-2, 6-4

Den komplette schedule findes på https://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (uge 36)

WTA 125K, Oracle Challenger Series, Chicago (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: WTATV.com

Deltagere: Collins, Martic, Diyas, Maria, Parmentier, Vickery, Rodina, Larsson, m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Court 1 – start 1700cet
ATP match
2 kval kampe – WTA

Court 2 – start 1700cet
ATP match
2 kval kampe – WTA

Court 3 – start 1700
WTA kval kamp

Court 5
WTA kval kamp

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-chicago-usa-il-2000#orderofplay


ATP Challengers (uge 36)

Chicago (USA)
Tidsforskel: cet -7 timer

Q32: (588) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (391) Joris De Loore (BEL) 7-6(4), 2-6, 7-5
Q16: Frederik Løchte vs. [2] (299) Kaichi Uchida (JPN) 3-6, 4-6 (søndag)

Singles hovedturnering

R32: [7] (132) Mitchell Krueger (USA) vs. (267) Mitchell Krueger (USA)  – man 1700cet

Seville (ESP)

R32: [5] (143) Casper Ruud (NOR) vs. (210) Adam Pavlasek (CZE) 6-3, 6-4

Genova (ITA)

Cassis (FRA)

Zhangjiagang (CHN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 36)

 

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 36)

$15.000, Badenweiler Open by Generalagentur Thomas Selinger (GER) – Grus

Q64: Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Linda Prenkovic (GER) 2-6, 6-2, 6-2
Q32: Sofia Nami Samavati vs. Lili Minich (GER) 6-1, 6-0
QFi: Sofia Nami Samavati vs. (WC) Darya Lebesheva (BLR) man ca. 1230

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 36)

Grade A, US Open Junior Tennis Championships (USA) – Hardcourt

Girls singles hovedturnering (uge 36)

R64 – start 1700cet
[1] (2) Cori Gauff (USA) vs. (26) Lulu Radovcic (SUI) 7-5, 6-3
(39) Oksana Selekhmeteva (RUS) vs. [13] (Elisabetta Cocciaretto (ITA) 7-5, 6-4
[6] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (28) Viktoriya Kanapatskaya (BLR) 6-0, 6-4
(31) Emma Raducanu (GBR) vs. (24) Margaryta Bilokin (UKR) – man 4. match C4

R32
[1] (2) Cori Gauff (USA) vs. (41) Selma Stefania Cadar (ROU)
Clara Tauson vs. ??

Girls doubles 

(4) Clara Tauson (DEN)/Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Adrienn Nagy (HUN)/Maria Gabriela Rivera Corado (GUA)

Girls singles kvalifikation (uge 35)

Q32:
(109) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [4] (62) Stefania Rogozinska Dzik (POL) 6-1, 6-3
[7] (70) Daria Frayman (RUS) vs. (115) Savannah Broadus (USA) 6-0, 4-6, 6-4

QFi
Hannah Viller Møller vs. [9] (73) Anastasia Tikhonova (RUS) 2-6, 1-6 (lørdag)
(132) Victoria Kalaitzis (BEL) vs. [7] (70) Daria Frayman (RUS) 6-4, 7-6(7)


Grade 2, Thun Czech Junior Open 2018, Prag (CZE) – Grus

Boys singles hovedturnering

R64: [1] (82) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
R32: Holger Rune vs. ?? – onsdag?


Grade 2, 20th Serbia Junior Open Novi Sad 2018 (SRB) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32: [6] (128) Christian Lerby (NED) vs. (212) Roko Horvat (CRO) 6-3, 6-4
1/8-finale: Christian Lerby vs. (WC) (445) Hamad Medjedovic (SRB) – tir 1030cet

Boys doubles

1/8-finale: (1) Christian Lerby/Lodewijk Weststrate (NED) – bye
Kvartfinale: Lerby/Weststrate vs. Matthew Bosancic (AUS)/Alexander Maggs (GBR) – tir NB 1300


Grade 5, PRINCE CUP LIEPAJA 2018 (LAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles kvalifikation

Q16: Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Tadas Streimikis (LTU) 6-1, 6-4
QFi: Marcus Gram Petersen vs. Matthias Vetevool (EST) 6-1, 6-4

Boys singles hovedturnering

R32: (Q) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (2173) Matas Bruzas (LTU) 6-4, 6-3
R16: Marcus Gram Petersen vs. [3] (665) Roni Mikael Hietaranta (FIN) – mandag

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

 

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage