Caraline Wozniacki spiller 2. kamp på Centre Court, hvor Roger Federer som regerende mester traditionelt indleder kl. 14

Allerede inden spilleprogrammet for den første dag ved Grand Slam turneringen Wimbledon i London var offentliggjort, var det på forhånd klart, at den første kamp på Centre Court kl. 1400cet er med den forsvarende mester Roger Federer (SUI), som i 1. runde møder Dusan Lajovic (SRB), som også mødte Federer ved Wimbledon sidste år, hvor han i 2. runde tabte 6-7(0), 3-6, 2-6.

Da Federer er seedet 1 i turneringen – selvom Rafael Nadal (ESP) er no. 1 på ATP-ranglisten – afvikles 1. runde i øverste halvdel af lodtrækningen mandag, og nederste halvdel bliver således spillet tirsdag.

Traditionen betyder også, at sidste års vinder hos kvinderne indleder på Centre Court om tirsdagen, og da titelindehaveren 3. seedede Garbine Muguruza (ESP) er i øverste halvdel, betyder det at nederste halvdel af lodtrækningen gennemføres mandag, og derfor får Caroline Wozniacki kun en enkelt spilledags pause efter lørdagens finale-triumf i Eastbourne.

Caroline har som optakt til Wimbledon fået 5 kampe i Eastbourne, hvor hun især mod Johanna Konta (GBR) i 1/8-finalen, Angelique Kerber (GER) i semifinalen samt mod Aryna Sabalenka (BLR) i finalen er blevet testet til det yderste, og hun har derfor al mulig grund til at have en god portion selvtillid inden de første kampe ved Wimbledon.

Derfor er det næsten umuligt at forestille sig, at der kan opstå problemer i mandagens kamp mod 32-årige Varvara Lepchenko (USA), som er no. 98 på ranglisten.
Lepchenko har ikke spillet en eneste kamp på græs i 2018, og hun har kun enkelt gang formået at vinde over Caroline, som fører 6-1 i indbyrdes opgør.

Kampen afvikles umiddelbart efter førnævnte kamp med Federer på Centre Court, hvor der afsluttes med opgøret mellem 6. seedede Grigor Dimitrov (BUL) og Stan Wawrinka (SUI).
I betragtning af, at både Serena og Venus Williams begge er på programmet, må det betragtes som en kæmpe stor anerkendelse af den danske verdensstjernes status.

TV3 Sport og TV3 Max samt 9 baner på Viaplay

Som det har været tilfældet i flere år, bliver Wimbledon dækket i Danmark af TV3, som dagligt sender kampe på både TV3 Sport og TV3 Max.
Desuden kan man følge indtil 9 baner på Viaplay, hvis man er villig til at betale 289 kr. for en måneds abonnement på “Sportspakken”, som udover sport også indeholder Fightning, Serier og Børneserier.
Viaplay dækker Centre Court, Court 1, 2, 3, 8, 12, 14, 17 og 18.

TV3 har oplyst til Tennisavisen, at Tine Scheuer-Larsen og Kenneth Carlsen som tidligere fungerer som kommentator og ekspert, og desuden er David Kroner tilbage som kommentator, og Stine Jensen fortsætter som reporter.

Mads Laudrup er ny mand på holdet, og han kommer til at fungere som vært på anlægget.
TV3 omtaler Mads som en god tennisspiller som ung, hvor han blandt andet trænede sammen med Caroline Wozniacki.

TV3 Sport har mandag optakt fra kl. 1200, og fra kl. 1230 vises kampe på begge kanaler.
Tennisavisen har fået bekræftet, at både Federer og Caroline bliver vist på TV3 Sport, men det er endnu ikke oplyst, hvilke kampe der i øvrigt vises på de to kanaler.

Udover de nævnte baner, som dækkes af Viaplay, er der mulighed for på betting-sider (f.eks. Bet365) også at følge kampe fra andre baner, dog tilsyneladende ikke Court 15 og 16.

Tilføjelse: Tennisavisen har efterfølgende modtaget denne plan fra TV3

Kommentator- og sendeplan (vejledende):

TV3 SPORT (kl. 12:00 m. optakt)
Kampe: Bane: Kommentatorer:
Marin Cilic [3] – Yoshihito Nishioka Court 2 Emil Johnsen
Roger Federer [1]– Dusan Lajovic Centre Court Scheuer & Kroner
Caroline Wozniacki [2] – Varvara Lepchenko Centre Court Scheuer & Kroner
Grigor Dimitrov [6] – Stan Wawrinka Centre Court Scheuer & Kroner
Evt. Kampafslutning på tilbageværende kampe ??? Tobias Faxøe

 

TV3 MAX (kl. 12:30)
Kampe: Bane: Kommentatorer:
Karolina Pliskova [7] – Harriet Dart Court 12 Tobias Faxøe
Evt. afslutning: Sam Querrey [11] – Jordan Thompson Court 3 Tobias Faxøe
Venus Williams [9] – Johanna Larsson Court 2 Tobias Faxøe
Milos Raonic [13] – Liam Broady Court 1 Emil Johnsen
Serena Williams [25] – Arantxa Rus Court 1 Emil Johnsen

 

Clara Tauson forbereder sig i Roehampton

TV3 vil udover at følge Caroline Wozniacki også have fokus på Frederik Løchte Nielsen, som har fået et uventet wildcard til turneringen sammen med Joe Salisbury (GBR), og der vil desuden blive holdt øje med 15-årige Clara Tauson, som i 2. uge deltager i juniorernes udgave af Wimbledon.

Som optakt hertil deltager Clara i denne uge i Grade 1 turneringen Junior International Roehampton, som afvikles i nærheden af Wimbledon.
Clara er seedet 7, og søndag mødte hun i 1. runde 18-årige Gergana Topalova (BUL), som leverede et vaskeægte come-back, da hun afværgede dansk matchbold ved 1-5 i 3. sæt og derefter indhentede forspringet, og Topalova vandt herefter kampen 2-6, 6-4, 7-6(5).

16-årige Hannah Viller Møller forsøgte at kvalificere sig til turneringen i Roehampton, men hun tabte i kvalifikationen 3-6, 4-6 til Tanysha Dissanayake (GBR).
Hannah håber desuden på, at hun får mulighed for at deltage i kvalifikationen til juniorernes Wimbledon, hvilket ligeledes foregår i Roehampton. Hannah er dog afhængig af, at der indløber flere afbud, da hun er no. 8 på alternate-listen.


Grand Slam, Wimbledon, London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Uge 27-28 – Hovedturnering (start 2. juli)

TV-dækning: TV3 Sport og TV3 Max – Viaplay 9 baner

Spilleprogram mandag

Men’s singles – øverste halvdel
Women’s singles – nederste halvdel

CENTRE COURT – 1:00PM
1. Roger Federer v Dusan Lajovic
2. Varvara Lepchenko v Caroline Wozniacki
3. Stan Wawrinka v Grigor Dimitrov
NO.1 COURT – 1:00PM
1. Donna Vekic v Sloane Stephens
2. Liam Broady v Milos Raonic
3. Arantxa Rus v Serena Williams
NO.2 COURT – 11:30AM
1. Marin Cilic v Yoshihito Nishioka
2. Johanna Larsson v Venus Williams
3. Gael Monfils v Richard Gasquet
4. Elina Svitolina v Tatjana Maria
NO.3 COURT – 11:30AM
1. Sam Querrey v Jordan Thompson
2. Ajla Tomljanovic v Madison Keys
3. John Isner v Yannick Maden
4. Coco Vandeweghe v Katerina Siniakova
COURT 12 – 11:30AM
1. Karolina Pliskova v Harriet Dart
2. Daniil Medvedev v Borna Coric
3. Norbert Gombos v Kevin Anderson
4. Svetlana Kuznetsova v Barbora Strycova
COURT 18 – 11:30AM
1. Lucas Pouille v Denis Kudla
2. Ekaterina Alexandrova v Victoria Azarenka
3. Stefanos Tsitsipas v Gregoire Barrere
4. Julia Goerges v Monica Puig
COURT 4 – 11:30AM
1. Evgeniya Rodina v Antonia Lottner
2. Guillermo Garcia-Lopez v Gastao Elias
3. Malek Jaziri v Jared Donaldson
4. Tereza Smitkova v Viktoriya Tomova
COURT 5 – 11:30AM
1. Peter Polansky v Dennis Novak
2. Luksika Kumkhum v Bernarda Pera
3. John-Patrick Smith v Andreas Seppi
4. Lesia Tsurenko v Timea Babos
COURT 6 – 11:30AM
1. Alexandra Dulgheru v Kristyna Pliskova
2. Petra Martic v Ekaterina Makarova
3. John Millman v Stefano Travaglia
4. Vera Lapko v Christina McHale
COURT 7 – 11:30AM
1. Gilles Muller v Michael Mmoh
2. Aleksandra Krunic v Madison Brengle
3. Ryan Harrison v Roberto Carballes Baena
4. Viktorija Golubic v Ons Jabeur
COURT 8 – 11:30AM
1. Mona Barthel v Yanina Wickmayer
2. Camila Giorgi v Anastasija Sevastova
3. Yuki Bhambri v Thomas Fabbiano
4. Radu Albot v Pablo Carreno Busta
COURT 10 – 11:30AM
1. Sergiy Stakhovsky v Joao Sousa
2. Yafan Wang v Anna Blinkova
3. Lukas Lacko v Benjamin Bonzi
COURT 11 – 11:30AM
1. Magdalena Rybarikova v Sorana Cirstea
2. Jason Kubler v Guido Pella
3. Laslo Djere v Paolo Lorenzi
COURT 14 – 11:30AM
1. Jan-Lennard Struff v Leonardo Mayer
2. Kiki Bertens v Barbora Stefkova
3. Irina-Camelia Begu v Katie Swan
COURT 15 – 11:30AM (-tv)
1. Nicolas Jarry v Filip Krajinovic
2. Viktoria Kuzmova v Rebecca Peterson
3. Steve Johnson v Ruben Bemelmans
COURT 16 – 11:30AM (-tv)
1. Philipp Kohlschreiber v Evgeny Donskoy
2. Ricardas Berankis v Mackenzie McDonald
3. Anna Karolina Schmiedlova v Kristina Mladenovic
4. Aryna Sabalenka v Mihaela Buzarnescu
COURT 17 – 11:30AM
1. Shuai Zhang v Andrea Petkovic
2. Ivo Karlovic v Mikhail Youzhny
3. Adrian Mannarino v Christian Garin

TV-dækning: TV3 Sport fra kl. 1200, TV3 Max fra 1230. Viaplay fra 9 baner.

Spilleprogram tirsdag

Men’s singles – nederste halvdel
Women’s singles – øverste halvdel

Den komplette schedule findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

————–

Uge 28 – Hovedturnering Juniorer (start 7. juli)

TV-dækning: Viaplay (formentlig) alle baner

Clara Tauson er blandt deltagerne


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 27)

Marburg (GER)

Recanati (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 27)

Grade 1, Junior International Roehampton (GBR) – Græs

Girls singles kvalifikation

Q32: [9] (111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (706) Tanysha Dissanayake (GBR) 3-6, 4-6

Girls singles hovedturnering

R64:
(29) Diane Parry (FRA) vs. (58) Adrienn Nagy (HUN)
[4] (4) Xin Yu Wang (CHN) vs. (45) Gabriella Price (USA)
[7] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (51) Gergana Topalova (BUL) – søn ca. 1500cet
[8] (10) Yuki Naito (JPN) vs. (62) Ana Geller (ARG) 5-7, 6-1, 6-0
[7] (3) Cori Gauff (USA) vs. (WC) (126) Victoria Allen (GBR) 6-2, 6-0

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage