Når Caroline Wozniacki indleder forsvaret af titlen ved Australian Open vises hele kampen på Eurosport 2

I forbindelse med Australian Open modtager Tennisavisen dagligt sendeplan fra Eurosport.
Da det er umuligt at tage højde for forsinkelser på grund af regn eller kampe, der trækker ud, bliver Caroline Wozniacki’s 1. runde kamp, som er fastsat til tidligst kl. 0900 dansk tid, vist i fuld længde på Eurosport 2, selvom den formentlig også kan følges på Eurosport 1, hvor det dog er tvivlsom, at hele kampen vises.

Udover spillepogrammet for de primære baner Rod Laver Arena, Margareth Court og Melbourne Arena er udvalgt enkelte kampe fra de øvrige baner, og der er desuden link til den komplette spilleplan, hvor man med et abonnement på Eurosport Player selv kan vælge, hvilke kampe man ønsker at følge.

Livescore fra Grade 1 Traralgon

Selvom mandag plejer at betyde start på både en ny uge og nye turneringer, er Grade 1 turneringen i Traralgon en undtagelse, da turneringen overlapper uge 2 og 3.
Turneringen begyndte i fredags og slutter på onsdag.

Clara Tauson kan ved midnat dansk tid natten til mandag følges på livescore, når hun i kvartfinalen møder Manon Leonard (FRA) på dette link http://scores.tennisticker.de/aus/sb.html?tournid=4079, hvor også 3. runde kampen i consolation med Holger Vitus Nødskov Rune kan følges ved 0130-tiden.


Sammenfatning TV-kampe/streaming mandag 14. januar

Grand Slam, Australian Open – Eurosport 1 og 2

Modtaget fra Eurosport, som sender hele Carolines kamp på Eurosport 2 for at være sikker på, at hele kampen bliver vist.

AUSTRALIAN OPEN – DAY 1 RUNINNG ORDER E1

01 :00 CET
M1 RLA SHARAPOVA, Maria (RUS) [30] vs DART, Harriet (GBR)
followed by
M2  RLA   DUCKWORTH, James (AUS) vs NADAL, Rafael (ESP) [2]
followed by
M3 RLA   HERCOG, Polona (SLO) vs KERBER, Angelique (GER) [2]
M3 MA   EDMUND, Kyle (GBR) [13] vs BERDYCH, Tomas (CZE)
GSM BEFORE MURRAY MATCH (tbc)
Not Before 08:00 CET PM
M4 MA  BAUTISTA AGUT, Roberto (ESP) [22] vs MURRAY, Andy (GBR)
Not Before 08:00 CET PM
M4 RLA  VAN UYTVANCK, Alison (BEL) vs WOZNIACKI, Caroline (DEN) [3] IN PROGRESS
GSM

followed by
M5 RLA  ISTOMIN, Denis (UZB) vs FEDERER, Roger (SUI) [3]
GSM

 

AUSTRALIAN OPEN – DAY 1 RUNINNG ORDER E2


01:00 CET
M1 MC  GOERGES, Julia (GER) [14] vs COLLINS, Danielle (USA)
We will move in between 3 matches depending on matches interest
M2 MA  ANDERSON, Kevin (RSA) [5] vs MANNARINO, Adrian (FRA)
M2 Court 1573 DIMITROV, Grigor (BUL) [20] vs TIPSAREVIC, Janko (SRB)
M2 Court 3  TSITSIPAS, Stefanos (GRE) [14] vs BERRETTINI, Matteo (ITA)
M3 1573     RISKE, Alison (USA) vs BERTENS, Kiki (NED) [9]

Forventet ca 09:00 cet
M4 RLA Start VAN UYTVANCK, Alison (BEL) vs WOZNIACKI, Caroline (DEN) [3]

Efter Carolines kamp crasher vi ind i en af følgende kampe, hvad der nu er tilbage.
M5 MA  KVITOVA, Petra (CZE) [8] vs RYBARIKOVA, Magdalena (SVK)
M5 MC CILIC, Marin (CRO) [6] vs TOMIC, Bernard (AUS)


Grand Slam, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hard court
Tidsforskel: cet +10 timer

Spilleprogram mandag 

Rod Laver Arena – start 0100cet
M. Sharapova (30) vs. H. Dart (Q) – W
J. Duckworth (WC) vs. R. Nadal (2) – M
P. Hercog vs. A. Kerber (2) – W
NB 0900: C. Woznicki (3) vs. A. Von Uytvanck – W
R. Federer (3) vs. D. Istomin – M

Margaret Court Arena – start 0100cet
J. Goerges (14) vs. D. Collins – W
S. Stephens (5) vs. T. Townsend – W
NB 0500: A. de Minaur (27) vs. P. Sousa – M
NB 0900: A. Barty (15) vs. L. Kumkhum – W
M. Cilic (6) vs. B. Tomic – M

Melbourne Arena – start 0100cet
K. Anderson (5) vs. A. Mannarino – M
M. Sakkari vs. J. Ostapenko (2) – W
NB 0800: R. Bautista Agut (22) vs. A. Murray – M
NB 0900: P. Kvitova (8) vs. M. Rybarikova – W

1573 Arena – start 0100cet
J. Ponchet (Q) vs. C. Garcia (19) W
G. Dimitrov (20) vs. J. Tipsarevic – M
A. Riske vs. K. Bertens (9) – W

udvalgte kampe
A. Kalinskaya (Q) vs. A. Sabalenka (11) – W 0100 C3
S. Cirstea vs. R. Peterson – W 0100 C15
S. Tsitsipas (14) vs. M. Berrettini – M 2. match C3
M. Puig vs. A. Pavlyuchenkova – W 2. match C5
B. Bencic vs. K. Siniakova – W 3. match C13
R. Molleker (Q) vs. D. Schwartzman (18) – M 3. match C20
V. Lapko vs. J. Larsson – W NB 0600 C20

Spilleprogram tirsdag 

Rod Laver Arena – start 0100cet
D. Alava (WC) vs. M. Keys (17) – W
T. Maria vs. S. Williams (16) – W
A. Zverev (4) vs. A. Bedene – M
NB 0900: N. Djokovic (1) vs. M. Krueger (Q) – M
N. Osaka (4) vs. M. Linette – W

Margaret Court Arena – start 0100cet
K. Majchrzak (Q) vs. K. Nishikori (8) – M
T. Zidansek vs. D. Gavrilova – W
V. Williams vs. M. Buzarnescu (25) – W
NB 0900: S. Halep (1) vs. K. Kanepi – W
B. Paire vs. D. Thiem (7) – M

Melbourne Arena – start 0100cet
K. Muchova (Q) vs. Ka. Pliskova (7) – W
B. Coric (11) vs. S. Darcis – M
L. Siegemund vs. V. Azarenka – W
S. Stosur vs. D. Yastremska – W
NB 0900: N. Kyrgios vs. M. Raonic (16) – M

1573 Arena – start 0100cet
F. Fognini (12) vs. J. Munar – M
E. Bouchard vs. S. Peng (WC) – W
P. Andujar vs. D. Shapovalov (25) – M
V. Golubic (Q) vs. E. Svitolina (6) – W

udvalgte kampe
J. Konta vs. A. Tomljanovic – W 0100 C3
S. Zheng vs. G. Muguruza (18) – W 2. match C3
D. Kasatkina (10) vs. T. Bacsinszky – W 2. match C13
B. Andreescu (Q) vs. W. Osuigwe (WC) – W 2. match C15
C. Giorgi (27) vs. D. Jakupovic – W 3. match C7
C. Suarez Navarro (23) vs. C. Burel (WC) – W 3. match C14
S. Wawrinka vs. E. Gulbis – M 4. match C3
D. Cibulkova (26) vs. S. Zhang – W 4. match C8
S. Kenin vs. V. Kudermetova (Q) – W 4. match C12

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/schedule#!7991

Resultater Women (udvalgte)

R128 (nederst)
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Magdalena Rybarikova (SVK)
Belinda Bencic (SUI) vs. Katerina siniakova (CZE) 6-4, 2-6, 6-3
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (32) Barbora Strycova (CZE)
Maria Sakkari (GRE) vs. (22) Jelena Ostapenko (LAT)

(30) Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Harriet Dart (GBR) 6-0, 6-0
Rebecca Peterson (SWE) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-4, 6-1
Johanna Larsson (SWE) vs. Vera Lapko (BLR) 7-6(5), 3-0 Ret’d
(3) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 6-4

(3) Sloane Stephens (USA) vs. Taylor Townsend (USA) 6-4, 6-2
(9) Kiki Bertens (NED) vs. Alison Riske (USA) 6-3, 6-3

Danielle Collins (USA) vs. (14) Julia Goerges (GER) 2-6, 7-6(5), 6-4
(29) Donna Vekic (CRO) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 6-4
(2) Angelique Kerber (GER) vs. Polona Hercog (SLO) 6-2, 6-3

Resultater Men (udvalgte)

R128 (nederst)
(22) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Andy Murray (GBR) 6-4, 6-4, 6-7(5), 6-7(4), 6-2
(10) Karen Khachanov (RUS) vs. Peter Gojowczyk (GER) 3-6, 6-3, 6-4, 6-3

(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Matteo Berrettini (ITA) 6-7(3), 6-4, 6-3, 7-6(4)
(19) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Christopher Eubanks (USA) 6-4, 4-6, 7-6(6), 6-3
(3) Roger Federer (SUI) vss. Denis Istomin (UZB) 6-3, 6-4, 6-4

(5) Kevin Anderson (USA) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 5-7, 6-2, 6-1
(30) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Janko Tipsarevic (SRB) 4-6, 6-3, 6-1, 6-4
Reilly Opelka (USA) vs. (9) John Isner (USA) 7-6(4), 7-6(6), 6-7(4), 7-6(5)

Tomas Berdych (CZE) vs. (13) Kyle Edmund (GBR) 6-3, 6-0, 7-5
(18) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Rudolf Molleker (GER) 6-1, 6-3, 4-6, 6-0
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. James Duckworth (AUS) 6-4, 6-3, 7-5


Fed Cup

09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL):
Pulje A:
1.Rusland: Daria Kasatkina, Anastasia Pavlyuchenkova, Anastasia Potapova, Margarita Gasparyan, NataliaVikhlyantseva
6.Polen: Magda Linette, Magdalene Frech, Iga Swiatek, Maja Chwalinska, Alicja Rosolska
11.Danmark: Caroline Wozniacki, Clara Tauson, Karen Barritza, Emilie Francati, Maria Jespersen
Pulje B:
3.Ukraine: Elina Svitolina, Lesia Tsurenko, Dayana Yastramska, Marta Kostyuk, Nadiia Kichenok
7.Estland: Anett Kontaveit, Elena Malygina, Maileen Nuudi, Saara Orav, Valeria Gorlats
9.Bulgarien: Viktoriya Tomova, Isabella Shinikova, Gergana Topalova, Petya Arshinkova
13.Sverige: Johanna Larsson, Rebecca Peterson, Mirjam Bjorklund, Cornelia Lister, Caijsa Hennemann

Group B: Bath (GBR): 2.Storbrittanien, 4.Serbien, 5.Kroatien, 8.Ungarn, 10.Tyrkiet, 12.Grækenland, 14.Georgien, 15.Slovenie


Davis Cup 2019

World Group

Kvalifikation 1-2. februar 2019
Brasilien vs. Belgien, Uzbekistan vs. Serbien, Australien vs. Bosnien-Herzegovina, Indien vs. Italien, Tyskland vs. Ungarn, Schweiz vs. Rusland, Kazakhstan vs. Portugal, Tjekkiet vs. Holland, Columbia vs. Sverige, Østrig vs. Chile, Slovakiet vs. Canada, Kina vs. Japan

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere (fra 1-2. februar)


Group II Europe/Africa Zone

16 nationer (april eller september 2019):
Nedrykkere fra Group I: Hviderusland, Sydafrika
Fortsat Group I: Marokko, Zimbabwe, Danmark, Litauen, Luxembourg, Slovenien, Norge, Estland, Rumænien, Egypten
Oprykkere fra Group III: Montenegro, Monaco, Kenya, Namibia


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (Uge 3
)

€46K Koblenz (GER)

Standard for afvikling er 48 deltagere (R64 med 16 bye). 4 reserveret til ITF-rangliste.
4 deltagere i kval baseret på ITF-rangliste, incl. evt. wildcard. 12 og 30 ITF-point til Qfinalister.

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Uge 3

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 3)

M15 Bressuire (FRA)

M15 Monastir (TUN)

M15 Naples, FL (USA)

M15 Manacor (ESP)

M15 Anning (CHN)

M15, GD Tennis Cup, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Singles kvalifikation

Q32: (WC) Oliver Benneweis Pramming (DEN) vs. [9] (ITF1620) Gokberk Ergeneman (TUR) 3-6, 5-7 (mandag)

<< tilbage


ITF Women (uge 3)

W25 Guadeloupe (FRA)

W25, Open Féminin de la Ville de Petit-Bourg, Guadeloupe (FRA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Singles kvalifikation

Q32 – mandag
(WC) Mathilde Tranberg (DEN) vs. [1] (460) Luisa Stefani (BRA) – NB 1600cet
(WC) Ida Hasselbalch (DEN) vs. [9] (634) Ellie Douglas (USA) – 1500cet

W25 Singapore

W15 Monastir (TUN)

W15 Antalya (TUR)

<< tilbage)


ITF Junior (uge 2 udvalgte)

Grade 1, 2019 AGL Loy Yang Traralgon Junior International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Livescore: http://scores.tennisticker.de/aus/sb.html?tournid=4079

Boys singles hovedturnering

R64
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (70) Egor Agafonov (RUS) 6-2, 6-4
[15] (23) Liam Draxl (CAN) vs. (68) Christian Lerby (NED) 6-4, 7-6(4)
[3] (6) Otto Virtanen (FIN) vs. (Q) (167) Nikita Volonski (AUS) 7-6(6), 6-2
(44) Phuong Van Nguyen (VIE) vs. (WC) (219) Tai Sach (AUS) 7-5, 4-6, 6-2
(30) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [5] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP) 4-6, 4-6 (fre)
(57) Toby Alex Kodat (USA) vs. (73) Chen Dong (AUS) 6-2, 7-6(4)
(38) Gustaf Strom (SWE) vs. (43) Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-4, 3-6, 6-4

R32
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (Q) (28) Tyler Zink (USA) 6-1, 6-3
[15] (23) Liam Draxl (CAN) vs. (54) Admir Kalender (CRO) 6-2, 6-4
[3] (6) Otto Virtanen (FIN) vs. (Q) (114) Charl Morgan (RSA) 6-3, 6-1
[16] (25) Eliot Spizzirri (USA) vs. (44) Phuong Van Nguyen (VIE) 6-2, 6-1
(57) Toby Alex Kodat (USA) vs. [5] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP) 6-0, 6-2
[13] (21) Emilio Nava (USA) vs. (38) Gustaf Strom (SWE) 6-4, 6-2

1/8-finale
[15] (23) Liam Draxl (CAN) vs. [1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) 6-3, 6-0
[16] (25) Eliot Spizzirri (USA) vs. [3] (6) Otto Virtanen (FIN) 6-4, 5-7, 6-4
[11] (19) Jiri Lehecka (CZE) vs. (57) Toby Alex Kodat (USA) 6-1, 7-5

Kvartfinale
[15] (23) Liam Draxl (CAN) vs. (Q) (78) Lilian Marmousez (FRA) 6-1, 3-6, 6-2
(26) Zane Khan (USA) vs. [16] (25) Eliot Spizzirri (USA) 7-6(2), 6-4
[11] (19) Jiri Lehecka (CZE) vs. [4] (9) Rinky Hijikata (AUS) 5-7, 6-4, 6-3
[9] (15) Canon Kingsley (USA) vs. [14] (22) Harold Mayot (FRA) 5-7, 6-1, 6-1

Semifinale – tirsdag
[15] (23) Liam Draxl (CAN) vs. (26) Zane Khan (USA)
[11] (19) Jiri Lehecka (CZE) vs. [9] (15) Canon Kingsley (USA)

Boys singles Consolation

R64
(68) Christian Lerby (NED) vs. (144) Javier Cueto Ramos (ESP) 4-6, 7-6, [10-1]
(7) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
(85) Stefan Storch (AUS) vs. (238) Hikaru Takeda (JPN) 6-7, 6-4, [10-6]
(9) Gustaf Strom (SWE)
(184) Taiyo Yamanaka (JPN) vs. (155) Piotr Pawlak (POL) 7-5, 6-2

R32
Holger Vitus Nødskov Rune vs. (85) Stefan Storch (AUS) 6-4, 6-2
(9) Gustaf Strom (SWE) vs. (184) Taiyo Yamanaka (JPN)

1/8-finale
Holger Vitus Nødskov Rune vs. [12] (43) Dominic Stephan Stricker (SUI) 4-6, 6-4, [10-6]

Kvartfinale
Holger Vitus Nødskov Rune vs. [16] Alexandr Binda (RUS) 6-1, Ret’d

Semifinale – tirsdag
Holger Vitus Nødskov Rune vs. [6] Mateus Alves (BRA) – 0000cet C11
[3] Valentin Royer (FRA) vs. [10] Seon Yong Han (KOR) – 0000cet C13

Boys doubles

R32: (5) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Valentin Royer (FRA) vs. Mateus Alves/Natan Rodrigues (BRA) 6-4, 6-3
1/8-finale: Rune/Royer vs. Lilian Marmousez (FRA)/Eliot Spizzirri (USA) 3-6, 5-7 (søn)

Girls singles hovedturnering

R64
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (125) Veronika Pepelyaeva (RUS) 6-4, 7-5
(78) Himari Sato (JPN) vs. (WC) (175) Anastasia Berezov (AUS) 6-3, 6-2
(45) Priska Madelyn Nugroho (INA) vs. (Q) (133) Lisa Pigato (ITA) 6-0, 6-1
(WC) (142) Olivia Gadecki (AUS) vs. [14] (34) Marta Custic (ESP) 6-2, 6-0

(98) Zoziya Kardava (RUS) vs. [3] (11) Diane Parry (FRA) – walkover
[8] (20) Emma Raducanu (GBR) vs. (77) Sijia Wei (CHN) 6-3, 6-3
(42) Natsumi Kawaguchi (JPN) vs. (60) Daria Frayman (RUS) 6-3, 6-0
(50) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. (Q) (453) Tayla Whitehouse (AUS) 6-3, 6-4

R32
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (78) Himari Sato (JPN) 6-3, 6-4
(45) Priska Madelyn Nugroho (INA) vs. (WC) (142) Olivia Gadecki (AUS) 6-4, 6-2
[8] (20) Emma Raducanu (GBR) vs. (42) Natsumi Kawaguchi (JPN) 6-4, 6-4
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (50) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-2, 6-3

1/8-finale
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (45) Priska Madelyn Nugroho (INA) 6-1, 6-2
[8] (20) Emma Raducanu (GBR) vs. (44) Viktoryia Kanapatskaya (BLR) 6-0, 4-6, 6-2

Kvartfinale
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (73) Manon Leonard (FRA) 6-4, 6-2
[9] (20) Emma Raducanu (GBR) vs. [16] (37) Anastasia Tikhonova (RUS) 6-1, 6-1
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. [12] (31) Mariia Tkacheva (RUS) 6-2, 6-3
(65) Yasmine Mansouri (FRA) vs. (WC) (1149) Talia Gibson (AUS) 6-4, 7-5

Semifinale – tirsdag
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. [9] (20) Emma Raducanu (GBR) – 0000cet C2
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (65) Yasmine Mansouri (FRA) – 0000cet C18

Girls singles Consolation

R32
(9) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. Olivia Gadecki (USA) 0-6, 2-6 (søn)


Grade 1, 55th Coffee Bowl 2019 (Copa Del Cafe) (CRC) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Boys singles hovedturnering

R64 – mandag
[1] (83) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (247) Murphy Cassone (USA)
(249) Lancelot Carnello (SWE) vs. (317) Leighton Allen (USA)
(332) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) (377) Aidan Mayo (USA) – NB 1700cet
(316) Rikard Raad (SWE) vs. [16] (152) Alan Magadan (MEX)
[12] (154) Kevin Chahoud (SWE) vs. (342) John Bernard (USA)
(228) Leyton Rivera (SWE) vs. (299) Spencer Brachman (USA)
(273) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [10] (125) Alexander Lee (USA) – NB 1500cet


Grade 4, Sport Hotel Kurz Junior Classic, Oberpullendorf (AUT) – Carpet

Boys singles hovedturnering

R64 – mandag
(1137) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (828) Niklas Rohrer (AUT) – ca. 1030
(1810) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (WC) Jan Kobierski (AUT) – NB 1130


Grade 5, Siroki Brijeg Open 1 (BIH) – Carpet

Girls singles hovedturnering

R32: (1419) Nina Vicic (DEN) vs. (1550) Elif Albayrak (TUR) – man ca. 1300

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 2)

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage