Alexander Zverev er ved at genfinde topformen inden lørdagens ATP-finale i Geneve. Felix Auger-Aliassime er for 2. gang i ATP-finale på grus. Dayana Yastremska kan vinde 3. WTA-titel. Søndag tages hul på 1. runde ved French Open

Hovedparten af topspillerne har benyttet ugen til at lade op til French Open, men ATP-ranglistens no. 5, 22-årige Alexander Zverev (GER) har haft brug for flere kampe til at finde tilbage til sit topniveau, hvis han skal regnes med blandt kandidaterne til French Open titlen om 2 uger.

Tyskeren har fået en perfekt optakt, idet han ved ATP 250 turneringen i Geneve var oversidder i 1. runde og fik en blød start med en sikker sejr 6-2, 6-1 i 1/8-finalen over Ernests Gulbis (LAT), hvorefter han måtte bruge 3 sæt mod både Hugo Dellien (BOL) i kvartfinalen og i fredagens semifinale mod Federico Delbonis (ARG), men undervejs viste han nogle af de takter, der er årsag til, at han tilhører den absolutte verdens-top.
Derfor kan han gå ind til French Open med fornyet selvtillid, ikke mindst hvis han snupper titlen i lørdagens finale mod Nicolas Jarry (CHI).

For det 18-årige canadiske stortalent Felix Auger-Aliassime er det i de flestes øjne kun et spørgsmål om tid, inden han vinder en ATP-titel, og det vil på ingen måde være en sensation, hvis det sker allerede lørdag, når han i finalen i Lyon møder 30-årige Benoit Paire (FRA), der i kvartfinalen havde besejret Augers landsmand Denis Shapovalov og i semifinalen 21-årige Taylor Fritz (USA).
Det er 2. gang i karrieren, at Auger er i en ATP-finale, idet han i februar var i finalen på grus ved ATP 500 i Rio de Janeiro, hvor han blev besejret 6-3, 7-5 af Laslo Djere (SRB).

19-årige Dayana Yastremska (UKR) har mulighed for at sikre sig sin 3. WTA-titel, når hun i finalen i Strasbourg møder Caroline Garcia (FRA).
Ukraineren vandt sin første WTA-titel i Hong Kong i oktober 2018 efter lutter 2-sæts sejre og med knusende 6-2, 6-1 i finalen mod Qiang Wang (CHN), og i januar 2019 vandt hun titlen i Hua Hin efter kneben finalesejr 6-2, 2-6, 7-6(3) over Ajla Tomljanovic (AUS).

I finalen i Nürnberg spiller 1. seedede Yulia Putintseva (KAZ) mod 21-årige Tamara Zidansek (SLO), der vandet deres hidtil eneste indbyrdes møde 3-6, 6-4, 6-3 i Rabat for knap en måned siden.

Holger Rune tæt på 5-8. seedning til French Open

16-årige Holger Vitus Nødskov Rune er som tidligere omtalt avanceret til 7. pladsen på juniorernes rangliste, efter at han med få ugers mellemrum vandt 2 Grade 1 titler.
En sidegevinst er at Holger derved overtage 1. pladsen på ITF Junior Finals Road to Chengdu, som er juniorernes raceliste, der således har dannebrog øverst i både Boys singles og Girls singles, hvor Clara Tauson står øverst.

Selvom Holger måtte forlade single-rækken i denne uges Grade A i Milan efter 2. runde, er der gode chancer for, at han fortsat vil have en rangering, der kan sikre en 5-8. seedning til juniorernes French Open om en uge.

Seedningen foretages på baggrund af den rangliste, der offentliggøres på mandag, hvilket afhænger af resultaterne fra semifinalerne og finalerne, der afvikles i Milan lørdag og søndag, hvor Holger fortsat har muligheder for at forbedre sin rangering med et topresultat i double, men han kan også blive skubbet yderligere et par pladser tilbage, afhængig af hvordan resultaterne i semifinaler og finaler i single og double falder ud.
Dette kan resultere i en rangering mellem 5 og 9 og dermed en seedning mellem 4 og 8, da ranglistens no. 1, Chun Hsin Tseng (TPE) som den eneste fra top 10 ikke er tilmeldt French Open.

Holger og hans 15-årige amerikanske makker, Martin Damm, der ligesom Holger tilhører årgang 2003, er videre til semifinalen, hvor de møder det australske par Dane Sweeny og Tristan Schoolkate, som tidligere har vist, at de ved hvordan double skal spilles, da Holger både ved Australian Open og i en finale ved Grade 1 i Thailand med henholdsvis Valentin Royer (FRA) og Andrew Paulson (CZE) som makker er blev besejret af australierne.

Martin Damm er seedet 15 i single, hvor han i semifinalen møder 13. seedede 18-årige Thiago Agustin Tirante (ARG), og i den anden semifinale mødes de to 18-årige, 4. seedede Jonas Forejtek (CZE) og Matteo Arnaldi (ITA).

Foto: Privat – Holger Vitus Nødskov Rune og Martin Damm

Hos pigerne vandt Clara Tauson og hendes makker Federica Rossi (ITA) sikre 2-sæts sejre i de 2 første runder, hvorefter de fredag i kvartfinalen blev besejret så knebent som 6-3, 5-7, [10-8] af Melodie Colalrd (CAN) og Lauren G. Anzalotta-Kynoch (PUR).

I single var det mest opsigtsvækkende resultat – bortset fra Claras sensationelle nederlag i 1. runde – at Linda Fruhvirtova (CZE), der netop er fyldt 14 år og således tilhører årgang 2005, vandt 6-2, 7-5 i kvartfinalen over den 18-årige 2. seedede Hurricane Tyra Black (USA).
Frk. Fruhvirtova er endnu et eksempel på, at meget unge og talentfulde piger nogle gange kan hamle op mod de ældste juniorer, hvilket Clara selv er et velkendt dansk eksempel på, og et andet eksempel er den nu 15-årige Cori Gauff, der allerede som 13-årig var i finalen i US Open i 2017, og i 2018 vandt både French Open og Wimbledon.

Linda Fruhvirtova møder i lørdagens semifinale 6. seedede 16-årige Alexa Noel (USA), og i den 2. semifinale mødes 15-årige Melodie Collard (CAN) og 18-årige Sada Nahimana (BDI).

Begge disse semifinaler afvikles kl. 11 og efterfølges af drengenes semifinaler, hvorefter doublerne afvikles.
Semifinaler og finaler bliver vist på den italienske kanal Supertennis, og det fremgår desuden er kampene bliver livestreamet på www.supertennis.tv, men det er i skrivende stund uvist, om det er muligt at følge med udenfor Italien.

French Open starter søndag

Herunder fremgår spilleplanen for de første kampe ved French Open, som indledes søndag.
Tennisavisen forventer dagligt at informere om, hvilket kampe der forventes at blive vist på Eurosport 1 og 2.
Alle kampe kan følges på Eurosport Player.

Caroline Wozniacki spiller ikke søndag, og det er endnu ikke oplyst, om hun spiller mandag eller tirsdag mod 22-årige Veronika Kudermetova (RUS).
I de første kampe på Court Philippe CHATRIER optræder stjerner som Angelique Kerber og Stefanos Tsitsipas efterfulgt af den – i de flestes opfattelse – største gennem tiderne, Roger Federer, inden Karolina Pliskova runder søndagen af på den fornemste bane.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 26. maj

Billedet: Angelique Kerber indleder French Open

French Open – 1. runde søndag

Sendeplan fra Eurosport 1 og 2

E1 INTERNATIONAL (10:55 to 13:00 cet – PRE-GIRO)

M1 CHATRIER : Angelique KERBER (GER) [5] vs Anastasia POTAPOVA (RUS)
M2 CHATRIER : START OF Stefanos TSITSIPAS (GRE) [6] vs Maximilian MARTERER (GER)

SHORT STUDIO BEFORE THE SWITCH TO GIRO LIVE (TBC)

GIRO LIVE from 13:00 CET

E1 INTERNATIONAL (from around 17:15/17:30 cet – POST-GIRO EXTRA)

M3 CHATRIER : END OF Lorenzo SONEGO (ITA) vs Roger FEDERER (SUI) [3]

STUDIO REAX POST FEDERER (TBC)

M4 CHATRIER : Madison BRENGLE (USA) vs Karolina PLISKOVA (CZE) [2]

GAME SCHETT AND MATS


E2 INTERNATIONAL (10:55 to last ball)

M1 MATHIEU – Garbiñe MUGURUZA (ESP) [19] vs Taylor TOWNSEND (USA)
M1 LENGLEN – Thomas FABBIANO (ITA) vs Marin CILIC (CRO) [11]
M2 CHATRIER – END OF Stefanos TSITSIPAS (GRE) [6] vs Maximilian MARTERER (GER) – FROM AROUND 13:00 CET

STUDIO REAX PRE FEDERER (TBC)

M3 CHATRIER – Lorenzo SONEGO (ITA) vs Roger FEDERER (SUI) [3]

STANDUP REAX POST FEDERER (TBC)

M3 MATHIEU – Venus WILLIAMS (USA) vs Elina SVITOLINA (UKR)[9]
M4 MATHIEU – David GOFFIN (BEL)[27] vs Ricardas BERANKIS (LTU)

Spilleprogram søndag – alle kampe vises på Eurosport Player

** Court Philippe CHATRIER ** Début à 11h00
1 SD 1 Angelique KERBER (GER) [5] vs Anastasia POTAPOVA (RUS)
2 SM 1 Stefanos TSITSIPAS (GRE) [6] vs Maximilian MARTERER (GER)
3 SM 1 Lorenzo SONEGO (ITA) vs Roger FEDERER (SUI) [3]
4 SD 1 Madison BRENGLE (USA) vs Karolina PLISKOVA (CZE) [2]

** Court Suzanne LENGLEN ** Début à 11h00
1 SM 1 Thomas FABBIANO (ITA) vs Marin CILIC (CRO) [11]
2 SM 1 Kei NISHIKORI (JPN) [7] vs Quentin HALYS (FRA)
3 SD 1 Fiona FERRO (FRA) vs Kristina MLADENOVIC (FRA)
4 SD 1 Sloane STEPHENS (USA) vs [7] vs Misaki DOI (JPN)

** Court Simonne MATHIEU ** Début à 11h00
1 SD 1 Garbiñe MUGURUZA (ESP) [19] vs Taylor TOWNSEND (USA)
2 SM 1 Marco CECCHINATO (ITA) [16] vs Nicolas MAHUT (FRA)
3 SD 1 Venus WILLIAMS (USA) vs Elina SVITOLINA (UKR)[9]
4 SM 1 David GOFFIN (BEL)[27] vs Ricardas BERANKIS (LTU)

** Court 1 ** Début à 11h00
1 SD 1 Petra MARTIC (CRO) [31] vs Ons JABEUR (TUN)
2 SM 1 Janko TIPSAREVIC (SRB) vs Grigor DIMITROV (BUL)
3 SD 1 Belinda BENCIC (SUI) [15] vs Jessika PONCHET (FRA)
4 SM 1 Robin HAASE (NED) vs Philipp KOHLSCHREIBER (GER)

** Court 6 ** Début à 11h00
1 SD 1 Magdalena RYBARIKOVA (SVK) vs Johanna LARSSON (SWE)
2 SM 1 Malek JAZIRI (TUN) vs Oscar OTTE (GER)
3 SD 1 Bernarda PERA (USA) vs Kateryna KOZLOVA (UKR)
4 SM 1 Jiri VESELY (CZE) vs Leonardo MAYER (ARG)

** Court 7 ** Début à 11h00
1 SM 1 Matteo BERRETTINI (ITA) [29] vs Pablo ANDUJAR (ESP)
2 SD 1 Laura SIEGEMUND (GER) vs Sofya ZHUK (RUS)
3 SM 1 Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) vs Laslo DJERE (SRB) [31]
4 SD 1 Jennifer BRADY (USA) vs Ivana JOROVIC (SRB)

** Court 13 ** Début à 11h00
1 SM 1 Casper RUUD (NOR) vs Ernests GULBIS (LAT)
2 SD 1 Yafan WANG (CHN) vs Marketa VONDROUSOVA (CZE)
3 SM 1 Prajnesh GUNNESWARAN (IND) vs Hugo DELLIEN (BOL)
4 SD 1 Sara SORRIBES TORMO (ESP) vs Alison VAN UYTVANCK (BEL)

** Court 14 ** Début à 11h00
1 SM 1 Alexei POPYRIN (AUS) vs Ugo HUMBERT (FRA)
2 SD 1 Svetlana KUZNETSOVA (RUS) vs Kristina KUCOVA (SVK)
3 SM 1 Marton FUCSOVICS (HUN) vs Diego SCHWARTZMAN (ARG) [17]
4 SD 1 Polona HERCOG (SLO) vs Aliaksandra SASNOVICH (BLR)[32]


Uge 21

WTA International, Internationaux de Strasbourg (FRA) – Grus

Resultater

Finale: (6) Dayana Yastremska (UKR) vs. (4) Caroline Garcia (FRA) 6-4, 5-7, 7-6(3)

Semifinale
(4) Caroline Garcia (FRA) vs. Chloe Paquet (FRA) 6-3, 6-4
(6) Dayana Yastremska (UKR) vs. (2/WC) Aryna Sabalenka (BLR) 6-4, 6-4

Kvart-finaler
Chloe Paquet (FRA) vs. Daria Gavrilova (AUS) 6-3, 7-6(1)
(4) Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Marta Kostyuk (UKR) 3-6, 6-3, 6-2
(6) Dayana Yastremska (UKR) vss. Fiona Ferro (FRA) 6-1, 6-3
(2/WC) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Monica Puig (PUR) 6-1, 3-6, 6-2

1/8-finale
Daria Gavrilova vs. (AUS) (WC) Amandine Hesse (FRA) 4-6, 6-2, 7-5
Chloe Paquet (FRA) vs. (Q) Xinyun Han (CHN) 6-3, 6-3
Caroline Garcia (FRA) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-2, 6-3
(Q) Marta Kostyuk (UKR) vs. (7) Saisai Zhen (CHN) 6-3, 6-1

(6) Dayana Yastremska (UKR) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-0, 6-2
Fiona Ferro (FRA) vs. (3) Qiang Wang (CHN) 6-7(4), 6-3, 6-3
Monica Puig (PUR) vs. (Q) Astra Sharma (AUS) 6-3, 6-2
(2/WC) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Laura Siegemund (GER) 6-4, 6-3

R32
Daria Gavrilova (AUS) vs. (LL) Diana Marcinkevica (LAT) 7-5, 7-5
(WC) Amandine Hesse (FRA) vs. Yafan Wang (CHN) 6-1, 6-4
(Q) Xinyun Han (CHN) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-0, 6-2
Chloe Paquet (FRA) vs. (5) Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-3

(4) Caroline Garcia (FRA) vs. Shelby Rogers (USA) 4-6, 6-4, 6-3
Rebecca Peterson (SWE) vs. Magda Linette (POL) 6-7(0), 6-1, 6-3
(Q) Mata Kostyuk (UKR) vs. (Q) Marie Benoit (BEL) 6-4, 6-1
(7) Saisai Zheng (CHN) vs. (WC) Harmony Tan (FRA) 7-6(4), 7-6(5)

(6) Dayana Yamstremska (UKR) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-2, 6-4
Samantha Stosur (AUS) vs. Jessica Pegula (USA) 6-3, 6-1
Fiona Ferro (FRA) vs. Luksika Kumkhum (THA) 6-3, 6-1
(3) Qiang Wang (CHN) vs. Jennifer Brady (USA) 6-4, 6-3

(Q) Astra Sharma (AUS) vs. (8) Shuai Zhang (CHN) 6-4, 6-1
Monica Puig (PUR) vs. Tatjana Maria (GER) 6-1, 6-1
(Q) Laura Siegemund (GER) vs. (Q) Renata Zarazua (MEX) 6-4, 7-6(5)
(2/WC) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Lin Zhu (CHN) 6-0, 6-1


WTA International, Nürnberg (GER) – Grus

Resultater

Finale
(1) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Tamara Zidansek (SLO) 4-6, 6-4, 6-2

Semifinale
(1) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-4, 7-5
Tamara Zidansek (SLO) vs. (2) Katerina Siniakova (CZE) 7-6(4), 6-2

Kvart-finaler
(1) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (WC) Anna-Lena Friedsam (GER) 7-5, 6-7(5), 7-6(2)
Sorana Cirstea (ROU) vs. (Q) Nina Stojanovic (SRB) 4-6, 6-4, 6-2
Tamara Zidansek (SLO) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-4, 2-6, 6-4
(2) Katerina Siniakova (CZE) vs. Madison Brengle (USA) 1-6, 6-4, 6-2

1/8-finale
(1) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Mona Barthel (GER) 7-6(8), 6-1
(WC) Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (8) Andrea Petkovic (GER) 6-3, 6-1
(Q) Nina Stojanovic (SRB) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-1, 0-6, 6-3
Sorana Cirstea (ROU) vs. (Q) Laura Iona Paar (ROU) 6-4, 6-7(6), 6-0

Veronika Kudermetova (RUS) vs. (5) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-0, 6-4
Tamara Zidansek (SLO) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-3, 6-4
Madison Brengle (USA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(6), 6-0
Katerina Siniakova (CZE) vs. Johanna Larsson (SWE) 4-6, 6-0, 6-3

R32
(1) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Dalila Jakupovic (SLO) 6-2, 3-0 Ret’d
Mona Barthel (GER) vs. Paula Omaechea (ARG) 6-3, 3-6, 6-2
(WC) Anna-Lena Friedsam (GER) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 4-6, 6-3, 6-3
(8) Andrea Petkovic (GER) vs. (Q) Cagla Buyukakcay (TUR) 6-3, 6-2

(Q) Nina Stojanovic (SRB) vs. (4) Alison Riske (USA) 7-6(6), 2-6, 6-2
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Vera Lapko (BLR) 7-6(9), 3-1 Ret’d
(Q) Laura Iona Paar (ROU) vs. (Q) Quirine Lemoine (NED) 6-1, 6-3
Sorana Cirstea (ROU) vs. (6) Kirsten Flipkens (BEL) 7-6(6), 6-2

(5) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Jana Cepelova (SVK) 6-4, 6-2
Veronika Kudermetova (RUS) vs. Vitalia Diatchenko (RUS) 6-4, 6-7(4), 6-2
Tamara Zidansek (SLO) vs. Misaki Doi (JPN) 7-6(4), 3-6, 6-4
(3) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (WC) Sabine Lisicki (GER) 6-2, 7-5

Madison Brengle (USA) vs. (7) Evgeniya Rodina (RUS) 7-6(3), 6-3
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (Q) Jule Niemeier (GER) 6-1, 6-3
Johanna Larsson (SWE) vs. (WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) 7-5, 6-4
(2) Katerina Siniakova (CZE) vs. Mandy Minella (LUX) 1-6, 6-3, 6-2


ATP 250, Banque Eric Sturdza Geneva Open (SUI) – Grus

Resultater

Finale
(1) Alexander Zverev (GER) vs. Nicolas Jarry (CHI) 6-3, 3-6, 7-6(8)

Semifinale
(1) Alexander Zverev (GER) vs. Federico Delbonis (ARG) 7-5, 6-7(6),6-3
Nicolas Jarry (CHI) vs. (5) Radu Albot (MDA) 6-3, 6-4

Kvart-finaler
(1) Alexander Zverev (GER) vs. Hugo Dellien (BOL) 7-5, 3-6, 6-3
Federico Delbonis (ARG) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(5), 7-5
Nicolas Jarry (CHI) vs. Taro Daniel (JPN) 6-1, 7-5
(5) Radu Albot (MDA) vs. (Q) Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 7-5

1/8-finale
(1) Alexander Zverev (GER) vs. Ernests Gulbis (LAT) 6-2, 6-1
Hugo Dellien (BOL) vs. (WC) Janko Tipsarevic (SRB) 7-6(3), 6-3
Federico Delbonis (ARG) vs. (4) Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 6-2
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Joao Sousa (POR) 6-0, 6-3

Nicolas Jarry (CHI) vs. Denis Kudla (USA) 6-3, 6-3
Taro Daniel (JPN) vs. (3) Cristian Garin (CHI) 6-2, 4-6, 6-4
(5) Radu Albot (MDA) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 6-1, 6-7(3), 6-4
(Q) Damir Dzumhur (BIH) vs. (2/WC) Stan Wawrinka (SUI) 3-6, 6-3, 6-4

R32
Ernests Gulbis (LAT) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-2, 7-6(7)
(WC) Janko Tipsarevic (SRB) vs. Peter Gojowczyk (GER) 7-5, 7-5
Hugo Dellien (BOL) vs. (8) Andreas Seppi (ITA) 6-1, 3-6, 6-4

Federico Delbonis (ARG) vs. (Q) Grigor Dimitrov (BUL) 1-6, 6-4, 6-2
Joao Sousa (POR) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-2, 6-7(6), 6-4
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (6) Adrian Mannarino (FRA) 6-7(2), 6-3, 6-2

Nicolas Jarry (CHI) vs. (7) Matthew Ebden (AUS) 6-2, 7-6(4)
Denis Kudla (USA) vs. Jordan Thompson (AUS) 5-7, 6-2, 6-4
Taro Daniel (JPN) vs. (Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-4, 4-6, 6-3

(5) Radu lbot (MDA) vs. (Q) Lorenzo Sonego (ITA) 7-6(6), 7-6(3)
Juan Ignacio Londero (ARG) vs. Mischa Zverev (GER) 6-4, 6-4
(Q) Damir Dzumhur (BIH) vs. (WC) Feliciano Lopez (ESP) 6-7(2), 6-4, 7-5


ATP 250, Open Parc Auvergne-Rhone-Alpes Lyon (FRA) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com

Resultater

Finale
Benoit Paire (FRA) vs. (4) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-3

Semifinale
(4) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (1) Nikoloz Basilashvili (GEO) 2-6, 7-6(3), 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. Taylor Fritz (USA) 6-4, 6-2

Kvart-finaler
(1) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (PR) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-4, 6-4
(4) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 2-6, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. (3/WC) Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 4-6, 7-6(4)
Taylor Fritz (USA) vs. (2) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-7(6), 6-3, 6-4

1/8-finale
(1) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (LL) Tristan Lamasine (FRA) 7-5, 7-5
(PR) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (Q) Steven Diez (CAN) 3-6 7-6(2), 6-3
(4) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. John Millman (AUS) 7-6(3), 7-5
Steve Johnson (USA) vs. (7) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-2, 7-6(2)

Benoit Paiere (FRA) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-4, 6-3
(3/WC) Denis Shapovalov (CAN) vs. Ugo Humbert (FRA) 2-6, 7-6(3), 6-2
Taylor Frritz (USA) vs. (6/WC) Richard Gasquet (FRA) – walkover
(2) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (WC) Corentin Moutet (FRA) 4-6, 6-4, 6-3

R32
(LL) Tristan Lamasine (FRA) vs. (Q) Jannik Sinner (ITA) 6-0, 7-6(5)
(Q) Steven Diez (CAN) vs. Bernard Tomic (AUS) 6-4, 4-1 Ret’d
(PR) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (5) Dusan Lajovic (SRB) 7-6(4), 6-4

John Millman (AUS) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-1, 6-3
Steve Johnson (USA) vs. (LL) Lloyd Harris (RSA) 6-2, 7-6(2)
(7) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-2, 7-5

Pablo Cuevas (URU) vs. (8) Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. Mackenzie McDonald (USA) 3-6, 7-6(5), 6-1
Ugo Humbert (FRA) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-1, 6-3

(6/WC) Richard Gasquet (FRA) vs. (Q) Maxime Janvier (FRA) 6-7(5), 6-2, 7-6(2)
Taylor Fritz (USA) vs. Jiri Vesely (CZE) 7-5, 7-6(3)
(WC) Corentin Moutet (FRA) vs. Reilly Opelka (USA) 6-3, 2-6, 7-6(10)


French Open – Grus

TV-dækning: Eurosport, Eurosport Player (flere baner)

PROGRAMME OFFICIEL – Spilleprogram søndag

** Court Philippe CHATRIER ** Début à 11h00
1 SD 1 Angelique KERBER (GER) [5] vs Anastasia POTAPOVA (RUS)
2 SM 1 Stefanos TSITSIPAS (GRE) [6] vs Maximilian MARTERER (GER)
3 SM 1 Lorenzo SONEGO (ITA) vs Roger FEDERER (SUI) [3]
4 SD 1 Madison BRENGLE (USA) vs Karolina PLISKOVA (CZE) [2]

** Court Suzanne LENGLEN ** Début à 11h00
1 SM 1 Thomas FABBIANO (ITA) vs Marin CILIC (CRO) [11]
2 SM 1 Kei NISHIKORI (JPN) [7] vs Quentin HALYS (FRA)
3 SD 1 Fiona FERRO (FRA) vs Kristina MLADENOVIC (FRA)
4 SD 1 Sloane STEPHENS (USA) vs [7] vs Misaki DOI (JPN)

** Court Simonne MATHIEU ** Début à 11h00
1 SD 1 Garbiñe MUGURUZA (ESP) [19] vs Taylor TOWNSEND (USA)
2 SM 1 Marco CECCHINATO (ITA) [16] vs Nicolas MAHUT (FRA)
3 SD 1 Venus WILLIAMS (USA) vs Elina SVITOLINA (UKR)[9]
4 SM 1 David GOFFIN (BEL)[27] vs Ricardas BERANKIS (LTU)

** Court 1 ** Début à 11h00
1 SD 1 Petra MARTIC (CRO) [31] vs Ons JABEUR (TUN)
2 SM 1 Janko TIPSAREVIC (SRB) vs Grigor DIMITROV (BUL)
3 SD 1 Belinda BENCIC (SUI) [15] vs Jessika PONCHET (FRA)
4 SM 1 Robin HAASE (NED) vs Philipp KOHLSCHREIBER (GER)

** Court 6 ** Début à 11h00
1 SD 1 Magdalena RYBARIKOVA (SVK) vs Johanna LARSSON (SWE)
2 SM 1 Malek JAZIRI (TUN) vs Oscar OTTE (GER)
3 SD 1 Bernarda PERA (USA) vs Kateryna KOZLOVA (UKR)
4 SM 1 Jiri VESELY (CZE) vs Leonardo MAYER (ARG)

** Court 7 ** Début à 11h00
1 SM 1 Matteo BERRETTINI (ITA) [29] vs Pablo ANDUJAR (ESP)
2 SD 1 Laura SIEGEMUND (GER) vs Sofya ZHUK (RUS)
3 SM 1 Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) vs Laslo DJERE (SRB) [31]
4 SD 1 Jennifer BRADY (USA) vs Ivana JOROVIC (SRB)

** Court 13 ** Début à 11h00
1 SM 1 Casper RUUD (NOR) vs Ernests GULBIS (LAT)
2 SD 1 Yafan WANG (CHN) vs Marketa VONDROUSOVA (CZE)
3 SM 1 Prajnesh GUNNESWARAN (IND) vs Hugo DELLIEN (BOL)
4 SD 1 Sara SORRIBES TORMO (ESP) vs Alison VAN UYTVANCK (BEL)

** Court 14 ** Début à 11h00
1 SM 1 Alexei POPYRIN (AUS) vs Ugo HUMBERT (FRA)
2 SD 1 Svetlana KUZNETSOVA (RUS) vs Kristina KUCOVA (SVK)
3 SM 1 Marton FUCSOVICS (HUN) vs Diego SCHWARTZMAN (ARG) [17]
4 SD 1 Polona HERCOG (SLO) vs Aliaksandra SASNOVICH (BLR)[32]

Womens singles kvalifikation – udvalgte

QFi
(1) Bernarda Pera (USA) vs. (21) Kaja Juvan (SLO) 6-4, 1-6, 7-6(1)
(10) Varvara Lepchenko (USA) vs. Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-2, 6-2
Antonia Lottner (GER) vs. Georgina Garcia Perez (ESP) 6-3, 6-4
Sofya Zhuk (RUS) vs. Greet Minnen (BEL) 6-2, 3-6, 6-3
(22) Elena Rybakina (KAZ) vs. (12) Nao Hibino (JPN) 7-5, 7-5

Q64
(21) Kaja Juvan (SLO) vs. (WC) Cori Gauff (USA) 6-3, 6-3
Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. (5) Heather Watson (GBR) 7-5, 6-7(6), 7-6(3)
Greet Minnen (BEL) vs. (8) Natalia Vikhlyantsev (RUS) 2-6, 6-2, 6-4
Sofya Zhuk (RUS) vs. Kathinka Von Deichmann (LIE) 3-6, 6-3, 6-4
Allie Kiick (USA) vs. (11) Whitney Osuigwe (USA) 0-6, 6-3, 6-1

Q128
(WC) Cori Gauff (USA) vs. Ankita Raina (IND) 6-4, 6-4
Susanne Celik (SWE) vs. (21) Kaja Juvan (SLO) 1-6, 0-6
Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. Kimberly Birrel (AUS) 6-2, 3-6, 6-4
(8) Natalia Vikhlyantsev (RUS) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 6-3, 6-0
(11) Whitney Osuigwe (USA) vs. Myrtille Georges (FRA) 2-6, 7-6(3), 7-5

Mens singles kvalifikation – udvalgte

QFi
(31) Salvatore Caruso (ITA) vs. Dustin Brown (GER) 4-6, 6-4, 6-3
(32) Mikael Ymer (SWE) vs. (4) Henri Laaksonen (SUI) 6-1, 2-6, 6-2
(8) Yannick Maden (GER) vs. (17) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-3, 3-6, 6-1
Rudolf Molleker (GER) vs. Santiago Giraldo (COL) 4-6, 6-4, 6-4

Q64 – start onsdag 1000
Dustin Brown (GER) vs. Emilio Gomez (ECU) 6-2, 7-5
(32) Mikael Ymer (SWE) vs. Johan Tatlot (FRA) 3-6, 7-6(2), 6-1
Alexey Vatutin (RUS) vs. (WC) Hugo Gaston (FRA) 6-1, 6-3
Mikael Torpegaard vs. (8) Yannick Maden (GER) 4-6, 6-4, 2-6
(17) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Joao Domingues (POR) 6-2, 7-5

Q128
(32) Mikael Ymer (SWE) vs. Roberto Marcora (ITA) 6-4, 2-6, 6-1
(WC) Hugo Gaston (FRA) vs. (25) Marco Trungelliti (ARG) 6-4, 6-1
(8) Yannick Maden (GER) vs. Jurgen Zopp (EST) 6-3, 6-2
Mikael Torpegaard (DEN) vs. Noah Rubin (USA) 6-2, 6-2
(WC) Matteo Martineau (FRA) vs. (10) Elias Ymer (SWE) 6-4, 3-6, 6-4

Den komplette spilleplan findes på https://www.rolandgarros.com/en-us/order-of-play


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 21)

Ingen WTA 125K i denne uge



ATP Challengers (Uge 21
)

$54K Jerusalem (ISR) – Hardcourt


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 21)

M25+H Jablonec Nad Nisou (CZE) – Grus

M25 Vic (ESP) – Grus

M25 Nonthaburi (THA) – Hardcourt


M15 (udvalgte)

M15, Brcko open 2019 (BIH) – Grus

M15, 14th Lyttos Beach ITF World Tour, Heraklion (GRE) – Hardcourt


ITF Women (uge 21)

W25 Karuizawa (JPN) – Carpet

W25 Goyang (KOR) – Hardcourt

W25 Singapore (SGP) – Hardcourt – Livestream

W25 Jerusalem (ISR) – Hardcourt

W25 Caserta (ITA) – Grus – Livestream

W25 Nonthaburi (THA) – Harcourt


W15 (udvalgte)


ITF Junior (uge 21)

Grade A, 60th Trofeo Bonfiglio – Campionati Internazionali d’Italia Juniores, Milan (ITA) – Grus

Livescore: http://scores.tennisticker.de/ita/sb.html?tournid=4399

Boys singles hovedturnering

R64 – udvalgte
[1] (5) Emilio Nava (USA) vs. (Q) (148) Mario Gonzalez Fernandez (ESP) 6-4, 6-4
(35) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (WC) (338) Giacomo Dambrosi (ITA) 6-3, 6-4
(31) Illya Beloborodko (UKR) vs. (WC) 133) Luca Nardi (ITA) 7-6(6) 1-6, 6-3
(42) Peter Makk (HUN) vs. [14] (20) Keisuke Saitoh (JPN) 7-6(4), 6-0

(Q) (184) Joshua Lapadat (CAN) vs. [10] (15) Gauthier Onclin (BEL) 6-3, 6-4
[8] (12) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (29) Toby Alex Kodat (USA) 6-4, 6-1

[4] (8) Jonas Forejtek (CZE) vs. (34) Francesco Passaro (ITA) – tir 0900
(55) Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) vs. [16] (23) Dane Sweeny (AUS) 6-0, 6-3

(67) Eliakim Coulibaly (CIV) vs. [12] (18) Nicolas Alvarez Varona (ESP) 4-6, 7-5, 6-4
(51) Nini Gabriel Dica (ROU) vs. [5] (9) Liam Draxl (CAN) 6-2, 3-2 Ret’d
==
(37) Harold Mayot (FRA) vs. [7] (11) Cannon Kingsley (USA) 6-2, 6-2
(49) Pablo Llamas Ruiz (ESP) vs. (WC) (131) Biagio Gramaticopolo (ITA) 6-2, 7-6(2)
(90) Christian Lerby (NED) vs. (57) Dalibor Svrcina (CZE) 6-2, 6-1
[11] (16) Rinky Hijikata (AUS) vs. (WC) Alessandro Giovanni Conca (ITA) 6-1, 6-3

[13] (19) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. (76) Dali Blanch (USA) 6-1, 7-5
(Q) (282) Marco Furlanetto (ITA) vs. [3] (7) Otto Virtanen (FIN) 2-6, 6-4, 7-5

(70) Roman Andres Burruchaga (ARG) vs. [6] (10) Shunsuke Mitsui (JPN) 6-3, 6-0
(71) Baptiste Anselmo (FRA) vs. (Q) (93) Ronan Jachuck (USA) 3-6, 7-5, 6-3
(WC) (178) Filippo Moroni (ITA) vs. (Q) (193) Goran Zivotic (SRB) 6-4, 6-4
[9] (14) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (62) Tristan Schoolkate (AUS) 6-3, 6-3

[15] (21) Martin Damm (USA) vs. (Q) (297) Jorge Plans (ESP) 6-3, 6-3
(28) Dominic Stephan Stricker (SUI) vs. [2] (6) Bu Yunchaokete (CHN) 6-3, 6-2

R32
[1] (5) Emilio Nava (USA) vs. (35) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-4, 3-6, 7-6(5)
(42) Peter Makk (HUN) vs. (31) Illya Beloborodko (UKR) 6-2, 4-6, 6-2
(32) Matteo Arnaldi (ITA) vs. (Q) (184) Joshua Lapadat (CAN) 7-6(0), 6-0
(54) Juan Bautista Torres (ARG) vs. [8] (12) Filip Cristian Jianu (ROU) 4-6, 6-2, 3-1 Ret’d

[4] (8) Jonas Forejtek (CZE) vs. (85) Lilian Marmousez (FRA) 2-6, 6-3, 6-2
(43) Flavio Cobolli (ITA) vs. (55) Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) 3-6, 6-2, 6-3
(Q) William Grant (USA) vs. (67) Eliakim Coulibaly (CIV) 6-1, 6-3
(33) Tyler Zink (USA) vs. (51) Nini Gabriel Dica (ROU) 4-6, 6-3, 6-2
==
(37) Harold Mayot (FRA) vs. (49) Pablo Llamas Ruiz (ESP) 6-4, 6-1
(90) Christian Lerby (NED) vs. [11] (16) Rinky Hijikata (AUS) 3-6, 6-3, 4-6
[13] (19) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. (48) Nicholas David Ionel (ROU) 6-3, 6-4
(44) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (Q) (282) Marco Furlanetto (ITA) 6-7(5), 6-3, 6-1

(70) Roman Andres Burruchaga (ARG) vs. (71) Baptiste Anselmo (FRA) 7-6(4), 4-6, 6-1
[9] (14) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) (178) Filippo Moroni (ITA) 2-6, 6-3, 4-6
[15] (21) Martin Damm (USA) vs. (40) Taha Baadi (CAN) 6-0, 6-4
(28) Dominic Stephan Stricker (SUI) vs. (LL) (99) Blaise Bicknell (USA) 6-4, 6-4

1/8-finale
[1] (5) Emilio Nava (USA) vs. (42) Peter Makk (HUN) 6-4, 6-2
(32) Matteo Arnaldi (ITA) vs. (54) Juan Bautista Torres (ARG) 6-4, 7-6(5)
[4] (8) Jonas Forejtek (CZE) vs. (43) Flavio Cobolli (ITA) 6-2, 6-0
(33) Tyler Zink (USA) vs. (Q) William Grant (USA) 3-6, 7-5, 6-4

(37) Harold Mayot (FRA) vs. [11] (16) Rinky Hijikata (AUS) 6-4, 6-4
[13] (19) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. (44) Shintaro Mochizuki (JPN) 6-4, 6-2
(WC) (178) Filippo Moroni (ITA) vs. (70) Roman Andres Burruchaga (ARG) 6-2, 6-3
[15] (21) Martin Damm (USA) vs. (28) Dominic Stephan Stricker (SUI) 7-6(1), 7-5

Kvartfinale
(32) Matteo Arnaldi (ITA) vs. [1] (5) Emilio Nava (USA) 6-2, 2-6, 7-6(3)
[4] (8) Jonas Forejtek (CZE) vs. (33) Tyler Zink (USA) 6-4, 7-5
[13] (19) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. (37) Harold Mayot (FRA) 6-2, 6-1
[15] (21) Martin Damm (USA) vs. (WC) (178) Filippo Moroni (ITA) 6-7(0), 6-3, 6-1

Semifinale
[4] (8) Jonas Forejtek (CZE) vs. (32) Matteo Arnaldi (ITA) 6-1, 6-3
[13] (19) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. [15] (21) Martin Damm (USA) 7-5, 4-6, 6-2

Finale
[4] (8) Jonas Forejtek (CZE) vs. [13] (19) Thiago Agustin Tirante (ARG) – søn

Boys doubles

R32
Christian Lerby (NED)/Ronan Jachuck (USA) vs. Flavio Cobolli/Luciano Darderi (ITA) 2-6, 1-6
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Martin Damm (USA) vs. Blaise Bicknell/Mark Mandlik (USA) 6-4, 6-2

1/8-finale: Rune/Damm vs. Cannon Kingsley (USA)/Dalibor Svrcina (CZE) 6-3, 7-5
Kvartfinale: Rune/Damm vs. Pablo Llamas Ruiz (ESP)/Bruno Oliveira (BRA) 7-6(4), 6-4
Semifinale
Rune/Damm vs. Tristan Schoolkate/Dane Sweeny (AUS) 7-6(5), 6-7(2), [3-10]
Thiago Agustin Tirante (ARG)/Admir Kalender (CRO) vs. Nini Gabriel Dicaa (ROU)/Peter Makk (HUN) 6-4, 3-6, [10-8]
Finale:
Tristan Schoolkate/Dane Sweeny (AUS) vs. Thiago Agustin Tirante (ARG)/Admir Kalender (CRO) 6-4, 7-6(3)

Girls singles hovedturnering

R64: [1] (1) Clara Tauson (DEN) vs. (67) Carole Monnet (FRA) 2-6, 2-6
R32: (67) Carole Monnet (FRA) vs. (71) Charlotte Chavatipon (USA) 6-4, 6-2
1/8-finale: [14] (31) Oksana Selekhmeteva (RUS) vs. (67) Carole Monnet (FRA) 6-4, 6-1
Kvartfinale
(78) Melodie Collard (CAN) vs. [14] (31) Oksana Selekhmeteva (RUS) 7-6(5), 6-4
(49) Sada Nahimana (BDI) vs. (99) (Q) Maria Timofeeva (RUS) 7-5, 7-5
[6] (19) Alexa Noel (USA) vs. (50) Alexandra Vecic (GER) 6-3, 6-2
(WC) (57) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. [2] (13) Hurricane Tyra Black (USA) 6-2, 7-5
Semifinale – lørdag
(49) Sada Nahimana (BDI) vs. (78) Melodie Collard (CAN) 6-4, 6-3
[6] (19) Alexa Noel (USA) vs. (WC) (57) Linda Fruhvirtova (CZE) 6-1, 4-6, 4-6
Finale: (49) Sada Nahimana (BDI) vs. [6] (19) Alexa Noel (USA) – søndag

Girls doubles

R32: Clara Tauson (DEN)/Federica Rossi (ITA) vs. (8) Hong Yi Cody Wong (HKG)/Priska Madelyn Nugroho (INA) 6-1, 6-1
1/8-finale: Tauson/Rossi vs. Veronika Pepelyaeva (RUS)/Valentina Ryser (SUI) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Tauson/Rossi vs. Laurgen G. Anzalotta-Kynoch (PUR)/Melodie Collard (CAN) 3-6, 7-5, [8-10]


Grade 3, Estonian Junior Open, Tallin (EST) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles kvalifikation

Q32: [1] (107) Elmer Møller (DEN) vs. (1115) Philip Florig (GER) 6-3, 6-3
Q16: Elmer Møller vs. (1032) Pijus Vaitiekunas (LTU) 6-2, 2-6, [10-6]
Qfi: Elmer Møller vs. (1185) Daniils Snaiders (LAT) 5-0 Ret’d

Boys singles hovedturnering

R32: [4] (107) Elmer Møller (DEN) vs. (SE) (596) Daniel Morozov (LAT) 6-0, 6-2
1/8-finale: Elmer Møller vs. (289) Mehdi Sadaoui (FRA) 6-1, 7-5
Kvartfinale: Elmer Møller vs. [5] (123) Arthur Fery (GBR) 4-6, 1-6


Grade 5, Jönköping Open (SWE) – Grus

Boys singles kvalifikation

[5] (2279) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. Jacob Danell (SWE) 5-7, 6-1, [6-10]

Girls singles kvalifikation

Q32
[6] (2550) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Isabel Petri Bere (SWE) 5-7, 6-3, [10-6]
[5] (2550) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (WC) Elsa Joensson (SWE) 6-1, 4-6, [10-8]

Q16
[6] (2550) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Ebba Hennemann (SWE) 6-1, 6-3
[5] (2550) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Felicia Derva (SWE) 6-2, 6-4

Qfi
[6] (2550) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [3] (2361) Alexandra Jansson (SWE) 6-7(4), 6-0, [10-6]
[5] (2550) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Ella Virdarson (SWE) 6-3, 7-5

Girls singles hovedturnering

R32
(Q) (2550) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [1] (531) Agnes Gustafsson (FRA) 3-6, 2-6
(1617) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (1372) Ida Johansson (SWE) 4-6, 1-3 def. *)
(Q) (2550) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [6] (1303) Klara Nelander (SWE) 0-6, 0-6
(1624) Johanne Christine Lundberg (DEN) vs. (1509) Smilla Kjaergaard (SWE) 6-7(4), 1-6
*) Cirkeline var forhindret i at færdigspille kampen, som var udsat fra dagen før

Girls doubles

1/8-finale
Johanne Christine Svendsen (DEN)/Liisa Varul (EST) vs. Alva Norberg/Amanda Menendez Thomasson (SWE) 6-4, 7-5
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Viktoria Kleer Klimand (EST) vs. Sissi Schmidt Axelsson/Isabella Martensson (SWE) 2-6, 3-6
Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) vs. Ruya Mavi/Ella Virdarson (SWE) 6-0, 6-1

Kvartfinale
Svendsen/Varul vs. (4) Emilia Valentinsson/Klara Nelander (SWE) 6-4, 6-3
Mortensen/Bjork vs. (2) Johanna Bernhold/Olivia Malm (SWE) 6-4, 7-5

Semifinale
Svendsen/Varul vs. (1) Tilde Stromquist/Johanna Strom (SWE) 6-7(6), 2-6
Mortensen/Bjork vs. Aneglina Melki/Smilla Kjaergaard (SWE) 6-2, 6-7(6), [9-11]

<< tilbage


Tennis Europe (uge 21)

Category 1, 12.Luka Koper Junior Open-International Junior Tennis Championships Under 12, Koper (SLO) – Grus

U12 Boys singles hovedturnering

R64:
Lucas Christmas Møller (DEN) vs. Ognjen Milic (SRB) 2-6, 2-6
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Svit Suljic (SLO) 6-3, 3-6, [7-100]
Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. Leon Smarcan (SLO) 6-1, 6-3

R32: Rasmus Hembo Mathiasen vs. Joao Dinis Silva (POR) 4-6, 2-6

U12 Boys singles consolation

R32
August Brostrøm Poulsen vs. Luka Marinsek (SLO) 4-0, 4-0
Lucas Christmas Møller vs. Gasper Matijasic (SLO) 4-1, 4-1

Kvartfinale
August Brostrøm Poulsen vs. Heremana Courte (FRA) 2-4, 1-4
Lucas Christmas Møller vs. Lasse Zajc Gajsek (SLO) 4-0, 4-0

Semifinale: Lucas Christmas Møller vs. Nino Govedic (SLO) 4-2, 4-1
Finale: Lucas Christmas Møller vs. Heremana Courte (FRA) 1-6, 1-6

U12 Boys doubles

R32
Rasmus Hembo Mathiasen (DEN)/Attila Almadi (HUN) vs. Rok Koblar/Jure Siftar (SLO) 3-6, 1-6
August Brostrøm Poulsen/Lucas Christmas Møller (DEN) vs. Jernej Ploj/Leon Smarcan (SLO) 6-1, 6-1

1/8-finale: Poulsen/Møller vs. William Rejchtman Vinciguerra (SWE)/MilanMatovic (SRB) 5-7, 4-6


Category 3, RADOM CUP 2019 (POL) – Grus

U16 Girls singles hovedturnering

R32: Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [5] (671) Zuzia Witkowska (POL) 3-6, 1-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage