Lørdag færdigspilles semifinale mellem Novak Djokovic og Rafael Nadal inden kvindernes finale og søndagens finale mod Kevin Anderson ved Wimbledon. Livestreaming af lørdagens semifinaler og søndagens finaler ved DM

Transmissionen fra Wimbledon på TV3 Sport fredag blev en maraton-forestilling, da den første semifinale hos mændene mellem du to serve-specialister John Isner (USA) og Kevin Andersen (RSA) varede mere end 5 timer, inden sydafrikaneren havde vundet 7-6(6), 6-7(5), 6-7(9), 6-4, 26-24 og med 6 timer 36 minutter slog både rekorden som den hidtil længste semifinale ved Wimbledon og den længste kamp på Centre Court.
Isner er desuden indehaver af den hidtil længste kamp, da han i 2010 vandt 70-68 i afgørende sæt mod Nicolas Mahut (FRA) i 1. runde.

På grund af den lange kamp nåede den anden semifinale mellem 2. seedede Rafael Nadal (ESP) og 12. seedede Novak Djokovic (SRB) ikke at blive færdigspillet, og derfor genoptages kampen lørdag kl. 14 ved stillingen 6-4, 3-6, 7-6(9) til serberen.

Det betyder at kvindernes finale mellem 11. seedede Angelique Kerber (GER) og 25. seedede Serena Williams (USA), som oprindelig er planlagt til kl. 1500, risikerer at blive forsinket, specielt hvis Nadal vinder 4. sæt og tvinger kampen i et 5. sæt, hvor der ikke er tiebreak.

Den udsatte semifinale samt kvindernes finale kan følges på TV3 Sport, der starter med en kort optakt kl. 14.
Søndag er der ifølge TV-guiden optakt kl. 1430, inden herrernes finale afvikles kl. 1500.

Livestream fra DM semifinaler og finaler

I ventetiden inden transmissionen fra Wimbledon kan man lørdag fra kl. 11 følge semifinalerne i både herresingle og damesingle ved DM udendørs, som afvikles i KB på Peter Bangsvej 147.

Kl. 1100 spilles semifinalen i herresingle mellem de to college-spillere, 2. seedede August Holmgren (Gentofte) og Simon Friis-Søndergaard (KB).
Samtidig spilles semifinalen i damesingle mellem 1. seedede Emilie Francati (Gentofte) og Mai Grage (KB), der har wildcard.

Umiddelbart derefter spiller 1. seedede Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) den anden semifinale i herresingle mod 3. seedede Søren Borup Wedege (KB), hvor det skal vise sig, om den 15-årige fremadstormende stortalent kan overvinde snu KB’er.

I den anden semifinale i damesingle spiller 2. seedede Hannah Viller Møller (HIK) mod 4. seedede Karoline Laursen (KB).

Disse kampe kan følges på livestream på https://tennis.dk/, hvor man ligeledes kan følge finalerne søndag.

Billedet herover viser August Holmgren i aktion ved tirsdagens 1/8-finaler.

Danske juniorer i Grade 4 og 5 ITF-finaler

Selvom det formentlig ikke er muligt at følge med på livestream fra ITF junior-turneringer, hvor der er dansk deltagelse, er det alligevel værd at nævne, at der er danske spillere i finalen ved to ITF-turneringer lørdag.

Ved 3rd Ioannina Cup i Grækenland er Elmer Møller, som netop er fyldt 15, for anden turnering i træk i finalen ved en Grade 4 turnering, når han lørdag kl. 0900 møder 1. seedede Alexandros Roumpis (GRE), der er no. 344 på ITFs rangliste.

Samme dag afvikles en ren dansk finale ved Grade 5 turneringen ITF Icelandic Open U18 i Reykjavik på vulkan-øen Island, hvor Jesper Andi Jørgensen og Mads Tagesen mødes i finalen.
Mads er useedet, og han har på vej til finalen sendt både 7. seedede Bernardo Gandara (POR) og 5. seedede Gabriel Bilinski (POL) ud af turneringen.
Jesper er seedet 4, og han vandt i semifinalen 6-1, 7-5 over 6. seedede Tomas Luis (POR), der i kvartfinalen havde vundet 4-6, 6-1, 6-2 over 1. seedede Leo Borg (SWE), hvis far flere gange har været i TV-kameraernes søgelys under transmissionerne fra Centre Court på Wimbledon.


Grand Slam, Wimbledon, London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning
Viaplay dækker Centre Court, Court 1, 2, 3, 8, 12, 14, 17 og 18.

Spilleprogram lørdag (udvalgte)

CENTRE COURT – 14:00cet
Men’s singels semifinale:
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (12) Novak Djokovic (SRB) – TBF 4-6, 6-3, 6-7(9)
NB 1500: Women’s singles finale:
(11) Angelique Kerber (GER) vs. (25) Serena Williams (USA)
Herredouble finale:
(7) M. Bryan/J. Sock (USA) vs. (13) R. Klaasen (RSA)/M. Venus (NZL)

No.1 Court – 14:00cet – Girls singles finale:
(75) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) (598) Leonie Kung (SUI)

Spilleprogram søndag (udvalgte)

CENTRE COURT – 15:00cet
Men’s singles finale:
(8) Kevin Anderson (RSA) vs. Novak Djokovic OR Rafael Nadal

Den komplette schedule findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

————–

Uge 28 – Hovedturnering Juniorer (start 7. juli)

TV-dækning: Viaplay – dog kun hvis baner med TV-dækning.
TV3 Sport viser så vidt muligt kampe med Clara Tauson

Girls singles hovedturnering (udvalgte)

R64
(75) Iga Swiatek (POL) vs. [1] (1) Whitney Osuigwe (USA) 2-6, 6-3, 6-3
(57) Emma Raducanu (GBR) vs. (47) Gabriella Price (USA) 6-1, 6-4
[8] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (71) Mananchaya Sawangkaew (THA) 6-2, 6-0
[3] (3) Cori Gauff (USA) vs. (53) Gergana Topalova (BUL) 6-1, 6-4

R32
(75) Iga Swiatek (POL) vs. (56) Simona Waltert (SUI) 6-1, 7-6(2)
(57) Emma Raducanu (GBR) vs. [11] (13) Leylah Annie Fernandez (CAN) 6-2, 6-4
[8] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (24) Lea Ma (USA) 6-7, 6-7
[3] (3) Cori Gauff (USA) vs. (51) Lenka Stara (SVK) 6-1, 7-5

Finale:
(75) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) (598) Leonie Kung (SUI) – lør 1400cet

Girls singles kvalifikation

Q32: (111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [8] (76) Selin Ovunc (TUR) 1-6, 6-3, 2-6

Girls doubles

R32: (3) Clara Tauson (DEN)/Eleonora Molinaro (LUX) vs. Thasaporn Naklo/Mananchaya Sawangkaew (THA) 6-2, 6-7(4), 3-6 (onsdag)

 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 28)

Braunsweigh (GER) – Grus

Singles hovedturnering

R32: [2] (79) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (144) Casper Ruud (NOR) 6-2, 5-7, 7-6(3)

Winnetka (USA) – Hardcourt

Winnipeg (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Singles kvalifikation

Q32: (965) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (812) Suraj R. Prabodh (IND) 6-0, 6-3
Q16: Mikael Torpegaard vs. [2] (427) Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 6-3, 6-2
QFi: Mikael Torpegaard vs. (687) John Jeffrey Wolf (USA) 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R32:(Q) (965) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (310) Alessandro Bega (ITA) 6-3, 6-3

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. (309) Frank Dancevic (CAN) 3-6, 6-3, 6-4

Kvartfinale: Mikael Torpegaard vs. [2] (116) Marcel Granollers (ESP) 4-6, 1-6

Perugia (ITA) – Grus

Båstad (SWE) – Grus

Singles hovedturnering

R32
(225) Constant Lestienne (FRA) vs. [7] (152) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 3-2 Ret’d
(WC) (343) Mikael Ymer (SWE) vs. (223) Zdenek Kolar (CZE) 6-3, 1-6, 6-0
(170) Juan Ignacio Londero (ARG) vs. [2] (108) Elias Ymer (SWE) 6-1, 6-4

1/8-finale: Mikael Ymer (SWE) vs. [6] (148) Calvin Hemery (FRA) 6-4, 3-6, 6-2
Kvartfinale: Mikael Ymer (SWE) vs. (179) Carlos Berlocq (ARG) 6-1, 4-6, 7-5

Semifinale:
[3] (125) Corentin Moutet (FRA) vs. (Q) (287) Filip Horansky (SVK) 6-4, 4-6, 6-3
(251) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-3, 6-4

Finale: (251) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. [3] (125) Corentin Moutet (FRA) 7-6(5), 6-4

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

 

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 28)

$25.000, Setubal (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64: (1156) Olga Helmi (DEN) vs. Sashi Kempster (GBR) 6-3, 6-1
Q32: Olga Helmi vs. [8] (676) Arlinda Rushiti (SUI) 6-1, 2-6, 6-2
QFi: Olga Helmi vs. (683) Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 3-6, 5-7 (mandag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 28)

Grade 4, 3rd Ioannina Cup (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: [2] (345) Elmer Møller (DEN) vs. (1228) Christos Avraam (CYP) 6-1, 6-3
1/8-finale: Elmer Møller vs. (1543) Raz Haviv (ISR) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Elmer Møller vs. (1161) Dian Nedev (BUL) 7-5, 6-4

Semifinale:
[1] (344) Alexandros Roumpis (GRE) vs. (1033) 6-3, 1-0 Ret’d
Elmer Møller vs. [4] (399) Lukas Palovic (SVK) 7-5, 6-1

Finale: Elmer Møller vs. [1] (344) Alexandros Roumpis (GRE) 6-2, 7-6(5)

Boys doubles

1/8-finale: (2) Elmer Møller (DEN)/Kaan Cepel (TUR) vs. Filippos Astreinidis/Daniel Triantafyllou (GRE) 3-6, 6-7(8)

Girls singles hovedturnering

R32: [8] (670) Olivia Gram (DEN) vs. (1080) Ralitsa Alexandrova (BUL) 6-2, 4-6, 6-3
1/8-finale: Olivia Gram vs. (Q) (2318) Andra Captan (ROU) 6-4, 6-0
Kvartfinale: Olivia Gram vs. [1] (363) Doroteja Joksovic (SRB) 3-6, 1-6 (torsdag)

Girls doubles

1/8-finale: (3) Olivia Gram (DEN)/Carola Cavelli (ITA) vs. Ilayda Baykan/Doga Turkmen (TUR) 6-1, 2-6, [10-7]
Kvartfinale: Gram/Cavelli vs. Lois Boisson (FRA)/Giulia Brighi (ITA) 7-6(7), 6-4
Semifinale: Gram/Cavelli vs. [2] Gabriella Charalampidi (GRE)/Julia Bianca Ilinca (ROU) 6-3, 0-6, [8-10] (torsdag)


Grade 5, ITF Icelandic Open U18, Reykjavik (ISL) – Carpet
Tidsforskel: cet -2 timer

Boys singles hovedturnering

R32
[1] (575) Leo Borg (SWE) vs. Dominik Rys (CZE) 6-1, 6-3
[4] (1188) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (WC) Derin Acaroglu (GBR) 6-3, 3-6, 6-3
Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. Eliot Rorertet (ISL) 6-0, 6-0
Mads Tagesen (DEN) vs. (WC) Oliver Foran (GBR) 6-4, 3-5 Ret’d

1/8-finale
[1] (575) Leo Borg (SWE) vs. Malo Barthez (FRA) 6-2, 6-2
[4] (1188) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (2510) Massimo Brambati (ITA) 6-2, 6-1
Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. [3] (894) Karl Fredrik Utheim (SWE) 1-6, 6-4, 1-6 (onsdag)
Mads Tagesen (DEN) vs. Alexandre De Villepin (FRA) 3-6, 6-4, 7-6(5)

Kvartfinale
[8] (1837) Tomas Luis (POR) vs. [1] (575) Leo Borg (SWE) 4-6, 6-1, 6-2
[4] (1188) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. [5] (1372) Nikolas Tvedt (NOR) 6-3, 6-4
[6] (1635) Gabriel Bilinski (POL) vs. [3] (894) Karl Fredrik Utheim (SWE) 6-2, 6-3
Mads Tagesen (DEN) vs. [7] (1789) Bernardo Gandara (POR) 6-1, 6-0

Semifinale
[4] (1188) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. [8] (1837) Tomas Luis (POR) 6-1, 7-5
Mads Tagesen (DEN) vs. [6] (1635) Gabriel Bilinski (POL) 7-6(0), 6-1

Finale
[4] (1188) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Mads Tagesen (DEN) 6-1, 6-2

Boys doubles

1/8-finale: Tobias Bo Kudsk/Mads Tagesen (DEN) vs. (1) Leo Borg/Karl Fredrik Utheim (SWE) 0-6, 3-6

Girls singles hovedturnering

R32: Isabella Grann Frankild (DEN) vs. [5] (2042) Katja Wiersholm (USA) 1-6, 0-6 (tirsdag)

Girls doubles

1/8-finale: Isabella Grann Frankild (DEN)/Ekua Youri (BOT) vs. (4) Dasha Plekhanova (CAN)/Katia Wiersholm (USA) 2-6, 2-6


Grade 5, ITF Nairobi Junior Open 2 (KEN) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R64: (2192) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Raymond Oduor (KEN) 6-0, 6-1
R32: Kevin Chen vs. [8] (1103) Charlelie Cosnet (FRA) 6-4, 6-2
1/8-finale: Kevin Chen vs. [12] (1397) Paul Brunel Wamba Ngouadjio (CMR) 7-5, 6-1
Kvartfinale: Kevin Chen vs. [14] (1434) Aly Shokeir (EGY) 3-6, 3-6 (torsdag)

Boys doubles

R32: Kevin Chen (DEN)/Ermin Kadric (SWE) vs. Elliot Arnarp/Jan Koupil (SWE) 2-6, 4-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Fælles Ungdoms- og Danmarksmesterskaber

KB, Peter Bangsvej 147, Frederiksberg – 4-15. juli

Der er livestream fra semifinaler og finaler lørdag-søndag

Senior Herresingle

1/8-finale
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. (LL) Magnus Ibh (Vi/So) 6-2, 6-1
(Q) Rasmus Michelsen (Skovbakken) vs. (LL) Kasper Elsvad (KB) 6-3, 3-0 Ret’d
(3) Søren Borup Wedege (KB) vs. Anders Grinderslev (Skovbakken) 6-7(3), 6-4, [10-7]
(Q) Niels Heise Korsgaard (Give) vs. (LL) Jonas Schwarz (Rødovre) 6-2, 6-0
Simon Friis Søndergaard (KB) vs. (Q) Mathias Olsen (Vi/So) 6-3, 4-6, [15-13]
(4) Nicolai Ferrigno (KB) vs. Tobias Lentz (Skovbakken) 6-4, 6-3
(Q) Frederik Ørvad (HIK) vs. Henrik Heise Korsgaard (Give) 6-3, 6-4
(2) August Holmgren (Gentofte) vs. Frederik Nymann (Vi/So) 6-2, 6-3

Kvartfinale
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. (Q) Rasmus Michelsen (Skovbakken) 6-0, 6-0
(3) Søren Borup Wedege (KB) vs. (Q) Niels Heise Korsgaard (Give) 6-2, 6-0
Simon Friis Søndergaard (KB) vs. (4) Nicolai Ferrigno (KB) 6-2, 7-6(5)
(2) August Holmgren (Gentofte) vs. (Q) Frederik Ørvad (HIK) 6-4, 6-2

Semifinale – lørdag
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. (3) Søren Borup Wedege (KB) 6-3, 6-4
(2) August Holmgren (Gentofte) vs. Simon Friis Søndergaard (KB) 2-1 Ret’d

Finale – søndag 1130
(2) August Holmgren (Gentofte) vs. (1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) 2-6, 6-3, [10-4]

Senior Damesingle

1/8-finale
(1) Emilie Francati (Gentofte) vs. Maria Jespersen (Gentofte) 6-4, 7-5
Anna Signe Rasmussen (Birkerød) vs. (Q) Helena Francati (Gentofte) 0-6, 6-4, [11-9]
Mathilde Tranberg (HRT) vs. (3) Sofia Nami Samavati (Vi/So) 4-6, 6-1, [10-8]
(WC) Mai Grage (KB) vs. (Q) Anna Tang (Hillerød) 6-2, 6-4
Alisha Ali Hussain (Birkerød) vs. (Q) Laura Gaarde Andersen (Lyngby) 6-1, 6-4
(4) Karoline Laursen (KB) vs. Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) 6-2, 6-3
Julie Noe (KB) vs. (LL) Ida Hasselbalch (HRT) 6-2, 6-1
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. (Q) Simone Michael Alipieva (HIK) 6-0, 6-1

Kvartfinale
(1) Emilie Francati (Gentofte) vs. Anna Signe Rasmussen (Birkerød) 6-2, 6-3
(WC) Mai Grage (KB) vs. Mathilde Tranberg (HRT) 6-3, 6-2
(4) Karoline Laursen (KB) vs. Alisha Ali Hussain (Birkerød) 6-1, 6-4
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. Julie Noe (KB) 6-2, 6-1

Semifinale – lørdag
(1) Emilie Francati (Gentofte) vs. (WC) Mai Grage (KB) 6-3, 7-5
(4) Karoline Laursen (KB) vs. (2) Hannah Viller Møller (HIK) 6-4, 7-6(2)

Finale – søndag 1000
(1) Emilie Francati (Gentofte) vs. (4) Karoline Laursen (KB) 6-2, 6-1

Der henvises til ovenstående link for Senior Herredouble og Damedouble, samt single og double hos både drenge og piger i U12, U14, U16 og U18.

Finaler i junior-rækkerne

U12 Drenge: (1) Oliver Steines (KB) vs. (2) Alexander Nordal Clausen (HIK) 7-5, 6-1
U12 Piger: (4) Mille Johanna Mørk (HIK) vs. (3) Laura Baagøe Brunkel (Holte) 6-2, 6-4

U14 Drenge: (4) Christopher Garde (HRT) vs. (8) Alexander Borup (KB) 6-3, 7-6(5)
U14 Piger: (1) Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) vs. Anna Tang (Hillerød) 6-0, 6-1

U16 Drenge: Felipe Stevn Mikkelsen (KB) vs. Rasmus Egehus (HRT) 6-1, 6-1
U16 Piger: Nikoline Gullacksen (KB) vs. Sofie Vindberg Nielsen (Rødovre) 6-4, 6-2
U18 Drenge: Carl Emil Overbeck (HIK) vs. Niels Heise Korsgaard (Give) 6-4, 6-2
U18 Piger: Helena Francati (Gentofte) vs. Ida Hasselbalch (HRT) 6-1, 6-2


Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage