Barbora Strycova og Petra Kvitova kan mødes i ren tjekkisk finale i Birmingham, hvilket Magdalena Rybarikova eller Mihaela Buzarnescu dog kan forhindre. Vinderen af serveduel mellem Marin Cilic og Nick Kyrgios kan møde Novak Djokovic i Queens finale

I optakten til torsdagens kampe blev anført, at en sandsynlig finale ved WTA Premier turneringen i Birmingham ville blive et opgør mellem 1. seedede Garbine Muguruza (ESP) og 4. seedede Petra Kvitova (CZE).
Sidstnævnte fortsatte med at imponere, da hun fredag vandt 6-1, 6-4 over Julia Goerges (GER), og det er derfor svært at forestille sig, at hun bliver stoppet i semifinalen af Mihaela Buzarnescu (ROU), selvom hun i kvartfinalen vandt en overraskende komfortabel sejr på 6-3, 6-2 over 2. seedede Elina Svitolina (UKR), som hun også havde besejret i 3. runde ved French Open for få uger siden.

Det bebudede finaleopgør mod Muguruza blev forpurret af Kvitovas landsmand Barbora Strycova, som gentog sidste års sejr mod Spanieren ved samme turnering, og da hun fredag vandt kvartfinalen mod Lesia Tsurenko (UKR), der efter at have tabt 5-7 i 1. sæt, trak sig ved stillingen 0-3 i 2. sæt, er Strycova klar til at møde Magdalena Rybarikova (SVK) i semifinalen, som kl. 1230 kan følges på TV2 Sport, der efterfølgende også viser semifinalen med Kvitova.

Der spilles også semifinaler ved WTA International turneringen på Mallorca, hvor 3. seedede Anastasija Sevastova (LAT) ved 17-tiden møder Samantha Stosur (AUS), hvilket næppe er den helt store overraskelse efter at 2. seedede Angelique Kerber (GER) blev sendt ud allerede i 1. runde af Alison Riske (USA).

Mere overraskende er det, at 19-årige Sofia Kenin (USA), der er videre fra kvalifikationen, har sendt 1. seedede Caroline Garcia (FRA) ud 6-3, 6-3, og hun møder i den første semifinale ved 15-tiden 30-årige Tatjana Maria (GER), der ligeledes overraskede ved at vinde 7-6(3), 4-6, 6-4 over 7. seedede Lucia Safarova (CZE).

Begge semifinaler kan følges på både TV2 Play og WTATV.

På TV3 Sport kan man fra kl. 14 følge semifinalerne i ATP 500 turneringen i London (Queens), og der indledes med kampen mellem 1. seedede Marin Cilic (CRO) og Nick Kyrgios (AUS), og hvis begge får serven til at fungere optimalt, er en tiebreak-afgørelse sandsynlig.

Det var forventet, at Novak Djokovic (SRB) ville få det svært i 1/8-finalen mod 2. seedede Grigor Dimitrov (BUL), men serberen vandt en komfortabel sejr 6-4, 6-1, og i kvartfinalen mod Adrian Mannarino (FRA) blev det som ventet også sejr i 2 sæt 7-5, 6-1.

I semifinalen skal der præsteres en større sensation, hvis det skal lykkes for Jeremy Chardy (FRA) at få sin første sejr over Djokovic, der fører 10-0 indbyrdes.
Herunder et nostalgisk tilbageblik for serberen efter 800 sejre.

Ved ATP 500 turneringen i Halle kan begge semifinaler følges på Tennistv og Viaplay.
Roger Federer indleder kl. 1130 mod Denis Kudla (USA), og selvom Federer var nede med matchbold i 2. runde mod Benoit Paire (FRA), ligner det en stensikker finaleplads til schweizeren.

I den anden semifinale ved 14-tiden spiller Roberto Bautista Agut (ESP) mod 21-årige Borna Coric (CRO), som i 1. runde vandt 6-1, 6-4 over 2. seedede Alexander Zverev (GER).


WTA Premier, Nature Valley Classic – Birmingham (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: TV2 Sport og WTATV

Spilleprogram lørdag

Ann Jones Centre Court – Starting at 12:30cet
Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Barbora Strycova (CZE) 7-6(1), 6-4
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-2
2 Double kamp

Spilleprogram søndag

Ann Jones Centre Court – Starting at 1430cet
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. Magdalena Rybarikova (SVK)
Double finale

TV-dækning: TV2 Sport (single)
WTATV viser begge finaler

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-birmingham-great-britain-1052#orderofplay

Resultater (udvalgte)

Kvartfinale
Barbora Strycova (CZE) vs Lesia Tsurenko (UKR) 7-5, 3-0 Ret’d
Magdalena Rybarikova (SVK) vs Dalila Jakupovic (SLO) 6-2, 6-4
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. (5) Julia Goerges (GER) 6-1, 6-4
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs (2) Elina Svitolina (UKR) 6-3, 6-2

1/8-finale
Barbora Strycova (CZE) vs. (1) Garbine Muguruza (ESP) 6-2, 6-4
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (6) Daria Kasatkina (RUS) 1-6, 6-3, 6-3
Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 3-6, 6-2, 6-1
(Q) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-3, Ret’d

(5) Julia Goerges (GER) vs. Ashleigh Barty (AUS) 7-6(6), 6-3
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. Daria Gavrilova (AUS) 6-2, 6-2
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Petra Martic (CRO) 4-6, 6-3, 6-2
(2/WC) Elina Svitolina (UKR) vs. Alize Cornet (FRA) 6-4, 6-2

R32
(1) Garbine Muguruza (ESP) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-1, 6-2
Barbora Strycova (CZE) vs. (Q) Jennifer Brady (USA) 3-6, 7-5, 6-3
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (WC) Heather Watson (GBR) 7-6(2), 7-5
(6) Daria Kasatkina (RUS)vs. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 3-6, 7-5, 6-4
Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (3) Karolina Pliskova (CZE) 6-2, 6-3
Kristina Mladenovic (FRA) vs. Katerina Siniakova (CZE) 1-6, 6-2, 6-4
Kristina Mladenovic (FRA) vs. Katerina Siniakova (CZE) 1-6, 6-2, 6-4
Naomi Osaka (JPN) vs. (WC) Katie Boulter (GBR) 6-1, 6-2

(Q) Dalila Jakupovic (SLO) vs. (7) Elise Mertens (BEL) 3-6, 7-6(7), 6-1
(5) Julia Goerges (Ger) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-4, 6-4
Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Oceane Dodin (FRA) 6-4, 6-3
Daria Gavrilova (AUS) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-3, 7-6(6)
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. Johanna Konta (GBR) 6-3, 6-4
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Timea Babos (HUN) 6-3, 4-6, 6-0
Alize Cornet (FRA) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 5-7, 6-4, 6-1
(2/WC) Elina Svitolina (UKR) vs. Donna Vekic (CRO) 6-1, 3-6, 6-1


WTA International, Mallorca Open (ESP) – Græs

TV-dækning: WTATV, TV2 Play fra torsdag

Spilleprogram lørdag

Pista Central – Starting at 13:00cet
Double kamp
Tatjana Maria (GER) vs. (Q) Sofia Kenin (USA) 6-2, 2-6, 6-4
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Samantha Stosur (AUS) 7-6(1), 6-1

Spilleprogram søndag

Pista Central – Starting at 1630
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Tatjana Maria (GER)
Double Finale: (1) Andreja Klepac (SLO)/Maria José Martínez Sánchez (ESP) vs. (WC) Lucie Safarova/Barbora Stefkova (CZE)

TV-dækning: TV2 Sport (single)
WTATV viser begge finaler

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-mallorca-spain-1091#orderofplay

Resultater (udvalgte)

Kvartfinale
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. (1) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-3
Tatjana Maria (GER) vs (7) Lucie Safarova (CZE) 7-6(3), 4-6, 6-4
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 3-6, 6-3, 6-1
Samantha Stosur (AUS) vs (Q) Alison Riske (USA) 6-4, 6-2

1/8-finale
(1) Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Johanna Larsson (SWE) 6-4, 6-3
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 2-6, 6-4, 6-4
Tatjana Maria (GER) vs. Carina Witthoeft (GER) 7-6(1), 6-3
(7) Lucie Safarova (CZE) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-3, 6-4

(Q) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 6-3
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (Q) Antonia Lottner (GER) 1-6, 6-3, 6-1
Samantha Stosur (AUS) vs. (WC) Lara Arruabarrena (ESP) 6-3, 6-4
(Q) Alison Riske (USA) vs Polona Hercog (SLO) 3-6, 7-5, 6-3

R32:
(1) Caroline Garcia (FRA) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 7-6(4), 1-6, 6-4
(Q) Johanna Larsson (SWE) vs. Sorana Cirstea (ROU) 2-6, 6-3, 6-2
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 6-3, 3-6, 6-3
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (8) Aryna Sabalenka (BLR) 3-6, 6-4, 6-2
Tatjana Maria (GER) vs. (4) Anett Kontaveit (EST) 3-6, 6-4, 6-3
Carina Witthoeft (GER) vs. (wC) Francesca Schiavone (ITA) 6-1, 6-7(2), 6-3
Victoria Azarenka (BLR) vs. (LL) Stefanie Voegele (SUI) 6-7(4), 6-3, 7-5
(7) Lucie Safarova (CZE) vs. (WC) Marta Kostyuk (UKR) 6-4, 7-5

(Q) Rebecca Peterson (SWE) vs. (6) Danielle Collins (USA) 6-3, 6-3
(Q) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Magda Linette (POL) 6-3, 6-4
(Q) Antonia Lottner (GER) vs. Aleksandra Sasnovich (BLR) 6-4, 6-0
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-3, 6-3
(WC) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (5) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-4, 7-6(4)
Samantha Stosur (AUS) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 7-5
Polona Hercog (SLO) vs. (LL) Viktoria Kuzmova (SVK) 7-6(3), 6-2
(Q) Alison Riske (USA) vs. (2) Angelique Kerber (GER) 5-7, 6-2, 6-1


ATP 500, Gerry Weber Open, Halle (GER) – Græs

TV-dækning: Viaplay og Tennistv 31 kampe (fra mandag)

Spilleprogram lørdag

Stadion – Starting at 11:30
(1) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Denis Kudla (USA) 7-6, 7-5
Borna Coric (CRO) vs. (4) Roberto Bautista Agut (ESP) 3-2 Ret’d
NB 1700: Double kamp

TV-dækning: Tennistv og Viaplay (singler)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/halle/500/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

Kvartfinale
(1) Roger Federer (SUI) vs Matthew Ebden (AUS) 7-6(2), 7-5
Denis Kudla (USA) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-2, 7-5
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Karen Khachanov (RUS 6-3, 6-7(3), 6-3
Borna Coric (CRO) vs. Andreas Seppi (ITA) 7-5, 6-3

1/8-finale
(1) Roger Federer (SUI) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 3-6, 7-6(7)
(SE) Matthew Ebden (AUS) vs. (6) Philipp Kohlschreiber (GER) 4-6, 6-1, 6-2
Yuichi Sugita (JPN) vs. (3) Dominic Thiem (AUT) 6-2, 7-5
(Q) Denis Kudla (USA) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-3, 6-4

Karen hachanov (RUS) vs. (7) Kei Nishikori (JPN) 6-2, 6-2
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Robin Haase (NED) 6-4, 7-5
Andreas Seppi (ITA) vs. (WC) Florian Mayer (GER) 6-2, 6-4
Borna Coric (CRO) vs. (LL) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-2

R32
(1) Roger Federer (SUI) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. Steve Johnson (USA) 7-5, 7-6(5)
(SE) Matthew Ebden (AUS) vs. Malek Jaziri (TUN) 6-0, 7-6(2)
(6) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Marton Fucsovics (HUN) 4-6, 6-3, 2-1 Ret’d
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Mikhail Youzhny (RUS) 7-6(5) 6-2
Yuchi Sugita (JPN) vs. (WC) Maximilian Marterer (GER) 6-4, 5-7, 6-3
Denis Kudla (USA) vs. (Q) Lukas Lacko (SVK) 6-4, 6-4
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (5) Lucas Pouille (FRA) 6-2, 7-6(3)

(7) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Matthias Bachinger (GER) 6-3, 7-6(3)
Karen Khachanov (RUS) vs. Mischa Zverev (GER) 7-6(5), 6-3
Robin Haase (NED) vs. Joao Sousa (POR) 4-6, 7-5, 6-4
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-1
(WC) Florian Mayer (GER) vs. (8) Richard Gasquet (FRA) 6-2, 6-2
Andreas Seppi (ITA) vs. (LL) Matteo Berrettini (ITA) 6-3, 7-5
(LL) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (WC) Rudolf Molleker (GER) 6-4, 7-6(5)
Borna Coric (CRO) vs. (2) Alexander Zverev (GER) 6-1, 6-4


ATP 500, Fever-Tree Championships (Queens), London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: TV3 Sport og Tennistv 31 kampe (fra mandag)

Spilleprogram lørdag

Centre Court – Starting at 14:00cet
(1) Marin Cilic (CRO) vs. Nick Kyrgios (AUS) 7-6, 7-6
(WC) Novak Djokovic (SRB) vs. (SE) Jeremy Chardy (FRA) 7-6, 6-4

TV-dækning: TV3 sport og Tennistv

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/london/311/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

Kvartfinale
Marin Cilic (CRO) vs Sam Querrey (USA) 7-6(3), 6-2
Nick Kyrgios (AUS) vs. Feliciano Lopez (ESP) 7-6(5), 7-6(3)
Jeremy Chardy (FRA) vs Frances Tiafoe (USA) 6-4, 6-4
Novak Djokovic (SRB) vs. Adrian Mannarino (FRA) 7-5, 6-1

1/8-finale
(1) Marin Cilic (CRO) vs. Gilles Muller (LUX) 4-6, 6-3, 6-3
(5) Sam Querrey (USA) vs. Stan Wawrinka (SUI) 7-5, 6-7(3), 6-1
Feliciano Lopez (ESP) vs. Milos Raonic (CAN) – walkover
Nick Kyrgios (AUS) vs. (7) Kyle Edmund (GBR) 7-6, 6-7, 6-3

(SE) Jeremy Chardy (FRA) vs. Daniil Medvedev (RUS) 7-6(6), 6-3
Frances Tiafoe (USA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-4, 2-6, 6-4
Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Julien Benneteau (FRA) 7-6, 6-3
(WC) Novak Djokovic (SRB) vs. (2) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 6-1

R32
(1) Marin Cilic (CRO) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-4
Gilles Muller (LUX) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-6(7), 7-6(6)
Stan Wawrinka (SUI) vs. (wC) Cameron Norrie (GBR) 6-2, 6-3
(5) Sam Querrey (USA) vs. (WC) Jay Clarke (GBR) 6-3, 6-3
Feliciano Lopez (ESP) vs. (4) David Goffin (BEL) 6-3, 6-7(7), 6-3
Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Yuki Bhambri (IND) 6-1, 3-1 Ret’d
Nick Kyrgios (AUS) vs. Andy Murray (GBR) 2-6, 7-6(4), 7-5
(7) Kyle Edmund (GBR) vs. Ryan Harrison (USA) 7-6(4), 6-4

Daniil Medvedev (RUS) vs. (6) Jack Sock (USA) 7-5, 6-3
(SE) Jeremy Chardy (FRA) vs. (Q) Tim Smyczek (USA) 6-2, 6-4
Frances Tiafoe (USA) vs. Jared Donaldson (USA) 6-4, 7-6(4)
Leonardo Mayer (ARG) vs. (3) Kevin Anderson (RSA) 7-6(4), 4-6, 7-6(3)
(Q) Julien Benneteau (FRA) vs. (8) Tomas Berdych (CZE) 7-5, 3-6, 6-3
Adrian Mannarino (FRA) vs. (WC) Daniel Evans (GBR) 6-4, 0-6, 7-5
(WC) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) John Millman (AUS) 6-2, 6-1
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 6-7(4), 6-3


Uge 26

WTA International & ATP 250, Nature Valley International – Eastbourne, Great Britain – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning WTA: TV2 Sport, WTATV (fra mandag)
Deltagere : Wozniacki, Pliskova, Kvitova, Kerber, Ostapenko, Goerges, Kasatkina, Barty, Mertens, Osaka, m.fl.

TV-dækning ATP: Tennistv (19 kampe fra mandag)
Deltagere: Edmund, Schwartzman, Shapovalov, Lopez, Krajinovic, Ferrer, Muller, Mayer, m.fl.

Spilleprogram lørdag

Court 1 + Court 2 – start 1200cet
Kval-kampe WTA

Court 2 + Court 3 – start 120
Kval-kampe ATP

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/eastbourne/741/daily-schedule


ATP 250, Turkish Airlines Open Antalya (TUR) – Græs

TV-dækning: Tennistv (16 kampe fra mandag)

Deltagere: Mannarino, Dzumhur, Haase, Sugita, Joao Sousa, Lajovic, Garcia-Lopez, Delbonis

Spilleprogram lørdag

Kvalkampe på 3 baner

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/antalya/7650/daily-schedule


Grand Slam, Wimbledon, London (GBR) – Græs

Uge 26 – Kvalifikation (start 25. juni)

TV-dækning: TV3 Sport – Viaplay alle baner

————–

Uge 27-28 – Hovedturnering (start 2. juli)

Lodtrækning 29. juni
TV-dækning: TV3 Sport og TV3 Max – Viaplay alle baner

————–

Uge 28 – Hovedturnering Juniorer (start 7. juli) 

TV-dækning: Viaplay alle baner


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 25)

Ilkley (GBR)

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Joe Salisbury (GBR) vs. (1) Marcelo Arevalo (ESA)/Hans Podlipnik-Castillo (CHI) 6-3, 6-3

Kvartfinale: Løchte/Salisbury vs. Austin Krajicek (USA)/Jeevan Nedunchezhiyan (IND) 3-6, 6-7(7)

Fergana (UZB)

Poprad Tatry (SVK)

R32: [2] (137) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) (452) Lukas Klein (SVK) 6-4, 1-1 Ret’d
1/8-finale: (262) Sergio Gutierrez-Ferrol (ESP) vs. [2] (137) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-1

Blois (FRA)

Q32: (364) Mikael Ymer (SWE) vs. Roberto Maytin (VEN) 6-2, 6-0
Q16: Mikael Ymer – walkover
QFi: Mikael Ymer vs. (507) Gregoire Jacq (FRA) 6-4, 6-4

R32:
(188) Kenny De Schepper (FRA) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-2, 6-3
[5] (170) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (314) Andrea Basso (ITA) 6-3, 6-2

1/8-finale: Felix Auger-Aliassime vs. (Q) (369) Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Felix Auger-Aliassime vs. (Q) Tristan Lamasine (FRA) 6-4, 6-2
Semifinale: Felix Auger-Aliassime vs. (322) Thiemo De Bakker (NED) 7-6(2), 3-6, 6-1

Finale: Felix Auger-Aliassime vs. ??

L’Aquila (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 26)

$15.000, ARLON OPEN by Real (BEL) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Miguel Fernando Pereira (CHI) 2-6, 0-6 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 25)


$25.000, Swedish Ladies Ystad (SWE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32:
[11] (801) Malene Helgo (NOR) vs. (WC) Maja Radenkovic (SWE) 6-3, 6-2
[3] (597) Karen Barritza (DEN) vs. (Alt) Hilda Lundstedt (SWE) 6-0, 6-0
[4] (604) Anastasia Kulikova (RUS) vs. Louise Brunskog (SWE) 6-2, 6-3
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [14] (919) Pei Hsuan Chen (TPE) 6-2, 6-4
[5] (704) Emilie Francati (DEN) vs. Hanna Axelsson (SWE) 6-1, 6-0

QFi:
[2] (587) Anna Danilina (KAZ) vs. [11] (801) Malene Helgo (NOR) 6-7(3), 6-1, 6-2
[3] (597) Karen Barritza (DEN) vs. [13] (863) Zoe Kruger (RSA) 6-1, 7-5
[4] (604) Anastasia Kulikova (RUS) vs. [10] (774) Marina Yudanov (SWE) 0-6, 7-5, 7-5
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [7] (674) Dasha Ivanova (USA) 3-6, 6-7(3)
[5] (704) Emilie Francati (DEN) vs. [15] (928) Ida Jarlskog (SWE) 4-6, 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (604) Anastasia Kulikova (RUS) vs. (Q) (951) Joana Eidukonyte (LTU) 7-5, 6-1
(Q) (472) Katarzyna Kawa (POL) vs. (560) Mirjam Bjorklund (SWE) 5-7, 7-6(3) 6-4
(Q) (704) Emilie Francati (DEN) vs. (Q) Jessie Aney (USA) 6-4, 6-1
(Q) (597) Karen Barritza (DEN) vs. (442) Estelle Cascino (FRA) 6-0, 6-1
[2] (227) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (439) Laura Schaeder (GER) 6-2, 6-2

1/8-finale
[1] (167) Irina Maria Bara (ROU) vs. (Q) (604) Anastasia Kulikova (RUS) 6-1, 1-6, 6-4
Emilie Francati vs. [3] (289) Andreea Amalia Rosca (ROU) 3-6, 1-6 (onsdag)
Karen Barritza vs. [2] (227) Ulrikke Eikeri (NOR) 1-6, 1-6 (onsdag)

Finale: [4] (331) Kaja Juvan (SLO) vs. [3] (289) Andreea Rosca (ROU) 2-6, 7-5, 6-1

Doubles

1/8-finale: Emilie Francati (DEN)/Emily Arbuthnott (GBR) vs. Estelle Cascino (FRA)/Dasha Ivanova (USA) 3-6, 6-4, [10-7]
Kvartfinale: Emilie/Emily vs. (2) Vivien Juhaszova (SVK)/Romy Koelzer (GER) 7-5, 6-3
Semifinale: Emilie/Emily vs. Marie Benoit (BEL)/Andreea Rosca (ROU) 7-6, 6-3
Finale: Emilie/Emily vs. (3) Pei Hsuan Chen/Fang-Hsien Wu (TPE) 6-2, 6-1


Uge 26


$15.000, Guimarães Ladies Open (POR) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q64: [9] (1178) Olga Helmi (DEN) – bye
Q32: Olga Helmi vs. Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP) – søndag?

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 25)

Grade 4, Odense ITF Junior Challenge 2018 (DEN) – Grus

Boys singles hovedturnering

R64:
(852) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1619) Emil Westling (SWE) 6-4, 1-6, 6-0
(Q) Mads Tagesen (DEN) vs. [14] (513) Johannes Seeman (EST) 6-1, 7-6(4)
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. (686) Marko Andrejic (AUT) 5-7, 3-6
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. [4] (373) Stijn Pel (NED) 3-6, 2-6
(Q) Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. (WC) (2125) Alexander Eriksson (SWE) 4-6, 2-6
(1671) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [11] (467) Rikard Raad (SWE) 4-6, 6-2, 7-6(7)
(Q) Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. [8] (420) Mans Dahlberg (SWE) 3-6, 5-7
(Q) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (1045) Harry Lazell (GBR) 1-6, 2-6
[15] (571) Leo Borg (SWE) vs. (WC) Valdemar Frederik Pape (DEN) 6-4, 7-5
(WC) (1744) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (782) Filip Tensing (SWE) 5-7, 1-6
[3] (351) Guy Den Ouden (NED) vs. (969) Felix Nordby (NOR) 6-1, 6-4
(WC) Ervin Mesic (DEN) vs. (Q) (1492) Thibault Verdier (FRA) 1-6, 4-6
(WC) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. [9] (447) Johan Garpered (SWE) 2-6, 2-6
[13] (499) Elmer Møller (DEN) vs. (1378) Olle Wallin (SWE) 6-1, 6-1
(Q) Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. [7] (310) Oliver Andersson (SWE) 1-6, 2-6

R32:
(852) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [1] (208) Jaime Caldes (ESP) 6-7, 4-6
(Q) Mads Tagesen (DEN) vs. (842) Adrien Burdet (SUI) 2-6, 3-6
(Q) Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. [16] (585) Jan Pleva (CZE) 3-6, 0-6
(1671) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1394) Pedro Boscardin Dias (BRA) 2-6, 1-6
(739) Maks Kasnikowski (POL) vs. [15] (571) Leo Borg (SWE) 6-1, 6-4
[13] (499) Elmer Møller (DEN) vs. (WC) (1994) Matias Iturbe (ARG) 6-3, 5-7, 6-1
(1279) Andrea Fiorentini (ITA) vs. [2] (310) Oliver Andersson (SWE) 2-6, 6-3, 6-3

1/8-finale: [13] (499) Elmer Møller (DEN) vs. (1279) Andrea Fiorentini (ITA) 6-4, 4-6, 6-1
Kvartfinale: Elmer Møller vs. [7] (408) Herman Hoeyeraal (NOR) 7-6(6), 7-5
Semifinale: Elmer Møller vs. (739) Maks Kasnikowski (POL) 6-4, 6-4
Finale: Elmer Møller vs. [5] (376) Carl Gustafsson (SWE) 6-1, 6-4

Boys doubles

R32
Niels Heise Korsgaard/Carl Emil Overbeck (DEN) vs. Pedro Boscardin Dias/Joao Victor Couto Loureiro (BRA) 7-5, 6-3
(WC) Noah Baker/Rasmus La Cour Hansen (DEN) vs. (6) Mans Dahlberg/Isac Stroemberg (SWE) 2-6, 0-6
Elmer Møller/Noah Svenningsen Holmvang (DeN) vs. (3) Herman Hoeyeraal (NOR)/Leyton Rivera (SWE) 3-6, 3-6
(WC) Alexander Stage/Marcus Wognsen (DEN) vs. Peter Kalocsai (HUN)/Przemyslaw Zalubski (POL) 0-6, 1-6
Emil Okkels Jensen/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (5) Taiyo Hirano (JPN)/Johannes Seeman (EST) 1-6, 6-1, [10-7]
Marcus Gram Petersen/Mads Tagesen (DEN) vs. Melchior Delloye (FRA)/Harry Lazell (GBR) 4-6, 0-6
Oliver Michalik Lind Frederiksen/Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. Andrea Fiorentini (ITA)/Felix Nordby (NOR) 6-2, 4-6, [10-5]

1/8-finale:
Korsgaard/Overbeck vs. (1) Guy Den Ouden/Stijn Pel (NED) 3-6, 4-6
Okkels Jensen/Brostrøm Poulsen vs. Reiva Komagata/Keiju Miyake (JPN) 6-3, 6-3
Frederiksen/Hyldedal vs. (4) Jaime Caldes/Alvaro Fernandez Horta (ESP 4-6, 4-6

Kvartfinale:
Okkels Jensen/Brostrøm Poulsen vs. (4) Jaime Caldes/Alvaro Fernandez Horta (ESP) 1-6, 4-6

Boys singles kvalifikation

Q32:
(WC) Alexander Stage (DEN) vs. Ole Tinius Stave Lepsoe (NOR) 2-6, 4-6
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (WC) Noah Baker (INA) 6-2, 6-2
Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. Christian Andersen (DEN) 6-4, 6-4
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) 6-2, 6-2
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. Christopher Luthra (DEN) 6-1, 6-0
(WC) Rasmus La Cour Hansen (DEN) – bye
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. Herman Aure (NOR) 6-1, 6-1
(WC) Marcus Wognsen (DEN) – bye
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. Alexander Tsimiklis (AUS) 1-6, 6-2, 7-6(4)
Mads Tagesen (DEN) vs. Mikkel Baumann (NOR) 6-4, 6-4

QFi:
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. [2] (1774) Filip Aksel Hovland (NOR) 4-6, 6-0, 1-6
Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. [3] (1774) Melchior Delloye (FRA) 6-3, 6-4
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. [3] (1774) Melchior Delloye (FRA) 6-3, 6-4
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. [5] (2125) Oscar Tejerea Ecenarro (ESP) 6-3, 6-0
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. (WC) Rasmus La Cour Hansen (DEN) 6-0, 6-1
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. (WC) Marcus Wognsen (DEN) 6-0, 6-0
Mads Tagesen (DEN) vs. Thomas George Brun (SUI) 3-6, 6-2, 6-2

Girls singles hovedturnering

R64:
[1] (110) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (864) Daniela Glanzer (AUT) 6-2, 6-1
(WC) Nina Vicic (DEN) vs. (1302) Elinor Storkaas (NOR) 0-6, 6-3, 5-7
(LL) Caroline Damgaard Qvist (DEN) vs. (Q) Pola Batkiewicz (POL) 2-6, 2-6
(1859) Ida Hasselbalch (DEN) vs. (1560) Klara Nelander (SWE) 3-6, 1-6
(762) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [7] (414) Beyda Baykal (TUR) 4-6, 7-6(4), 6-2
(LL) Olivia Parsholt Beck (DEN) vs. [3] (309) Nalanda Teixeira Da Silva (BRA) 2-6, 2-6
(WC) Filippa Gaba Hansen (DEN) vs. (948) Daianne Hayashida (PER) 1-6, 1-6
(Q) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (Q) Nikol Mishieva (RUS) 2-6, 1-6
(696) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (2263) Cecilie Johansen (FIN) 6-0, 6-2
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. (Q) Isabel Kallmen (SWE) 4-6, 7-6(4), 7-5
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (WC) Hayla Rafei (AUS) 7-5, 7-6(2)
(WC) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (805) Nicole Geller (LAT) 6-2, 6-1
[16] (655) Olivia Gram (DEN) vs. (LL) Sofie Siem (NOR) 4-6, 6-1, 4-6
(WC) Sille Larsen (DEN) vs. (1462) Elizaveta Shebekina (RUS) 3-6, 4-6
(WC) Anna Tang (DEN) vs. [4] (314) Ella Haavisto (FIN) 2-6, 1-6
(2407) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (1636) Emilia Roslund (SWE) 3-6, 2-6
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. (1097) Emma Eerola (FIN) 3-6, 6-3, 6-7(4)
(2062) Mille Elsborg (DEN) vs. [14] (605) Holly Staff (GBR) 2-6, 3-6
(Q) Juliane Holst Færgemann (DEN) vs. (2554) Emely Kahrs (NOR) 0-6, 0-6
(WC) Camilla Flintholm Jensen (DEN) vs. [2] (284) Selin Lidya Sepken (TUR) 0-6, 1-6

R32:
[1] (110) Hannah Viller Møller (DEN) vs. Charlotte Russell (GBR) – tabte walkover
(762) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1560) Klara Nelander (SWE) 6-0, 6-2
(696) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. [9] (447) Melissa Boyden (NED) 3-6, 5-7
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. [5] (335) Lissi Kubre (EST) 1-6, 1-6
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. [8] (430) Klara Milicevic (SWE) 1-6, 1-6
(WC) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [12] (566) Kyoka Kubo (JPN) 6-4, 4-6, 6-7(3)

1/8-finale
(762) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [10] (518) Guillermina Grant (URU) 3-6, 4-6 (onsdag)

Finale: [8] (430) Klara Milicevic (SWE) vs. (948) Daianne Hayashida (PER) 6-1, 6-3

Girls doubles

R32
Camilla Flintholm Jensen (DEN)/Pola Batkiewicz (POL) – bye
Johanne Christine Svendsen/Anna Tang (DEN) vs. Cecilia Johansen/Liisa Vehvilainen (FIN) 3-6, 1-6
Divine Dasam Nweke (DEN)/Hayia Rafei (AUS) vs. Isabel Kallmen/Josefin Opitz (SWE) 3-6, 6-4, [5-10]
Victoria Ilena Andersen/Sille Larsen (DEN) vs. Emma Eerola/Peppi Ramstedt (FIN) 2-6, 3-6
Martha Elisa Stemann/Nina Vicic (DEN) vs. Stella Erlund/Annika Hakovirta (FIN) 7-5, 6-2

1/8-finale
Jensen/Batkiewicz vs. (6) Charlotte Russell/Holly Staff (GBR) 1-6, 1-6
Stemann/Vicic vs. (5) Frida Bostrand (SWE)/Ella Haavisto (FIN) 2-6, 2-6

Girls singles kvalifikation

QFi:
(WC) Juliane Holst Færgemann (DEN) – bye
Emma Kamper Malmkjær (DEN) – bye
Olivia Parsholt Beck (DEN) vs. Isabel Kallmen (SWE) 1-6, 3-6
Olivia Thiemke (DEN) vs. Nikol Mishieva (RUS) 5-7, 3-6 5-7, 3-6
Caroline Damgaard Qvist (DEN) vs. Pola Batkiewicz (POL) 5-7, 3-6


Uge 26

Grade 5, ITF Aarhus 2018 (DEN) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q64:
Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) – bye
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) – bye
Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. Keanu Elias Immler (AUT) 6-3, 2-6, 2-6
(WC) Mikkel Ballisager (DEN) – bye

Q32:
Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) vs. [1] (1630) Emil Westling (SWE) 3-6, 3-6
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. Alessandro Pecci (ITA) 3-6, 2-6

Girls singles kvalifikation

Q32:
Sille Larsen (DEN) – bye
Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. Carolina Piferi (ITA) 1-6, 3-6
Emma Floee Seemann (DEN) vs. Hosianna Sereke (SWE) 4-6, 6-4, 6-2

QFi:
Sille Larsen vs. [1] (1299) Tara Gancev (SRB)
Emma Floee Seemann vs. (WC) Cristina Mayorova Bakhtina (ESP)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

 

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage