Der er ikke mulighed for flere sensationer hos kvinderne, mens der forsat forventes sejre af de aller-største navne hos herrerne

Fredag blev ryddet yderligere ud i top 10 hos kvinderne ved årets Grand Slam turnering i Wimbledon, da både de 9. og 10. seedede amerikanere Venus Williams og Madison Keys blev sendt ud i 3. runde af henholdsvis 20. seedede Kiki Bertens (NED) og den upåagtede 29-årige Evgeniya Rodina (RUS), som holdt hovedet koldt, selvom hun lukkede Keys tilbage i opgøret, da hun havde alle muligheder for at lukke kampen i 2 sæt.

Dermed er der kun en enkelt top 10-spiller videre fra 3. runde, idet 7. seedede Karolina Pliskova (CZE) vandt 3-6, 7-6(3), 6-1 over 28. seedede Mihaela Buzarnescu (ROU), der tilsyneladende fik “vinder-nerver”, da hun havde tjekken på krogen i 2. sæt.

Efter det store “mande-fald” i de to første runder giver det ikke meget mening at anvende betegnelsen “sensation” hos kvinderne uanset resultatet af de kommende kampe, og derfor vil der højst være tale om en “mindre overraskelse”, hvis 1. seedede Simona Halep (ROU) i den første kamp på Court 1 kl. 1400 ikke vinder over 32-årige Su-Wei Hsieh (TPE), som dog ikke levnes større chancer hos bookmakerne.

Hos mændene kan man med større ret anvende udtrykket “sensation” – eller “upset” på nydansk – hvis de største navne bliver slået ud, og til den kategori tænkes primært på navne som Roger Federer og Rafael Nadal, og tilsyneladende er Novak Djokovic ved at genfinde et niveau, hvor det også giver mening at tale om “sensation”, hvis han i lørdagens 3. kamp på Centre Court taber til Kyle Edmund, der er briternes største håb, indtil Andy Murray eventuel finder tilbage til fordums styrke.

I den første kamp på Centre Court kl. 1400 forventer de færreste formentlig, at Nadal får større besvær med at sikre en komfortabel sejr over 19-årige Alex De Minaur (AUS), hvorimod det er mere uvist, om 3. seedede Alexander Zverev (GER), der måtte bruge 5 sæt over 2 dage, inden sejren mod 20-årige Taylor Harry Fritz (USA) var sikret, kommer i problemer mod no. 138 Ernests Gulbis (LAT) i 2. kamp på Court 1 efter Haleps kamp.

Efter Nadals kamp – og inden Djokovic møder Edmund – afvikles kampen mellem 11. seedede Angelique Kerber (GER) og 18. seedede Naomi Osaka (JPN) på Centre Court, og vinderen af den kamp vil efter førnævnte “mandefald” stå med gode kort til at nå langt i turneringen, hvor Halep tidligst kan blive modstanderen i semifinalen.

Alle 3 kampe på Centre Court vises på TV3 Sport, som forinden viser kampen på Court 2 mellem Juan Martin Del Potro (ARG) og Benoit Paire (FRA).
Tine Scheuer-Larsen og Mads Laudrup er i studiet på taget, mens Kenneth Carlsen sammen med David Kroner kommenterer både kampene med Nadal og Djokovic.

De førnævnte kampe med Halep og Zverev vises på TV3 Max, der forinden viser Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Anett Kontaveit (LAT) på Court 12.
TV3 Max viser speedway fra kl. 1855, men hvis det kan nås, vises Nick Kyrgios (AUS) vs. Kei Nishikori (JPN) på Court 1.

I oversigten med lørdagens spilleprogram er kun nævnt de kampe, som afvikles på baner med TV-dækning.
Juniorernes Wimbledon indledes lørdag, men da alle kampe spilles på andre baner, henvises til at følge med på Wimbledons officielle livescore.

ITF Junior Roehampton: Clara Tauson finalist i double inden Wimbledon

Clara Tauson spiller formentlig sin første kamp mandag, hvor TV3 Sport formentlig vil forsøge at sikre mulighed for at vise kampen


Grand Slam, Wimbledon, London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Uge 27-28 – Hovedturnering (start 2. juli)

TV-dækning
TV3 Sport og TV3 Max dækker udvalgte kampe fra kl. 12.30
Viaplay dækker Centre Court, Court 1, 2, 3, 8, 12, 14, 17 og 18.

Udover de nævnte baner, som dækkes af Viaplay, er der mulighed for på betting-sider (f.eks. Bet365 og Unibet) også at følge kampe fra alle andre baner, med visse undtagelser.

Spilleprogram lørdag

Kommentator- og sendeplan (vejledende):
TV3 SPORT (kl. 12:30 m. kort optakt fra anlægget)

Juan Martin Del Potro – Benoit Paire, Court 2 – Niklas Lind
Rafael Nadal – Alex De Minaur, Centre Court – Carlsen & Kroner
Angelique Kerber – Naomi Osaka, Centre Court – Christian Thelin
Novak Djokovic – Kyle Edmund, Centre Court – Carlsen & Kroner

TV3 MAX (kl. 12:30 og vi går af kl. 18:55 pga. Speedway)

Alison Van Uytvanck – Anett Kontaveit, Court 12 – Christian Thelin
Simona Halep – Su-Wei Hsieh, Court 1 – Christian Thelin
Alexander Zverev -Ernests Gulbis, Court 1 – Niklas Lind
Evt. Nick Kyrgios – Kei Nishikori, Court 1 – Niklas Lind

Kampe på baner med TV-dækning

Bemærk: 11:30AM = 1230cet, 1:00PM = 1400cet

CENTRE COURT – 1:00PM
1. Alex De Minaur v Rafael Nadal
2. Angelique Kerber v Naomi Osaka
3. Kyle Edmund v Novak Djokovic

NO.1 COURT – 1:00PM
1. Simona Halep v Su-Wei Hsieh
2. Ernests Gulbis v Alexander Zverev
3. Nick Kyrgios v Kei Nishikori

NO.2 COURT – 11:30AM
1. Juan Martin Del Potro v Benoit Paire
2. Dominika Cibulkova v Elise Mertens
3. Matthew Ebden / Taylor Fritz v
Jamie Murray / Bruno Soares

NO.3 COURT – 11:30AM
1. Ashleigh Barty v Daria Kasatkina
2. Jelena Ostapenko v Vitalia Diatchenko
3. Jiri Vesely v Fabio Fognini
4. Marcelo Demoliner / Maria Jose Martinez Sanchez v
Jack Sock / Sloane Stephens

COURT 12 – 11:30AM
1. Alison Van Uytvanck v Anett Kontaveit
2. Carla Suarez Navarro v Belinda Bencic
3. Karen Khachanov v Frances Tiafoe

COURT 18 – 11:30AM
1. Gilles Simon v Matthew Ebden
2. Daria Gavrilova v Aliaksandra Sasnovich

COURT 8 – 11:00AM
1. Trey Hilderbrand v Naoki Tajima
Not Before: 12:30pm
2. Irina-Camelia Begu / Mihaela Buzarnescu v
Ana Bogdan / Kaitlyn Christian
3. Federico Delbonis / Miguel Angel Reyes-Varela v
Leonardo Mayer / Joao Sousa
4. Bethanie Mattek-Sands / Lucie Safarova v
Kaia Kanepi / Andrea Petkovic

COURT 14 – 11:30AM
1. Kiki Bertens / Johanna Larsson v
Arina Rodionova / Maryna Zanevska
Not Before: 12:30pm
2. Marcelo Arevalo / Hans Podlipnik-Castillo v
Raven Klaasen / Michael Venus
3. Pierre-Hugues Herbert / Nicolas Mahut v
Philipp Petzschner / Tim Puetz
4. Andrei Vasilevski / Anastasia Rodionova v
Michael Venus / Katarina Srebotnik

COURT 17 – 11:30AM
1. Georgina Garcia Perez / Fanny Stollar v
Nicole Melichar / Kveta Peschke
2. Julio Peralta / Horacio Zeballos v
Divij Sharan / Artem Sitak
3. Jean-Julien Rojer / Demi Schuurs v
Jamie Cerretani / Renata Voracova
4. Marcin Matkowski / Mihaela Buzarnescu v
Divij Sharan / Alicja Rosolska

Den komplette schedule findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

————–

Uge 28 – Hovedturnering Juniorer (start 7. juli)

TV-dækning: Viaplay – dog kun hvis baner med TV-dækning.
TV3 Sport viser så vidt muligt kampe med Clara Tauson

Girls singles hovedturnering

R64 (udvalgte mandag)
[1] (1) Whitney Osuigwe (USA) vs. (75) Iga Swiatek (POL) – 4. match C10
[8] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (71) Mananchaya Sawangkaew (THA) – 1200cet C16
[3] (3) Cori Gauff (USA) vs. (53) Gergana Topalova (BUL) – 1200cet C10

Girls singles kvalifikation

Q32: (111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [8] (76) Selin Ovunc (TUR) 1-6, 6-3, 2-6

Girls doubles

R32: (3) Clara Tauson (DEN)/Eleonora Molinaro (LUX) vs. Thasaporn Naklo/Mananchaya Sawangkaew (THA) – tirsdag eller onsdag

 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 27)

Marburg (GER)

Recanati (ITA)


Uge 28

Braunsweigh (GER) – Grus

Singles hovedturnering

R32: (144) Casper Ruud (NOR) vs. [2] (79) Roberto Carballes Baena (ESP)

Winnetka (USA) – Hardcourt

Winnipeg (CAN) – Hardcourt

Perugia (ITA) – Grus

Båstad (SWE) – Grus

Singles hovedturnering

R32
[7] (152) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (225) Constant Lestienne (FRA)
(WC) (343) Mikael Ymer (SWE) vs. (223) Zdenek Kolar (CZE)
[2] (108) Elias Ymer (SWE) vs. (170) Juan Ignacio Londero (ARG)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 28)

$25.000, Setubal (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64: (1156) Olga Helmi (DEN) vs. Sashi Kempster (GBR) 6-3, 6-1
Q32: Olga Helmi vs. [8] (676) Arlinda Rushiti (SUI) – søn 1800cet

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 27)

Grade 1, Junior International Roehampton (GBR) – Græs

Girls singles kvalifikation

Q32: [9] (111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (706) Tanysha Dissanayake (GBR) 3-6, 4-6

Girls singles hovedturnering

R64:
(58) Adrienn Nagy (HUN) vs. (29) Diane Parry (FRA) 7-6(6), 6-4
[4] (4) Xin Yu Wang (CHN) vs. (45) Gabriella Price (USA) 6-2, 6-2
[7] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (51) Gergana Topalova (BUL) 6-2, 4-6, 6-7(5)
[8] (10) Yuki Naito (JPN) vs. (62) Ana Geller (ARG) 5-7, 6-1, 6-0
[7] (3) Cori Gauff (USA) vs. (WC) (126) Victoria Allen (GBR) 6-2, 6-0

Finale: [7] (3) Cori Gauff (USA) vs. [12] (15) Caty McNally (USA) 6-2, 6-3

Girls doubleturnering
Finale: Clara Tauson/Wang (1) vs McNally/Osuigwe 6-7(4), 6-7(7)
Semi: Clara Tauson/Wang vs Subhash/Volynets torsdag 62 76(5)
Kvart: Clara Tauson/Wang vs. Naklo/Sawangkaew 76(5) 61
1/8-finale: Clara Tauson/Wang vs. Lansere/Rakhimova 6-0, 6-2
R32: Clara Tauson/Wang vs. Geller/Prisacario – walkover


Grade 2, TC Bakkum Dutch Junior Open 2018, Castricum (NED) – Grus

Boys singles hovedturnering

R64:
(261) Christian Lerby (NED) vs. (Q) (385) Lancelot Carnello (SWE) 6-4, 6-2
[2] (82) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye

R32:
(261) Christian Lerby (NED) vs. [10] (133) Baptiste Anselmo (FRA) 6-3, 6-2
Holger Rune vs. (198) Tomasz Dudek (POL) 6-0, 6-1

1/8-finale:
[6] (102) Peter Makk (HUN) vs. (261) Christian Lerby (NED) 6-4, 6-3
Holger Rune vs. (WC) (328) Guy Den Ouden (NED) 6-2, 6-4

Kvartfinale:
[9] (132) Gustaf Strom (SWE) vs. [1] (66) Valentin Royer (FRA) 4-6, 7-5, 6-2
(234) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (170) Kevin Chahoud (SWE) 6-3, 6-2
[11] (142) Filip Kolasinski (POL) vs. (254) Nicholas David Ionel (ROU) 6-3, 6-0
Holger Rune vs. [6] (102) Peter Makk (HUN) 6-4, 6-2

Semifinale:
(234) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. [9] (132) Gustaf Strom (SWE) 6-2, 6-1
Holger Rune vs. [11] (142) Filip Kolasinski (POL) 4-6, 2-6

Finale:
(234) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. [11] (142) Filip Kolasinski (POL) 6-3, 6-1

Boys doubles

R32: (1) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Mathys Erhard (FRA) – bye
1/8-finale: Rune/Erhard vs. Tomasz Dudek (POL)/Christian Lerby (NED) 6-4, 6-3
Kvartfinale: Rune/Erhard vs. Javier Cueto Ramos/Alvaro Saez-Royuela Ariza (ESP) 6-1, 6-2
Semifinale: Rune/Erhard vs. (4) Peter Makk/Mate Voros (HUN) 6-4, 3-6, [10-6]
Finale: Rune/Erhard vs. Nicholas David Ionel (ROU)/Phuong Van Nguyen (VIE) 6-7(4), 3-6


Grade 4, U18 “17th Tallink Cup 2018” ITF Junior Circuit, Tallin (EST) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32: (1188) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (2048) Savva Razvozov (RUS) 6-3, 6-4
1/8-finale: Jesper Andi Jørgensen vs. [6] (399) Leyton Rivera (SWE) 6-2, 6-1
Kvartfinale: Jesper Andi Jørgensen vs. [3] (260) Robin Erik Parts (EST) 4-6, 6-4, 3-6 (torsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage