Inden lørdagens kampe var der lagt op til, at årgang 00 ville udfordre de spillere, som blev født i det forrige århundrede, men Josefine Axelsen fra Skovbakken sørgede for 99'er i finalen

I oplægget til lørdagens kampe KB Cup JuniorGPS: 00 opgør i vente mellem Rebekka og Karoline ved KB Cup JuniorGPS var der sat fokus på 2. runde kampen mellem Rebekka La Cour Hillingsø (KB) og Karoline Laursen (Greve), og Kenneth Jessen, der ofte leverer billeder til Tennisavisen, var på pletten og tog en række billeder fra netop den kamp.

Tennisavisen har foreløbig modtage ovenstående billede af Rebekka samt nedenstående 3 billeder af de 2 spillere.

Inden kampen var Karoline helt afklaret med, at favoritværdigheden lå hos Rebekka, som efter ITF-titlen i Oslo har spillet med stor selvtillid.
Rebekka startede da også kampen som “lyn og torden” med kraftfulde slag, som Karoline havde svært ved at stå imod, og inden længe var 1. sæt overstået med 6-1 til Rebekka.

Fra starten af 2. sæt fik Karoline bedre styr på spillet, og Rebekka kunne ikke helt fastholde samme niveau som i 1. sæt, og Karoline kunne derfor bringe sig foran 2-0, og hun var også tæt på 3-0, men Rebekka fik igen kontrol over kampen, som hun vandt 6-1, 6-3, og dermed var Rebekka videre til semifinalen.

Josefine Axelsen fra Skovbakken viser gode takter og er klar til finalen

Tennisspilleren Josefine Axelsen
Foto: Sportsfotograf.com.

Modstanderen til Rebekka i semifinalen skulle findes i en marathon-kamp mellem to årgang 1999 spillere, Ida Emilie Stilling Krause (KB) vs. Josefine Axelsen (Skovbakken).
Ida var på forhånd favorit til at vinde kampen, da Josefine aldrig før har vundet over Ida, men som bekendt skal 1 gang jo være den første.

Josefine har en formidabel evne til at udnytte farten i modstanderens bolde og returnere med stor sikkerhed og præcision, hvilket blev afgørende i en velspillet lang og sej kamp, som Josefine endte med at vinde 6-4, 5-7, 6-3.

I semifinalen fortsatte Josefine de gode takter, da hun mødte Rebekka, som fik mange af sine normale vinderslag retur, og fejlprocenten blev derved automatisk større.
1. sæt blev derved vundet af Josefine, som desuden fik endnu mere kontrol over kampen i 3. sæt, hvor Rebekka tydeligt blev stadig mere hæmmet af en skade, som var begyndt at genere i benet allerede i slutningen af den første kamp.
Alligevel spillede hun videre indtil, hendes træner bad hende stoppe med at spille, hvis hun var skadet.
Kortefter sagde Rebekka tak for kampen til Josefine, som dermed vandt 6-4, 3-0 Ret’d

Sofie Bjerringgaard vinder over 4. seedet, men bliver skadet i semifinale mod Olga Helmi

I nederste halvdel af lodtrækningen var der en 00-årgang i begge kvartfinaler.
4. seedede Sofia Nami Samavati (Hillerød) mødte Sofie Vogel Bjerringgaard (B93), der ligesom Ida og Josefine er årgang 1999.
Efter 2 jævnbyrdige sæt, fik Sofie et større overtag i 3. sæt, og hun vandt dermed kampen 6-3, 5-7, 6-1

Den sidste årgang 00, Olga Helmi (Birkerød), der er seedet 2, kunne nøjes med 2 sæt, inden hun havde vundet 6-4, 6-1 over Mia Schmidt- Jørgensen (HIK), og dermed var der lagt op til endnu en semifinale, hvor årgang 00 skulle dyste mod årgang 99.

Selvom Olga er seedet 2 og har klaret sig bedst i ITF-regi, var hun ikke oplagt favorit på forhånd, da hun flere gange har tabt til Sofie.
Der blev dog aldrig rigtig kamp om det, da Sofie havde store problemer med sin arm, og hun måtte trække sig fra kampen, da hun var bagud 1-4 i 1. sæt.

August Holmgren fremme i finalen uden større besvær

1. seedede August Holmgren (Gentofte) havde ikke de store problemer med at leve op til favoritværdigheden på vejen mod finalen, da han vandt alle 3 kampe overbevisende.

Efter 6-3, 6-0 fredag mod Martin Nygård Knudsen (Holbæk), blev det 6-2, 6-3 mod Nicolas Andersen (Skovbakken).
I semifinalen var August helt ustyrlig, da han vandt 6-0, 6-0 over Romeo Midtgaard Jivraj, der forinden havde vundet i 2. runde over Gustav Brorson 6-2, 6-1.

I nederste halvdel vandt Alexander Schou (Lyngby), der havde vundet 1. runde på walkover, 6-3, 5-7, 6-2 i 2. runde over fredagens overraskelse Jesper Andi Jørgensen (HIK).

2. seedede Peter Kampen (KB) vandt i 2. runde 6-0, 6-4 over Sean Zachory Ellingsen (KB), og i semifinalen vandt han 6-3, 6-2 over Alexander Schou (Lyngby).

Begge finaler spilles lørdag kl. 0930.