Flere danske topnavne er i aktion, dog med begrænset mulighed for TV eller livestream. TV 2 Sport X dækker ATP 250 i Indien

Efter at Caroline Wozniacki har indstillet karrieren er der formentlig stadig større opmærksomhed blandt tennis-interesserede danskere knyttet til Clara Tauson og Holger Vitus Nødskov Rune, der begge som følge af deres hidtidige præstationer – ikke mindst i 2019 – har skabt berettigede forventninger om en gylden fremtid for dansk tennis.

Begge er i aktion i løbet af ugen, hvor 17-årige Clara sammen med Danmarks Fed Cup hold spiller indledende puljekampe tirsdag til torsdag, hvor Clara som 1. single kan møde store udfordringer – især hvis Danmark efter mandagens lodtrækning kommer i pulje med Tunesien, som har Ons Jabeur, der stoppede Carolines karriere i 3. runde ved Australian Open, på holdet.

Fed Cup Group II: Danmarks målsætning er oprykning i Helsinki

På grund af Fed Cup er der ingen WTA-turneringer, og der er næppe TV-dækning eller streaming fra Finland, men på Tennisavisens facebook bringes så vidt muligt udvalgte optagelser fra Danmarks kampe samt eventuelle interviews kort efter hver enkelt kamp, og senere på dagen følger en opsamlende omtale og video-clips i Tennisavisen.

Det forventes, at Qualifiers 2020 kan følges på https://video.fedcup.com/.
Livescore fra både Qualifiers 2020, Group I Europe/Africa i Tallin og Luxembourg, samt Group II i Helsinki kan følges på https://live.fedcup.com/en/.

Den danske trup ankom søndag – dog støder Clara Tauson til senere, da hun kommer direkte fra træning i udlandet, efter at hun forleden vandt 2 kvalkampe i en W60 i Frankring, hvor hun i 1. runde blev besejret af Audrey Albie (FRA).

16-årige Holger benytter en “Junior Exempt” (JE), som han er berettiget til som følge af hans junior-rangering, til at deltage i $25.000 (M25) turneringen Palm Coast Tennis Open i Florida, og det er uvist om der vises kampe derfra på livestream.

Holger har som følge af den status, som han har opnået gennem sine præstationer, fået tilbudt flere wildcards til ATP Challengers samt enkelte til ATP, og han havde i denne uge både tilbud om wildcard til ATP 250 i Pune, som kan følges på TV 2 Sport X, og ATP Challenger i Dallas, hvor Mikael Torpegaard er blandt deltagerne.

Teamet omkring Holger har dog valgt at takke nej til begge wildcards, og de holder derfor fast i den oprindelige plan om M25-turneringer i Florida i både denne og næste uge i Naples, hvilket forekommer fornuftigt i betragtning af, at erfaringerne fra flere af kampene på Challenger niveau tyder på, at det endnu ikke er det mest optimale at spille Challenger permanent.

Holger Vitus Nødskov Rune
Sportsfotograf.com

Michael Torpegaard har ikke fået en optimal start på 2020 efter nederlag i første kamp i både Challenger i Ny Kaledonien og 1. kvalrunde ved Australian Open, og da han mister 55 rangliste-point fra finalen ved en ATP Challenger i Cleveland sidste år, er der risiko for, at han ikke kan fastholde sin rangering i top 200.

Modstanderen i 1. runde i Dallas, 22-årige no. 208 Alejandro Tabilo (CHI) vandt 3 kvalkampe ved Australian Open, og desuden i 5. sæt i 1. runde af hovedturneringen mod en kvalspiller fra Columbia, inden han blev stoppet af selveste John Isner i 2. runde.
Alle kampe i ATP Challengers kan følges på Livestream.com/ATP.

Mikael Torpegaard, Davis Cup
Foto: Sportsfotograf.com.

Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 9. februar

Billedet (øverst): (PR) Vasek Pospisil (CAN) møder (1) Gael Monfils (FRA) i Finalen i Frankrig.

ATP 250, Pune – Tennistv.com, TV 2 Sport X

Centre Court 1 – start 1030cet
Double finale kamp (Bet365/Unibet)
NB 1230: Jiri Vesely (CZE) vs. (8) Egor Gerasimov (BLR)

=====

ATP 250, Montpellier – Tennistv.com

Court Patrice Dominguez – NB 1430:
(1) Gael Monfils (FRA) vs. Vasek Pospisil (CAN)

=====

ATP250, Cordoba Open (ARG) – Tennistv.com

Søndag’s program: 

Cancha Central – NB 2300:
(1) D. Schwartzman (ARG) vs. (3) C. Garin (CHI)

 


Uge 6

ATP 250, Tata Open Maharashtra, Pune (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

Deltagere: Paire, Berankis, Travaglia, Kwon, Sugita, Duckworth, Caruso, Gerasimov

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X

Spilleprogram søndag

Centre Court 1 – start 1030cet
Double finale kamp
NB 1230: Jiri Vesely (CZE) vs. (8) Egor Gerasimov (BLR)

Komplet scheduleLodtrækningResultater


ATP 250, Open Sud de France, Montpellier (FRA) – Hardcourt

Deltagere: Monfils, Goffin, Shapovalov, Dimitrov, Auger-Aliassime, Carreno Busta, Krajinovic, Humbert, Sinner, M. Ymer m.fl.

TV-dækning: Tennistv.com

Spilleprogram søndag 

Court Patrice Dominguez – start 1200cet
Double finale kamp
NB 1430: (1) Gael Monfils (FRA) vs. Vasek Pospisil (CAN)

Komplet scheduleLodtrækningResultater

Resultater (udvalgte)

Singles hovedturnering

R32: Mikael Ymer (SWE) vs. Jannik Sinner (ITA) 6-3, 6-4.
R16: (7) Filip Krajinovic (SRB) d. Mikael Ymer (SWE) 6-1, 6-1.

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. none
De har nu trukket sig fra doubles, Tim Puetz trak sig pga. sygdom.


ATP250, Cordoba Open (ARG) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Deltagere: Schwartzman, Pella, Garin, Djere, Ramos-Vinolas, Cuevas, Verdasco, Londero, m.fl.

TV-dækning: Tennistv.com (single)

Spilleprogram søndag (finaler)

Cancha Central – start 2100cet
Doubles kamp
NB 2300: (1) D. Schwartzman (ARG) vs. (3) C. Garin (CHI)

Komplet scheduleLodtrækningResultater


ATP Challenger (Uge 6)

$108K, Championships of Dallas, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)

[13] (170) Denis Istomin (UZB) – bye
(194) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (208) Alejandro Tabilo (CHI) 4-6, 3-6.
[2] (84) Andreas Seppi (ITA) – bye

Livestream.com/ATP


WTA Challenger (uge 6)


Davis Cup

Qualifiers 2020 – 6-7. marts

(1) Kroatien vs. Indien
Ungarn vs. (2) Belgien
Columbia vs. (3) Argentina
(4) USA vs. Uzbekistan
(5) Australien vs. Brasilien
(6) Italien vs. Korea
(7) Tyskland vs. Hviderusland
(8) Kazakhstan vs. Holland
Slovakiet vs. (9) Tjekkiet
(10) Østrig vs. Uruguay
(11) Japan vs. Ecuador
(12) Sverige vs. Chile

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland samt wildcards: Serbien og Frankrig er direkte til Davis Cup by Rakuten Finals 2020 sammen med de 12 vindere af Qualifiers


World Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Peru vs. Schweiz
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


World Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Paraguay vs. Sri Lanka
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Qualifiers 2020 – 7-8. februar 2020

Resultater efter fredagen’s kampe:

(1) USA vs. Letland 2-0
Holland vs. (2) Hviderusland 2-3.
(3) Rumænien vs. Rusland 2-3.
Brasilien vs. (4) Tyskland 0-4.
(5) Spanien vs. Japan 3-1.
(6) Schweiz vs. Canada 3-1.
(7) Belgien vs. Kazakhstan 3-1.
Slovakiet vs. (8) Storbritannien 3-1.

Fed Cup by BNP Paribas Finals – 14-19. April
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet

The bottom 8 nations (Letland, Holland, Rumænien, Brasilien, Japan, Canada, Kazakhstan, Storbritannien) will play the new Play-offs, which will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asia/Oceania, to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.


Group I Europe/Africa – 5-8. februar 2020
Event A (Tallin, Estland):
Group A: Ukraine, Kroatien, Bulgarien
Group B: Italien, Estland, Østrig, Grækenland
Oprykker: Ukraine, Italien
Nedrykker: Grækenland

Event B (Luxembourg):
Group A: Sverige, Serbien, Luxembourg
Group B: Polen, Tyrkiet, Slovenien
Oprykker: Serbien, Polen
Nedrykker: Luxembourg

Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet


Group II Europe/Africa – 4-7. februar 2020 Tali Tennis Centre, Helsinki

Resultater Fed-Cup fredag den 7. , i Opryknings kampe.

Danmark d. Tunesien 2-1.
Georgien d. Finland 2-1.

Resultater Fed-Cup torsdag den 6.

Egypten d. Danmark 2-1.
Finland d. Portugal 2-1
Georgien d. Tunesien 2-1.
Israel d. Moldavien 3-0

Resultater Fed-Cup onsdag den 5.

Danmark d. Portugal 3-0
Finland d. Egypten 3-0.
Georgien d. Moldavien 3-0.
Tunesien d. Israel 2-1.

Resultater Fed-Cup tirsdag den 4.

Danmark d. Finland 2-1.
Egypten d. Portugal 2-0.
Georgien d. Israel 2-1.
Tunesien d. Moldavien 3-0.

Final standing fra Fed Cup:

1) Denmark 3, 2-1, 6-3
2) Finland 3, 2-1, 6-3
3) Egypten 3, 2-1, 4-5
4) Portugal, 3, 0-3


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 6)

M25 (udvalgte)

M25, PALM COAST TENNIS OPEN, FL (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering

R32:
(850) Holger Vitus Nødskov Rune vs. (411) Nicolas Mejia (COL) 6-7(5), 6-7(4)


M15 (udvalgte)


ITF Women (uge 6)


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

W15, WORLD TENNIS TOUR CANCUN 2020 (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering

[wc] (1285) Olivia Gram (DEN) vs. [3] (502) Olivia Meliss (ITA) 1-6, 5-7.


ITF Junior (uge 6)

Grade 1, BRASIL JUNIORS CUP, Porte Alegre (BRA) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Girls singles hovedturnering

R64: (293) Clarine Lerby (NED) vs. (WC) (2444) Luciana Braga (BRA) 6-0, 6-1
R32: Clarine Lerby (NED) vs. [5] (77) Madison Sieg (USA) 4-6, 6-4, 6-1
R16: Clarine Lerby (NED) vs. (WC) (623) Asia Serafini (ITA) 6-4, 6-2
QF: Clarine Lerby (NED) vs. [14] (138) Noa Krznaric (CRO) 1-6, 7-5, 7-5
SF: Clarine Lerby (NED) vs. (244) Matilde Paoletti (ITA) 1-6, 0-6.

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 6)

Zone B G16 2020 Tennis Europe Winter Cups by HEAD, Puszczykowo (POL)

Danmark: Johanne Christine Svendsen, Rebecca Munk Mortensen, Natacha Schou – Kaptajn: Christian Camradt

6. februar – Pre-round
Danmark d. Georgien 3-0
WS2: Johanne Christine Svendsen vs. Sofiko Zeikidze 6-1, 6-0
WS1: Rebecca Munk Mortensen vs. Nutsa Tsintsadze 6-0, 6-1
WD: Rebecca/Natacha Schou vs. Like Bolkvadze/Zeikidze 6-4, 6-1

Hovedturnering – kvartfinale
Slovenien vs. (1) Kroatien 2-1
(4) Polen vs. Danmark 2-1
WS2: Rozalia Cruszczynska vs. Johanne Christine Svendsen 0-6, 6-3, 6-7(8)
WS1: Zuzanna Kubacha vs. Rebecca Munk Mortensen 57, 6-4, 6-1
WD: Gruszczynska/Kubacha vs. Rebecca/Johanne 6-4, 4-6, [10-7]
(3) Tjekkiet vs. Montenegro 3-0
(2) Slovakiet vs. Spanien 3-0

Semifinale
(4) Polen vs. Slovenien 3-0
(3) Tjekkiet vs. Slovakiet 2-1

Finale: Tjekkiet vs. Polen 2-0

Consolation – semifinale
Danmark vs. (1) Kroatien 3-0
WS2: Johanne Christine Svendsen vs. Lucija Ciric Bagaric 6-2, 6-1
WS1: Rebecca Munk Mortensen vs. Petra Marcinko 7-5, 6-2
WD: Natacha Schou/Johanne vs. Bagaric/Sara Svetac 6-1, 6-4
Spanien vs. Montenegro 2-1

Finale
Danmark vs. Spanien 2-1
WS2: Natacha Schou vs. Laura Guberna Arraiza 6-3, 6-3
WS1: Johanne Christine Svendsen vs. Ariana Geerlings 6-4, 6-1
WD: Rebecca Munk Mortensen/Johanne vs. Jordina Cegarra Ramirez/Geerlings 3-6, 4-6, [7-10]


Zone B G14 2020 Tennis Europe Winter Cups by HEAD, Rakovnik (CZE)

Danmark: Mille Mørk, Laura Brunkel, Frederikke Alberte Pape – Kaptajn: Mikkel Schultz

Hovedturnering – kvartfinale
Schweiz vs. (1) Serbien 2-1
(3/4) Tyskland vs. Danmark 3-0
WS2: Carolin Raschdorf vs. Laura Brunkel 6-1, 6-2
WS1: Josy Daems vs. Mille Mørk 6-2, 6-2
WD: Anna Linn Puls/Raschdorf vs. Mille/Frederikke 6-3, 3-6, [10-6]
(3/4) Israel vs. Norge 2-1
(2) Tjekkiet vs. Moldavien 3-0

Semifinale
(3/4) Tyskland vs. Schweiz 3-0
(2) Tjekkiet vs. (3/4) Israel 3-0

Finale
(2) Tjekkiet  vs. (3/4) Tyskland 2-1

Consolation – semifinale
Danmark vs. (1) Serbien 2-1
WS2: Frederikke Alberte Pape vs. Tara Mihaljevic 6-3, 6-1
WS1: Mille Mørk vs. Jovana Grujic 7-5, 1-6, 2-6
WD: Laura Brunkel/Frederikke vs. Grujic/Mia Ristic 6-4, 1-6, [10-7]
Norge vs. Moldavien 3-0

Finale
Danmark vs. Norge 2-0
WS2: Laura Brunkel vs. Emily Sartz Lunde 7-6(3), 6-1
WS2: Mille Mørk vs. Emilia Korseth 7-6(3), 6-3
WD: Laura/Frederikke Alberte Pape vs. Anna Louise Bjornestad/Korseth  Not played


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

 

<< tilbage