Mens topspillerne holder pause fra både WTA, ATP og Challengers er der fortsat international aktivitet hos både ITF og Tennis Europe

I de kommende uger bliver der næppe mange muligheder for at se tennis på hverken TV eller livestream, men Tennisavisen vil som hidtil fortsætte med at informere om resultater fra internationale turneringer under ITF og Tennis Europe, hvor der er danske deltagere.

18-årige Olga Helmi deltager i en 15K turnering i Thailand, hvor hun på papiret har fået en svær lodtrækning, idet hun i 1. runde møder 2. seedede.

15-årige Elmer Møller, der netop har vundet sin hidtil største titel ved en Grade 2 i Israel, deltager i endnu en israelsk turnering, som dog er den lidt lavere Grade 3, men mange af deltagerne er de samme som ugen før.

Der er mange danske deltagere en Grade 5 turnering under ITF i Stavanger, hvor der desuden afvikles en U14 Category 3 under Tennis Europe med et par danskere blandt deltagerne.

Endvidere afvikles en U14 Category 3 i Norrköping i Sverige, hvor der også er flere danske deltagere.

Desuden opdateres udvalgte resultater fra den prestigefyldte Grade 1 turnering Eddie Herr i Florida, hvor dansk-hollandske Christian Lerby deltager.
Holger Vitus Nødskov Rune var oprindelig også tilmeldt, men på grund af begrænsninger i antallet af turneringer inden han fylder 16 år sidst i april, er både Eddie Herr og Grade A turneringen Orange Bowl ugen efter fravalgt, så han stadig har mulighed for at deltage i 8 turneringer i de første 4 måneder af 2019.

Clara Tauson deltager i modsætning til sidste år heller ikke i de 2 turneringer i Florida, hvor både bl.a. vinderen af Junior Masters Clara Burel (FRA) og den 14-årige vinder af French Open Cori Gauf (USA) deltager.
Rettelse: Clara Burel, der søndag tabte finalen ved Grade A turneringen i Merida i Mexico, samt Cori Gauf har begge trukket sig fra Eddie Herr. Vinderen i Merida Diana Parry er seedet 9 i turneringen, hvor Alexa Noel (USA) er seedet 1 foran Qinwen Zheng (CHN)

Tilføjelse: Herunder kan man følge med på livestream fra flere baner ved AO 2019 Asia-Pacific Wilcard Play-Off, hvor vinderen hos både kvinder og mænd belønnes med et wildcard til Australian Open.
Blandt deltagerne er Shuai Peng, som tidligere var no. 14 på WTA-ranglisten, samt 17-årige Xin Yu Wang, der for få måneder siden var no. 2 på ITFs junior-rangliste.


AO 2019 Asia-Pacific Wilcard Play-Off, Zhuhai (CHN)

Resultater Women (udvalgte)

Finale
(1) Shuai Peng (CHN) vs. Kai Chen Chang (TPE) 6-2, 1-0 Ret’d

Semifinale
(1) Shuai Peng (CHN) vs. Xiaodi You (CHN) 6-2, 6-2
Kai Chen Chang (TPE) vs. Chihiro Muramatsu (JPN) 6-2, 1-6, [12-10]

Kvartfinale
(1) Shuai Peng (CHN) vs. Abigail Tere-Apisah (PNG) 6-3, 5-7, 6-0
Xiaodi You (CHN) vs. Ao Gai (CHN) 4-3 Ret’d
Chihiro Muramatsu (JPN) vs. (7) Pranjala Yadlapalli (IND) 6-2, 7-5
Kai Chen Chang (TPE) vs. (2) Su Jeong Jang (KOR) 3-6, 7-5, 7-5

1/8-finale
(1) Shuai Peng (CHN) vs. Miharu Imanishi (JPN) 6-0, 7-5
Abigail Tere-Apisah (PNG)  vs. (6) Hiroko Kuwata (JPN) 4-6, 6-4, 7-5
Xiaodi You (CHN) vs. (4) Peangtarn Plipuech (THA) 6-3, 6-4
Ao Gai (CHN) vs. (5) Mai Minokoshi (JPN) 6-2, 7-6(3)

(7) Pranjala Yadlapalli (IND) vs. Mana Ayukawa (JPN) 6-2, 2-6, 7-6(3) – W
Chihiro Muramatsu (JPN) vs. (3) Fang Ying Xun (CHN) 6-3, 6-3 – W
Kai Chen Chang (TPE) vs. (8) Xinyu Wang (CHN) 5-7, 6-4, 6-1 – W
(2) Su Jeong Janq (KOR) vs. Mai Hontama (JPN) 6-1, 6-2 – W

Resultater Men (udvalgte)

Finale
(3) Zhe Li (CHN) vs. (2) Zhang Ze (CHN) 1-6, 7-6(2), 6-4

Semifinale
(3) Zhe Li (CHN) vs. (1) Duckhee Lee (KOR) 7-6(5), 6-3
(2) Zhang Ze (CHN) vs. (6) Kaichi Uchida (JPN) 6-4, 6-1

Kvartfinale
(1) Duckhee Lee (KOR) vs. (7) Renta Tokuda (JPN) 6-4, 6-4
(3) Zhe Li (CHN) vs. (5) Yunseong Chung (KOR) 6-4, 6-4
(6) Kaichi Uchida (JPN) vs. Yu Hsiou Hsu (TPE) 6-2, 6-2
(2) Zhang Ze (CHN) vs. Colin Sinclair (NMI) 6-1, 6-1

1/8-finale
(1) Duckhee Lee (KOR) vs. Hanyi Liu (CHN) 6-1, 6-2
(7) Renta Tokuda (JPN) vs. Arjun Kadhe (IND) 76(3), 6-1
(3) Zhe Li (CHN) vs. Jie Cui (CHN) 7-6(6), 6-1
(5) Yunseong Chung (KOR) vs. Rigele Te (CHN) 7-6(1), 6-1

(6) Kaichi Uchida (JPN) vs. Tung-Lin Wu (TPE) 7-6(4), 5-7, 7-6(6)
Yu Hsiou Hsu (TPE) vs. (4) Tsung Hua Yang (TPE) 6-3, 6-1
Colin Sinclair (NMI) vs. (8) Di Wu (CHN) 6-2, 6-3
(2) Zhang Ze (CHN) vs. Sidharth Rawat (IND) 6-4, 6-2

Girls singles finale:
[1] (149) Yeon Woo Ku (KOR) vs. [2] (166) Zheng Hua Xiao (CHN) 6-3, 3-6, 6-2

Boys singles finale:
[5] (325) Hikaru Takeda (JPN) vs. [7] (567) Baoluo Zheng (CHN) 7-5, 4-6, 6-1

Den komplette schedule og resultater kan ses på https://awp.scorebuzzer.com/tennisaustralia2019


WTA

30. sec – 5. jan 2019: WTA International, Shenzhen Open (CHN)
31. dec – 6. jan 2019:
WTA International, ASB Classic, Auckland (NZL) – Caroline Wozniacki, m.fl.
WTA Premier, Brisbane International (AUS)


ATP

Uge 1 (31. dec)
ATP 250 Brisbane International presented by Suncorp (AUS)
ATP 250 Qatar ExxonMobil Open, Doha (QAT)
ATP 250 Tata Open Maharashtra, Pune (IND)


Team Event

Hopman Cup, Perth (AUS) (29. december – 5. januar)

Group A:
Tyskland (Alexander Zverev, Angelique Kerber)
Frankrig (Lucas Pouille, Alize Cornet)
Australien (Matt Ebden, Ashleigh Barty)
Spanien (David Ferrer, Garbine Muguruza)

Group B:
USA (Frances Tiafoe, Serena Williams)
Schweiz (Roger Federer, Belinda Bencic)
Grækenland (Stefanos Tsitsipas, Maria Sakkari)
Storbrittanien (Cameron Norrie, Katie Boulter)


Fed Cup

09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL): 1.Rusland, 3.Ukraine, 6.Polen, 7.Estland, 9.Bulgarien, 11.Danmark, 13.Sverige
Group B: Bath (GBR): 2.Storbrittanien, 4.Serbien, 5.Kroatien, 8.Ungarn, 10.Tyrkiet, 12.Grækenland, 14.Georgien, 15.Slovenien


Davis Cup 2019

World Group

Kvalifikation 1-2. februar 2019
Brasilien vs. Belgien, Uzbekistan vs. Serbien, Australien vs. Bosnien-Herzegovina, Indien vs. Italien, Tyskland vs. Ungarn, Schweiz vs. Rusland, Kazakhstan vs. Portugal, Tjekkiet vs. Holland, Columbia vs. Sverige, Østrig vs. Chile, Slovakiet vs. Canada, Kina vs. Japan

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere (fra 1-2. februar)


Group II Europe/Africa Zone

16 nationer (april eller september 2019):
Nedrykkere fra Group I: Hviderusland, Sydafrika
Fortsat Group I: Marokko, Zimbabwe, Danmark, Litauen, Luxembourg, Slovenien, Norge, Estland, Rumænien, Egypten
Oprykkere fra Group III: Montenegro, Monaco, Kenya, Namibia


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (2019
)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Women:
$15.000, G&V HOSPITAL CUP, Solarino (ITA) – Carpet
Men:
$15.000, GD Tennis Cup, Antalya (TUR) – Grus
$15.000, Digicall Futures, Stellenbosch (RSA) – Hardcourt
$15.000, DOM F1 PARQUE DEL ESTE, Santa Domingo (DOM) – Hardcourt

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 48)

$15.000, DOM F1 PARQUE DEL ESTE, Santa Domingo (DOM) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q64: Alexander Schou (DEN) vs. Osviel Turino (CUB) 5-7, 2-6 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 48)

$15.000, Cal-Comp and XYZ Printing ITF Pro Circuit Series 2018 15K#W3 (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Singles hovedturnering

R32: (861) Olga Helmi (DEN) vs. [2] (658) Aldila Sutjiadi (INA) 1-7, 5-7 (tirsdag)

Doubles

1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Sakura Hosogi (JPN) vs. (WC) Himeno Sakatsume (JPN)/Apichaya Runglerdkriangkrai (THA) 2-6, 6-7(9) (tirsdag)

<< tilbage)


ITF Junior (udvalgte uge 48)

Grade 1, Eddie Herr International Junior Championship, Florida (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Facebook: https://www.facebook.com/EddieHerrTennis/

Boys singles hovedturnering

R64 (udvalgte)
[1] (4) Adrian Andreev (BUL) vs. (59) Drew Baird (USA) 6-0, 6-3
(136) Arthur Craig Pantino (PHI) vs. (100) Christian Lerby (NED) 0-6, 7-6(6), 6-4
(102) Cezar Cretu (ROU) vs. (54) Luciano Tacchi (ARG) 6-1, 6-4
[16] (51) Emilio Nava (USA) vs. (74) Shunsuke Mitsui (JPN) 6-3, 6-1

(113) Mathys Erhard (FRA) vs. [12] (42) Otto Virtanen (FIN) 6-1, 6-1
[8] (37) Jonas Forejtek (CZE) vs. (123) Daniil Glinka (EST) 6-2, 6-2

(WC) (185) Andres Martin (USA) vs. [4] (19) Nick Hardt (DOM) 6-0, 7-5
[14] (47) Sergey Fomin (UZB) vs. (120) James Story (GBR) 7-6(5), 7-5

[9] (39) Tyler Zink (USA) vs. (97) Bora Sengul (TUR) 6-1, 6-1
[7] (36) Valentin Royer (FRA) vs. (76) Adir Kalender (CRO) 6-4, 6-2
==
(61) Harry Wendelken (GBR) vs. [5] (24) Gauthier Onclin (BEL) 6-7(9), 6-4, 7-5
(77) Zane Kahn (USA) vs. [10] (40) Harold Mayot (FRA) 6-4, 6-4

[13] (44) Eliot Spizzirri (USA) vs. (Q) Cleeve Harper (CAN) 6-0, 6-2
[3] (15) Filip Cristian (ROU) vs. (122) Lilian Marmousez (FRA) 4-6, 6-1, 6-2

[6] (31) Anton Matusevich (GBR) vs. (98) Toby Alex Kodat (USA) 7-6(5), 6-1
(82) Taha Baadi (CAN) vs. (65) Gustaf Strom (SWE) 4-6, 6-4, 7-5
(131) Sebastian Rodriguez (PER) vs. (111) Filip Kolasinski (POL) 7-6(4), 6-3
[11] (41) Govind Nanda (USA) vs. (128) Pierre Malan (RSA) 6-1, 6-2

(Q) (571) Max Westphal (FRA) vs. [15] (50) Simon Anthony Ivanov (BUL) 6-1, 2-0 Ret’d
[2] (8) Nicolas Mejia (COL) vs. (SE) (161) Juan Bautista Torres (ARG) 6-0, 6-1

R32
[1] (4) Adrian Andreev (BUL) vs. (136) Arthur Craig Pantino (PHI) 6-1, 6-4
[16] (51) Emilio Nava (USA) vs. (102) Cezar Cretu (ROU) 7-6(5), 6-4
(57) Jacob Fearnley (GBR) vs. (113) Mathys Erhard (FRA) 4-6, 6-4, 6-4
(64) Mateus De Carvalho Cardoso Alves (BRA) vs. [8] (37) Jonas Forejtek (CZE) 6-4, 6-1

(Q) (112) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) vs. (WC) (185) Andres Martin (USA) 6-4, 6-3
[14] (47) Sergey Fomin (UZB) vs. (Q) (632) Aidan Mayo (USA) 7-5, 6-2
[9] (39) Tyler Zink (USA) vs. (110) Liam Draxl (CAN) 6-1, 6-3
[7] (36) Valentin Royer (FRA) vs. (WC) (174) Alexander Lee (USA) 6-2, 1-6, 6-2
==
(61) Harry Wendelken (GBR) vs. (WC) (495) Jacob Bullard (USA) 6-4, 6-0
(77) Zane Kahn (USA) vs. (56) Natan Rodrigues (BRA) 6-3, 6-3
(132) Andrew Paulson (CZE) vs. [13] (44) Eliot Spizzirri (USA) 4-6, 6-3, 6-4
[3] (15) Filip Cristian (ROU) vs. (WC) (319) Martin Damm (USA) 6-4, 6-3

[6] (31) Anton Matusevich (GBR) vs. (82) Taha Baadi (CAN) 6-2, 6-3
[11] (41) Govind Nanda (USA) vs. (131) Sebastian Rodriguez (PER) 4-6, 6-3, 6-0
(Q) (571) Max Westphal (FRA) vs. (WC) (222) Daiki Yoshimura (JPN) 6-1, 6-2
[2] (8) Nicolas Mejia (COL) vs. (152) Joao Ferreira (BRA)  6-0, 6-1

1/8-finale
[16] (51) Emilio Nava (USA) vs. [1] (4) Adrian Andreev (BUL) 7-5, 7-5
(64) Mateus De Carvalho Cardoso Alves (BRA) vs. (57) Jacob Fearnley (GBR) 6-1, 6-4
(Q) (112) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) vs. [14] (47) Sergey Fomin (UZB) 6-2, 6-3
[7] (36) Valentin Royer (FRA) vs. [9] (39) Tyler Zink (USA) 6-3, 6-3
==
(77) Zane Kahn (USA) vs. (61) Harry Wendelken (GBR) 6-3, 3-0 Ret’d
[3] (15) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (132) Andrew Paulson (CZE) 6-3, 6-0
[6] (31) Anton Matusevich (GBR) vs. [11] (41) Govind Nanda (USA) 6-2, 7-6(3)
[2] (8) Nicolas Mejia (COL) vs. (Q) (571) Max Westphal (FRA) 6-2, 6-2

Kvartfinale
[16] (51) Emilio Nava (USA) vs. (64) Mateus De Carvalho Cardoso Alves (BRA) 4-6, 6-4, 6-4
(Q) (112) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) vs. [7] (36) Valentin Royer (FRA) 6-3, 6-2
[3] (15) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (77) Zane Kahn (USA) 6-4, 3-1 Ret’d
[2] (8) Nicolas Mejia (COL) vs. [6] (31) Anton Matusevich (GBR) 7-6(8), 6-2

Semifinale
[16] (51) Emilio Nava (USA) vs. (Q) (112) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) 5-7, 6-1, 6-2
[2] (8) Nicolas Mejia (COL) vs. [3] (15) Filip Cristian Jianu (ROU) 4-6, 6-2, 6-1

Finale
[16] (51) Emilio Nava (USA) vs. [2] (8) Nicolas Mejia (COL)

Girls singles hovedturnering

R64 (udvalgte)
[1] (14) Alexa Noel (USA) vs. (710) Isabella Kruger (RSA) 6-1, 6-2
[6] (28) Kamilla Bartone (LAT) vs. (LL) (752) Tara Wurth (CRO) 6-4, 6-3

(123) Alice Tubello (FRA) vs. [4] (24) Margaryta Bilokin (UKR) 6-0, 6-2
[5] (26) Elizabeth Mandlik (USA) vs. (83) Natsumi Kawaguchi (JPN) 6-3, 6-4
==
[7] (32) Sohyun Park (KOR) vs. (118) Rut Galindo (GUA) 6-1, 6-1
[9] (36) Diane Parry (FRA) vs. (WC) (1068) Reese Brantmeier (USA) 7-6(4), 6-1
[16] (53) Georgia Drummy (IRL) vs. (WC) (209) Sanyukta Gawande (USA) 7-6(6), 6-2
[3] (22) Lea Ma (USA) vs. (168) Olympe Lancelot (FRA) 6-4, 6-0

[8] (35) Lulu Sun (SUI) vs. (179) Natasha Subhash (USA)
(131) Elsa Jacquemot (FRA) vs. [10] (40) Sada Nahimana (BDI) 6-3, 6-4
[13] (47) Gabriella Price (USA) vs. (59) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-1, 3-6, 7-6(6)
[2] (15) Qinwen Zheng (CHN) vs. (76) Emma Navarro (USA) 6-1, 6-0

R32
[1] (14) Alexa Noel (USA) vs. (93) Diana Khodan (UKR) 6-2, 6-4
[15] (49) Yasmine Mansouri (FRA) vs. (WC) (499) Katrina Scott (USA) 6-3, 6-4
[11] (43) Adrienn Nagy (HUN) vs. (Q) (329) Alexandra Yepifanova (USA) 5-7, 6-2, 7-5
[6] (28) Kamilla Bartone (LAT) vs. (Q) (169) Mara Guth (GER) 6-2, 6-3

(123) Alice Tubello (FRA) vs. (109) Anna Hertel (POL) 6-2, 6-2
(Q) (274) Abigail Forbes (USA) vs. (58) Helene Pellicano (MLT) 6-3, 7-5
[12] (44) Loudmilla Bencheikh (FRA) vs. (74) Kacie Harvey (USA) 6-3, 6-2
[5] (26) Elizabeth Mandlik (USA) vs. (Q) (211) Alexandra Vecic (GER) 7-5, 6-2
==
[7] (32) Sohyun Park (KOR) vs. (WC) (212) Hina Inoue (USA) 6-3, 6-0
[9] (36) Diane Parry (FRA) vs. (WC) (412) Linda Fruhvirtova (CZE) 0-6, 6-3, 6-3
[16] (53) Georgia Drummy (IRL) vs. (67) Ana Geller (ARG) 2-6, 6-2, 7-5
(126) Maria Shusharina (RUS) vs. [3] (22) Lea Ma (USA) 7-6(2), 6-2

[8] (35) Lulu Sun (SUI) vs. (85) Dana Guzman (PER) 6-1, 6-1
(100) Kylie Collins (USA) vs. (131) Elsa Jacquemot (FRA) 3-6, 7-6(6), 6-1
[13] (47) Gabriella Price (USA) vs. (55) Himari Sato (JPN) 7-6(5), 6-3
[2] (15) Qinwen Zheng (CHN) vs. (86) Manon Leonard 5-7, 7-5, 6-4

1/8-finale
[1] (14) Alexa Noel (USA) vs. [15] (49) Yasmine Mansouri (FRA) 6-2, 7-5
[6] (28) Kamilla Bartone (LAT) vs. [11] (43) Adrienn Nagy (HUN) 3-6, 6-4, 7-6(4)
(123) Alice Tubello (FRA) vs. (Q) (274) Abigail Forbes (USA) 6-2, 6-1
[5] (26) Elizabeth Mandlik (USA) vs. [12] (44) Loudmilla Bencheikh (FRA) 3-6, 6-4, 6-1
==
[9] (36) Diane Parry (FRA) vs. [7] (32) Sohyun Park (KOR) 6-2, 6-1
[16] (53) Georgia Drummy (IRL) vs. (126) Maria Shusharina (RUS) 6-7(2), 6-4, 6-3
[8] (35) Lulu Sun (SUI) vs. (100) Kylie Collins (USA) 6-3, 6-3
[2] (15) Qinwen Zheng (CHN) vs. [13] (47) Gabriella Price (USA) 6-2, 6-1

Kvartfinale
[6] (28) Kamilla Bartone (LAT) vs. [1] (14) Alexa Noel (USA) 7-6(5), 6-3
[5] (26) Elizabeth Mandlik (USA) vs. (123) Alice Tubello (FRA) 2-6, 6-4, 7-5
[16] (53) Georgia Drummy (IRL) vs. [9] (36) Diane Parry (FRA) 6-3, 6-3
[2] (15) Qinwen Zheng (CHN) vs. [8] (35) Lulu Sun (SUI) 6-2, 6-0

Semifinale
[5] (26) Elizabeth Mandlik (USA) vs. [6] (28) Kamilla Bartone (LAT) 6-2, 7-5
[2] (15) Qinwen Zheng (CHN) vs. [16] (53) Georgia Drummy (IRL) 4-1 Ret’d

Finale
[5] (26) Elizabeth Mandlik (USA) vs. [2] (15) Qinwen Zheng (CHN)


Grade 3, Ramat Hasharon Open in Memory of Jack Baron (ISR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: (305) Elmer Møller (DEN) vs. (300) Filip Misolic (AUT) 6-4, 4-6, 6-2
1/8-finale: Elmer Møller vs. (314) Leyton Rivera (NOR) 6-4, 6-3
Kvartfinale: Elmer Møller vs. (345) Hamad Medjedovic (SRB) 2-6, 6-3, 1-6 (onsdag)
Semifinale:
[1] (101) Dominic Stephan Stricker (SUI) vs. [4] (164) Stijn Pel (NED) 6-3, 4-6, 7-5
(345) Hamad Medjedovic (SRB) vs. (403) Jerome Kym (SUI) 6-3, 6-2

Finale: [1] (101) Dominic Stephan Stricker (SUI) vs. (345) Hamad Medjedovic (SRB) 6-2, 2-0 Ret’d


Grade 5, Stavanger ITF (NOR) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q64:
[3] (2530) Tobias Bo Kudsk (DEN) – bye
Julius Kostopoulos (DEN) – bye

Q32
Tobias Bo Kudsk vs. Marco Ratchoff (SWE) 6-4, 6-2
Julius Kostopoulos vs. Anders Parr (NOR) 6-0, 6-3

QFi:
Tobias Bo Kudsk vs. Aljaz Jeran (SLO) 1-6, 2-6 (mandag)
Julius Kostopoulos vs. [4] (2530) Ethan Blot (SWE) 2-6, 3-6 (mandag)

Boys singles hovedturnering

R64
[1] (418) Carl Emil Overbeck (DEN) – bye
(1845) Richard Biagiotti (DEN) vs. (2075) Geni Inoue (JPN) 6-2, 6-3
(1448) Gustav Theilgaard (DEN) vs. (2530) Linus Videhult (SWE) 6-1, 6-2
(LL) (2530) Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. (2260) Milo Gazivoda (MNE) 6-3, 6-4

R32
Carl Emil Overbeck vs. (WC) Ondrej Horak (CZE) 6-1, 6-4
Richard Biagiotti (DEN) vs. [5] (563) Casper Christensen (NOR) 6-7(5), 5-7 (onsdag)
Gustav Theilgaard (DEN) vs. [11] (945) Felix Nordby (NOR) 7-5, 6-1
Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. [2] (457) Herman Hoeyeraal (NOR) 1-6, 0-6 (onsdag)

1/8-finale
Carl Emil Overbeck vs. [15] (1195) Sebastian Abboud (SWE) 6-4, 7-6(8)
Gustav Theilgaard (DEN) vs. [7] (621) Peter Alam (GBR) 2-6, 6-7(2)

Kvartfinale: Carl Emil Overbeck vs. [6] (609) Szymon Kielan (POL) 3-6, 4-6 (fredag)

Boys doubles

R32
(5) Carl Emil Overbeck (DEN)/Sebastian Abboud (SWE) – bye
Julius Kostopoulos (DEN)/Viggo Grondahl (SWE) vs. Anton Stendal/Adrian Luddeckens (SWE) 3-6, 1-6 (ons)
Tobias Bo Kudsk (DEN)/Milo Gazivoda (MNE) vs. Herman Aure/Max Bakken (NOR) 6-1, 7-5
Gustav Theilgaard/Richard Biagiotti (DEN) vs. Jakub Federowicz (POL)/Ondrej Horak (CZE) 4-6, 6-1, [7-10]

1/8-finale
Overbeck/Abboud vs. Christopher Borresen/Jonathan Berling (NOR) 2-6, 7-5, [10-8]
Kudsk/Gazivoda vs. (3) Peter Alam (GBR)/Tomasz Frankowski (POL) – walkover

Kvartfinale
Overbeck/Abboud vs. (1) Roni Rikkonen (FIN)/Herman Hoeyeraal (NOR) 1-6, 2-6 (fredag)
Kudsk/Gazivoda vs. (6) Olle Wallin (SWE)/Rik Muller (NED) 0-6, 1-6 (fredag)

Girls singles kvalifikation

Q16: Laura Alsing Juul (DEN) vs. Brooke Pintsuk (GER) 6-4, 1-6, 6-3
QFi: Laura Alsing Juul vs. (WC) Madalina Josan (MDA) 6-2, 2-6, 3-6 (mandag)

Girls singles hovedturnering

R64
(2288) Ida Hasselbalch (DEN) vs. (1347) Patricija Paukstyte (LTU) 1-6, 2-6 (tirsdag)
(1841) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (Q) (2888) Maria Fernanda Morales (SWE) 6-7(5), 6-3, 6-3

R32: Martha Elisa Stemann vs. [15] (1132) Fausta Zykute (LTU) 0-6, 3-6 (onsdag)

Girls doubles

R32: Ida Hasselbalch/Martha Elisa Stemann (DEN) vs. Emilia Salo/Emilia Hartman (FIN) 1-6, 3-6

<< tilbage



Tennis Europe (udvalgte uge 47)

Category 3, Stavanger Open TE U14 (NOR) – Hardcourt

U14 Boys singles hovedturnering

R32:
[7] (232) Ervin Mesic (DEN) vs. (663) Gabriel Jornert (SWE) 6-0, 6-3
(WC) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [2] (100) Mikalai Bankou (BLR) 2-6, 2-6

1/8-finale: Ervin Mesic vs. (Q) (394) Nyo Van Dyck (BEL) 6-1, 6-4
Kvartfinale: Ervin Mesic vs. (Q) (765) Thomas Gerbaud (FRA) 6-0, 6-1
Semifinale: Ervin Mesic vs. [1] (69) Edas Butvilas (LTU) 5-7, 6-3, 6-2
Finale: Ervin Mesic vs. [8] (241) Arthur Gea (FRA) 6-3, 6-4

U14 Boys doubles

1/8-finale
(4) Ervin Mesic (DEN)/Henrik Villanger (NOR) vs. Achilefs Rafail Kousaridis (GRE)/Vladimir Kravec (SVK) 6-0, 6-1
Cornelius Alexander Shalmi (DEN)/Henry Ronnberg (SWE) vs. Arthur Gea/Paul Barbier Gazeu (FRA) 0-6, 3-6 (tirsdag)

Kvartfinale: Mesic/Villanger vs. Christian Teszari (ROU)/Arnaud Ducrot Di Giacomo (FRA) 6-1, 6-3
Semifinale: Mesic/Villanger vs. (2) Edas Butvilas (LTU)/Oliver Byskata (FIN) 7-5, 5-7, [10-4]
Finale: Mesic/Villanger vs. Kristoffer Dalbak/Sturle Hoff Skigelstrand (NOR) 6-2, 6-0

TE/ITF Junior: Ervin Mesic vinder både single og double i Stavanger

 


Category 3, Norrkoping Elite Hotels Junior Open (SWE) – Hardcourt

U14 Boys singles kvalifikation

Q32
[2] (532) Alexander Borup (DEN) – bye
[10] (1010) Kristoffer Poedenphant (DEN) – bye

Q16:
Alexander Borup vs. Elias Muller (SWE) 6-0, 6-0
Kristoffer Poedenphant vs. Karl Fredrik Bellander Soderstrom (SWE) 6-4, 7-5 (søndag)

QFi: Alexander Borup vs. Arvid Hallgren (SWE) 6-3, 5-7, 6-3

U14 Girls singles kvalifikation

Q16: [5] (1119) Sarafina Oliva Hansen (DEN) vs. Tuva Frederiksson (SWE) 6-1, 7-5
QFi: Sarafina Olivia Hansen vs. Tilda Grenestam (SWE) 6-1, 6-2

U14 Boys singles hovedturnering

R32:
(Q) (532) Alexander Borup (DEN) vs. (WC) Noa Forste Dinell (SWE) 5-7, 6-1, 0-6 (mandag)
(485) Johan August Mottlau (DEN) vs. (WC) Samuel Rovai (SWE) 6-2, 6-4

1/8-finale: Johan August Mottlau vs. [6] (232) Clement Kubiak (FRA) 1-6, 1-6

U14 Boys doubles

1/8-finale: Alexander Borup (DEN)/Fryderyk Lechno-Wasiutynski (POL) vs. (WC) Petter Lindquist/Elias Muller (SWE) 6-1, 6-0
Kvartfinale: Borup/Lechno-Wasiutynski vs. (2) Clement Kubiak/Tiago Pires Antonio (FRA) 3-6, 2-6 (onsdag)

U14 Girls singles hovedturnering

R32
(Q) (1119) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (810) Matea Dapcevska (SWE) 1-6, 3-6 (man)
[4] (155) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (Q) Bella Bergkvist Larsson (SWE) 6-1, 6-0
[7] (231) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (WC) (984) Stina Larsson (SWE) 2-6, 0-6 (man)
(699) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [3] (155) Daria Gorska (POL) 2-6, 5-7 (man)
(470) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) Clara Tillstrom (SWE) 6-3, 6-1

1/8-finale
Zoe Du Pasquier Jensen vs. (363) Valeriia Krokhotina (RUS) 7-6(4), 6-0
Rebecca Munk Mortensen vs. [6] (204) Asta Miettinen (FIN) 7-5, 6-2

Kvartfinale
Zoe Du Pasquier Jensen vs. [5] (172) Kamila Poplawska (POL) 3-6, 6-3, 6-2
Rebecca Munk Mortensen vs. [2] (69) Lola Radivojevic (SRB) 2-6, 5-7 (onsdag)

Semifinale: Zoe Du Pasquier Jensen vs. [8] (243) Maelie Monfils (FRA) 3-6, 4-6 (torsdag)

U14 Girls doubles

1/8-finale:
Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) vs. Adelisa Kahriman/Hilma Sederlin (SWE) 6-4, 7-5
(3) Emilie Just-Bomholt/Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) – bye
Vilma Krebs Hyllested (DEN)/Ella Sigfrid (SWE) vs. Matea Dapcevska/Melliz Petkova Mustafa (SWE) 7-5, 3-6, [10-7]

Kvartfinale
Mortensen/Bjork vs. (1) Malwina Rowinska/Daria Gorska (POL) 1-6, 2-6 (ons)
Just-Bomholt/Jensen vs. Stina Larsson/Lisen Rinman (SWE) 4-6, 6-4, [8-10] (ons)
Hyllested/Sigfrid vs. (2) Kamila Poplawska (POL)/Lola Radivojevic (SRB) 1-6, 1-6 (ons)


Category 3, Vilnius tennis academy decennial cup 2018, Beata Zykiene (LTU) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

U12 Boys singles kvalifikation

Q16: Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Ruslan Kastsiukevich (BLR) 6-4, 6-1
QFi: Alexander Nordal Clausen vs. Tomasz Berkieta (POL) 7-6(6), 2-6, 0-6

U12 Boys singles hovedturnering

R32: (LL) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (Q) Matiss Ulmanis (LAT) 6-0, 6-2
1/8-finale: Alexander Nordal Clausen vs. Georg Strasch (EST) 3-6, 4-6 (tirsdag)

U12 Boys doubles

1/8-finale: Alexander Nordal Clausen (DEN)/Albert Widell (SWE) vs. Artur Gevorkjan/Augustas Vasiliauskas (LTU) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Clausen/Widell vs. Lukas Kristianson (EST)/Leo Stenlund (FIN) 3-6, 6-2, [7-10] (onsdag)


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage