Fra tirsdag vil der være størst international fokus på de bedste unge ATP-spillere, og i weekenden afvikles Fed Cup finalen mellem Tjekkiet og USA. På WTA-touren har spillerne fra "mellemgruppen" taget hul på den nye sæson

Efter WTA Finals i Singapore for mere end en uge siden indledte de fleste topspillere en tiltrængt turnerings-pause, hvor de formentlig slapper af og holder ferie, inden forberedelserne til den næste sæson påbegyndes.
Caroline Wozniacki har på sin Twitter-profil illustreret den “glidende overgang” til hendes off-season.

hvor hun lever op til rollen som “Miss Sunshine”

samt forsøger at få Det Skæve Tårn i Pisa til at stå lodret

Udover top 8, kan alle spillerne i top 20 efter afslutningen på WTA Elite Trophy i Zhuhai i sidste uge ligeledes afslutte 2017-sæsonen, men flere af de øvrige top 100 spillerne har allerede taget hul på den nye sæson, når man betragter det ud fra ranglisten, idet point optjent resten af 2018 tæller til racelisten for den kommende sæson, selvom der næsten er 2 måneder til 2019-sæsonen for alvor starter

Det gælder blandt andet 29-årige Evgeniya Rodina (RUS), der er no. 87 på WTA-ranglisten, hvor hun er den spiller, der har deltaget i flest turneringer.
I 35 turneringer er det blevet til 28 sejre og 32 nederlag. Desuden har hun deltaget i double ved 10 turneringer.

Rodina når sjældent langt i turneringerne, som har været en blanding af ITF og WTA-turneringer, men hun havde stor succes ved Wimbledon, hvor hun overraskende nåede 1/8-finalen efter 3 sejre i både kvalifikationen og hovedturneringen, hvor hun i 3. runde vandt over Madison Keys (USA), inden hun tabte til den senere finalist Serena Williams (USA).
Selvom Rodina spiller mange kampe, tog hun sig også tid til at spille tennis med børnene under Wimbledon.

Evgeniya Rodina
© 2018 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Evgeniya Rodina

Ligesom det var tilfældet i Mumbai i sidste uge, er turneringen ENGIE Open de Limoges i Frankrig i den beskedne $125.000 kategori, men trods det sene tidspunkt på sæsonen deltager mange spillere fra top 100, heriblandt 1. seedede 30-årige no. 24 Mihaela Buzarnescu (ROU), der har fået wildcard.
Buzarnescu vandt for 3 måneder siden overraskende en WTA Premier turnering i San Jose, og hun har to gange vundet over Elina Svitolina (UKR), der netop har vundet WTA Finales i Singapore.

Også 34-årige Vera Zvonareva (RUS), der for 8 år siden var no. 2 på WTA-ranglisten, mens Caroline Wozniacki var no. 1, deltager i turneringen, hvor også etablerede navne som franskmændene Alize Cornet og Pauline Parmentier samt rumænerne Ana Bogdan og Monica Niculescu deltager.

Turneringen fra Limoges kan følges på WTATV.com

Next Gen ATP Finals gennemføres for anden gang

På Tennistv.com kan man fra tirsdag følge Next Gen ATP Finals, som afvikles for anden gang med de 7 højst rangerede spillere indtil 21 år på ATP-ranglisten samt en enkelt deltager, der har wildcard.
Da hverken Alexander Zverev (GER) eller Denis Shapovalov (CAN), som er henholdsvis no. 1 og 3 på “Race to Milan”, deltager i turneringen, blev der plads til både listens no. 8 og 9, Jaume Munar (ESP) og Hubert Hurkacz (HUN).
20-årige Liam Caruana (USA), der er no. 622 på ATP-ranglisten, fik den sidste plads med et wildcard.

Turneringen afvikles i 2 puljer (Group A og B), som afvikles tirsdag-torsdag, hvorefter no. 1 og 2 går videre til semifinale om fredagen, og lørdag afvikles finalen.

Turneringen afvikles efter helt specielle regler, hvor kampene spilles bedst a 5 sæt, hvor der spilles til 4 med tiebreak ved 3-3, og der spilles med noAd ved 40-40, så partiet afgøres på næste bold.

Desuden er der kortere tid til opvarmning, da kampene starter 4 minutter efter, at spillerne er gået på banen.

En Shot Clock skal sikre, at den tilladte tid mellem duellerne og efter hvert sæt samt ved medical timeout overholdes.

Spillerne får stillet et “Towel Rack” til rådighed, hvor de kan hænge deres håndklæde, som boldbørnene ikke skal overrække til dem, og publikum kan frit gå ind og ud under spillet, så der skabes en afslappet fan-venlig atmosfære.

Fed Cup finale mellem Tjekkiet og USA i weekenden

I weekenden 10-11. november afvikles Fed Cup finalen i O2 Arena i Prag, hvor hjemmebane-favoritterne fra Tjekkiet stiller med så stærke navne som no. 7 Petra Kvitova og no. 8 Karolina Pliskova i singlerne og med Katerina Siniakova og Barbora Strycova, som er henholdsvis no. 1 og 5 på ranglisten i double.

De forsvarende mestre fra USA spiller uden flere af de højst rangerede på WTA-ranglisten, idet de repræsenteres af no. 35 Danielle Collins, no. 48 Sofia Kenin, no. 63 Alison Riske og Nicole Melichar, der er no. 15 i double.

Finalen kan følges på https://video.fedcup.com/

Tilføjelse: Karolina Pliskova har meldt afbud med en skade, og derfor forventes det, at Barbora Krejcikova, der sammen med Katerina Siniakova var i double-finalen ved WTA Finals i Singapore, træder ind i Tjekkiets trup. Petra Kvitova har været syg og er derfor ikke med i morgen lørdag.

Frederik Løchte og japansk makker i Knoxville

Det lykkedes ikke for Frederik Løchte Nielsen at vinde double-titel no. 60, da han sammen med sin japanske makker Toshihide Matsui (JPN) tabte finalen i Charlottesville, men i denne uge gør de et nyt forsøg i Knoxville.

Mikael Torpegaard forsøgte at kvalificere sig til turneringen i single, men han fik ikke den bedste lodtrækning, da han i 1. kvalrunde trak sin svenske navnebror Mikael Ymer, som vandt 7-6(5), 7-5 i en jævnbyrdig kamp, hvor Torpegaard havde sætbold i 1. sæt og førte med break i 2. sæt, men svenskeren var skarpest på de afgørende bolde.


Uge 45

WTA $125K, ENGIE Open de Limoges (FRA) – Hardcourt

TV-dækning: WTATV.com

Deltagere: Buzarnescu, Cornet, Parmentier, Bogdan, Niculescu, T. Maria, Rodina, Alexandrova, m.fl.

Resultater (udvalgte)

Finale: (8) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (7) Evgeniya Rodina (RUS) 6-2, 6-2

Semifinale
(7) Evgeniya Rodina (RUS) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 3-0 Ret’d
(8) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 7-5

Kvartfinale
Margarita Gasparyan (RUS) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-4, 6-2
(8) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (3/WC) Pauline Parmentier (FRA) 7-5, 6-1
Vera Zvonareva (RUS) vs. (6) Tatjana Maria (GER) 6-2, 6-7(3), 6-4
(7) Evgeniya Rodina (RUS) vs. (4) Ana Bogdan (ROU) 6-3, 6-4

1/8-finale
Anna Blinkova (RUS) vs. Mandy Minella (LUX) 6-1, 6-1
Margarita Gasparyan (RUS) vs. (5) Monica Niculescu (ROU) 6-7(2), 6-2, 6-3
(4) Ana Bogdan (ROU) vs. Jamie Loeb (USA) 6-2, 7-6(4)
(7) Evgeniya Rodina (RUS) vs. (Q) Audrey Albie (FRA) 6-1, 6-4

(8) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Renata Voracova (CZE) 6-4, 6-3
(3/WC) Pauline Parmentier (FRA) vs. Tamara Korpatsch (GER) 6-2, 6-3
(6) Tatjana Maria (GER) vs. (WC) Katerina Zavatska (UKR) 6-2, 5-7, 6-2
Vera Zvonareva (RUS) vs. (WC) Timea Bacsinszky (SUI) 6-3, 6-2

R32:
Mandy Minella (LUX) vs. (1/WC) Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-4, 5-7, 6-4
Anna Blinkova (RUS) vs. Paula Badosa Gibert (ESP) 4-6, 6-2, 6-0
Magarita Casparyan (RUS) vs. (Q) Marina Melnikova (RUS) 6-3, 6-3
(5) Monica Niculescu (ROU) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 7-5, 6-3
(4) Ana Bogdan (ROU) vs. (Q) Greta Arn (HUN) 6-2, 7-5
Jamie Loeb (USA) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-2, 6-4
(Q) Audrey Albie (FRA) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 7-5, 7-6(7)
(7) Evgeniya Rodina (RUS) vs. Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-1, 6-2

(8) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Olga Govortsova (BLR) 6-4, 6-7(3), 6-2
(Q) Renata Voracova (CZE) vs. Alexandra Dulgheru (ROU) 6-7(4), 6-1, 6-1
Tamara Korpatsch (GER) vs. Rebecca Sramkova (SVK) 2-6, 7-5, 6-2
(3/WC) Pauline Parmentier (FRA) vs. Fiona Ferro (FRA) 7-5, 6-2
(6) Tatjana Maria (GER) vs. (WC) Chloe Paquet (FRA) 6-1, 6-4
(WC) Katerina Zavatska (UKR) vs. (LL) Silvia Soler-Espinosa (ESP) 7-5, 7-6(5)
Vera Zvonareva (RUS) vs. Georgina Garcia Perez (ESP) 6-4, 6-3
(WC) Timea Bacsinszky (SUI) vs. (2/WC) Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-2

QFi
(6) Adrey Albie (FRA) vs. (1) Silvia Soler-Espinosa (ESP) 3-6, 6-4, 6-4
(8) Greta Arn (HUN) vs. Claudia Coppola (ITA) 7-6(7), 0-6, 6-2
Renata Voracova (CZE) vs. (3) Tena Lukas (CRO) 6-2, 6-7(2), 6-4
(5) Marina Melnikova (RUS) vs. (4) Jesika Maleckova (CZE) 0-6, 6-1, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/wta-limoges-125k#orderofplay


Next Gen ATP Finals, Milan (ITA) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com (16 kampe fra tirsdag)

Group A: Stefanos Tsitsipas (GRE), Jaume Munar (ESP), Frances Tiafoe (USA), Hubert Hurkacz (POL)
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jaume Munar (ESP) 4-3(5), 4-3(3), 3-4(4), 4-2
Frances Tiafoe (USA) vs. Hubert Hurkacz (POL) 4-1, 4-2, 2-4, 4-3(10)
(6) Hubert Hurkacz (POL) vs. (7) Jaume Munar (ESP) 4-2, 4-2, 2-4, 3-4(5), 4-1
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (3) Frances Tiafoe (USA) 4-3(3), 4-3(5), 4-2
(7) Jume Munar (ESP) vs. (3) Frances Tiafoe (USA) 4-1, 4-3(3), 4-1
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (6) Hubert Hurkacz (POL) 4-1, 4-3(2), 4-1
1. Stefanos Tsitsipas 3-0
2. Jaume Munar         1-2 (1-3, 2-3, 3-0) 6-6 (50%)
3. Hubert Hurkacz        1-2 (1-3, 3-2, 0-3) 4-8 (33,33%)
4. Frances Tiafoe          1-2 (3-1, 0-3, 0-3) 3-7 (30%)

Group B: Alex De Minaur (AUS), Andrey Rublev (RUS), Taylor Fritz (USA), Liam Caruana (ITA)
Andrey Rublev (RUS) vs. Taylor Fritz (USA) 4-2, 1-4, 3-4(4), 4-3(2), 4-2
Alex De Minaur (AUS) vs. Liam Caruana (ITA) 4-1, 4-1, 4-2
(4) Taylor Fritz (USA) vs. (8/WC) Liam Caruana (ITA) 1-4, 4-1, 4-3(9), 4-2
(2) Alex De Minaur (AUS) vs. (5) Andrey Rublev (RUS) 4-1, 3-4(5), 4-1, 4-2
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. (8/WC) Liam Caruana (ITA) 4-3(7), 4-1, 4-2
(2) Alex de Minaur (AUS) vs. (4) Taylor Fritz (USA) 4-3(8), 4-1, 4-2
1. Alex De Minaur 3-0 
2. Andrey Rublev  2-1 
3. Taylor Fritz       1-2
4. Liam Caruana   0-3

Semifinale
(2) Alex de Minaur (AUS) vs. (7) Jaume Munar (ESP) 3-4(5), 4-1, 4-1, 3-4(4), 4-2
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (5) Andrey Rublev (RUS) 4-3(3), 3-4(5), 4-0, 2-4, 4-3(2)

3-4. pl: (5) Andrey Rublev (RUS) vs. (7) Jaume Munar (ESP) 1-4, 4-3(4), 2-4, 4-2, 4-3 (3)

Finale: (1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (2) Alex de Minaur (AUS) 2-4, 4-1, 4-3(3), 4-3(3)

Den komplette schedule findes på https://www.nextgenatpfinals.com/en/schedule


Uge 46

WTA $125K, Taipei OEC Open (TPE) – Carpet
Tidsforskel: cet +7 timer

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag 0300cet)

Deltagere: (WC) Zheng, Kumkhum, Zhu, Hibino, Diatchenko, Sharipova, Doi, (WC) Lisicki, m.fl.

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 0300cet
2 kvalfinaler
NB 0600: (5) Nao Hibino (JPN) vs. Ankita Raina (IND)
Double kamp

Court 2 – start 0300cet
2 kvalfinaler
NB 0600: Bibiane Schoofs (NED) vs. Carol Zhao (CAN)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/taipei-open#orderofplay


WTA $125K, Oracle Challenger Series, Houston (USA) – Carpet
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag)

Deltagere: Niculescu, Watson, Stollar, Pegula, Zhuk, Gips, Bouzkova, Lepchenko, Nara m.fl. (m. forbehold)

Spilleprogram søndag

Kvalifikation (finaler udvalgte)
(3) Lauren Davis (USA) vs. Jacqueline Cako (USA) 6-3, 6-4
(2) Whitney Osuigwe (USA) vs. (10) Reka-Luca Jani (HUN) 6-3, 4-3 (15-0 suspended)

Resultater (udvalgte)

Q32
(2) Whitney Osuigwe (USA vs. Usue Maitane Arconada (USA) 6-1, 6-1
(3) Lauren Davis (USA) vs. Maegan Manasse (USA) 6-2, 5-7, 6-0
Sanaz Marand (USA) vs. (6) Ulrikke Eikeri (NOR) 6-0, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-houston-usa-tx-2001#orderofplay


Nitto ATP Finals, London (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: TV3 Sport og Tennistv.com (30 kampe fra søndag)

Singles

Group Guga Kuerten
Marin Cilic (CRO), Alexander Zverev (GER), Novak Djokovic (SRB), John Isner (USA)

Group Leyton Hewitt
Dominic Thiem (AUT), Kei Nishikori (JPN), Kevin Anderson (RSA), Roger Federer (SUI)
(4) Kevin Anderson (RSA) vs. (6) Dominic Thiem (AUT) 6-3, 7-6(10)

Doubles

Group Knowles Nestor
L. Kubot/M. Melo, P. Herbert/N. Mahut, M. Bryan/J. Sock, O. Marach/M. Pavic

Group Llodra Santoro
J. Murray/B. Soares, J. Cabal/R. Farah, N. Mektic/A. Peya, R. Klaasen/M. Venus
(4) Jamie Murray (GBR)/Bruno Soares (BRA) vs. (6) Raven Klaasen (RSA)/Michael Venus (NZL) 7-6(5), 4-6, [10-5]
(2) Juan Sebastian Cabal/Robert Farah (COL) vs. (7) Nikola Mektic (CRO)/Alexander Peya (AUT) 6-3, 6-4

Spilleprogram søndag – start 1300cet

NB 2100: (2) Roger Federer (SUI) vs. (7) Kei Nishikori (JPN)

Spilleprogram mandag – start 1300cet

(1) Oliver Marach (AUT)/Mate Pavic (CRO)
vs. (8) Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (FRA)

NB 1500: (3) Alexander Zverev (GER) vs. (5) Marin Cilic (CRO)

NB 1900: (3) Lukasz Kubot (POL)/Marcelo Melo (BRA)
vs. (5) Mike Bryan/Jack Sock (USA)

NB 2100: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. (8) John Isner (USA)

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current


Fed Cup

10-11. nov 2018: World Group Final

Tjekkiet USA
(7) Petra Kvitova
(31) Katerina Siniakova (D: 1)
(33) Barbora Strycova (D: 5)
(203) Barbora Krejcikova (D: 1)
(36) Danielle Rose Collins (D: 410)
(52) Sofia Kenin (D: 138)
(63) Alison Riske (D: 317)
(876) Nicole Melichar (D: 15)

Petra Kvitova spiller ikke, men hun vil være tilstede under kampene

Tjekkiet vs. USA 3-0
R1: Barbora Strycova vs. Sofia Kenin 6-7(5), 6-1, 6-4
R2: Katerina Siniakova vs. Alison Riske 6-3, 7-6(2)
R3: Katerina Siniakova vs. Sofia Kenin 7-5, 5-7, 7-5
R4: Barbora Strycova vs. Alison Riske – Not Played
R5: Krejcikova/Siniakova vs. Collins/Melichar – Not Played


09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL): 1.Rusland, 3.Ukraine, 6.Polen, 7.Estland, 9.Bulgarien, 11.Danmark, 13.Sverige
Group B: Bath (GBR): 2.Storbrittanien, 4.Serbien, 5.Kroatien, 8.Ungarn, 10.Tyrkiet, 12.Grækenland, 14.Georgien, 15.Slovenien


Davis Cup

World Group Finale (23-25. november)
(1) Frankrig vs. (4) Kroatien

Group I Europe/Africa 2nd Round Play-Offs (26-27. oktober)
South Africa vs. Portugal

Group II Europe/Africa 3rd Round (15-16. september)
Polen vs. (1) Rumænien 3-2
Finland vs. Egypten 3-2
(Danmark tabte til Egypten i 2nd Round)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (uge 4
5 udvalgte)

Knoxville
Tidsforskel: cet- 6 timer

Singles kvalifikation

Q32: (478) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [3] (285) Mikael Ymer (SWE) 6-7(5), 5-7
Q16: Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) Jackson Withrow (USA) 6-2, 6-3
QFi: Mikael Ymer (SWE) vs. (439) Gijs Brouwer (NED) 6-4, 6-4

Singles hovedturnering

R32: (Q) (283) Mikael Ymer (SWE) vs. (204) Kamil Majchrzak (POL) 6-4, 6-4
1/8-finale: [4] (102) Michael Mmoh (USA) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-3, 6-2

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Toshihide Matsui (JPN) vs. [4] Mark Vervoort (NED)/Marcel Granollers (ESP) 6-4, 7-6(4)

Kvartfinale: Løchte/Matsui vs. (WC) Timo Stodder (GER)/Preston Touliatos (USA) 6-2, 3-6, [10-5]

Semifinale: Løchte/Matsui vs. Alex Lawson/Jackson Withrow (USA) 5-7, 6-1, [10-3]

Finale: Løchte/Matsui vs. Hunter Reese/Tennys Sandgren (USA) 7-6(6), 7-5

Mouilleron Le Captif (FRA)

R32: [7] (132) Elias Ymer (SWE) vs. (WC) (303) Enzo Couacaud (FRA) 6-1, 6-0
1/8-finale: Elias Ymer (SWE) vs. (SE) (231) Gleb Sakharov (FRA) 4-6, 7-6(9), 6-4
Kvartfinale: Elias Ymer (SWE) vs. (152) Constant Lestienne (FRA) 5-7, 6-4, 7-5
Semifinale: Elias Ymer (SWE) vs. (LL) (332) Elliot Benchetrit (FRA) 6-4, 6-2
Finale: Elias Ymer (SWE) vs. [6] (128) Yannick Maden (GER) 6-3, 7-6(5)


Uge 46

Champaign (USA)
Tidsforskel: cet -7 timer

Singles kvalifikation

Q32: (1) (478) Mikael Torpegaard (DEN) – bye
Q16: Mikael Torpegaard vs. (1449) Timur Khabibulin (KAZ) 6-1, 6-2
QFi: Mikael Torpegaard vs. [6] (688) Nikola Cacic (SRB) – mandag

Singles hovedturnering

R32:
(288) Mikael Ymer (SWE) vs. [6] (172) Nikola Milojevic (SRB)

Doubles

1/8-finale: (3) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Toshihide Matsui (JPN) vs. Alexander Ritschard (SUI)/Ryan Shane (USA)

Bangalore (IND)

R32: [3] (130) Elias Ymer (SWE) vs. (296) Daniel Masur (GER)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

$80.000, Las Vegas (USA)

Semifinale
(1) Belinda Bencic (USA) vs. Kurumi Nara (JPN) 6-1, 6-4
(8) Nicole Gibbs (USA) vs. (Q) Giuliana Olmos (MEX) 6-2, 6-4

Finale: (1) Belinda Bencis (USA) vs. (8) Nicole Gibbs (USA) – søn 2130cet

$60.000, Colina (CHI)

Finale: (3) Shilin Xu (CHN) vs. (2) Paula Ormaechea (ARG) 7-5, 6-3

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 45)

Bluewater Bay Men’s $15,000 Pro Circuit Championships, Niceville, FL (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles kvalifikation

Q128: Oliver Benneweis Pramming (DEN) vs. Joseph Corse (USA) 6-3, 6-1
Q64: Oliver Benneweis Pramming vs. Nikola Samardzic (USA) 6-4, 7-6(4)
Q32: Oliver Benneweis Pramming vs. [10] (1891) Ivan Yatsuk (USA) 2-6, 6-2, 1-6 (søndag)

Uge 46

$15.000, PENSACOLA FUTURES CHAMPIONSHIPS, FL (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles kvalifikation

Q128: Oliver Benneweis Pramming (DEN) vs. Parrish Preston (USA) 6-1, 6-2
Q64: Oliver Benneweis Pramming vs. Gerardo Irarrazabal (CHI) 3-6, 0-6 (søndag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 45)

$15.000, SFriuli Venezia Giulia Tennis Cup, Cordenons (ITA) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: (WC) Elena Jamshidi (DEN) vs. (Q) Alice Volpe (ITA) 6-4, 6-0
1/8-finale: Elena Jamshidi vs. [4] (635) Camilla Scala (ITA) 1-6, 0-6 (onsdag)

Elena Jamshidi
Foto: Sportsfotograf.com. – Elena Jamshidi

<< tilbage)


ITF Junior (udvalgte uge 46)

Grade 1, Copa Mundial Campeche FMT (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Boys singles hovedturnering

(23) Nicolas Alvarez Varona (ESP)
(44) Harold Mayot (FRA)
(49) Tyler Zink (USA)
(52) Simon Anthony Ivanov (BUL)
(57) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)
(58) Natan Rodrigues (BRA)
(64) Eliot Spizzirri (USA)
(68) Gustaf Strom (SWE)
(80) Admir Kalender (CRO)
etc..
(104) Christian Lerby (NED)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 45)

Category 2, GUILLERMO VILAS TENNIS ACADEMY TROPHY, Palmanova (ESP) – Grus

U16 Girls singles hovedturnering

R32: [7] (260) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. (LL) (570) Anna Vasilyeva (RUS) 6-1, 5-7, 6-3
1/8-finale: Charlotte Mosbæk Ellegaard vs. (Q) (665) Sara Pantelic (BEL) 1-6, 4-6 (onsdag)

Charlotte Ellegaard
Foto: Sportsfotograf.com. – Charlotte Mosbæk Ellegaard

U16 Girls doubles

1/8-finale: (3) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN)/ Isabella Righi (ITA) vs. Ottavia Massetti/Nicole Teodosescu (ITA) 2-6, 2-6 (tirsdag)


Uge 46

Category 3, GD Tennis Cup, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

U12 Boys singles kvalifikation

Q16:
(WC) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) – bye
(WC) Rasmus Hembo Mathiasen (CEN) vs. Dexter Arnarp (SWE) 6-0, 6-1
Christopher Lund Kuhl (DEN) – bye

QFi:
Tristan Thomas Engelschmidt vs. (WC) Bogdan Nikiforov (RUS) 2-6, 2-6 (søndag)
Rasmus Hembo Mathiasen vs. (ALT) Makar Kurpitko (RUS) 3-6, 6-2, 6-4
Christopher Lund Kuhl vs. (ALT) Petr Kurasov (RUS) 3-6, 3-6 (søndag)

U12 Boys singles hovedturnering

R63
Lucas Christmas Møller (DEN) vs. Egemen Karaman (TUR)
(Q) Rasmus Hembo Mathiasen vs. Demir Halisdemir (TUR)
(LL) Tristan Thomas Engelschmidt vs. Esref Kaan Kacar (TUR)
Oliver Steines (DEN) vs. Yigit Eren Cam (TUR)
Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. Elvin Hashimov (AZE)
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Jonathan Ekstrand (SWE)

<< tilbage

På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage