Ugens største turnering er Masters 1000 i Shanghai. WTA International i Hongkong, Tianjin og Linz fortsætter kampen om de sidste 3 pladser i WTA-slutspillet

WTA Premier Mandatory turneringen China Open i Beijing var den sidste af de større pointgivende turneringer, hvor Caroline Wozniacki med sin 30. titel i karrieren sikrede sig 3. pladsen på racelisten, og sammen med Simona Halep, Angelique Kerber, Naomi Osaka og Petra Kvitova sikrede deltagelsen i WTA-slutspillet i Singapore om 2 uger.

Der er dog stadig 3 pladser at spille om for følgende spillere:
no. 6 Sloane Stephens (USA)  3943
no. 7 Elina Svitolina (SVK)      3850
no. 8 Karolina Pliskova (CZE)  3720
no. 9 Kiki Bertens (NED)         3710
no. 10 Aryna Sabalenka (BLR) 3195

Hverken Stephens eller Svitolina behøver at frygte, at Sabalenka snupper deres plads, da hviderusseren højst kan opnå i alt 3825 point ved både at vinde i Tianjin og i Moskva ugen efter, og hun er derfor afhængig af, at både Pliskova og Bertens ikke optjener mere end højst ca. 100 point.

Både Pliskova og Bertens kan med et godt resultat i henholdsvis Tianjin og Linz skubbe enten Stepens eller Svitolina ud af top 8. Bertens har nu tabt i Linz i runde 2.
Svitolina kan dog med et godt resultat i Hongkong forbedre sin position, men ingen af de 3 sidstnævnte kan endegyldigt sikre adgangen til slutspillet, som derfor formentlig bliver afgjort i næste uge, hvor både Stephens, Pliskova, Bertens og Sabalenka er tilmeldt WTA Premier i Moskva.
Svitolina er ikke tilmeldt i næste uge, hvor hun kan få brug for et wildcard til enten Moskva eller WTA International turneringen i Luxembourg.

Turneringen i Hongkong kan følges på WTATV.com, og senere på ugen endvidere på TV2 Sport.
Eurosport dækker senere på ugen turneringen i Linz, hvorimod turneringen i Tianjin må henvises til livestream hos betting-tjenester.

Hos herrerne er der stadig flere større turneringer, hvor der kan optjenes point til ATP-slutspillet, som afvikles i London 11-18. november, da der udover denne uges ATP 1000 turnering i Shanghai både afvikles ATP 500 i Wien og Basel samt endnu en ATP 1000 i Paris.

Rafael Nadal har på 1. pladsen en kæmpe forspring, og derfor kommer hans deltagelse på ingen måde i fare, selvom han ikke deltager i denne uge, hvor stort set alle topspillerne er i aktion – dog mangler både Grigor Dimitrov og John Isner fra ATP-ranglistens top 10.
Dimitrov er kun no. 16 på racelisten, og dermed er der stor risiko for, at han ikke får mulighed for at forsvare titlen ved slutspillet sidste år, hvor han i finalen vandt over David Goffin.

Turneringen i Shanghai dækkes massivt på Tennistv.com, som viser kampe fra alle baner, og turneringen følges ligeledes på TV3 Sport, som dagligt sender fra kl. 0700, og i modsætning til finalen i Beijing, som måtte vige for fodbold og henvises til Viaplay, bliver finalen i Shanghai ifølge TV-guiden vist på TV3 Sport søndag kl. 1030.

Frederik Løchte og Toshihide i Fairfield

Frederik Løchte Nielsen har i de seneste uger ikke formået at kvalificere sig til hovedturneringen i ATP Challengers i Tiburon og Fairfield, men i sidstnævnte turnering nåede han sammen med Matsui Toshihide (JPN) semifinalen i double.

Frederik Løchte Nielsen og Toshihide Matsui
Foto: Modtaget af Fredrik Løchte Nielsen – Double titel no. 57 i Seoul med Matsui Toshihide

I denne uge spiller de igen sammen i Californien ved turneringen i Fairfield, hvor Løchte mandag spiller kvalfinale i single.

Tilføjelse: Løchte tabte i kvalfinalen i single og i 1/8-finalen i double

Stadig kvaler i ITF-kvalen

Flere mandlige danske spillere har de sidste par uger forsøgt sig i kvalifikationen i ITF Futures, hvor det er uhyre svært at slippe igennem til hovedturneringen, hvilket hverken lykkedes for Kasper Elsvad eller Martin Nygaard, som dog begge vandt i 1. kvalrunde i weekendens kvalifikation til turneringen i Sharm El Sheikh.

For 17-årige Olivia Gram slutter junior-tiden med årets udgang, og hun forsøger sig for første gang på Women’s Pro Circuit touren.
Olivia har høje ambitioner, og hun efterlyser sponsorer, som er villige til at støtte hende, bl.a. med dette opslag på hendes facebook

Tilføjelse: Olivia mødte WTA-ranglistens no. 602 Giorgia Marchetti (ITA), som i 1. kvalrunde vandt 6-1, 6-1

Elmer Møller klar til Grade 2 kategorien

15-årige Elmer Møller vandt i starten af 2018 sin første Grade 5 titel, og denne sommer blev det fulgt op med yderligere 2 Grade 4 titler samt – ikke mindst – en finaleplads ved det individuelle Europamesterskab.
Desuden var Elmer med til at sikre Danmark 6. pladsen ved Junior Davis Cup forleden.

Med disse flotte præstationer og et fortsat avancement på ITFs junior-rangliste, hvor Elmers højeste rangering er no. 256, er tiden inde til at prøve kræfter i en højere ITF-kategori, og derfor forsøger Elmer at kvalificere sig til hovedturneringen ved Grade 2 turneringen i Pontevedra i Spanien.

Elmers første kamp var et revancheopgør fra Junior Davis Cup mod Felix Gill (GBR), som Elmer besejrede i et af hans mange marathon-opgør over mere end 3 timer, da Elmer fik tjansen som 1. single mod Great Britain.

Junior Davis Cup: Elmer Møller grundlægger sejr med ny 3-timers fight som 1. single

Det lykkedes heller ikke denne gang for britten at besejre Elmer, der vandt kampen 6-4, 7-6(4).
Tilføjelse: Elmer vandt også 2. kvalrunde mod Mario Mansilla Diez (ESP) 6-4, 6-4, hvorefter han i kvalfinalen tabte 2-6, 1-6 til 3. seedede Dominic Stephan Stricker (SUI).

EuroElite i Østen med 5 danske juniorer

Euroelite Tennis har tidligere været tilbageholdende med at lade piger deltage på deres tennis-rejser, hvilket blev begrundet med, at de ofte har svært ved at acceptere den disciplin, som Dave Bandelin er eksponent for.

Tennisavisen bragte forleden en blog fra Nikoline Gullacksen og Amanda Rommetveit Rohde, som var med EuroElite til Mauritius, og deres oplevelser tyder på, at de sætter stor pris på den stil, som EuroElite står for.

På den årlige tur til Østen deltager de to 17-årige Alisha Ali Hussain og Martha Elisa Stemann sammen med Carl Emil Overbeck, Oskar Brostrøm Poulsen, Kevin Chen samt 5 svenske drenge, og i denne uge deltager de i en Grade 4 turnering i Kaohsiuung City i Taipei.

Resultaterne for de danske deltagere, som alle er direkte i hovedturneringen, bliver opdateret løbende under ITF-junior afsnittet herunder.

Alisha (til venstre) og Marta (3 fra venstre) har forberedt sig ved at spille med deltagere fra Taiwan og Rusland.

Danskerne fik en blandet start, da både Oskar og Kevin tabte i 1. runde, mens Marta havde “en dag på kontoret”.

Tilføjelse: Carl Emil Overbeck er videre i 1/8-finalen i single, og Alisha og Marta er videre til kvartfinalen i double

Carl Emil fortsatte sejrsstimen fredag, hvor han spillede sig i semifinalen i single og i finalen i double

Tilføjelse: Både Carl Emil og Rikard Raad tabte i semifinalen i single og sammen i double finalen

Martha-Elisa og Alisha ser frem med de kommende turneringer


Uge 41

WTA International, Prudential Hong Kong Tennis Open, Hong Kong (CHN) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale: Dayana Yastremska (UKR) vs. (6) Qiang Wang (CHN) 6-2, 6-1

Semifinale
(6) Qiang Wang (CHN) vs. (4) Garbine Muguruza (ESP) 5-7(5), 6-4, 7-5
Dayana Yastremska (UKR) vs. Shuai Zhang (CHN) 7-5, 6-4

Kvartfinale
(6) Qiang Wang (CHN) vs. (1) Elina Svitolina (UKR) 6-2, 6-4
(4) Garbine Muguruza (ESP) vs. Luksika Kumkhum (THA) 6-2, 7-5
Dayana Yastremska (UKR) vs. Kristina Kucova (SVK) 7-6(6), 6-2
Shuai Zhang (CHN) vs. (7) Daria Gavrilova (AUS) 6-1, 6-3

1/8-finale
(7) Daria Gavrilova (AUS) vs. Monica Niculescu (ROU) 6-3, 4-6, 7-6(3)
(6) Qiang Wang (CHN) vs. Christina Mchale (USA) 7-5, 6-1
(1) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Nao Hibino (JPN) 6-0, 6-3
Shuai Zhang (CHN) vs (Q) Lesley Kerkhove (NED) 6-1, 6-7(3), 6-1
(4) Garbine Muguruza (ESP) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-2, 6-1
Luksika Kumkhum (THA) vs. (8) Alize Cornet (FRA) 6-4, 4-6, 7-6(5)
Dayana Yastremska (UKR) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-3, 6-3
Kristina Kucova (SVK) vs. (LL) Viktoriya Tomova (BUL) 6-1, 6-0

R32
(1) Elina Svitolina (UKR) vs. (WC) Priscilla Hon (AUS) 6-2, 6-3
(4) Garbine Muguruza (ESP) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-3, 6-1
Kristina Kucova (SVK) vs. (3) Jelena Ostapenko (LAT) 5-7, 6-3, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/hong-kong-open#orderofplay


WTA International, Tianjin Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Resultater (udvalgte)

Finale
(2) Caroline Garcia (FRA) vs. (1/WC) Karolina Pliskova (CZE) 7-6(7), 6-3

Semifinale
(1/WC) Karolina Pliskova (CZE) vs. Timea Bacsinszky (SUI) 6-2, 6-1
(2) Caroline Garcia (FRA) vs. (5) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-3, 6-4

Kvartfinale
(1/WC) Karolina Pliskova (CZE) vs. Katie Boulter (GBR) 5-7, 6-0, 6-3
Timea Bacsinszky (SUI) vs. (4) Aryna Sabalenka (BLR) 7-6(2), 7-6(5)
(5) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (3) Elise Mertens (BEL) 6-2, 4-0 Ret’d
(2) Caroline Garcia (FRA) vs. (6) Petra Martic (CRO) 6-2, 1-0 Ret’d

1/8-finale
Timea Bacsinszky (SUI) vs. (Q) Misaki Doi (JPN) 1-6, 6-3, 7-5
(2) Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Yuxuan Zhang (CHN) 6-3, 6-4
(3) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Jana Cepelova (SVK) 6-2, 6-3
Katie Boulter (GBR) vs. (Q) Barbora Krejcikova (CZE) 6-3, 1-6, 6-3
(1/WC) Karolina Pliskova (CZE) vs. Polona Hercog (SLO) 6-1, 6-2
(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Magda Linette (POL) 6-1, 6-3
(5) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS) 6-2, 2-6, 6-2
(6) Petra Martic (CRO) vs. (WC) Fangzhou Liu (CHN) 1-6, 6-0, 6-1

R32
(1/WC) Karolina Pliskova (CZE) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-2, 6-7(3), 6-3
Katie Boulter (GBR) vs. (8) Maria Sakkari (GRE) 7-6(4), 6-3
(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Sofia Kenin (USA) 7-6(4), 4-6, 6-0
Timea Bacsinszky (SUI) vs. (7) Danielle Collins (USA) 6-3, Ret’d
(3) Elise Mertens (BEL) vs. Lin Zhu (CHN) 7-5, 6-1
(2) Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Fang Ying Xun (CHN) 6-4, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-tianjin-china-1076#orderofplay


WTA International, Upper Austria Ladies Linz (AUT) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale: Camila Giorgi (ITA) vs. (Q) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-3, 6-1

Semifinale
(Q) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Andrea Petkovic (GER) 0-6, 6-4, 6-0
Camila Giorgi (ITA) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 6-4

Kvartfinale
Andrea Petkovic (GER) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 6-3
(Q) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (6) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-3, 7-5
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (3) Barbora Strycova (CZE) 3-6, 6-4, 6-4
(3) Camila Giorgi (ITA) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-3, 3-6, 6-2

1/8-finale
(3) Barbora Strycova (CZE) vs. (LL) Kristyna Pliskova (CZE) 6-0, 6-1
Margarita Gasparyan (RUS) vs. (2) Kiki Bertens (NED) 7-5, 2-6, 7-6(3)
Andrea Petkovic (GER) vs. Tatjana Maria (GER) 6-1, 6-3
Kristina Mladenovic (FRA) vs. Timea Bobos (HUN) 6-4, 4-6, 7-5
(6) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Vera Lapko (BLR) 5-7, 7-6(4), 6-3
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (Q) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 1-6, 7-6(3), 7-6(5)
(5) Camila Giorgi (ITA) vs. (Q) Jil Teichmann (SUI) 7-6(2), 6-3

R32
(WC) Andrea Petkovic (GER) vs. (1) Julia Goerges (GER) 1-6, 7-5, 6-4
Timea Babos (HUN) vs. (8) Donna Vekic (CRO) 6-1, 6-1
(Q) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (9) Katerina Siniakova (CZE) 7-5, 6-0
Johanna Larsson (SWE) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-2, 4-6, 6-4
Vera Lapko (BLR) vs. Belinda Bencic (SUI) 1-6, 6-1, 6-0
(6) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 7-5, 7-5
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (7) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 6-4
(3) Barbora Strycova (CZE) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 7-6(4), 7-6(5)
Margarita Gasparyan (RUS) vs. Monica Puig (PUR) 6-2, Ret’d
(2) Kiki Bertens (NED) vs. (WC) Barbara Haas (AUT) 6-2, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/austria-ladies-linz#orderofplay


ATP 1000, Rolex Shanghai Masters (CHN) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale: (2) Novak Djokovic (SRB) vs. (13) Borna Coric (CRO) 6-3, 6-4

Semifinale
(13) Borna Coric (CRO) vs. (1) Roger Federer (SUI) 6-4, 6-4
(2) Novak Djokovic (SRB) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 6-2, 6-1

Kvartfinale
(1) Roger Federer (SUI) vs. (8) Kei Nishikori (JPN) 6-4, 7-6(4)
(13) Borna Coric (CRO) vs. Matthew Ebden (AUS) 7-5, 6-4
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (11) Kyle Edmund (GBR) 6-4, 6-4
(2) Novak Djokovic (SRB) vs. (7) Kevin Anderson (RSA) 7-6(1), 6-3

1/8 finale
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Alex de Minaur (AUS) 6-1, 6-4
(2) Novak Djokovic (SRB) vs. (16) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-0
(1) Roger Federer (SUI) vs. Roberto Bautista Agut (ESP) 6-3, 2-6, 6-4
(13) Borna Coric (CRO) vs. (3) Juan Martin del Potro (ARG) 7-5 Ret’d
(11) Kyle Edmund (GBR) vs. Nicolas Jarry (CHI) 7-6(5) 6-3
(7) Kevin Anderson (RSA) vs. (10) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 7-6(1)
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. Sam Querrey (USA) 7-6(6), 6-4
Matthew Ebden (AUS) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-2, 6-3

R32
(1) Roger Federer (SUI) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 4-6, 6-4
Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Mackenzie McDonald (USA) 3-6, 6-4, 6-1
Sam Querrey (USA) vs. (Q) Taylor Fritz (USA) 6-3, 6-7(4), 7-5
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. Yibing Wu (CHN) 3-6, 6-0, 6-3
(3) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Richard Gasquet (FRA) 7-5, 7-6(7)
(13) Borna Coric (CRO) vs. (Q) Bradely Klahn (USA) 6-4, 6-2
Peter Gojowczyk (GER) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 6-7(3), 7-6(5)
Matthew Ebden (AUS) vs. (6) Dominic Thiem (AUT) 6-4, 6-7(8), 7-6(4)

Nicolas Jarry (CHI) vs. (5) Marin Cilic (CRO) 2-6, 7-6(6), 7-5
(11) Kyle Edmund (GBR) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-3, 6-4
Alex de Minaur (AUS) vs. (Q) Benoit Paire (FRA) 6-4, 6-3
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-5, 6-4
(7) Kevin Anderson (RSA) vs. (Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 6-2
(10) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-4, 7-6(8)
(16) Marco Cecchinato (ITA) vs. Hyeon Chung (KOR) 4-6, 7-6(5), 7-6(5)
(2) Novak Djokovic (SRB) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-3, 7-5

R64
Daniil Medvedev (RUS) vs. (WC) Ze Zhang (CHN) 3-6, 7-6(7), 6-4
(Q) Mackenzie McDonald (USA) vs. (14) Milos Raonic (CAN) 6-3, 5-7, 6-3
Sam Querrey (USA) vs. (9) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-4
(Q) Taylor Fritz (USA) vs. Robin Haase (NED) 6-3, 7-6(3)
(Q) Bradley Klahn (USA) vs. Nick Kyrgios (AUS) 4-6, 6-4, 6-3
(13) Borna Coric (CRO) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI) 4-6, 6-4, 6-3
Peter Gojowczyk (GER) vs. (12) Jack Sock (USA) 6-4, 6-7(6), 6-3
(Q) Benoit Paire (FRA) vs. (15) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 6-4
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 6-2
(10) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Gael Monfils (FRA) 7-6(4), 4-6, 6-4

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/shanghai/5014/daily-schedule


Uge 42

WTA International, BGL BNP Paribas Luxembourg Open (LUX) – Hardcourt

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag 1300), TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Goerges, Muguruza, Suarez Navarro, Giorgi, Siniakova, Vekic, Sakkari, Parmentier, m.fl.

Spilleprogram søndag

Stadium & Court 1 – start 0930
Kvalfikation

Resultater (udvalgte)

Q32
Varvara Lepchenko (USA) vs. Patty Schnyder (SUI) 6-4, 6-2
(5) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Raluca Georgiana Serban (ROU) 6-1, 2-6, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/luxembourg-open#orderofplay


WTA Premier & ATP 250, VTB Kremlin Cup, Moskva (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning:
WTA: WTATV.com, TV2 Sport/TV2 Play
ATP: Tennistv.com (17 kamp fra mandag)

Deltagere:
WTA: Halep, Pliskova, Stephens, Bertens, Sabalenka, Sevastova, Kasatkina, Mertens, m.fl.
ATP: Cecchinato, Medvedev, Krajinovic, Dzumhur, Chardy, Klizan, Mannarino, Seppi, m.fl.

Spilleprogram søndag

Kvalifikation WTA & ATP fra kl. 1100cet

WTA Resultater (udvalgte)

Q32:
Vera Zvonareva (RUS) vs. Alexandra Cadantu (ROU) 4-6, 6-1, 6-2
Silvia Soler-Espinosa (ESP) vs. (207) Anna Zaja (GER) 4-6, 7-6(5), 6-2
Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. Alexandra Panova (RUS) 6-7(7), 6-4, 6-4

ATP Resultater (udvalgte)

Den komplette schedule findes på  https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/moscow/438/daily-schedule


ATP 250, European Open, Antwerpen (BEL) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com (25 kampe fra mandag)

Deltagere: Edmund, Schwartzman, Gasquet, Simon, Monfils, Haase, Jarry, Struff, m.fl.

Spilleprogram søndag

Center Court & Court 1 – start kl. 1100
Kvalifikation

Resultater (udvalgte)

Den komplette schedule findes på  https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/antwerp/7485/daily-schedule


ATP 250, Intrum Stockholm Open (SWE) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com (26 kampe fra mandag)

Deltagere: Isner, Fognini, Tsitsipas, Sock, Pouille, Chung, Shapovalov, Verdasco, m.fl.

Spilleprogram søndag

Centre Court & Court 1 – start kl. 1100
Kvalifikation

Resultater (udvalgte)

Den komplette schedule findes på  https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/stockholm/429/daily-schedule


Fed Cup

10-11. nov 2018: World Group Final (Tjekkiet vs. USA)
09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL): 1.Rusland, 3.Ukraine, 6.Polen, 7.Estland, 9.Bulgarien, 11.Danmark, 13.Sverige
Group B: Bath (GBR): 2.Storbrittanien, 4.Serbien, 5.Kroatien, 8.Ungarn, 10.Tyrkiet, 12.Grækenland, 14.Georgien, 15.Slovenien


Davis Cup

World Group Finale (23-25. november)
(1) Frankrig vs. (4) Kroatien

Group I Europe/Africa 2nd Round Play-Offs (26-27. oktober)
South Africa vs. Portugal

Group II Europe/Africa 3rd Round (15-16. september)
Polen vs. (1) Rumænien 3-2
Finland vs. Egypten 3-2
(Danmark tabte til Egypten i 2nd Round)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (uge
41)

Santo Domingo (DOM)

Fairfield, CA (USA)
Tidsforskel: cet -9 timer

Singles kvalifikation

Q32: (586) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [8] (316) Roberto Ortega-Olmedo (ESP) 6-2, 6-2
Q16: Frederik Løchte vs. (334) Thai-Son Kwiatkowski (USA) 6-7(3), 6-3, 7-5
QFi: Frederik Løchte vs. [2] Kevin King (USA) 4-6, 3-6 (mandag)

Singles hovedturnering

R32: [6] (135) Casper Ruud (NOR) vs. (Q) (295) Kevin King (USA) 6-3, 6-4

1/8-finale: Casper Ruud (NOR) vs. (241) JC Aragone (USA) 6-1, 7-6(4)

Kvartfinale: Casper Ruud (NOR) vs. (Q) (415) Sebastian Fanselow (GER) 6-1, 6-0

Semifinale:
Bjorn Fratangelo (USA) vs. Casper Ruud (NOR) 6-2, 6-2

Doubles

1/8-finale: (4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Toshihide Matsui (JPN) vs. Hunter Reese/Alex Lawson (USA) 3-6, 6-7(3) (onsdag)

Tashkent (UZB)
Tidsforskel: cet +3 timer

Q32: [1] (124) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (379) Aslan Karatsev (RUS) 2-6, 6-1, 7-5
Q16: Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (519) Sanjar Fayziev (UZB) 6-2, 6-3
QFi: Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [8] (335) Tristan Lamasine (FRA) 7-6(6), 6-2

Singles hovedturnering

R32: (Q) (124) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Danilo Petrovic (SRB) 6-4, 7-5
1/8-finale: Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [5] (178) Alexey Vatutin (RUS) 6-3, 2-6, 7-6(7)
Kvartfinale: Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [2] (103) Denis Istomin (UZB) 7-6(4), 6-3
Semifinale: Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (PR) (250) Egor Gerasimov (BLR) 6-4, 7-6(4)

Ortisei (ITA)

Barcelona (ESP)


Uge 42

Calgary (CAN) 
Tidsforskel: cet -8 timer

Q32: [5] (474) Mikael Torpegaard (DEN) – bye
Q16: Mikael Torpegaard vs. (659) Nick Chappell (USA) 7-5, 6-4
QFi: Mikael Torpegaard vs. (594) Tom Fawcett (USA) – søn ca. 2040

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 41)

$25.000, Santa margherita di Pula (ITA) – Grus

Q32: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. [7] (1124) Adrian Obert (GER) 1-6, 2-6 (lørdag)


$15.000, Egypt F22 Men’s future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

Q64:
Kasper Elsvad (DEN) vs. Akim Zarichanskyy (UKR) 6-2, 6-3
Martin Nygaard (DEN) vs. Pavel Kasaly (CZE) 6-0, 6-2

Q32:
Kasper Elsvad vs. Josh Silverstein (USA) 2-6, 0-6 (søndag)
Martin Nygaard (DEN) vs. [11] (1913) Michal Mikula (POL) 3-6, 3-6 (søndag)


$15.000, 12. TNB-ITF-Future 2018, Bad Salzdetfurth (GER) – Carpet

Q64: (WC) Christopher Luthra (DEN) – bye
Q32: Christopher Luthra vs. (WC) Jan Osusky (SVK) – walkover
QFi: Christopher Luthra vs. Julian Kenzlers (GER) 0-6, 0-6 (mandag)


Uge 42

$15.000, Magic Hotel Tours, Monastir (TUN) – Hardcourt 
Tidsforskel: cet -1 time

Q64: Andreas Boers (DEN) vs. Maxime Leclercq (FRA) 6-0, 6-0
Q32: Andreas Boers vs. Skander Ben Abdallah (TUN) 1-6, 3-6 (søndag)


$15.000, Campeonato Internacional de Tênis, Mogi das Cruzes (BRA) – Grus
Tidsforskel: cet -5 timer

Q64: Mikkel Emil Møller Larsson (DEN) vs. Renan Perdigao (BRA) 6-7(5), 7-5, 6-4
Q32: Mikkel Emil Møller Larsson vs. Felipe Muzzi (BRA) 4-6, 3-6 (søndag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 41)

$25.000, Santa margherita di Pula (ITA) – Grus

Q32: Olivia Gram (DEN) vs. [10] (602) Giorgia Marchetti (ITA) 1-6, 1-6 (søndag)


$15.000, Magic Hotel Tour, Monastir (TUN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32: (WC) (943) Olga Helmi (DEN) vs. (1202) Klaudia Wira (POL) 6-1, 6-2
1/8-finale: Olga Helmi vs. [1] (463) Ylona-Georgiana Ghioroaie (ROU) 3-6, 6-3, 2-6 (torsdag)

Doubles

1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Adithya Karunaratne (HKG) vs. Diana Chehoudi/Danique Baart (NED) 6-3, 6-2
Kvartfinale: Helmi/Karunaratne vs. (1) Ilona Georgiana Ghioroaie (ROU)/Natalia Siedliska (GER) – walkover
Semifinale: Helmi/Karunaratne vs. (3) Miriana Tona (ITA)/Silvia Njiric (CRO) 1-6, 2-6 (fredag)

<< tilbage)


ITF Junior (udvalgte uge 41)

Grade 2, 7º Torneo Internacional Junior de Pontevedra (ESP) – Hardcourt

Q32: [6] (287) Elmer Møller (DEN) vs. (343) Felix Gill (GBR) 6-4, 7-6(4)
Q16: Elmer Møller vs (422) Mario Mansilla Diez (ESP) 6-4, 6-4
QFi: Elmer Møller vs. [3] (268) Dominic Stephan Stricker (SUI) 2-6, 1-6 (mandag)

Boys doubles

1/8-finale: Elmer Møller (DEN)/Kevin Chahoud (SWE) vs. (3) Connor Thomson/Jacob Fearnley (GBR) 3-6, 2-6 (tirsdag)


Grade 4, GreenMax Cup International Junior Championships 2018 (G4), Kaohsiung City (TPE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Boys singles hovedturnering

R64
[7] (667) Carl Emil Overbeck (DEN) – bye
(1576) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) (2119) Yi Shiang Huang (TPE) 1-6, 4-6 (tirsdag)
(1756) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1810) Chang Tang (TPE) 3-6, 3-6 (tirsdag)

R32: Carl Emil Overbeck vs. (WC) (2426) Yen-Hsun Lin (TPE) 2-6, 6-4, 6-2
1/8-finale: Carl Emil Overbeck vs. (Q) Yu-Chen Chiu (TPE) 6-3, 7-5
Kvartfinale: Carl Emil Overbeck vs. (Q) (1257) Nan Hsun Lin (TPE) 6-1, 6-3
Semifinale: Carl Emil Overbeck vs. [1] (159) Mann Shah (IND) 4-6, 1-6 (lørdag)

Boys doubles

R32:
Kevin Chen/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Yu-Chen Chiu/Hsiang-Yu Chuang (TPE) 2-6, 5-7 (onsdag)
(2) Carl Emil Overbeck (DEN)/Rikard Raad (SWE) – bye

1/8-finale: Overbeck/Raad vs. Yu Shiang Huang/Cheng Tang (TPE) 6-2, 6-4
Kvartfinale: Overbeck/Raad vs. Chung-Yu Chen/Wei-yao Zhang (TPE) 6-4, 7-6(2)
Semifinale: Overbeck/Raad vs. (1) Mann Shah (IND)/Darrshan Suresh (MAS) 2-6, 4-6 (lør)

Girls singles hovedturnering

R64:
[10] (584) Alisha Ali Hussain (DEN) – bye
(2680) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (2492) Chen Chen Liao (TPE) 6-1, 6-0

R32:
Alisha Ali Hussain vs. (WC) (1616) Yuna Kadowaki (JPN) 3-6, 1-6 (onsdag)
(2680) Martha Elisa Stemann vs. [13] (757) Yu Hua Cheng (TPE) 3-6, 3-6 (onsdag)

Girls doubles

R32: Alisha Ali Hussain/Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (WC) Yunju Wang/Yunling Wang (TPE) 6-0, 6-1
1/8-finale: Hussain/Stemann vs. (8) Yujin Kim/Jimin Kwon (KOR) 6-2, 6-4
Kvartfinale: Hussain/Stemann vs. (2) Kuan Yi Lee/Chao-Yi Wang (TPE) 1-6, 4-6 (torsdag)


Grade 5, ITF 5 Burgersdijk Tennis Rhijenhof, Den Haag (NED) – Hardcourt

Q32: (2402) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Amanda Bikker (NED) 6-2, 6-2
Q16: Cirkeline Lundberg (DEN) vs. [4] (2009) Sophie Wagemaker (NED) 6-7(5), 6-2, 6-2 (mandag)


Uge 42

Grade A, Osaka Mayor’s Cup – World Super Junior Tennis Championships 2018 (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Boys singles hovedturnering

R64
[5] (62) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (204) Tomoya Ikeda (JPN)
(127) Christian Lerby (NED) vs. (409) Taisei Kageyama (JPN)

Girls singles hovedturnering

R64
[1] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (590) Riho Yuasa (JPN)


Grade 2, 17º Torneo Internacional Junior de Sanxenxo (ESP) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32: (285) Elmer Møller (DEN) vs. (569) Alex Martinez (ESP) – søn NB 1600cet


Grade 4, Yonex Autumn Cup 2018, Rungsted – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q64
Julius Kostopoulos (DEN) vs. [1] (2005) Nils Andersson (SWE) 0-6, 6-4, 6-4
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) 6-4, 6-1
Elias Harden (DEN) vs. [7] (2461) Keanu Elias Immler (AUT) 2-6, 1-6 (lør)
Christopher Luthra (DEN) vs. [2] (2170) Christopher Borresen (NOR) 5-7, 0-6 (lør)
Christoffer Hayes Hjelm (DEN) vs. Jacob Danell (SWE) 2-6, 2-6 (lør
William Gormsen (DEN) vs. Alen Curovic (SWE) 6-0, 6-1
[3] (2334) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Ervin Mesic (DEN) 7-6(9), 6-0
(WC) Mads Møller Haase (DEN) vs. (WC) Vincent Knoess (GER) 4-6, 2-6 (lør)
Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) vs. [11] (2812) Markus Bolin (SWE) 0-6, 2-6 (lør)
Asger Emil Ildor (DEN) vs. [4] (2334) Sebastian Abboud (SWE) 6-7(8), 0-6 (lør)
Jens Schou (DEN) vs. Gustaf Lindqvist Nilsson (SWE) 6-4, 3-6, 5-7 (lør)
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. (WC) Quoc Uy Vo (VIE) 6-3, 6-2
Alexander Garde (DEN) vs. [10] (2461) Ignas Cipkus (LTU) 1-6, 0-6 (lør)
Oliver Eliasen (DEN) vs. [5] (2428) Anton Van Nunen (SWE) 6-4, 6-2
(WC) Mads Riber (DEN) vs. Julius Kaufmann (SUI) 1-6, 0-5 Ret’d (lør)
Christopher Garde (DEN) vs. Marcel Cronin (GER) 6-4, 3-6, 6-2
[6] (2461) Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. Theodor Boisen (DEN) 6-4, 1-6, 6-1
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. Stefan Zoric (SWE) 2-6, 0-4 Ret’d (lør)
(WC) Lucas Oliversen (DEN) vs. Tadas Streimikis (LTU) 3-6, 6-4, 6-3
Noah Byrgesen (DEN) vs. [9] (2461) Adrian Luddeckens (SWE) 0-6, 1-6 (lør)

Q32
Julius Kostopoulos (DEN) vs. David Tesic (GER) 5-7, 3-6 (lør)
Felipe Mikkelsen vs. [7] (2461) Keanu Elias Immler (AUT) 1-6, 7-5, 4-6 (lør)
William Gormsen vs. [8] (2461) Patrik Alvestrand (SWE) 4-6, 6-1, 6-7(3) (lør)
Marcus Gram Petersen vs. (WC) Vincent Knoess (GER) 2-6, 5-7 (lør)
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. [10] (2461) Ignas Cipkus (LTU) 4-6, 5-7
Oliver Eliasen (DEN) vs. Julius Kaufmann (SUI) 1-6, 2-6 (lør)
Christopher Garde (DEN) vs. [12] (2812) hannibal Borg (SWE) 3-6, 3-6 (lør)
Tobias Bo Kudsk vs. Stefan Zoric (SWE) 4-6, 6-3, 6-4
Lucas Oliversen vs. [9] (2461) Adrian Luddeckens (SWE) 2-6, 2-6 (lør)

QFi: Tobias Bo Kudsk vs. [9] (2461) Adrian Luddeckens (SWE)

Girls singles kvalifiaktion

Q64
[1] (1832) Nina Vicic (DEN) – bye
Melissa Zulkic (DEN) vs. Johanna Bernhold (SWE) 0-6, 1-6 (lør)
Anna Aagaard Nielsen (DEN) – bye
Louise Flintsø (DEN) vs. (WC) Gabriella Danielsson (SWE) 6-2, 6-3
Dicte Ingildsen (DEN) vs. Stella Billing (SWE) 4-6, 4-6 (lør)
Olivia Parsholt Beck (DEN) – bye
Sofie Vindberg Nielsen (DEN) vs. Olivia Lindestaf (SWE) 3-6, 6-7(4) (lør)
Olivia Thiemke (DEN) – bye
Natacha Schou (DEN) vs. Paulina Engback (SWE) 5-7, 6-4, 5-7 (lør)
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Julia Lif (SWE) 6-1, 6-1
Isabella Grann Frankild (DEN) vs. Hedda Sjokvist (SWE) 6-3, 6-3
Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Theodora Xantava (GRE) 7-5, 6-3

R32
Nina Vicic vs. Johanna Bernhold (SWE) 1-6, 1-6 (lør)
Anna Aagaard Nielsen vs. (WC) Emma Persson (SWE) 6-7(5), 1-6 (lør)
Louise Flintsø vs. [2] (2317) Alexandra Jansson (SWE) 6-3, 6-2
Olivia Parholt Beck vs. Alice Widell (SWE) 6-1, 0-6, 2-6
Olivia Thiemke vs. Alice Widell (SWE) 1-6, 3-6
Zoe Du Pasquier Jensen vs. [7] (2855) Emely Kahrs (NOR) 3-6, 4-6 (lør)
Isabella Grann Frankild vs. [6] (2855) Alva Frojd (SWE) 6-4, 6-2
Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. [8] (2855) Sissi Schmidt Axelsson (SWE) 6-4, 2-6, 6-1

QFi
Louise Flintsø vs. Greta Wallin (SWE)
Isabella Frankild (DEN) vs. Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage