Det meste af ATP-eliten deltager i ATP 1000 i Shanghai, mens der kæmpes om de sidste 2 WTA slutspil pladser i Linz

Bortset fra Rafael Nadal og Kei Nishikori er stort set hele verdenseliten samlet i Shanghai ved ATP 1000 turneringen Rolex Shanghai Masters afvikles.
Den tidligere topspiller Andy Murray har vist glimrende takter og skabt berettigede forventninger om, at tilbagevenden til top 10 er en realistisk mulighed, og han er blevet belønnet med et wildcard til turneringen, hvor han mandag indleder mod no. 59 Juan Ignacio Londero (ARG), og i de næste runder kan han møde 10. seedede Fabio Fognini og derefter 7. seedede Karen Khachanov, hvis de begge vinder deres første kamp.

6. seedede Stefanos Tsitsipas måtte i finalen i Beijing bøje sig i 3. sæt mod Dominic Thiem, og han er i overhængende fare for tidlig exit i Shanghai, hvis han – efter bye i 1. runde (R64) – møder 19-årige Felix Auger-Aliassime, der siden juniortiden – trods aldersforskel på 2 år – har haft krammet på grækeren, som stadig har sin første sejr til gode mod det canadiske stortalent.

Det andet canadiske stortalent, 20-årige Denis Shapovalov kan allerede i 2. runde møde 1. seedede Novak Djokovic, der netop har vundet endnu en titel, da han vandt 6-3, 6-2 over John Millman (AUS) i finalen ved ATP 500 i Tokyo.

Kvartfinaler ifølge seedningerne kan blive Djokovic vs. Tsitsipas, men John Isner (USA) eller Alex de Minaur (AUS) kan udfordre serberen, mens Gael Monfils (FRA) kan blande sig i striden mellem Tsitsipas og Auger-Aliassime.

I den næste 4. del kan kvartfinalen blive et russisk opgør mellem 3. seedede Daniil Medvedev og 7. seedede Karen Khachanov, med mindre Murray eller Fognini forpurrer det for Khachanov eller 14. seedede Diego Schwartzman står i vejen for Medvedev.

3. seedede Dominic Thiem, der vandt i Beijing, kan møde 8. seedede Roberto Bautista Agut i den næste kvartfinale, og den sidste kvartfinale kan blive et opgør mellem 2. seedede Roger Federer og 5. seedede Alexander Zverev, der først skal forbi Kyle Edmund (GBR) eller Jeremy Chardy (FRA) og derefter 12. seedede Borna Coric (CRO), hvis han først vinder over Andrey Rublev (RUS) og derefter over Guido Pella (ARG) eller John Millman (AUS).

Kiki Bertens
© 2019 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Kiki Bertens ved semifinale mod Ashleigh Barty i Beijing

Efter WTA Premier Mandatory turneringen i Beijing, hvor Naomi Osaka i finalen vandt 3-6, 6-3, 6-2 over ranglistens no. 1 Ashleigh Barty, er de fleste brikker faldet på plads angående, hvem der er kvalificeret til WTA slutspillet i Shenzhen i Kina uge 43, hvor de 6 første på racelisten – Barty, Pliskova, Halep, Andreescu, Osaka og Kvitova – er sikre.

De 4 næste på racelisten er Elina Svitolina, Serena Williams, Kiki Bertens og Belinda Bencic, som alle i teorien har mulighed for at kvalificere sig, og Bertens og Bencic er seedet 1 og 2 i WTA International turneringen i Linz, som kan følges på Eurosport og Eurosport Player fra onsdag – dog kan kampene følges på livestream fra Bet365 og Unibet.

Da der er udtrykt usikkerhed om, hvorvidt Serena ønsker at deltage i slutspillet, kan turneringen blive en direkte duel om den sidste plads i slutspillet, men det er fortsat en mulighed, at brikkerne først falder helt på plads ugen efter, når der afvikles WTA Premier turneringen i Moskva, hvor både Svitolina og Bertens er tilmeldt.
Bencic kan risikere en situation, hvor hun er afhængig af at få et wildcard til enten Moskva eller Luxembourg i uge 42, selvom hun eventuelt vinder titlen i Linz.

Belinda Bencic
© 2019 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Belinda Bencic ved 1. runde i Beijing.

WTA International turneringen Tianjin Open i Kina, der har Sofia Kenin og Qiang Wang som topseedede, kan følges på WTATV.com fra mandag og på TV2 Sport fra onsdag.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag den 13. Oktober

Billedet: Daniil Medvedev – spiller “NextGen”-finale mod Alexander Zverev kl. 1030 – 1030 TV3 Sport
Øvrige finaler
0730: Rebecca Peterson vs. Heather Watson
1400: Cori Gauff vs. Jelena Ostapenko
1530: Mikael Ymer (SWE) vs. Mathias Bourgue (FRA) – ATP Challenger

WTA International, Tianjin – WTATV.com, TV2 Sport (0730->)

Center Court – start 0500cet
Double Finale Hibino/Kato (JPN) vs. Aoyama/Shibahara (JPN)
NB 0730: Rebecca Peterson (SWE) vs. Heather Watson (GBR)

=====

ATP 1000, Shanghai – Tennistv.com (alle baner), TV3 Sport (1030->)

Center Court 1 – start 0830
Double Finale: Pavic/Soares vs. Kubot/Melo
NB 1030: (3) Daniil Medvedev (RUS) vs. (5) Alexander Zverev (GER)

=====

WTA International, Linz – Eurosport 1/Eurosport Player

Centre Court – start 1400
(LL) Cori Gauff (USA) vs. Jelena Ostapenko (LAT)
Double finale: Krejcikova/Siniakova vs. Haas/Knoll

=====

ATP Challenger, Mouilleron le Captif – Livestream.com/ATP

Finale: (3) Mikael Ymer (SWE) vs. Mathias Bourgue (FRA) – NB 1530

=====

ATP 250, Moskva, Kvalifikation – Bet365/Unibet

1100: Egor Garisimov vs. Rudolf Molleker
ca. 1230: Artem Dubrivnyy vs. Filip Horansky & Lukas Rosol vs. Nikola Milojevic
ca. 1400: Damir Dzumhur vs. Sebastian Ofner

=====

ATP 250, Antwerpen, Kvalifikation – Bet365/Unibet

1100: Kamil Majchrak vs. Sergiy Stakhovsky & Marco Trungelliti vs. Jaume Munar
ca. 1230: Kyle Edmund vs. Norbert Gombos & Yannick Maden vs. Salvatore Caruso
ca. 1400: Carlos Taberner vs. Antoine Hoang & Marius Copil vs. Ruben Bemelmans
ca. 1530: Arnaud Bovy vs. Paolo Lorenzi & Gregoire Barrere vs. Pedro Martinez


WTA International, Tianjin Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Sport

Spilleprogram søndag

Center Court – start 0500cet
Double Finale Hibino/Kato (JPN) vs. Aoyama/Shibahara (JPN)
NB 0730: Rebecca Peterson (SWE) vs. Heather Watson (GBR)

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-tianjin-china-1076#orderofplay

Resultater

Semifinale
Rebecca Peterson (SWE) vs. Ons Jabeur (TUN) 0-6, 6-4, 7-5
Heather Watson (GBR) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-1, 6-4

Kvartfinale
Ons Jabeur (TUN) vs. (6) Yulia Putintseva (KAZ) 7-6(5), 7-6(4)
Rebecca Peterson (SWE) vs. Yafan Wang (CHN) 6-7(5), 6-4, 6-2
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (3) Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 6-0
Heather Watson (GBR) vs. (8) Magda Linette (POL) 7-5, 6-7(4), 7-6(6)

1/8-finale
Ons Jabeur (TUN) vs. (Q) Xiyu Wang (CHN) 6-4, 6-2
(6) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) 6-1, 6-2
Yafan Wang (CHN) vs. (4) Caroline Garcia (FRA) 6-4, 6-2
Rebecca Peterson (SWE) vs. (LL) Xinyu Wang (CHN) 7-5, 3-2 Ret’d

Veronika Kudermetova (RUS) vs. (7) Saisai Zheng (CHN) 5-0 Ret’d
(3) Dayana Yastremska (UKR) vs. Shuai Peng (CHN) 6-2, 6-4
(8) Magda Linette (POL) vs. (Q) Kurumi Nara (JPN) 4-0 Ret’d
Heather Watson (GBR) vs. (2) Qiang Wang (CHN) 6-3, 6-0

R32
(Q) Xiyu Wang (CHN) vs. Kristie Ahn (USA) 6-2, 7-6(2)
Ons Jabeur (TUN) vs. Jennifer Brady (USA) 6-4, 6-2
((WC) Samantha Stosur (AUS) vs. (WC) Zhaoxuan Yang (CHN) 7-5, 2-6, 6-2
(6) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Astra Sharma (AUS) 6-1, 1-6, 7-5

(4) Caroline Garcia (FRA) vs. Anastaia Potapova (RUS) 2-6, 6-2, 6-2
Yafan Wang (CHN) vs. Lauren Davis (USA) 6-0, 6-4
Rebecca Peterson (SWE) vs. Venus Williams (USA) 6-3, 4-6, 6-3
(LL) Xin Yu Wang (CHN) vs. (LL) Shuyue Ma (CHN)

(7) Saisai Zheng (CHN) vs. (WC) Yingying Duan (CHN) 7-6(4), 6-2
Veronika Kudermetova (RUS) vs. Ajla Tomljanovic (AUS)  6-4, 6-2
Shuai Peng (CHN) vs. (Q) Xiaodi You (CHN) 6-2, 7-6(1)
(3) Dayana Yastremska (UKR) vs. Lin Zhu (CHN) 6-2, 6-3

(8) Magda Linette (POL) vs. Christina Mchale (USA) 6-3, 6-1
(Q) Kurumi Nara (JPN) vs. Harriet Dart (GBR) 3-6, 6-1, 6-3
Heather Watson (GBR) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-4, 7-6(3)
(2) Qiang Wang (CHN) vs. (Q) Arina Rodionova (AUS) 6-3, 6-4


WTA International, Upper Austria Ladies Linz (AUT) – Hardcourt

TV-dækning: Eurosport/Eurosport Player (fra onsdag), Bet365/Unibet

Deltagere: Bertens, Bencic, Sevastova, Vekic, Goerges, Sakkari, Strycova, Alexandrova

Spilleprogram søndag

Centre Court – start 1400
(LL) Cori Gauff (USA) vs. Jelena Ostapenko (LAT)
Double finale (efter 30 min. pause hvis nødvendig)

Den komplette dækning findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-linz-austria-528#orderofplay

Resultater 

Semifinale
(LL) Cori Gauff (USA) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-4
Jelena Ostapenko (LAT) vs. (8) Ekaterina Alexandrova (RUS) 1-6, 7-6(5), 7-5

Kvartfinale
(LL) Cori Gauff (USA) vs. (1/WC) Kiki Bertens (NED) 7-6(1), 6-4
Andrea Petkovic (GER) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-4, 6-1
(8) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 6-4
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Elena Rybakina (KAZ) 7-5, 6-1

1/8-finale
(1/WC) Kiki Bertens (NED) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 4-6, 6-3, 6-3
(LL) Cori Gauff (USA) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 4-6, 6-4, 2-0 Ret’d
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (9) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 2-6, 6-2, 6-4
Andrea Petkovic (GER) vs. (5) Julia Goerges (GER) 7-6(2), 6-0

(8) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Laura Siegemund (GER) 7-6(1), 2-6, 6-4
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (4) Donna Vekic (CRO) 3-6, 6-1, 6-2
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 4-1 Ret’d
Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Anna-Lena Friedsam (GER) 6-3, 5-7, 6-4

R32
(1/WC) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Misaki Doi (JPN) 6-4, 7-5
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (LL) Ysaline Bonaventure (BEL) 6-3, 6-2
Kateryna Kozlova (UKR) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-1, 6-7(1), 7-6(5)
(LL) Cori Gauff (USA) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) 6-3, 7-6(3)

NB 1600: (9) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (WC) Barbara Haas (AUT) 6-3, 6-3
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (WC) Julia Grabher (AUT) 6-4, 6-2
Andrea Petkovic (GER) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-1, 6-1
(5) Julia Goerges (GER) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-4, 6-2

(8) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 3-6, 6-0, 6-1
(Q) Laura Siegemund (GER) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-2, 5-7, 7-5
Kristina Mladenovic (FRA) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-1, 7-5
(4) Donna Vekic (CRO) vs. Polona Hercog (CRO) 6-1, 6-1

Alize Cornet (FRA) vs. (7) Barbora Strycova (CZE) 6-4, 6-4
Jelena Ostapenko (LAT) vs. (Q) Tamara Korpatsch (GER) 6-1, 6-3
Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Nina Stojanovic (SRB) 7-6(5), 6-2
(Q) Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (2) Belinda Bencic (SUI) 6-4, 2-6, 6-2

Kvalifikation (udvalgte)

Q16: (9) Cori Gauff (USA) vs. Ludmilla Samsonova (RUS) 6-7(10), 6-2, 6-2


ATP 1000, Rolex Shanghai Masters (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV3 Sport

Deltagere: Top 16 samt bl.a. Murray, Shapovalov, Auger-Aliassime m.fl. undtagen 2. Nadal, 8. Nishikori

Spilleprogram søndag

Center Court 1 – start 0830
Double Finale: Pavic/Soares vs. Kubot/Melo
NB 1030: (3) Daniil Medvedev (RUS) vs. (5) Alexander Zverev (GER)

 

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/shanghai/5014/daily-schedule

Resultater

Semifinale
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. (6) Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-6(5), 7-5
(5) Alexander Zverev (GER) vs. (11) Matteo Berrettini (ITA) 6-3, 6-4

Kvartfinale
(6) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 3-6, 7-5, 6-3
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. (10) Fabio Fognini (ITA) 6-3, 7-6(4)
(11) Matteo Berrettini (ITA) vs. (4) Dominic Thiem (AUT) 7-6(8), 6-4
(5) Alexander Zverev (GER) vs. (2) Roger Federer (SUI) 6-3, 6-7(7), 6-3

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (16) John Isner (USA) 7-5, 6-3
(6) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Hubert Hurkacz (POL) 7-5, 3-6, 7-6(5)
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Vasek Pospisil (CAN) 7-6(7), 7-5
(10) Fabio Fognini (ITA) vs. (7) Karen Khachanov (RUS) 6-3, 7-5

(11) Matteo Berrettini (ITA) vs. (8) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-6(5), 6-4
(4) Dominic Thiem (AUT) vs. (15) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-4
(5) Alexander Zverev (GER) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-0, 7-6(4)
(2) Roger Federer (SUI) vs. (13) David Goffin (BEL) 7-6(7), 6-4

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 6-3
(16) John Isner (USA) vs. Lucas Pouille (FRA) 7-5, 6-3
Hubert Hurkacz (POL) vs. (9) Gael Monfils (FRA) 6-2, 7-6(1)
(6) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(3), 7-6(3)

(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Cameron Norrie (GBR) 6-3, 6-1
(Q) Vasek Pospisil (CAN) vs. Joao Sousa (POR) 6-3, 7-5
(10) Fabio Fognini (ITA) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 7-6(4), 2-6, 7-6(2)
(7) Karen Khachanov (RUS) vs. Taylor Fritz (USA) 6-2, 6-4

(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Reilly Opelka (USA) 6-4, 7-5
(11) Matteo Berrettini (ITA) vs. Cristian Garin (CHI) 6-3, 6-3
(15) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 1-6, 6-1
(4) Dominic Thiem (AUt) vs. (Q) Pablo Carreno Busta (ESP) 7-6(3), 6-3

(5) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Jeremy Chardy (FRA) 7-6(13), 7-6(3)
Andrey Rublev (RUS) vs. (SE) John Millman (AUS) 6-2, 6-0
(13) David Goffin (BEL) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-2, 3-0 Ret’d
(2) Roger Federer (SUI) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-2, 7-6(5)

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) – bye
Denis Shapovalov (CAN) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-4, 6-2
Lucas Pouille (FRA) vs. (WC) Zhe Li (CHN) 6-7(4), 6-4, 6-4
(16) John Isner (USA) vs. Alex de Minaur (AUS) 7-6(1), 6-1
(9) Gael Monfils (FRA) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 7-5, 6-7(1), 6-3
Hubert Hurkacz (POL) vs. Zhizhen Zhang (CHN) 7-6(5), 6-4
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) Alexander Bublik (KAZ) 7-6(5), 4-0 Ret’d
(6) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye

(3) Daniil Medvedev (RUS) – bye
(Q) Cameron Norrie (GBR) vs. Gilles Simon (FRA) 7-5, 6-2
Joao Sousa (POR) vs. Filip Krajinovic (SRB) 2-6, 6-4, 7-6(4)
(Q) Vasek Pospisil (CAN) vs. (14) Diego Schwartzman (ARG) 7-6(2), 6-2
(10) Fabio Fognini (ITA) vs. Sam Querrey (USA) 6-4, 6-2
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (Q) Juan Ignacio Londero (ARG) 2-6, 6-2, 6-3
Taylor Harry Fritz (USA) vs. Fernando Verdasco (ESP) 7-6(2), 6-7(5), 6-4
(7) Karen Khachanov (RUS) – bye

(8) Roberto Bautista Agut (ESP) – bye
Reilly Opelka (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 6-4
Cristian Garin (CHI) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-1, 6-4
(11) Matteo Berrettini (ITA) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-2, 6-1
(15) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Radu Albot (MDA) 4-6, 6-1, 6-3
Benoit Paire (FRA) vs. (Q) Marco Cecchinato (ITA) 6-2, 7-5
(Q) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (WC) Ze Zhang (CHN) 6-3, 2-6, 6-4
(4) Dominic Thiem (AUT) – bye

(5) Alexander Zverev (GER) – bye
(Q) Jeremy Chardy (FRA) vs. Kyle Edmund (GBR) 6-4, 7-6(3)
(SE) John Millman (AUS) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 7-5
Andrey Rublev (RUS) vs. (12) Borna Coric (CRO) 6-4, 7-6(4)
(13) David Goffin (BEL) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-2, 6-3
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 7-6(4), 6-4
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Marin Cilic (CRO) 6-4, 6-4
(2) Roger Federer (SUI) – bye


Fed Cup

World Group

09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Qualifiers 2020 – dato TBC

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbrittanien


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 41)

 


ATP Challengers (Uge 41)

€92K, Internationaux de Tennis de Vendee Mouilleron Le Captif (FRA) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32
(3) Mikael Ymer (SWE) vs. (A) Luca Vanni (ITA) 6-3, 6-7(5), 6-1
(14) Jannik Sinner (ITA) vs. Tristan Lamasine (FRA) 7-5, 6-1

1/8-finale
(3) Mikael Ymer (SWE) vs. Oscar Otte (GEr) 6-3, 1-6, 7-6(6)
(14) Jannik Sinner (ITA) vs. Lukas Rosol (CZE) 6-7(3), 7-5, 6-3

Kvartfinale
(3) Mikael Ymer (SWE) vs. (9) Antoine Hoang (FRA) 6-3, 6-4
(14) Jannik Sinner (ITA) vs. (6) Marius Copil (ROU) 3-6, 6-1, 6-4

Semifinale
(3) Mikael Ymer (SWE) vs. (15) Jiri Vesely (CZE) 6-3, 6-2
Mathias Bourgue (FRA) vs. (14) Jannik Sinner (ITA) 6-4, 4-6, 7-6(6)

Finale: (3) Mikael Ymer (SWE) vs. Mathias Bourgue (FRA) – søn NB 1530

Doubles

1/8-finale: (3) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) vs. (WC) Lucas Miedler (AUT)/Manuel Guinard (FRA) 7-6(2), 3-6, [9-11]

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 41)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

M15, GD TENNIS CUP SERIES, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: (JR) (1131) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (JR) (1234/ITF1005) Milan Welte (GER) 7-6(0), 6-2
1/8-finale: Holger Rune vs. [4] (548/ITF207) Michael Vrbensky (CZE) 4-6, 2-6


M15, Soho Square (EGY) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: (WC) Ludvig Aaes (DEN) vs. [2] (1474/ITF1321) Davide Albertoni (ITA) 3-6, 4-6


ITF Women (uge 41)


W25 (udvalgte)

W25, LAGOS OPEN (NGR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: (WC) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1270/ITF845) Sathwika Sama (IND) 2-6, 2-6


W15 (udvalgte)

W15, Cal-Comp and XYZ Printing ITF World Tennis Tour 2019 (CHN) – Grus
Tidsforskel: cet+6 timer

Singles hovedturnering

R32: (1002/ITF353) Olga Helmi (DEN) vs. [1] (495) YeXin (CHN) 3-6, 0-6

Doubles

1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Jessica Fowler (AUS) vs. (1) Tamarine Tanasugarn (THA) 2-6, 3-6


W15, GD TENNIS CUP SERIES, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: (1270/ITF1039) Olivia Gram (DEN) vs. (1113/ITF459) Ena Kajevic (CRO) 3-6, 0-6

Doubles

1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Alana Tuayeva (RUS) vs. (WC) Melis Ayda Uyar (TUR)/Ioana Zvonaru (ROU) 7-5, 2-6, [5-10]


ITF Junior (uge 41)

Grade 2, Torneo Internacional Junior Provincia de Pontevedra – Viajes Interrías, Sanxenxo (ESP) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32: [1] (76) Elmer Møller (DEN) vs. (Q) (348) Robin Bertrand (FRA) 6-3, 5-7, 2-6

Doubles

1/8-finale: Elmer Møller (DEN)/Daniel Morozov (LAT) vs. Marc Othman Ktiri/Pablo Alemany (ESP) 1-6, 5-7


Grade 3, Lousada Junior Cup 2019 (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Girls singles hovedturnering

R64: [3] (225) Clarine Lerby (NED) – bye
R32: Clarine Lerby vs. Maria Santos (POR) 6-2, 6-0
1/8-finale: Clarine Lerby vs. [16] (780) Viktoria Veleva (BUL) 6-1, 6-0
Kvartfinale: Clarine Lerby vs. [8] (388) Kristina Volgapkina (RUS) 5-7, 3-6

Girls doubles

R32: (1) Clarine Lerby (NED)/Eleonora Alvisi (ITA) – bye
1/8-finale: Lerby/Alvisi vs. Maria Andre/Mafalda Guedes (POR) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Lerby/Alvisi vs. (7) Lara Nedeljkovic (AUT)/Alexandra Petric (ROU) 6-4, 0-6, [11-9]
Semifinale: Lerby/Alvisi vs. (6) Chiara Girelli (ITA)/ Anastasiia Gureva (RUS)


Grade 4, “3rd Perlis ITF Junior Championship 2019” (MAS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Boys singles hovedturnering

R64
(2118) Julius Kostopoulos (DEN) vs. Chaiyaward Phetthani (MAS) 6-0, 6-2
(3) (346) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1701) Lin En Tan (MAS) 6-1, 6-0
(1007) Richard Biagiotti (DEN) vs. [16] (981) Kenta Miyoshi (JPN) 6-1, 2-6, 0-6

R32
Julius Kostopoulos vs. [14] (796) Aditya Vardhan Roy Chowdhury (IND) 4-6, 2-6
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (1519) Eric Padgham (AUS) 6-2, 6-0

1/8-finale: Oskar Brostrøm Poulsen vs. (1016) Zhanger Almashev (KAZ) 6-1, 6-2

Kvartfinale: Oskar Brostrøm Poulsen vs. [12] (725) Nishant Dabas (IND) 4-6, 3-6


Uge 42

Grade 2, Thailand ITF World Tennis Tour J2, Nonthaburi (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Boys singles hovedturnering

(328) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN)
(341) Carl Emil Overbeck (DEN)
(Q) (1710) Julius Kostopoulos (DEN)

Boys singles kvalifikation

Q64
[1] (942) Richard Biagiotti (DEN) – bye
[11] (1710) Julius Kostopoulos (DEN) – bye

Q32
Richard Biagiotti vs. Jao Van Schalkwyk (THA) 6-2, 6-0
Julius Kostopoulos vs. Baramee Moungpoltham (THA) 6-2, 6-0

Qfi
Richard Biagiotti vs. (2135) James Van Herzeele (BEL) 4-6, 0-6
Julius Kostopoulos vs. [2] (1043) Anapat Timangkul (THA) 6-4, 6-4


Grade 4, Fila Autumn Cup, Rungsted Kyst (DEN) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

(917) Gustav Theilgaard (DEN)
(984) Niels Heise Korsgaard (DEN)
(1136) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN)
(1160) Emil Okkels Jensen (DEN)
(1533) Asger Emil Ildor (DEN)
(2083) Erwin Mesic (DEN)
(2246) Felipe Mikkelsen (DEN)
Wildcards:
(2660) Valdemar Frederik Pape (DEN)
Noha Svenningsen Holmvang (DEN)
Alexander Stage (DEN)
Rasmus Egehus (DEN)
William Søby Svendsen (DEN)

Boys singles kvalifikation

Qfi (udvalgte)
Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. Lukas Ramer Olofsson (SWE)
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Henrik Lindman (NOR)

Q32 (udvalgte)
Alexander Garde (DEN) vs. (1) Maxime Henny (SUI)
Philip Scheuer-Larsen (DEN) vs. Constantin Ruland (GER) 3-6, 4-6
Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. (4) Allan Krueger (SWE) 7-6(4), 6-4
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Max Robertson (SWE) 7-5, 6-4

Q64 (udvalgte)
Alexander Garde (DEN) vs. Luka Stojanovic (DEN) 6-0, 6-2
Philip Scheuer-Larsen (DEN) vs. Lambert Ruland (GER) 4-6, 6-1, [10-8]

Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Simon Sand Uhlen (SWE) 4-6, 4-6
Christopher Garde (DEN) vs. Sean Marcel Saal (GER) 1-6, 2-6
Oliver Eliasen (DEN) vs. William Johnsson (SWE) 1-6, 2-6

Christopher Luthra (DEN) vs. (3) Gabriel Jornert (SWE) 4-6, 1-6
Niklas Jensen (DEN) vs. Felix Petrov (SWE) 5-7, 4-6
Yakup Uzunel (DEN) vs. Henrik Lynum (NOR) 3-6 Ret’d

Christoffer Hayes Hjelm (DEN) vs. (4) Allan Krueger (SWE) 1-6, 1-6
Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. Marc Ceballos (ESP) 6-1, 6-1
Nikolaj Terp Maansson (DEN) vs. Lukas Ramer Olofsson (SWE) 1-6, 2-6
Victor Bech Frandsen (DEN) vs. Max Hurtubise (GBR) 3-6, 7-5, [4-10]

Noah Byrgesen (DEN) vs. Jeiden Saidizand (SWE) 3-6, 2-6
Adam Tvede (DEN) vs. Hampus Wik (SWE) 1-6, 0-6
Jonathan Sund Nordahl (DEN) vs. Bon Lou Karstens (GER) 4-6, 7-6(5), [5-10]

Johan August Mottlau (DEN) vs. Max Robertson (SWE) 2-6, 5-7
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Mads Riber (DEN) 6-0, 6-0

Girls singles hovedturnering

(1201) Johanne Christine Svendsen (DEN)
(1226) Rebecca Munk Mortensen (DEN)
(1607) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN)
(1619) Alisha Ali Hussain (DEN)
(1683) Cirkeline Lundberg (DEN)
(1935) Martha Elisa Stemann (DEN)
(2135) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)
(2531) Anna Aagaard Nielsen (DEN)
(2531) Anna Tang (DEN)
(2965) Katerina Norup-Hansen (DEN)
Wildcards:
(2865) Ida Hasselbalch (DEN)
Emilie Just-Bomholt (DEN)
Laura Brunkel (DEN)
Wilma Krebs Hyllested (DEN)
Frederikke Alberte Pape (DEN)

Girls singles kvalifikation

Qfi
(1) Isabella Kirkegaard (DEN) vs. Augusta Birn (DEN)
(2) Olivia Thiemke (DEN) vs.  Linn Svaerd (SWE)
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. Adelisa Kahriman (SWE)
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Berta Passola (ESP)
Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) vs. Olivia Lindestaf (SWE)
Mille Mørk (DEN) vs. Mille Langaas (NOR)

Q32 (udvalgte)
(1) Isabella Kirkegaard (DEN) vs. Stella Billing (SWE) 7-6(7), 7-6(3)
Augusta Birn (DEN) vs. Grete Kjaergaard (SWE) 6-0, 6-0
(2) Olivia Thiemke (DEN) – Sofia Vindberg Nielsen (DEN) 7-6(5), 6-2
Olivia Parsholt Beck (DEN) vs.  Linn Svaerd (SWE) 4-6, 0-6
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. Isil Yurttas (DEN) 6-2, 6-1

Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. Berta Passola (ESP) 2-6, 2-6
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Ena Arnautovic (DEN) 6-4, 6-4
Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) vs. Ivette Leetma (EST) 6-0, 6-1
Mille Mørk (DEN) vs. Emma Persson (SWE) 7-6(1), 3-6, [10-6]
Filippa Gaba Hansen (DEN) vs. Mille Langaas (NOR) 2-6, 2-6

Q64 (udvalgte)
(1) Isabella Kirkegaard (DEN) – bye
Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. Stella Billing (SWE) 2-6, 2-6
Augusta Birn (DEN) vs. Nella Hirvonen (FIN) 6-4, 6-3

(2) Olivia Thiemke (DEN) – bye
Sofia Vindberg Nielsen (DEN) vs. Hilda Grahn (SWE) 6-1, 6-1
Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. Linn Svaerd (SWE) 0-6, 0-6
Olivia Parsholt Beck (DEN) – bye

Sarah Suljadzic (DEN) vs. Anna Opitz (SWE) 2-6, 7-5, [8-10]
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. Anna Petkovic (GER) 6-2, 6-3
Isil Yurttas (DEN) – bye

Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) – bye
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Therese Harboe Holst (DEN) 6-2, 6-3
Ena Arnautovic (DEN) – bye

Asta Ripperger (DEN) vs. Olivia Lindestaf (SWE) 0-6, 3-6
Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) vs. Hedda Sjokvist (SWE) 7-5, 7-5

Mille Mørk (DEN) – bye
Dicte Ingildsen (DEN) vs. Emma Persson (SWE) 1-6, 5-7
Filippa Gaba Hansen (DEN) vs. Frederikke Birn (DEN) 6-3, 6-3

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 41)

 

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

 

<< tilbage