TV2 Sport følger i uge 40 Caroline Wozniacki og WTA Mandatory i Beijing turneringen i Kina.

I den kommende uge er det dog tennis, der får 1. prioritet hos TV2 Sport, der fra mandag morgen dækker WTA Premier Mandatory turneringen China Open, hvor det meste af verdenseliten deltager, og hvis Caroline Wozniacki fortsætter den fremgang, som er sporet i de seneste turneringer, er der begrundet håb om, at der bliver mulighed for flere kampe med det danske topnavn. TV2 Sport viser Caroline’s runde 1 kamp mandag formiddag…

Turneringen i Beijing kan dog også følges på TV2 Play og alle kampe fra den nævnte WTA-turnering kan desuden følges på WTATV.com, med de fleste baner.

Caroline’s fans i Kina har gjort deres banners klar til hun skal træne…

Caroline vandt i runde 1, her et Indlæg om det.

WTA Beijing 2019: Wozniacki videre efter mesterligt spil

Caroline vandt i runde 2, her et Indlæg om det.

WTA Beijing 2019: Dagen derpå for Wozniacki, men det var nok.

Der afvikles ligeledes 2 ATP 500 turneringer i henholdsvis Tokyo og Beijing i denne uge, som begge kan følges på Tennistv.com, i Beijing, Kina spiller de samme sted som damerne.

Deltagere i Japan: (1) Djokovic, (2) Coric, (3) Goffin, (4) Paire, (5) Pouille, (6) Cilic, (7) Fritz, (8) De Minaur

Deltagere i China Open: (1) Thiem, (2) A. Zverev, (3) Tsitsipas, (4) Khachanov, (5) Agut, (6) Fognini, (7) Monfils, (8) Berrettini, Andy Murray m.fl.

Mere Opdateres her når vi ved mere om hvor og hvornår andre danske spillere skal spille i denne uge, men Holger Rune, Sofia Nami Samavati, Karoline Laursen og Olivia Gram med flere skal spille. Holger og Sofia Nami har vundet flere kampe i denne uge…

Holger Rune Nødskov
Foto: Sportsfotograf.com.

Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag den 6. Oktober

Billedet: Ashleigh Barty (Aus) møder Naomi Osaka (Jpn) i finalen kl. 1030cet.

=====

ATP 500 og WTA Premier MAN, China Open i Beijing (CHN)

DIAMOND Court – start 0700cet
Double finale kamp – WTA
Double finale kamp – ATP
NB 1030: (1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (4) Naomi Osaka (JPN) – WTA
NB 1330: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) – ATP

TV-dækning: ATP TV3 Sport, Tennistv.com – WTA: TV2 Sport, WTATV.com

=====

ATP 500, Rakuten Open i Japan – TV3 Sport, Tennistv.com

Colosseum Court – start 0600cet
Double finale kamp
NB 0830: (Q) John Millman (AUS) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) Singles finale


ATP 500, Rakuten Open (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Resultater

Finale: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) John Millman (AUS) 6-3, 6-2

Semifinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (3) David Goffin (BEL) 6-3, 6-4
(Q) John Millman (AUS) vs. Reilly Opelka (USA) 6-3, 7-6(4)

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (5) Lucas Pouille (FRA) 6-1, 6-2
(3) David Goffin (BEL) vs. Hyeon Chung (KOR) 6-2, 6-2
Reilly Opelka (USA) vs (Q) Yasutaka Uchiyama (JPN) 6-3, 6-3
(Q) John MIllman (AUS) vs. (WC) Taro Daniel (JPN) 6-4, 6-0

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (WC) Go Soeda (JPN) 6-3, 7-5
(5) Lucas Pouille (FRA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-1, 6-2
(3) David Goffin (BEL) vs. Densi Shapovalov (CAN) 7-6(5), 7-6(2)
Hyeon Chung (KOR) vs. (6) Marin Cilic (CRO) 6-4, 3-6, 6-1

Reilly Opelka (USA) vs. Gilles Simon (FRA) 7-6(4), 7-6(2)
(Q) Yasutaka Uchiyama (JPN) vs. Radu Albot (MDA) 6-7(2), 6-3, 6-4
(Q) John Millman (AUS) vs. (SE) Lloyd George Harris (RSA) 6-3, 6-2
Taro Daniel (JPN) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-4, 7-6(3)

R32:
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 6-4, 6-2
Go Soeda (JPN) vs. Jan-Lennard Struff (GEr) 4-6, 7-6(4), 6-3
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Joao Sousa (POR) 4-6, 7-6(4), 6-3
(5) Lucas Pouille (FRA) vs. Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 6-3

(3) David Goffin (BEL) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 6-4, 6-3
Denis Shapovalov (CAN) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-4, 6-4
Hyeon Chung (KOR) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 3-6, 6-3, 6-4
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-4, 6-4

Reilly Opelka (USA) vs. (7) Taylor Fritz (USA) 6-3, 6-4
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Pablo Andujar (ESP) 6-4, 6-0
Radu Albot (MDA) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-3, 7-5
(Q) Yasutaka Uchiyama (JPN) vs. (4) Benoit Paire (FRA) 6-2, 6-2

(SE) Lloyd Harris (RSA) vs. (8) Alex de Minaur (AUS) 6-3, 6-7(6), 7-6(8)
(Q) John Millman (AUS) vs. Adrian Mannarino (FRA) 4-6, 6-3, 6-4
Jordan Thompson (USA) vs. Juan I. Londero (ARG) 6-3, 3-6, 6-3
(WC) Taro Daniel (JPN) vs. (2) Borna Coric (CRO) 6-4, 4-6, 7-6(5)


ATP 500, China Open i Beijing (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Resultater (udvalgte)

Finale: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) 3-6, 6-4, 6-1

Semifinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (4) Karen Khachanov (RUS) 2-6, 7-6(6), 7-5
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (2) Alexander Zverev (GER) 7-6(6), 6-4

Kvartfinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Andy Murray (GBR) 6-2, 7-6(3)
(4) Karen Khachanov (RUS) vs. (6) Fabio Fognini (ITA) 3-6, 6-1, 6-1
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. John Isner (USA) 7-6(3), 6-3
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Sam Querrey (USA) 7-6(3), 6-2

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (WC) Zhizhen Zhang (CHN) 6-3, 6-3.
(PR) Andy Murray (GBR) vs. (Q) Cameron Norrie (GBR) 7-6(6), 6-7(4), 6-1
(4) Karen Khachanov (RUS) vs. (Q) Jeremy Chardy (FRA) 7-6(0), 7-6(5)
(6) Fabio Fognini (ITA) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-3, 6-4

John Isner (USA) vs. Daniel Evans (GBR) 7-6(3), 7-5
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 4-6, 6-3, 6-2
Sam Querrey (USA) vs. Diego Schwartzman (ARG) 7-6(2), 6-7(6), 6-3
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-1

R32
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-4, 6-1.
(WC) Zhizhen Zhang (CHN) vs. Kyle Edmund (GBR) 6-4, 3-6, 7-6(5).
(Q) Cameron Norrie (GBR) vs. Cristian Garin (CHI) 7-6(5), 1-0. Ret’d
(PR) Andy Murray (GBR) vs. (8) Matteo Berrettini (ITA) 7-6(2), 7-6(7)

(4) Karen Khachanov (RUS) vs. (Q) Pablo Cuevas (URU) 6-2, 7-6(7).
(Q) Jeremy Chardy (FRA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-7(7), 6-3, 7-6(4).
Andrey Rublev (RUS) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 6-2, 7-5.
(6) Fabio Fognini (ITA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 4-6, 7-6(6)

John Isner (USA) vs. (7) Gael Monfils (FRA) 6-4, 6-7(5) 6-3.
Daniel Evans (GBR) vs. (wc) Zhe Li (CHN) 6-3, 6-4.
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Guido Pella (ARG) 6-4, 7-6(3)
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Dusan Lajovic (SRB) 4-6, 6-3, 6-4.

(5) Sam Querrey (USA) vs. Roberto Bautista Agut (ESP) 7-6(2), 4-1. Ret’d.
Diego Schwartzman (ARG) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 3-6, 6-3.
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (SE) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 6-4.
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (wc) Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-2.


WTA Premier MAN, China Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Resultater (udvalgte)

Finale: (4) Naomi Osaka (JPN) vs. (1) Ashleigh Barty (AUS) 3-6, 6-3, 6-2

Semifinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (8) Kiki Bertens (NED) 6-3, 3-6, 7-6(7)
(16) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (4) Naomi Osaka (JPN) 4-6, 2-6.

Kvartfinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (7) Petra Kvitova (CZE) 4-6, 6-4, 6-3
(8) Kiki Bertens (NED) vs. (3) Elina Svitolina (UKR) 7-6(6), 6-2
(16) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 7-6(5)
(4) Naomi Osaka (JPN) vs. (5) Bianca Andreescu (CAN) 5-7, 6-3, 6-4

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-3, 6-7(5), 6-2.
(7) Petra Kvitova (CZE) vs. (9) Belinda Bencic (SUI) 6-3, 6-3.
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (15) Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-7(8), 6-3.
(8) Kiki Bertens (NED) vs. Polona Hercog (SLO) 7-6(6), 2-6, 6-3.
(5) Bianca Andreescu (CAN) vs. (Q) Jennifer Brady (USA) 6-3, 6-1.
(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Alison Riske (USA) 6-4, 6-0.
Daria Kasatkina (RUS) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-4, 6-3.
(16) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Katerina Siniakova (CZE) 7-5, 6-4.

R32
2nd Rd (1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-4, 6-2
2nd Rd Saisai Zheng (CHN) vs. (13) Sloane Stephens (USA) 6-3, 6-1
R2: (9) Belinda Bencic (SUI) vs. Venus Williams (USA) 3-6, 6-3, 7-5
2nd Rd (7) Petra Kvitova (CZE) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 6-4

R2: (3) Elina Svitolina (UKR) vs. Yafan Wang (CHN) 7-6(5), 7-6(1).
2nd Rd (15) Sofia Kenin (USA) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-3, 6-2.
2nd Rd Polona Hercog (SLO) vs. (10) Angelique Kerber (GER) 6-4, 6-2.
R2: (8) Kiki Bertens (NED) vs. Dayana Yastremska (UKR) 7-6(5), 6-3.

(5) Bianca Andreescu (CAN) vs. Elise Mertens (BEL) 6-3, 7-6(5)
(Q) Jennifer Brady (USA) vs. (11) Madison Keys (USA) 2-6, 6-4, 6-4
Alison Riske (USA) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-3, 3-6, 6-4
(4) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Andrea Petkovic (GER) 6-2, 6-0

Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Simona Halep (ROU) 6-2, 6-3.
Daria Kasatkina (RUS) vs. (12) Aryna Sabalenka (BLR) 6-4, 7-6(5)
(16) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Christina Mchale (USA) 6-4, 6-0
Katerina Siniakova (CZE) vs. (WC) Jelena Ostapenko (LAT) 6-2, 6-1

R64
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS) 6-0, 6-1.
Saisai Zheng (CHN) vs. Monica Puig (PUR) 4-6, 6-3, 7-6(5)
Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Magda Linette (POL) 7-5, 6-3.

Belinda Bencic (SUI) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 7-5, 6-2
Venus Williams (USA) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-3, 4-6, 7-5.
Kristina Mladenovic (FRA) vs. Danielle Collins (USA) 6-3, 6-2.

Elina Svitolina (UKR) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-7(4), 6-1, 6-2.
Yafan Wang (CHN) vs. Xinyu Wang (CHN) 6-1, 6-2.
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-0, 3-6, 7-6(4)
Sofia Kenin (USA) vs. Garbine Muguruza (ESP) 6-0, 2-6, 6-2

Angelique Kerber (GER) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 1-6, 6-4.
Polona Hercog (SLO) vs. Julia Goerges (GER) 6-7(4), 7-6(5), 6-4
Dayana Yastremska (UKR) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-1, 6-1.
Kiki Bertens (NED) vs. Donna Vekic (CRO) 3-6, 6-1, 7-6(3)
==
(5) Bianca Andreescu (CAN) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 2-6, 6-1.
Elise Mertens (BEL) vs. Petra Martic (CRO) 6-2, 6-3.
(Q) Jennifer Brady (USA) vs. Amanda Anisimova (USA) 6-7(4), 7-6(2), 6-3
(11) Madison Keys (USA) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-4, 7-6(5).

Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Qiang Wang (CHN) 5-7, 4-5 Ret’d.
(Q) Andrea Petkovic (GER) vs. Jil Teichmann (SUI) 7-6(4), 6-3.
Naomi Osaka (JPN) vs. Jessica Pegula (USA) 6-3, 7-6(5)

Simona Halep (ROU) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-1.
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Bernarda Pera (USA) 5-7, 6-2, 6-4.
Daria Kasatkina (RUS) vs. Shuai Peng (CHN) 2-6, 6-4, 6-4

(16) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Lauren Davis (USA) 6-1, 6-3.
(Q) Christina McHale (USA) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-0, 1-6, 6-3
Katerina Siniakova (CZE) vs. Xiyu Wang (CHN) 6-2, 6-2
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Karolina Pliskova (CZE) 7-5, 3-6, 7-5

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-China Open-china-1075%20#orderofplay


Fed Cup

World Group

09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Qualifiers 2020 – dato TBC

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbrittanien


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 40)

 


ATP Challengers (Uge 40)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 40)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

M15, GD TENNIS CUP SERIES, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: (JR) (#1131) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs (1233) Mike Urbanija (SLO) 6-0, 6-0
R16: Holger Rune vs (Q) (#1235) Aziz Kijametovic (BIH) 7-6(5), 6-3
Kvartfinale: Holger Rune vs. [3] (579/ITF211) Michael Vrbensky (CZE) 4-6, 0-6

Doubles hovedturnering

R16
Holger V. Nødskov Rune (DEN)/Yanki Erel (TUR) vs. (1) Altuna (TUR)/Peter Heller (GER) 6-7, 2-6. Tirsdag


M15, Magic Tours, Tabarka (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64
Gustav Theilgaard (DEN) vs. Romeo Midtgaard Jivraj (DEN) 6-1, 2-6, [10-2]
Carl Emil Overbeck (DEN) vs. Ignacio Vinas (ARG) 4-6, 4-6
Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Ons Daaloul (TUN) 6-0, 6-1
(ITF2515) Kasper Elsvad (DEN) vs. [9] (1971/ITF10086) Boruch Skierkier (ARG) 0-6, 3-6

Q32
Gustav Theilgaard vs. [8] (1602) Jing Long Weng (NED) 6-4, 3-6, [10-3]
Jesper Andi Jørgensen vs. Samuel Paulovcak (SVK) 7-5, 7-6(8)

Qfi
Gustav Theilgaard vs. [1] (969/ITF548) George Von Massow (GER) 4-6, 0-6
Jesper Andi Jørgensen vs. [5] (1471) Roland Stuurman (NED) 1-6, 4-6


ITF Women (uge 40)


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

W15, Magic Tours, Tabarka (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (Q) Celine Fritsch (GER) 6-4, 6-3.
(Q) Karoline Laursen (DEN) vs. (Q) Aline Thommen (SUI) 7-5, 1-6, 5-7. Onsdag.

R16: Sofia Nami Samavati vs. [6] (#832) Emma Lene (FRA) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Sofia Nami Samavati vs. [3] (737/ITF151) Anna Pribylova (RUS) 4-6, 1-6

Singles kvalifikation

QFi: Karoline Laursen (DEN) vs. [4] (ITF#945) Daria Solovyeva (RUS) 6-3, 6-2
R32: Karoline Laursen (DEN) vs. Chanel Scudiero (USA) 6-2, 6-2

Doubles hovedturnering

R16
Sofia Nami Samavati (DEN)/Marila Antoniuk (UKR) vs. Lavini (ITA)/Thomman (SUI) 6-7(2), 1-6. Tirsdag


W15, GD TENNIS CUP SERIES, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32
(Q) (#1268) Olivia Gram (DEN) vs. (#762) Yukina Saigo (JPN) 2-6, 2-6. Onsdag.

Singles kvalifikation

QFi: [6] (#1268) Olivia Gram (DEN) vs. (ITF#1890) Anna Ozerova (LAT) 6-3, 6-2.
R32: [6] (#1268) Olivia Gram (DEN) d. Raveena Kingsley (USA) Walkover
R64: [6] Olivia Gram (DEN) Bye


W15, TSA Tuks International, Pretoria (RSA) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: (ITF942) Elena Jamshidi (DEN) vs. [7] (1042/ITF353) Yvonne Neuwirth (AUT) 2-6, 5-7


ITF Junior (uge 40)

Grade 5, “1st Selangor ITF Junior Championship 2019” (MAS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Boys singles hovedturnering

R64
[1] (372) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (WC) Pavel Liam Thadani (MAS) 6-0, 6-0
(2103) Julius Kostopoulos (DEN) vs. (1833) Eric Padgham (AUS) 7-5, 6-2
[13] (1026) Richard Biagiotti (DEN) vs. (Q) Alexander Lauinger (GER) 6-4, 6-1

1/8-finale
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (2679) Viggo Grondahl (SWE) 6-2, 6-0
Julius Kostopoulos vs. [12] (974) Kenta Miyoshi (JPN) 7-5, 3-6, 6-2
[13] (1026) Richard Biagiotti (DEN) vs. [2] (375) Dmitry Bezborodov (KAZ) 6-3, 2-6, 2-6

Kvartfinale
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (1544) Nikita Sidorov (KAZ) 7-6(3), 6-0
Julius Kostopoulos vs. [3] (378) Corban Crowther (NZL) 4-6, 2-6

Semifinale: (lørdag)
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (WC) (1335) Muhammad Aiman Hamdan (MAS) 6-1, 6-3
(1636) Adrian Luddeckens (SWE) vs. [3] (378) Corban Crowther (NZL) 1-6, 5-7

Finale: Oskar Brostrøm Poulsen vs. [3] (378) Corban Crowther (NZL) 3-6, 6-4, 3-6

Boys doubles

R32
Julius Kostopoulos (DEN)/Albert Porsmyr Hansen (NOR) vs. (6) Kareem Abdul Hakim/Nauvaldo Jati Agatra (INA) 6-4, 6-4
(3) Oskar Brostrøm Poulsen/Richard Biagiotti (DEN) vs. Christian Andre Sheng Liew (MAS)/Eric Padgham (AUS) 6-1, 6-2

1/8-finale
Kostopoulos/Hansen vs. Gareth Ong (SGP)/Lin En Tan (MAS) 6-3, 6-2
Poulsen/Biagiotti vs. Dheren Padmanathan (MAS)/Nikita Sidorov (KAZ) 6-0, 6-2

Kvartfinale
Kostopoulos/Hansen vs. (1) Danil Ozernoy/Dmitry Bezborodov (KAZ) 2-6, 2-6
Poulsen/Biagiotti vs. (8) Danial Ahmad Farid/Muhammad Aiman Hamdan (MAS) 6-1, 6-3

Semifinale: Poulsen/Biagiotti vs. (1) Danil Ozernoy/Dmitry Bezborodov (KAZ) 6-4, 6-4
Finale: Poulsen/Biagiotti vs. (4) Jian Keong Takeshi Koey (MAS)/Kenta Miyoshi (JPN) 2-6, 2-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 40)

 

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage