Både Holger Rune og Mikael Torpegaard kan følges på livestream i ATP Challengers. Clara Tauson kan formentlig følges live fra W60 i Israel, og sidst på ugen viser DRTV kampe fra Davis Cup. WTATV viser 3 WTA-turneringer. TV2 Sport sender fra WTA Premier i Kina

Der bliver rig lejlighed til at følge flere af de danske tennisspillere på livestream i løbet af ugen, idet både Holger Vitus Nødskov Rune og Mikael Torpegaard begge deltager i ATP Challenger turneringer.

Det var ventet af de begge blev udtaget til Danmarks Davis Cup hold som fredag-lørdag møder Tyrkiet i Vejlby-Risskov Hallen i Aarhus, men Torpegaard har i stedet valgt at deltage i en ATP Challenger i Cary, North Carolina i denne uge og i Columbus, Ohio næste uge.

Holger har taget imod tilbuddet om et wildcard til en ATP Challenger i Istanbul, selvom han er udtaget til Davis Cup, men der er dog stor chance for, at han vil være færdig i turneringen inden Davis Cup starter fredag, med mindre han leverer en større sensation i Istanbul.

Der venter Holger en svær opgave i 1. runde mod ATP-ranglistens no. 248 Tristan Lamasine (FRA), der på det seneste bl.a. har vundet over Mikael Ymer (SWE), og hvis det lykkes for Holger at vinde, kan han se frem til at møde 17. seedede Matteo Viola (ITA), der for et par uger siden var i finalen i en Challenger på Mallorca.

Torpegaard er oversidder i 1. runde, og derfor kommer han tidligst i kamp tirsdag, hvorimod Holger allerede spiller mandag formiddag, hvor kampen – i lighed med de fleste ATP Challenger kampe – kan følges på livestream.com/ATP.

Der er desuden god sandsynlighed for, at også Clara Tauson kan følges på livestream, idet hun efter planen deltager i en $60.000 (W60) turnering i Meitar i Israel.

Når Danmark fredag-lørdag møder Tyrkiet i Davis Cup, sørger DRTV for transmission fra kampene.
Holdopstillingen bliver offentliggjort torsdag.

Davis Cup: Danmark uden Torpegaard og Kromann med Løchte, Sigsgaard, Ingildsen og 16-årige Holger og Elmer

Fra tirsdag morgen kl. 0600 er TV2 Sport tilbage med WTA-tennis fra WTA Premier turneringen i Zhengzhou med top 10 spillerne Karolina Pliskova, Elina Svitolina og Kiki Bertens, og desuden er Aryna Sabalenka, Angelique Kerber og Sofia Kenin blandt de seedede.

Alle kampe fra turneringen bliver vist på WTATV.com, som desuden dækker de 2 WTA International turneringer i Nanchang og Hiroshima.
Tilføjelse: Fra torsdag kan de 2 sidstnævnte turneringer desuden følges på TV2 Play.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 15. September

Petra Martic (billede) spiller finale mod Karolina Pliskova

WTA International, Hiroshima – WTATV.com, TV2 Play

Centre Court – start 0430cet
Nao Hibino (JPN) vs Misaki Doi (JPN)
=====

WTA Premier, Zhengzhou – WTATV.com, TV2 Sport 08.00, TV2 Play

Centre Court – start 08:00cet OBS. udsat grundet regn. NB 13:00
(1) Karolina Pliskova (CZE) vs (7) Petra Martic (CRO)

=====

WTA International, Nanchang – WTATV.com, TV2 Sport, TV2 Play

Centre Court – start 10:00cet
(5) Rebecca Peterson (SWE)  vs (4) Elena Rybakina (KAZ)

=====

Davis Cup, Group II, Danmark vs. Tyrkiet – DRTV

start 1200
Lørdag – start 1200 *)
R3: Frederik Løchte Nielsen/Johannes Ingildsen vs. Sarp Agabigun/Yanki Erel
R4: (1125) Holger Vitus Nødskov Rune vs. (260) Cem Ilkel
R5:  Christian Sigsgaard vs. (338) Altug Celikbilek
*) Holdopstilling kan ændres inden kampene

=====

Davis Cup, Group I – Daviscup.tv – Fredag

Hviderusland vs. (6) Portugal – start 1200cet
R1: (135) Ilya Ivashka vs. (64) Joao Sousa
R2: (119) Egor Gerasimov vs. (179) Joao Domingues

(2) Sverige vs. Israel – start 1700
R1: (106) Mikael Ymer vs. (395) Edan Leshem
R2: (280) Markus Eriksson vs. (146) Dudi Sela

Finland vs. (3) Østrig – start 1700cet
R1: (551) Patrik Niklas-Salminen vs. (5) Dominic Thiem
R2: (163) Emil Ruusuvuori vs. (112) Dennis Novak

Slovakiet vs. (5) Schweiz – start 1700
R1: (90) Martin Klizan vs. (286) Sandro Ehrat
R2: (114) Andrej Martin vs. (110) Henri Laaksonen


Uge 37

WTA Premier, Zhengzhou Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Resultater

Finale: (1) Karolina Pliskova (CZE) vs (7) Petra Martic (CRO) 6-3, 6-2

Semifinale
(1) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 63 62
(7) Petra Martic (CRO) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 60 63

¼ finale
(1) Karolina Pliskova (CZE) vs. Polona Hercog (SLO) 6-3, 7-5.

Saisai Zheng (CHN) vs. Alison Riske (USA) 7-5, 6-3.
Karolina Pliskova (CZE) vs. (6) Sofia Kenin (USA) 6-4, 4-6, 6-1.
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-1, 6-7(4), 6-4.
(7) Petra Martic (CRO) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 7-5, 5-7, 6-4.
Kristina Mladenovic (FRA) vs. Elina Svitolina 6-4, 4-6, 6-3.
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (3) Kiki Bertens (NED) 6-4, 7-6(1)
(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-1, 6-2.
(2) Elina Svitolina (UKR) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 3-6, 6-1, 7-6(5)

⅛-finale (1) Karolina Pliskova (CZE) vs. Polona Hercog (SLO) 6-3, 7-5
(6) Sofia Kenin (USA) vs. Alize Cornet (FRA) 6-4, 6-2
(7) Petra Martic (CRO) vs. Fiona Ferro (FRA) 3-6, 6-1, 6-2
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (8) Caroline Garcia (FRA) 7-5, 6-2

R32
Polona Hercog (SLO) vs. (Q) Meiling Wang (CHN) 6-3, 6-4
Alize Cornet (FRA) vs. (Q) Jia-Jing Lu (CHN) 7-6(1), 6-1
(6) Sofia Kenin (USA) vs. Chloe Paquet (FRA) 6-2, 7-5

Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (Q) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 6-2, 6-0
Saisai Zheng (CHN) vs. Bibiane Schoofs (NED) 7-6(4), 6-1
Alison Riske (USA) vs. (5/WC) Angelique Kerber (GER) 5-7, 6-4, 7-6(6)

Fiona Ferro (FRA) vs. (WC) Zhaoxuan Yang (CHN) 6-2, 6-3
(7) Petra Martic (CRO) vs. Jasmine Paolini (ITA) 7-5, 6-1
Jelena Ostapenko (LAT) vs. (Q) Xiado You (CHN) 6-3, 0-6, 6-2

(8) Caroline Garcia (FRA) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-4, 4-6, 7-5
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (WC) Yinging Duan (CHN) 6-2, 6-3
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-1, 5-7, 6-1


WTA International, NANCHANG (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Resultater

Finale: (5) Rebecca Peterson (SWE)  vs (4) Elena Rybakina (KAZ) 6-2, 6-0

Semifinale
Nina Stojanovic (SRB) vs. (5) Rebecca Peterson (SWE) 36 16
Shuai Peng (CHN) vs. (4) Elena Rybakina (KAZ) 16 63 26

Kvart-finale
Shuai Peng (CHN) vs. Lin Zhu (CHN) 6-4, 7-6(5)
(4) Elena Rybakina (KAZ) vs. (6) Viktorija Golubic (SUI) 6-4, 3-6, 7-5
(5) Rebecca Peterson (SWE) vs. (3) Magda Linette (POL) 6-3, 6-7(3), 7-6(5)
Nina Stojanovic (SRB) vs. (7) Kateryna Kozlova (UKR) 6-7(5), 6-4, 6-4

1/8-finale
Lin Zhu (CHN) vs. (1) Shuai Zhang (CHN) 6-0, 1-0 Ret’d
Shuai Peng (CHN) vs. (8) Kristyna Pliskova (CZE) 6-3, 0-6, 6-4
(4) Elena Rybakina (KAZ) vs. Xinyu Wang (CHN) 7-6(4), 6-2
(6) Viktorija Golubic (SUI) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 1-6, 6-0, 6-3

(5) Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) Jana Fett (CRO) 7-6(1), 6-4
(3) Magda Linette (CHN) vs. (WC) Fangzhou LIu (CHN) 6-2, 6-3
(7) Kateryna Kozlova (UKR) vs. Dalila Jakupovic (SLO) 6-2, 6-2
Nina Stojanovic (SRB) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-4, 6-3

R32
(1) Shuai Zhang (CHN) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-3, 6-3
Lin Zhu (CHN) vs. (Q) Peangtarn Plipuech (THA) 6-2, 6-2
Shuai Peng (CHN) vs. Paula Badosa (ESP) 6-4, 6-2
(8) Kristyna Pliskova (CZE) vs. Stefanie Voegele (SUI) 7-5, 6-3

(4) Elena Rybakina (KAZ) vs. Ankita Raina (IND) 6-2, 4-6, 6-3
Xinyu Wang (CHN) vs. (WC) Xinyu Gao (CHN) 5-7, 6-0, 7-5
Lara Arruabarrena (ESP) vs. Monica Niculescu (ROU) 1-6, 6-3, 4-1 Ret’d
(6) Viktorija Golubic (SUI) vs. (Q) Jaqueline Cristian (ROU) 6-3, 6-2

(5) Rebecca Peterson (SWE) vs (wc) Fang Ying Xun (CHN) 6-0, 6-3
(Q) Jana Fett (CRO) vs. Katarina Zavatska (UKR) 7-6(3), 2-6, 6-1
(WC) Fangzhou Liu (CHN) vs. (Q) Anna Danilina (KAZ) 6-3, 2-6, 7-5
(3) Magda Linette (POL) vs. (Q) Giuliana Olmos (MEX) 6-3, 6-2

(7) Kateryna Kozlova (UKR) vs. (Q) Greta Arn (HUN) 6-2, 6-2
Dalila Jakupovic (SLO) vs. Sara Errani (ITA) 6-1, 6-1
Samantha Stosur (AUS) vs. Arina Rodionova (AUS) 7-6(6), 6-3
Nina Stojanovic (SRB) vs. (2) Yafan Wang (CHN) 6-2, 6-4


WTA International, Hana-cupid Japan Women’s Open, Hiroshima (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Resultater

Finale: Nao Hibino (JPN) vs Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-2

Semifinale
Nao Hibino (JPN) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 46 60 63
Misaki Doi (JPN) vs. (2) Veronika Kudermetova (RUS) 64 63

Kvartfinale
Nao Hibino (JPN) vs. (1) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-4, 6-3
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (3) Alison Van Uytvanck (BEL) 6-4, 7-5
Misaki Doi (JPN) vs. (7) Sara Sorribes Tormo (ESP) 7-5, 6-1
(2) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (8) Laura Siegemund (GER) 6-3, 4-6, 6-2

1/8-finale
(1) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Priscilla Hon (AUS) 1-6, 7-6(2), 7-5
Nao Hibino (JPN) vs. (6) Zarina Diyas (KAZ) 6-1, 3-2 Ret’d
(3) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-2, 3-6, 6-3
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (WC) Kurumi Nara (JPN) 7-6(1), 7-5

(7) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Varvara Flink (RUS) 6-3, 6-1
Misaki Doi (JPN) vs. (Q) Zoe Hives (AUS) 6-1, 1-6, 6-3
(8) Laura Siegemund (GER) vs. (Q) Patricia Maria Tig (ROU) 6-2, 5-7, 7-5
(2) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Christina Mchale (USA) 7-6(7), 6-2

R32
(1) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (WC) Risa Ozaki (JPN) 6-1, 3-6, 6-3
Priscilla Hon (AUS) vs. Katarzyna Kawa (POL) 6-0, 1-6, 6-4
Nao Hibino (JPN) vs. (Q) Leylah Fernandez (CAN) 6-7(2), 7-6(5), 7-5
(6) Zarina Diyas (KAZ) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-2, 6-2

(3) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Ysaline Bonaventure (BEL)
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Liudmila Samsonova (RUS) 7-6(2), 6-4
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Viktoriya Tomova (BUL) 6-1, 6-4
(WC) Kurumi Nara (JPN) vs. (5) Tatjana Maria (GER) 6-4, 6-4

(7) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-2, 3-6, 6-2
Varvara Flink (RUS) vs. Kristina Kucova (SVK) 6-3, 6-2
Misaka Doi (JPN) vs. (Q) Junri Namigata (JPN) 4-6, 7-5, 6-2
(Q) Zoe Hives (AUS) vs. (4) Anastasia Potapova (RUS) 6-7(4), 6-4, 6-4

(8) Laura Siegemund (GER) vs. (Q) Valeria Savinykh (RUS) 6-4, 6-1
(Q) Patricia Maria Tig (ROU) vs. (WC) Ayano Shimizu (JPN) 6-4, 6-2
Christina Mchale (USA) vs. Greet Minnen (BEL) 6-2, 6-4
(2) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Varvaara Lepchenko (USA) 6-4, 6-2


Fed Cup

World Group

09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Qualifiers 2020 – dato TBC

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbrittanien


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-15. september – TV-dækning: Daviscup.tv

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
Lørdag – start 1500
Søndag – start 1300

(2) Sverige vs. Israel  3-1
Fredag – start 1700
R1: (106) Mikael Ymer vs. (395) Edan Leshem 63 75
R2: (280) Markus Eriksson vs. (146) Dudi Sela 7(8)6(6) 60
Lørdag – start 1400
R3: Markus Eriksson/Andre Goransson vs. Daniel Cuikerman/Jonathan Erlich 06 26
R4(106) Mikael Ymer vs. Daniel Cukierman 64 63
R5: (280) Markus Eriksson vs. (395) Edan Leshem – Not Played

Finland vs. (3) Østrig 2-3
Fredag – start 1700cet
R1: (551) Patrik Niklas-Salminen vs. (5) Dominic Thiem 36 46
R2: (163) Emil Ruusuvuori vs. Sebastian Ofner 63 64
Lørdag – start 1300cet
R3: Emil Ruusuvuori/Henri Kontinen vs. Oliver Marach/Jurgen Melzer 6(5 7(7) 26
R4: (163) Emil Ruusuvuori vs. (5) Dominic Thiem 63 62
R5: (551) Harri Heliovaara vs. (112) Dennis Novak 63 36 6(5)7(7)

(4) Ungarn vs. Ukraine 2-2 susp..
Lørdag: start 1100
Søndag – start 1100

Slovakiet vs. (5) Schweiz 3-1
Fredag: start 1700
R1: (90) Martin Klizan vs. (286) Sandro Ehrat 2-6, 6-7(7)
R2: (114) Andrej Martin vs. (110) Henri Laaksonen 6-2, 4-6, 7-5
Lørdag – start 1600
R3: Filip Polasek/Igor Zelenay vs. Jeryme Kym/Laaksonen 6-3, 6-3
R4: (117) Norbert Combos vs. (110) Henri Laaksonen 6-1, 6-1
R2: (114) Andrej Martin vs. (286) Sandro Ehrat – Not played

Hviderusland vs. (6) Portugal 3-2
Fredag – start 1200cet
R1: (135) Ilya Ivashka vs. (64) Joao Sousa 6-4, 1-6, 2-6
R2: (119) Egor Gerasimov vs. (179) Joao Domingues 6-2, 6-3
Lørdag – start 1000cet
R3: Ivashka/Andrei Vasilevski vs. Joao Sousa/Pedro Sousa 3-6, 6-7(6)
R4: (119) Egor Gerasimov vs. (64) Joao Sousa 7-6(3), 6-4
R5: (135) Ilya Ivashka vs. (123) Pedro Sousa 6-4, 7-6(4)


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1

(2) Sydafrika vs. Bulgarien 4-1

(3) Danmark vs. Tyrkiet 2-3 
TV-dækning: DR.dk TV
Fredag – start 1600
R1: Christian Sigsgaard vs. (260) Cem Ilkel 6-7, 7-6, 2-6.
R2: (1125) Holger Vitus Nødskov Rune vs. (338) Altug Celikbilek 4-6, 6-1, 6-7(5)
Lørdag – start 1200 *)
R3: Frederik Løchte Nielsen/Johannes Ingildsen vs. Sarp Agabigun/Yanki Erel 6(1) 63 64
R4: (1125) Holger Vitus Nødskov Rune vs. (260) Cem Ilkel 7(7)6(4) 64
R5:  Christian Sigsgaard vs. (338) Altug Celikbilek 16 6(5) 7(5)7(7)

Marokko vs. (4) Lithauen 2-3

(5) Egypten vs. Slovenien 1-3

(6) Norge vs. Georgien 3-1
Lørdag – start 1200
R1: (323) Viktor Durasovic vs. (695) Aleksandre Metreveli 57 46
R2: (60) Casper Ruud vs. (933) George Tsivadze 61 60
Søndag – start 1200
R3: Durasovic/Ruud vs. Aleksandre Bakhshi/Metreveli 64 63
R4: (60) Casper Ruud vs. (695) Aleksandre Metreveli 63 62
R5: (323) Viktor Durasovic vs. (933) George Tsivadze – Not played


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 37)

 


ATP Challengers (Uge 37)

$81K, American Express Istanbul (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

R64
(WC) (1132) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (248) Tristan Lamasine (FRA) 1-6, 3-6


$54K, Atlantic Tire Championships, Cary, NC (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

R64:
[12] (173) Mikael Torpegaard (DEN) – bye
(426) Martin Redlicki (USA) vs. (WC) (1060) Omni Kumar (USA) 6-3, 6-1

R32: Mikael Torpegaard vs. (426) Martin Redlicki (USA) 6-4, 6-7(9), 6-2
Trods besværligheder undervejs

View this post on Instagram

A little bit of a different day at the office. Felt great and prepared for my first match at the Cary Challenger until I step out of the tournament shuttle this morning and my bag is missing. It had fallen out of the trunk somewhere on the 15 minute ride on the way to the courts. Alright no problem let’s just spend the 2 hours before the match visiting Gas stations, hotels and random tire shops trying to backtrack the shuttle route to find the damn thing. No luck, bag isn’t anywhere to be found so my debut with the Head Speed with Solinco strings is gonna be in 30 minutes thanks to the legend @jjwolf5 for the trust he put in me not to break them in a rage over the entire situation. Did touch up the logo a little bit as you can tell by the picture. Anyways after some interesting getting used to, we split sets… after of course choking 5 or so matchpoints in the second set tiebreaker. In the changeover for the third set to begin my bag with everything in it arrives and can switch back to the blade. Shotout to the amazing Lyft driver who found it on the side of the road, google’d my name, saw the score was live and drove 45 minutes out of his way to give me my bag back. After a couple of cramping scares from both sides of the net the match ended in my favor and I get a much needed day off from matches tomorrow before I get back at it on Thursday… hopefully with my own racquets and shoes 😅 • • • • • • 📸 @AtlanticTireChampionships #tennis #atp #instatennis #tenis #OhioState #atpworldtour #tennispractice #tennisreturn #tennisplayer #carytennispark #northcarolina #JACCompany #cary #usta #hammarmen #wilsontennis #filatennis #kswisstennis

A post shared by Mikael Torpegaard (@torpegramm) on

 

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. [11] (196) Michael Mmoh (USA) 1-6, 4-6

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 37)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

 


ITF Women (uge 37)

W60, Meitar Open 2019 in memory of Liad LAVI (ISR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: – http://live.itftennis.com/en/live-streams/

Singles hovedturnering

R32:
(306) Clara Tauson (DEN) vs. (317) Susan Bandecchi (SUI) 6-4, 6-1
[6] (239) Myrtille Georges (FRA) vs. (WC) (620) Maya Tahan (ISR) 6-0, 6-1

1/8-finale: Clara Tauson vs. [6] (239) Myrtille Georges (FRA) 6-0, 6-3
Kvartfinale: Clara Tauson vs. [4] (223) Isabella Shnikova (BUL) 6-2, 6-1
Semifinale: Clara Tauson vs. (292) Kamilla Rakhimova (RUS) 6-2, 6-4
Finale: Clara Tauson vs. [2] (210) Katharina Hobgarski (GER) 46 63 61


W25 (udvalgte)

W25, 14. Madainitennis Open presented by Sportland NÖ (AUT) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: (1243/ITF1070) Olivia Gram (DEN) vs. (ITF1097) Klara Ondrejcekova (SVK) 6-3, 1-6, 10-8
Q32: Olivia Gram vs. (8) (616) Mira Antonitsch (AUT) 1-6, 1-6 (søndag)


W15 (udvalgte)

W15, Vrancea Trophy-Trofeul C.J.Vrancea si al Municipiului Focsani (ROU) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: (ITF962) Elena Jamshidi (DEN) vs. (Q) (ITF1268) Gabriela Aura Zarnoveanu (ROU) 6-1, 6-0
1/8-finale: Elena Jamshidi vs. [8] (806/ITF160) Federica Arcidiacono (ITA) 2-6, 2-6


ITF Junior (uge 37)

Grade 5, 2nd Mostar Open 18&U 2019 (BIH) – Grus

Girls singles hovedturnering

R32: (1253) Nina Vicic (DEN) vs. [8] (1130) Klara Vukicevic (CRO) 2-6, 2-6

Girls doubles

1/8-finale: Nina Vicic (DEN)/Renata Cipetic (CRO) vs. Jelena Kovacevic (SLO)/AnaMarija Sljivic (GER) 4-6, 6-4, [10-7]
Kvartfinale: Vicic/Cipetic vs. (4) Marijana Majetic/Mia Rae Vican (CRO) – tors 3-6, 2-6


 

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 37)

Category 3, TE – U14 Oslo Open (NOR) – Acrylic

U14 Boys singles 

R32
[7] (342) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (WC) Mads Wolff (NOR) 6-4, 5-7, 6-2
[2] (140) Christopher Garde (DEN) vs. (Q) Niklas Skogeng (NOR) 7-6(0), 6-0

1/8-finale
Cornelius Alexander Shalmi vs. (WC) Niclas Fjellman (NOR) 6-4, 7-5
Christopher Garde (DEN) vs. (1206) Johan Greve (FRA) 6-2, 6-3

Kvartfinale
Cornelius Alexander Shalmi vs. (440) Filip Slavkovic (SWE) 2-6, 3-6
Christopher Garde (DEN) vs. [5] (270) Sturle Hoff Skigelstrand (NOR) 7-6(4), 6-0

Semifinale: Christopher Garde vs. [3] (162) Theo Papamalamis (FRA) 4-6, 3-6

U14 Boys doubles

1/8-finale
(1) Christopher Garde (DEN)/Lasse Poertner (GER) – bye
(3) Cornelius Alexander Shalmi (DEN)/Ryan Abell (FRA) – bye

Kvartfinale
Garde/Poertner vs. Olai Berge Andersen/Nicolai Ektvedt (NOR) 6-1, 6-3
Shalmi/Abell vs. Nicolai Drake Raanaas/Olav Berg (NOR) 6-2, 6-3

Semifinale
Garde/Poertner vs.  (4) Nicolai Budkov Kjaer/Felix Oscarsson (NOR) 6-1, 7-5
Shalmi/Abell vs. Mats Cappelen Mazzocchi/Andreas Ursin Nygaard (NOR) 3-6, 7-5, [7-10]

Finale:
Garde/Poertner vs.  Mats Cappelen Mazzocchi/Andreas Ursin Nygaard (NOR) 6-1, 6-0

U14 Girls singles

R32
(937) Chili Alberte Emelie Jensen (DEN) vs. Amalie Kvernberg Lafton (NOR) 6-3, 5-7, 6-2
[5] (482) Mille Mørk (DEN) vs. Iben Storkaas (NOR) 6-4, 7-5

1/8-finale
Chili Alberte Emelie Jensen vs. (678) Josefine Falster (NOR) 2-6, 2-6
Mille Mørk vs. (1008) Michelle Armani (NOR) 6-4, 2-6, 2-6

U14 Girls doubles

1/8-finale
(1) Mille Mørk (DEN)/Bella Bergkvist Larsson (SWE) – bye
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN)/Stella Maria Rognerud (NOR) vs. Fredrikke Trollsaas/Elisabeth Braathen (NOR) 6-2, 5-7, [8-10]

Kvartfinale: Mørk/Larsson vs. Carina Syrtveit/Hermine Flaaten (NOR) 6-4, 0-6, [5-10]


TE – U16 Oslo Open (NOR) – Acrylic

U16 Boys singles

R32
(2645) Frederik William Nissen Horsten (DEN) vs. (WC) (2254) Fredrik Foss (NOR) 3-6, 1-6

U16 Girls singles

R32: (1629) Melissa Zulkic (DEN) vs. Karoline Staib Knudsen (NOR) 6-1, 6-4
1/8-finale: Melissa Zulkic vs. [1] (174) Polina Skopintseva (RUS) 2-6, 2-6

U16 Girls doubles

Melissa Zulkic (DEN)/Emma Maria Ansorge (GER) vs. Ina Caroline Goulignac/Kristin Bekken (NOR) 2-6, 0-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage