Big Three - minus Djokovic - klar til 2. uge af US Open, hvor der hos kvinderne fortsat er deltagere udenfor top 100. Holger Rune blandt titel-kandidaterne hos juniorerne

Efter de 3 første runder ved US Open er den største sensation hos kvinderne, at WTA-ranglistens no. 116, 23-årige Taylor Townsend (USA), der er videre fra kvalifikationen, sendte Simona Halep ud af turneringen i 2. runde, og da hun i 3. runde vandt over Sorana Cirstea (ROU), er hun videre til 1/8-finalen, hvor hun møder Bianca Andreescu (CAN), der sendte  Caroline Wozniacki ud.

27-årige Kristie Ahn (USA), der er no. 141 på WTA-ranglisten, er ligeledes overraskende videre til 1/8-finalen efter sejr i 1. runde over Svetlana Kuznetsova, der var finalist i Cincinnati for et par uger siden, og senest over Jelena Ostapenko.

Da der søndag blev taget hul på 1/8-finalerne blev 2. seedede Asleigh Barty uventet besejret af 18. seedede Qiang Wang (CHN), der i kvartfinalen møder 8. seedede Serena Williams, der i den første uge kun afgav et enkelt sæt i 2. runde mod Caty McNally (USA).

3. seedede Karolina Pliskova måtte også forlade turneringen i søndagens 1/8-finale mod 16. seedede Johanna Konta (GBR)

Top-seedede Naomi Osaka vandt i 3. runde sikkert 6-3, 6-0 over det 15-årige supertalent Cori Gaff, hvilket legenden John McEnroe fandt positivt, da han synes det ville være for tidligt for hende at få en så stor skalp, mens det for Osaka næppe ville være godt for hendes selvforståelse som no. 1 at blive slået af en 15-årig.
Med både Barty, Pliskova og Halep ude, kan Osaka stadig bevare 1. pladsen, hvis hun vinder turneringen.

Hos herrerne fortsatte Big Three (Novak Djokovic, Rafael Nadal og Roger Federer) med at være totalt dominerende i de 3 første runder.
Federer har ganske vist tabt 1. sæt i sine to første kampe, men han vandt alligevel sikre sejre, og han var totalt dominerende, da han i 1/8-finalen vandt 6-2, 6-2, 6-0 over 15. seedede David Goffin (BEL).

Til gengæld måtte Djokovic trække sig med en skade i skulderen i 1/8-finalen mod Stan Wawrinka, da schweizeren førte 6-4, 7-5, 2-1, og dermed bliver det Wawrinka og Medvedev, der konkurrerer om et sandsynligt møde med Federer i semifinalen.

Grigor Dimitrov, der er raslet ned af ranglisten, hvor han er no. 78, har genfundet formen, hvilket blev demonstreret i søndagens 1/8-finale mod det 20-årige australske stortalent Alex De Minaur, der blev besejret i 3 sæt.
Alt taler dog for, at Dimitrov i kvartfinalen bliver stoppet af Federer, der fører 7-0 indbyrdes.

Et andet australsk stortalent er 24-årige 28. seedede Nick Kyrgios, som i 3. runde blev besejret af no. 47 Andrey Rublev (RUS), der i 1. runde havde sendt 8. seedede Stefanos Tsitsipas (GRE) ud.

Holger Rune fokuseret på opgaven

16-årige Holger Vitus Nødskov Rune deltager for 4. gang i en junior Grand Slam turnering.
Både ved Australian Open og Wimbledon, overværede Holger kampe med stjernerne, inden han selv skulle i aktion.
Det bliver ikke tilfældet ved US Open, hvor al forberedelse bliver “efter bogen” for at sikre, at der er fuldt fokus på opgaven, som indledes mandag mod Cash Hanzlik (USA).

 

Eric Vanshelboim, Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Tennisavisen – Eric Vanshelboim og Holger Rune efter mødet ved Wimbledon

KBs ukrainer Eric Vanshelboim deltager ligeledes i junior-rækken.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 8. September

Billedet: Rafael Nadal – spiller finale kl. 2200cet mod Daniil Medvedev

WTA 125K, New Haven – WTATV.com

Court 1 – start 1600cet
Usue Maitane Arconada (USA) vs. (7) Anna Blinkova (RUS)

=====

US Open – sendeplan Eurosport søndag

GSM = Game, Schett & Mats

EUROSPORT 1 INTERNATIONAL

Women’s Doubles Final

Start of coverage at 18:55 – Ball-Up 19:03
Azarenka [BLR]/ A. Barty [AUS] (8) vs. Mertens [BEL]/A. Sabalenka [BLR] (4)

Men’s Singles Final

GSM 1 around 21:40

MEDVEDEV Daniil [RUS] (5) vs. NADAL Rafael [ESP] (2)

GSM 2

Se spilleprogram herunder


Uge 36

Grand Slam US Open – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Eurosport 1, Eurosport Player (udvalgte baner)

Spilleprogram søndag

ARTHUR ASHE STADIUM – start 1900cet
V. Azarenka (BLR)/A. Barty (AUS) [8] vs. E. Mertens (BEL)/A. Sabalenka (BLR) [4]
NB 2200: D. Medvedev (RUS) [5] vs. R. Nadal (ESP) [2]

Andre finaler – Eurosport Player

LOUIS ARMSTRONG STADIUM – start 1800
WHEELCHAIR WOMEN: D. De Groot (NED) [1] vs. Y. Kamiji (JPN) [2]
BOYS’ SINGLES: J. Forejtek (CZE) [4] vs. E. Nava (USA) [8]
WHEELCHAIR MEN’S DOUBLES: A. Hewett/G. Reid (GBR) vs. G. Fernandez (ARG)/S. Kunieda (JPN)

COURT 17 – start 1800cet
WHEELCHAIR QUAD SINGLES – ROUND ROBIN
GIRLS’ SINGLES: M.C. Osorio Serrano (COL) [4] vs. A. Yepifanova (USA)
WHEELCHAIR QUAD DOUBLES: D. Alcott (AUS)/A. Lapthorne (GBR) [1] vs. B. Barten/D. Wagner (USA) [2]

Den komplette schedule findes på https://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html?promo=subnav


Resultater Women’s singles (udvalgte)

Finale
(15) Bianca Andreescu (CAN) vs (8) Serena Williams (USA) 6-3, 7-5

Semifinale
(15) Bianca Andreescu (CAN) vs (13) Belinda Bencic (SUI) 7-6(3), 7-5
(8) Serena Williams (USA) vs. (5) Elina Svitolina (UKR) 6-3, 6-1

Kvartfinale
(13) Belinda Bencic (SUI) vs. (23) Donna Vekic (CRO) 7-6(5), 6-3
(15) Bianca Andreescu (CAN) vs. (25) Elise Mertens (BEL) 3-6, 6-2, 6-3
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (16) Johanna Konta (GBR) 6-4, 6-4
(8) S. Williams (USA) vs. (18) Qiang Wang (CHN) 6-1, 6-0

1/8-finale
(13) Belinda Bencic (SUI) vs. (1) Naomi Osaka (JPN) 7-5, 6-4
(23) Donna Vekic (CRO) vs. (26) Julia Goerges (GER) 6-7(5), 7-5, 6-3
(15) Bianca Andreescu (CAN) vs. (Q) Taylor Townsend (USA) 6-1, 4-6, 6-2
(25) Elise Mertens (BEL) vs. Kristie Ahn (USA) 6-1, 6-1

(5) Elina Svitiolina (UKR) vs. (10) Madison Keys (USA) 7-5, 6-4
(16) Johanna Konta (GBR) vs. (3) Karolina Pliskova (CZE) 6-7(1), 6-3, 7-5
(8) Serena Williams (USA) vs. (22) Petra Martic (CRO) 6-3, 6-4
(18) Qiang Wang (CHN) vs. (2) Ashleigh Barty (AUS) 6-2, 6-4

R32
(1) Naomi Oskaka (JPN) vs Cori Gauff (USA) 6-3, 6-0
(13) Belinda Bencic (SUI) vs. (21) Anett Kontaveit (EST) vs. – walkover
(23) Donna Vekic (CRO) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-4, 6-1
(26) Julia Goerges (GER) vs. (7) Kiki Bertens (NED) 6-2, 6-3

(Q) Taylor Townsend (USA) vs. Sorana Cirstea (ROU) 7-5, 6-2
(15) Bianca Andreescu (CAN) vs. (19) Caroline Wozniacki (DEN) 6-4, 6-4
Kristie Ahn (USA) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 7-5
(25) Elise Mertens (BEL) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-3, 6-3

(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (32) Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 6-0
(10) Madison Keys (USA) vs. (20) Sofia Kenin (USA) 6-3, 7-5
(16) Johanna Konta (GBR) vs. (33) Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-3
(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ons Jabeur (TUN) 6-1, 4-6, 6-4

(8) Serena Williams (USA) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-3, 6-2
(22) Petra Martic (CRO) vs. (12) Anastasija Sevastova (LAT) 6-4, 6-3
(16) Qiang Wang (CHN) vs. Fiona Ferro (FRA) 7-6(1), 6-3
(2) Ashleigh Barty (AUS) vs. Maria Sakkari (GRE) 7-5, 6-3

R64
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Magda Linette (POL) 6-2, 6-4
Cori Gauff (USA) vs. (Q) Timea Babos (HUN) 6-2, 4-6, 6-4
Anett Kontaviet (EST) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 4-6, 7-5, 6-2
(13) Belinda Bencic (SUI) vs. Alize Cornet (FRA) 6-4, 1-6, 6-2

Yulia Putintseva (KAZ) vs. (9) Aryna Sabalenka (BLR) 6-3, 7-6(3)
(23) Donna Vekic (CRO) vs. Kaia Kanepi (EST) 7-5, 6-3
(26) Julia Goerges (GER) vs. (WC) Francesca Di Lorenzo (USA) 7-5, 6-0
(7) Kiki Bertens (NeD) vs. Anastasia pavlyuchenkova (RUS) 7-5, 6-4

(Q) Taylor Townsend (USA) vs. (4) Simona Halep (ROU) 2-6, 6-3, 7-6(4)
Sorana Cirstea (ROU) vs. Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) 3-6, 6-4, 6-2
(19) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Danielle Collins (USA) 4-6, 6-3, 6-4
(15) Bianca Andreescu (CAN) vs. (LL) Kirsten Flipkens (BEL) 6-3, 7-5

Kristie Ahn (USA) vs. (Q) Anna Kalinskaya (RUS) 6-2, 6-3
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Alison Riske (USA) 6-4, 6-3
(25) Elise Mertens (BEL) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-2, 6-2
Andrea Petkovic (GER) vs. (6) Petra Kvitova (CZE) 6-4, 6-4
==
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Venus Williasm (USA) 6-4, 6-4
(32) Dayana Yastremska (UKR) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-4, 6-1
Sofia Kenin (USA) vs. Laura Siegemund (GER) 7-6(4), 6-0
(10) Madison Keys (USA) vs. Lin Zhu (CHN) 6-4, 6-1

(16) Johanna Konta (GBR) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-1, 6-0
(33) Shua Zhang (CHN) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 7-6(5), 4-6, 6-3
Ons Jabeur (TUN) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 3-6, 6-4, 6-2
(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. Mariam Bolkvadze (GEO) 6-1, 6-4

(8) Serena Williams (USA) vs. Caty Mcnally (USA) 5-7, 6-3, 6-1
Karolina Muchova (CZE) vs. (29) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-1, 4-6, 7-6(2)
(22) Petra Martic (CRO) vs. (Q) Ana Bogdan (ROU) 6-2, 6-4
(12) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Iga Swiatek (POL) 3-6, 6-1, 6-3

Fiona Ferro (FRA) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 6-7(3), 6-3
(18) Qiang Wang (CHN) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 7-5, 6-4
(30) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Shuai Peng (CHN) 6-7(5), 6-4, 6-2
(2) Asleigh Barty (AUS) vs. Lauren Davis (USA) 6-2, 7-6(2)

R128
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-4, 6-7(5), 6-2
(Q) Timea Babos (HUN) vs. (28) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, Ret’d
(21) Anett Kontaveit (EST) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-1, 6-1
(13) Belinda Bencic (SUI) vs. Mandy Minella (LUX) 6-3 6-2

(9) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Victoria Azarenka (BLR) 3-6, 6-3, 6-4
(23) Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Richel Hogenkamp (NED) 7-6(4), 6-3
(26) Julia Goerges (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 1-6, 6-1, 7-6(1)
(7) Kiki Bertens (NED) vs (LL) Paula Badosa Gibert (ESP) 6-4, 6-2

(4) Simona Halep (ROU) vs. (LL) Nicole Gibbs (USA) 6-3, 3-6, 6-2
Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) vs. (31) Barbora Strycova (CZE) 6-3, 0-6, 6-1
(19) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Yafan Wang (CHN) 1-6, 7-5, 6-3
Danielle Collins (USA) vs. Polona Hercog (SLO) 6-3, 4-6, 6-4
(LL) Kirsten Flipkens (BEL) vs. (LL) Xiyu Wang (CHN) 3-6, 6-2, 6-2
(15) Bianca Andreescu (CAN) vs. Katie Volynets (USA) 6-2, 6-4

(Q) Anna Kalinskaya (RUS) vs. (11) Sloane Stephens (USA) 6-3, 6-4
Alison Riske (USA) vs. (24) Garbine Muguruza (ESP) 2-6, 6-1, 6-3
(25) Elise Mertens (BEL) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-2, 6-2
(6) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Denisa Allertova (CZE) 6-2, 6-4
=
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Whitney Osuigwe (USA) 6-1, 7-5
Venus Williams (USA) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-1, 6-0
Rebecca Peterson (SWE) vs. Monica Puig (PUR) 6-3, 6-3
(32) Dayana Yastremska (UKR) vs. Monica Niculescu (ROU) 6-4, 1-6, 6-2
(20) Sofia Kenin (USA) vs CoCo Vandeweghe (USA) 7-6(4), 6-3
(10) Madison Keys (USA) vs. Misaki Doi (JPN)

(16) Johanna Konta (GBR) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-1, 4-6, 6-2
(33) Shuai Zhang (CHN) vs. Viktorija Golubic (SUI)
Ons Jabeur (TUN) vs. (27) Caroline Garcia (FRA) 7-6(8), 6-2
Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Tereza Martincova (CZE) 7-6(6), 7-6(3)

(8) Serena Williams (USA) vs. Maria Sharapova (RUS) 6-1, 6-1
(29) Su-Wei Hsieh (tPE) vs. (Q) Jana Cepelova (SVK) 6-4, 5-7, 6-3
(22) Petra Martic (CRO) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-4, 4-6, 6-1
Iga Swiatek (POL) vs. Ivana Jorovic (SRB) 6-0, 6-1
(12) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-3, 6-3

Kristina Mladenovic (FRA) vs. (14) Angelique Kerber (GER) 7-5, 0-6, 6-4
(18) Qiang Wang (CHN) vs. (Q) Caroline Dolehide (USA) 6-4, 6-4
(30) Maria Sakkari (GRE) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-1, 6-0
Lauren Davis (USA) vs. Johanna Larsson (SWE) 7-5, 6-2
(2) Ashleigh Barty (AUS) vs. Zarina Diyas (KAZ) 1-6, 6-3, 6-2

Resultater Men’s singles (udvalgte)

Semifinale
(5) Daniil Medvedev (RUS) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(5), 6-4, 6-3
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (24) Matteo Berrettini (ITA) 7-6(6), 6-3, 3-6, 6-1

Kvartfinale
(5) Daniil Medvedev (RUS) vs. (23) Stan Wawrinka (SUI) 7-6(6), 6-3, 3-6, 6-1
Grigor Dimitrov (BUL) vs. (3) Roger Federer (SUI) 3-6, 6-4, 3-6, 6-4, 6-2
(24) Matteo Berrettini (ITA) vs. (13) Gail Monfils (FRA) 3-6, 6-3, 6-2, 3-6, 7-6(5)
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (20) Diego Schwartzman (ARG) 6-4, 7-5, 6-2

1/8-finale
(23) Stan Wawrinka (SUI) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 6-4, 7-5, 2-1 Ret’d
(5) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Dominik Koepfer (GER) 3-6, 6-3, 6-2, 7-6(2)
(3) Roger Federer (SUI) vs. (15) David Goffin (BEL) 6-2, 6-2, 6-0
Grigor Dimitrov (BUL) vs. Alex De Minauer (AUS) 7-6, 6-3, 6-4

(24) Matteo Berrettini (ITA) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-1, 6-4, 7-6(6)
(13) Gael Monfils (FRA) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-1, 6-2, 6-2
(20) Diego Schwartzman (ARG) vs. (6) Alexander Zverev (GER) 3-6, 6-2, 6-4, 6-3
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (22) Marin Cilic (CRO) 6-3, 3-6, 6-1, 6-2

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Denis Kudla (USA) 6-3, 6-4, 6-2
(23) Stan wawrinka (SUI) vs. (LL) Paolo Lorenzi (ITA) 6-4, 7-6(9), 7-6(4)
Dominik Koepfer (GER) vs. (17) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 7-6(5), 4-6, 6-1
(5) Daniil Medvedev (RUS) vs. Feliciano Lopez (ESP) 7-6(1), 4-6, 7-6(7), 6-4

(3) Roger Federer (SUI) vs. Daniel Evans (GBR) 6-2, 6-2, 6-1
(10) David Goffin (BEL) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 7-6(5), 7-6(9), 7-5
Grigor Dimitrov (BUL) vs. (LL) Kamil Majchrzak (POL) 7-5, 7-6(8) 6-2
Alex De Minaur (AUS) vs. (7) Kei Nishikori (JPN) 6-2, 6-4, 2-6, 6-3

Andrey Rublev (RUS) vs. (28) Nick Kyrgios (AUS) 7-6(5), 7-6(5), 6-3
(24) Matteo Berrettini (ITA) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-4, 6-4, 6-7(3), 7-6(2)
(13) Gael Monfils (FRA) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-7(5), 7-6(4), 6-4, 6-7(6), 6-3
Pablo Andujar (ESP) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-4, 6-3, 6-2

(6) Alexander Zverev (GER) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-7(4), 7-6(4), 6-3, 7-6(3)
(20) Diego Schwartzman (ARG) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-1, 6-3
(22) Marin Cilic (CRO) vs. (14) John Isner (USA) 7-5, 3-6, 7-6(6), 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) Hyeon Chung (KOR) 6-3, 6-4, 6-2

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 6-4, 7-6(3), 6-1
Denis Kudla (USA) vs. (27) Dusan Lajovic (SRB) 7-5, 7-5, 0-6, 6-3
(23) Stan Wawrinka (SUI) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-4, 6-3, 6-6(3), 6-3
(LL)Paolo Lorenzi (ITA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 7-6(11), 6-7(2), 7-6(2), 3-6, 6-3

(Q) Dominik Koepfer (GER) vs. Reilly Opelka (USA) 6-4, 6-4, 7-6(2)
(17) Nikoloz Basilashvili (GEOR) vs. (Q) Jenson Brooksby (USA) 3-6, 7-6(3), 7-5, 6-2
Feliciano Lopez (ESP) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-7(7), 6-0, 6-4, 6-4
(5) Daniil Medvedev (RUS) vs. Hugo Dellien (BOL) 6-3, 7-5, 5-7, 6-3

(3) Roger Federer (SUI) vs. Damir Dzumhur (BIH) 3-6, 6-2, 6-3, 6-4
Daniel Evans (GBR) vs. (25) Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-3, 6-7(4), 6-4
Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-4, 6-7(3), 6-2, 6-0
(15) David Goffin (BEL) vs. (Q) Gregoire Barrere (FRA) 6-2, 6-2, 6-2

Grigor Dimitrov (BUL) vs. (12) Borna Coric (CRO) – walkover
(LL) Kamil Majchrzak (POL) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-7(3), 6-4, 2-6, 6-4, 6-1
Alex De Minaur (AUS) vs. (31) Christian Garin (CHI) 6-3, 7-5, 6-3
(7) Kei Nishikori (JPN) vs. Bradley Klahn (USA) 6-2, 4-6, 6-3, 7-5
==
Andrey Rublev (RUS) vs. Gilles Simon (FRA) 6-2, Ret’d
(28) Nick Kyrigios (AUS) vs. Antoine Hoang (FRA) 6-4, 6-2, 6-4
(24) Matteo Berrettini (ITA) vs Jordan Thompson (AUS) 7-5, 7-6(5), 4-6, 6-1
Alexei Popyrin (AUS) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 2-6, 7-5, 6-3, 6-2

(13) Gael Monfils (FRA) vs. Marius Copil (ROU) 6-3, 6-2, 6-2
Denis Shapovalov (CAN) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-4, 7-6(2), 6-2
Pablo Andujar (ESP) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-2, 6-4, 6-2
Alexander Bublik (AZ) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-7(3), 5-7, 6-4, 6-3, 6-3

(6) Alexander Zverev (GER) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 3-6, 6-2, 2-6, 6-3
Aljaz Bedene (SLO) vs. (29) Benoit Paire (FRA) 4-6, 6-7(3), 6-2, 7-5, 7-6(4)
(20) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Egor Gerasimov (BLR) 6-4, 6-2, 6-0
Tennys Sandgren (USA) vs. Vasek Pospisil (CAN) 6-3, 6-7(4), 6-3, 6-4

(14) John Isner (USA) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 7-6(4), 7-6(5)
(22) Marin Cilic (CRO) vs. Cedrik-Marcel Stebe (GER) 4-6, 6-3, 7-5, 6-3
(Q) Hyeon Chung (KOR) vs. (32) Fernando Verdasco (ESP) 1-6, 2-6, 7-5, 6-3, 7-6(3)
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Thanasi Kokkinakis (AUS) – walkover

R128
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 6-1, 6-4
(27) Dusan Lajovic (SRB) vs. Steve Darcis (BEL) 7-5, 6-3, 6-3
(23) Stan Wawrinka (SUI) vs. (Q) Jannik Sinner (ItA) 6-3, 7-6(4), 4-6, 6-3
Jeremy Chardy (FRA) vs. Hubert Hurkacz (POL) 3-6, 6-3, 6-7(6), 6-1, 6-4
(LL) Paolo Lorenzi (ITA) vs. Zachary Svajda (USA) 3-6, 6-7(5), 6-4, 7-6(4), 6-2

Reilly Opelka (USA) vs. (11) Fabio Fognini (ITA) 6-3, 6-4, 6-7(6), 6-3
Jenson Brooksby (USA) vs. Tomas Berdych (CZE) 6-1, 2-6, 6-4, 6-4
(17) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Marton Fucsovics (HUN) 3-6, 6-4, 6-2, 3-6, 6-3
Feliciano Lopez (ESP) vs. (26) Taylor Harry Fritz (USA) 3-6, 6-4, 6-3, 6-4
(5) Daniil Medvedev (RUS) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-4, 6-1, 6-2

(3) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Sumit Nagal (IND) 4-6, 6-1, 6-2, 6-4
(25) Lucas Pouille (FRA) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 4-6, 6-4, 6-4
Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (19) Guido Pella (ARG) 6-3, 4-6 7-6(2), 6-3
(13) David Goffin (BEL) vs. Corentin Moutet (FRA) 6-3, 3-6, 6-4, 6-0

Grigor Dimitrov (BUL) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-1, 6-7(2), 6-4, 6-3
(31) Christian Garin (CHI) vs. Christopher Eubanks (USA) 3-6, 7-6(5), 6-4, 6-7(4), 6-3
Alex De Minaur (AUS) vs. Pierre-Hugues Herbert (FrA) 6-4, 6-2, 6-7(6), 7-5
(7) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Marco Trungelliti (ARG) 6-1, 4-1 Ret’d
=
Andrey Rublev (RUS) vs. (8) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 6-7(5), 7-6(7), 7-5
(24) Matteo Berrettini (ITA) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-4, 6-3, 2-6, 6-2
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (10) Roberto Bautista Agut (ESP) 3-6, 6-1, 6-4, 3-6, 6-3

Pablo Andujar (ESP) vs. (30) Kyle Edmund (GBR) 3-6, 7-6(1), 7-5, 5-7, 6-2
Thomas Fabbiano (ITA) vs. (4) Dominic Thiem (AUT) 6-4, 3-6, 6-3, 6-2

(6) Alexander Zverev (GER) vs. Radu Albot (MDA) 6-1, 6-3, 3-6, 4-6, 6-2

(14) John Isner (USA) vs. (Q) Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-3, 6-4, 6-4
(22) Marin Cilic (CRO) vs. Martin Klizan (SVK) 6-3, 6-2, 7-6(6)
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-4, 6-2
(22) Marin Cilic (CRO) vs. Martin Klizan (SVK) 6-3, 6-2, 7-6(6)
(32) Fernando Verdasco (ESP) vs. (Q) Tobias Kamke (GER) 6-3, 3-6, 6-1, 6-2
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. John Millman (AUS) 6-3, 6-2, 6-2

Schedule for US Open (uge 36)

torsdag: semifinale Women
fredag: semifinale Men, finale Men’s doubles
lørdag: finale Women, finale Mixed doubles
søndag: finale Men, finale Women’s doubles


Fed Cup

World Group

09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Qualifiers 2020 – dato TBC

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbrittanien


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september – Vejlby-Risskov Hallen
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 36)

WTA 125K, Oracle Challenger Series, New Haven (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: WTATV.com

Deltagere: Gasparyan, Brady, Davis, Maria, Parmentier, Sorribes Tormo, Blinkova, Siegemund, Larsson m.fl.

Spilleprogram søndag 

Court 1 – start 1600cet
Usue Maitane Arconada (USA) vs. (7) Anna Blinkova (RUS)

Resultater (udvalgte)

Semifinale
Usue Maitane Arconada (USA) vs. (11) Heather Watson (GBR) 6-3, 5-7, 6-0
(7) Anna Blinkova (RUS) vs. (3/WC) Lauren Davis (USA) 6-2, 6-2

Kvartfinale
(11) Heather Watson (GBR) vs. Danielle Lao (USA) 7-6(4), 6-4
Usue Maitane Arconada (USA) vs. (9) Astra Sharma (AUS) 6-4, 6-4
(3/WC) Lauren Davis (USA) vs. (5) Pauline Parmentier (FRA) 6-3, 6-4
(7) Anna Blinkova (RUS) vs. (2) Jennifer Brady (USA) 6-2, 6-1

R64: Anna-Lena Friedsam (GER) vs. Johanna Larsson (SWE) 7-5, 3-6, 6-2

 

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-new-haven-125k-United-states-2007#orderofplay


ATP Challengers (Uge 36)

$162K, Oracle Challenger Series – New Haven (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

R64: [12] (173) Mikael Torpegaard (DEN) – bye
R32: Mikael Torpegaard vs. (368) Sekou Bangoura (USA) 6-7(10), 6-4, 1-6 (Onsdag)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 36)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

 


ITF Women (uge 36)

 


W25 (udvalgte)

W25, MARBELLA INTECRACY ITF CUP (ESP) – Grus

Singles kvalifikation

Q64:
(ITF1066) Olivia Gram (DEN) – bye
[11] (963) (WC) Olga Helmi (DEN) – bye

Q32:
Olivia Gram vs. [1] (626) Ana Lantigua De La Nuez (ESP) 1-6, 1-6
Olga Helmi vs. Klara Ondrejcekova (SVK) – tabte walkover


W15 (udvalgte)

 


ITF Junior (uge 36)

Grade A, US Open Junior Tennis Championships – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Boys singles hovedturnering

Finale
[4] (5) Jonas Forejtek (CZE) vs. (8) Emilio Nava (USA) – søndag

Semifinale
[4] (5) Jonas Forejtek (CZE) vs. [11] (15) Brandon Nakashima (USA) 7-6(4), 6-3
(8) Emilio Nava (USA) vs. (40) Cannon Kingsley (USA) 6-4, 6-0

Kvartfinale
[11] (15) Brandon Nakashima (USA) vs. [14] (19) Valentin Royer (FRA) 6-4, 6-4
[4] (5) Jonas Forejtek (CZE) vs. (Q) Milan Welte (GER) 3-6, 7-5, 7-5
(8) Emilio Nava (USA) vs. (15) Jiri Lehecka (CZE) 6-3, 6-1
(40) Cannon Kingsley (USA) vs. (30) Dominic Stephan Stricker (USA) 7-6(3), 6-4

1/8-finale
[14] (19) Valentin Royer (FRA) vs. (38) Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) 6-3, 6-4
[11] (15) Brandon Nakashima (USA) vs. (43) Tristan Schoolkate (AUS) 6-1, 6-4
[4] (5) Jonas Forejtek (CZE) vs. [16] (22) Peter Makk (HUN) 6-1, 3-6, 6-2
(Q) Milan Welte (GER) vs. [9] (10) Gauthier Onclin (BEL) 6-3, 6-4
==
(8) Emilio Nava (USA) vs. (Q) (187) Aidan Mayo (USA) 7-5, 6-2
(15) Jiri Lehecka (CZE) vs. (36) Rinky Hijikata (AUS) 6-4, 6-3
(40) Cannon Kingsley (USA) vs. [10] (11) Liam Draxl (CAN) 7-6(7), 7-6(6)
(30) Dominic Stephan Stricker (USA) vs. (27) Dalibor Svrcina (CZE) 3-6, 6-3, 6-3

R32
(38) Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) vs. [1] (1) Shintaro Mochizuki (JPN) 4-6, 7-6(6), 6-2
[14] (19) Valentin Royer (FRA) vs.(Q) (68) Andrew Paulson (CZE) 6-2, 6-4
[11] (15) Brandon Nakashima (USA) vs. (48) Leandro Riedi (SUI) 6-4, 3-6, 6-2
(43) Tristan Schoolkate (AUS) vs. [7] (8) Harold Mayot (FRA) 6-3, 6-4

[4] (5) Jonas Rorejtek (CZE) vs. (63) Luca Nardi (ITA) 6-3, 6-2
[16] (22) Peter Makk (HUN) vs. (83) Govind Nanda (USA) 7-6(2), 6-4
[9] (10) Gauthier Onclin (BEL) vs. (WC) (73) William Grant (USA) 6-2, 6-3
(Q) Milan Welte (GER) vs. [6] Toby Alex Kodat (USA) 6-2, 7-6(4)
==
(8) Emilio Nava (USA) vs. (52) Matteo Arnaldi (ITA) 6-7(4), 7-5, 7-5
(Q) (187) Aidan Mayo (USA) vs. (55) Juan Bautista Torres (ARG) 6-4, 2-6, 6-2
(15) Jiri Lehecka (CZE) vs. (58) Alexander Zgirovsky (BLR) 6-3, 6-2
(36) Rinky Hijikata (AUS) vs. [3] (4) Martin Damm (USA) 6-4, 6-4

(40) Cannon Kingsley (USA) vs. [6] (5) Thiago Agustin Tirante (ARG) 7-6(6), 2-0 Ret’d
[10] (11) Liam Draxl (CAN) vs. (62) Arthur Fery (GBR) 7-6(5), 6-1
(27) Dalibor Svrcina (CZE) vs. (49) Arthur Cazaux (FRA) 6-1, 7-6(4)
[2] (2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (30) Dominic Stephan Stricker (USA) 4-6, 5-7

R64 (udvalgte)
(1) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. Flavio Cobolli (FRA) 2-6, 6-3, 6-4
(14) Valentin Royer (FRA) vs. Leighton Allen (USA) 6-3, 7-6(6)

(11) Brandon Nakashima (USA) vs. Kyrian Jacquet (FRA) 6-3, 6-1
(7) Harold Mayot (FRA) vs. Tyler Zink (USA) 7-6(3), 6-0

(4) Jonas Rorejtek (CZE) vs. Zachary Svajda (USA) 6-3, 6-3
Luca Nardi (ITA) vs. Pablo Llamas Ruiz (ESP) 6-3, 6-1
Govind Nanda (USA) vs. Eric Vanshelboim (UKR) 7-5, 6-2
(16) Peter Makk (HUN) vs. Giovanni Mpetshi Perricard (FRA) 6-3, 7-6(1)

(9) Gauthier Onclin (BEL) vs. Taha Baadi (CAN) 6-1, 6-7(7), 7-5
(6) Toby Alex Kodat (USA) vs. Olimjon Nabiev (UZB) 6-3, 6-1
==
(8) Emilio Nava (USA) vs. Nicolas Alvarez Varona (ESP) 6-2, 3-6, 7-6(6)
Aidan Mayo (USA) vs. (12) Shunsuke Mitsui (JPN) 6-4, 7-5

(15) Jiri Lehecka (CZE) vs. Ronald Hohmann (USA) 7-5, 6-1
(3) Martin Damm (USA) vs. Stijn Pel (NED) 6-1, 7-6(4)

(5) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. Ronan Jachuck (USA) 4-6, 6-2, 6-3
(10) Liam Draxl (CAN) vs. Nini Gabriel Dica (ROU) 6-3, 6-2

Dalibor Svrcina (CZE) vs. Keisuke Saitoh (JPN) 6-1, 6-1
Arthur Cazaux (FRA) vs. Alexander Bernard (USA) 6-1, 6-4
Dominic Stephan Stricker (USI) vs. Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) 7-6, 6-4
(2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Cash Hanzlik (USA) 6-2, 5-7, 7-6(5)

Girls singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
[1] (4) Emma Navarro (USA) vs. (33) Selekhmeteva (RUS)
(23) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (Q) (86) Alexandra Yepifanova (USA)

R64 (udvalgte)
[1] (4) Emma Navarro (USA) vs. (29) Hong Yi Cody Wong (HKG) 6-0, 6-3
(33) Oksana Selekhmeteva (RUS) vs. (31) Caijsa Hennemann (SWE) 6-1, 3-6, 6-3

(23) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (25) Selena Janicijevic (FRA) 6-3, 6-2
(35) Marta Custic (ESP) vs. [2] (6) Diane Parry (FRA) 6-4, 7-6(4)


Grade 2, Al-Solaimaneyah ITF Junior Tournament, Cairo (EGY) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32:
(396) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (Q) (1596) Brian Bozemoj (NED) 6-2, 7-5
[2] (106) Elmer Møller (DEN) vs. (Q) Abdalla Genidy (EGY) 6-0, 6-1

1/8-finale:
Oskar Brostrøm Poulsen vs. [1] (104) Terence Atmane (FRA) 6-7(3), 1-6
Elmer Møller vs. (605) Martin Katz (BEL) 2-6, 6-0, 6-1

Kvartfinale: Elmer Møller vs. [8] (152) Fausto Tabacco (ITA) 6-2, 6-7(5), 6-3
Semifinale: Elmer Møller vs. [4] (128) Jeffrey Von Der Schulenburg (SUI) 6-3, 3-6, 6-1
Finale: Elmer Møller vs. (205) Mikolaj Lorens (POL) 6-2, 6-4

Boys doubles

1/8-finale: Elmer Møller/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Youssef Sadek/Youssef Nabil (EGY) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Møller/Poulsen vs. Dawid Taczala/Mikolaj Lorens (POL) 3-6, 6-0, 6-10 (ons)

Girls singles

R32: [8] (243) Clarine Lerby (NED) vs. (849) Norhan Hesham (EGY) 6-3, 6-3
1/8-finale: Clarine Lerby vs. (277) Anna Lorie Lemongo Toumbou (CMR) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Clarine Lerby vs. [2] (160) Fatima Ingrid Amartha Keita (ROU) 6-0, 2-6, 4-6

Girls doubles

1/8-finale: Clarine Lerby (NED)/Hania Abouelsaad (EGY) vs. (4) Yasmine Kabbaj (MAR)/Anna Loire Lemongo Toumbou (CMR) 4-6, 4-6


Grade 4, APHRODITE CUP, Nicosia (CYP) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: (1638) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. [2] (495) Jakub Katuch (SVK) 7-6(7), 6-2
1/8-finale: Emil Okkels Jensen vs. (1985) Theodoros Mitsakos (GRE) 2-6, 6-3, 6-2
Kvartfinale: Emil Okkels Jensen vs. [6] (750) Sergios Kyzas (CYP) 7-6(3), 2-6, 3-6

Boys doubles

1/8-finale: (4) Emil Okkels Jensen (DEN)/Michael Minasyan (SWE) vs. Christoforos Demosthenous/Mamas Nikolaos Zeniou (CYP) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Jensen/Minasyan vs. Kaylan Bigun (USA)/Markus Kosak (AUT) 6-4, 6-3
Semifinale: Jensen/Minasyan vs. Patrick Brady/Oliver Tarvet (GBR) 6-3, 6-1
Finale: Jensen/Minasyan vs. (1) Dusan Rsovac (AUS)/Matija Matic (CYP) 0-6, 6-3, [7-10]


Grade 5, ITF Junior de Menton (FRA) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32
(1584) Asger Emil Ildor (DEN) vs. (2194) Malo Barthez (FRA) 7-6(3), 6-3
[8] (1200) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (1532) Samy Prot (FRA) 0-6, 7-6(2), 6-0

1/8-finale:
Asger Emil Ildor vs. [1] (611) Sascha Gueymard Wayenburg (FRA) 1-6, 2-6
Caspar Jalili Mikkelsen vs. (Q) (2400) Pablo Besse (FRA) 6-3, 6-2

Kvartfinale: Caspar Jalili Mikkelsen vs. [2] (845) Bastiaan Weststrate (NED) 6-7(4), 1-6

Boys doubles

1/8-finale:
Felipe Mikkelsen/Asger Emil Ildor (DEN) vs. Jules Jolivier/Melvin Vix (FRA) 6-2, 7-5
Caspar Jalili Mikkelsen (DEN)/Tomio Nicoleau (FRA) vs. Antoni Fabre/Florian Armand (FRA)  4-6, 4-6

Kvartfinale: Mikkelsen/Ildor vs. (1) Bastiaan Westrate/Freek Van Donselaar (NED) 6-7(3), 1-6

Girls singles hovedturnering

R32: (1528) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (2807) Emma Renard (FRA) 6-3, 6-2
1/8-finale: Johanne Christine Svendsen vs. [5] (1095) Anna Sofia Haseth (NOR) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Johanne Christine Svendsen vs. (2491) Kyara Belhadj (FRA) 6-0, 6-2
Semifinale: Johanne Christine Svendsen vs. (1505) Mia Chudejova (SVK) 6-7(4), 2-6

Girls doubles

1/8-finale: Johanne Christine Svendsen (DEN)/Mia Chudejova (SVK) – bye
Kvartfinale: Svendsen/Chudejova vs. Kyara Belhadj/Clemence Thouard (FRA) 6-3, 6-3
Semifinale: Svendsen/Chudejova vs. Ela Nala Milic/Tara Katarina Milic (SLO) 6-3, 6-4
Finale: Svendsen/Chudejova vs. Petra Marcinko (CRO)/Ottavia Massetti (ITA) 6-7(4), 7-5, [14-12]


Grade 5, ITF 5 “Ferona Slovan U18 2019” (SVK) – Grus

Girls singles hovedturnering

R32: (1253) Nina Vicic (DEN) vs. (WC) Sara Sarinova (SVK) 6-4, 2-6, 2-6 (onsdag)


 

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 36)

Category 2, JUAN FUSTER ZARAGOZA, Benidorm (ESP) – Cement

U14 Girls singles hovedturnering

R32
(928) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. [15] (821) Irene Fuster Hidalgo (ESP) 2-6, 6-7(4)
(WC) Hannah Hafez (DEN) vs. [14] (805) Mara Marty (ESP) 2-6, 1-6
[7] (478) Mille Mørk (DEN) vs. (1083) Soledad Fayos Capilla (ESP) 6-0, 6-2

1/8-finale: Mille Mørk vs. (1192) Tabatha Suarez (ESP) 2-6, 2-6

U14 Girls doubles

1/8-finale: Hannah Hafez/Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. (4) Amelia Vaino (EST)/Daria Monakhova (RUS) 6-4, 6-2
Kvartfinale: Hafez/Jensen vs. Anna Ortiz Gasco/Martina Puvill (ESP) 3-6, 1-6


Category 3, 9.Intesa Sanpaolo Bank Junior Slovenia Open Under 14-International Junior Tennis Championships Under, Koper (SLO) – Grus

U14 Boys singles hovedturnering

R64: [15] (467) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (549) Lev Lutkov (RUS) 6-3, 6-4
R32: Alexander Nordal Clausen vs. (LL) (1177) Stjepan Bogdan (CRO) 1-6, 0-6

U14 Boys doubles

R32: (7) Alexander Nordal Clausen (DEN)/Finbar McGarvey (GBR) – bye
1/8-finale: Clausen/McGarvey vs. Marko Mileticki (SRB)/Marko Pozonec (SLO) 5-7, 3-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage