Alle topspillere på både ATP- og WTA-ranglisten er samlet i Cincinnati, hvor kampe kan følges på TV3 Sport og TV2 Sport. I Holte afvikles U14 Tennis Europe turnering

For anden uge i træk afvikles en ATP 1000 turnering, hvor hovedparten af topspillerne deltager.
I sidste uge i Montreal var hverken Novak Djokovic eller Roger Federer dog blandt deltagerne, men de stiller til gengæld op i Western & Southern Open i Cincinnati.
Vinderen i Montreal, Rafael Nadal var også tilmeldt, men efter finalen har han meldt afbud med en “Fatigue” begrundelse, der bedst kan oversættes til “Træthed”.

Da hovedturneringen blev påbegyndt søndag, var det for sent at lave en “Revised” lodtrækning, og derfor bliver Mikhail Kukushkin (KAZ) som Lucky Loser indplaceret på Nadals plads som 2. seedet, hvorved han bliver oversidder i 1. runde (R64).

Lodtrækningen bevirkede, at Djokovic og Federer havnede i samme (øverste) halvdel, og derfor åbner Nadals afbud bedre muligheder for at nå finalen for de øvrige deltagere i nederste halvdel, hvor 4. seedede Alexander Zverev og 7. seedede Dominic Thiem efter seedningen kan mødes i kvartfinalen, men både Felix Auger-Aliassime og Roberto Bautista Agut kan forpurre dette møde.

I nederste 1/4-del er de seedede 6. Kei Nishikori, 12. Coric Borna og 16. David Goffin, men både Alex de Minaur og Taylor Fritz kan formentlig blande sig i den strid.
Det er mere tvivlsom, at Casper Ruud bliver part af denne kvartfinale, men hvis han kan besejre Guido Pella i 1. runde og Goffin eller Fritz i 2. runde, undgår han Nadal, og skulle miraklet ske, at nordmanden vinder kvartfinalen, vil han skrive norsk historie ved at overgå den hidtil højeste norske rangering, som hans far Christian Ruud opnåede i 1995 som no. 39.

Casper Ruud, Norge
Foto: Sportsfotograf.com. – Casper Ruud

Også hos kvinderne er hele rangliste-toppen tilmeldt. Toronto-vinderen Bianca Andreescu har dog meldt afbud, og hun erstattes af Monica Puig som Lucky Loser.
Mange forventer også, at der kan komme et afbud fra Serena Williams eller Simona Halep, som begge måtte trække sig i deres seneste kamp i Toronto, og hvis det sker inden hovedturneringen starter mandag, kan en “Revised” lodtrækning betyde, at Caroline Wozniacki bliver seedet og møder Anett Kontaveitt i stedet for Dayana Yastremska, som hun er programsat til at møde natten til tirsdag.

Det mest sandsynlige er dog, at et eventuelt afbud falder efter turneringsstart, og nedenstående analyse i Tennisavisen er baseret på, at der ikke sker ændringer i lodtrækningen.

Caroline Wozniacki udfordres i Cincinnati

Uanset om Caroline møder Yastremska eller Kontaveitt, kommer hun formentlig kun videre i turneringen, hvis hun mobiliserer den fornødne selvtillid, så de gode takter fra træningen kan foldes ud under hele turneringen, og i så fald bør hun ikke helt afskrives på forhånd.

Tennis Europe U14 Category 3 i Holte

Ligesom det var tilfældet i sidste uge, hvor TE Hillerød blev afviklet i både U12 og U14, er der også i denne uge en Tennis Europe turnering på dansk grund.
Denne gang er turneringen begrænset til U14 i Category 3 med flere danske deltagere, som får endnu en mulighed for at opnå international erfaring.
Resultaterne opdateres løbende under Tennis Europe sektionen nederst.


Uge 33

ATP 1000 & Premier 5, Western & Southern Open, Cincinnati, OH (USA) – Hardcourt

Resultater WTA (udvalgte)

Singles hovedturnering

Finale: (16) Madison Keys (USA) vs. (WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) 7-5, 7-6(5)

Semifinale
(WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (1) Ashleigh Barty (AUS) 6-2, 6-4
(16) Madison Keys (USA) vs. Sofia Kenin (USA) 7-5, 6-4

Kvartfinale
(1) Asleigh Barty (AUS) vs. Maria Sakkari (GRE) 5-7, 6-2, 6-0
(WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (3) Karolina Pliskova (CZE) 3-6, 7-6(2), 6-3
(16) Madison Keys (USA) vs. Venus Williams (USA) 6-2, 6-3
Sofia Kenin (USA) vs. (2) Naomi Osaka (JPN) 6-4, 1-6, 2-0 Ret’d

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Anett Kontaveit (EST) 4-6, 7-5, 7-5
Maria Sakkari (GRE) vs. (9) Aryna Sabalenka (BLR) 6-7(4), 6-4, 6-4
(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) 7-5, 6-4
(WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Sloane Stephens (USA) 6-1, 6-2

Venus Williams (USA) vs. Donna Vekic (CRO) 2-6, 6-3, 6-3
(16) Madison Keys (USA) vs. (4) Simona Halep (ROU) 61-, 3-6, 7-5
Sofia Kenin (USA) vs. (7) Elina Svitolina (UKR) 6-3, 7-6(3)
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 7-6(3), 5-7, 6-2

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Maria Sharapova (RUS) 6-4, 6-1
Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Iga Swiatek (POL) 6-4, 7-6(2)
(9) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-4, 6-3
Maria Sakkari (GRE) vs. (6) Petra Kvitova (CZE) 6-4, 2-6, 6-3

(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. (LL) Yafan Wang (CHN) 6-1, 6-3
(Q) Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS) 2-6, 7-5, 6-2
(WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Dayana Yastremska (UKR) 4-6, 7-6(7), 6-2
(8) Sloane Stephens (USA) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 2-6, 6-4, 6-4
=
Venus Williams (USA) vs. (5) Kiki Bertens (NED) 6-3, 3-6, 7-6(4)
Donna Vekic (CRO) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-2, 7-5
(16) Madison Keys (USA) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-4, 6-1
(4) Simona Halep (ROU) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 3-6, 7-5, 6-4

(7) Elina Svitolina (UKR) vs. Elise Mertens (BEL) 6-4, 6-1
Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Zarina Diyas (KAZ) 6-4, 6-1
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Jennifer Brady (USA) 7-6(9), 6-3
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 7-6(3), 2-6, 6-2

R64
(WC) Maria Sharapova (RUS) vs. (WC) Alison Riske (USA) 6-3 7-6(4)
(Q) Iga Swiatek (POL) vs. Caroline Garcia (FRA) 7-6(1), 6-1
Anett Kontaveit (EST) vs. (13) Angelique Kerber (GER) 7-6(7), 6-2
(9) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Petra Martic (CRO) 6-1, 6-4
Saisai Zheng (CHN) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-1
Maria Sakkari (GRE) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-3, 6-0

(LL) Yafan Wang (CHN) vs. (LL) Monica Puig (PUR) 3-6, 7-5, 6-3
(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (WC) Bernarda Pera (USA) 6-2, 6-3
(Q) Rebecca Peterson (SWE) vs. (14) Johanna Konta (GBR) 6-3, 3-6, 7-5
(WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (11) Anastasija Sevastova (LAT) 7-6(3), 6-7(4), 6-4
Dayana Yastremska (UKR) vs. Caroline Wozniacki (DEN) 6-4, 6-4
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-2, 6-7(3), 6-3
=
Venus Williams (USA) vs. (Q) Lauren Davis (USA) 7-5, 6-2
Donna Vekic (CRO) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-3
Victoria Azarenka (BLR) vs. (12) Belinda Bencic (SUI) 6-4, 1-0 Ret’d
(16) Madison Keys (USA) vs. Garbine Muguruza (ESP) 6-7(4), 7-6(5), 6-4
Daria Kasatkina (RUS) vs. (LL) Barbora Strycova (CZE) 6-4, 7-6(9)
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-4, 6-1

Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Catherine Mcnally (USA) 7-5, 6-0
Sofia Kenin (USA) vs. Julia Goerges (GER) 6-4, 7-6(6)
(Q) Zarina Diyas (KAZ) v. (LL) Jessica Pegula (USA) 7-5, 6-4
Su-wei Hsieh (TPE) vs. (15) Qiang Wang (CHN) 6-3, 6-4
(Q) Jennifer Brady (USA) vs. (Q) Ons Jabeur (TUN) 6-2, 6-2
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) Astra Sharma (AUS) 6-1, 4-6, 6-1

Singles kvalifikation

Q32:
Rebecca Peterson (SWE) vs. (12) Margarita Gasparyan (RUS) 6-1, 7-5
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (2) Shui Zhang (CHN) 6-4, 7-6(5)

Qfi: Rebecca Peterson (SWE) vs. (1) Barbora Strycova (CZE) 6-2, 6-1

Resultater ATP (udvalgte)

Singles hovedturnering

Finale: (9) Daniil Medvedev (RUS) vs. (16) David Goffin (BEL) 7-6(3), 6-4

Semifinale
(9) Daniil Medvedev (RUS) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 3-6, 6-3, 6-3
(16) David Goffin (BEL) vs. (PR) Richard Gasquet (FRA) 6-3, 6-4

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Lucas Pouille (FRA) 7-6(2), 6-1
(9) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Andrey Rublev (RUS) 6-2, 6-3
(PR) Richard Gasquet (FRA) vs. (11) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-6(2), 3-6, 6-2
(16) David Goffin (BEL) vs. (Q) Yoshihito Nishioka (JPN) – walkover

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 6-4
Lucas Pouille (FRA) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-7(3), 6-4, 6-2
(Q) Andrey Rublev (RUS) vs. (2) Roger Federer (SUI) 6-3, 6-4
(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-2, 6-1

Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-1, 6-2
(PR) Richard Gasquet (FRA) vs. Diego Schwartzman (ARG) 7-6(6), 6-3
(Q) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Alex de Minaur (AUS) 7-5, 6-4
(13) David Goffin (BEL) vs. Adrian Mannarino (FRA) 7-6(6), 6-2

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (WC) Sam Querrey (USA) 7-5, 6-1
(Q) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (13) John Isner (USA) 6-4, 6-7(1), 7-6(6)
Lucas Pouille (FRA) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 6-4
(8) Karen Khachanov (RUS) vs. Nick Kyrgios (AUS) 6-7(3), 7-6(4), 6-2

(3) Roger Federer (SUI) vs. (WC) Juan Ignacio Londero (ARG) 6-3, 6-4
(Q) Andrey Rublev (RUS) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 6-4 – ATP
(9) Daniil Medvedev (RUS) vs. Benoit Paire (FRA) 7-6(2), 6-1 – ATP
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (5) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 6-7(5), 7-6(6)
=
(Q) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (7) Alexander Zverev (GER) 6-7(4), 6-2, 6-4
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 3-6, 6-1
Diego Schwartzman (ARG) vs. Radu Albot (MDA) 6-4, 6-2
(PR) Richard Gasquet (FRA) vs. (LL) Federico Delbonis (ARG) 7-5, 7-6(1)

(Q) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (6) Kei Nishikori (JPN) 7-6(2), 6-4
Alex de Minaur (AUS) vs. (WC) Reilly Opelka (USA) 7-6(3), 6-3
(16) David Goffin (BEL) vs. Guido Pella (ARG) 6-1, 7-5
Adrian Mannarino (FRA) vs. (LL) Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-1, 6-3

R64
(WC) Sam Querrey (USA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 7-6(2), 7-6(1)
(Q) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Gilles Simon (FRA) 7-5, 7-6(4)
(13) John Isner (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 7-6(3), 1-6, 7-5
Denis Shapovalov (CAN) vs. (LL) Joao Sousa (POR) 2-6, 6-3, 6-2
Lucas Pouille (FRA) vs. (Q) Denis Kudla (USA) 6-3, 7-6(6)
Nick Kyrgios (AUS) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 7-5, 6-4

(WC) Juan Ignacio Londero (ARG) vs. Matteo Berrettini (ITA) 7-6(3), 6-3
Stan Wawrinka (SUI) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 5-7, 6-4, 7-6(4)
(Q) Andrey Rublev (RUS) vs. (15) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-7(4), 6-4, 6-2
(9) Daniil Medvedev (RUS) vs Kyle Edmund (GBR) 6-2, 7-5
Benoit Paire (FRA) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-4, Ret’d
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (Q) Ivo Karlovic (CRO) 7-5, 7-6(4)
=
(Q) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-3
Frances Tiafoe (USA) vs. Gael Monfils (FRA) 7-6(7), 6-3
(11) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Hubert Hurkacz (POL) 7-6(6), 6-3
Radu Albot (MDA) vs. (14) Marin Cilic (CRO) 6-4, 7-6(6)
Diego Schwartzman (ARG) vs. Laslo Djere (SRB)7-6(2), 6-3
(PR) Richard Gasquet (FRA) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-4, 6-4

(Q) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-5, 5-7, 6-4
Alex de Minaur (AUS) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-7(5), 6-1, 6-2
(16) David Goffin (BEL) vs. Taylor Fritz (USA) 6-4, 4-6, 6-4
(WC) Reilly Opelka (USA) vs. (12) Borna Coric (CRO) 4-6, 6-3, 7-5
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Casper Ruud (NOR) 7-5, 7-6(4)
Adrian Mannarino (FRA) vs. Cristian Garin (CHI) 6-4, 6-1

Singles kvalifikation

Q32: (6) Casper Ruud (NOR) vs. Bradley Klahn (USA) 7-6(5), 7-5
Qfi: (6) Casper Ruud (NOR) vs. (9) Federico Delbonis (ARG) 6-7(5), 7-5, 6-3


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september – Vejlby-Risskov Hallen
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 33)

 


ATP Challengers (Uge 33)

 

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 33)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

M15 ITF MEN 15,000$ VAL GARDENA SÜDTIROL (ITA) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: (WC) Ludvig Aaes (DEN) vs. [13] (1850) Federico Bertuccioli (ITA) 1-6, 2-6

 


ITF Women (uge 33)

 


W25 (udvalgte)

 


W15 (udvalgte)

W15, Broekhuis Peugeot World Tennis Tour Oldenzaal (NED) – Grus

Singles hovedturnering

R32: (955) Olga Helmi (DEN) vs. [3] (569) Marina Yudanov (SWE) 6-7(3), 0-6


ITF Junior (uge 33)

Grade 5, Hanko 2019 ITF Juniors (FIN) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R64: (Q) Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. (WC) Valtteri Laitinen (FIN) 6-2, 6-3
R32: Jonas Hembo Mathiasen vs. [8] (1192) Omar Loutfy (EGY) 6-0, 6-0
R16: Jonas Hembo Mathiasen vs. [10] (1418) Otto Leikola (FIN) 5-7, 3-6

Boys singles kvalifikation

Q64: Jonas Hembo Mathiasen (DEN) – bye
Q32: Jonas Hembo Mathiasen vs. Arttu Leiviska (FIN) 6-0, 6-0
Qfi: Jonas Hembo Mathiasen vs. Marco Jalalian (GER) 6-1, 7-6(3)


 

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 33)

Category 1, Bludenz European Junior Open 2019 (AUT) – Grus

U12 Girls singles hovedturnering

Cecilie Agerbek Fridthjof
Foto: Privat

R64: Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) – bye
R32: Cecilie Agerbek Fridthjof vs. Lilah Havel (AUT) 7-6(5), 7-6(4)
1/8-finale: Cecilie Agerbek Fridthjof vs. Flora Bitschnau (AUT) 6-0, 6-0
Kvartfinale: Cecilie Agerbek Fridthjof vs. Tyra Caterina Grant (USA) 4-6, 1-6

U12 Girls doubles

1/8-finale: Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN)/Aleksandra Rozkalne (LAT) vs. Lilli Tagger/Emily Lederer (AUT) 7-5, 6-4
Kvartfinale: Fridthjof/Rozkalne vs. Sydney Stark (AUT)/Tyra Caterina Grant (USA) 6-2, 2-6, [10-3]
Semifinale: Fridthjof/Rozkaine vs. Anastasia Nicole Hatiegan (ROU)/Sultana Mavric (SUI) 5-7, 2-6


Category 3, TE Holte (DEN) – Grus

U14 Boys singles hovedturnering

Finale – lørdag
[2] (168) Richard Antoni (GER) vs. [7/WC] (389) Alfons Ridstrom (SWE) 6-3, 7-5

Semifinale
[7/WC] (389) Alfons Ridstrom (SWE) vs. (505) Noa Forste Dinell (SWE) 6-2, 6-4
[3] (197) Christopher Garde (DEN) vs. [2] (168) Richard Antoni (GER) 3-6, 4-6

Kvartfinale
[7/WC] (389) Alfons Ridstrom (SWE) vs. [1] (153) Simon Norrman (SVK) 6-0, 6-4
(505) Noa Forste Dinell (SWE) vs. (WC) (971) Kristian Kjellberg (DEN) 6-4, 6-2
[3] (197) Christopher Garde (DEN) vs. [8] (418) Samuel Borjesson (SWE) 3-6, 7-6(5), 6-3
[6] (375) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [2] (168) Richard Antoni (GER) 2-6, 1-6

1/8-finale
[1] (153) Simon Norrman (SVK) vs. (782) Tjark Kunkel (GER) 6-4, 6-1
(WC) Valdemar Soldbro Dubin (DEN) vs. [7/WC] (389) Alfons Ridstrom (SWE) 0-6, 0-6
(WC) (971) Kristian Kjellberg (DEN) vs. [4] (199) Tom Suedmeyer (GER) 5-0 Ret’d
[5] (330) Yakup Uzunel (DEN) vs. (505) Noa Forste Dinell (SWE) 7-5, 3-6, 1-6

[8] (418) Samuel Borjesson (SWE) vs. (Q) Kilian Mueller (GER) 6-0, 6-1
[3] (197) Christopher Garde (DEN) vs. (743) Amir Albeg (GER) 6-0, 6-1
[6] (375) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (826) Victor Tauson (SWE) 6-3, 6-3
(498) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [2] (168) Richard Antoni (GER) 2-6, 6-3, 2-6

R32
Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. [1] (153) Simon Norrman (SVK) 1-6, 1-6
(Q) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (782) Tjark Kunkel (GER) 2-6, 5-7
(WC) Valdemar Soldbro Dubin (DEN) vs. (673) Daniel Albrechtsen (GER) 7-5, 6-4
(LL) Hector Herz Nissen (DEN) vs. [7/WC] (389) Alfons Ridstrom (SWE) 0-6, 0-6

Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. [4] (199) Tom Suedmeyer (GER) 1-6, 3-6
(WC) (971) Kristian Kjellberg (DEN) vs. (673) Nick Ihlenfeld (AUT) 7-6(4), 6-2
(505) Noa Forste Dinell (SWE) vs. (Q) (1054) Tim Anaking Reigth (GER) 6-4, 6-4
[5] (330) Yakup Uzunel (DEN) vs. (Q) (526) Artem Lyapshin (GER) 6-3, 6-1
=
(WC) Christopher Lund Kuhl (DEN) vs. [8] (418) Samuel Borjesson (SWE) 3-6, 0-6
(Q) Mads Tvede (DEN) vs. (Q) Kilian Mueller (GER) 5-7, 6-2, 4-6
(Q) Anders Bjørn Møller (DEN) vs. (743) Amir Albeg (GER) 4-6, 6-1, 2-6
[3] (197) Christopher Garde (DEN) vs. (1167) Pablo Leibar (FRA) 6-1, 6-1

[6] (375) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (Q) (1090) Tom Noah Reith (GER) 6-3, 6-4
(566) Oliver Steines (DEN) vs. (826) Victor Tauson (SWE) 6-2, 1-6, 4-6
(498) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (647) Charlie Robertson (GBR) 0-6, 6-1, 6-4
[2] (168) Richard Antoni (GER) vs. (Q) Giovanni Ciocca (ITA) 6-2, 6-2

U14 Boys singles kvalifikation

Qfi
Isak Malthe Dogonowski (DEN) vs. (1) Artem Lyapshin (GER) 2-6, 1-6
Jarl August Ildor (DEN) vs. (2) Tim Anaking Reith (GER) 1-6, 0-6
Bastian Lage (DEN) vs. (3) Tom Noah Reith (GER) 1-6, 1-6
Mads Tvede (DEN) vs. Leo Bach Nielsen (DEN) 6-1, 6-0
(WC) Anders Bjørn Møller (DEN) vs. Caspar Otto (GER) 6-3, 4-6, 6-3
(August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Hector Hertz Nissen (DEN) 6-1, 6-1
Nicolai Rothman Skarsø (DEN) vs. Kilian Mueller (GER) 4-6, 6-4, 2-6
Oscar Lundsfryd (DEN) vs. Giovanni Ciocca (ITA) 0-6, 2-6

U14 Boys doubles

Finale
(3) Noa Forste Dinell/Samuel Borjesson (SWE) vs. (2) Richard Antoni (GER)/Daniel Albreichtsen (SWE) 6-2, 6-4

Semifinale
Shalmi/Garde (DEN) vs. (3) Noa Forste Dinell/Samuel Borjesson (SWE) 1-6, 6-3, [10-4]
Steines/Nordal Clausen (DEN) vs. (2) Richard Antoni (GER)/Daniel Albreichtsen (SWE) 2-6, 6-4, [9-11]

Kvartfinale
Shalmi/Garde (DEN) vs. Uzunel/Kjellberg – walkover
(3) Noa Forste Dinell/Samuel Borjesson (SWE) vs. Artem Lyapshin/Amir Albeg (GER) 6-1, 6-2
Steines/Nordal Clausen (DEN) vs. Charlie Robertson (GBR)/Giovanni Ciocca (ITA) 6-0, 6-2
Lund Kuhl/Engelschmidt (vs. (2) Richard Antoni/Daniel Albrechtsen (GER) 0-6, 1-6

1/8-finale
(1) Cornelius Alexander Shalmi/Christopher Garde (DEN) – bye
Yakup Uzunel/Kristian Kjellberg (DEN) vs. Nick Ihlenfeld (AUT)/Tjark Kunkel 6-4, 6-3
(3) Noa Forste Dinell/Samuel Borjesson (SWE) – bye
Leo Bach Nielsen/Bastian Lage (DEN) vs. Artem Lyapshin/Amir Albeg (GER) 5-7, 0-6

August Brostrøm Poulsen/Valdemar Soldbro Dubin (DEN) vs. Charlie Robertson (GBR)/Giovanni Ciocca (ITA) 2-6, 2-6
(4) Oliver Steines/Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Tim Anaking Reith/Tom Noah Reith (GER) 5-7, 6-4, [10-3]
Christopher Lund Kuhl/Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Hector Hertz Nissen/Mads Tvede (DEN) 6-1, 6-2
(2) Richard Antoni/Daniel Albrechtsen (GER) – bye

U14 Girls singles hovedturnering

Finale
[4] (297) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. [2] (267) Amina Kadic (SWE) 6-3, 6-2

Semifinale
[4] (297) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. [1] (81) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) 6-1, 7-6(5)
[2] (267) Amina Kadic (SWE) vs. [8] (488) Emma Lindh (SWE) 6-7(4), 6-0, 6-2

Kvartfinale
[1] (81) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs.[7] (452) Sarafina Olivia Hansen (DEN) 6-0, 6-1
[4] (297) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. [5] (309) Adelisa Kahriman (SWE) 6-1, 6-1
[8] (488) Emma Lindh (SWE) vs. (672) Edit Cosmo (SWE)
[6] (333) Laura Brunkel (DEN) vs. [2] (267) Amina Kadic (SWE) 4-6, 3-6

1/8-finale
[1] (81) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (790) Bella Bergkvist Larsson (SWE) 6-7(4), 7-6(6), 6-1
[7] (452) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (504) Carla Wendt (SWE) 6-1, 6-2
[4] (297) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (Q) Filipa Knezevic (SWE) 6-2, 6-2
(706) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. [5] (309) Adelisa Kahriman (SWE) 2-6, 5-7

(514) Mille Mørk (DEN) vs. [8] (488) Emma Lindh (SWE) 6-3, 3-6, 1-6
[3] (289) Frederikke Albeerte Pape (DEN) vs. (672) Edit Cosmo (SWE) 5-7, 6-7(4)
[6] (333) Laura Brunkel (DEN) vs. (Q) Lucca Ingildsen (DEN) 7-5, 7-6(4)
[2] (267) Amina Kadic (SWE) vs. (504) Vaida Matuseviciute (LTU) 6-1, 4-6, 6-4

R32
[1] (81) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (874) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) 6-0, 6-4
(Q) Carla Valentin Jensen (DEN) vs. (790) Bella Bergkvist Larsson (SWE) 5-7, 0-6
(LL) Savannah Staunstrup (DEN) vs. (504) Carla Wendt (SWE) 1-6, 1-6
[7] (452) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (Q) Julie Palm Rhode (DEN) 6-0, 6-0

[4] (297) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (Q) Cecilie Funder (DEN) 6-0, 6-1
(1121) Felicia Damm Nielsen (DEN) vs. (Q) Filipa Knezevic (SWE) 3-6, 4-6
(706) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (WC) Emma Thulin Gregersen (DEN) 6-1, 6-3
(Q) (1338) Liva Kornelia Mortensen (DEN) vs. [5] (309) Adelisa Kahriman (SWE) 3-6, 1-6
=
(1289) Emma Zulkic (DEN) vs. [8] (488) Emma Lindh (SWE) 0-3 Ret’d
(514) Mille Mørk (DEN) vs. (WC) Ophelia Mille Ruus (DEN) 6-2, 6-1
(Q) Mille Friis Haakonsson (DEN) vs. (WC) (672) Edit Cosmo (SWE) 4-6, 0-6
[3] (289) Frederikke Albeerte Pape (DEN) vs. Freja B. Løvbjerg (DEN) 6-3, 6-7(4), 6-2

[6] (333) Laura Brunkel (DEN) vs. (Q) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN)4-6, 6-1, 6-1
(Q) Lucca Ingildsen (DEN) vs. (706) Sofia Corte Real (POR) 7-5, 6-2
(WC) (1272) Sarah Suljadzic (DEN) vs. (504) Vaida Matuseviciute (LTU) 2-6, 6-7(2)
(733) Dicte Ingildsen (DEN) vs. [2] (267) Amina Kadic (SWE) 6-7(4), 0-6

U14 Girls singles kvalifikation

Qfi
Julie Palm Rhode (DEN) vs. Savannah Staunstrup (DEN) 6-2, 3-6, 6-3
Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. (WC) Emma Louise la Cour Asboe (DEN) 6-3, 4-6, 6-3
Lucca Ingildsen (DEN) vs. Emma Timm Neergaard (DEN) 2-6, 6-2, 6-2
Filippa Alberta Klemmensen (DEN) vs. Filipa Knezevic (SWE) 3-6, 1-6

U14 Girls doubles

Finale
Jensen/Lindh vs. Brunkel/Pape 6-4, 6-0

Semifinale
Jensen/Lindh vs. Ingildsen/Mørk 6-4, 6-1
Brunkel/Pape vs. Suljadzic/Klemmensen 6-4, 0-6, [10-4]

Kvartfinale
Jensen/Lindh vs. Edit Cosmo/Bella Bergkvist Larsson (SWE) 6-4, 7-6(1)
Ingildsen/Mørk vs. (4) Carla Wendt (SWE)/Vaida Matuseviciute (LTU) 6-2, 7-5
Brunkel/Pape vs. Steenhuisen/Nielsen 4-6, 7-6(2), [10-4]
Suljadzic/Klemmensen vs. (2) Adelisa Kahriman/Amina Kadic (SWE) – tabte walkover

1/8-finale
(1) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Emma Lindh (SWE) – bye
Emma Thulin Gregersen/Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Edit Cosmo/Bella Bergkvist Larsson (SWE) 2-6, 1-6
Chili Alberthe Emelie Jensen/Liva Kornelia Mortensen (DEN) vs. (4) Carla Wendt (SWE)/Vaida Matuseviciute (LTU) 6-7(5), 7-5, [10-12]
Mille Mørk/Dicte Ingildsen (DEN) vs. Cecilie Funder/Savannah Staunstrup (DEN) 6-2, 6-2

Annelieke Saustrup Steenhuisen/Felicia Damm Nielsen (DEN) vs. Lucca Ingildsen/Ophelia Mille Ruus (DEN) 6-4, 2-6, [10-4]
(3) Frederikke Alberte Pape/Laura Brunkel (DEN) – bye
Sarah Suljadzic/Filippa Alberta Klemmensen (DEN) vs. Emma Louise la Cour Asbø/Emma Timm Neergaard (DEN) 3-6, 7-6(1), [15-13]
(2) Adelisa Kahriman/Amina Kadic (SWE) – bye

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage