Ugens hoved-begivenhed er ATP 500 i Hamburg, hvor lovende U21-spillere sideløbende får "stjerne-status" i invitations-turnering fra torsdag med reserveret wildcard til Holger Rune

ATP 500 turneringen Hamburg European Open er ugens største internationale tennis-begivenhed, hvor de største navne er ranglistens no. 4 og 5, Dominic Thiem og Alexander Zverev, der som 17-årige fik sit internationale gennembrud, da han netop i denne turnering imponerede alle ved at nå semifinalen, hvor han dog fik en lektion af ranglistens daværende no. 7, David Ferrer.

Sideløbende med turneringen gennemføres fra om torsdagen Tennis Europe 21&U Invitational, hvor 16 unge talenter (8 af hver køn) er udtaget til at deltage, baseret på spillernes præstationer ved junior Grand Slams og deres ITF World Tennis Tour rangering.
De udtagne spillere, der er i aldersgruppen 19-21 år, vil under turneringen blive behandlet på samme måde, som ellers kun de etablerede stjerner er vant til (“star treatment”), da arrangørerne ønsker at give dem et reelt indtryk af den tilværelse, som kan vente dem, hvis de formår at etablere sig på ATP/WTA touren.

Turneringen afvikles efter helt specielle regler, idet der spilles i puljer med kampe bedst a 5 sæt til 4 med tiebreak ved 3-3, og der spilles med “No-Ad” ved 40-40 og “No-Let” i serven.
Desuden bliver der mulighed for coaching under kampene.

Den samlede præmiesum er €50.000, så spillerne får mulighed for at få et tiltrængt tilskud til de udgifter, der er forbundet med at forsøge at etablere sig i tennistoppen.

Der er sat navne på alle 8 spillere hos kvinderne, men hos mændene er der reserveret et enkelt wildcard, som Tennisavisen har fået oplyst er blevet tilbudt den 16-årige danske vinder af juniorernes French Open, Holger Vitus Nødskov Rune, som imidlertid i forvejen er tilmeldt $25.000 (M25) turneringen Citta’ di Pontedera “Devitalia” i Italien.

SPT-FO-2019-D14-0806-HOLGER-VITUS-NODSKOV-RUNE-WINS-14021.JPG
ISF LTD

Holger fik tilbudt wildcard til turneringen i Italien for flere måneder siden, da han vandt titlen ved en Grade 1 turnering i Santa Croce Sull, men da han i mellemtiden har opnået en ATP-rangering som no. 600, kan han deltage uden at benytte wildcard.

Arrangørerne vil meget gerne have Holger med i turneringen i Hamborg, og derfor står pladsen åben i tilfælde af, at Holger ikke fortsat er med i M25 turneringen i Italien torsdag – ellers får en anden spiller glæde af wildcard’et.

Tilføjelse:
Holgers modstander i 1. runde, 24-årige Gonzlo Villanueva (ARG) har netop vundet en M15-titel i Gubbio.
Hvis Holger vinder de 2 første runder kan kvartfinalen blive et opgør mod 1. seedede Lorenzo Musetti, der dermed bliver en kamp mellem vinderne af Grand Slam turneringerne Australian Open og French Open.

Udover ATP 500 turneringen i Hamborg, som kan følges på både Tennistv.com og TV3 Sport, afvikles ATP 250 turneringer i Gstaad og Atlanta, hvor Mikael Torpegaard har fået muligheden for at være med i kvalifikationen, men han tabte søndag i 3 sæt mod Peter Gojowczyk (GER) i 1. kvalrunde.

Turneringen i Gstaad kan følges hele ugen på TennisTV, der først viser kampe fra Atlanta fra kvartfinalerne, men kampen kan dog følges på betting sites (Bet365, Unbet m.fl.), som desuden viser kampe fra doublerne i Gstaad, hvor Frederik Løchte Nielsen deltager sammen med Treat Huey (PHI).

Der afvikles desuden WTA International turneringer i både Jurmala i Letland og Palermo i Italien, og begge kan følges hele ugen på WTATV, og fra torsdag endvidere på TV2 Play.


Opdatering – Holger Rune deltager i Hamborg

Holger måtte nøjes med en enkelt kamp ved M25 turneringen i Pontedera, men til gengæld var det både en jævnbyrdig og lærerig kamp, som blev afgjort i 2 tiebreaks.

I 1. sæt kom Holger skidt fra start, da han blev brudt rent, og han vandt blot en enkelt af kampens første 10 bolde, men han holdt derefter serv i resten af sættet, og han brød rent tilbage ved 4-4, hvorefter et “monsterparti”, hvor Villanueva først på sin fordel no. 8 holdt serv til 6-6, fremtvang tiebreak.
Holger tog det første minibreak til 2-1, men argentineren tog det tilbage ved 4-5, og efter endnu et minibreak vandt han tiebreak’en 9-7.

I 2. sæt tog Holger det første break til 2-1, og han holdt serv til 3-1 efter at have afværget breakbolde ved 15-40, og han holdt også serv til 4-2 efter en afværget break-mulighed, og han afværgede igen break-mulighed, da han bragte sig foran 5-3, men da han servede for sættet ved 5-4, brød argentineren tilbage, og sættet endte i endnu en tiebreak.
Igen kom Holger bedst fra start i tiebreak’en, hvor han havde 2 sætbolde ved 6-4, men på den 2. sætbold, som var i egen serv, brød argentineren tilbage, og da Holger servede ved 6-7, blev han igen brudt, så Villanueva sikrede sejren 7-6(7), 7-6(6).

Kampen var en lærerig erindring om, at den mindste afvigelse fra taktikken mod professionelle spillere betyder kontant afregning, men Holgers kampe hidtil på Challenger og M25 niveau tyder på, at han med en smule mere erfaring er tæt på for alvor at få hul på bylden.

En sidegevinst/trøstpræmie som følge af nederlaget i Italien er, at Holger kan drage videre til Hamborg, hvor han ankommer onsdag, hvorefter han kan få gavn af det wildcard, som er reserveret til ham ved Tennis Europe 21&U Invitational, som er omtalt herover.


Sammenfatning TV-kampe/streaming lørdag 27. juli

Billede: Nikoloz Basilashvili har mulighed for at vinde i Hamborg 2. år i træk

ATP 500, Hamburg

CENTER COURT – start 1200 Tennistv.com, TV3 Sport
Andrey Rublev (RUS) vs. (4) Nikoloz Basilashvili (GEO)

===

ATP 250, Gstaad

Roy Emerson Arena – start 1130 – Tennistv.com, TV3 Sport (forskudt 1400)
(PR) Cedrik-Marcel Stebo (GER) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP)

===

WTA Int. Baltic Open i Letland

Centre Court – start 1530cet
Double kamp
NB 1800: (1) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (Q) Katarzyna Kawa (POL)

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play (1800->)

===

WTA Int. Palermo Ladies Open

Center Court – start 1930
(1) Kiki Bertens (NED) vs. (8) Jil Teichmann (SUI)

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play (1930->)

=====

ATP 250, Atlanta – Tennistv.com

opdateres..

=====

Mange kampe kan også ses hos Betting sites, Bet365, Unibet med flere…


Uge 30

WTA International, Baltic Open – Jurmala (LAT) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV dækning: WTA TV.com, TV2 Play fra torsdag og Betting sider Bet365 , Unibet m. fl.

Deltagere: Sevastova, Garcia, Siniakova, Sasnovich, Gasparyan, Potapova, T. Maria, Ostapenko, m.fl.

Spilleprogram søndag

Centre Court – start 1530cet
Double kamp
NB 1800: (1) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (Q) Katarzyna Kawa (POL)

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play (1800->)

Den komplette schedule findes på
https://www.wtatennis.com/tournament/2019-jurmala-latvia-2006%20#orderofplay

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(1) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (6) Anastasia Potapova (RUS) 6-4, 6-2
(Q) Katarzyna Kawa (POL) vs. Bernarda Pera (USA) 6-2, 6-3

Kvartfinale:
(1) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Irina Bara (ROU) 7-6(3), 6-2
(6) Anastasia Potapova (RUS) vs. Patricia Maria Tig (ROU) 6-4, 0-6, 6-4
Bernarda Pera (USA) vs. (Q) Nina Stojanovic (SRB) 4-6, 6-4, 6-3
(Q) Katarzyna Kawa (POL) vs. Chloe Paquet (FRA) 6-2, 6-2

1/8-finale
(1) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Dalila Jakupovic (SLO) 6-7(3), 6-2, 6-4
Irina Bara (ROU) vs. (Q) Valentyna Ivakhnenko (RUS) 7-6(6), 3-6, 6-1
Patricia Maria Tig (ROU) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 6-4, 6-4
(6) Anastasia Potapova (RUS) vs. (WC) Diana Marcinkevica (LAT) 6-1, 4-6, 6-2

Bernarda Pera (USA) vs. Elena Rybakina (KAZ) 4-6, 6-0, 6-2
(Q) Nina Stojanovic (SRB) vs. (Q) Paula Ormaechea (ARG) 6-0, 6-3
(Q) Katarzyna Kawa (POL) vs. (WC) Jana Fett (CRO) 6-3, 6-0
Chloe Paquet (FRA) vs. (2) Caroline Garcia (FRA) 4-6, 6-4, 6-3

R32
(1) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Varvara Flink (RUS) 6-2, 6-1
Dalila Jakupovic (SLO) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-3, 7-6(5)
(Q) Valentyna Ivakhnenko (RUS) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-0, 6-4
Irina Bara (ROU) vs. (5) Margarita Gaspatyan (RUS) 64, 4-6, 4-0 Ret’d

Anhelina Kalinina (UKR) vs. (3) Katerina Siniakova (CZE) 4-6, 6-4, 6-1
Patricia Maria Tig (ROU) vs. Ankita Raina (IND) 6-2, 6-1
Diana Marcinkevica (LAT vs. (wc) Kamilla Rakhimova (RUS) 6-4, 6-3
(6) Anastasia Potapova (RUS) vs. (Q) Barbara Haas (AUT) 6-2, 6-3
=
Bernarda Pera (USA) vs. (8) Jelena Ostapenko (LAT) 6-2, 6-1
Elena Rybakina (KAZ) vs. Xinyun Han (CHN) 6-1, 6-2
(Q) Paula Omaechea (ARG) vs. Kristina Kucova (SVK) 6-4, 4-1 Ret’d
(Q) Nina Stojanovic (SRB) vs. (4) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 4-6, 6-3, 6-4

(WC) Jana Feet (CRO) vs. (7) Tatjana Maria (GER) 6-4, 1-6, 6-4
(Q) Katarzyna Kawa (POL) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 2-6, 6-4, 6-1
Chloe Paquet (FRA) vs. (Q) Basak Eradin (TUR) 6-3, 7-5
(2) Caroline Garcia (FRA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3, 6-7(6), 7-6(6)


WTA International, Palermo Ladies Open (ITA) – Clay

TV dækning: WTA TV.com, TV2 Play fra torsdag og Betting sider Bet365 , Unibet m. fl.

Deltagere: Bertens, Cornet, Kuzmova, Zidansek, Parmentier, Siegemund, Bacsinszky, Sorribes Tormo, m.fl.

Spilleprogram søndag

Center Court – start 1930
(1) Kiki Bertens (NED) vs. (8) Jil Teichmann (SUI)

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play (1930->)

Den komplette schedule findes på
https://www.wtatennis.com/tournament/2019-palermo-italy-466%20#orderofplay

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(1) Kiki Bertens (NED) vs. Paula Badosa (ESP) 6-1, 7-5
(8) Jil Teichmann (SUI) vs. (LL) Liudmila Samsonova (RUS) 6-3, 6-1

Kvartfinale:
(1) Kiki Bertens (NED) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-4, 1-6, 6-1
Paula Badosa (ESP) vs. Arantxa Rus (NED) 6-2, 6-1
(LL) Liudmila Samsonova (RUS) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-7(4), 6-3, 6-4
(8) Jil Teichmann (SUI) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 6-0, 1-0 Ret’d

1/8-finale
(1) Kiki Bertens (NED) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-3, 6-1
Jasmine Paolini (ITA) sv. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-4, 5-7, 7-6(4)
Arantxa Rus (NED) vs. (3) Viktoria Kuzmova (SVK) 6-4, 6-4
Paula Badosa Gibert (ESP) vs. (LL) Fanny Stollar (HUN) 6-1, 6-3

Fiona Ferro (FRA) vs. (WC) Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-3, 6-2
(LL) Liudmila Samsonova (RUS) vs. (4) Tamara Zidansek (SLO) 6-2, 7-5
(8) Jil Teichmann (SUI) vs. (Q) Gabriela Ce (BRA) 6-1, 7-6(4)
NAnna-Lena Friedsam (GER) vs. (2) Alizé Cornet (FRA) 7-5, 6-4

R32
(1) Kiki Bertens (NED) vs. Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-0, 6-1
Aleksandra Krunic (SRB) vs. Jessica Pieri (ITA) 6-2, 6-3
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (Q) Tereza Mrdeza (CRO) 7-5, 6-2
Jasmine Paolini (ITA) vs. (6) Laura Siegemund (GER) 6-1, 6-4

(3) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (Q) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-4, 3-6, 6-3
Arantxa Rus (NED) vs. Amandine Hesse (FRA) 6-1, 6-3
(LL) Fanny Stollar (HUN) vs. (WC) Sara Errani (ITA) 6-1, 3-6, 6-4
Paula Badosa Gibert (ESP) vs. (5) Pauline Parmentier (FRA) 6-4, 7-6(4)
=
Fiona Ferro (FRA) vs. (7) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 7-5
Giulia Gatto-Monticone (ITA) vs. Antonia Lottner (GER) 6-2, 1-1 Ret’d
(LL) Samsonova (RUS) vs Q-Jamimee Fourlis (AUS) 6-3, 6-4
Tamara Zidansek (SLO) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-2, 6-3

(8) Jil Teichmann (SUI) vs. Daria Gavrilova (AUS) 7-6(3), 7-5
(Q) Gabriela Ce (BRA) vs. (LL) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-4, 1-6, 7-6(4)
Anna-Lena Friedsam (GER) vs. Steanie Voegele (SUI) 6-2, 7-6(6)
(2) Alize Cornet (FRA) vs. (WC) Martina Trevisan (ITA) 6-7(5), 6-4, 6-1


ATP 500, Hamburg European Open – Grus

Resultater (udvalgte)

Finale: (4) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Andrey Rublev (RUS) 7-5, 4-6, 6-3

Semifinale
Andrey Rublev (RUS) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 4-6, 7-5, 6-1
(4) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (2/WC) Alexander Zverev (GER) 6-4, 4-6, 7-6(5)

Kvartfinale
Andrey Rublev (RUS) vs. (1) Dominic Thiem (AUT) 7-6(3), 7-6(5)
Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (3) Fabio Fognini (ITA) 3-6, 6-2, 7-6(4)
(4) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-2, 6-3
(2/WC) Alexander Zverev (GER) vs. Filip Krajinovic (SRB) 2-6, 7-5, 6-2

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-5, 6-1
Andrey Rublev (RUS) vs. Casper Ruud (NOR) 3-6, 7-5, 6-3
(3) Fabio Fognini (ITA) vs. (WC) Rudolf Molleker (GER) 7-5, 6-4
Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (7) Jan-Lennard Struff (GER) 6-1, 7-6(4)

Jeremy Chardy (FRA) vs. Richard Gasquet (FRA) 7-6(5), 7-5
(4) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 6-4, 3-6, 6-3
Filip Krajinovic (SRB) vs. Martin Klizan (SVK) 6-7(6), 7-5, 6-1
(2/WC) Alexander Zverev (GER) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-4, 7-6(2)

R32
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-3, 7-6(3)
Marton Fucsovics (HUN) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 6-0
Casper Ruud (NOR) vs. Robin Haase (NED) 6-3, 3-6, 6-1
Andrey Rublev (RUS) vs. (8) Cristian Garin (CHI) 6-4, 7-6(5)

(3) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Julian Lenz (GER) 6-4, 6-4
(WC) Rudolf Molleker (GER) vs. Leonardo Mayer (ARG) 7-6(8), 6-4
Pablo Carrena Busta (ESP) vs. (WC) Yannick Hanfmann (GER) 7-6(5), 6-4
(7) Jan-Lennard Struff (GER) vs. (Q) Thiago Monteiro (BRA) 6-1, 6-3
=
Jeremy Chardy (FRA) vs. (5) Benoit Paire (FRA) 6-7(4), 7-5, 6-3
Richard Gasquet (FRA) vs. (Q) Sumit Nagal (IND) 6-2, 7-6(2)
Juan Ignacio Londero (ARG) vs. (LL) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-3, 6-2
(4) Nikoloz Basilashvilii (GEO) vs. (Q) Hugo Dellien (BOL) 6-4, 6-3

Filip Krajinovic (SRB) vs. (6) Laslo Djere (SRB) 6-3, 6-3
Martin Klizan (SVK) vs. WC-Daniel Altmaier (GER) 6-2, 6-2
Federico Delbonis (ARG) vs. Marco Cecchinato (ITA) vs.  6-7(5), 7-6(3), 6-2
(2/WC) Alexander Zverev (GER) vs. Nicolas Jarry (CHI) 6-4, 6-2

=================

Tennis Europe 21&U Invitational, Hamburg (GER) – Grus

Afvikles sideløbende med ATP 500 Hamburg European Open 25-28. juli.
Round robin bedst a 5 sæt til 4 med “No Ad” og “No Let” samt tiebreak ved 3-3. Desuden mulighed for coaching under kampene.
Turneringen giver nogle af de mest lovende spillere under 21 mulighed for at få erfaring ved en stor turnering, hvor de behandles som stjerner med mulighed for spille om en præmiesum på €50.000

Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Privat – Deltagerne ved Tennis Europe 21&U Invitational

Men’s singles 

Group Michel Group Elphi
4 – (WC) (559) Holger Vitus Nødskov Rune (2003, DEN) 3-0
1 – (341) Javier Barranco Cosano (1998, ESP) 1-1 (3-3, 15-18)
6 – (1998, ITF522) Alexander Donski (BUL) 1-1, (3-3, 14-21)
7 – (ITF531) Niklas Guttau (2000, GER) 0-3
2 – (309) Zsombor Piros (1999, HUN) 3-0 
3 – (538) Daniel Michalski (2000, POL) 1-1 
5 – (ITF354) Carlos Lopez Montagud (2000, ESP) 1-2 
8 – (ITF1908) Leopold Zima (2000, GER) 0-2 

Group Michel
(4) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (6) Alexander Donski (BUL) 4-1, 4-1, 4-0
Matchbold:

(4) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (1) Javier Barranco Cosano (ESP) 4-0, 4-2, 4-1
(4) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (7) Niklas Guttau (GER) 4-1, 4-0, 4-1 – M
Matchbold:

(6) Alexander Donski (BUL) vs. (7) Niklas Guttau (GER) 4-3(2), 4-3(6), 4-3(5) – M
(1) Javier Barranco Cosano (ESP) vs. (7) Niklas Guttau (GER) 4-3(1), 4-1, 4-2
(1) Javier Barranco Cosano (ESP) vs. (6) Alexander Donski (BUL) 1-4, 4-2, 0-4, 4-1, 4-2 – M

Group Elphi
(2) Zsombor Piros (HUN) vs. (8) Leopold Zima (GER) 4-3(3), 4-1, 4-2
(2) Zsombor Piros (HUN) vs. (3) Daniel Michalski (POL) 4-1, 4-3(5), 4-1
(2) Zsombor Piros (HUN) vs. (5) Carlos Lopez Montagud (ESP) 4-1, 4-2, 4-1
(3) Daniel Michalski (POL) vs. (5) Carlos Lopez Mantagud (ESP) 4-2, 4-1, 3-4(1), 4-2
(5) Carlos Lopez Mantagud (ESP) vs. (8) Leopold Zima (GER) 4-3(4), 4-3(1), 4-3(7)

Semifinale
(4) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (3) Daniel Michalski (POL) 3-4(7), 2-4, 4-1, 2-4
(2) Zsombor Piros (HUN) vs. (1) Javier Barranco Cosano (ESP) 0-4, 4-2, 4-3(5), 4-2

Finale: (2) Zsombor Piros (HUN) vs. (3) Daniel Michalski (POL) 4-2, 4-0, 4-0

Women’s singles

Group Alster Group Elbe
1 – (191) Ylena In-Albon (1998, SUI) 3-0
6 – (690) Ilona-Georgiana Ghioroaie (1998, ROU) 2-1

4 – (458) Georgia Andreea Craciun (1999, ROU) 1-2
8
(ITF81) Nika Radisic (2000, SLO) 0-3
2 – (360) Lara Salden (2000, BEL) 3-0
5 – (647) Rebeka Masarova (1999, ESP) 2-1
3 – (407) Leonie Kung (1999, SUI) 1-2
7
– (847) Kathleen Kanev (2000, GER) 0-3

Group Alster
(1) Ylena In-Albon (SUI) vs. (8) Nika Radisic (SLO) 4-0, 1-4, 4-2, 4-3(4)
(1) Ylena In-Albon (SUI) vs. (6) Ilona-Georgiana Chioroaie (ROU) 4-2, 1-4, 4-2, 4-2
(1) Ylena In-Albon (SUI) vs. (4) Georgia Craciun (ROU) 4-2, 1-4, 4-2, 4-2
(6) Ilona-Georgiana Chioroaie (ROU) vs. (4) Georgia Craciun (ROU) 3-4(7), 4-3(5), 4-2, 2-4, 4-2
(6) Ilona-Georgiana Chioroaie (ROU) vs. (8) Nika Radisic (SLO) 4-2, 4-1, 4-3(6)
(4) Georgia Craciun (ROU) vs. (8) Nika Radisic (SLO) 4-1, 4-1, 4-0

Group Elbe
(2) Lara Salden (BEL) vs. (7) Kathleen Kanev (GER) 2-4, 4-1, 4-3(3), 4-0
(2) Lara Salden (BEL) vs. (5) Rebeka Masarova (ESP) 4-1, 2-4, 4-2, 4-1
(2) Lara Salden (BEL) vs. (3) Leonie Kung (SUI) 4-2, 4-2, 4-0
(5) Rebeka Masarova (ESP) vs. (3) Leonie Kung (SUI) 4-1, 4-0, 4-2
(5) Rebeka Masarova (ESP) vs. (7) Kathleen Kanev (GER) 4-1, 4-1, 4-0
(3) Leonie Kung (SUI) vs. (7) Kathleen Kanev (GER) 4-3(2), 4-0, 2-4, 4-3(5)

Semifinale
(1) Ylena In-Albon (SUI) vs. (2) Lara Salden (BEL) 3-4(6), 4-1, 4-3(3), 4-2
(6) Ilona-Georgiana Chioroaie (ROU) vs. (5) Rebeka Masarova (ESP) 4-1, 4-0, 4-0

Finale
(1) Ylena In-Albon (SUI) vs. (6) Ilona-Georgiana Chioroaie (ROU) 4-3(1), 4-0, 4-2


ATP 250, J. Safra Sarasin Swiss Open Gstaad (SUI) – Grus

TV dækning: Tennistv.com (Roy Emerson Arena – dog ikke doubler)

Deltagere: Bautista Agut, Verdasco, Lajovic, Sonego, Sousa, Carballes Baena, Andujar, Moutet m.fl.

Spilleprogram lørdag

Roy Emerson Arena – start 1130 – Tennistv.com, TV3 Sport (forskudt 1400)
(PR) Cedrik-Marcel Stebo (GER) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP)
NB 1230: Double kamp

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/gstaad/314/daily-schedule


Resultater (udvalgte)

Singles hovedturnering

Semifinale
(PR) Cedrik-Marcel Stebo (GER) vs. (5) Joao Sousa (POR) 3-6, 6-1, 6-2
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (7) Pablo Andujar (ESP) 7-6(3), 6-4

Kvartfinale
(5) Joao Sousa (POR) vs. (1) Roberto Bautista Agut (ESP) 4-6, 6-3, 7-5
(PR) Cedrik-Marcel Stebo (GER) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-4, 2-6, 6-4
(7) Pablo Andujar (ESP) vs. (3) Dusan Lajovic (SRB) 7-6(4), 6-4
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (6) Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 6-1

1/8-finale
(1) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(7), 6-4
(5) Joao Sousa (POR) vs. (Q) Gian Marco Moroni (ITA) 6-4, 6-4
Thomas Fabbiano (ITA) vs. (4) Lorenzo Sonego (ITA) 7-6(2), 3-6, 6-1
(PR) Cedrik-Marcel Stebe (GER) vs. Jiri Vesely (CZE) 7-6(3), 4-6, 6-3

(7) Pablo Andujar (ESP) vs. Taro Daniel (JPN) 6-1, 3-6, 7-6(2)
(3) Dusan Lajovic (SRB) vs. Denis Istomin (UZB) 6-4, 6-7(2), 7-6(2)
(6) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Stefano Travaglia (ITA) 6-2, 6-4
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (2) Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 7-6(4)

R32
Jaume Munar (ESP) vs. Malek Jaziri (TUN) 5-7, 6-3, 6-4
(Q) Gian Marco Moroni (ITA) vs. (WC) Tommy Robredo (ESP) 6-2, 6-2
(5) Joao Sousa (POR) vs. (PR) Steve Darcis (BEL) 6-4, 6-4
Thomas Fabbiano (ITA) vs. WC-Sandro Ehrat (SUI) 6-4, 7-5
Jiri Vesely ( CZE) vs. Ernests Gulbis (LAT) 7-5, 7-5
(PR) Cedrik-Marcel Stebe (GER) vs. (8) Corentin Moutet (FRA) 6-4, 6-4

(7) Pablo Andujar (ESP) vs. (Q)Dennis Novak (AUT) 6-1, 3-6, 6-3
Taro Daniel (JPN) vs. (Q) Filippo Baldi (ITA) 6-4, 6-4
Denis Istomin (UAB) vs. (WC) Marc-Andrea Huesler (SUI) 6-3, 7-6(0)
(6) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-7(1), 6-3, 6-2
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-0, 6-3
Stefano Travaglia (ITA) vs. (Q) Daniel Elahi Galan (COL) 7-6(7), 6-3

Doubles

1/8-finale: (PR) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Treat Huey (PHI) vs. Cheng-Peng Hsieh (TPE)/Christopher Rungkat (INA) 6-4, 6-3
Kvartfinale: Løchte/Huey vs. (4) Sander Gille/Joran Vliegen (BEL) 4-6, 6-7(5)


ATP 250, BB&T Atlanta Open, GA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV dækning: TennisTV.com (fra kvartfinaler fredag), Bet365, Unibet

Deltagere: Isner, Fritz, de Minauer, Herbert, Tiafoe, Thompson, Hurkacz, Humbert, m.fl.

Spilleprogram lørdag

Stadium Court – start 1800cet
Double kamp
NB 2100cet: (3) Alex de Minaur (AUS) vs. Reilly Opelka (USA)
NB 0100: (2) Taylor Fritz (USA) vs. Cameron Norrie (GBR)
Double kamp

Den komplette schedule findes på
https://www.atptour.com/en/scores/current/newport/315/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

Singles hovedturnering

Kvartfinale
Reilly Opelka (USA) vs. Daniel Evans (GBR) 7-6(3), 7-5
(3) Alex de Minaur (AUS) vs. Bernard Tomic (AUS) 6-2, 3-0 Ret’d
Cameron Norrie (GBR) vs. Alexei Popyrin (AUS) 7-5, 6-4
(2) Taylor Fritz (USA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-1, 7-6

1/8-finale
Reilly Opelka (USA) vs. (1) John Isner (USA) 7-6(2), 6-7(5), 7-6(5)
Daniel Evans (USA) vs. Radu Albot (MDA) 7-6(5), 5-7, 6-2
(3) Alex de Minaur (AUS) vs. Bradley Klahn (USA) 6-4, 6-4
Bernard Tomic (AUS) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-4, 7-6(3)

Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Soonwoo Kwon (KOR) 6-3, 6-4
Alexei Popyrin (AUS) vs. (4) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 7-5, 6-3
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (8) Ugo Humbert (FRA) 6-2, 6-2
(2) Taylor Fritz (USA) vs. (Q) Kevin King (USA) 6-2, 6-3

R32
Reilly Opelka (USA) vs. Alexandr Bublik (KAZ) 6-3, 7-6(1)
Daniel Evans (GBR) vs. (Q) Jason Jung (TPE) 6-1, 6-1
(6) Radu Albot (MDA) Tennys Sandgren (USA) 6-4, 7-6(4)

Bradley Klahn (USA) vs, Marius Copil (ROU) 7-6(3), 7-5
Matthew Ebden (AUS) vs. (Q) Kamil Majchrzak (POL) 7-6(5), 6-3
Bernard Tomic (AUS) vs. (5) Frances Tiafoe (USA) 4-6, 6-3, 7-6(4)
=
Camen Norrie (GBR) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-6(3), 4-6, 6-3
(Q) Soonwoo Kwon (KOR) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-7(4), 7-5, 6-0
Alexei Popyrin (AUS) vs Denis Kudla (USA) 6-3, 6-4

(8) Ugo Humbert (FRA) vs. (WC) Cole Gromley (USA) 7-6(2), 6-2
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (WC) Jack Sock (USA) 7-6(9), 7-6(5)
(Q) Kevin King (USA) vs. (WC) Grigor Dimitrov (BUL) 7-5, 6-4

Singles kvalifikation

Q16: (176) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [5] (118) Peter Gojowczyk (GER) 4-6, 6-3, 6-7(3)


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september – Vejlby-Risskov Hallen
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 30)

Ingen i denne uge…


ATP Challengers (Uge 30)

€46K, Prag (CZE) – Grus

Singles hovedturnering

R64
(434/ITF205) Chun Hsin Tseng (TPE) vs. (289/ITF136) Alexandre Muller (FRA) 6-7(5), 6-4, 7-6(4)
(WC) Martin Damm (USA) vs. (269) Mario Vilella Martinez (ESP) 1-6, 1-6

R32: Chun Hsin Tseng vs. [1] (119) Andrej Martin (SVK) 6-2, 6-7(3), 6-2
1/8-finale: Chun Hsin Tseng vs. (374/ITF8) Peter Heller (GER) 6-7(2), 6-3, 6-3
Kvartfinale: Chun Hsin Tseng vs. [11] (235) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 5-7, 6-4, 6-3
Semifinale:
Chun Hsin Tseng vs. (296/ITF268) Frederico Ferreira Silva (POR) 6-1, 6-4
(269) Mario Vilella Martinez (ESP) vs. (304) Carlos Taberner (ESP) 7-5, 62
Finale: Chun Hsin Tseng vs. (269) Mario Vilella Martinez (ESP) – søn 1500

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 30)

M25 (udvalgte)

M25+H, CITTA’ DI PONTEDERA “Devitalia” (ITA) – Grus

Singles hovedturnering

R32 (øverste 1/4-del)
(636) Federico Iannaccone (ITA) vs. [1] (373) Lorenzo Musetti (ITA)
(517/ITF215) Giovanni Fonio (ITA) vs. (623/ITF425) Walter Trusendi (ITA) 6-2, 6-4
(601) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (532/ITF77) Gonzalo Villanueva (ARG) 6-7(7), 6-7(6)
(657/ITF60) Tomas Martin Etcheverry (ARG) vs. [7] (489/ITF249) Kirill Kivattsev (RUS) 6-2, 6-1

1/8-finale (øverste 1/4-del)
(517/ITF215) Giovanni Fonio (ITA) vs. [1] (373) Lorenzo Musetti (ITA)  7-6(4), 6-2
(532/ITF77) Gonzalo Villanueva (ARG) vs. (657/ITF60) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-4, 1-0 Ret’d

Kvartfinale
(532/ITF77) Gonzalo Villanueva (ARG) vs. (517/ITF215) Giovanni Fonio (ITA) 3-6, 6-1, 7-5
[5] (448/ITF256) Enrico Dalla Valle (ITA) vs. (564/ITF338) Facundo Diaz Acosta (ARG) 1-2 Ret’d
[4] (431) Andrea Basso (ITA) vs. (623) Gianluca Di Nicola (ITA)
[2] (390) Giulio Zeppieri (ITA) vs. [8] (503/ITF51) Maxime Chazal (FRA) 6-4, 6-7(5), 7-6(5)

Semifinale
[5] (448/ITF256) Enrico Dalla Valle (ITA) vs. (532/ITF77) Gonzalo Villanueva (ARG) 7-6(2), 6-1
[2] (390) Giulio Zeppieri (ITA) vs. [4] (431) Andrea Basso (ITA) 7-6(1), 7-5

Finale
[5] (448/ITF256) Enrico Dalla Valle (ITA) vs. [2] (390) Giulio Zeppieri (ITA) – søn NB 1600

Schedule findes endvidere på http://www.itfpontederadevitalia.it/order-of-play/, hvor der desuden er link til livestream


M25, ORYSOL ITF TROFEO CIUDAD DE DENIA (ESP) – Grus

Singles hovedturnering

R32
[5] (522) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (LL) (ITF1631) Alejandro Moro Canas (ESP) 6-2, 6-4
[4] (425/ITF101) Hugo Gaston (FRA) vs. (WC) Inigo Cervantes Huegun (ESP) 5-7, 3-6

1/8-finale: Carlos Alcaraz vs. (Q) (ITF799) Sergio Martos Gornes (ESP) 6-2, 6-4
Kvartfinale: Carlos Alcaraz vs. (Q) (ITF697) Carlos Sanchez Jover (ESP) 6-4, 2-6, 6-3
Semifinale:
[8] (634) Timofey Skatov (RUS) vs. (682/ITF209) Jaume Pla Malfeito (ESP) 6-4, 6-2
Carlos Alcaraz vs. [2] (386/ITF247) Carlos Boluda-Purkiss (ESP) 3-6, 6-4, 7-6(4)

Finale: Carlos Alcaraz vs. [8] (634) Timofey Skatov (RUS) – søn 1830


M15 (udvalgte)


ITF Women (uge 30)

W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

W15, Sandefjord Open (NOR) – Grus

Singles hovedturnering

R32
[1] (322/ITF80) Clara Tauson (DEN) vs. (ITF346) Louise Brunskog (SWE) 6-2, 6-2
[4] (699/ITF20) Malene Helgo (NOR) vs. (ITF548) Lilly Elida Haseth (NOR) 6-1, 6-1

(Q) (ITF876) Reka Farbas (HUN) vs. [5] (748/ITF245) Fanny Ostlund (SWE) 6-0, 6-3
[3] (693/ITF98) Fiona Ganz (SUI) vs. (ITF513) Julita Saner (SWE) 6-1, 6-4
[2] (581/ITF160) Michaela Bayerlova (CZE) vs. (ITF573) Giorgie Jones (AUS) 6-2, 6-3

1/8-finale
[1] (322/ITF80) Clara Tauson (DEN) vs. (ITF447) Annick Melgers (NED) 6-1, 6-0
[6] (762/ITF479) Suzan Lamens (NED) vs. (Q) (ITF1407) Vicky Van De Peer (BEL) 7-6(2), 4-6, 6-2
[4] (699/ITF20) Malene Helgo (NOR) vs. (Q) (ITF1517) Lucie Petruzelova (CZE) 5-7, 7-5, 6-1
[7] (ITF97) Lisa Ponomar (GER) vs. (ITF430) Katarina Kuzmova (SVK) 6-2, 6-3

(Q) (ITF876) Reka Farbas (HUN) vs. (WC) Ine Soltveit Stange (NOR) 6-1, 7-5
(ITF451) Astrid Brune Olsen (NOR) vs. [3] (693/ITF98) Fiona Ganz (SUI) 6-3, 6-3
[8] (ITF197) Ida Jarlskog (SWE) vs. (WC) (ITF1831) Emilie Elde (NOR) 6-3, 6-1
[2] (581/ITF160) Michaela Bayerlova (CZE) vs. (ITF631) Maria Manilova (RUS) 6-2, 6-0

Kvartfinale
[1] (322/ITF80) Clara Tauson (DEN) vs. [6] (762/ITF479) Suzan Lamens (NED) 6-2, 3-6, 3-6
[4] (699/ITF20) Malene Helgo (NOR) vs. [7] (ITF97) Lisa Ponomar (GER) 6-3, 6-4
(ITF451) Astrid Brune Olsen (NOR) vs. (Q) (ITF876) Reka Farbas (HUN) 6-7(3), 6-4, 6-1
[2] (581/ITF160) Michaela Bayerlova (CZE) vs. [8] (ITF197) Ida Jarlskog (SWE) 6-2, 6-1

Semifinale
[4] (699/ITF20) Malene Helgo (NOR) vs. [6] (762/ITF479) Suzan Lamens (NED) 6-3, 6-4
[2] (581/ITF160) Michaela Bayerlova (CZE) vs. (ITF451) Astrid Brune Olsen (NOR) 6-4, 6-2

Finale – søndag 1100
[4] (699/ITF20) Malene Helgo (NOR) vs. [2] (581/ITF160) Michaela Bayerlova (CZE)


W15, Aamulehti Tampere Open (FIN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32
[5] (ITF61) Anastasia KULIKOVA (FIN) vs. (ITF574) Mariella Minetti (FIN) 6-1, 6-1
(ITF378) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (ITF762) Sem Wensveen (NED) 3-6, 7-5, 6-2
(Q) Maria Lota Kaul (EST) vs. [2] (844) Naoko ETO (JPN) 6-1, 6-3

1/8-finale
[5] (ITF61) Anastasia KULIKOVA (FIN) vs. (ITF554) Melis Yasar (SWE) 6-0, 6-0
Sofia Nami Samavati vs. (Q) Maria Lota Kaul (EST) 6-0, 6-2

Kvartfinale
[5] (ITF61) Anastasia KULIKOVA (FIN) vs. (Q) (ITF1134) Evgeniya Levashova (RUS) 6-3, 6-1
Sofia Nami Samavati vs. (ITF773) Margarita Ignatjeva (LAT) 4-6, 7-5, 4-6

Singles kvalifikation

Q32: (ITF1091) Elena Jamshidi (DEN) – bye
Qfi: Elena Jamshidi vs. [7] (ITF1591) Sophia Fry (AUS) 6-1, 6-1

Doubles

1/8-finale: Sofia Nami Samavati/Elena Jamshidi (DEN) vs. (2) Polina Bakhmutkina/Noel Saidenova (RUS) 1-6, 4-6


W15, Cancun Tennis Cup (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Singles hovedturnering

R32: (WC) Olivia Gram (DEN) vs. (Q) (ITF1179) Dylan Cline (USA) 3-1 Ret’d
1/8-finale: Olivia Gram vs. (Q) Madison Appel (USA) 2-6, 2-6


ITF Junior (uge 30)

Grade B1, 2019 European Junior Championships, Klosters (SUI) – Grus

Boys singles hovedturnering

R128
(300) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (83) Lodewijk Westrate (NED) 6-3, 4-6, 1-6
[10] (42) Eric Vanshelboim (UKR) – bye
(517) Sebastian Grundtvig (DEN) – bye

R64:
Eric Vanshelboim vs. (181) Justin Schlageter (GER) 7-6(5), 7-5
Sebastian Grundtvig vs. (1686) Alexander Marinov (LUX) 6-2, 6-1

R32:
Eric Vanshelboim vs. (143) Jeffrey Von Der Schulenburg (SUI) 7-6(7), 6-2
Sebastian Grundtvig vs. [4] (21) Flavio Cobolli (ITA) 6-4, 5-7, 4-6

1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. Matvey Minin (RUS) 6-4, 3-6, 1-6

Finale: [9] (39) Valentin Royer (FRA) vs. [8] (38) Dalibor Svrcina (CZE) – søn 1000

Boys doubles

R32:
Carl Emil Overbeck/Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (16) Anthony Genov/Simeon Terziev (BUL) 7-6(5), 6-3
(2) Eric Vanshelboim/Illya Beloborodko (UKR) vs. Alexander Marinov/Nicolas weckerle (LUX) 6-4, 6-2

1/8-finale:
Overbeck/Grundtvig vs. (1) Valentin Royer/Harold Mayot (FRA) 3-6, 2-6
Vanshelboim/Beloborodko vs. Mikhail Kniazeu/Alexander Zgirovsky (BLR) 6-1, 6-4

Kvartfinale: Vanshelboim/Beloborodko vs. (9) Biagio Gramaticopolo/Flavio Cobolli (ITA) 6-2, 3-6, [10-4]
Semifinale: Vanshelboim/Beloborodka vs. (13) Wojciech Marek/Mikolaj Lorens (POL) 6-7(2), 6-7(5)

Girls singles hovedturnering

R128
[3] (24) Linda Fruhvirtova (CZE) – bye
[8] (46) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) – bye

R64
Linda Fruhvirta vs. (202) Tara Wurth (CRO) 6-3, 4-6, 6-3
Caijsa Wilda Hennemann vs. (160) Viktoriya Kanapatskaya (BLR) 6-1, 7-6(11)

R32
Linda Fruhvirta vs. (300) Sylvie Zund (LIE) 6-0, 4-6, 6-1
Caijsa Wilda Hennemann vs. (135) Sonay Kartal (GBR) 6-3, 6-2

1/8-finale
Linda Fruhvirta vs. [15] (72) Jessica Bouzas Maneiro (ESP) 6-0, 1-6, 6-4
Caijsa Wilda Hennemann vs. [9] (53) Shavit Kimchi (ISR) 1-6, 7-5, 6-2

Kvartfinale
Linda Fruhvirta vs. [11] (62) Linda Fruhvirtova (CZE) 6-3, 6-3
Caijsa Wilda Hennemann vs. [14] (69) Elina Avanesyan (RUS) 6-1, 6-4

Semifinale
(776/ITF66) Anna Kubareva (BLR) vs. (128) Loudmilla Bencheikh (FRA) 6-1, 6-0
Caijsa Wilda Hennemann vs. Linda Fruhvirta 6-4, 7-6(1)

Finale:  Caijsa Wilda Hennemann vs. (776/ITF66) Anna Kubareva (BLR) – søn 1000

3 af semifinalisterne er 18 år (2001). Linda Fruhvirta er årgang 2005 og 14 år.


Grade 5, Dunlop Bavarian Summer Championships 2019, Aschheim (GER) – Grus

Boys singles hovedturnering

R64: [13] (1141) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (1855) Julius Christian Seifert (GER) 4-6, 3-6

Boys doubles 

R32: Caspar Jalili Mikkelsen (DEN)/Karim Al-Amin (GER) vs. (8) Mathis Debru/Thibaut Gadilhe (FRA) 6-4, 2-6, [7-10]


 

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 30)

2019 European Junior Championships 14 & Under – Grus

U14 Girls singles hovedturnering

R128
(75) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) – bye
(210) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (23) Nikola Daubnerova (SVK) 1-6, 0-6

R64: Zoe Du Pasquier Jensen vs. (220) Naroa Aranzabal (ESP) 1-6, 1-6

U14 Girls singles consolation

R64
(75) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) – bye
(210) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. bye

R32:
Zoe Du Pasquier Jensen vs. Isabel Gonsalves (POR) 4-1, 4-1
(210) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Liam Oved (ISR) 4-0, 4-5(7), 4-1

1/8-finale:
Zoe Du Pasquier Jensen vs. Rose Marie Nijkamp (NED) 5-4(6), 5-4 (5)
Rebecca Munk Mortensen vs. Andrea Roots (EST) 4-1, 1-4, 2-4

Kvartfinale: Zoe Du Pasquier Jensen vs. (9) Elena Pridankina (RUS) 1-4, 1-4

U16 Girls doubles

R64: Rebecca Munk Mortensen/Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) – bye
R32: Mortensen/Jensen vs. (16) Ranah Akua Stoiber/Eva Shaw (GBR) 3-6, 1-6


Category 2, MERIDIANA OPEN 2019, Novi Sad (SRB) – Grus

U12 Girls singles hovedturnering

R32: (Q) Karolina Johnsen (DEN) vs. Masa Tanaskovic (SRB) 4-6, 3-6

U12 Girs singles consolation

1/8-finale: (Q) Karolina Johnsen (DEN) vs. Iva Veljic (SRB) 6-2, 6-1
Kvartfinale: Karolina Johnsen vs. Dunja Kulpinac (SRB) – tabte walkover

U12 Girls singles kvalifikation

Qfi: Karolina Johnsen (DEN) vs. Ana Maria Haiduc (ROU) 6-3, 1-6, [10-2]

U12 Girls doubles

1/8-finale: Karolina Johnsen (DEN)/Emina Muratovich (RUS) vs. Masa Jankovic/Helens Radman (SRB) 1-6, 1-6


Category 2, Elia Cup 2019, Sofia (BUL) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

U14 Boys singles hovedturnering

R64: (401) Yakup Uzunel (DEN) vs. Alexander Seizov (BUL) 6-4, 6-0
R32: Yakup Uzunel vs. [16] (279) George Cosma (ROU) 7-5, 2-6, 0-6


Category 2, TC Waiblingen Academy Junior International (GER) – Grus

U16 Boys singles hovedturnering

R64: (822) Julius Kostopoulos (DEN) vs. (Q) (2263) Lukas Rieber (GER) 6-4, 7-6(3)
R32: Julius Kostopoulos vs. (792) Luis Dobelmann (GER) 6-3, 6-1
1/8-finale: Julius Kostopoulos vs. (1911) Tom Bittner (GER) 6-4, 6-0
Kvartfinale: Julius Kostopoulos vs. (844) Kim Johannes Niethammer (GER) 6-3, 7-5
Semifinale: Julius Kostopoulos vs. [11] (602) Jaime Faria (POR) 6-1, 6-2
Finale: Julius Kostopoulos vs. [6] (306) Aljaz Kirbis (SLO) 6-0, 6-1

U16 Boys doubles

R32: (4) Julius Kostopoulos (DEN)/Adrian Luddeckens (SWE) vs. Robin Baechi/Yves Schwyter (SUI) 6-1, 6-4
1/8-finale: Kostopoulos/Luddeckens vs. Maximilian Sperling (GER)/Henrik Villanger (NOR) 2-6, 6-0, [10-7]
Kvartfinale: Kostopoulos/Luddeckens vs. (7) Din Karahodza (GER)/Luka Vidovic (CRO) 4-6, 6-1, [10-6]
Semifinale: Kostopoulos/Luddeckens vs. (1) Jaime Faria/Eduardo Morais (POR) – walkover
Finale: Kostopoulos/Luddeckens vs. (2) Leon Babic (CRO)/Aljaz Kirbis (SLO) 6-4, 6-1


Category 3, Dublin Week 2 (IRL) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

U14 Boys singles hovedturnering

R32: (Q) (579) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (WC) Alexandre Vrel-Nagel (FRA) 7-6(9), 6-4
1/8-finale: Alexander Nordal Clausen vs. [3] (175) Simon Norrman (SVK) 0-6, 4-6

U14 Boys singles kvalifikation

Q16: [1] (579) Alexander Nordal Clausen (DEN) – bye
Qfi: Alexander Nordal Clausen vs. Fernando Garcia Seeber (IRL) 6-4, 6-3

U14 Boys doubles

1/8-finale: Alexander Nordal Clausen (DEN)/Alexandre Vrel-Nagel (FRA vs. (WC) Raymond Pirtac/James Lammas (IRL) 6-1, 6-0
Kvartfinale: Clausen/Vrel-Nagel vs. (1) Ben Hudson (GBR)/Carl Holder (FRA) 1-6, 2-6


Category 3, Steinfort Tennis Europe Junior Open U16 (LUX) – Grus

U16 Boys singles

R32: [7] (654) Christopher Garde (DEN) vs. (Q) (1395) Noha De Sousa Pereira (FRA) 2-6, 1-6

U16 Boys doubles

1/8-finale: (3) Christopher Garde (DEN)/Ilya Savelev (RUS) – bye
Kvartfinale: Garde/Savelev vs. Noha De Sousa Pereira/Victor Valentin (FRA) 4-6, 6-7(6)

U16 Girls singles

R32
[8] (1295) Asta Ripperger (DEN) – bye
Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (2379) Myrto Papalamprou (GRE) 6-2, 6-0

1/8-finale
Asta Ripperger vs. Stella Schmitz (GER) 2-6, 1-6
Annelieke Saustrup Steenhuisen vs. (2) (307) Nele Niermann (GER) 7-6(2), 0-6, 4-6

U16 Girls doubles

Kvartfinale: Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN)/Aiva Schmitz (GER) vs. Mathilde Humbert (LUX)/Elsa Skora (FRA) 6-2, 6-2
Semifinale: Steenhuisen/Schmitz vs. (1) Nele Niermann (GER)/Charly Egger (AUT) 4-6, 6-3, [6-10]

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

 

<< tilbage