Ugens største turnering er i Sydney, hvor der både afvikles WTA Premier og ATP 250. Desuden WTA International i Hobart og ATP 250 i Auckland, hvor Frederik Løchte Nielsen spiller double

Efter en hektisk første uge, hvor langt de fleste topspillere var i aktion i 7 forskellige turneringer, tager både Caroline Wozniacki og flere af de øvrige spillere en uges pause, inden det går løs ved Australian Open i næste uge.

Dog er der masser af toptennis i løbet af ugen, hvor der afvikles WTA International i Hobart og WTA Premier i Sydney med så prominente navne som Simona Halep, Angelique Kerber, Naomi Osaka, Sloane Stephens, Petra Kvitova, Kiki Bertens og Daria Kasatkina, og sideløbende afvikles ATP 250 med Stefanos Tsitsipas, og Daniil Medvedev som topnavne.

I Hobart er Caroline Garcia seedet 1, men hun kan sagtens få problemer allerede i 1. runde mod 20-årige Sofia Kenin, som besejrede franskmanden 6-3, 6-3 på Mallorca i 2018.

I Auckland er John Isner topseedet foran Fabio Fognini, og i double-rækken deltager Frederik Løchte Nielsen sammen med Finlands Henri Kontinen.

Frederik Løchte Nielsen tabte 1. kamp i Davis Cup kampen mod Egypten
Foto: Sportsfotograf.com. – Frederik Løchte Nielsen

Senere på ugen indledes kvalifikationen til Australian Open, hvilket kan følges på Eurosport og Eurosport Player fra onsdag.

Eurosport viser også ATP-kampe fra Sydney, hvor TV2 Sport har massiv dækning fra WTA-kampene.
WTATV.com viser alle WTA-kampe fra både Hobart og Sydney, mens Tennistv.com viser ATP-kampene fra Centre Court i Auckland og Sydney.

Mikael Torpegaard
Foto: OSU Athletics – Mikael Torpegaard

Mikael Torpegaard oplyste tidligere, at han i årets første uge ville spille ATP Challenger i Orlando, men hans rangering betød, at han manglede ganske få pladser for at komme ind i turneringen.
I denne uge har han imidlertid fået wildcard til ATP Challenger på hans egen hjemmebane i Columbus, hvor et godt resultat kan gøre det nemmere fremover at få direkte adgang til Challenger turneringer – ellers må Torpegaard formentlig se sig nødsaget til at vælge $25.000 turneringer på ITF World Tennis Tour’en, indtil han eventuelt opnår en rangering, som giver adgang til Challengers.

Holger Vitus Nødskov Rune, Clara Tauson
Foto: Tennisavisen – Holger Vitus Nødskov Rune og Clara Tauson

På juniorfronten deltager flere danske juniorer i Grade 4 turneringen i Malmø, og fra 11. januar afvikles Grade 1 turneringen i Traralgon i Australien, hvor både Clara Tauson og Holger Vitus Nødskov Rune deltager som optakt til Australian Open.

KB’s 17-årige ukrainer Eric Vanshelboim, der netop har vundet sin første M15-titel, var tilmeldt samme turnering, men på grund af langsommelig behandling af ansøgning om visum, blev planen ændret, så han i stedet deltager i en Grade 3 turnering i Japan.

Tilføjelse:
Ida Hasselbalch og Mathilde Tranberg har begge fået wildcard til W15 i For-de-France (Martinique).
Divine Dasam Nweke deltager ved Grade 2 i Bratislava.


Team Event

World Tennis Challenge, Adelaide (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +9½ time

Mandag-tirsdag 7-8. januar

TV-dækning: Eurosport 2

Team Cash: Borna Coric (CRO), CoCo Vandeweghe (USA)
Team Leconte: Alexander Zverev (GER), Fernando Verdasco (ESP), Victoria Azarenka (BLR)

Spilleprogram mandag – start 0900cet

Borna Coric (CRO) vs. Fernando Verdasco (ESP) 7-6(2), 3-6, [3-10]
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Victoria Azarenka (BLR) 2-6, 6-4, [8-10]
Legends Double

Spilleprogram tirsdag – start 0900cet

Eugenie Bouchard (CAN) vs. Victoria Azarenka (BLR) 4-8
Borna Coric (CRO) vs. Fernando Verdasco (ESP) 3-6, 2-6
Legends Double


WTA

WTA International, Hobart International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Resultater (udvalgte)

Finale
Sofia Kenin (USA) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-3, 6-0

Semifinale
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Belinda Bencic (SUI) 7-6(2), 4-6, 6-2
Sofia Kenin (USA) vs. (6) Alizé Cornet (FRA) 6-2, 6-4

Kvartfinale
Sofia Kenin (USA) vs. (7) Kirsten Flipkens (BEL) 7-5, 7-5
(6) Alize Cornet (FRA) vs. (Q) Greet Minnen (BEL) 6-1, 6-4
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 7-5, 7-5
Belinda Bencic (SUI) vs. Dayana Yastremska (UKR) 7-6(2), 6-3

1/8-finale
Sofia Kenin (USA) vs. Ons Jabeur (TUN) 7-6(3), 6-3
(7) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-7(3), 6-4, 6-1
(Q) Greet Minnen (BEL) vs. (Q) Magda Linette (POL)6-1, 4-6, 7-6(3)
(6) Alize Cornet (FRA) vs. Pauline Parmentier (FRA)  6-3, 6-0

Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (8) Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 6-2
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS) 4-6, 7-6(2), 6-2
Dayana Yastremska (UKR) vs. Vera Lapko (BLR) 6-1, 6-4
Belinda Bencic (SUI) vs. (WC) Zoe Hives (AUS) 6-2, 6-4

R32
Sofia Kenin (USA) vs. (1/WC) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-2
Ons Jabeur (TUN) vs. Ana Bogdan (ROU) 7-6(8), 6-2
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. Timea Babos (HUN) 6-3, 6-3
(7) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Dalila Jakupovic (SLO) 6-4, 7-5
(Q) Magda Linette (POL) vs. (4) Maria Sakkari (GRE) 3-6, 6-2, 6-4
(Q) Greet Minen (BEL) vs. (LL) Kateryna Kozlova (UKR) 6-4, 6-0
Pauline Parmentier (FRA) vs. (WC) Ellen Perez (AUS) 6-2, 5-7, 7-5
(6) Alize Cornet (FRA) vs. (Q) Alison Bai (AUS) 6-4, 6-2

(8) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (LL) Madison Brengle (USA) 7-6(5), 7-5
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 7-5, 6-7(5), 6-3
Vera Lapko (BLR) vs. (5) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-3, 3-6, 6-3
Dayana Yastremska (UKR) vs. (Q) Laura Siegemund (GER) 6-3, 6-1
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (Q) Heather Watson (GBR) 6-1, 6-4
(Q) Anna Blinkova (RUS) vs. (3) Shuai Zhang (CHN) 6-2, 0-6, 6-2
(WC) Zoe Hives (AUS) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-7(1), 6-7(2)
Belinda Bencic (SUI) vs. (2) Mihaela Buzarnescu (ROU) 4-6, 6-3, 7-5

QFi
(8) Heather Watson (GBR) vs. Isabelle Wallace (AUS) 6-4, 6-4
(3) Magda Linette (POL) vs. (12) Kateryna Kozlova (UKR) 7-6(7), 6-7(5), 6-4

Q16: Alison Bai (AUS) vs. (9) Anastasia Potapova (RUS) 6-3, 6-2


WTA Premier & ATP 250, Sydney International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Resultater WTA (udvalgte)

Finale
(5/WC) Petra Kvitova (CZE) vs. Ashleigh Barty (AUS) 1-6, 7-5, 7-6(3)

Semifinale
Ashleigh Barty (AUS) vs. (7) Kiki Bertens (NED) 6-7(4), 6-4, 7-5  – WTA
(5/WC) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Aliaksandra Sasnovic (BLR) 6-1, 6-2 – WTA

Kvartfinale
Ashleigh Barty (AUS) vs.  (10) Elise Mertens (BEL) vs.  6-3, 6-3 – WTA
(7) Kiki Bertens (NED) vs. Stephens OR Putintseva – WTA
(Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Timea Bacsinszky (SUI) 6-3, 6-3 – WTA
NB 0900: (2) Angelique Kerber (GER) vs. (5/WC) Petra Kvitova (CZE)

1/8-finale
Ashleigh Barty (AUS) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-4, 6-4  – WTA
(10) Elise Mertens (BEL) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-3, 6-1
(Q) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (4) Sloane Stephens (USA) 3-6, 7-6(4), 6-0 – WTA
(7) Kiki Bertens (NED) vs. Garbine Muguruza (ESP) – walkover

(Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) Priscilla Hon (AUS) 0-6, 6-3, 6-3 – WTA
Timea Bacsinszky (SUI) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) 5-7, 6-4, 6-3 – WTA
(5/WC) Petra Kvitova (CZE) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 7-6(2), 6-2 – WTA
(2) Angelique Kerber (GER) vs. Camila Giorgi (ITA) 7-6(3), 6-2

R32
Ashleigh Barty (AUS) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-3
Anett Kontaveit (EST) vs. (LL) Monica Puig (PUR) 2-6, 7-5, 6-1
(10) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Katerina Siniakova (CZE) 7-6(4), 2-6, 6-2
(4) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) EkaterinaAlexandrova (RUS) 0-6, 7-6(3), 7-6(3)
(Q) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (WC) Daria Gavrilova (AUS) 6-1, 7-6(4)
Garbine Muguruza (ESP) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-3, 6-4
(7) Kiki Bertens (NED) vs. (LL) Johanna Konta (GBR) 7-5, 6-4

(Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (8) Daria Kasatkina (RUS) 6-1, 6-4
(Q) Priscilla Hon (AUS) vs. (LL) Tatjana Maria (GER) 6-3, 7-6(4)
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 3-6, 6-3, 6-4
Timea Bacsinszky (SUI) vs. (9) Anastasija Sevastova (LAT) 6-7(3), 6-4, 6-4
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Danielle Collins (USA) 7-6(4), 6-3
(5/WC) Petra Kvitova (CZE) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 6-1, 7-5
Camila Giorgi (ITA) vs. (WC) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-3, 6-3

Resultater ATP (udvalgte)

Finale
(5) Alex de Minaur (AUS) vs. (8) Andreas Seppi (ITA) 7-5, 7-6(5)

Semifinale
(8) Andreas Seppi (ITA) vs. (3) Diego Schwartzman (ARG) 6-7(4), 6-4, 7-5
(5) Alex de Minaur (AUS) vs. (4) Gilles Simon (FRA) 6-3, 6-2

Kvartfinale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (8) Andreas Seppi (ITA) 4-6y, 6-4, 6-4
(3) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-1, 3-6, 7-6(1)
(5) Alex de Minaur (AUS) vs. (WC) Jordan Thompson (AUS) – ATP
Gilles Simon (FRA) vs. John Millman (AUS) vs.  7-5, 3-6, 7-6(3)

1/8-finale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (LL) Guido Androzzi (ARG) 6-3, 6-4
(8) Andreas Seppi (ITA) vs. Martin Klizan (SVK) 7-6(2), 6-2
(3) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-2, 6-3
(Q) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (Q) Andrey Rublev (RUS) 6-3, 6-1

John Millman (AUS) vs. (7) Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 6-4
(4) Gilles Simon vs. Sam Querrey (USA) 7-6(5), 6-7(6), 6-4
(5) Alex de Minaur (AUS) vs. (Q) Reilly Opelka (USA) 6-4, 7-6(5)
(WC) Jordan Thompson (AUS) vs. (LL) Taro Daniel (JPN) 3-6, 7-6(5), 6-0

R32
(LL) Guido Andreozzi (ARG) vs. Matthew Ebden (AUS) 3-6, 6-3, 6-4
Martin Klizan (SVK) vs. (WC) Alexei Popyrin (AUS) 7-6(4), 4-6, 7-6(5)
(8) Andreas Seppi (ITA) vs. Jeremy Chardy (FRA) 7-5, 2-6, 6-4
(Q) Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Denis Kudla (USA) 7-5, 6-4
(Q) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Ryan Harrison (USA) 6-4, 6-2
(Q) Andrey Rublev (RUS) vs. (6) Lucas Pouille (FRA) 6-2, 6-3

(7) Marton Fucsovics (HUN) vs. (WC) James Duckworth (AUS) 3-6, 6-3, 6-4
John Millman (AUS) vs. Frances Tiafoe (USA) 4-6, 7-6(5), 7-5
Sam Querrey (USA) vs. Malek Jaziri (TUN) 6-1, 4-1 Ret’d
(5) Alex de Minaur (AUS) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-3
(Q) Reilly Opelka (USA) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 6-4
(WC) Jordan Thompson (AUS) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-3


Grand Slam, Australian Open, Melbourne – kvalifikation – Hard court
Tidsforskel: cet +10 timer

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/schedule#!7991

Resultater Women (udvalgte)

QFi
(4) Bianca Andreescu (CAN) vs. (26) Tereza Smitkova (CZE) 6-0, 4-1 Ret’d
Iga Swiatek (POL) vs. Danielle Lao (USA) 6-1, 6-3
(29) Paula Badosa Gibert (ESP) vs. (9) Marta Kostyuk (UKR) 7-6(6), 6-3

Q64
(4) Bianca Andresescu (CAN) vs. Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-4, 6-1
Iga Swiatek (POL) vs. Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) 7-6(1), 6-2
(7) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Anna Zaja (GER) 6-4, 6-2
(9) Marta Kostyuk (UKR) vs. Amandine Hesse (FRA) 6-3, 6-2

Q128
Astra Sharma (AUS) vs. (1) Vera Zvonareva (RUS) 6-3, 6-2
(4) Bianca Andresescu (CAN) vs. Katie Swan (GBR) 6-1, 0-0
Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. Irina Bara (ROU) 6-3, 6-2
Iga Swiatek (POL) vs. (6) Olga Danilovic (SRB) 1-6, 7-6(4), 7-5
Anna Zaja (GER) vs. Magdalena Frech (POL) 6-2, 6-3
(9) Marta Kostyuk (UKR) vs. Jana Cepelova (SVK) 6-3, 7-5

Resultater Men (udvalgte)

QFi
Rudolf Molleker (GER) vs. Oscar Otte (GER) 4-6, 6-4, 7-5
(11) Lloyd George Harris (RSA) vs. Dustin Brown (GER) 6-1, 7-6(10)

Q64
Christopher Eubanks (USA) vs. (2) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(4), 6-3
Rudolf Molleker (GER) vs. (21) Ramkumar Ramanathan (IND) 5-7, 7-5, 7-6(6)

Q128
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Arthur De Greef (BEL) 6-2, 7-6(2)
Henri Laaksonen (SUI) vs. (5) Casper Ruud (NOR) 6-2, 6-4

 


ATP 250, ASB Classic Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer

Resultater (udvalgte)

Finale
Tennys Sandgren (USA) vs. (WC) Cameron Norrie (GBR) 6-4, 6-2

Semifinale
(WC) Cameron Norrie (GBR) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 7-5, 4-6, 6-3
Tennys Sandgren (USA) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-4, 6-2

Kvartfinale
(WC) Cameron Norrie (GBR) vs. Taylor Fritz (USA) 7-6(3), 6-3
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (4) Pablo Carreno Busta (ESP) 7-6(5), 6-7(6), 7-6(7)
Tennys Sandgren (USA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-3, 7-6(5)
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (2) Fabio Fognini (ITA) 6-3, 6-1

1/8-finale
Taylor Fritz (USA) vs. (1) John Isner (USA) 7-6(3), 7-6(5)
(WC) Cameron Norrie (GBR) vs. Joao Sousa (POR) 7-6(5), 6-4
(4) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (WC) Davis Ferrer (ESP) 1-1 Ret’d
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (WC) Rubin Statham (NZL) 6-2, 6-1

Leonardo Mayer (ARG) vs. Matteo Berrettini (ITA) 5-7, 7-6(5), 6-3
Tennys Sandgren (USA) vs. (3) Marco Cecchinato (ITA) 6-3, 6-3
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (Q) Ugo Humbert (FRA) 6-4, 6-4
(2) Fabio Fognini (ITA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-2, 3-6, 7-6(5)

R32
Taylor Fritz (USA) vs. Marius Copil (ROU) 4-6, 6-3, 6-4
(WC) Cameron Norrie (GBR) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-2
Joao Sousa (POR) vs.  (7) Denis Shapovalov (CAN) 4-6, 6-4, 6-4
(WC) David Ferrer (ESP) vs. Robin Haase (NED) 6-2, 6-1
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (LL) Laslo Djere (SRB) 7-6(5), 2-0 Ret’d
(WC) Rubin Statham (NZL) vs. (6) Hyeon Chung (KOR) 7-5, 6-3

Leonardo Mayer (ARG) vs. (9) Steve Johnson (USA) 7-5, 6-3
Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Mackenzie McDonald (USA) 6-3 6-4
Tennys Sandgren (USA) vs. (Q) Maximilian Marterer (GER) 6-3, 6-4
(Q) Ugo Humbert (FRA) vs. (LL) Pablo Cuevas (URU) 7-5, 6-1
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (Q) Bradley Klahn (USA) 6-4, 7-6(2)
Peter Gojowczyk (GER) vs. Guido Pella (ARG) 6-1, 3-6, 6-2

Doubles (udvalgte)

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Henri Kontinen (FIN) vs. Robin Haase/Matwe Middelkoop (NED) 3-6, 6-4, [10-8]
Kvartfinale: Løchte/Kontinen vs. (1) Oliver Marach/Mate Pavic 3-6, 6-7(4)


Fed Cup

09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL):
1.Rusland: Daria Kasatkina, Anastasia Pavlyuchenkova, Anastasia Potapova, Margarita Gasparyan, NataliaVikhlyantseva
3.Ukraine: Elina Svitolina, Lesia Tsurenko, Dayana Yastramska, Marta Kostyuk, Nadiia Kichenok
6.Polen: Magda Linette, Magdalene Frech, Iga Swiatek, Maja Chwalinska, Alicja Rosolska
7.Estland: Anett Kontaveit, Elena Malygina, Maileen Nuudi, Saara Orav, Valeria Gorlats
9.Bulgarien: Viktoriya Tomova, Isabella Shinikova, Gergana Topalova, Petya Arshinkova
11.Danmark: Caroline Wozniacki, Clara Tauson, Karen Barritza, Emilie Francati, Maria Jespersen
13.Sverige: Johanna Larsson, Rebecca Peterson, Mirjam Bjorklund, Cornelia Lister, Caijsa Hennemann

Group B: Bath (GBR): 2.Storbrittanien, 4.Serbien, 5.Kroatien, 8.Ungarn, 10.Tyrkiet, 12.Grækenland, 14.Georgien, 15.Slovenie


Davis Cup 2019

World Group

Kvalifikation 1-2. februar 2019
Brasilien vs. Belgien, Uzbekistan vs. Serbien, Australien vs. Bosnien-Herzegovina, Indien vs. Italien, Tyskland vs. Ungarn, Schweiz vs. Rusland, Kazakhstan vs. Portugal, Tjekkiet vs. Holland, Columbia vs. Sverige, Østrig vs. Chile, Slovakiet vs. Canada, Kina vs. Japan

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere (fra 1-2. februar)


Group II Europe/Africa Zone

16 nationer (april eller september 2019):
Nedrykkere fra Group I: Hviderusland, Sydafrika
Fortsat Group I: Marokko, Zimbabwe, Danmark, Litauen, Luxembourg, Slovenien, Norge, Estland, Rumænien, Egypten
Oprykkere fra Group III: Montenegro, Monaco, Kenya, Namibia


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (Uge 1
)

$54K Da Nang (VIE)
Tidsforskel: cet +6 timer

$54K Canberra (AUS)
Tidsforskel: cet +10 timer

$54K Columbus, OH (USA)
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering

R64: (WC) (330) Mikael Torpegaard (DEN) vs. Ante Pavic (CRO) 6-4, 7-5

R32: Mikael Torpegaard vs. [13] (267) Jose Hernandez-Fernandez (DOM) 6-3, 6-0

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. [3] (247) Norbert Gombos (SVK) 7-6(0), 6-3

Kvartfinale: Mikael Torpegaard vs. (321) Vincent Millot (FRA) 6-7(4), 7-6(4), 6-0

Semifinale: Mikael Torpegaard vs. [12] Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-3, 7-5

Finale: Mikael Torpegaard vs. (WC) (364) Jeffrey John Wolf (USA) 7-6(4), 3-6, 4-6 (søn)

Standard for afvikling er 48 deltagere (R64 med 16 bye). 4 reserveret til ITF-rangliste.
4 deltagere i kval baseret på ITF-rangliste, incl. evt. wildcard. 12 og 30 ITF-point til Qfinalister.

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Uge 2

M15+W15 Monastir

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 2)

M25 Tucson, AZ (USA)

M15 Bagnoles-de-l (FRA)

M15 Monastir (TUN)

M15 Manacor (ESP)

M15 Anning (CHN)

<< tilbage


ITF Women (uge 2)

W25 Hongkong (CHN)

W15, ITF international Open Fort-de-France (FRA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Singles hovedturnering

R32
(WC) Ida Hasselbalch (DEN) vs. (Q) Louise Kwong (CAN) 4-6, 2-6 (tir)
(WC) Mathilde Tranberg (DEN) vs. Agathe Timsit (FRA) 4-6, 2-6 (ons)

Doubles

1/8-finale: Ida Hasselbalch/Mathilde Tranberg (DEN) vs. (4) Dalayna Hewitt (USA)/Emily Appleton (GBR) 2-6, 1-6

W15 Monastir (TUN)

Singles hovedturnering

R32: [2] (474/104) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. (1036) Sophie Muntean (FRA) 6-1, 6-1
1/8-finale Mirjam Bjorklund (SWE) vs. (Q) (1419) Klara Hajova (CZE) 6-0, 6-2
Kvartfinale: Mirjam Bjorklund (SWE) vs. [6] (696/282) Anna Siskova (CZE) 3-6, 5-7 (fre)

<< tilbage)


ITF Junior (uge 2 udvalgte)

Grade 1, 2019 AGL Loy Yang Traralgon Junior International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Livescore: http://scores.tennisticker.de/aus/sb.html?tournid=4079

Boys singles hovedturnering

R64
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (70) Egor Agafonov (RUS) 6-2, 6-4
[15] (23) Liam Draxl (CAN) vs. (68) Christian Lerby (NED) 6-4, 7-6(4)
[3] (6) Otto Virtanen (FIN) vs. (Q) (167) Nikita Volonski (AUS) 7-6(6), 6-2
(44) Phuong Van Nguyen (VIE) vs. (WC) (219) Tai Sach (AUS) 7-5, 4-6, 6-2
(30) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [5] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP) 4-6, 4-6 (fre)
(57) Toby Alex Kodat (USA) vs. (73) Chen Dong (AUS) 6-2, 7-6(4)
(38) Gustaf Strom (SWE) vs. (43) Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-4, 3-6, 6-4

R32
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (Q) (28) Tyler Zink (USA) 6-1, 6-3
[15] (23) Liam Draxl (CAN) vs. (54) Admir Kalender (CRO) 6-2, 6-4
[3] (6) Otto Virtanen (FIN) vs. (Q) (114) Charl Morgan (RSA) 6-3, 6-1
[16] (25) Eliot Spizzirri (USA) vs. (44) Phuong Van Nguyen (VIE) 6-2, 6-1
(57) Toby Alex Kodat (USA) vs. [5] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP) 6-0, 6-2
[13] (21) Emilio Nava (USA) vs. (38) Gustaf Strom (SWE) 6-4, 6-2

1/8-finale
[15] (23) Liam Draxl (CAN) vs. [1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) 6-3, 6-0
[16] (25) Eliot Spizzirri (USA) vs. [3] (6) Otto Virtanen (FIN) 6-4, 5-7, 6-4
[11] (19) Jiri Lehecka (CZE) vs. (57) Toby Alex Kodat (USA) 6-1, 7-5

Kvartfinale – mandag
[15] (23) Liam Draxl (CAN) vs. (Q) (78) Lilian Marmousez (FRA)
[16] (25) Eliot Spizzirri (USA) vs. (26) Zane Khan (USA)
[4] (9) Rinky Hijikata (AUS) vs. [11] (19) Jiri Lehecka (CZE)
[9] (15) Canon Kingsley (USA) vs. [14] (22) Harold Mayot (FRA)

Boys singles Consolation

R64
(68) Christian Lerby (NED) vs. (144) Javier Cueto Ramos (ESP) 4-6, 7-6, [10-1]
(7) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
(85) Stefan Storch (AUS) vs. (238) Hikaru Takeda (JPN) 6-7, 6-4, [10-6]
(9) Gustaf Strom (SWE)
(184) Taiyo Yamanaka (JPN) vs. (155) Piotr Pawlak (POL) 7-5, 6-2

R32
Holger Vitus Nødskov Rune vs. (85) Stefan Storch (AUS) 6-4, 6-2
(9) Gustaf Strom (SWE) vs. (184) Taiyo Yamanaka (JPN)

1/8-finale
Holger Vitus Nødskov Rune vs. [12] (43) Dominic Stephan Stricker (SUI)

Boys doubles

R32: (5) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Valentin Royer (FRA) vs. Mateus Alves/Natan Rodrigues (BRA) 6-4, 6-3
1/8-finale: Rune/Royer vs. Lilian Marmousez (FRA)/Eliot Spizzirri (USA) 3-6, 5-7 (søn)

Girls singles hovedturnering

R64
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (125) Veronika Pepelyaeva (RUS) 6-4, 7-5
(78) Himari Sato (JPN) vs. (WC) (175) Anastasia Berezov (AUS) 6-3, 6-2
(45) Priska Madelyn Nugroho (INA) vs. (Q) (133) Lisa Pigato (ITA) 6-0, 6-1
(WC) (142) Olivia Gadecki (AUS) vs. [14] (34) Marta Custic (ESP) 6-2, 6-0

(98) Zoziya Kardava (RUS) vs. [3] (11) Diane Parry (FRA) – walkover
[8] (20) Emma Raducanu (GBR) vs. (77) Sijia Wei (CHN) 6-3, 6-3
(42) Natsumi Kawaguchi (JPN) vs. (60) Daria Frayman (RUS) 6-3, 6-0
(50) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. (Q) (453) Tayla Whitehouse (AUS) 6-3, 6-4

R32
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (78) Himari Sato (JPN) 6-3, 6-4
(45) Priska Madelyn Nugroho (INA) vs. (WC) (142) Olivia Gadecki (AUS) 6-4, 6-2
[8] (20) Emma Raducanu (GBR) vs. (42) Natsumi Kawaguchi (JPN) 6-4, 6-4
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (50) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-2, 6-3

1/8-finale
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (45) Priska Madelyn Nugroho (INA) 6-1, 6-2
[8] (20) Emma Raducanu (GBR) vs. (44) Viktoryia Kanapatskaya (BLR) 6-0, 4-6, 6-2

Kvartfinale – mandag
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (73) Manon Leonard (FRA) – 0000cet
[9] (20) Emma Raducanu (GBR) vs. [16] (37) Anastasia Tikhonova (RUS)
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. [12] (31) Mariia Tkacheva (RUS)
(65) Yasmine Mansouri (FRA) vs. (WC) (1149) Talia Gibson (AUS)

Girls singles Consolation

R32
(9) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. Olivia Gadecki (USA) 0-6, 2-6 (søn)


Grade 2, The 26th Slovak Junior Indoor U18 2019, Bratislava (SVK) – Hardcourt 

Girls singles hovedturnering

R32: (296) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (Q) (532) Anna Gross (AUT) 6-1, 2-6, 6-3
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. [1] (70) Maria Timofeeva (RUS) 0-6, 2-6 (ons)

Girls doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Elizveta Shebekina (RUS) vs. Eszter Meri (SVK)/Dorka Drahota Szabo (HUN) – 3-6, 6-3, [5-10]


Grade 3, ITF Saitama Junior Tennis 2019, Kawaguchi (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +8 timer

Boys singles hovedturnering

R32: [1] (58) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1056) Kaiyo Teshima (JPN) 6-3, 7-5
1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR) vs. (535) Daisuke Inagawa (JPN) 6-3, 6-1
Kvartfinale: Eric Vanshelboim (UKR) vs. [7] (251) Taiyo Hirano (JPN) 3-6, 6-7(9) (fre)

Boys doubles

1/8-finale: (1) Eric Vanshelboim (UKR)/Romain Faucon (BEL) vs. Ryota Fukushima/Daisuke Nagawa (JPN) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Vanshelboim/Faucon vs. Lui Maxte (GBR)/Rikuto Yamaguchi (JPN) 6-3, 6-3
Semifinale: Vanshelboim/Faucon vs. Noritaka Koizumi/Gaku Moriya (JPN) 7-6(4), 5-7, [8-10] (lør)


Grade 4, EuroElite ITF Junior Malmö Open 2019 (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q64
(2) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. Allan Krueger (SWE) 6-1, 6-3
(12) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Sebastian Jonsson (SWE) 6-3, 6-4
Ervin Mesic (DEN) vs. Hugo Nossler (SWE) 7-6(2), 6-1
Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. Filip Ivarsson (SWE) 3-6, 6-4, 2-6 (lør)

Q32
(2) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. Alexander Eriksson (SWE) 7-5, 3-6, 6-1
(12) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Johan Holgersson (SWE) 3-6, 6-4, 6-1
Ervin Mesic (DEN) vs. (4) Anton Stendal (SWE) 2-6, 2-6 (søn)

QFi
(2) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. Arthur Girault (FRA) 7-6(5), 6-2
(12) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Samuel Veikkolainen Jansson (SWE) 6-0, 6-3

Boys singles hovedturnering

R64
(Q) (1810) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (WC) Johan Falck (SWE) 6-3, 6-1
Kevin Chen (DEN) vs. (Q) Elliot Altman (SWE) 2-6, 3-6 (man)
(Q) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. Linus Carlsson Halldin (SWE) 4-6, 2-6 (man)
(6) Leo Borg (SWE) – bye
Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Sebastian Abboud (SWE) 7-5, 4-6, 6-7(5) (man)
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (Q) Ross Weibull (SWE) 4-6, 1-6 (man)
(929) Gustav Theilgaard (DEN) vs. (Q) Albin Ekenros (SWE) 6-3, 6-4

R32
(Q) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. [16] (468) Finn Murgett (GBR) 4-6, 2-6 (tir)
(978) Arslanbek Temirhanov (SWE) vs. [6] (339) Leo Borg (SWE) 7-5, 7-6(5)
Gustav Theilgaard (DEN) vs. [2] (225) Aleksandr Myagkov (RUS) 3-6, 6-4, 6-4

1/8-finale: Gustav Theilgaard (DEN) vs. (484) Theo Gabbanini (FRA) 6-2, 7-5
Kvartfinale: Gustav Theilgaard (DEN) vs. [12] (407) Matas Vasiliauskas (LTU) 3-6, 1-6 (tor)

Boys doubles

R32
Oskar Brostrøm Poulsen/Gustav Theilgaard (DEN) vs. Isac Stroemberg/Elliot Altman (SWE) 6-4, 6-3
Emil Okkels Jensen/Kevin CHen (DEN) vss. Teodor Hessle/Allan Krueger (SWE) 1-6, 6-1, [12-10]

1/8-finale
Poulsen/Theilgaard vs. (1) Aleksandr Myakov/Igor Kudriashov (RUS) 7-6(5), 3-6, [5-10]
Chen/Jensen vs. (8) Arslanbek Temirhanov/Mans Dahlberg (SWE) 1-6, 1-6

Girls singles kvalifikation

Q64
Melissa Zulkic (DEN) vs. Hilma Sederlin (SWE) 2-6, 3-6 (lør)
(12) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Emma Lindh (SWE) 6-3, 7-5
(2) Martha Elisa Stemann (DEN) – bye
Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Elena Samuelsson (SWE) 6-2, 2-1 Ret’d
Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Filipa Knezevic (SWE) 6-3, 6-3
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs Olivia Thiemke (DEN) 6-2, 6-2
Natacha Schou (DEN) vs. (10) Alexandra Jansson (SWE) 6-4, 6-1
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Ella Virdarson (SWE) 5-7, 6-3, 6-3
Sille Larsen (DEN) vs. S. Schmidt Axelsson (SWE) 6-3, 7-6(7)
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. Martina Petrovic (SWE) 4-6, 1-6 (lør)
Anna Tang (DEN) vs. (11) Amanda Menendez Thomasson (SWE) 0-6, 3-6 (lør)

R32
(12) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Emelie Westin (SWE) 3-6, 6-1, 3-6 (lør)
(2) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. Maria Petrovic (SWE) 2-6, 2-6 (lør)
Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (7) Viktoria Leth (SWE) 6-1, 6-2
Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (3) Agnes Mitteregger (SWE) 1-6, 1-6 (lør)
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (4) Smilla Kjaergaard (SWE) 7-6(4), 6-7(3), 1-6 (lør)
Natacha Schou (DEN) vs. Emilia Akesson (SWE) 6-1, 6-2
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (5) Johanna Bernhold (SWE) 3-6, 4-6 (lør)
Sille Larsen (DEN) vs. (9) Ruya Mavi (SWE) 6-1, 6-1

QFi
Natacha Schou (DEN) vs. (4) Smilla Kjaergaard (SWE) 2-6, 6-7(2) (søn)
Sille Larsen (DEN) vs. (5) Johanna Bernhold (SWE) 2-6, 2-6 (søn)

Girls singles hovedturnering

R64
Alisha Ali Hussein (DEN) vs. Emilia Roslund (SWE) 6-1, 2-6, 1-6 (man)
(WC) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (Q) Smilla Kjaergaard (SWE) 4-6, 6-3, 2-6 (man)
[2] (182) Hannah Viller Møller (DEN) – bye

R32: Hannah Viller Møller vs. (754) Anet Angelika Koskel (EST) 7-5, 6-3
1/8-finale: Hannah Viller Møller vs. [15] (697) Leticia Temirhanova (SWE) 6-2, 6-0
Kvartfinale: Hannah Viller Møller vs. [12] (452) Frida Bostrand (SWE) 6-3, 6-1
Semifinale: Hannah Viller Møller vs. [4] (264) Klara Milicevic (SWE) 5-7, 6-7(6) (fre)

Girls doubles

R32
Emilie Just-Bomholt/Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Klara Nelander/Emilia Valentinsson (SWE) 3-6, 1-6 (tir)
(7) Alisha Ali Hussain (DEN)/Olivia Malm (SWE) – bye
Cirkeline Lundberg/Sille Larsen (DEN) vs. Sissi Schmidt Axelsson/Isabella Martensson (SWE) 7-5, 1-6, [8-10] (tir)

1/8-finale: Hussain/Malm vs. Ida Johansson/Emelie Westin (SWE) 6-3, 6-0
Kvartfinale: Hussain/Malm vs. Maria Petrovic/Nelly Mezan (SWE) 3-6, 4-6 (tor)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 2)

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage