Clara Tauson forsøger at kvalificere sig til WTA i Lugana, hvor hun også har wildcard til double. Fortsat fokus på juniorer, der har fået chancen i ATP Challenger

I den kommende uge dækker Tennistv.com både ATP 250 turneringer i Houston og Marrakech, og WTATV.com dækker begge ugens WTA International turneringer i Lugano og Bogota.

16-årige Clara Tauson udnyttede det wildcard, som hun modtog til kvalifikationen, med sejr i 1. kvalrunde, hvorved hun med en enkelt sejr mere er med i hovedturneringen.
Clara har desuden fået wildcard til double-rækken sammen med 18-årige Leonie Kung (SUI).

WTA-turneringen i Lugano bliver ifølge planen desuden vist på TV2 Sport/TV2 Play, men hvis det lykkes for Clara Tauson at kvalificere sig til hovedturneringen, vil TV2 Sport forsøge at få mulighed for at vise hendes kampe allerede fra tirsdag.

Fortsat fokus på juniorer i ATP Challenger

Ligesom i sidste uge, hvor der fra starten af ugen blev holdt særligt øje med 3 juniorer, der deltog i ATP Challenger turneringer, vil der fra starten af denne uge være fokus på de samme 3 spillere, hvis kampe vil blive anført i sammenfatningen af kampe, der kan følges på TV eller streaming.

I sidste uge blev den højst rangerede junior på ATP-ranglisten, 17-årige no. 319 Jannik Sinner (ITA) allerede i 1. runde sendt ud af turneringen i Alicante af den 15-årige spanier Carlos Alvaraz Garfia, som efterfølgende tabte i næste runde i 3 sæt til 33-årige Lukas Rosol (CZE).

Garfia deltager i denne uges ATP Challenger i Murcia, og Sinner deltager i Barletta i Italien, hvor Mikael Torpegaard oprindeligt også var tilmeldt, men hans navn er efterfølgende streget ud på deltagerlisten.
Blandt deltagerne i Barletta er desuden junior-ranglistens no. 2, 17-årige Lorenzo Musetti, der i sidste uge nåede 2. runde ved den franske Challenger turnering i Sophia Antipolis.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag den 14. april

WTA finaler Lugano og Bogota – ATP finaler Marrakech og Huston – start på ATP 1000 Monte Carlo
Billede: Astra Sharma finalist i Bogota

WTA International, Lugano – WTATV.com, TV2 Play
1130: Iga Swiatek (POL) vs. Polona Hercog (SLO)
(1) Veronika Kudermetova (RUS)/Galina Voskoboeva (KAZ) vs. (3) Sorana Cirstea/Andreea Mitu (ROU)

WTA International, Bogota – WTATV.com, TV2 Play
1800: (6) Amanda Anisimova (USA) vs. Astra Sharma (AUS)

=====

ATP 250, Marrakech – Tennistv.com
1500cet: Benoit Paire (FRA) vs. Pablo Andujar (ESP)

ATP 250, Houston – Tennistv.com

Center – NB 2100:
Casper Ruud (NOR) vs. Christian Garin (CHI)

=====

ATP Challenger Murcia – Livestream.com/ATP
1200: [14] (196) Mikael Ymer (SWE) vs. [2] (110) Roberto Carballes Baena (ESP)

=====

ATP 1000, Monto Carlo – Tennistv.com

Court Rainer III – start 1100
(9) Borna Coric (CRO) vs. Hubert Hurkacz (POL) – QFi
NB 1300: Matteo Berettini (ITA) vs. Grigor Dimitrov (BUL)
Lucas Pouille (FRA) vs. Stan Wawrinka (SUI)
Double kamp

Court des Princes – start 1100
(2) Ugo Humbert (FRA) vs. Andrey Rublev (RUS) – QFi
(4) Juan Ignacio Londero (ARG) vs. Thomas Fabbiano (ITA) – QFi
Laslo Djere (SRB) vs. Guido Pella (ARG)
Double kamp

Court 9 – start 1100
Elias Ymer (SWE) vs. Alexei Popyrin (AUS) – QFi
(5) Aljaz Bedene (SLO) vs. (8) Taro Daniel (JPN) – QFi
Double kamp

Court 11 – start 1200
(7) Federico Delbonis (ARG) vs. (11) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – QFi
Marco Trungelliti (ARG) vs. Lorenzo Sonego (ITA) – Qfi
Double kamp

Kvalkampe på 3 sidstnævnte baner kun på livestream betting-tjenester (Bet365/Unibet)


Uge 15

WTA International, Samsung Open , Lugano (SUI) – Grus

Resultater udvalgte

Finale
Polona Hercog (SLO) vs. Iga Swiatek (POL) 6-3, 3-6, 6-3

Semifinale
Iga Swiatek (POL) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-0, 6-1
Polona Hercog (SLO) vs. Fiona Ferro (FRA) 7-5, 6-4

Kvartfinale
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) 4-6, 6-3, 7-5
Iga Swiatek (POL) vs. (8) Vera Lapko (BLR) 4-6, 6-4, 6-1
Fiona Ferro (FRA) vs. Stefanie Voegele (SUI) 7-5, 7-6(5)
Polona Hercog (SLO) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-4, 6-1

1/8-finale
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (Q) Antonia Lottner (GER) 6-2, 6-4
(WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Timea Bacsinszky (SUI) 5-7, 6-3, 6-4
Iga Swiatek (POL) vs. (3) Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 3-6, 6-2
(8) Vera Lapko (BLR) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-2, 6-0

Stefanie Voegele (SUI) vs. Viktorija Golubic (SUI) 6-1, 6-1
Fiona Ferro (FRA) vs. (4) Alison Van Uytvanck (BEL) 6-4, 7-5
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (7) Rebecca Peterson (SWE) 1-6, 6-4, 7-6(2)
Polona Hercog (SLO) vs.  Sorana Cirstea (ROU) 3-6, 7-6(0), 6-4

R32
(Q) Antonia Lottner (GER) vs. (1) Belinda Bencic (SUI) 7-5, 6-2
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (wc) Ylena In-Albon (SUI) 6-4, 7-5
Timea Bacsinszky (SUI) vs. Tamara Korpatsch (GER) 6-0, 6-2
(WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (6) Ekaterina Alexandrova (RUS) 3-6, 6-2, 7-6(6)

(3) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (Q) Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-2, 6-2
Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Katarina Zavatska (UKR) 6-3, 6-0
Evgeniya Rodina (RUS) vs. (Q) Clara Tauson (DEN) 6-7(2), 6-2, 7-5
(8) Vera Lapko (BLR) vs. (Q) Reka-Luca Jani (HUN) 6-2, 2-6, 6-2

Stefanie Voegele (SUI) vs. (5) Pauline Parmentier (FRA) 6-2, 6-4
Viktorija Golubic (SUI) vs. Arantxa Rus (NED) 3-6, 7-6(5), 6-2
Fiona Ferro (FRA) vs. Mandy Minella (LUX) 6-2, 7-5
(4) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Tereza Smitkova (CZE) 6-2, 0-6, 6-4

(7) Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) Magdalena Frech (POL) 6-3, 7-6(2)
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (WC) Jil Teichmann (SUI) 6-2, 4-6, 7-6(2)
Sorana Cirstea (ROU) vs. Mona Barthel (GER) 6-7(6), 6-2, 6-4
Polona Hercog (SLO) vs. (2) Carla Suarez Navarro (ESP) 3-6, 6-3, 6-4

QFi:
Clara Tauson vs. (191) Tereza Mrdeza (CRO) 6-3, 6-3
(8) Katarina Zavatska (UKR) vs. (2) Paula Badosa Gibert (ESP) 7-5, 3-0 Ret’d
Giulia Gatto-Monticone (ITA)  vs. (WC) Fiona Granz (SUI) 6-2, 6-2
(10) Antonia Lottner (GER) vs. Barbara Haas (AUT) 6-7(4), 6-4, 6-4
(11) Magdalena Frech (POL) vs. (11) Martina di Giuseppe (ITA) 6-4, 6-0
Reka-Luca Jani (HUN) vs. (6) Tereza Martincova (CZE) 4-6, 6-0, 7-5

Q16
(191) Tereza Mrdeza (CRO) vs. (Alt) (473) Cornelia Lister (SWE) 6-1, 6-4
(WC) (408) Clara Tauson (DEN) vs.[12] (185) Rebecca Sramkova (SVK) 6-1, 6-2

Doubles

1/8-finale: (WC) Clara Tauson (DEN)/Leonie Kung (SUI) vs. (3) Sorana Cirstea/Andreea Mitu (ROU) 4-6, 6-3, [7-10]


WTA International, Claro Open Colsanitas – Bogota (COL) – Grus

Finale
(6) Amanda Anisimova (USA) vs. Astra Sharma (AUS) 4-6, 6-4, 6-1

Semifinale
(6) Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) Beatriz Haddad Maia (BRA) 4-6, 7-6(2), 6-2
Astra Sharma (AUS) vs. (11) Lara Arruabarrena (ESP) 7-5, 6-1

Kvartfinale
Amanda Anisimova (USA) vs. (WC) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-2, 1-6, 6-3
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-7(6), 6-2, 6-3
Lara Arruabarrena (ESP) vs. (5) Tamara Zidansek (SLO) 6-4, 6-2
Astra Sharma (AUS) vs. (LL) Sara Errani (ITA) 6-1, 7-5

1/8-finale
(WC) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (LL) Kristie Ahn (USA) 6-4, 6-7(6), 6-3
(6) Amanda Anisimova (USA) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-4, 6-4
(Q) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (4) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 7-6(3), 6-7(6), 6-3
(7) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-4, 4-6, 6-4

(5) Tamara Zidansek (SLO) vs. Sachia Vickery (USA) 6-2, 6-0
(11) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (Q) Jasmine Paolini (ITA) 7-6(4), 6-1
Astra Sharma (AUS) vs. (8) Magda Linette (POL) 6-4, 6-3
(LL) Sara Errani (ITA) vs. (Q) Bibane Schoofs (NED) 6-2, 6-1

R32
(LL) Kristie Ahn (USA) vs. (1) Jelena Ostapenko (LAT) 2-6, 7-6(5), 7-5
(WC) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. Conny Perrin (SUI) 6-4, 6-4
Varvara Lepchenko (USA) vs. (LL) Elitsa Kostova (BUL) 6-3, 6-1
(6) Amanda Anisimova (USA) vs. (WC) Sabine Lisicki (GER) 4-6, 6-3, 6-2

(4) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 6-2, 6-4
(Q) Beatriz Haddad  Maia (BRA) vs. Laura Siegemund (GER) 6-2, 7-5
Ana Bogdan (ROU) vs. Chloe Paquet (FRA) 6-2, 6-8(7), 6-2
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Christina Mchale (USA) 6-4, 6-4

Tamara Zidansek (SLO) vs. Irina Khromacheva (RUS) 4-6, 6-1 6-4
Sachia Vickery (USA) vs. (LL) Hiroko Kuwata (JPN) 6-4, 6-2
(Q) Jasmine Paolini (ITA) vs. (LL) Francesca di Lorenzo (USA) 6-2, 3-6, 6-4
(11) Lara Arruabarrena (ESP)Timea Babos (HUN) 6-7(7), 6-4, 6-1

Magda Linette (POL) vs. Aliona Bolsova (ESP) 2-6, 7-6(5), 6-0
Astra Sharma (AUS) vs. (PR) Shelby Rogers (USA) 6-3, 6-7(6), 6-1
Bibiane Schoofs (NED) vs. (WC) Emiliana Arango (COL) 6-2, 6-4
(LL) Sara Errani (ITA) vs. (Q) Irina Bara (ROU) 4-6, 6-2, 6-3

Q16: [11] (193) Anna Zaja (GER) vs. (WC) (421) Maria Herazo Gonzalez (COL) 1-6, 6-2, 3-6

Double finale:
Zoe Hives/Astra Sharma (AUS) vs. Hayley Carter/Ena Shibahara (USA) 6-1, 6-2


ATP 250, Fayez Sarofim & Co. U.S. Men’s Clay Court Championship, Houston (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag), Unibet (fra lørdag)

Deltagere: Johnson, Chardy, Norrie, Opelka, Fritz, McDonald, Thompson, Querrey, Casper Ruud m.fl.

Spilleprogram søndag 14. april

Center – start 1900cet
Double kamp
NB 2100: Casper Ruud (NOR) vs. Christian Garin (CHI)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/houston/717/daily-schedule

Resultater

Semifinale
Casper Ruud (NOR) vs. (Q) Daniel Elahi Galan (COL) 7-5, 6-2
Christian Garin (CHI) vs. (8) Sam Querrey (USA) 7-6(2), 6-2

Kvartfinale
(Q) Daniel Elahi Galan (COL) vs. (7) Jordan Thompson (AUS) 1-6, 6-4, 6-4
Casper Ruud (NOR) vs. Marcel Granollers (ESP) 6-1, 6-0
Sam Querrey (USA) vs. Janko Tipsarevic (SRB) 7-6(6), 7-6(4)
Christian Garin (CHI) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-3, 6-2

1/8-finale
(Q) Daniel Elahi Galan (COL) vs. (1) Steve Johnson (USA) 6-3, 6-3
(7) Jordan Thompson (AUS) vs.(Q) Santiago Giraldo (COL) 4-6, 7-6(1), 7-5
Casper Ruud (NOR) vs. (4) Reilly Opelka (USA) 4-6, 6-4, 6-4
Marcel Granollers (ESP) vs. Bernard Tomic (AUS) 6-1, 6-2

(8) Sam Querrey (USA) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-4, 6-3
(WC) Janko Tipsarevic (SRB) vs. (5) Cameron Norrie (GBR) 6-3, 6-4
(Q) Henri Laaksonen (SUI) vs. Ryan Harrison (USA) 6-4, 7-5
Christian Garin (CHI) vs. (2) Jeremy Chardy (FRA) 3-6, 7-6(4), 7-6(7)

R32
(Q) Daniel Elah Galan (COL) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 7-6(5), 6-4
(Q) Santiago Giraldo (COL) vs. Bradley Klahn (USA) 6-4, 6-4
(7) Jordan Thompson (AUS) vs. (Q) Pedja Krstin (SRB) 7-5, 6-2

Casper Ruud (NOR) vs. Hugo Dellien (BOL) 7-6(7), 6-4
Bernard Tomic (AUS) vs. Denis Kudla (USA) 7-6(8), 7-5
Marcel Granollers (ESP) vs. (5) Taylor Fritz (USA) v6-2, 4-6, 6-2

(8) Sam Querrey (USA) vs. (WC) Bjorn Fratangelo (USA) 6-3, 6-4
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (WC) Noah Rubin (USA) 6-7(5), 6-3, 6-3
(WC) Janko Tipsarevic (SRB) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-1, 7-6(4)

(Q) Henri Laaksonen (SUI) (6) Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 6-4
Ryan Harrison (USA) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-3, 6-4
Christian Garin (CHI) vs. Pablo Cuevas (URU) 4-6, 6-4, 6-2


ATP 250, Grand Prix Hassan II, Marrakech (MOR) – Grus

Resultater

Finale
Benoit Paire (FRA) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-2, 6-3

Semifinale
Benoit Paire (FRA) vs. (WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 2-6, 6-4, 6-3
Pablo Andujar (ESP) vs. (4) Gilles Simon (FRA) 6-1, 6-1

Kvartfinale
Benoit Paire (FRA) vs. Jaume Munar (ESP) 6-1, 6-3
(WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (Q) Lorenzo Sonego (ITA) 6-3, 6-2
(4) Gilles Simon (FRA) vs. Taro Daniel (JPN) 6-4, 7-5
Pablo Andujar (ESP) vs. Jiri Vesely (CZE) – walkover

1/8-finale
Jaume Munar (ESP) vs. (1/WC) Alexander Zverev (GER) 7-6(1), 2-6, 6-3
Benoit Paire (FRA) vs. (8) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 6-2
(WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (3) Kyle Edmund (GBR) 7-6(6), 6-3
(Q) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Robin Haase (NED) 7-6(5), 6-3

Taro Daniel (JPN) vs. (Q) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) 6-2, 1-6, 6-1
(4) Gilles Simon (FRA) vs. Guido Andreozzi (ARG) 6-2, 6-2
Pablo Andujar (ESP) vs. (7) Philipp Kohlschreiber (GER) 7-6(6), 6-4
Jiri Vesely (CZE) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 6-3, 6-4

R32
(1/WC) Alexander Zverev (GER) vs. Denis Istomin (UZB) 6-4, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 6-1, 7-6(3)
Benoit Paire (FRA) vs. Aljaz Bedene (SLO) 3-6, 6-4, 7-5
(8) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-7(3), 6-4, 6-1

(3) Kyle Edmund (GBR) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-3, 6-2
(WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (PR) Cedrik Marcel Stebe (GER) 6-1, 7-6(3)
Robin Haase (NED) vs. Malek Jaziri (TUN) 6-3, 6-4
(Q) Lorenzo Sonega (ITA) vs. (5) Laslo Djere (SRB) 6-3, 6-3

(Q) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) vs. (6) Fernando Verdasco (ESP) 5-7, 6-2, 6-2
Taro Daniel (JPN) vs. Mischa Zverev (GER) 6-3, 6-0
Guido Andreozzi (ARG) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 7-6(5)
(4) Gilles Simon (FRA) vs. Jozef Kovalik (SVK) 6-4, 6-1

(7) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (Q) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-6(4), 7-5
Pablo Anduar (ESP) vs. Federico Delbonis (ARG) 7-6(6), 6-3
Juan Ignacio Londero (ARG) vs. (LL) Carlos Berlocq (ARG) 6-2, 6-4
Jiri Vesely (CZE) vs. (2/WC) Fabio Fognini (ITA) 7-6(2), 6-4

Q16 (udvalgte)
[2] (115) Elias Ymer (SWE) vs. (241) Kevin Krawietz (GER) 7-6(2), 6-4
[6] (141) Facundo Bagnis (ARG) vs. Viktor Troicki (SRB) 7-6(5), 6-4

Doubles – udvalgte

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Matwe Middelkoop (NED) vs. (1) Jamie Murray (GBR)/John Peers (AUS) 7-6(3), 6-7(7), [10-6]
Kvartfinale: Løchte/Middelkoop vs. Kevin Krawietz/Andreas Mies (GER) 1-6, 6-4, [10-8]
Semifinale:
Løchte/Middelkoop vs. Simone Bolelli (ITA)/Malek Jaziri (TUN) 6-3, 6-2
Jurgen Melzer (AUT)/Franko Skugor (CRO) vs. Leander Paes (IND)/Benoit Paire (FRA) 1-6, 6-3, [10-5]
Finale:
Løchte/Middelkoop vs. Jurgen Melzer (AUT)/Franko Skugor (CRO) 4-6, 6-7(6)


Uge 16


ATP 1000, Rolex Monte-Carlo Masters – Grus

TV-dækning: Tennistv.com (fra søndag), TV3 Sport (fra mandag)

Deltagere: Djokovic, Nadal, Zverev, Thiem, Nishikori, Tsitsipas, Cilic, Khachanov, Coric, Medvedev, Cecchinato, Basilashvili, Fognini, Shapovalov, Goffin, Tsonga, Wawrinka, (WC) Auger-Aliassime, m.fl.

Spilleprogram mandag 15. april

Court Rainer III – start 1100
(10) Daniil Medvedev (RUS) vs. Joao Sousa (POR)
(15) Denis Shapovalov (CAN) vs. Jan-Lennard Struff (GER)
(13) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Andrey Rublev (RUS)
(!/) Kyle Edmund (GBR) vs. Diego Schwartzman (ARG)

Court des Princes – start 1100
(11) Marco Cecchinato (ITA) vs. Damir Dzumhur (BIH)
(16) David Goffin (BEL) vs. (Q) Guido Andreozzi (ARG)
Andreas Seppi (ITA) vs. (Q) Lorenzo Sonego (ITA)

Court 2 – start 1100
(12) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Marton Fucsovics (HUN)
Double kamp
(WC) Lucas Catarina (MON) vs. (WC) Jaume Munar (ESP)
Double kamp

Court 9 – start 1100
(Alt) Malek Jaziri (TUN) vs. Dusan Lajovic (SRB)
(LL) Taro Daniel (JPN) vs. Philipp Kohlschreiber (GER)
Double kamp
(Q) Aljaz Bedene (SLO) vs. Radu Albot (MDA)

Court 11 – start 1100
Double kamp
Jeremy Chardy (FRA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ)
(Q) Federico Delbonis (ARG) vs. Martin Klizan (SVK)
Double kamp

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/monte-
carlo/410/daily-schedule

Resultater 

R64
(9) Borna Coric (CRO) vs. Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 5-7, 7-5
Guido Pella (ARG) vs. Laslo Djere (SRB) 6-7(2), 6-2, 6-4
Grigor Dimitrov (BUL) vs.  Matteo Berettini (ITA) 7-5, 6-4
Stan Wawrinka (SUI) vs. Lucas Pouille (FRA) 7-5, 6-3

QFi – udvalgte
Alexei Popyrin (AUS) vs. Elias Ymer (SWE) 6-3, 7-6(2)
Andrey Rublev (RUS) vs. (2) Ugo Humbert (FRA) 6-3, 7-6(2)

Q32 – udvalgte
Alexei Popyrin vs. Leonardo Mayer 7-6(5), 2-6, 7-6(2)
Elias Ymer (SWE) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-1, 6-3
(2) Ugo Humbert  (FRA) vs. Florent Diep (FRA) 3-6, 7-5, 6-3
Andrey Rublev (RUS) vs. Bernard Tomic (AUS) 4-6, 7-6(5), 7-6(6)


Fed Cup

World Group

20-21. apr 2019: Semifinaler

Frankrig vs. Rumænien – Rouen
lørdag 1400cet, søndag 1500cet

Australien vs. Hviderusland – Brisbane
lørdag og søndag 0500cet


09-10. nov. 2019: Finale


20-21. apr 2019: PlayOffs

(1) Tjekkiet vs. Canada – Prostejov
lørdag 1330cet, søndag 1200cet

(2) USA vs. Schweiz – Texas
lørdag 2130cet, søndag 2100cet

Letland vs. (3) Tyskland – Riga
lørdag 1500cet, søndag 1400cet

(4) Belgien vs. Spanien – Kortrijk
lørdag 1330, søndag 1300


World Group II

20-21. apr 2019: PlayOffs

(1) Rusland vs. Italien – Moskva
lørdag 1330cet, søndag 1300cet

Japan vs. (2) Holland – Osaka
lørdag og søndag 0400cet

(3) Storbrittanien vs. Kazakhstan – London
lørdag 1430cet, søndag 1300cet

(4) Slovakiet vs. Brasilien – Bratislava
lørdag og søndag 1300


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1 
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 15)



ATP Challengers (Uge 15
)

$162K Taipei (TPE) – Grass


€69K, Barletta (ITA) – Grus

Singles hovedturnering

R64
(319/ITF218) Jannik Sinner (ITA) vs. (231) Gian Marco Moroni (ITA) 0-6, 6-4, 6-1
(WC) (ITF1821) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (300) Gastao  Elias (POR) 6-3, 6-4

R32
(319/ITF218) Jannik Sinner (ITA) vs. [7] (173) Andrea Arnaboldi (ITA) 5-7, 3-6
(WC) (ITF1821) Lorenzo Musetti (ITA) vs. [5] (157) Alessandro Giannessi (ITA) 6-2, 6-0

1/8-finale: Lorenzo Musetti (ITA) vs. [12] (192) Filip Horansky (SVK) 6-1, 1-6, 2-6


€46K Murcia (ESP) – Grus

Singles hovedturnering

R64
[14] (196) Mikael Ymer (SWE) – bye
[9] (182) Rudolf Molleker (GER) – bye
(WC) (ITF1084) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (265/ITF165) Gleb Sakharov (FRA) 7-6(6), 6-4

R32
[14] (196) Mikael Ymer (SWE) vs. (267/ITF233) Jan Choinski (GBR) 6-2, 6-4
[9] (182) Rudolf Molleker (GER) vs. (223) Tommy Robredo (ESP) 6-3, 4-6, 6-2
(WC) (ITF1084) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. [5] (151) Pedro Martinez Portero (ESP) 6-3, 7-6(4)

1/8-finale
[9] (182) Rudolf Molleker (GER) vs. (WC) (ITF1084) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-1, 6-7(5), 6-3
[14] (196) Mikael Ymer (SWE) vs. (ITF) (373/ITF6) Raul Brancaccio (ITA) 7-5, 6-3

Kvartfinale: [14] (196) Mikael Ymer (SWE) vs. [9] (182) Rudolf Molleker (GER) 7-5, 6-0

Semifinale
[2] (110) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. [13] (195) Kimmer Coppejans (BEL) 4-6, 6-2, 6-3
[14] (196) Mikael Ymer (SWE) vs. [15] (206) Tallon Griekspoor (NED) – walkover

Finale – start 1200
[14] (196) Mikael Ymer (SWE) vs. [2] (110) Roberto Carballes Baena (ESP)


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 15)

M25+H Abuja (NIG)

M25 Sunderland (GBR)

M25 Shymkent (KAZ)

M25 Matsuyama (JPN)

M25 Santa Margherita Di Pula (ITA) – Livestream

M15 Tabarka (TUN)

M15 Sunrise, FL (USA)

M15 Sharm El Sheikh (EGY)

M15 Cancun (MEX)


M15, XVV Circuit Tennis Català – CT Reus Monterols (ESP) – Grus

Singles hovedturnering

R32:
(JR) (ITF1168) Hugo Gaston (FRA) vs. [8] (638/ITF66) Tiago Cacao (POR) 6-0, 3-6, 6-3
(JR) Christian Lerby (NED) vs. (Q) (ITF763) Albert Roglan (ESP) 6-2, 6-2

1/8-finale
(JR) (ITF1168) Hugo Gaston (FRA) vs. (ITF462) Yanais Laurent (FRA) 6-2, 4-0 Ret’d
(JR) Christian Lerby (NED) vs. (640/ITF313) Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) 1-6, 2-6

Doubles

1/8-finale: Christian Lerby (NED)/Martins Rocens (LAT) vs. David Jorda Sanchis/Jaume Plamalfeito (ESP) 7-6(0), 5-7, [7-10]


M15, 1ST SHINE EUROPE SUPER SERIES, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: (JR) (ITF595) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (ITF971) Vladimir Filip (ROU) 6-7(0), 6-7(6)


ITF Women (uge 15)

W60 Istanbul (TUR) – Livestream?

W25 Santa Margherita Di Pula (ITA)Livestream

Q32: [6] (483) Clara Burel (FRA) vs. (WC) (ITF757) Corinna Dentoni (ITA) 3-6, 2-6


W25+H Calvi (FRA)

W25+H Tunis (TUN)

W25 Sunderland (GBR)  – Livestream

W25 Pelham (JPN)

W25 Osaka (JPN) – Livestream

W25 Hong Kong (HKG)

W25 Obidos (POR)

W15 Sharm El Sheikh (EGY)

W15 Cancun (MEX)


W15, 1ST SHINE EUROPE SUPER SERIES, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles kvalifikation

Q32: [9] (ITF768) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Anastassia Pantelic (SRB) 6-0, 6-0
QFi: Sofia Nami Samavati vs. [7] (ITF671) Victoria Mikhaylova (RUS) 7-6(3), 6-2

Singles hovedturnering

R32: (Q) Sofia Nami Samavati vs. [4] (747/ITF66) Bojana Marinkovic (SRB) 6-7(3), 1-6

Doubles

1/8-finale: Sofia Nami Samavati (DEN)/Celine Fritsch (GER) vs. Sohyun Park (KOR)/Victoria Mikhaylova (RUS) 6-2, 2-6, [9-11]


W15, Magic Tours, Tabarka (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q32: [13] (ITF1406) Elena Jamshidi (DEN) vs. (ITF1535) Laure Line Glaude (BEL) 6-4, 5-7, [5-10]


ITF Junior (uge 15)

Grade 2, ITF CAP D’AIL Alpes-Maritimes (FRA) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32 – udvalgte
[1] (38) Taha Baadi (CAN) vs. (WC) (381) Thibault Verdier (FRA) 7-5, 6-4
(WC) (441) Kyrian Jacquet (FRA) vs. (94) Luciano Darderi (ITA) 7-6(5), 6-0
(135) Terence Atmane (FRA) vs. (249) Jerome Kym (SUI) 6-2, 6-2
(112) Luca Nardi (ITA) vs. [7] (76) Pedro Boscardin Dias (BRA) 2-6, 6-4, 6-3

1/8-finale – udvalgte
(WC) (441) Kyrian Jacquet (FRA) vs. [1] (38) Taha Baadi (CAN) 4-6, 6-1, 6-3
(135) Terence Atmane (FRA) vs. (112) Luca Nardi (ITA) 6-3, 6-4


Grade 2, Avenue Cup, Burgas (BUL) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: [5] (99) Elmer Møller (DEN) vs. (156) Nikita Kashirin (RUS) 4-6, 2-6

Doubles

1/8-finale: (3) Elmer Møller (DEN)/Jack Pinnington Jones (GBR) vs. Vasil Dimitrov/Dian Nedev (BUL) 7-6(5), 4-6, [10-8]
Kvartfinale: Møller/Jones vs. Simeon Terziev (BUL)/Stefan Popovic (SRB) 7-5, 7-5
Semifinale: Møller/Jones vs. Lukas Palovic (SVK)/Nemanja Malesevic (BIH) 7-5, 4-6, [7-10]


Grade 3, Koza Wos Cup I, Istanbul (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R64
[1] (48) Kevin Chahoud (SWE) – bye
(WC) (476) Huzaifa Abdul Rehman (PAK) vs. (402) Rikard Raad (SWE) 6-1, 6-2
(308) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (225) Michael Francis Eala (PHI) 6-3, 5-7, 6-3
(1624) Ondrej Horak (CZE) vs. (291) Carl Gustafsson (SWE) 2-6, 6-2, 6-1

R32
[1] (48) Kevin Chahoud (SWE) vs. (Q) (388) Vladislav Sveridenko (RUS) 6-3, 6-0
(308) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [9] (166) Toby Samuel (GBR) 3-6, 5-7

1/8-finale: [1] (48) Kevin Chahoud (SWE) vs. (Q) (415) Karl Kazuma Lee (USA) 6-1, 6-2
Kvart-finale: [1] (48) Kevin Chahoud (SWE) vs. [10] (173) Baran Cengiz (TUR) 6-1, 6-3
Semifinale:
[3] (111) Baptiste Anselmo (FRA) vs. [1] (48) Kevin Chahoud (SWE) 6-4, 6-3
[9] (166) Toby Samuel (GBR) vs. [8] (164) Karlis Ozolins (LAT) 6-1, 6-4
Finale: [3] (111) Baptiste Anselmo (FRA) vs. [9] (166) Toby Samuel (GBR) 6-0, 6-3

Boys doubles

R32: (2) Sebastian Grundtvig (DEN)/Kevin Chahoud (SWE) – bye
1/8-finale: Grundtvig/Chahoud vs. Luka Vukovic (CAN)/Roey Tabet (LIB) 4-6, 7-6(2), [17-15]
Kvartfinale: Grundtvig/Chahoud vs. (8) Toby Samuel/Finn Murgett (GBR) 7-5, 4-6, [8-10]


Grade 5, ACCRA ITF 8 (GHA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -2 timer

Girls singles hovedturnering

R32
Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. [3] (882) Astrid Cirotte (FRA) 1-6, 5-7
[8] (1285) Nina Vicic (DEN) vs. (2287) Olga Mishenina (RUS) 1-6, 3-6

Girls doubles

1/8-finale
Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN)/Olga Mishenina (RUS) vs. Chakira Dermane/Serena Adjowa Sika Geli (TOG) 6-1, 6-1
Nina Vicic (DEN)/Han Shi (CHN) vs. (2) Juliette Bovy (BEL)/Arina Valitova (RUS) 1-6, 6-3, [10-5]

Kvartfinale
Ellegaard/Mishenina vs. (3) Chyara Onia Seke (BEL)/Chelsea Fontenel (SUI) 0-6, 2-6
Vicic/Shi vs. Tyra-Nicole Whyte (GBR)/Mya Raiss (MAR) 6-2, 6-4

Semifinale: Vicic/Shi vs. (4) Martha Makantasi (GRE)/Astrid Cirotte (FRA) 3-6, 7-5, [7-10]

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 15)

Category 1, Braga Open 2019 (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

U12 Boys singles

R32: Oliver Bonding (DEN) vs. Salvador Monteiro (POR) 7-6(4), 6-3
1/8-finale: Oliver Bonding vs. Karim Bennani (FRA) 0-6, 2-6

U12 Boys doubles

1/8-finale: Oliver Bonding (DEN)/Karim Bennani (FRA) vs. Joao Luis Silva/Gustavo Oliveira (POR) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Bonding/Bennani vs. Mikhail Sapozhnikov (RUS)/Boris Deller (GBR) 6-3, 6-3
Semifinale: Bonding/Bennani vs. Keoni Puig McCallan (ESP)/Luka Talan Lopatic (SLO) 2-6, 1-6


Category 1, XXVI Taça Internacional Maia Jovem 2019, Maia (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

U14 Boys singles

R64: (496) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (102) Nicolas Trebuchet (FRA) 3-6, 1-6

U14 Boys singles Consolation

R32: Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Joao Teixeira (POR) 4-1, 5-4(2)
1/8-finale Cornelius Alexander Shalmi vs. Iliyan Radulov (BUL) 2-4, 0-4

U14 Boys doubles

R32: (WC) Cornelius Alexander Shalmi (DEN)/Linus Lofvenhaft (SWE) vs. Filip Horak (CZE)/David Schwarc (SVK) 4-6, 3-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage