TV2 Sport viser WTA-finale i Toronto og TV3 Sport følger op med ATP-finalen i Montreal. Desuden viser Tennistv R32 fra ATP 1000 i Cincinnati, hvor Bet365/Unibet viser ATP kvalfinaler

19-årige Bianca Andrescu har på hjemmebanen i Toronto både leveret drama og eminent spil i samtlige kampe til både publikums og TV-seernes store begejstring, og søndag kl. 1930 kan seerne følge med på TV2 Sport og WTATV.com, når hun i finalen møder sit store idol, Serena Williams.

Finalen ved ATP 1000 turneringen i Montreal bliver ligeledes et møde mellem 2 generationer, når 33-årige Rafael Nadal tager imod 23-årige Daniil Medvedev, der for 2. uge i træk er i en stor finale.
I sidste uge blev han i finalen ved ATP 500 turneringen i Washington besejret efter 2 tiebreaks 6-7(6), 6-7(4) af Nick Kyrgios, der flere gange under turneringen viste sin showman-side, da han i flere kampe sluttede med et es, som blev placeret efter forespørgsel til tilskuere.

I denne uge var Kyrgios tilbage i “skurke-rollen”, da han modtog advarsel for vedblivende at brokke sig over, at han ikke hurtigt nok fik leveret et hvidt håndklæde, hvilket var i 1. runde (R64), hvor han blev besejret 6-3, 6-4 af Kyle Edmund, som i 2. runde fik en lektion af Medvedev, der vandt 6-3, 6-0.

Medvedev vandt ligeledes komfortabelt 6-3, 6-3 over Christian Garin (CHI) i 1/8-finalen og 6-3, 6-1 over 2. seedede Dominic Thiem i kvartfinalen, hvorimod han måtte kæmpe mere for sejren – i det mindste i 2. sæt – da han i semifinalen vandt 6-1, 7-6(6) over NextGen kollegaen Karen Khachanov, der forinden havde imponeret med sejre over Stan Wawrinka, Felix Auger-Aliassime og Alexander Zverev.

Rolex Monte-Carlo Masters - Day Six
2019 Getty Images – Daniil Medvedev

Nadal kom endnu “nemmere” til finalen, idet han i lørdagens semifinale fik en walkover mod Gael Monfils, da kvartfinalen mod Roberto Batista Agut måtte udsættes til lørdag, hvor franskmanden efter næsten 2½ time vandt 6-4, 3-6, 7-6(2), og efterfølgende meldte han afbud til semifinalen begrundet med en ankel-skade.

Finalen vises kl. 2200 på TV3 Sport og Tennistv.com, der kl. 2000 desuden viser double-finalen, hvor Robin Haase og han hollandske landsmand Wesley Koolhof møder Marcel Granoller (ESP) og Horacio Zeballos (ARG).

Tennistv viser desuden kampe fra 1. runde i ATP 1000 turneringen Western & Southern Open i Cincinnati i Ohio, og på Bet365 og Unibet kan man følge kvalfinalerne, hvor Norges Casper Ruud kl. 16 møder Federico Delbonis (ARG) efter at han fredag vandt over Bradley Klahn (USA) 7-6(5), 7-5.

Der spilles også kvalfinaler til kvindernes Premier 5 turnering i Cincinnati, men der er ikke livestream fra disse kampe.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 11. August

WTA Premier 5, Toronto

Center Court – start 1930cet
Bianca Andreescu (CAN) vs. (8) Serena Williams (USA)
Double finale

TV-dækning: WTATV.com (begge kampe), TV2 Sport

=====

ATP 1000, Montreal

Court Central – start 1930cet
Double finale
NB 2200: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. (8) Daniil Medvedev (RUS)

TV-dækning: Tennistv.com (begge kampe), TV3 Sport (2200->)

=====

ATP 1000 Montreal – 1. runde kamp på Tennistv.com

Center Court – NB 2000cet
Alex de Minaur (AUS) vs. Marco Cecchinato (ITA)
NB 0100: (13) John Isner (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB)
Double kamp

Grandstand – ca. 2130cet: Double kamp
Court 4 – ca. 1900cet: Double kamp

ATP 1000 Montreal – kvalfinaler på Bet365, Unibet
1600: Popyrin vs. Kudla, Ruud vs. Delbonis
Næste: Carreno Busta vs. J.J. Wolf, Kecmanovic vs. Lopez, Sousa vs. Nishioka
Næste: Kohlschreiber vs. Karlovic, Kukushkin vs. Rublev

Mange kampe kan også ses hos Betting sites, Bet365, Unibet med flere…


Uge 32

WTA Premier 5, Coupe Rogers présentée par Banque Nationale, Toronto (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV dækning: WTA TV.com, TV2 Sport/TV2 Play

Spilleprogram søndag

Center Court – start 1930cet
Bianca Andreescu (CAN) vs. (8) Serena Williams (USA)
Double finale

TV-dækning: WTATV.com (begge kampe), TV2 Sport

Den komplette schedule findes på
https://www.wtatennis.com/tournament/2019-toronto-canada-806%20#orderofplay

Resultater (udvalgte)

Singles hovedturnering

Semifinale
Bianca Andreescu (CAN) vs. Sofia Kenin (USA) 6-4, 7-6(5)
(8) Serena Williams (USA) vs. (Q) Marie Bouzkova (CZE) 1-6, 6-3, 6-3

Kvart-finaler
Sofia Kenin (USA) vs. (6) Elina Svitolina (UKR) 7-6(2), 6-4
Bianca Andreescu (CAN) vs. (3) Karolina Pliskova (CZE) 6-0, 2-6, 6-4
(8) Serena Williams (USA) vs. (2) Naomi Osaka (JPN) 6-3, 6-4
(Q) Marie Bouzkova (CZE) vs. (4) Simona Halep (ROU) 6-4, Ret’d

1/8-finale
Sofia Kenin (USA) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 6-2
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (11) Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-4
(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. (16) Anett Kontaveit (EST) 6-3, 7-5
Bianca Andreescu (CAN) vs. (5) Kiki Bertens (NED) 6-1, 6-7(7), 6-4

(Q) Marie Bouzkova (CZE) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-2, 6-2
(4) Simona Halep (ROU) vs. (WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-2, 6-1
(8) Serena Williams (USA) vs. (Q) Ekaterina Alexandrova (RUS) 7-5, 6-4
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Iga Swiatek (POL) 7-6(4), 6-4

R32
Sofia Kenin (USA) vs. (1) Ashleigh Barty (AUS) 6-7(5), 6-3, 6-4
Dayana YASTREMSKA (UKR) vs. Victoria AZARENKA (BLR) 7-5, 7-5
(11) Belinda BENCIC (SUI) vs. Julia GOERGES (GER) 5-7, 6-3, 6-4
(6) Elina SVITOLINA (UKR) vs. Katerina SINIAKOVA (CZE) 6-3, 3-6, 6-3

(3) Karolina PLISKOVA (CZE) vs. [Q] Alison RISKE (USA) 6-4, 6-7(4), 6-2
(16) Anett KONTAVEIT (EST) vs. Carla SUAREZ NAVARRO (ESP) 7-5, 3-1 Ret’d
Bianca ANDREESCU (CAN) vs. Daria KASATKINA (RUS) 5-7, 6-2, 7-5
(5) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-1
=
(Q) Marie Bouzkova (CZE) vs. (7) Sloane Stephens (USA) 6-2, 7-5
Jelena OSTAPENKO (LAT) vs. Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) 6-2, 2-6, 6-4
[WC] Svetlana KUZNETSOVA (RUS) vs. Donna VEKIC (CRO) 7-6(4), 6-3
(4) Simona HALEP (ROU) vs. [Q] Jennifer BRADY (USA) 4-6, 7-5, 7-6(5)

Serena WILLIAMS (USA) vs. Elise MERTENS (BEL) 6-3, 6-3
[Q] Ekaterina ALEXANDROVA (RUS) vs. [LL] Shuai ZHANG (CHN) 6-4, 6-3
(15) Caroline WOZNIACKI (DEN)vs. [Q] Iga SWIATEK (POL) 6-1, 3-6, 4-6
(2) Naomi OSAKA (JPN) vs. [Q] Tatjana MARIA (GER) 6-2, Ret’d

R64
Sofia Kenin (USA) vs. Su-wei Hsieh (TPE) 6-4, 6-3
Dayana Yastremska (UKR) vs. (13) Johanna Konta (GBR) 6-3, 6-2
(11) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Anastasia Potapova (RUS) 6-2, 6-1
Julia Goerges (GER) vs. (Q) Polona Hercog (SLO) 6-3, 1-6, 7-6(5)

(16) Anett Kontaveit (ESt) vs. (WC) Maria Sharapova (RUS) 4-6, 6-3, 6-4
Daria Kasatkina (RUS) vs. (12) Angelique Kerber (GER) 0-6, 6-2, 6-4
(Q) Francesca di Lorenzo (USA) vs. Petra Martic (CRO) 6-4, 7-5
=
(Q) Marie Bouzkova (CZE) vs. (WC) Leylah Fernandez (CAN) 6-0, 6-1
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-3
(WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (Q) Xiyu Wang (CHN) 6-2, 6-4
(Q) Jennifer Brady (USA) vs. (WC) Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 6-2

Elise Mertens (BEL) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 3-6, 6-3, 6-1
(15) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-4, 6-2

Singles Kvalifikation (udvalgte)

Q64:
(9) Iga Swiatek (POL) vs. Shelby Rogers (USA)
(11) Rebecca Peterson (SWE) vs. (WC) (788) Catherine Leduc (CAN) 6-0, 6-0

Qfi:
(14) Anastasia Potapova (RUS) vs. (1) Shuai Zhang (CHN) 7-6(2), 1-1 Ret’d
(2) Alison Riske (USA) vs. (23) Varvara Lepchenko (USA) 6-4, 6-4
(3) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (20) Christina McHale (USA) 6-4, 7-6(2)
(15) Jennifer Brady (USA) vs. (4) Monica Puig (PUR) 6-3, 6-2
(9) Iga Swiatek (POL) vs. (21) Heather Watson (GBR) 6-4, 6-2
Xiyu Wang (CHN) vs. (11) Rebecca Peterson (SWE) 6-4, 6-2


ATP 1000, Coupe Rogers Montreal (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV dækning: Tennistv.com, TV3 Sport/Viaplay

Deltagere: Nadal, Thiem, Zverev, Tsitsipas, Nishikori, Khachanov, Fognini, Medvedev m.fl.

Spilleprogram søndag

Court Central – start 1930cet
Double finale
NB 2200: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. (8) Daniil Medvedev (RUS)

TV-dækning: Tennistv.com (begge kampe), TV3 Sport (2200->)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/montreal/421/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (16) Gael Monfils (FRA) – walkover
(8) Daniil Medvedev (RUS) vs. (6) Karen Khachanov (RUS) 6-1, 7-6(6)

Kvartfinale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (7) Fabio Fognini (ITA) 2-6, 6-1, 6-2
(16) Gael Monfils (FRA) vs. (10) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 3-6, 7-6(2)
(6) Karen Khachanov (RUS) vs. (3) Alexander Zverev (GER) 6-3, 6-3
(8) Daniil Medvedev (RUS) vs. (2) Dominic Thiem (AUT) 6-3, 6-1

1/8-finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-4
(7) Fabio Fognini (ITA) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-2, 7-5
(16) Gael Monfils (FRA) vs. (Alt) Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 6-0
(10) Roberto BautistaAgut (ESP) vs. Richard Gasquet (FRA) 7-5, 7-5

(6) Karen Khachanov (RUS) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-7(7), 7-5, 6-3
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (13) Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-5, 5-7, 7-6(5)
(8) Daniil Medvedev (RUS) vs. Cristian Garin (CHI) 6-3, 6-3
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. (14) Marin Cilic (CRO) 7-6(7), 6-4

R32
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) Daniel Evans (GBR) 7-6(6), 6-4
Guido Pella (ARG) vs. Rdu Albot (MDA) 6-3, 2-6, 7-6(2)
Adrian Mannarino (FRA) vs. (11) Borna Coric (CRO) 6-3, 6-1
(7) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Tommy Paul (USA) 7-6(3), 6-3

(Alt) Hubert Hurkacz (POL) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 3-6, 6-3
(16) Gael Monfils (FRA) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR) 6-3, 7-6(6)
(10) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Diego Schwartzman (ARG) 6-2, 7-5
Richard Gasquet (FRA) vs. (5) Kei Nishikori (JPN) 6-7(6), 6-2, 7-6(4)
=
(6) Karen Khachanov (RUS) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 6-7(3), 6-2
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (17) Milos Raonic (CAN) 6-3, 3-6 Ret’d
(13) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 2-6, 6-2, 6-3
(3) Alexander Zverev (GER) vs. Cameron Norrie (GBR) 7-6(4), 6-4

(8) Daniil Medvedev (RUS) vs. Kyle Edmund (GBR) 6-3, 6-0
Cristian Garin (CHI) vs. (12) John Isner (USA) 6-3, 6-4
(14) Marin Cilic (CRO) vs. (LL) John Millman (AUS) 6-3, 6-4
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 3-6, 6-3

R64
(Q) Daniel Evans (GBR) vs. Alex de Minaur (AUS) 6-4, 7-6(6)
Radu Albot (MDA) vs. Gilles Simon (FRA) 6-4, 6-2
Guido Pella (ARG) vs. (15) David Goffin (BEL) 6-4, 7-6(6)
(11) Borna Coric (CRO) vs. (SE) Peter Gojowczyk (GER) 2-6, 6-1, 7-6(2)
Adrian Mannarino (FRA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 6-4
(Q) Tommy Paul (USA) vs. (WC) Brayden Schnur (CAN) 6-1, 6-2

(Alt) Hubert Hurkacz (POL) vs. Taylor Fritz (USA) 6-3, 7-5
(Q) Ilya Ivashka (BLR) vs. (Q) Soonwoo Kwon (KOR) 7-6(3), 6-4
(16) Gael Monfils (FRA) vs. (WC) Peter Polansky (CAN) 6-7, 6-3, 6-3
(10) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Bernard Tomic (AUS) 6-3, 6-2
Diego Shwartzman (ARG) vs. Marco Cecchinato (ITA) 3-6, 7-6(5), 6-4
Richard Gasquet (FRA) vs. Benoit Paire (FRA) 7-6(2), 6-4
=
Stan Wawrinka (SUI) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 6-4
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (WC) Vasek Pospisil (CAN) 6-2, 6-7)(3), 7-6(3)
(17) Milos Raonic (CAN) vs. Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-4
(13) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Dusan Lajovic (SRB) 3-6, 6-4, 6-4
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-2, 6-2
Cameron Norrie (GBR) vs. Marton Fucsovics (HUN) 5-7, 6-2, 6-3

Kyle Edmund (GBR) vs. Nick Kyrgios (AUS) 6-3, 6-4
Cristian Garin (CHI) vs. Laslo Djere (SRB) 6-2, 7-6(4)
(12) John Isner (USA) vs. Jordan Thompson (AUS) 3-6, 6-3, 7-6(6)
(14) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Bradley Klahn (USA) 6-3, 7-6(7)
(LL) John Millman (AUS) vs. (Q) Feliciano Lopez (ESP) 6-7(4), 7-6(2), 6-3
Denis Shapovalov (CAN) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-3, 7-5


Uge 33

ATP 1000 & Premier 5, Western & Southern Open, Cincinnati, OH (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Deltagere: Næsten alle ATP og WTA topspillere

Spilleprogram søndag

Center Court – start 1600cet
Rebecca Peterson (SWE) vs. (1) Barbora Strycova (CZE) 6-2, 6-1 – WTA
Magda Linette (POL) vs. Jennifer Brady (USA) – WTA
NB 2000: Alex de Minaur (AUS) vs. Marco Cecchinato (ITA) – ATP R32
NB 0100: (13) John Isner (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) – ATP R32
Double kamp

Grandstand – start 1700cet
(3) Pablo Carreno Busta (ESP) – ATP
(9) Jessica Pegula (USA) vs. Zarina Diyas (KAZ) – WTA
(1) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (12/Alt) Andrey Rublev (RUS) – ATP
Double kamp

Stadium 3 – start 1600cet – WTA Qfi
(13) Ons Jabeur (TUN) vs. Andrea Petkovic (GER)
NB 1800: (16) Lauren Davis (USA) vs. Kristyna Pliskova (CZE)
(6) Yafan wang (CHN) vs. (15) Iga Swiatek (POL)

Court 4 – start 1600cet – ATP
Alexei Popyrin (AUS) vs. Denis Kudla (USA) – Qfi
(2) Joao Sousa (POR) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) – Qfi
Double kamp

Court 10 – start 1600cet – WTA
(3) Monica Puig (PUR) vs. (10) Veronika Kudermetova (RUS)
NB 1800: (Alt) Astra Sharma (AUS) vs. Bethanie Mattek-Sands (USA)

Court 7 – start 1600cet – ATP Qfi
(6) Casper Ruud (NOR) vs. (9) Federico Delbonis (ARG) 6-7(5), 7-5, 6-3
(7) Miomir Kecmanovic (SrB) vs. (11) Feliciano Lopez (ESP)
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Ivo Karlovic (CRO)

TV-dækning: Tennistv.com (ATP R32 og ATP Double kampe)
Bet365, Unibet (Alle ATP-kampe) – ingen livestream fra WTA kvalfinaler

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/cincinnati/422/daily-schedule

Resultater WTA (udvalgte)

Q32:
Rebecca Peterson (SWE) vs. (12) Margarita Gasparyan (RUS) 6-1, 7-5
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (2) Shui Zhang (CHN) 6-4, 7-6(5)

Qfi: Rebecca Peterson (SWE) vs. (1) Barbora Strycova (CZE) 6-2, 6-1

Resultater ATP (udvalgte)

Q32: (6) Casper Ruud (NOR) vs. Bradley Klahn (USA) 7-6(5), 7-5
Qfi: (6) Casper Ruud (NOR) vs. (9) Federico Delbonis (ARG) 6-7(5), 7-5, 6-3


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september – Vejlby-Risskov Hallen
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 32)

 


ATP Challengers (Uge 32)

 

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 32)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

M15 Ystad (SWE) – Grus

Singles hovedturnering

R32
(Q) (ITF1657) August Holmgren (DEN) vs. (ITF1519) David Volfson (CAN) 6-3, 7-5
(Q) Henrik Heise Korsgaard (DEN) vs. [2] (533/ITF197) Patrik Niklas-Salminen (FIN) 4-6, 2-6

1/8-finale: August Holmgren vs. (WC) (ITF1272) Christian Samuelsson (SWE) 6-4, 6-4
Kvartfinale: August Holmgren vs. [5] (670/ITF415) Simon Yitbarek (SWE) 6-3, 6-1
Semifinale: August Holmgren vs. [2] (533/ITF197) Patrik Niklas-Salminen (FIN) 3-6, 6-2, 6-3
Finale: August Holmgren vs. [8] (ITF281) Gustav Hansson (SWE) – søn 1130

Singles kvalifikation

Q32
Sebastian Grundtvig vs. [11] (ITF2019) Jan Jermar (CZE) 6-1, 6-0
Henrik Heise Korsgaard (DEN) vs. [12] (ITF2055) Daniel Svensson (SWE) 6-2, 6-1
[8] (ITF1657) August Holmgren (DEN) vs. (WC) Artsiom Dabryian (BLR) 6-0, 6-0

Gentofte spillere
Foto: Privat – August Holmgren, Henrik Heise Korsgaard, Sebastian Grundtvig, Philip Ørnø

Qfi:
Sebastian Grundtvig vs. [5] (ITF1519) David Volfson (CAN) 2-6, 2-6
Henrik Heise Korsgaard vs. [7] (ITF1635) Eric Ahren Moonga (SWE) 6-1, 6-4
August Holmgren vs. [10] (ITF1926) Marko Vejnovic (SWE) 6-1, 2-6, [10-4]

Doubles

1/8-finale
August Holmgren (DEN)/David Norfeldt (SWE) vs. (1) Simon Freund/Markus Eriksson (SWE) 3-6, 2-6


M15, Copa Santa Cruz (BOL) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering

R32: [4] (ITF368) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (ITF1190) Boruch Skierkier (ARG) 2-6, 6-2, 6-2
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (ITF816) Tomas Farjat (ARG) 6-3, 2-6, 5-7

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Hugo Moura (BRA) vs. (1) Federico Zeballos/Boris Arias (BOL) 4-6, 3-6


ITF Women (uge 32)

 


W25 (udvalgte)

 


W15 (udvalgte)

 


ITF Junior (uge 32)


 

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 32)

 

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage