Ingen kunne være med i det tempo, som Johanne Christine Svendsen lagde for dagen, da hun sikrede Grade 5 single-titel. Vilma Krebs Hyldested og svensk makker vandt Tennis Europe double-titel i finale mod Laura Brunkel og nordmand

Hvis man studerer ITF’s junior-rangliste i Girls singles har det hidtil været Clara Tauson, som i en lang periode var no. 1, og Hannah Viller Møller, der var de danske topnavne, men fra Nytår er Hannah ikke junior, og hun optræder derefter ikke på listen, og når Clara mister sine point fra Australian Open, bliver det øverste danske navn på ranglisten 15-årige Johanne Christine Svendsen.

Johanne er på den seneste rangliste no. 703, men hendes seneste præstationer kan godt indikere, at hun er klar til at påtage sig rollen som Danmarks førende junior på pigesiden, mens Clara koncentrerer sig om at blive etableret på WTA-ranglisten.

I sidste weekend tog Johanne en fornem skalp, da hun i Elitedivisionen vandt 1. singlen for HRT over KB’s Mai Grage, hvilket kunne give anledning til forventninger om et godt resultat, da Johanne sammen med en større dansk delegation drog til Stavanger i Norge, hvor der både blev afviklet Grade 5 Stavanger ITF og Tennis Europe Category 3, Stavanger Open TE U14.

I ITF-udgaven af turneringen var Johanne seedet 6, og efter en smule besvær i 1. sæt i hendes første kamp i R32 mod Justyna Jodlowska (POL), som fulgte med til 5-6, inden Johanne vandt 7-5, 6-1, var der gennem hele turneringen ingen af modstanderne, der var i stand til at følge med i Johannes tempo-fyldte spil.

I 1/8-finalen vandt Johanne 6-3, 6-1 over 12. seedede Luca Victoria Vocke (GER), og i kvartfinalen 6-3, 6-4 over Ella McDonald (GBR) og 6-2, 6-3 i semfinalen 6-2, 6-3 over June Bjork (SWE).

2. seedede 17-årige Ine Soltveit Stange (NOR), der havde vundet titlen ved en tilsvarende Grade 5 turnering i Stavanger i starten af året, kunne heller ikke stille meget op mod Johanne, der i finalen vandt med de overbevisende cifre 6-1, 6-0.

Christian Camradt, der sammen med Lucas Hjorth og Kenneth Carlsen var med på vegne af DTF og spillernes klubber, satte disse ord på Johannes indsats:
Johanne var gennem turneringen i en klasse for sig. Ingen havde hendes tryk og fart“, og han tilføjede, at det gjaldt om at holde hende fra at stresse for meget, hvilket lykkedes ganske godt.

Titlen indbringer 30 point til ranglisten, hvorved Johanne formentlig avancerer til omkring no. 540.

Johanne Christine Svendsen
Foto: Privat

Rebecca Munk Mortensen og Emilie Just-Bomholt nåede begge til 1/8-finalen, hvor 3. seedede Fausta Zykute (LTU) vandt 6-4, 4-6, 6-1 over Rebecca, og 10. seedede Klara Nelander (SWE) 1-6, 6-4, 6-4 over Emilie.
Forinden havde Emilie vundet 6-1, 6-0 i R64 over Maria Verdu Gonzlez (ESP) og derefter 6-3, 6-1 i R32 over 8. seedede Lea Bathellier (FRA).
Rebecca var oversidder i R64, og i R32 førte hun 6-3, 4-1, da Sofie Siem (NOR) trak sig fra kampen.

Natacha Schou, der var seedet 15, var oversidder i R64, og i R32 mødte hun Patrycja Niewiadomska (POL), der vandt 7-5, 6-3.
Endvidere deltog Zoe De Pasquier Jensen, som i R64 blev besejret 6-4, 6-3 af Uma Bakaityte (LTU).
Olivia Thiemke vandt 6-1, 6-2 over Kristina Hendicott (NOR) i kvalifikationen, hvor hun i finalen mødte 5. seedede Ellee Dryer (USA), der vandt 6-1, 6-4.

I Girls doubles klarede Rebecca Munk Mortensen sig bedst, da hun sammen med June Bjork (SWE) nåede semifinalen, hvor de blev besejret 6-2, 6-2 af de senere titel-vindere Amelie Smejkalova (CZE)/Stella Remander (FIN), der i 1/8-finalen havde vundet 7-6(3), 6-1 over Johanne og Zoe.
Natacha og Olivia blev efter sejr i 1. runde 7-5, 4-6, [10-4] over Emma Shasteen/Emelie Westin (SWE) stoppet i 1/8-finalen af 3. seedede Carla Galmiche (FRA)/Emma Ebona (SUI).

I Boys singles var bedste danske resultat en kvartfinale til Richard Biagiotti, der også nåede kvartfinalen i double sammen med sin svenske makker Adrian Luddeckens.

Alle danskernes resultater findes under “ITF Junior” sektionen i “Kampe uge 48”

Kampe uge 48: Olga Helmi måske på livestream fra Thailand. Holger Rune jagter ATP point i Tunesien

Danske duel ved finalen i TE U14 Girls doubles

Scroller man videre til “Tennis Europe” sektionen i “Kampe uge 48” herover findes også alle danske resultater i singler og doubler i U14 hos både drengene og pigerne.

I U14 Boys singles vandt både Cornelius Alexander Shalmi og Oliver Steines i 1. runde, men ingen af dem slap videre fra 1/8-finalen.
Yakup Uzunel var tæt på sejr i 1. runde, men Constantin Radu (ROU) trak det længste strå, da han vandt 6-1, 2-6, 6-4.
Yakup og hans svenske akker Filip Slakovic (SWE) var også tæt på sejr i kvartfinalen i double, hvor de blev besejret efter match-tiebreak af Konstantine Gogeliyu (USA)/Achilefs Rafail Kousaridis (GRE) 6-4, 2-6, [10-7].

I U14 Girls singles vandt både Laura Brunkel, Vilma Krebs Hyllested, Frederikke Alberte Pape og Mille Mørk de 2 første runder, hvorefter de alle 4 blev besejret i kvartfinalen.

Til gengæld var der danskere med hele vejen i double, hvor de fleste danske deltagere havde svensk eller norsk makker.
Eneste helt danske double med Alberte Kleist Giersløv Jørgensen og Chili Alberthe Emelie Jensen vandt i 1/8-finalen 6-1, 6-1 over det norske par Erle Bruun Jansen/Iben Jensen.
Emma Thulin Gregersen og Kajsa Helgesen (NOR) vandt over Lydia Kristine Lundetrae/Amelie Wilhelmina Fanny Sjostrand (NOR) 6-0, 6-2.
Både 2. seedede Laura Brunkel og Emilia Korseth (NOR) samt 3. seedede Vilma Krebs Hyllested og Emma Lindh (SWE) var oversiddere i 1/8-finalen.

I kvartfinalen måtte Emma og Helgesen forlade turneringen, da 4. seedede Anna Louise Bjornestad (NOR)/Marya Kornilova (RUS) vandt 6-4, 6-4.
Vilma og Lindh spillede sig i semifinalen, da de vandt 6-1, 6-0 over Alberte og Chili, og det samme gjorde Laura og Korseth med 6-1, 6-1 over Alina Laptieva (UKR)/Camille Fisette (BEL).

Både Vilma og Laura spillede sig sammen med deres makkere videre til finalen, da Vilma og Lind vandt 7-5, 6-1 over 1. seedede Klara Vaja (SRB)/Camila Samel Druz (FRA).
Laura og Korseth vandt 6-4, 6-4 over 4. seedede Anna Louise Bjornestad (NOR).

Dermed var der garanti for dansk sejr i finalen, hvor Vilma og Emma Lind vandt 6-1, 6-2.
Lucas Hjorth fremsendte nedenstående billede med de 4 finalister.

Laura Brunkel/Emilia Korseth, Vilma Krebs Hyllested/Emma Lind
Foto: Privat

Både Johanne og hovedparten af de øvrige deltagere er draget videre til endnu et “Paradis” i Norge, hvor der i den kommende uge afvikles ITF Grade 5 “Paradis Open” og TE Category 3 “TE U14 Paradis” i Bergen.