En af turneringens danske favoritter Patrick Kristensen måtte allerede i 1. runde forlade turneringen efter uventet nederlag til 16-årig svensker

På førstedagen i hovedturneringen ved Grade 4 turneringen Copenhagen Winter Cup i KB var dagens største overraskelse uden tvivl, at den 2. seedede 17-årige Patrick Kristensen tabte allerede i 1. runde, hvor han mødte 16-årige Marko Vejnovic (SWE), der er no. 506 på ranglisten, og et tilbageblik i svenskerens resultater afslører ikke, at der umiddelbart kunne være den store risiko for danskeren, der for godt en uge siden vendte hjem efter halvanden måned i Sydamerika sammen med Euroelite Tennis.

Da Tennisavisen ikke har modtaget meldinger fra kampen, giver det meget lidt mening at begynde at gætte på eventuelle årsager til, at en upåagtet spiller var i stand til at vinde 7-6(5), 4-6, 6-3, hvilket med rette kan betegnes som en sensation.
Selvom svenskerens resultater ikke umiddelbart falder i øjnene, kan man altid være sikker på, at de svenske spillere som regel kan spille på et rimelig solidt niveau, og derfor er der som regel ikke plads til at præstere særlig meget under sit normale niveau.

De 3 øvrige danske spillere, som spillede 1. runde i Boys single, tabte alle deres kampe, som det ses af resultaterne herunder, hvor man desuden kan se spilletider for de resterende kampe i 1. runde tirsdag.
Både Martin Nygaard, Jesper Andi Jørgensen og Oskar Brostrøm Poulsen havde wildcard.

Boys singles 1. rundes resultater mandag og spilletider tirsdag.
Både Elmer Møller, Holger Vitus Nødskov Rune og Mikkel Emil Møller Larsson spiller allerede kl. 0900.

R32
[1] (169) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (Q) (1432) Mathias Gavelin (SWE) – tir 2. match Court 5
(635) Emiliano Maggioli (ITA) vs. (Q) (1375) Oliver Andersson (SWE) – tir 0900 Court 7

(749) Jack Davis (CAN) vs. (645) Erik Carlsten (SWE) 3-6, 6-2, 6-1

(676) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [5] (347) Peter August Anker (NOR) – tir 0900 Court 5
—-

[4] (208) Emile Hudd (GBR) vs. (Q) Mikkel Emil Møller Larsson (DEN) – tir 0900 Court 6
(1052) Lukas Ridemar (SWE) vs. (WC) Martin Nygaard (DEN) 6-4, 6-2

(723) Jakob Groener (NOR) vs. (WC) (1830) Jesper Andi Jørgensen (DEN) 6-4, 6-4
[8] (480) Nicolo Inserra (ITA) vs. (812) Arvid Hjalte (SWE) 6-1, 3-6, 6-4
====

[7] (449) Arthur Hugounenq (FRA) vs. (WC) (1642) Elmer Møller (DEN) – tir 0900 Court 4

(629) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (LL) (1520) Gustaf Navarp (SWE) – tir 4. match Court 4

(945) Simon Wibler (SWE) vs. (WC) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) 6-1, 6-2
[3] (190) Simen Sunde Bratholm (NOR) vs. (899) Farbizio A. Andaloro (ITA) 6-4, 7-5
—-
[6] (353) Guido Marson (ITA) vs. (870) Raphael Loukas (GER) – tir 2. match Court 3

(707) Kevin Chahoud (SWE) vs. (LL) (1327) Jannik Sinner (ITA) – tir 0900 Court 3
(1091) Roni Rikkonen (FIN) vs. (Q) Jonas Schwarz (DEN) – tir 4. match Court 6
(506) Marko Vejnovic (SWE) vs. [2] (187) Patrick Kristensen (DEN) 7-6(5), 4-6, 6-3

 

Hos pigerne tabte Karoline Laursen 2-6, 2-6 til 7. seedede Lillian Gabrielsen (NOR), hvorimod det blev danske sejre i de øvrige 3 kampe med dansk deltagelse, idet både Olivia Gram og Mille Elsborg vandt deres kampe i 3 tætte sæt, mens 4. seedede Helena Francati efter cifrene 6-2, 6-2 at dømme havde en mere overkommelig opgave mod Therese Ekdahl (SWE), der var med som Lucky Loser.

Olivia Gram havde denne kommentar til Tennisavisen efter kampen, der varede 3 timer:
Det var en super god fighter kamp mod en meget dygtig italiener. Der var høj intensitet og kamp om hver bold.

Tennisspilleren Olivia Gram
Foto: Sportsfotograf.com. – Olivia Gram

Herunder mandagens resultater og spilletider for Girls singles tirsdag.
1. seedede Clara Tauson møder muligvis allerede i 1. runde den sværeste modstander i øverste halvdel, idet 14-årige Emma Raducanu for en uge siden vandt en Grade 4 turnering i Hamborg med lutter 2-sæts sejre, og man kan på ingen måde regne med hendes rangering, da hun sidste år kun deltog i 3 Grade 4 turneringer, hvoraf hun var i finalen i 2 af dem.

R32
[1] (202) Clara Tauson (DEN) vs. (619) Emma Raducanu (GBR) – tir 1200 Court 5
(500) Chloe C. Cirotte (FRA) vs. (Q) Amanda Citre (SWE) – tir 2. match Court 7
(671) Ekaterina Vinnik (RUS) vs. (910) Alexandra Almborg (SWE) 4-6, 6-2, 6-2

[7] (475) Lillian Gabrielsen (NOR) vs. (WC) (1584) Karoline Laursen (DEN) 6-2, 6-2

[3] (283) Irene Garceran (GBR) vs. (628) Ida Ferding (SWE) 6-0, 7-6(1)
(1075) Lissi Kubre (EST) vs. (747) Rebekka La Cour Hillingsø (DEN) – tir 1200 Court 4
(WC) (1015) Olivia Gram (DEN) vs. (590) Cristina Elena T. Tiglea (ITA) 6-2, 3-6, 7-6(6)
(Q) (2083) Agnes Gustafsson (FRA) vs. [6] (466) Sydney Berlin (SWE) – tir 1200 Court 3
====

[8] (480) Melis Yasar (SWE) vs. (WC) (1854) Anne Myhre (NOR) 6-4, 6-2
(1420) Mille Elsborg (DEN) vs. (787) Caragh Courtnery (IRL) 5-7, 7-6(4), 6-4

(990) Tea Pavlicic (ESP) vs. (548) Karine Marion Job (FRA) 6-4, 6-4

[4] (389) Helena Francati (DEN) vs. (LL) (1160) Therese Ekdahl (SWE) 6-2, 6-2
—-

[5] (424) Anna Loughlan (GBR) vs. (Q) (1494) Hanna Schmidt Axelsson (SWE) – tir 1200 Court 7
(610) Ella Haavisto (FIN) vs. (LL) (1139) Sofia Nami Samavati (DEN) – tir 2. match Court 4
(1048) Linda Cagnazzo (ITA) vs. (894) Marta Custic (ESP) – tir 2. match Court 6
[2] (253) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) (1346) Maria Novikova (RUS) – tir 1200 Court 6

 

Mandag blev desuden gennemført 1. runde i double hos både drengene og pigerne med nedenstående resultater.
Hos drengene er Jesper Andi Jørgensen/Patrick Kristensen eneste danskere, der er videre.
Hos pigerne er 1. seedede Clara Tauson og Helena Francati videre, og det samme er Mille Elsborg, der sammen med Agnes Gustafsson (SWE) vandt 5-7, 6-3, [10-5] over Rebekka La Cour Hillingsø og Hannah Viller Møller.
2. runde afvikles tirsdag efter de resterende singler i fra 1. runde.

Boys Doubles 1/8-finale

[1] Peter August Anker/Simen Sunde Bratholm (NOR) – bye
Jesper Andi Jørgensen/Patrick Kristensen (DEN) vs. Erik Carlsten/Gustaf Navarp (SWE) 6-4, 3-6, [10-8]
[4] Marko Vejnovic/Simon Wibler (SWE) vs. Andre Biciusca Meinertz/Jonas Schwarz (DEN) 6-2, 6-4
Fabrizio Andaloro/Emiliano Maggioli (ITA) vs. Oliver Andersson (SWE)/Eric Vanshelboim (UKR)  6-4, 6-2
====
Mathias Gavelin/Lukas Ridemar (SWE) vs. Matias Jarvi/Roni Rikkonen (FIN) 6-2, 5-7, [10-8] 
[3] Arthur Hugouneno (FRA)/Raphael Loukas (GER) vs. Anton Lindquist Davidsen/Marcus Løvstad Gebauer (DEN) 6-1, 6-3
Nicolo Inserra/Jannik Sinner (ITA) vs. Martin Nygaard/Vladimir Ristic (DEN) 6-2, 6-2
[2] Jack Davis (CAN)/Emile Hudd (GBR) vs. Jakob Groener (NOR)/Pelle Szegedi Jess (SWE) 6-4, 6-2

 

Girls doubles 1/8-finale

[1] Helena Francati/Clara Tauson (DEN) vs. Linda Cagnazzo/Cristina Elena Tiglea (ITA) 6-0, 2-6, [10-4]
Ella Haavisto (FIN)/Ekaterina Vinnik (RUS) vs. Alexandra Almborg/Hanna Schmidt Axelsson (SWE) 1-6, 6-2, [10-8]
[4] Chloe Cirotte/Karine Marion Job (FRA) vs. (WC) Olivia Gram/Alisha Ali Hussain (DEN) 6-2, 6-0
Marta Custic (ESP)/Maria Novikova (RUS) vs. (WC) Louise Flintsø/Nikoline Gullacksen (DEN) 6-2, 6-3
====
Frida Bostrand/Therese Ekdahl (SWE) vs. Amanda Citre (SWE)/Caragh Courtney (IRL) 6-4, 6-2
Mille Elsborg (DEN)/Agnes Gustafsson (FRA) vs. [3] Rebekka La Cour Hillingsø/Hannah Viller Møller (DEN) 5-7, 6-3, [10-5]
Irene Garceran/Tea Pavlicic (ESP) vs. Karoline Laursen/Sofia Nami Samavati (DEN) 6-3, 6-2
[2] Anna Loughlan (GBR)/Melis Yasar (SWE) vs. Sydney Berlin/Ida Ferding (SWE) 6-3, 7-5