Nikolaj Katic var eneste danske vinder i kvalfinalerne, men Sofie Vogel Bjerringgaard får chancen som Lucky Loser i hovedturneringen, hvor Johannes Ingildsen og sidste års vinder Christian Sigsgaard er topseedede

Ovenstående billede illustrerer, at Nikolaj Katic er ved at gøre sig klar til at deltage i hovedturneringen ved ITF juniorturneringen Copenhagen Winter Cup, som afvikles i KB i denne uge.
For at nå dertil skulle Nikolaj (udover at snøre skoene) dog først vinde 3 kampe i kvalifikationen, hvor han på grund af sin rangering som no. 781 var seedet 1.

Den opgave løste han som den eneste af de danske deltagere, da han efter lørdagens sejr over landsmanden Elia Jamshidi vandt yderligere 2 kampe søndag.
Først vandt han 6-2, 6-0 i 2. runde over  (1832) Carl Bedrot (SWE), og senere i kvalfinalen blev det til endnu en sejr, da han vandt 6-2, 7-5 over (1385) Simonas Norvaisis (LTU).

De øvrige 4 danskere i Boys single tabte deres kampe i 2. runde, som det fremgår af dagens resultater

Q16
[1] (761) Nikolaj Katic (DEN) vs. (1832) Carl Bedrot (SWE) 6-2, 6-0
(1385) Simonas Norvaisis (LTU) vs. [6] (1112) Valdemar Holm (SWE) 7-6(6), 6-3
[2] (872) Tobias Lindberget (SWE) vs. (WC) Bertil Houmøller Klemmensen (DEN) 6-1, 6-1
[8] (1181) Jacob Eskeland (NOR) vs. (WC) Benjamin Collier (USA) 6-3, 6-2
[3] (881) Gilbert Jaeger vs. Thomas Støttrup (DEN) 6-4, 6-1
[5] (1071) Maximilian Gatev (SUI) vs. Gustav Alexander Brorson (DEN) 7-6(2), 7-5
[4] (917) Louis Newman (GBR) vs. Marcus Lovstad Gebauer (DEN) 6-1, 6-3
(1627) Johannes Foss Abrahamsen (NOR) vs. [7] (1112) Oskar Johnsson (SWE) 6-1, 6-1
Kvalfinaler
[1] (761) Nikolaj Katic (DEN) vs. (1385) Simonas Norvaisis (LTU) 6-2, 7-5
[8] (1181) Jacob Eskeland (NOR) vs. [2] (872) Tobias Lindberget (SWE) 7-5, 7-5
[5] (1071) Maximilian Gatev (SUI) vs. [3] (881) Gilbert Jaeger 7-6(7), 6-3
[4] (917) Louis Newman (GBR) vs. (1627) Johannes Foss Abrahamsen (NOR) 7-6(3), 7-5

Sofia Vogel Bjerringgaard videre som Lucky Loser

Hos pigerne slap 2 danske deltagere igennem 2. runde, men som det fremgår af resultaterne, tabte både Karoline Laursen og Sofia Vogel Bjerringgaard i kvalfinalen.

Sofia kommer alligevel med i hovedturneringen som Lucky Loser.

Sofie Bjerringgaard
Foto: Sportsfotograf.com.
Q16

[1] Paulina Bakaite (LTU) vs. Peggy Rooke (SWE) 6-0, 6-0

[5] Lisa Zaar (SWE) vs. Caroline Piculell (DEN) 6-0, 6-2
[2] Hanne Wikberg (SWE) vs. Sille Tranberg (DEN) 6-2, 6-4
Karoline Laursen (DEN) vs. Martha Elisa Stemann (DEN) 6-2, 7-6(4)
[3] Melis Yasar (SWE) vs. Sidsel Dahl (DEN) 3-6, 6-4, 6-1
Sofie Vogel Bjerringgaard (DEN) vs. [7] Mathilde Tranberg (DEN) 6-1, 6-1
Elin Hellberg (SWE) vs. [4] Emilija Gedvilaite (LTU) 6-1, 6-1
[6] (1672) Line Ebeltoft Huglen (NOR) vs. Sydney Berlin (SWE) 6-0, 6-1
Kval-finaler

[1] Paulina Bakaite (LTU) vs. [5] Lisa Zaar (SWE) 7-5, 6-3

[2] Hanne Wikberg (SWE) vs. Karoline Laursen (DEN) 6-2, 6-2
[3] Melis Yasar (SWE) vs. Sofie Vogel Bjerringgaard (DEN) 6-1, 7-6(6)
Elin Hellberg (SWE) vs. [6] (1672) Line Ebeltoft Huglen (NOR) 6-4, 6-2

Johannes Ingildsen og Christian Sigsgaard seedet 1 og 2 i hovedturneringen

I Boys single er Johannes Ingildsen (Joe) og sidste års vinder af turneringen Christian Sigsgaard seedet henholdsvis 1 og 2 blandt de 32 deltagere i hovedturneringen, hvor 9 danskere er med, og 3 af dem skal i aktion mandag kl. 1130.

(731) August Holmgren, der er seedet 7, spiller på Court 5 mod (714) Johannes Helgo (NOR)
Peter Kampen, der er no. 1717 har fået wildcard, og han møder (724) Carles Sarrio Tamarit (ESP) på Court 5
På Court 6 spiller Kasper E. Elsvad, der ligeledes har fået wildcard mod (712) Carl Johan Prioset (SWE)

Der er endnu ikke sat tider på de øvrige danske deltageres 1. runde kampe
[1] (180) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (636) Rudolfs Mednis (LAT)
(WC) (1048) Patrick Kristensen (DEN) vs. (819) Ioannis Papounidis (GRE)
(705) Philip Hjorth (DEN) vs. (Q) (917) Louis Newman (GBR)
(678) Kristjan Tamm (EST) vs. (Q) (761) Nikolaj Katic (DEN)
(460) Tomas Vaise (LTU) vs. (WC) Sebastian Grundtvig (DEN)
(651) Efstathios T. Tsiranidis (GRE) vs. [2] (188) Christian Sigsgaard (DEN)

Emma Rønholt og Sofie Vogel Bjerringgaard spiller mandag kl. 0900

Hos pigerne deltager 7 danskere i hovedturneringen, og 2 af dem skal i aktion allerede mandag kl. 0900, hvor (731) Emma Rønholt møder 7. seedede (663) Susan Bandecchi (SUI) på Court 6, mens Sofie Vogel Bjerringgaard, der som nævnt kom med som Lucky Loser, møder (1396) Kamilla Kokeladze (RUS) på Court 5.

De øvrige danske deltageres 1. runde kampe
(742) Sandra Ortevall (SWE) vs. (WC) (1475) Ida Emilie Krause (DEN)
(1304) Jolina Barbara Feger (GER) vs. (WC) Hannah Viller Møller (DEN)
(766) Olga Helmi (DEN) vs. [3] (599) Friderika Lotti Meszaros (HUN)
[5] (629) Paulina Bakaite (LTU) vs. (WC) (1575) Rebekka La Cour Hillingsø (DEN)
(1018) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (Q) (1672) Line Ebeltoft Huglen (NOR)