Simona Halep har i løbet af dette års French Open spillet på et niveau, som gør hende til oplagt favorit til titlen, men både nerver og Sloane Stephens kan spænde ben

For enhver tennisspiller på topplan vil det altid være et hul i CV’et, hvis det ikke indeholder mindst 1 Grand Slam titel, hvilket alle danskere, som har fulgt Caroline Wozniacki, kan tale med om efter at have oplevet forløsningen, da hun efter en udmarvende finale mod Simona Halep ved Australian Open omsider vandt en Grand Slam titel, efter at hun både i 2009 og 2014 havde tabt finalen ved US Open.

Når Simona Halep lørdag møder den nuværende indehaver af US Open titlen, Sloane Stephens, er det 4. gang rumæneren har chancen for at opnå den Grand Slam titel, som for en spiller med hendes kvaliteter vil være en naturlig titel at have på sit CV.

Halep var tilsyneladende tæt på at vinde titlen ved French Open sidste år, men både  finalenerver og en sensationelt velspillende Jelena Ostapenko forhindrede triumfen.
Risikoen for at finalenerverne igen kan spille et puds er naturligvis til stede, men erfaringen efter at have stået 3 gange i en Grand Slam finale samt den selvtillid, som Halep har udstrålet i de seneste kampe, hvor hun har spillet på et højere niveau end alle konkurrenterne, taler for at hun denne gang omsider kan løfte pokalen.
Det er 3. gang Halep er i finalen i French Open, hvor hun i 2014 tabte 3-6, 0-6 til Serena Williams.

Sloane Stephens har næppe samme pres på sine skuldre, da hun allerede har en Grand Slam titel på CV’et, og da hun heller ikke af de fleste opfattes som favorit til titlen, kan hun tillade sig at spille uden samme forventningspres.
Hvis Stephens desuden rammer dagen og spiller op til sit allerbedste, har hun midlerne til at vinde over Halep – også hvis rumæneren er på toppen.

Sloane Stephens
© 2018 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Sloane Stephens klar til at udfordre Simona Halep i finalen

Finalen er naturligvis hoved-begivenheden på Eurosport 1, der viser kampen kl. 15 med optakt i Game, Schett & Mats EXTRA kl. 1445.
Forinden kan man fra kl. 11 opleve Legends doubles, hvor Kim Clijsters (BEL) og Nathalie Tauziat (FRA) møder det franske par Nathalie Dechy og Amelie Mauresmo.

Efter finalen og en opfølgning med Game, Schett & Mats slutter Eurosport 1 med finalen i herredouble, hvor det 6. seedede franske par Pierre-Hugues Herbert og Nicolas Mahut møder 2. seedede Oliver Marach (AUT)[ og Mate PAVIC (CRO).

Hos juniorerne er der finaler i både single og double hos både drenge og piger, men desværre bliver der ikke dansk deltagelse i Girls doubles, hvor Clara Tauson og Eleonora Molinaro var meget tæt på en finaleplads, da de i semifinalen tabte 3-6, 6-1, [8-10] til det japanske par Yuki Naito og Naho Sato.
Juniorfinalerne kan følges på Eurosport Player.


Grand Slam, French Open, Paris – Grus

TV-dækning: Eurosport 1 & 2, Eurosport Player (alle baner)

Spilleprogram lørdag:

Court Philippe-Chatrier

Play starts at 3pm

Women’s Singles final
Simona HALEP (ROU) [1] vs Sloane STEPHENS (USA) [10]

Men’s Doubles final
Pierre-Hugues HERBERT (FRA) & Nicolas MAHUT (FRA) [6]
vs Oliver MARACH (AUT) & Mate PAVIC (CRO) [2]

Court Suzanne-Lenglen

Play starts at 11am

Nathalie DECHY (FRA) & Amelie MAURESMO (FRA)
vs Kim CLIJSTERS (BEL) & Nathalie TAUZIAT (FRA)

Sebastien GROSJEAN (FRA) & Michael LLODRA (FRA)
vs Alex CORRETJA (ESP) & Juan Carlos FERRERO (ESP)

Court 1

Play starts at 11am

Boys’ Singles final
Sebastian BAEZ (ARG) [1] vs Chun Hsin TSENG (TPE) [4]

Girls’ Singles final
Caty MCNALLY (USA) contre Cori GAUFF (USA) [16]

Boys’ Doubles final
Ondrej STYLER (CZE) & Naoki TAJIMA (JPN)
vs Ray HO (TPE) & Chun Hsin TSENG (TPE) [5]

Girls’ Doubles final
Yuki NAITO (JPN) & Naho SATO (JPN) [3]
vs Caty MCNALLY (USA ) & Iga SWIATEK (POL)

Court 3

Play starts at 11am

John MCENROE (USA) & Cedric PIOLINE (FRA)
vs Michael CHANG (USA) & Henri LECONTE (FRA)

Court 7

Play starts at 11am

Men’s Wheelchair Singles final
Shingo KUNIEDA (JPN) vs Gustavo FERNANDEZ (ARG) [2]

Women’s Wheelchair Singles final
Yui KAMIJI (JPN) [1] vs Diede DE GROOT (NED) [2]

Men’s Wheelchair Doubles final
Stephane HOUDET (FRA) & Nicolas PEIFER (FRA) [1]
vs Frederic CATTANEO (FRA) & Stefan OLSSON (SWE)

Women’s Wheelchair Doubles final
M.BUIS (NED ) & Y.KAMIJI (JPN) [1]
vs D.DE GROOT (NED ) & A.VAN KOOT (NED) [2]

 

Modtaget fra Eurosport:

EUROSPORT 1
LIVE from 11:00 cet

Court Suzanne-LENGLEN

Women’s legends final – Nathalie DECHY (FRA) Amelie MAURESMO (FRA) v Kim CLIJSTERS (BEL) Nathalie TAUZIAT (FRA) 

14:45            Game, Schett & Matts EXTRA

15:00 Court Philippe-CHATRIER

Ladies’ singles final – Simona HALEP (ROU)[1] v Sloane STEPHENS (USA)[10]

Game, Schett & Matts EXTRA

Men’s doubles final – Pierre-Hugues HERBERT (FRA)[6] Nicolas MAHUT (FRA) v Oliver MARACH (AUT)[2] Mate PAVIC (CRO)

Game, Schett & Matts

Resultater:

Women’s singles (udvalgte)

Semifinale:
Simona HALEP (ROU) [1] vs Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] 6-1, 6-4
Sloane STEPHENS (USA)[10] vs. Madison KEYS (USA)[13] 6-4, 6-4

Kvartfinale:
Garbine MUGURUZA (ESP) [3] vs Maria SHARAPOVA (RUS) [28] 6-2, 6-1
Simona HALEP (ROU) [1] vs Angelique KERBER (GER) [12] 6-7(2), 6-3, 6-2
Madison KEYS (USA) [13] vs. Yulia PUTINTSEVA (KAZ) 7-6(5), 6-4
Sloane STEPHENS (USA) [10] v Daria KASATKINA (RUS) [14] 6-3, 6-1

1/8-finale
Simona HALEP (ROU) [1] vs Elise MERTENS (BEL) [16] 6-2, 6-1
Angelique KERBER (GER) [12] vs Caroline GARCIA (FRA) [7] 6-2, 6-3
Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Lesia TSURENKO (UKR) 2-0 Ret’d
Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs. Serena WILLIAMS (USA) – walkover

Yulia Putintseva (KAZ) vs. (26) Barbora Strycova (CZE) 6-4, 6-3
(13) Madison Keys (USA) vs. (31) Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-1, 6-4
(10) Sloane Stephens (USA) vs. (25) Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-0
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (14) Daria Kasatkina (RUS) 6-7(5), 3-6

R32:
Simona HALEP (ROU) [1] vs Andrea PETKOVIC (GER) 75 60
Angelique KERBER (GER) [12] vs Kiki BERTENS (NED) [18] 7-6(4), 7-6(4)
Caroline GARCIA (FRA) [7] vs. Irina-Camelia BEGU (ROU) 6-1, 6-3
Garbine MUGURUZA (ESP) [3] vs Samantha STOSUR (AUS) 60 62
Serena WILLIAMS (USA) vs. Julia GOERGES (GER) [11] 6-3, 6-4
Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs Karolina PLISKOVA (CZE) [6] 62 61

Madison KEYS (USA) [13] vs Naomi OSAKA (JPN) [21] 61 76(7)
Mihaela BUZARNESCU (ROU) [31] vs Elina SVITOLINA (UKR) [4] 63 75
Anett KONTAVEIT (EST) [25] vs. Petra KVITOVA (CZE) [8] 7-6(6), 7-6(4)
Sloane STEPHENS (USA)[10] vs. Camila GIORGI (ITA) 4-6, 6-4, 8-6
Daria KASATKINA (RUS) [14] vs Maria SAKKARI (GRE) 61 16 63
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Pauline PARMENTIER (FRA) 6-0, 6-3

R64:
(1) Simona Halep (ROU) vs. Taylor Townsend (USA) 6-3, 6-1
(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-3
Samantha Stosur (AUS) vs. (30) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 7-6(1)
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-4
(28) Maria Sharapova (RUS) vs. Donna Vekic (CRO) 7-5, 6-4
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Lucie Safarova (CZE) 3-6, 6-4, 6-1

(31) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (q) Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-2
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-4
Maria Sakkari (GRE) vs. (23) Carla Suarez Navarro (ESP) 7-5, 6-3
Pauline Parmentier (FRA) vs. (32) Alize Cornet (FRA) 6-7(2), 6-4, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-1, 6-0

R128:
Simona HALEP (ROU) [1] – Alison RISKE (USA) 2-6, 6-1, 6-1
Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-4, 6-3
Gabine Muguruza (ESP) [3] vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 76(0), 6-2
Belinda BENCIC (SUI) v Deborah CHIESA (ITA) 3-6, 7-6(2), 7-5
Julia Goerges (GER) [11] vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-4, 5-7, 6-0
Serena Williams (USA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(4), 6-4
Kateryna( KOZLOVA (UKR) vs. Jelena OSTAPENKO (LAT)[5] 7-5, 6-3
Katerina SINIAKOVA (CZE) v Victoria AZARENKA (BLR) 7-5, 7-5
Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs. Johanna KONTA (GBR) [22] 6-4, 6-3
Qiang WANG (CHN) – Venus WILLIAMS (USA)[9] 6-4, 7-5
Rebecca PETERSON (SWE) v Su-Wei HSIEH (TPE) 6-4, 6-3
Elina SVITOLINA (UKR)[4] vs. Ajla TOMLJANOVIC (AUS) 7-5, 6-3
Alizé CORNET (FRA)[32] – Sara ERRANI (ITA) 2-6, 6-2, 6-3
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Danielle COLLINS (USA) 7-6(2), 6-1

Women’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. (21) Ysaline Bonaventure (BEL)
Francesca Schiavone (ITA) vs. (10) Evgeniya Rodina (RUS)

Q64:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Diane Parry (FRA) 7-6(6), 6-0
Martina TREVISAN (ITA) vs. Marta KOSTYUK (UKR) 6-3, 6-3

Q128:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-0
Diane Parry (FRA) vs. (5) Jana Fett (CRO) 7-6(6), 1-6, 7-5
(13) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-0, 2-1 Ret’d
Marta KOSTYUK (UKR) vs. Eri HOZUMI (JPN) 6-4, 4-6, 6-4

Men’s singles (udvalgte)

Semifinale:
Rafael NADAL (ESP)[1] v Juan Martin DEL POTRO (ARG)[5] 6-4, 6-1, 6-2
Dominic THIEM (AUT)[7] vs. Marco CECCHINATO (ITA) 7-5, 7-6(10), 6-1

Kvartfinale:
Rafael NADAL (ESP) [1] vs Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] 4-6, 6-3, 6-2, 6-2
Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5] vs. Marin CILIC (CRO) [3] 7-6(5), 5-7, 6-3, 7-5
Dominic THIEM (AUT)[7] – Alexander ZVEREV (GER) [2] 6-4, 6-2, 7-6
Marco CECCHINATO (ITA) – Novak DJOKOVIC (SRB) [20] 6-3, 7-6(4), 1-6, 7-6(11)

1/8-finale:
Rafael NADAL (ESP) [1] vs Maximilian MARTERER (GER) 6-3, 6-2, 7-6(4)
Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] vs Kevin ANDERSON (RSA) [6] 1-6, 2-6, 7-5, 7-6(0), 6-2
Marin CILIC (CRO) [3] vs Fabio FOGNINI (ITA) [18] 6-4, 6-1, 3-6, 6-7(4), 6-3
Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5] vs. John ISNER (USA)[9] 6-4, 6-4, 6-4

Marco Cecchinato (ITA) vs. (8) David Goffin (BEL) 7-5, 4-6, 6-0, 6-3
(20) Novak Djokovic (SRB) vs. (30) Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-4, 6-2
(7) Dominic Thiem (AUT) vs. (10) Kei Nishikori (JPN) 6-2, 6-0, 5-7, 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Karen Khachanov (RUS) 4-6, 7-6(4), 2-6, 6-3, 6-3

R32:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (27) Richard Gasquet (FRA) 6-3, 6-2, 6-2
David GOFFIN (BEL) [8] vs Gael MONFILS (FRA) [32] 6-7(6), 6-3, 4-6, 7-5, 6-3
Novak DJOKOVIC (SRB) [20] vs. Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [13] 6-4, 6-7(6), 7-6(4), 6-2
Fernando VERDASCO (ESP) [30] vs Grigor DIMITROV (BUL) [4] 7-6(4), 6-2, 6-4
Dominic THIEM (AUT) [7] vs Matteo BERRETTINI (ITA 62
Damir DZUMHUR (BIH) [26] vs Alexander ZVEREV (GER) [2] 26 63 64 6(3)7(7) 57

R64:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Guido Pella (ARG) 6-2, 6-1, 6-1
Maximilian Marterer (GER) vs. (24) Denis Shapovalov (CAN) 5-7, 7-6(4), 7-5, 6-4
(3) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 6-2, 6-7(3), 7-5
(18) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-1, 6-2
(31) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) (158) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-2, 6-4

(4) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Jared Donaldson (USA) 6-7(2), 6-4, 4-6, 6-4, 10-8
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Dusan Lajovic (SRB) 2-6, 7-5, 4-6, 6-1, 6-2

R128:
Rafael Nadal (ESP) [1] vs. (LL) Simone Bolelli (ITA) 6-4, 6-3, 7-6(9)
Denis Shapovalov (CAN) [24] vs. John Millman (AUS) 7-5, 6-4, 6-2
Borna CORIC (CRO) v Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [22] 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
Casper RUUD (NOR) vs. Jordan THOMPSON (AUS) 6-1, 6-4, 2-6, 2-6, 6-3
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. Dudi Sela (ISR) 7-6(3), 6-3, 6-1
Jaume MUNAR (ESP) v David FERRER (ESP) 3-6, 3-6, 7-6(3), 7-6(4), 7-5
Jared DONALDSON (USA) vs. Nicolas JARRY (CHI) 6-3, 4-6, 3-6, 6-3, 6-4
Grigor DIMITROV (BUL)[4] vs. Viktor TROICKI (SRB) 6-1, 6-4, 7-6(1)
Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) v Stan WAWRINKA (SUI) [23] 6-2, 3-6, 4-6, 7-6(5), 6-3

Men’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
Casper Ruud (NOR) vs. Alexandre Muller (FRA) 6-1, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 6-4
Hubert Hurkacz (POL) vs. Marco Trungelliti (ARG) 6-3, 4-6, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. Oscar Otte (GER) 6-2, 2-6, 6-4

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-7, 6-2
Hubert Hurkacz (POL) vs. (15) Yannick Hanfmann (GER) 7-6(1), 7-6(4)
Carlos Taberner (ESP) vs. Jurgen Melzer (AUT) 3-6, 7-6(1), 6-3

Q128:
Casper Ruud (NOR) vs. (5) Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 0-6, 7-5, 6-1
Hubert Hurkacz (POL) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-1, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. (16) Yannick Maden (GER) 6-1, 7-5


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

WTA 125K, Croatia Bol Open (CRO) – Grus

TV-dækning: WTATV.com

R32 (udvalgte)
(5) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Marta Kostyuk (UKR) 7-5, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-bol-croatia-1090#orderofplay


ATP Challengers (uge 23)

Prostejov (CZE)

R32: (122) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (365) Jan Satral (CZE) 7-5, 4-6, 7-5
1/8-finale: Elias Ymer vs. [5] (80) Jiri Vesely (CZE) 6-2, 3-6, 6-4
Kvartfinale: (155) Jaume Munar (ESP) vs. Elias Ymer 3-6, 6-1, 6-1

Surbiton (GBR)

Poznan (POL)

Shymkent (KAZ)


Uge 24

Nottingham (GBR) – Græs

Singles kvalifikation

Q32 – start 1200cet
(535) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (905) Daniil Zarichanskiy (UKR) – lør 4. match C4
[6] (360) Austin Krajicek (USA) vs. (1781) Tiran Sanghera (GBR)

Lyon (FRA) – Grus

Q32: [7] (368) Mikael Ymer (SWE) vs. (619) (WC) Remi Boutillier (FRA) – lør ca. 1220

Caltanissetta (ITA) – Grus

Almaty (KAZ) – Grus

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 23)

Grade A, Roland Garros Junior French Championships (FRA) – Grus

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (47) Elina Avanesyan (RUS) vs. (WC) (209) Giulia Morlet (FRA) 6-4, 6-1
(111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [16] (74) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-4, 6-3

QFi: Hannah Viller Møller vs. [1] (47) Elina Avanesyan (RUS) 16 36

Girls singles hovedturnering

R64:
(53) Emma Raducanu (GBR) vs. (Q) Maria Timofeeva (RUS) 6-4, 6-3
[5] (8) Clara Tauson (DEN) vs. (24) Viktoryia Kanapatskaya (BLR) 7-5, 6-2

R32:
[10] (18) Yuki Naito (JPN) vs. (38) Katie Volynets (USA) 6-3, 4-6, 6-3
Clara Tauson (DEN) vs. (53) Emma Raducanu (GBR) 6-2, 6-1

[16] (20) Cori Gauff (USA) vs. (39) Sada Nahimana (BDI) 6-3, 6-1
[2] (4) Xin Yu Wang (CHN) vs. (150) Moyuka Uchijima (JPN) – tir 1100

1/8-finale:
[10] (18) Yuki Naito (JPN) vs. Clara Tauson 6-4, 6-4
[16] (20) Cori Gauff (USA) vs. [2] (4) Xin Yu Wang (CHN) 6-4, 6-4

Kvartfinale:
(34) Caty McNally (USA) vs. [8) (10) Xiyu Wang (CHN) 6-2, 6-1
(82) Iga Swiatek (POL) vs. [10] (18) Yuki Naito (JPN) 7-5, 7-5
[15] (19) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (22) Joanna Garland (TPE) 6-4, 6-1
[16] (20) Cori Gauff (USA) vs. [10] (18) Yuki Naito (JPN) 6-2, 7-6(1)

Semifinale:
(34) Caty McNally (USA) vs. (82) Iga Swiatek (POL) 3-6, 7-6(6), 6-4
[16] (20) Cori Gauff (USA) vs. [15] (19) Leylah Annie Fernandez (CAN) 6-4, 6-3

Finale:
(34) Caty McNally (USA) vs. [16] (20) Cori Gauff (USA) – lør ca. 1230 Court 1

Girls doubles

R32: (1) Clara Tauson (DEN)/Eleonora Molinaro (LUX) vs. Selin Ovunc (TUR)/Stefania Rogozinska Dzik (POL) 6-3, 7-5

1/8-finale:
Tauson/Molinaro vs. Sofya Lansere/Kamilla Rakhimova (RUS) 7-6(1), 7-6(3)
(7) Ana Makatsaria (GEO)/Alexa Noel (USA) vs. (WC) Elsa Jacquemot/Olympe Lancelot (FRA) 6-1, 6-4

Kvartfinale:
Tauson/Molinaro vs. (7) Ana Makatsaria (GEO)/Alexa Noel (USA) 6-3, 6-3

Semifinale:
Tauson/Molinaro vs. Yuki Naito/Naho Sato (JPN) – fre 4. match Court 6
(WC) Julie Belgraver/Loudmilla Bencheikh (FRA) vs. Caty McNally (USA)/Iga Swiatek (POL) – fre 4. match Court 3


Grade 4, ITF Juniors U18 Larnaca Cup 2018 (CYP) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: (536) Elmer Møller (DEN) vs. [7] (465) Radu Florin Macovei (ROU) 6-2, 6-3
1/8-finale: Elmer Møller vs. (1045) Demetris Azoides (GRE) 6-4, 6-4
Kvartfinale: Elmer Møller vs. [1] (197) Allan Deschamps (FRA) 1-6, 1-6

Girls singles hovedturnering

R32: (761) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [2] (318) Maria Bondarenko (RUS) 0-6, 2-6

Girls doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Tara Gancev (SRB) vs. (1) Maria Bondarenko (RUS)/Eleni Louka (CYP) 2-6, 0-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage