Andy Murray vandt endnu en 3-sætter, som sluttede kl. 3 om natten. Natten til lørdag venter Alex de Minaur i kvartfinalen

Hvis man fredag morgen stillede sit TV på TV3 Sport, kunne man helt frem til ved 9-tiden følge med i Andy Murrays bestræbelser på at kæmpe sig tilbage til verdens-toppen, hvilket kræver hårdt arbejde, som også omfatter natarbejde.

Ved ATP 500 turneringen Citi Open i Washington har der været mange udsættelser på grund af regn, og derfor blev torsdagens sidste kamp på Stadium, hvor Andy Murray mødte Marius Copil (ROU), først spillet efter midnat.
Da det desuden blev en marathon-kamp over 3 sæt med to tiebreaks, blev kampen ikke færdig før ved 3-tiden om natten, da Murray efter godt 3 timer sikrede sig sejren 6-7(5), 6-3, 7-6(4).

Murray var også i 3 sæt, da han i 1. runde (R64) vandt 3-6, 6-4, 7-5 over Mackenzie McDonald (USA), hvilket varede 2 tim. 37 min., og da i 2. runde fik revanche mod landsmanden Kyle Edmund, brugte han 2 tim. 32 min. inden sejren på 7-6(4), 1-6, 6-4 var sikret.

Når Murray i fredagens sidste kamp på Stadium møder Alex de Minauer (AUS) har han således været på banen i mere end 8 timer i de 3 første kampe, og der har ikke været mange timer til både søvn og restitution for den 31-årige veteran inden mødet med den 19-årige australier, der kunne “nøjes med” at bruge knap 2 timer, da han vandt 6-2, 4-6, 6-2 over Hyeon Chung (KOR).

Alle ATP kvartfinalerne afvikles på Stadium fra kl. 2000, og kampene kan følges på TV3 Sport fra kl. 2045, så hvis man vil være med fra start, når 3. seedede David Goffin (BEL) møder 10. seedede Stefanos Tsitsipas (GRE) henvises til Tennistv eller Viaplay.

I den anden kamp spiller 1. seedede Alexander Zverev (GER), som vandt over sin bror Mischa, mod 7. seedede Kei Nishikori (JPN).
Tidligst kl. 01 mødes Andrey Rublev (RUS) og Dennis Kudla (USA), inden Murray og de Minaur lukker og slukker.

Kvartfinalerne ved WTA-kampene i Washington afvikles sideløbende på John A Harris Grandstand, hvor de følges af både WTATV.com og TV2 Play, hvor man også kan følge kampene fra San Jose, hvor TV2 Sport ifølge TV-guiden sender kl. 2200-0100.


WTA Premier, Mubadala Silicon Valley Classic, San Jose, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play

Deltagere: Muguruza, Keys, Williams, Mertens, Buzarnescu, S. Williams, Zhang, Babos, m.fl.

Spilleprogram fredag

Stadium – start 2100cet
(5) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-1, 7-5
(4) Elise Mertens (BEL) vs. Johanna Konta (GBR) 7-6(4), 6-3
Danielle Collins (USA) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-7(4), 3-0 Ret’d
Maria Sakkari (GRE) vs. (3/WC) Venus Williams (USA) 6-4, 7-6(2)
Double kamp

Court 1 – NB 2400cet
Double kamp

Spilleprogram lørdag

Stadium – start 2200cet
(4) Elise Mertens (BEL) vs. (5) Mihaela Buzarnescu (ROU)
NB 2330: 2 Double kampe
NB 0400: Danielle Collins (USA) vs. Maria Sakkari (GRE)

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Sport 2200-0000, TV2 Play 2200-0600

Resultater (udvalgte)

Kvartfinale
Danielle Collins (USA) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-7(4), 3-0 Ret’d
Maria Sakkari (GRE) vs. (3/WC) Venus Williams (USA) 6-4, 7-6(2)
(4) Elise Mertens (BEL) vs. Johanna Konta (GBR) 7-6(4), 6-3
(5) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-1, 7-5

R32
Victoria Azarenka (BLR) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-3, 6-7(7), 7-5
Maria Sakkari (GRE) vs. Christina McHale (USA) 6-2, 6-2
Johanna Konta (GBR) vs. Serena Williams (USA) 6-1, 6-0

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/silicon-valley-classic#orderofplay


WTA International & ATP 500, Citi Open, Washington (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Stadium – start 2000cet (ATP-kampe)
(10) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (3) David Goffin (BEL) 6-3, 6-4
(1) Alexander Zverev (GER) vs. (7) Kei Nishikori (JPN) 3-6, 6-1, 6-4
NB 0100: (16) Andrey Rublev (RUS) vs. Dennis Kudla (USA)
Alex de Minaur (AUS) vs. Andy Murray (GBR) – walkover

John A Harris Grandstand – start 2000cet (WTA-kampe)
Andrea Petkovic (GER) vs. (6) Belinda Bencic (SUI) 6-3, 2-6, 7-6(8)
(8) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS)
(7) Donna Vekic (CRO) vs. Magda Linette (POL)
Saisai Zheng (CHI) vs. (Q) Allie Kiick (USA)

Grandstand 2 – start 2000
4 Double kampe

Match Court 1 – start 2000cet
3 Double kampe

Spilleprogram lørdag (udvalgte)

Stadium – start 1800cet
(16) Andrey Rublev (RUS) vs. Denis Kudla (USA) – ATP
NB 2000: (1) Alexander Zverev (GER) vs. (10) Stefanos Tsitsipas (GRE) – ATP
NB 2200: Andrea Petkovic (GER) vs. Putintseva OR Kuznetsova – WTA
NB 0100: Alex de Minaur (AUS) vs. Kudla OR Rublev – ATP
NB 0300: Zheng OR Kiick vs. Linette OR Vekic – WTA

John A Harris Grandstand – start 1800cet
(8) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) TBF 2-6, 2-2 – WTA
2 Double kampe

Grandstand 2 – start 1800cet
(7) Donna Vekic (CRO) vs. Magda Linette (POL) TBF 3-0 – WTA
4 Double kampe – ATP

TV-dækning:
WTA: WTATV.com (singler), TV2 Play 2200-0620
ATP: TV3 Sport fra 2100, TennisTV.com (singler)

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/washington/418/daily-schedule

TV-dækning:
WTA: TV2 Sport, WTATV.com
ATP: TV3 Sport, Tennistv.com

Deltagere:
WTA: Caroline, Stephens, Osaka, Makarova, Krunic, Bencic, Vekic, Putintseva
ATP: A. Zverev, Isner, Goffin, Edmund, Kyrgios, Pouille, Nishikori, Chung, Shapovalov, Tsitsipas, Johnson, Khachanov, Tiafoe, Chardy, M. Zverev, Rublev, m.fl.


ATP 250, Generali Open Kitzbuhel (SUI) – Grus

Tv-dækning: Tennistv.com (17 kampe)

Deltagere: Thiem, Kohlschreiber, VerdNB asco, Haase, Simon, Marterer, Struff, Lajovic, m.fl.

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Center Court – start 1200
Double kamp TBF 7-5, 1-4
(Q) Denis Istomin (UZB) vs. Nicolas Jarry (CHI) 7-5, 6-7(4), 6-4
NB 1400: Martin Klizan (SVK) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(3), 6-3
NB 1600: Double kamp

Court Kuchenmeister – NB 1600
Double kamp

Spilleprogram lørdag

Center Court – start 1130
Double kamp
NB 1400: (Q) Martin Klizan (SVK) vs. (Q) Denis Istomin (UZB)

TV-dækning: Tennistv.com fra Center Court

Resultater (udvalgte)

Semifinale
Martin Klizan (SVK) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(3), 6-3
(Q) Denis Istomin (UZB) vs. Nicolas Jarry (CHI) 7-5, 6-7(4), 6-4

Kvartfinale
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. (8) Dusan Lajovic (SRB) 4-6, 7-6(6), 6-2
Jaume Munar (ESP) vs. Taro Daniel (JPN) 7-6(3), 6-3
Nicolas Jarry (CHI) vs. Matteo Berrettini (ITA) 7-5, 6-3
(Q) Denis Istomin (UZB) vs. (6) Maximilian Marterer (GER) 6-3, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/kitzbuhel/319/daily-schedule


ATP 250, Abierto de Tenis Mifel presentado por Cinemex Los Cabos (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -8 timer

TV-dækning: Tennistv.com (15 kampe), TV3 Sport (fra torsdag)

Deltagere: Del Potro, Fognini, Querrey, Mannarino, Dzumhur, Lopez, Harrison, Fritz, m.fl

Spilleprogram fredag

Estadio Pegaso – start 0600pm (lør 0200cet)
Double kamp
NB 0330: (2) Fabio Fognini (ITA) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-4, 6-2
NB 0500: (1) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (3) Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 7-6(6)

Grandstand Caliente – start lør 0300cet
Double kamp

Spilleprogram lørdag

Estadio Pegaso – start 0700pm (søn 0300cet)
Double finale
NB 0500: (1) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (2) Fabio Fognini (ITA)

TV-dækning: TV3 Sport og Tennistv.com fra viser single finalen

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(1) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (3) Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 7-6(6)
(2) Fabio Fognini (ITA) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-4, 6-2

Kvartfinale
(1) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (PR) Egor Gerasimov (BLR) 6-1, 6-1
(3) Damir Dzumhur (BIH) vs. Michael Mmoh (USA) 6-2, 6-3
Cameron Norrie (GBR) vs. (4) Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-4
(2) Fabio Fognini (ITA) vs. (PR) Yoshihito Nishioka (JPN)

R32
(7) Taylor Fritz (USA) vs. (WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) 7-6(6), 7-6(5)
Elias Ymer (SWE) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-4, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/los-cabos/7480/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 31)

Segovia (ESP)

Q32: (580) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (448) Alexander Zhurbin (RUS) 6-2, 6-3
Q16: Frederik Løchte vs. [4] (351) Karim-Mohamed (EGY) 6-7, 6-3, 2-6 (søndag)

Lexington, KY (USA)
Tidsforskel: cet -6 timer

Q32: (794) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (652) Pavel Krainik (CAN) 6-2, 6-2
Q16: Mikael Torpegaard vs. (1201) Jesse Witten (USA) 6-3, 2-6, 7-5
QFi: Mikael Torpegaard vs. (633) Thomas Fancutt (AUS) 6-3, 6-0

Singles hovedturnering

R32: (Q) (686) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (363) Andrew Harris (AUS) 6-7(0), 6-7(4)

Chengdu (CHN)

Sopot (POL)

R32: (LL) (535) Artem Smirnov (UKR) vs. [4] (141) Casper Ruud (NOR) 6-2, 1-6, 7-5

Liberec (CZE)


Uge 32

Portoroz (SLO)

Singles kvalifikation

Q32: (577) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (WC) Matic Dimic (SLO) – Court C lør ca. 1130

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 31)

$60.000, Kentucky Bank Tennis Championships, Lexington, KY (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Deltagere: Arantxa Rus, Arina Rodionova, Kristie Ahn, Lizette Cabrera, Marie Bouzkova, Grace Min, Gabriella Taylor, Eugenie Bouchard, m.fl.


$15.000, AIG Irish Open, Dublin (IRL) – Carpet
Tidsforskel: cet -2 timer

Singles hovedturnering

R32: (1152) Olga Helmi (DEN) vs. [1] (617) Emily Appleton (GBR) 3-6, 2-6

Doubles

1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Claudia Hoste Ferrer (ESP) vs. Nikita Uberoi/Rushri Wijesundera (USA) 2-6, 3-6

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 31)

Grade 1, China Junior 14, Nanjing (CHN) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R64: (143) Eric Vanshelboim (UKR) – bye
R32: Eric Vanshelboim vs. (318) Linang Xiao (CHN) 6-4, 6-1
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (629) Qian Sun (CHN) 6-3, 4-6, 6-1
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. [16] (216) Phuong Van Nguyen (VIE) 1-6, 3-6

Boys doubles

R32: Eric Vanshelboim (UKR)/Mann Shah (IND) – bye
1/8-finale: Vanshelboim/Shah vs. Jian Keong Takeshi Koey (MAS)/Zihao Yuan (CHN) 6-4, 4-6, [10-6]
Kvartfinale: Vanshelboim/Shah vs. Zhong Yi/Boyao Huang (CHN) 6-7(3), 7-6(5), [7-10]


Grade 4, ITF 18 & U South Central Circuit Leg 1, Harare (ZIM) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: [8] (738) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1165) Beverly Matsiwe (ZIM) 6-0, 6-2
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. (1166) Vanessa Chigariro (RSA) 6-4, 6-0
Kvartfinale: Divine Dasam Nweke vs. [2] (317) Myah Petchey (RSA) 7-6(6), 4-6, 2-6

Doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Isabella Weatherhead (RSA) vs. (4) Amira Badawi (EGY)/Beverly Matsiwe (ZIM) 4-6, 7-6(4), [10-5]
Kvartfinale: Nweke/Weatherhead vs. Kimberley Munashe Kaome/Tanvaradzwa Kaome (ZIM) 6-3, 6-0
Semifinale: Nweke/Weatherhead vs. (1) Sasha Wood (USA)/Lara Claudia Van Der Merwe (RSA) 1-6, 5-7


Grade 5, Epetion Cup, Split (CRO) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: [3] (2434) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. Sandro Guscic (CRO) 7-6(5), 6-4
Q16: Emil Okkels Jensen vs. (WC) Lovre Erceg (CRO) 3-6, 6-0, 6-2
QFi: Emil Okkels Jensen vs. [5] (2524) Sebastian Abboud (SWE) 5-7, 7-5, 3-6

Boys singles hovedturnering

R32
(1699) Kevin Chen (DEN) vs. (1148) Marko Galic (CRO) 2-6, 2-6
(LL) (2434) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (Q) Bozo Barun (CRO) 6-2, 2-6, 6-4
[4] (891) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1214) Tin Dizdarevic (CRO) 3-6, 2-6
(2233) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [2] (805) Mile Matic (CRO) 2-6, 2-6

1/8-finale
(LL) Emil Okkels Jensen vs. (1214) Tin Dizdarevic (CRO) 2-6, 1-6

Boys doubles

1/8-finale
(4) Kevin Chen (DEN)/Matthew Rutter (GER) vs. (WC) Bozo Barun/Sandro Guscic (CRO) 6-3, 1-6, [6-10]
Carl Emil Overbeck/Gustav Theilgaard (DEN) vs. Eric Asakura (JPN)/Alexander Maltsev Alexander (RUS) 6-1, 6-1

Kvartfinale: Overbeck/Theilgaard vs. (2) Grgo Dujmovic/Marko Galic (CRO) 6-2, 6-4
Semifinale: Overbeck/Theilgaard vs. Stipan Madzar/Marko Zalukar (CRO) 7-6(1), 7-6(5)
Finale: Overbeck/Theilgaard vs. Karlo Suevich/Mile Matic (CRO) – fre 0830

Girls singles hovedturnering

R32: (WC) Nina Vicic (DEN) vs. [6] (871) Victoria Borodulina (RUS) 1-6, 5-7

Girls doubles

1/8-finale (WC) Nina Vicic (DEN)/Renee Van Bommel (NED) vs. Sabine Rutlauka/Tereze Vevere (LAT) 2-6, 5-7


Grade 5, ITF Grand Prix W. Fibak , Poznan (POL) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: Oscar Toft Bjelsdorf (DEN) vs. Filip Ciesla (POL) 6-2, Ret’d
Q16: Oscar Toft Bjelsdorf vs. Milosz Sroka (POL) 6-1, 4-6, 7-5
QFi: Oscar Toft Bjelsdorf vs. [4] (2264) Dawid Wisniewski (POL) 3-6, 0-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 31)

Zone A B16 2018 European Summer Cups, Mannheim (GER) – Grus

(1) Frankrig
(3) Arthur Cazaux, (4) Harold Mayot, (19) Lilian Marmousez

(2) Danmark
(6) Holger Vitus Nødskov Rune, (27) Elmer Møller, (2064) Oskar Brostrøm Poulsen

Ukraine
(13) Viacheslav Bielinskyi, (28) German Samofalov, (223) Volodymyr Zakharov

Holland
(223) Stijn Pel, (279) Thijmen Loof, (321) Fons Van Sambeek

Tyskland
(102) Max Wiskandt, (320) Jakob Cadonau, (344) Moritz Stoeger

Belgien
(233) Raphael Collignon, (313) Romain Faucon, (601) Sam Verkaeren

Estland
(210) Mark Lajal, (438) Alexander Georg Mandma, (489) Alex-Andre Ojassalu

Luxembourg
(1081) Antoine Bourguignon, (1424>) Daniel Pinto Goncalves, Tim Pauly

Kvartfinale onsdag

(1) Frankrig vs. Luxembourg 3-0
MS2: Harold Mayot vs. Daniel Pinto Goncalves 6-1, 6-1
MS1: Arthur Cazaux vs. Antoine Bourguignon 6-0, 6-3
MD: Cazaux/Lilian Marmousez vs. Tim Pauly/Goncalves 6-1, 6-0

(4) Tyskland vs. Belgien 3-0
MS2: Jakob Cadonau vs. Romain Faucon 7-5, 6-3
MS1: Max Wsikandt vs. Raphael Collignon 7-6(7), 7-5
MD: Cadonau/Moritz Stoeger vs. Faucon/Sam Verkaeren 6-3, 6-4

Holland vs. (3) Ukraine 2-1
MS2: Thijmen Loof vs. Volodymyr Zakharov 7-6(4), 4-6, 6-7(6)
MS1: Stijn Pel vs. Viacheslav Bielinskyi 7-6(5), 2-6, 6-1
MD: Loof/Fons Van Sambeek vs. Bielinskyi/Zakharov 6-3, 6-2

(2) Danmark vs. Estland 2-1
MS2: Elmer Møller vs. Alexander Georg Mandma 7-6(2), 6-2
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Mark Lajal 6-2, 6-4
MD: Holger/Oskar Brostrøm Poulsen vs. Alex-Andre Ojassalu/Lajal 6-2, 3-6, [8-10]

Semifinale torsdag

(!) Frankrig vs. (4) Tyskland 3-0
MS2: Harold Mayot vs. Jakob Cadonau 6-3, 6-2
MS1: Arthur Cazaux vs. Max Wiskandt 6-4, 1-6, 6-4
MD: Lilian Marmousez/Mayot vs. Cadonau/Moritz Stoeger 6-4, 6-3

(2) Danmark vs. Holland 2-1
MS2: Elmer Møller vs. Fons Van Sambeek 6-2, 6-2
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Stijn Pel 6-4, 6-4
MD: Møller/Oskar Brostrøm Poulsen vs. Thijmen Loof/Van Sambeek 3-6, 6-7(8)

Finale fredag

(2) Danmark vs. (1) vs. (1) Frankrig 1-2
MS2: (259) Elmer Møller vs. (42) Harold Mayot 6-0, 4-6, 6-0
MS1: (81) Holger Vitus Nødskov Rune vs. (34) Arthur Cazaux 1-6, 3-6
MD: Elmer/Holger vs. Cazaux/Lilian Marmousez 4-6, 3-6

3-4 pl. Holland vs. (4) Tyskland vs. Holland 2-1

Zone B, Lationo (ITA)

(1) Italien vs. Slovakiet 3-0
(3) Østrig vs. Grækenland 2-0
(4) Montenegro vs. Kroatien 2-1
(2) Ungarn vs. Sverige 3-0

Semifinale
(1) Italien vs. (3) Østrig 2-1
(2) Ungarn vs. (4) Montenegro 3-0

Finale: (2) Ungarn vs. (1) Italien 2-0
MS2: (428) Zsombor Velcz vs. (257) Flavio Cobolli 6-4, 2-6, 4-6
MS1: (541) Peter Fajta vs. (273) Luca Nardi 7-6(1), 6-4

3-4. pl. (3) Østrig vs. (4) Montenegro 3-0

Zone C, Cluj Napoca (ROU)

Rusland vs. Rumænien 3-0
Serbien vs. Slovenien 2-1
Bosnia & Herzegovina vs. Moldavien 2-1
Great Britain vs. Bulgarien 3-0

Semifinale
Rusland vs. Serbien 2-1
Great Britain vs. Bosnia & Herzegovina 3-0

Finale: Rusland vs. Great Britain 2-1
MS2: (142) Alibek Kachmazov vs. (728) Joel Pierleoni 1-6, 6-2, 2-6
MS1: (171) Egor Agafonov vs. (345) Felix Gill 3-6, 6-4, 7-5
MD: Agafonov/Kachmazov vs. Pierleoni/Jack Pinnington Jones 6-2, 2-6, [10-7]

3-4. pl. Serbien vs. Bosnia & Herzegovina 2-0

Zone D, Vinaroz (ESP)

(1) Spanien vs. Portugal 2-0
(4) Polen vs. Israel 2-1
(3) Letland vs. Hviderusland 2-1
(2) Tjekkiet vs. Tyrkiet 3-0

Semifinale
(1) Spanien vs. (4) Polen 2-1
(3) Letland vs. (2) Tjekkiet 2-1

Finale: (1) Spanien vs. (3) Letland 2-0
MS2: (723) Mario Gonzalez Fernandez vs. (1350) Roberts Jaricevskis 6-4, 6-2
MS1: (739) Pablo Llamas Ruiz vs. Daniel Linkuns-Morozovs 6-2, 6-0

3-4. pl: (2) Tjekkiet vs. (4) Polen 2-0

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage