Johannah Larsson spiller semifinale i Nürnberg, mens både Rebecca Peterson, Elias Ymer og Casper Ruud er i kvalfinale til French Open

På en fredag, hvor der ikke er muligheder for at følge hverken danske spillere eller de helt store topnavne på TV-skærmen, kan et godt alternativ være at følge vor skandinaviske naboer.
Ganske vist er de tider forbi, hvor der næsten altid var svenske herre-spillere med helt fremme i de store turneringer, men på kvindesiden går det i denne uge strygende for Johanna Larsson, som fredag kl. 1330 møder 8. seedede Katerina Siniakova (CZE) i semifinalen ved WTA International turneringen i Nürnberg.
Kampen kan følges via betting-tjenester som Bet365 og Unibet.

Larsson ligger i øjeblikket næsten side om side med Rebecca Peterson på WTA-ranglisten som no. 97 og 96, men førstnævnte vil efter næste opdatering igen overtage pladsen som Sveriges bedst rangerede.
Peterson kan dog få mulighed for at tage kampen om at være bedste svensker op igen, hvis det fredag lykkes for hende at kvalificere sig til hovedturneringen ved French Open, hvor hun i kvalfinalen møder Ysaline Bonaventure (BEL), hvilket kan følges på Eurosport Player i den 4. kamp på Court 6.

Også hos herrerne er der mulighed for svensk deltagelse ved French Open, idet Elias Ymer i den første kamp på Court 8 kl. 1000 møder Prajnesh Gunneswaran (IND).
Desuden er kan der også blive norsk deltagelse, hvis det lykkes for Casper Ruud at besejre Alexandre Muller (FRA) i kvalfinalen, som er første kamp på Court 18.
Alle kvalkampe til French Open kan følges på Eurosport Player.

Eurosport 2 viser fra kl. 14 semifinaler fra ATP 250 turneringen Geneva Open, hvor 2. seedede Fabio Fognini (ITA) er eneste seedede, der fortsat er med i turneringen.
Fognini møder i den første semifinale Peter Gojowczyk (GER) og derefter spiller Steve Johnson (USA) mod Marton Fucsovics (HUN), der i kvartfinalen sendte 3. seedede Stan Wawrinka (SUI) ud.


WTA International, May 19 NÜRNBERGER VERSICHERUNGSCUP 2018 (GER) – Grus

Spilleprogram lørdag (udvalgte)

Centre – start 1330
Alison Riske (USA) vs. Johanna Larsson (SWE)
2 Double kampe

TV-dækning: Eurosport I: 1000-1115 + 1233-1330 (genuds. semi),
urosport 2: 1330-1530 (finale)

Resultater hovedturnering (udvalgte)

Semifinale
Johanna Larsson (SWE) vs. (8) Katerina Siniakova (CZE) 4-6, 6-3, 6-1
Alison Riske (USA) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-3, 6-1

Kvartfinale
Alison Riske (USA) vs. (6) Sorana Cirstea (ROU) 2-6, 7-5, 1-0 Ret’d
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (3) Kiki Bertens (NED) 5-7, 6-3, 7-6(3)
(8) Katerina Siniakova (CZE) vs. (Q) Fanny Stollar (HUN) 7-5, 6-4
Johanna Larsson (SWE) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 5-7, 7-5, 6-4

1/8-finale
Alison Riske (USA) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 3-6, 6-4, 6-4
(6) Sorana Cirstea (ROU) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 3-6, 6-3
(3) Kiki Bertens (NED) vs. Mona Barthel (GER) 6-7(2), 6-2, 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (Q) Nadia Podoroska (ARG) 7-6(6), 6-2

(8) Katerina Siniakova (CZE) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 7-5, 6-4
(Q) Fanny Stollar (HUN) vs. Heather Watson (GBR) 6-3, 6-3
Johanna Larsson (SWE) vs. Christina Mchale (USA) 6-3, 6-0
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-3, 7-5

R32
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (1/WC) Sloane Stephens (USA) 5-7, 6-4, 7-6(3)
Alison Riske (USA) vs. (Q) Mandy Minella (LUX) 6-1, 7-6(2)
Madison Brengle (USA) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-1, 6-3
(6) Sorana Cirstea (ROU) vs. (WC) Andrea Petkovic (GER) 2-6, 7-6(3), 7-6(5)
(3) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Dejana Radanovic (SRB) 6-1, 6-1
Mona Barthel (GER) vs. Carina Witthoeft (GER) 7-5, 6-3
(Q) Nadia Podoroska (ARG) vs. (Q) Kristina Kucova (SVK) 6-2, 6-3
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (7) Alison Van Uytvanck (BEL) 7-6(5), 2-6, 7-6(2)

(8) Katerina Siniakova (CZE) vs. (Q) Anna Zaja (GER) 2-6, 6-4, 6-1
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Kateryna Kuzlova (UKR) 6-3, 6-4
Heather Watson (GBR) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-3, 3-6, 7-6(3)
(Q) Fanny Stollar (HUN) vs. (4) Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-2
Johanna Larsson (SWE) vs. (5) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-4, 3-3 Ret’d
Christina Mchale (USA) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-2, 7-6(5)
Lara Arruabarrena (ESP) vs. (WC) Katharina Hobgarski (GER) 7-6(6), 6-1
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (2) Julia Goerges (GER) 6-2, 6-7(8), 7-6(5)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-n%C3%BCrnberg-germany-1068#orderofplay

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (9) Anna Zaja (GER) vs. Katharina Gerlach (GER) 7-6(2), 6-3
QFi: Anna Zaja vs. Anastasia Zarycka (CZE) 6-7(9), 6-3, 6-4


WTA International, Internationaux de Strasbourg (FRA) – Grus

Spilleprogram lørdag (udvalgte)

Patrice Dominguez – start 1230
Double kamp
NB 1500: (3) Anasatasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (5/WC) Dominika Cibulkova (SVK)

TV-dækning: WTATV fra 1230, Tv2 Play fra 1500

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-strasbourg-france-406#orderofplay

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(3) Anasatasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (1) Asleigh Barty (AUS) 6-4, 1-0 Ret’d
(5/WC) Dominika Cibulkova (SVK) vs. (4) Mihaela Buzarnescu (ROU) 2-6, 7-6(5), 6-1

Kvartfinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Qiang Wang (CHN) 7-5, 6-4
(3) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-4, 6-2
(4) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (8) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-0, 6-3
(5/WC) Dominika Cibulkova (SVK) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-4, 6-3

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-1, 6-4
Qiang Wang (CHN) vs. (7) Danielle Collins (USA) 4-6, 7-5, 6-2
(3) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-4, 6-4
Zarina Diyas (KAZ) vs. (6) Timea Babos (HUN) 7-6(2), 4-6, 6-2

(8) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (WC) Lucie Safarova (CZE) 6-2, 6-3
(4) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (LL) Elena Rybakina (RUS) 6-3, 7-6(2)
(5/WC) Dominika Cibulkova (SVK) vs. Reka-Luca Jani (HUN) 6-1, 6-4
Samantha Stosur (AUS) vs. (2) Daria Gavrilova (AUS) 6-3, 6-4

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (LL) Luksika Kumkhum (THA) 6-4, 6-4
Pauline Parmentier (FRA) vs. Yafan Wang (CHN) 6-4, 7-6(8)
Qiang Wang (CHN) vs. (Q) Camilla Rosatello (ITA) 3-6, 6-1, 6-4
(7) Danielle Collins (USA) vs. Amandine Hesse (FRA) 6-1, 4-6, 6-3
(3) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Tatjana Maria (GER) 6-0, 6-0
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (Q) Tereza Mirdeza (CRO) 6-3, 7-6(4)
Zarina Diyas (KAZ) vs. (Q) Katarzyna Piter (POL) 6-2, 6-4
(6) Timea Babos (HUN) vs. (WC) Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-0

(8) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) 2-6, 7-5, 6-2
(WC) Lucie Safarova (CZE) vs. (Q) Marina Melnikova (RUS) 6-2, 4-6, 6-3
(LL) Elena Rybakina (RUS) vs. Andrea Gamiz (VEN) 6-3, 6-1
(4) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Magda Linette (POL) 4-6, 7-6(1), 6-3
(5/WC) Dominika Cibulkova (SVK) vs. (Q) Chloe Paquet (FRA) 6-4, 6-2
Reka-Luca Jani (HUN) vs. Sachia Vickery (USA) 6-3, 7-5
Samantha Stosur (AUS) vs. Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-2
(2) Daria Gavrilova (AUS) vs. Jennifer Brady (USA) 7-6(8), 7-6(6)


ATP 250, Open Parc Auvergne-Rhône-Alpes Lyon (FRA) – Grus

Spilleprogram lørdag (udvalgte)

Court Central – start 1215
Double kamp
NB 1430: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. Gilles Simon (FRA)

TV-dækning: Tennistv.com, TV3 Max 1435-1630

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/lyon/7694/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 5-7, 6-4
Gilles Simon (FRA) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-1, 7-6(6)

Kvartfinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-7(4), 7-6(0), 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. Taylor Fritz (USA) 7-5, 6-1
Gilles Simon (FRA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 4-6, 6-4, 7-6(5)
Cameron Norrie (GBR) vs. (2) John Isner (USA) 7-6(1), 6-4

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 6-4
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Calvin Hemery (FRA) 7-6(4), 6-3
Taylor Fritz (USA) vs. (3) Jack Sock (USA) 7-6(6), 6-2
Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) filip Horansky (SVK) 6-4, 7-5

Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (LL) Federico Coria (ARG) 6-2, 6-3
Gilles Simon (FRA) vs. (LL) Joris De Loore (BEL) 7-6(3), 6-2
Cameron Norrie (GBR) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-1, 6-4
(2) John Isner (USA) vs. Radu Albot (MDA) 7-6(3), 6-3

R32
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (Q) LasloDjere (SRB) 7-6(3), 6-7(4), 6-3
Calvin Hemery (FRA) vs. (WC) Corentin Moutet (FRA) 6-7(4), 7-5, 6-4
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (5/WC) Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 4-6, 6-1
Dusan Lajovic (SRB) vs. Horacio Zeballos (ARG) 6-4, 6-2
Taylor Fritz (USA) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-4, 6-2
(Q) Filip Horansky (SVK) vs. (7) Joao Sousa (POR) 6-4, 3-6, 6-4

(LL) Federico Coria (ARG) vs. Nicolas Kicker (ARG) 4-6, 6-1, 7-5
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (WC) Gregoire Barrere (FRA) 6-2, 6-3
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Jordi Samper-Montana (ESP) 6-4, 6-2
Maximillian Marterer (GER) vs. (6) Gael Monfils (FRA) 2-6, 6-4, 6-4
Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Jose Hernandez-Fernandez (DOM) 7-6(5), 6-1
Radu Albot (MDA) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-7(7), 7-5, 6-4


ATP 250, Banque Eric Sturdza Geneva Open (SUI) – Grus

Spilleprogram lørdag (udvalgte)

Center Court – start 1300:
Double finale
NB 1530: Marton Fucsovics (HUN) vs. Peter Gojowczyk (GER)

TV-dækning: Tennistv, Eurosport 2: 1530-1729
Eurosport Player viser både Double og Single finaler

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/geneva/322/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

Semifinale
Marton Fucsovics (HUN) vs. Steve Johnson (USA) 2-6, 6-4, 6-1
Peter Gojowczyk (GER) vs. (2/WC) Fabio 2-6,(ITA) 6-4, 6-4

Kvartfinale
(6) Steve Johnson (USA) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. (3/WC) Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 6-0
Peter Gojowczyk (GER) vs. (7) Andreas Seppi (ITA) 6-3, 6-7(3), 6-3
(2/WC) Fabio Fognini (ITA) vs. Tennys Sandgren (USA) 7-6(3), 7-6(5)

1/8-finale
Guido Pella (ARG) vs. (1) Sam Querrey (USA) 7-5, 6-7(6), 7-6(4)
(6) Steve Johnson (USA) vs. (Q) Lukas Rosol (CZE) 6-4, 4-6, 6-3
(3/WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. Jared Donaldson (USA) 6-3, 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(5), 6-4

(7) Andreas Seppi (ITA) vs. (Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 7-5, 6-3
Peter Gojowczyk (GER) vs. (4/WC) David Ferrer (ESP) 6-2, 6-4
Tennys Sandgren (USA) vs. Mirza Basic (BIH) 6-3, 6-2
(2/WC) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Noah Rubin (USA) 6-7(5), 6-2, 6-2

R32
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Dominik Koepfer (GER) 6-3, 6-4
(Q) Lukas Rosol (CZE) vs. Jiri Vesely (CZE) 2-6, 7-6(5), 7-6(4)
(6) Steve Johnson (USA) vs. Marius Copil (ROU) 7-6(4), 6-3
Jared Donaldson (USA) vs. Denis Istomin (UZB) 5-7, 6-4, 6-0
Frances Tiafoe (USA) vs. Ray Harrison (USA) 3-6, 7-6(5), 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. (5) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-1, 6-2

(7) Andreas Seppi (ITA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 7-5, 6-4
(Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. Florian Mayer (GER) 6-3, 6-2
Peter Gojowczyk (GER) vs. Ivo Karlovic (CRO) 7-6(4), 4-6, 7-6(1)
Mirza Basic (BIH) vs. (8) Mischa Zverev (GER) 5-7, 6-3, 6-4
Tennys Sandgren (USA) vs. (PR) Andreas Haider-Maurer (AUT) 1-6, 6-1, 6-0
(Q) Noah Rubin (USA) vs. Marcos Baghdatis (CYP) vs. 7-6(4), 6-4


Grand Slam, French Open, Kvalifikation

Resultater Women’s singles (udvalgte)

QFi:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. (21) Ysaline Bonaventure (BEL)
Francesca Schiavone (ITA) vs. (10) Evgeniya Rodina (RUS)

Q64:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Diane Parry (FRA) 7-6(6), 6-0
Martina TREVISAN (ITA) vs. Marta KOSTYUK (UKR) 6-3, 6-3

Q128:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-0
Diane Parry (FRA) vs. (5) Jana Fett (CRO) 7-6(6), 1-6, 7-5
(13) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-0, 2-1 Ret’d
Marta KOSTYUK (UKR) vs. Eri HOZUMI (JPN) 6-4, 4-6, 6-4

Resultater Men’s singles (udvalgte)

QFi:
Casper Ruud (NOR) vs. Alexandre Muller (FRA) 6-1, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 6-4
Hubert Hurkacz (POL) vs. Marco Trungelliti (ARG) 6-3, 4-6, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. Oscar Otte (GER) 6-2, 2-6, 6-4

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-7, 6-2
Hubert Hurkacz (POL) vs. (15) Yannick Hanfmann (GER) 7-6(1), 7-6(4)
Carlos Taberner (ESP) vs. Jurgen Melzer (AUT) 3-6, 7-6(1), 6-3

Q128:
Casper Ruud (NOR) vs. (5) Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 0-6, 7-5, 6-1
Hubert Hurkacz (POL) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-1, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. (16) Yannick Maden (GER) 6-1, 7-5


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 21)

Loughborough (GBR) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: [8] (548) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (616) Remi Boutillier (FRA) 6-7(2), 7-6(10), 6-1
Q16: Frederik Løchte Nielsen vs. (881) Simon Carr (IRL) 6-3, 6-4
QFi: Frederik Løchte Nielsen vs. (838) Johannes Haerteis (GER) 7-6(2), 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (548) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [7] (277) David Guez (FRA) 2-6, 4-6 (tirsdag)

Doubles

1/8-finale
(4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Joe Salisbury (GBR) vs. Scott Clayton/Luke Johnson (GBR) 6-1, 6-1

Kvartfinale: Løchte/Salisbury vs. Julian Ocleppo/Andrea Vavassori (ITA) 5-7, 6-0, [10-8]

Semifinale: Løchte/Salisbury vs. Nathaniel Lammons (USA(/Robert Galloway (USA) – lør 1200cet

Mestre (ITA)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: [4] (326) Federico Gaio (ITA) vs. (372) Mikael Ymer (SWE) 6-2, 6-3

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 21)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Singles kvalifikation

QFi: [2] (1213) Olga Helmi (DEN) – bye

Singles hovedturnering

R32: (Q) (1213) Olga Helmi (DEN) vs. (1008) Miriana Tona (ITA) 1-6, 0-6 (onsdag)

Doubles

1/8-finale:
Olga Helmi (DEN)/Maria Vittoria Viviani (ITA) vs. Brittany Collens (USA)/Celine Fritsch (GER) 1-4 Ret’d (onsdag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 21)

Grade A, 59th Trofeo Bonfiglio – Campionati Internazionali d’Italia Juniores, Milan (ITA) – Grus

Girls singles hovedturnering

R64:
[5] (11) Clara Tauson (DEN) vs. (38) Sada Nahimana (BDI) 6-2, 6-2

R32:
Clara Tauson vs. (39) Ana Makatsaria (GEO) 6-1, 6-3

1/8-finale:
Clara Tauson vs. [12] (22)Joanna Garland (TPE) 6-4, 6-4

Kvartfinale:
Clara Tauson vs. [1] (4) Xin Yu Wang (CHN) 6-4, 7-6(9)

Semifinale:
Clara Tauson vs. [9] (17) Yuki Naito (JPN) – lør 1230 C9
[7] (14) Elisabetta Cocciaretto (ITA)  vs. [13] (24) Eleonora Molinaro (LUX) – lør NB 1230 CC

Girls doubles

R32:
(3) Clara Tauson (DEN)/Eleonora Molinaro (LUX) vs. Mariam Dalakishvili (GEO)/Ania Hertel (POL) 6-3, 6-3

1/8-finale:
Tauson/Molinaro vs. Gergana Topalova (BUL)/Daniela Vismane (LAT) 6-3, 6-0

Kvartfinale:
Tauson/Molinaro vs. (7) Sofya Lansere/Kamilla Rakhimova (RUS) 6-4, 6-3

Semifinale:
Caty Mcnally (USA)/Leonie Kung (SUI) vs. Marion Leonard (FRA)/Lenka Stara (SVK) – lør 1130 C10
Tauson/Molinaro vs. (2) Yuki Naito/Naho Sato (JPN) – lør ca. 1530 CC

Livescore på “Tennis-Ticker” – http://scores.tennisticker.de/ita/sb.html?tournid=3694


Grade 2, Alfa TI Cup, Budapest (HUN) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32:
(121) Luciano Tacchi (ARG) vs. [5] (88) Peter Makk (HUN) 6-7(4), 7-6(4), 6-2
(119) Axel Nefve (USA) vs. (165) Eric Vanshelboim (UKR) 6-2, 6-4
(LL) (469) Janos Fekete (SVK) vs. (WC) (1000) Dominik Buzonics (HUN) 6-0, 6-0
[4] (87) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (908) Alex Bancila (USA) 6-1, 4-6, 6-2

1/8-finale:
(121) Luciano Tacchi (ARG) vs. (119) Axel Nefve (USA) 6-1, 6-3
Holger Rune vs. (LL) (469) Janos Fekete (SVK) 6-3, 7-5

Kvartfinale:
Holger Rune vs. (121) Luciano Tacchi (ARG) 7-5, 3-6, 6-2
(109) Henry Von Der Schulenburg (SUI) vs. [6] (97) Eliot Spizzirri (USA) 7-5, 6-3

Semifinale
[7] (103) Gauthier Onclin (BEL) vs. Evzen Holis (CZE) 6-2, 4-6, 6-3
Holger Rune vs. (109) Henry Von Der Schulenburg (SUI) 4-6, 6-7(4)

Finale
[7] (103) Gauthier Onclin (BEL) vs.  (109) Henry Von Der Schulenburg (SUI) – lør 0930

Girls singles hovedturnering

R32:
(107) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) (544) Eleonora Alvisi (ITA) 6-1, 6-2
(Q) Oana Smaranda Corneanu (ROU) vs. [7] (96) Sinja Kraus (AUT) 6-2, 7-5

1/8-finale:
(107) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) Oana Smaranda Corneanu (ROU) 4-6, 1-6

Boys doubles

1/8-finale:
Eric Vanshelboim (UKR)/James Story (GBR) vs. Alex Bancila/Mark Mandlik (USA) 6-4, 6-4
(3) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Luciano Tacchi (ARG) vs. Martins Rocens (LAT)/Alexander Shevchenko (RUS) 6-4, 6-4

Kvartfinale:
(1) Louis Herman/Gauthier Onclin (BEL) vs. Vanshelboim/Story 6-3, 3-6, [10-5]
Rune/Tacchi vs. (WC) Dominik Buzonics/Zsombor Velcz (HUN) 6-2, 5-7, [14-12]

Semifinale:
Mate Voros/Mark Keki (HUN) vs. (1) Louis Herman/Gauthier Onclin (BEL) 6-3, 6-2
Rune/Tacchi vs. (2) Axel Nefve/William Woodall (USA) 6-3, 2-6, [10-5]

Finale:
Rune/Tachi vs. Mate Voros/Mark Keki (HUN) – lør ca. 1100

Girls doubles

1/8-finale:
(4) Hannah Viller Møller (DEN)/Niluka Madurawe (USA) vs. (A) Adrienn Horvath/Reka Szalai (HUN) 6-3, 6-2

Kvartfinale:
Møller/Madurawe vs. Melania Delai (ITA)/Andjela Skrobonja (SRB) 3-6, 0-6 (torsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage