Fredag den 13. er normalt en uheldig dag, men må vi se om Kevin Anderson er lige så god og heldig, som da han besejrede Roger Federer og nu står i semi-finalen mod John Isner i morgen fredag

I den anden semi-finale mødes Nadal og Djokovic, som nok flere havde forud sagt da Drawen kom ud, vi må se om det igen bliver en epic kamp, som da Nadal i går slog Del Potro.

I den ene semi-finale mødes som sagt Isner mod Anderson, hvor Nadal nok er favorit mod Djokovic, er det ikke let at udpege en favorit i Isner og Anderson kampen.

TV-dækning: TV3 Sport viser herre semifinaler på Centre Court

I dame singles blev det i dag afgjort at Kerber og Serena mødtes i Finalen, da Kerber slog Ostapenko med 6-3, 6-3 og Serena fuldendte sit Wimbledon comeback og slog Goerges med 6-2, 6-4 til at nå i finalen også.

Det gik desværre ikke for Joe og Frederik at nå finalen i herre double:

Gentlemen’s DoublesSemi-Finals
7-6(6), 3-6, 6-3, 6-4
R. Klassen(RSA) 13
M. Venus  (NZL) 13
defeated
F. Nielsen(DEN)
J. Salisbury(GBR)

Grand Slam, Wimbledon, London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Uge 27-28 – Hovedturnering (start 2. juli)

TV-dækning
Viaplay dækker Centre Court, Court 1, 2, 3, 8, 12, 14, 17 og 18.

Udover de nævnte baner, som dækkes af Viaplay, er der mulighed for på betting-sider (f.eks. Bet365 og Unibet) også at følge kampe fra alle andre baner, med visse undtagelser.

Spilleprogram fredag (udvalgte)

CENTRE COURT – 14:00cet
1. Kevin Anderson v John Isner
2. Novak Djokovic v Rafael Nadal

NO.1 COURT – 14:00cet
1. Nicole Melichar / Kveta Peschke v Gabriela Dabrowski / Yifan Xu
2. Alicja Rosolska / Abigail Spears v Barbora Krejcikova / Katerina Siniakova
3. Jay Clarke / Harriet Dart v Jamie Murray / Victoria Azarenka

NO.3 COURT – 12:30cet 
1. Mansour Bahrami / Goran Ivanisevic v Jeremy Bates / Andrew Castle
2. Conchita Martinez / Barbara Schett v Lindsay Davenport / Mary Joe Fernandez
3. Jack Draper v Nicolas Mejia
4. TBD v Alexander Peya / Nicole Melichar

COURT 12 – 12:30cet 
1. Arnaud Clement / Miles MacLagan v Greg Rusedski / Fabrice Santoro
2. Chun Hsin Tseng v Tao Mu
3. Rinky Hijikata / Naoki Tajima v Matheus Pucinelli De Almeida / Joao Lucas Reis Da Silva
4. Clara Burel / Diane Parry v Dalayna Hewitt / Peyton Stearns
5. Brandon Nakashima / Tyler Zink v TBD

COURT 18 – 12:30cet 
1. Richard Krajicek / Mark Petchey v Henri Leconte / Cedric Pioline
2. Tracy Austin / Anne Keothavong v Kim Clijsters / Rennae Stubbs
3. TBD v Hugo Gaston / Clement Tabur
4. Georgia Drummy / Alexa Noel v Caty McNally / Whitney Osuigwe
5. James Story / Harry Wendelken v Aidan McHugh / Timofei Skatov

COURT 8 – 12:30cet 
1. Xiyu Wang v Leonie Kung
2. Iga Swiatek v Xinyu Wang
3. Maria Lourdes Carle / Cori Gauff v Victoria Allen / Destinee Martins
4. Xinyu Wang / Xiyu Wang v Joanna Garland / En Shuo Liang

TO BE ARRANGED 1 Not Before: 18:00cet 
1. Colin Fleming / Xavier Malisse v Justin Gimelstob / Ross Hutchins
NB 1800cet: 2. Marion Bartoli / Daniela Hantuchova v Cara Black / Martina Navratilova

TV-dækning: TV3 Sport viser herre semifinaler på Centre Court

Den komplette schedule findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

————–

Uge 28 – Hovedturnering Juniorer (start 7. juli)

TV-dækning: Viaplay – dog kun hvis baner med TV-dækning.
TV3 Sport viser så vidt muligt kampe med Clara Tauson

Girls singles hovedturnering (udvalgte)

R64
(75) Iga Swiatek (POL) vs. [1] (1) Whitney Osuigwe (USA) 2-6, 6-3, 6-3
(57) Emma Raducanu (GBR) vs. (47) Gabriella Price (USA) 6-1, 6-4
[8] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (71) Mananchaya Sawangkaew (THA) 6-2, 6-0
[3] (3) Cori Gauff (USA) vs. (53) Gergana Topalova (BUL) 6-1, 6-4

R32
(75) Iga Swiatek (POL) vs. (56) Simona Waltert (SUI) 6-1, 7-6(2)
(57) Emma Raducanu (GBR) vs. [11] (13) Leylah Annie Fernandez (CAN) 6-2, 6-4
[8] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (24) Lea Ma (USA) 6-7, 6-7
[3] (3) Cori Gauff (USA) vs. (51) Lenka Stara (SVK) 6-1, 7-5

Girls singles kvalifikation

Q32: (111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [8] (76) Selin Ovunc (TUR) 1-6, 6-3, 2-6

Girls doubles

R32: (3) Clara Tauson (DEN)/Eleonora Molinaro (LUX) vs. Thasaporn Naklo/Mananchaya Sawangkaew (THA) 6-2, 6-7(4), 3-6 (onsdag)

 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 28)

Braunsweigh (GER) – Grus

Singles hovedturnering

R32: [2] (79) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (144) Casper Ruud (NOR) 6-2, 5-7, 7-6(3)

Winnetka (USA) – Hardcourt

Winnipeg (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Singles kvalifikation

Q32: (965) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (812) Suraj R. Prabodh (IND) 6-0, 6-3
Q16: Mikael Torpegaard vs. [2] (427) Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 6-3, 6-2
QFi: Mikael Torpegaard vs. (687) John Jeffrey Wolf (USA) 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R32:(Q) (965) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (310) Alessandro Bega (ITA) 6-3, 6-3

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. (309) Frank Dancevic (CAN) 3-6, 6-3, 6-4

Kvartfinale: Mikael Torpegaard vs. [2] (116) Marcel Granollers (ESP) 4-6, 1-6

Perugia (ITA) – Grus

Båstad (SWE) – Grus

Singles hovedturnering

R32
(225) Constant Lestienne (FRA) vs. [7] (152) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 3-2 Ret’d
(WC) (343) Mikael Ymer (SWE) vs. (223) Zdenek Kolar (CZE) 6-3, 1-6, 6-0
(170) Juan Ignacio Londero (ARG) vs. [2] (108) Elias Ymer (SWE) 6-1, 6-4

1/8-finale: Mikael Ymer (SWE) vs. [6] (148) Calvin Hemery (FRA) 6-4, 3-6, 6-2
Kvartfinale: Mikael Ymer (SWE) vs. (179) Carlos Berlocq (ARG) 6-1, 4-6, 7-5

Semifinale:
[3] (125) Corentin Moutet (FRA) vs. (Q) (287) Filip Horansky (SVK) 6-4, 4-6, 6-3
(251) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-3, 6-4

Finale: [3] (125) Corentin Moutet (FRA) vs. (251) Pedro Martinez Portero (ESP) – lør NB 1300

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

 

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 28)

$25.000, Setubal (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64: (1156) Olga Helmi (DEN) vs. Sashi Kempster (GBR) 6-3, 6-1
Q32: Olga Helmi vs. [8] (676) Arlinda Rushiti (SUI) 6-1, 2-6, 6-2
QFi: Olga Helmi vs. (683) Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 3-6, 5-7 (mandag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 28)

Grade 4, 3rd Ioannina Cup (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: [2] (345) Elmer Møller (DEN) vs. (1228) Christos Avraam (CYP) 6-1, 6-3
1/8-finale: Elmer Møller vs. (1543) Raz Haviv (ISR) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Elmer Møller vs. (1161) Dian Nedev (BUL) 7-5, 6-4

Semifinale:
[1] (344) Alexandros Roumpis (GRE) vs. (1033) 6-3, 1-0 Ret’d
Elmer Møller vs. [4] (399) Lukas Palovic (SVK) 7-5, 6-1

Finale: Elmer Møller vs. [1] (344) Alexandros Roumpis (GRE) – lør 0900cet

Boys doubles

1/8-finale: (2) Elmer Møller (DEN)/Kaan Cepel (TUR) vs. Filippos Astreinidis/Daniel Triantafyllou (GRE) 3-6, 6-7(8)

Girls singles hovedturnering

R32: [8] (670) Olivia Gram (DEN) vs. (1080) Ralitsa Alexandrova (BUL) 6-2, 4-6, 6-3
1/8-finale: Olivia Gram vs. (Q) (2318) Andra Captan (ROU) 6-4, 6-0
Kvartfinale: Olivia Gram vs. [1] (363) Doroteja Joksovic (SRB) 3-6, 1-6 (torsdag)

Girls doubles

1/8-finale: (3) Olivia Gram (DEN)/Carola Cavelli (ITA) vs. Ilayda Baykan/Doga Turkmen (TUR) 6-1, 2-6, [10-7]
Kvartfinale: Gram/Cavelli vs. Lois Boisson (FRA)/Giulia Brighi (ITA) 7-6(7), 6-4
Semifinale: Gram/Cavelli vs. [2] Gabriella Charalampidi (GRE)/Julia Bianca Ilinca (ROU) 6-3, 0-6, [8-10] (torsdag)


Grade 5, ITF Icelandic Open U18, Reykjavik (ISL) – Carpet
Tidsforskel: cet -2 timer

Boys singles hovedturnering

R32
[1] (575) Leo Borg (SWE) vs. Dominik Rys (CZE) 6-1, 6-3
[4] (1188) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (WC) Derin Acaroglu (GBR) 6-3, 3-6, 6-3
Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. Eliot Rorertet (ISL) 6-0, 6-0
Mads Tagesen (DEN) vs. (WC) Oliver Foran (GBR) 6-4, 3-5 Ret’d

1/8-finale
[1] (575) Leo Borg (SWE) vs. Malo Barthez (FRA) 6-2, 6-2
[4] (1188) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (2510) Massimo Brambati (ITA) 6-2, 6-1
Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. [3] (894) Karl Fredrik Utheim (SWE) 1-6, 6-4, 1-6 (onsdag)
Mads Tagesen (DEN) vs. Alexandre De Villepin (FRA) 3-6, 6-4, 7-6(5)

Kvartfinale
[8] (1837) Tomas Luis (POR) vs. [1] (575) Leo Borg (SWE) 4-6, 6-1, 6-2
[4] (1188) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. [5] (1372) Nikolas Tvedt (NOR) 6-3, 6-4
[6] (1635) Gabriel Bilinski (POL) vs. [3] (894) Karl Fredrik Utheim (SWE) 6-2, 6-3
Mads Tagesen (DEN) vs. [7] (1789) Bernardo Gandara (POR) 6-1, 6-0

Semifinale
[4] (1188) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. [8] (1837) Tomas Luis (POR) – fre 1100cet
Mads Tagesen (DEN) vs.  [6] (1635) Gabriel Bilinski (POL) – fre 1100cet

Boys doubles

1/8-finale: Tobias Bo Kudsk/Mads Tagesen (DEN) vs. (1) Leo Borg/Karl Fredrik Utheim (SWE) – ons ca. 1730cet

Girls singles hovedturnering

R32: Isabella Grann Frankild (DEN) vs. [5] (2042) Katja Wiersholm (USA) 1-6, 0-6 (tirsdag)

Girls doubles

1/8-finale: Isabella Grann Frankild (DEN)/Ekua Youri (BOT) vs. (4) Dasha Plekhanova (CAN)/Katia Wiersholm (USA)


Grade 5, ITF Nairobi Junior Open 2 (KEN) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R64: (2192) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Raymond Oduor (KEN) 6-0, 6-1
R32: Kevin Chen vs. [8] (1103) Charlelie Cosnet (FRA) 6-4, 6-2
1/8-finale: Kevin Chen vs. [12] (1397) Paul Brunel Wamba Ngouadjio (CMR) 7-5, 6-1
Kvartfinale: Kevin Chen vs. [14] (1434) Aly Shokeir (EGY) 3-6, 3-6 (torsdag)

Boys doubles

R32: Kevin Chen (DEN)/Ermin Kadric (SWE) vs. Elliot Arnarp/Jan Koupil (SWE) 2-6, 4-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Fælles Ungdoms- og Danmarksmesterskaber

KB, Peter Bangsvej 147, Frederiksberg – 4-15. juli

Der er livestream fra semifinaler og finaler lørdag-søndag

Senior Herresingle

1/8-finale
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. (LL) Magnus Ibh (Vi/So) 6-2, 6-1
(Q) Rasmus Michelsen (Skovbakken) vs. (LL) Kasper Elsvad (KB) 6-3, 3-0 Ret’d
(3) Søren Borup Wedege (KB) vs. Anders Grinderslev (Skovbakken) 6-7(3), 6-4, [10-7]
(Q) Niels Heise Korsgaard (Give) vs. (LL) Jonas Schwarz (Rødovre) 6-2, 6-0
Simon Friis Søndergaard (KB) vs. (Q) Mathias Olsen (Vi/So) 6-3, 4-6, [15-13]
(4) Nicolai Ferrigno (KB) vs. Tobias Lentz (Skovbakken) 6-4, 6-3
(Q) Frederik Ørvad (HIK) vs. Henrik Heise Korsgaard (Give) 6-3, 6-4
(2) August Holmgren (Gentofte) vs. Frederik Nymann (Vi/So) 6-2, 6-3

August Holmgren
Foto: Privat – August Holmgren i 1/8-finalen tirsdag

Kvartfinale
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. (Q) Rasmus Michelsen (Skovbakken) 6-0, 6-0
(3) Søren Borup Wedege (KB) vs. (Q) Niels Heise Korsgaard (Give) 6-2, 6-0
Simon Friis Søndergaard (KB) vs. (4) Nicolai Ferrigno (KB) 6-2, 7-6(5)
(2) August Holmgren (Gentofte) vs. (Q) Frederik Ørvad (HIK) 6-4, 6-2

Semifinale – lørdag
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. (3) Søren Borup Wedege (KB) – 1230
(2) August Holmgren (Gentofte) vs. Simon Friis Søndergaard (KB) – 1100

Senior Damesingle

1/8-finale
(1) Emilie Francati (Gentofte) vs. Maria Jespersen (Gentofte) 6-4, 7-5
Anna Signe Rasmussen (Birkerød) vs. (Q) Helena Francati (Gentofte) 0-6, 6-4, [11-9]
Mathilde Tranberg (HRT) vs. (3) Sofia Nami Samavati (Vi/So) 4-6, 6-1, [10-8]
(WC) Mai Grage (KB) vs. (Q) Anna Tang (Hillerød) 6-2, 6-4
Alisha Ali Hussain (Birkerød) vs. (Q) Laura Gaarde Andersen (Lyngby) 6-1, 6-4
(4) Karoline Laursen (KB) vs. Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) 6-2, 6-3
Julie Noe (KB) vs. (LL) Ida Hasselbalch (HRT) 6-2, 6-1
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. (Q) Simone Michael Alipieva (HIK) 6-0, 6-1

Kvartfinale
(1) Emilie Francati (Gentofte) vs. Anna Signe Rasmussen (Birkerød) 6-2, 6-3
(WC) Mai Grage (KB) vs. Mathilde Tranberg (HRT) 6-3, 6-2
(4) Karoline Laursen (KB) vs. Alisha Ali Hussain (Birkerød) 6-1, 6-4
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. Julie Noe (KB) 6-2, 6-1

Semifinale – lørdag
(1) Emilie Francati (Gentofte) vs. (WC) Mai Grage (KB) – 1100
(4) Karoline Laursen (KB) vs. (2) Hannah Viller Møller (HIK) – 1230

Der henvises til ovenstående link for Senior Herredouble og Damedouble, samt single og double hos både drenge og piger i U12, U14, U16 og U18.

Finaler i junior-rækkerne

U12 Drenge: (1) Oliver Steines (KB) vs. (2) Alexander Nordal Clausen (HIK) 7-5, 6-1
U12 Piger: (4) Mille Johanna Mørk (HIK) vs. (3) Laura Baagøe Brunkel (Holte) 6-2, 6-4

U14 Drenge: (4) Christopher Garde (HRT) vs. (8) Alexander Borup (KB) 6-3, 7-6(5)
U14 Piger: (1) Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) vs. Anna Tang (Hillerød) 6-0, 6-1


Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage