Mange af de yngste danske tennisspillere deltog i december i den 40. udgave af Fair Play Cup, som blev afviklet i 38 kategorier. Sofia Mortensen løb med titlen i U10 pigesingle

Når Tennisavisen modtager rapporter og billeder fra internationale turneringer med dansk deltagelse, fortjener det opmærksomhed og omtale i en selvstændig artikel umiddelbart efter turneringens afvikling.

Bedre sent end aldrig gælder dog også på Tennisavisen, som 9. januar blev gjort opmærksom på, at Sofia Mortensen blev vinder i U10 pigesingle ved den 40. udgave af Fair Play Cup, som blev afviklet 11-23. december i Malmø.

Efter yderligere et par ugers forsinkelse er det således på tide, at Tennisavisens læsere bliver informeret om dette flotte resultat.

Desuden bringes herunder en oversigt med udvalgte resultater fra nogle af de øvrige danske deltagere, som var med i hovedturneringen i U10, U12 og U14 – dog er resultater fra indledende puljer ikke med, men alle rækkerne kan studeres nærmere på dette link.

I U12B hos pigerne var der også dansk vinder, idet rækken blev vundet af Cecilie Funder (KB), og i U12A var Laura Baagøe Brunkel (Holte) i finalen.
Andreas Philip Cort Maleeva Hansen (Gentofte) var i finalen i U10 Drenge.


FS10 (U10 Piger)

2008 Sofia Mortensen Poulsen (B93)
1/8: bye
kvart: Anabelle Teikari 6-7, 6-2, 6-4
Semi: Hedvig Turesson 4-6, 6-4, 6-4
Finale: Sandra Batez 6-2, 6-4

2008 Amani Azarkan (B93)
1/8: bye
kvart: Sandra Batez 6-7, 7-6, 3-6


FS12A (U12A Piger)

2007 Lucca Ingildsen (B93)
R32: Esther Magnusson 6-3, 6-1
1/8: Julia Malmberg 6-7, 6-2, 6-0
Kvart: Emy Jiserup 4-6, 4-6

2007 Naja Brun Créton (KB)
R32: Julia Malmberg 2-6, 0-6

2006 Laura Baagøe Brunkel (Holte)
R32: Isabella Olsson 6-1, 6-0
R16: walkover
Kvart: Sofia Gottlieb 6-2, 6-0
Semi: Emy Jiserup 4-6, 6-1, 6-1
Finale: Linea Bajraliu 6-3, 4-6, 5-7

2006 Ophelia Feline Mille Ruus (Skovshoved)
R32: Radmila Popovic 6-1, 6-2
R16: Sara Tubien 6-0, 6-2
Kvart: Tilda Hessleryd 2-6, 3-6


FS12B (U12B Piger)

2006 Cecilie Funder (KB)
R32: Elina Lassnack 6-0, 6-1
R16: Alma Norrman 6-1, 6-2
Kvart: Felicia Remahl 6-2, 6-2
Semi: Rebecka Therese Jerlardtz 6-1, 6-2
Finale: Disa Levinsson-Olsson 6-2, 6-4


FS14 (U14 Piger)

2005 Sarafina Olivia Hansen (Birkerød)
R32: (Q) Jennifer Erinson 6-4, 7-5
R16: (7) Emilia Nilsson 6-3, 6-4
Kvart: (1) Tilda Hallberg 6-2, 6-1
Semi: Liv Stafström 2-6, 0-6


PS10 (U10 Drenge)

2008 Louis Valentin Thornberg HIK
1/8: Oscar Hasselblad Johannesson 6-2, 6-2
Kvart: Jacob Williams 4-6, 7-6, 4-6

2009: Andreas Philip Cort Maleeva Hansen (Gentofte)
1/8: 2008: Filip Nawrocki (Sundby) 7-5, 7-5
Kvart: Fabian Salomonsson 6-2, 6-2
Semi: Mick Ilnicki 6-3, 6-4
Finale: Mick Ilnicki vs. Nils Leveau 6-4, 6-2

2008 Christoffer Jessen (VST)
1/8: William White 6-3, 6-3
Kvart: Nils Leveau 4-6, 4-6

2008 Jonas Hauch (VST)
Mick Ilnick 3-6, 2-6


PS12A (U12A Drenge)

2007: Lucas Christmas-Møller (KB)
R64: Carl Mejer 6-1, 6-0
R32: Malcolm Bergelin 6-2, 6-1
1/8: Kenan Alisic 6-2, 6-0
Kvart: Malte Zätterström 6-1, 6-1
Semi: Daniel Margoulis 6-4, 4-6, 3-6
Finale: William Rejchtman Vinciguerra vs. Daniel Margoulis 7-5, 6-4

2007: Leo Bach Nielsen
R64: bye
R32: Daniel Margoulis 0-6, 3-6

2007 Balthazar Huss (HRT)
R64: bye
R32: Philip Lindholm 6-7, 6-4, 7-6
1/8: Mick Ilnicki 6-3, 6-3
Kvart: Albert Widell 1-6, 3-6

2007 Sebastian Kjølbye (NTK-Amager)
R64: bye
R32: William Rejchtman Vinciguerra 1-6, 3-6


PS12B (U12B Drenge)

2008 Cornelius Chaaylek Pedersen (KB)
Kvart: Victor Gallician 6-2, 2-6, 6-3
Semi: Elias Heinemyr 6-0, 3-6, 1-6
Finale: Oscar Tauson vs. Elias Heinemyr 6-1, 6-2

2007 Isak Malthe Staniok Dogonowski (Holte)
R64: Oskar Elmevik 6-4, 6-1
R32: Carl Sandelin 3-6, 1-6

2008 Emil Schølin (KB)
R64: Björn Boreson Foxley 6-3, 6-2
R32: Felix Drewke 6-1, 6-0
R16: Victor Gallician 2-6, 1-6

2008 Nicolai Schølin (KB)
R64: Jone Flärd 6-3, 6-4
R32: Linus Andersson 0-6, 0-6


PS12C (U12C Drenge)

2008 Finn Sulugiuc (KB)
R16 walkover
Kvart: Ernst Herslow Bergman 6-3, 6-1
Semi: Elias Gustafson 6-1, 7-5
Finale: Jacob Williams 2-6, 5-7