Et tilbageblik på Davis Cup opgøret mod Puerto Rico i form af et slideshow fra alle kampe. Desuden ses frem mod opgøret mod Thailand i World Group II

I forbindelse med dækningen af Davis Cup opgøret mod Puerto Rico i Holbæk Sportsby fik Tennisavisen af ophavsretlige årsager ikke tilladelse til at vise optagelser fra selve kampene, som blev vist på livestream hos DR.

Til gengæld er der efterfølgende givet tilladelse til at vise nedenstående slide-shows, som Georg Beyer Clausen har sammensat på baggrund af fotos fra kampene.

R1: Mikael Torpegaard vs. Quinton Vega 7-6(5), 6-0

R2: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Ignacio Garcia 4-6, 6-3, 6-0

Stillingen efter førstedagen var dermed 2-0 til Danmark, og ved det efterfølgende pressemøde var der stor tilfredshed, ikke mindst da Holger berettede om kampens bedste point, hvor han i fuldt løb sendte en longline vinder af sted fra baghånds

Davis Cup: Både Mikael Torpegaard og Holger Rune uddeler æg efter besværlig start

R3: Søren Hess-Olesen/Frederik Løchte Nielsen vs. Ignacio Garcia/Quinton Vega 6-1, 6-2

Dermed var den samlede sejr sikret, hvorved Danmark var kvalificeret til at deltage i World Group II til september, og derfor fik Mikael Torpegaard en pause, og Løchte fik samtidig en kærkommen mulighed for at spille single i den næste kamp.

R4: Frederik Løchte Nielsen vs. Ignacio Garcia 7-6(5), 6-2

R5: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Quinton Vega 6-1, 7-6(4)

Den samlede sejr blev således 5-0 til Danmark, og der var både højt humør og talelyst ved det afsluttende pressemøde med Tennisavisen.

Davis Cup: Løchte og Hess-Olesen sikrer dansk sejr. Bonussejre til Løchte og Holger

Danmark møder Thailand i World Group II

I slutningen af ovenstående artikel fremgår desuden, hvilke af de øvrige nationer, der også har kvalificeret sig til World Group II, og efterfølgende er foretaget lodtrækning, som resulterede i, at Danmark igen får hjemmebane, når Thailand kommer på besøg.

Kampene i World Group II er følgende (hjemmehold nævnt først):
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien

Selvom holdkaptajn Frederik Løchte Nielsen betragter begrebet favoritværdighed, som noget medier går op i, er han næppe uenig i, at lodtrækningen giver Danmark en kæmpe mulighed for at tage endnu et skridt i retning mod det erklærede mål at spille Qualifers, der giver vinderne adgang til Davis Cup Finals.

En sejr over Thailand vil nemlig betyde, at Danmark allerede i 2021 deltager i World Group I play-offs, hvor vinderne senere på året får mulighed for at kvalificere sig til Qualifiers og potentielt Davis Cup Finals i 2022.

Thailands højst rangerede spiller er 24-årige no. 625 Wishaya Trongcharoenchaikul, hvis højeste rangering på ATP-ranglisten var no. 395 i oktober 2018.
Derudover har Thailand ingen spillere i top 1000, bortset fra 19-årige no. 998 Kasidit Samrej, der har spillet en enkelt kamp for Thailand mod Filippinerne i 2019.

Norge og Finland får chancen for Qualifiers 2021

Både Norge og Finland har hjemmebane i World Group I, som ligeledes afvikles til september, hvor følgende nationer dyster om at være med i Qualifiers og senere eventuelt Davis Cup Finals 2021:
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel

Sverige spiller Davis Cup Finals november 2020

Der er ligeledes trukket lod om puljefordelingen ved Davis Cup Finals, som afvikles 23-29. november i Madrid, og her er de Nordiske lande ligeledes repræsenteret, idet Sverige vandt 3-1 over Chile, da Qualifiers blev afviklet 6-7. marts i Stockholm.

Sverige kommer i Group B sammen med Canada og Kazakhstan.
Sammensætningen af puljerne blev følgende:
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Group D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Columbia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig