Dagens kampe tirsdag 13. marts: “Vågen” Wozniacki mod Kasatkina natten til onsdag

Kvinderne afvikler alle 1/8 finalerne ved Indian Wells, hvor mændene færdiggør nederste halvdel i 3. runde

Efter Caroline Wozniackis sejr i 3. runde over Aliaksandra Sasnovich (BLR) ved WTA Premier Mandatory turneringen BNP Paribas Open i Indian Wells, var der almindelig enighed om, at Caroline spillede langt under det niveau, som sikrede titlen ved både WTA-slutspillet og den første Grand Slam triumf i Melbourne.

Brormand Patrik lagde ikke fingrene imellem, da han som kommentator var hudløs ærlig i beskrivelsen af hendes indsats, og de betænkeligheder om manglende kritisk tilgang, der blev givet udtryk for i Presselogen, da han blev hyret som kommentator, viste sig igen at være helt ubegrundet.

Caroline har ofte selv fortalt, at hun er B-menneske, og man kunne nemt få det indtryk, at hun endnu ikke var helt vågen, da hun allerede kl. 11 lokal tid blev sendt på banen, hvor indsatsen – efter Wozniacki standard – ikke var noget at råbe hurra for.
Alligevel var hun i stand til at vinde over ranglistens no. 49, hvilket i sig selv er en præstation, når man er bevidst om, at stort set alle spillere i top 100 – og flere derunder – har niveau til at spille lige op med eller vinde over de bedste, hvis de ikke spiller på et nogenlunde stabilt niveau, og derfor var det ikke uheldigt for Caroline, at Sasnovich ifølge statistikken præsterede 56 uprovokerede fejl, hvoraf mere end 10 var dobbeltfejl.

WTA Indian Wells: Trods bunker af fejl vandt Wozniacki

Allerede dagen efter skal Caroline atter i kamp, når hun i 1/8-finalen møder 19. seedede Daria Kasatkina (RUS), som vandt over Caroline i St. Petersburg, og i 3. runde vandt hun sikkert 6-4, 6-3 over Sloane Stephens (USA), der er regerende US Open vinder.
Kasatkina er inde i en god periode, da hun udover sejre over de 2 seneste Grand Slam vindere vandt flotte sejre i Dubai over både Agnieszka Radwanska (POL), Johanna Konta (GBR), Elena Vesnina (RUS) og Garbine Muguruza (ESP), inden hun i finalen tabte til Elina Svitolina (UKR).

Caroline har derfor næppe råd til endnu en off-day, men hun kan til gengæld glæde sig over, at hun tidligst spiller kl. 18 lokal tid, hvor der er større chance for, at hun er helt vågen, og da hun ikke er påvirket af jetlag, som ved det sidste møde, er der trods alt grund til optimisme inden opgøret, hvor Caroline må være favorit til at slippe videre til kvartfinalen.

Som tidligere omtalt har der været stort “mandefald” blandt de seedede, og flere af de helt unge teenagere har markeret sig fornemt i turneringen, men det har alligevel næppe gjort Carolines vej til en eventuel finale meget nemmere, idet hun i tilfælde af sejr over Kasatkina møder vinderen af 7. seedede Caroline Garcia (FRA) og 10.seedede Angelique Kerber (GER), der spiller på Stadium 1 tidligst onsdag morgen 0430.
En eventuel semifinale mod Venus Williams, som vandt over lillesøster Serena, er heller ikke nogen nem modstander.

I den modsatte halvdel er 1. seedede Simona Halep stadig med, selvom hun var på hælene mod 19-årige Caroline Dolehide (USA), der er no. 165 på ranglisten.
Halep møder i dagens første kamp på Stadium 1 no. 55 Qiang Wang (CHN), som i 3. runde vandt 6-1, 6-2 over 14. seedede Kristina Mladenovic (FRA).
Samtidig spiller 18-årige Marketa Vondrousova (CZE), som sendte Konta ud i 2. runde, mod no. 51 Petra Martic (CRO), der vandt 6-3, 6-3 over French Open vinderen 6. seedede Jelena Ostapenko (LAT).

16-årige Amanda Anisimova (USA), der sensationelt sendte 9. seedede Petra Kvitova (CZE) ud i 3. runde, spiller 2. kamp på Stadium 2 mod 5. seedede Karolina Pliskova (CZE).
24-årige Danielle Collins (USA), som i 2. runde vandt 6-3, 7-6(1) over 15. seedede Madison Keys (USA), spiller 5. kamp på Stadium 3 mod 27. seedede Carla Suarez Navarro (ESP), som til de flestes overraskelse vandt over 4. seedede Elina Svitolina (UKR).

Hos herrerne er afvikles nederste halvdel af 3. runde.
I øverste halvdel er 1. seedede Roger Federer (SUI) sikkert videre til 1/8-finalen efter 6-2, 6-1 over 25. seedede Filip Krajinovic (SRB).
20-årige Taylor Fritz (USA) vandt en fornem sejr 4-6, 6-2, 7-6(1) over Fernando Verdasco (ESP), som overraskende vandt i 2. runde over 3. seedede Grigor Dimitrov (BUL).

Det var næppe ventet, at 21-årige no. 49 Borna Coric (CRO) kunne vinde så sikkert som 6-1, 6-1 over 13. seedede Roberto Bautista Agut (ESP) .

Nederste halvdel afvikles tirsdag.

Frederik Løchte kan genses på Livestream

En af Tennisavisens mest opmærksomme læsere gjorde mandag aften opmærksom på, at man på Livestream.com/ATP kunne se Frederik Løchte Nielsen spille kvalifikation ved ATP Challenger turneringen i Drummondville i Canada.
Som regel bliver de indledende kvalkampe ikke vist på livestream, men kampen i 2. kvalrunde, hvor Løchte efter walkover i 1. runde mødte 3. seedede no. 395 Hugo Grenier (FRA), blev vist på livestream, og den kan genses på linket herunder.

Løchte afværgede matchbold i 2. sæt, hvor efter han vandt 8-6 i tiebreak.
I 3. sæt måtte franskmanden trække sig ved 4-1 til Løchte, som således vandt kampen 4-6, 7-6(6), 4-1 Ret’d.

Kvalfinalen mod 6. seedede Aleksandar Vukic (AUS) blev afviklet få timer senere, og den kan ligeledes genses på et link herunder.
Efter 2-6 i 1. sæt var Løchte væsentlig bedre med i 2. sæt, hvor han dog ikke fik udnyttet flere break-chancer, som kunne have skabt fornyet spænding om udfaldet, men kampen endte med australsk sejr 6-2, 6-4.

Tilføjelse: Desuden deltager Frederik Løchte Nielsen i double sammen med Joris De Loore (BEL), og de vandt tirsdag i 1 runde over 2. seedede Luke Bambridge/Joe Salisbury (GBR) 5-7, 6-4, [10-8].
Doublen kan genses på livestream herunder.

Frederik Løchte Nielsen
Foto: Sportsfotograf.com. – Frederik Løchte Nielsen

#FedCup, #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA Premier Mandatory, BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt

Spilleprogram onsdag-torsdag (kvartfinale øverste halvdel)

Alle kampe vises på WTATV.com.
TV2 Sport fra kl. 2100 og 0335. TV2 Play fra 0300

2100cet Stadium 1
(1) Simona Halep (ROU) vs. Petra Martic (CRO) – Stadium 1

NB 0300cet Stadium 1
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Naomi Osaka (JPN)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64: start mandag 2000cet
(4) Johanna Larsson (SWE) vs. Arina Rodionova (AUS) 6-3, 6-3
(15) Sachia Vickery (USA) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 4-0 Ret’d
Vera Zvonareva (RUS) vs. Victoria Duval (USA) 6-2, 6-1

QFi:
(14) Kurumi Nara (JPN) vs. (4) Johanna Larsson (SWE) 6-4, 7-6(3)
Vera Zvonareva (RUS) vs. (16) Bernarda Pera (USA) 5-7, 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Belinda Bencic (SUI) vs. Timea Babos (HUN) 1-6, 6-1, 7-6(4)
(Q) Sachia Vickery (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-3, 6-4
Naomi Osaka (JPN) vs. Maria Sharapova (RUS) 6-4, 6-4
Sorana Cirstia (ROU) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) 6-2, 6-3
Serena Williams (USA) vs. Zarina Diyas (KAZ) 7-5, 6-3
(WC) Sofya Zhuk (RUS) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 6-4
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Heather Watson (GBR) 6-4, 6-2
– (Carolines 1/32-del)
Katerina Siniakova (CZE) vs. Christina McHale (USA) 3-6, 6-2, 7-6(6)
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Magda Linette (POL) 5-7, 7-6(2), 7-6(4)
(Q) Lara Arruabarrena (ESP) vs. Leisa Tsurenko (UKR) 3-6, 6-3, 6-4
(2) Caroline Wozniacki (DEN) – bye

R64 
Øverste halvdel:
(1) Simona Halep (ROU) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4, 6-4
(WC) Caroline Dolehide (USA) vs. (30) Dominika Cibulkova (SVK) 5-7, 6-3, 6-4
Qiang Wang (CHN) vs. (22) Elise Mertens (BEL) 4-6, 6-3, 6-3
(14) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Samantha Stosur (AUS) 7-5, 7-5
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (11) Johanna Konta (GBR) 7-6(5), 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (19) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-4, 6-3
Petra Martic (CRO) vs. (25) Barbora Strycova (CZE) 7-5, 6-4
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-4, 3-6, 6-1

(Q) Sachia Vickery (USA) vs. (3) Garbine Muguruza (ESP) 2-6, 7-5, 6-1
Naomi Osaka (JPN) vs. (31) Agnieszka Radwanska (POL) 6-3, 6-2
(17) CoCo Vandeweghe (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-0, 7-6(6)
Maria Sakkari (GRE) vs. (16) Ashleigh Barty (AUS) 6-4, 6-2
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-7(4), 7-6(3), 6-4
Amanda Anisimova (USA) vs. (23) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4, 6-1
(32) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Sofia Kenin (USA) 6-2, 6-3
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 7-6(4), 6-1
nederste halvdel
(8) Venus Williams (USA) vs Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 6-4
Serena Williams (USA) vs. (29) Kiki Bertens (NED) 7-6(5), 7-5
(21) Anastasija Sevastova (LAT) vs Monica Puig (PUR) 6-2, 2-6, 6-1
(12) Julia Goerges (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-4, 6-1
Danielle Collins (USA) vs. (15) Madison Keys (USA) 6-3, 7-6(1)
Sofya Zhuk (RUS) vs. (18) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 2-6, 7-5
(27) Carla Suarez Navarro (ESP) vs Su-Wei Hsieh (TPE) 6-4, 2-6, 6-3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Mona Barthel (GER) 6-4, 6-3

(7) Caroline Garcia (FRA) vs Jennifer Brady (USA) 6-4, 6-4
(26) Daria Gavrilova (AUS) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 7-6(3), 6-2
(24) Elena Vesnina (RUS) vs Catherine Bellis (USA) 2-6, 6-1, 6-1
(10) Angelique Kerber (GER) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 3-6, 6-4, 6-2
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 6-1, 7-5
(20) Daria Kasatkina (RUS) Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 5-2 Ret’d
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (28) Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-4
(2) CAROLINE WOZNIACKI (DAN) vs Lara Arruabarrena (ESP) 6-4 6-1

R32 
(1) Simona Halep (ROU) vs. (WC) Caroline Dolehide (USA) 1-6, 7-6(3), 6-2
Qiang Wang (CHN) vs. (14) Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 6-2
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 6-2, 6-2
Petra Martic (CRO) vs. (6) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-3
Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Sachia Vickery (USA) 6-3, 6-3
Maria Sakkari (GRE) vs. (17) CoCo Vandeweghe (USA) 6-2, 6-4
(WC) Amanda Anisimova (USA) vs. (9) Petra Kvitova (CZE) 6-2, 6-4
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (32) Shuai Zhang (CHN) 7-5, 5-7, 6-3

(8) Venus Williams (USA) vs. Serena Williams (USA) 6-3, 6-4
(21) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (12) Julia Goerges (GER) 6-3, 6-3
(WC) Danielle Collins (USA) vs. (WC) Sofya Zhuk (RUS) 6-4, 6-4
(27) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (4) Elina Svitolina (UKR) 7-5, 6-3
(17) Caroline Garcia (FRA) vs. (26) Daria Gavrilova (AUS) 7-5, 6-4
(10) Angelique Kerber (GER) vs. (24) Elena Vesnina (RUS) 7-5, 6-2
(20) Daria Kasatkina (RUS) vs. (13) Sloane Stephens (USA) 6-4, 6-3
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-4, 2-6, 6-3

1/8-finale (udvalgte)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Qiang Wang (CHN) 7-5, 6-1
Petra Martic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-3, 7-6(4)
Naomi Osaka (JPN) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-1, 5-7, 6-1
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (WC) Amanda Anisimova (USA) 6-1, 7-6(2)

(8) Venus Williams (USA) vs. (21) Anastasija Sevastova (LAT) 7-6(6), 6-4
(27) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (WC) Danielle Collins (USA) 6-2, 64
(10) Angelique Kerber (GER) vs. (7) Caroline Garcia (FRA) 6-1, 6-1
(20) Daria Kasatkina (RUS) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 6-4, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-indian-wells-usa-609#orderofplay


ATP 1000,BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt

Spilleprogram onsdag-torsdag (1/8-finaler)

Alle kampe vises på tennistv.com.
Viaplay sender fra kl. 1900, TV3 Sport fra 2000

Start 1900cet:
Taylor Fritz (USA) vs. Borna Coric (CRO) – S1
(23) Hyeon Chung (KOR) vs. (30) Pablo Cuevas (URU) – S2

NB 2100cet Stadium 2:
(31) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA)

3. match:
(1) Roger Federer (SUI) vs. Jeremy Chardy (FRA) – S1
(7) Kevin Anderson (RSA) vs. (11) Pablo Carreno Busta (ESP) – S2

4. match Stadium 1:
(6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Leonardo Mayer (ARG)

NB 0200cet Stadium 2:
(18) Sam Querrey (USA) vs. (28) Feliciano Lopez (ESP)

NB 0430cet Stadium 1:
(32) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Marcos Baghdatis (CYP)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. (16) Henri Laaksonen (SUI) 6-1, 6-4
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (11) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 6-4

QFi:
(6) Ricardas Berankis (LTU) vs. Casper Ruud (NOR) 2-6, 6-2, 6-2
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (23) Norbert Gombos (SVK) 2-6, 7-6(4), 6-3

Singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Ricardas Berankis (LTU) 6-3, 6-4
Talor Fritz (USA) vs. (WC) Reilly Opelka (USA) 4-6, 7-6(6), 6-4
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-3, 1-6, 7-6(4)

R64 (udvalgte øverste halvdel)
(1) Roger Federer (SUI) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 7-6(6)
(25) Filip Krajinovic (SRB) vs. (Q) Michell Krueger (USA) 6-2, 6-2
(20) Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Peter Polansky (CAN) 6-1, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. (16) Fabio Fognini (ITA) 4-6, 7-6(2), 6-4
(12) Tomas Berdych (CZE) vs. Maximillian Martereer (GER) 6-1, 6-4
(23) Hyeon Chung (KOR) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-7(9), 6-3, 6-3
(30) Pablo Cuevas (URU) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-6(4), 6-3
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-2, 3-6, 6-3

Fernando Verdasco (ESP) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(4), 4-6, 6-3
Taylor Fritz (USA) vs. (27) Andrey Rublev (RUS) 6-4, 7-6(4)
Borna Coric (CRO) vs. (19) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-0, 6-3
(13) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jared Donaldson (USA) 6-4, 6-2
(11) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Horacio Zeballos (ARG) 3-6, 6-3, 7-6(3)
Daniil Medvedev (RUS) vs. (LL) Matteo Berrettini (ITA) 6-7(6), 7-5, 6-4
Nicolas Kicker (ARG) vs. (26) Damir Dzumhur (BIH) 4-6, 6-2, 6-1
(7) Kevin Anderson (RSA) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 7-5, 6-4
== (nederste halvdel)
(8) Jack Sock (USA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-2, 7-5
(28) Feliciano Lopez (ESP) vs. (WC) Ernesto Escobedo (USA) 6-4, 6-3
(18) Sam Querrey (USA) vs. Mischa Zverev (GER) 6-4, 7-5
(Q) Yuki Bhambri (IND) vs. (9) Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-4
(Q) Marcos Baghdatis (CYP) vs. (14) Diego Schwartzman (ARG) 7-5, 6-4
(LL) Dudi Sela (ISR) vs. (21) Kyle Edmund (GBR) 6-4, 6-4
(32) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-4
Joao Sousa (POR) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 7-5, 5-7, 6-4

(6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (WC) Alex De Minaur (AUS) 6-2, 6-1
(29) David Ferrer (ESP) vs. (WC) Tennys Sandgren (USA) 6-2, 7-6(3)
Leonardo Mayer (ARG) vs. (LL) Ruben Bemelmans (BEL) 6-4, 6-1
(Q) Taro Daniel (JPN) vs. (10) Novak Djokovic (SRB)7-6(3), 4-6, 6-1
Gael Monfils (FRA) vs. (15) John Isner (USA) 6-7(5), 7-6(3), 7-5
Pierrre-Hugues Herbert (FRA) vs. (24) Gilles Muller (LUX) 6-3, 7-5
(31) Philip Kohlschreiber (GER) vs. (Q) Tim Smyczek (USA) 1-6, 6-4, 6-4
(2) Marin Cilic (CRO) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-5, 6-3

R32 (udvalgte)
(1) Roger Federer (SUI) vs. (25) Filip Krajinovic (SRB) 6-2, 6-1
Jeremy Chardy (FRA) vs. (20) Adrian Mannarino (FRA) 7-5, 4-6, 6-1
(23) Hyeon Chung (KOR) vs. (12) Tomas Berdych (CZE) 6-4, 6-4
(30) Pablo Cuevas (URU) vs. (5) Dominic Thiem (AUT) 3-6, 6-4, 4-2 Ret’d
Taylor Fritz (USA) vs. Fernando Verdasco (ESP) 4-6, 6-2, 7-6(1)
Borna Coric (CRO) vs. (13) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-1, 6-1
(11) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-1, 7-5
(7) Kevin Anderson (RSA) vs. Nicolas Kicker (ARG) 7-6(1), 7-6(3)

(28) Feliciano Lopez (ESP) vs. (8) Jack Sock (USA) 7-6(6), 4-6, 6-4
(18) Sam Querrey (USA) vs. (Q) Yuki Bhambri (IND)6-7(4), 6-4, 6-4
(Q) Marcos Baghdatis (CYP) vs. (LL) Dudi Sela (ISR) 7-6(5), 6-4
(32) Milos Raonic (CAN) vs. Joao Sousa (POR) 7-5, 4-6, 6-2
(6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (29) David Ferrer (ESP) 6-4, 7-6(3)
Leonardo Mayer (ARG) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 6-4, 6-1
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Gael Monfils (FRA) 6-2, 3-1 Ret’d
(31) Philip Kohlschreiber (GER) vs. (2) Marin Cilic (CRO) 6-4, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/indian-wells/404/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (Uge 11)


$150.000, Shenzhen (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP– Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

$75.000+H, Irving, TX (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOPHardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

$75.000, Drummondville (CAN) – Combo | S | D | QS | QD | OOPHardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Q32: (546) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (776) Pavel Krainik (CAN) – walkover
Q16: Frederik Løchte vs. [3] (395) Hugo Grenier (FRA) 4-6, 7-6(6), 4-1 Ret’d

QFi: Frederik Løchte vs. (6) Aleksandar Vukic (AUS) 2-6, 4-6

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Joris De Loore (BEL) vs. (2) Luke Bambridge/Joe Salisbury (GBR) 5-7, 6-4, [10-8]

Kvartfinale: Frederik Løchte/De Loore vs. Gonzales/Reese OR Alernate

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

$60.000, WU Xiaomin, Shenzhen (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

R32: (SE) (185) Marta Kostyuk (UKR) vs. (Q) (286) Ivana Jorovic (SRB) 0-6, 7-5, 6-4
1/8-finale: Marta Kostyuk vs. (WC) Fang Ying Xun (CHN) 6-2, 1-6, 6-4
Kvartfinale: Marta Kostyuk vs. [2] (98) Luksika Kumkhum (THA)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 11)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 11)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 11)

Grade 2, V ITF Junior GRIP2 Tennis Academy, Vinaros (ESP) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: (WC) Oscar Toft Bjelsdorf (DEN) vs. [5] (483) Ignacio Benzal Alia (ESP) 2-6, 2-6

Boys singles hovedturnering

R32: (186) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (72) Alejandro Vedri Asensi (ESP) 4-6, 1-6 (tirsdag)

Boys doubles

1/8-finale: (3) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Simon Anthony Ivanov (BUL) vs. Zyaan Ahmed (GEr)/Carles Hernandez (ESP) 6-2, 6-4
Kvartfinale: Rune/Ivanov vs. Rafael Izquierdo Luque/Jorge Plans (ESP) – ons NB 1600


Grade 4, ITF High Coast Kramfors Junior Challenge 2018 – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32
(WC) (1781) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [7] (588) Oliver Andersson (SWE) 3-6, 2-6 (tirsdag)
(783) Leo Borg (SWE) vs. (977) Mario Aleksic (MNE) 5-7, 7-5, 3-6 (mandag)
(899) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (626) Olof Wiklund (SWE) 6-2, 6-7(4), 2-0 Ret’d

1/8-finale
Carl Emil Overbeck vs. [2] (261) Kevin Chahoud (SWE) – ons NB 1100

Boys doubles

1/8-finale: Carl Emil Overbeck/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (WC) Eliot Arnarp/Teodor Hessle (SWE) 6-0, 6-3
Kvartfinale: Overbeck/Poulsen vs. (1) Rahul Dhokia (GBR)/Charl Morgan (RSA) – ons NB 1600

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage