For 2 år siden spillede Hannah Viller Møller som 14-årig sin første DM-finale mod Karen Barritza. Søndag kl. 12 mødes de atter i finalen ved DM Inde

Da lodtrækningen til DM inde 2018 blev offentliggjort lå det i kortene, at både 1. seedede Karen Barritza og 2. seedede Hannah Viller Møller ikke ville få nævneværdige udfordringer, inden de som forventet mødes i søndagens finale, som afvikles kl. 1200 i Hillerød Tennisklub.
Det blev heller ikke tilfældet, idet Karen på vejen mod finalen i alt afgav 5 partier i de 3 første kampe, og Hannah nøjedes med at afgive 9 partier.

Da Karen for 2 år siden deltog ved DM inde fejede hun ligeledes al modstand til side, hvilket også var tilfældet i finalen, hvor hun dengang mødte 14-årige Hannah, som derimod måtte kæmpe hårdt for at nå sin første DM-finale, hvor hun ikke kunne stille meget op mod Karen, der vandt 6-0, 6-2, da hun erobrede sin 5. indendørs DM-titel.

DM 2016: Karen Barritza og Johannes Ingildsen er Danmarksmestre

I mellemtiden har den nu 16-årige Hannah fortsat sin udvikling, og hun har været i flere DM-finaler, og hun er forsvarende mester i både DM inde og ude fra 2017, og Karen må formentlig indstille sig på, at hun denne gang får væsentligt mere kvalificeret modstand, end det var tilfældet for 2 år siden.

I herresingle blev semifinalen mellem 19-årige Philip Hjorth og Sebastian Grundtvig, som begge har tårnhøje ambitioner, en tæt affære, hvor Philip trak det længste strå med 10-7 i match-tiebreak, mens han finale-modstander 2. seedede Maxim Landa i den anden semifinale vandt mere komfortabelt over Christoffer Sander Nørby 6-2, 6-0.

Begge finaler kan følges på livestream på http://zibrasport.dk/tennis/live/

Søndag indledes ATP 1000 turneringen Rolex Monte-Carlo Masters, hvor næsten alle top-navne deltager, med de første kampe.
Turneringen dækkes af både TV3 Sport og Tennistv.com, som i løbet af ugen viser kampe fra flere baner.

Der er finaler i WTA International turneringerne i Lugano og Bogota samt i ATP 250 turneringerne i Marrakech og Houston, og trods masser af problemer med regnvejs-forsinkelser, er det lykkedes at få afviklet alle semifinaler lørdag.

Ingen af finalerne bliver dækket af danske TV-kanaler, men WTA finalerne kan følges på både TV2 Play 1 og WTATV.com, mens ATP finalerne dækkes af Tennistv.com og Viaplay.

 


#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA International, Samsung Open Presented by Corner – Lugano (SUI) – Grus

Singles hovedturnering

R32
(Q) Tamara Korpatsch (GER) vs. (1) Kristina Mladenovic (FRA) 7-6(5), 3-2 Ret’d
(Q) Kathinka Von Deichman (LIE) vs. Laura Siegemund (GER) 7-6(5), 2-3 Ret’d
(WC) Stefanie Voegele (SUI) vs. (LL) Magdalena Frech (POL) 6-3, 6-3
(6) Alize Cornet (FRA) vs. (WC) Jil Teichmann (SUI) 7-6(2), 6-0
(9) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-4, 6-2
Camila Giorgi (ITA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3, 6-2
Polona Hercog (SLO) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 7-5, 6-0
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (7) Mihaela Buzarnescu (ROU) 5-7, 6-3, 6-2

(8) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) Richel Hogenkamp (NED) 7-6(4), 6-0
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Carina Witthoeft (GER) 1-6, 6-4, 6-3
(Q) Danka Kovinic (MNE) vs. Viktorija Golubic (SUI) 7-6(6), 3-6, 6-4
(Q) Vera Lapko (BLR) vs. (4) Anett Kontaveit (EST) 3-6, 6-4, 6-3
Mona Barthel (GER) vs. (5/WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) 4-6, 6-3, 6-4
Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Alexandra Cadantu (ROU) 6-0, 7-5
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 4-6, 7-6(2), 6-3
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Mandy Minella (LUX) 6-4, 6-1

1/8-finale
(Q) Tamara Korpatsch (GER) vs. (Q) Kathinka Von Deichmann (LIE) 7-6(2), 6-4
(WC) Stefanie Voegele (SUI) vs. (6) Alize Cornet (FRA) 2-6, 7-5, 6-3
Camila Giorgi (ITA) vs. (9) Alison Van Uytvanck (BEL) 6-2, 6-1
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Polona Hercog (SLO) 6-3, 6-1

Kirsten Flipkens (BEL) vs. (8) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 4-6, 6-4, 6-2
(Q) Vera Lapko (BLR) vs. (Q) Danka Kovinic (MNE) 6-2, 6-3
Mona Barthel (GER) vs. Donna Vekic (CRO) 6-3, 4-6, 6-4
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 5-7, 7-5

Kvartfinale
(WC) Stefanie Voegele (SUI) vs. (Q) Tamara Korpatsch (GER) 6-4, 6-3
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-3, 6-0
(Q) Vera Lapko (BLR) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-4, 7-6(4)
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Mona Barthel (GER) 6-4, 5-7, 7-6(0)

Semifinaler
(2) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Vera Lapko (BLR) 6-1, 4-6, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (WC) Stefanie Voegele (SUI) 6-4, 6-3

Finale
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 7-5, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-lugano-switzerland-1101#orderofplay


WTA International, Claro Open Colsanitas – Bogota (COL) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32:
(1) Tatjana Maria (GER) vs. Georgina Garcia Perez (ESP) 6-3, 6-2
(Q) Daniela Seguel (CHI) vs. Nicole Gibbs (USA) 6-2, 6-2
Anna Blinkova (RUS) vs. (wc) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-2, 6-4
(7) Ana Bogdan (ROU) vs. Mariana Duque-Marino (COL) 6-1, 7-6(2)
(WC) Emiliana Arango (COL) vs. (4) Veronica Cepede Royg (PAR) 6-0, 2-6, 6-4
Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Lizette Cabrerea (AUS) 6-0, 6-2
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Irina Falconi (USA) 7-5, 0-6, 6-1
(Q) Renata Zarazua (MEX) vs. (8) Ajla Tomljanovic (AUS) 1-6, 6-4, 7-6(6)

(5) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (Q) Victoria Rodriguez (MEX) 6-2, 7-6(3)
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (Q) Carol Zhao (CAN) 3-6, 6-1, 6-1
(Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. Miyu Kato (JPN) 5-7, 6-4, 6-4
(3) Johanna Larsson (SWE) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 7-6(4), 6-1
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (6) Alison Riske (USA) 6-2, 6-2
(Q) Elitsa Kostova (BUL) vs. Nao Hibino (JPN) 6-2, 6-4
(WC) Maria Herazo Gonzalez (COL) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-4, 1-6, 6-3
(2) Magda Linette (POL) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-3, 7-5

1/8-finale:
(Q) Daniela Seguel (CHI) vs. (1) Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-1
(7) Ana Bogdan (ROU) vs. Anna Blinkova (RUS) 1-6, 7-6(8), 6-4
(WC) Emiliana Arango (COL) vs. Jasmine Paolini (ITA) 7-6(0), 6-1)
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (Q) Renata Zarazua (MEX) 6-1, 6-4

(5) Lara Arruabarrena (ESP) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-0, 6-1
(3) Johanna Larsson (SWE) vs. (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 4-6, 6-4, 6-4
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (Q) Elitsa Kostova (BEL) 6-2, 6-2
(2) Magda Linette (POL) vs. (WC) Maria Herazo Gonzalez (COL) 6-2, 6-1

Kvartfinale:
(7) Ana Bogdan (ROU) vs. (Q) Daniela Seguel (CHI) 6-1, 6-1
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (WC) Emiliana Arango (COL) 6-1, 1-0 Ret’d
(5) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (3) Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-3
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (2) Magda Linette (POL) 6-3, 3-6, 6-1

Semifinale
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (7) Ana Bogdan (ROU) 6-3, 6-2
(5) Lara Arruabarrena (ESP) vs. Dalila Jakupovic (SLO) 6-1, 6-2

Finale
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (5) Lara Arruabarrena (ESP) 6-2, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-bogota-colombia-894#orderofplay


ATP 250, Grand Prix Hassan II, Marrakech (MAR) – Grus

Singles hovedturnering

R32:
(1) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (wc) Amine Ahouda (MAR) 6-1, 6-2
(Q) Alexey Valutin (RUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 3-6, 6-3, 6-2
(PR) Pablo Anduar (ESP) vs. (LL) Ilya Ivashka (BLR) 6-3, 7-5
(Q) Andrea Arnaboldi (ITA) vs. (7) Alexandr Dolgopolov (UKR) 6-2, 6-3
(WC) Lamine Ouahab (MAR) vs. (3) Philipp Kohlschreiber (GER) 2-6, 6-0, 7-6(3)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Matteo Berettini (ITA) 7-6(2), 6-4
Joao Sousa (POR) vs. (Q) Pedro Martinez (ESP) 7-5, 7-5
Mirza Basic (BIH) vs. (5) Robin Haase (NED) 4-6, 6-4, 7-5

Gilles Simon (FRA) vs. (6) Benoit Paire (FRA) 6-2, 6-7(1), 7-6(5)
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-3, 6-1
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (Q) Calvin Hemey (FRA) 6-2, 6-2
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-1, 7-6(2)
(8) Mischa Zverev (GER) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-3, 6-4
(WC) Malek Jaziri (TUN) vs. Marton Fucsovics (HUN) 1-6, 6-4, 6-2
Radu Albot (MDA) vs. Andreas Seppi (ITA) 1-6, 6-3, 6-0
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. Jiri Vesely (CZE) 5-0 Ret’d

1/8-finale
(Q) Alexey Valutin (RUS) vs. (1) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(4), 6-2
(PR) Pablo Andujar (ESP) vs. (Q) Andrea Arnaboldi (ITA) 6-0, 6-2
Gilles Simon (FRA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 7-5, 6-1
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Guillermo GarciaLopez (ESP) 6-2, 6-4

Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (WC) Lamine Ouahab (MAR) 7-6(5), 5-7, 6-3
Joao Sousa (POR) vs. Mirza Basic (BIH) 6-3, 3-6, 6-4
(WC) Malek Jaziri (TUN) vs. (6) Mischa Zverev (GER) 6-2, 6-4
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 6-4

Kvartfinale
(PR) Pablo Andujar (ESP) vs. (Q) Alexey Vatutin (RUS) 6-4, 6-4
Joao Sousa (POR) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-2, 4-6, 6-1
(4) Richard Gasquet (FRA) vs. Gilles Simon (FRA) 6-2, 7-6(4)
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. (WC) Malek Jaziri (TUN) 6-2, 6-1

Semifinale
(PR) Pablo Andujar (ESP) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 6-4
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. (4) Richard Gasquet (FRA) 6-3, 6-4

Finale
(PR) Pablo Andujar (ESP) vs. (2) Kyle Edmund (GBR) 6-2, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/marrakech/360/daily-schedule


ATP 250, Fayez Sarofim & Co. US. Men’s Clay Court Championship, Houston, TX (USA) – Grus
Tidsforskel: cet-7 time

Spilleprogram søndag

Center Court – start 2100cet (finale)
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. (6) Steve Johnson (USA)

Tennistv.com

Singles hovedturnering

R32
Henri Laaksonen (SUI) vs. (WC) Dustin Brown (GER) 6-4, 6-3
Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Mackenzie Mcdonald (USA) 6-3, 6-3
(6) Steve Johnson (USA) vs. Ernesto Escobedo (USA) 3-6, 7-6(5), 6-2
Horacio Zeballos (ARG) vs. (Q) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-1, 6-2
Taylor Fritz (USA) vs. Tim Smyczek (USA) 6-7(3), 6-2, 7-6(6)
(7) Ryan Harrison (USA) vs. (Q) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-4, 6-3

(Q) Denis Kudla (USA) vs. (5) Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 7-6(4)
Ivo Karlovic (CRO) vs. Taro Daniel (JPN) 7-6(5), 6-4
Bjorn Fratangelo (USA) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-1, 6-1
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Blaz Kavcic (SLO) 6-2, 6-2
Nicolas Kicker (ARG) vs. Donald Young (USA) 6-3, 6-2
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Stefan Kozlov (USA) 6-3, 6-2

1/8-finale
(1) John Isner (USA) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-4, 6-2
(6) Steve Johnson (USA) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-4
(3) Jack Sock (USA) vs. Horacio Zeballos (ARG) 6-4, 6-4
Taylor Fritz (USA) vs. (7) Ryan Harrison (USA) 3-6, 6-0, 6-3

Ivo Karlovic (CRO) vs. (Q) Denis Kudla (USA) 7-5, 7-5
(4/WC) Nick Kyrgios (AUS) vs. Bjorn Fratangelo (USA) 6-7(2), 6-1, 6-2
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Nicolas Kicker (ARG) 6-2, 7-6(3)
Guido Pella (ARG) vs. (2) Sam Querrey (USA) 2-6, 7-6(4), 7-6(3)

Kvartfinale
(6) Steve Johnson (USA) vs. (1) John Isner (USA) 7-6(4), 4-6, 7-6(5)
Taylor Fritz (USA) vs. (3) Jack Sock (USA) 6-3, 3-6, 6-4
Ivo Karlovic (CRO) vs. (4/WC) Nick Kyrgios (AUS) 3-6, 6-2, 6-3
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Guido Pella (ARG) 4-6, 7-5, 6-3

Semifinale
(8) Tennys Sandgren (USA) vs. Ivo Karlovic (CRO) 7-6(2), 7-6(4)
(6) Steve Johnson (USA) vs. Taylor Fritz (USA) 7-5, 6-7(4), 6-2

Den komplette schedule findes http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/houston/717/daily-schedule


Uge 16

ATP 1000, Rolex Monte-Carlo Masters (MON) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com (78 kampe, start søndag) og TV3 Sport (start søndag)

Deltagere: Nadal, Cilic, Zverev, Dimitrov, Thiem, Goffin, Pouille, Carreno Busta, Djokovic, Schwartzman, Bautista Agut, Berdych, Fognini, Raonic, Ramos-Vinolas, Mannarino, Shapovalov, Auger-Aliassime, m.fl.
Withdrawals: (Dolgopolov (højre vrist), Krajinovic (venstre fod)
Lucky Losers: F. Mayer, M. Basic

Spilleprogram søndag (udvalgte)

Court Rainier III – start 1100
Kvalfinale
R64-kampe:
Karen Khachanov (RUS) vs. (WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) 7-5, 6-4
Mischa Zverev (GER) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-2, 6-7(4), 6-1
Daniil Medvedev (RUS) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-7(4), 6-2, 7-5

TV3 Sport og Tennistv.com

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Court Rainier III – start 1100
(15) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Jared Donaldson (USA)
(12) Tomas Berdych (CZE) vs. Kei Nishikori (JPN)
(9) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Dusan Lajovic (SRB)
Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Stefanos Tsitsipas (GRE)

Court Des Princes – start 1100
(11) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Peter Gojowczyk (GEr)
Borna Coric (CRO) vs. Julien Benneteau (FRA)
(14) Milos Raonic (CAN) vs. (WC) Lucas Catarina (MON)
(Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Paolo Lorenzi (ITA)

Court 2 – start 1100
Andrey Rublev (RUS) vs. Robin Haasae (NED)
Double kamp
(LL) Florian Mayer (GER) vs. Gilles Muller (LUX)
NB 1700: Double kamp

Court 9 – start 1300
2 Double kampe
Aljaz Bedene (SLO) vs. (LL) Mirza Basic (BIH)

Tennistv fra flere baner, TV3 Sport fra 1100-1815

Singles hovedturnering

R64 (udvalgte)
Karen Khachanov (RUS) vs. (WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) 7-5, 6-4
Mischa Zverev (GER) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-2, 6-7(4), 6-1
Daniil Medvedev (RUS) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-7(4), 6-2, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/monte-carlo/410/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden f Florian Mayer (GER) vs. Gilles Mullerølges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 16)

125K, Zhengzhou Women’s Tennis Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com (start mandag fra 3 baner)

Deltagere: Zhang, Peng, Kumkhum, Wang, Duan, Wickmayer, Hibino, Zhu, m.fl.

Spilleprogram mandag

Court 10 – start 0500cet
(4) Yafan Wang (CHN) vs. Junri Namigata (JPN)
NB 0700: (2/WC) Shuai Peng (CHN) vs. Saisai Zheng (CHN)
NB 0900: (6) Yanina Wickmayer (BEL) vs. Vera Zvonareva (RUS)

Court 11 – start 0500cet
(3) Luksika Kumkhum (THA) vs. Danielle Lao (USA)
(WC) Ran Tian (CHN) vs. (Q) Mai Minokoshi (JPN)
(WC) Xiyu Wang (CHN) vs. Naomi Broady (GBR)

Court 9 – start 0500cet
Su Jeong Jang (KOR) vs. (Q) Ayano Shimizu (JPN)
2 Double kampe

Court 12 – start 0500cet
(8) Lin Zhu (CHN) vs. Xinyu Gao (CHN)
Double kamp

WTATV.com viser kampe fra alle 4 baner fra kl. 0500

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-zhengzhou-china-1099#orderofplay


ATP Challengers (Uge 15)


$150.000+H, Taipei (TPE) – Combo | S | D | QS | QD | OOPCarpet
Tidsforskel: cet +6 timer

Finale: (4) Yuki Bhambri (IND) vs. (6) Ramkumar Ramanathan (IND) 6-3, 6-4

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Jonathan Erlich (ISR) vs. Cheng-Peng Hsieh/Tsung Hua Yang (TPE) 7-6(1), 7-6(1)

Kvartfinale: Løchte/Erlich vs. (2) Sonchat Ratiwatana/Sanchai Ratiwatana (THA) 0-6, 6-3, [6-10] (torsdag)

$100.000+H, Mexico City (MEX) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

Finale: (Q) Juan Ignacio Londero (ARG) vs. Roberto Quiroz (ECU) 6-1, 6-3

€43.000+H, Barletta (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

Singles hovedturnering (udvalgte)

R32: (200) Jaume Munar (ESP) vs. (185) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(4), 4-6, 7-5

Finale: (Q) Marco Trungelliti (ARG) vs. Simone Bolelli (ITA) 2-6, 7-6(4), 6-4


Uge 16

$100.000, Sarasota, FL (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

$75.000+H, Tunis (TUN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

R32:
(202) Casper Ruud (NOR) vs. (Q) ??
[8] (134) Elias Ymer (SWE) vs. (203) Egor Gerasimov (BLR)

$50.000+H, Guadalajara (MEX) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt

$50.000+H, Nanchang (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP– Grus

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 16)

$25.000, VII TORNEO INTERNACIONAL VILLA DE MADRID (ESP) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: Frederik Ørvad (DEN) vs. [12] (932) Federico Morenao (ARG) 2-6, 5-7 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 16)

 

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 16)

Grade 3, ITF/CAT Juniors Megrine (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Boys singles hovedturnering

(140) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)
(274) Sebastian Grundtvig (DEN)

Girls singles hovedturnering

(104) Hannah Viller Møller (DEN)


Grade 2, Open d’Istres (FRA)– Hardcourt

Girls singles kvalifikation

Q32: [7] (650) Olivia Gram (DEN) vs. Andrea Plank (FRA) 6-3, 6-0
Q16: Olivia Gram vs. Esma Nur Dodooglu (FRA) 3-6, 0-6 (søndag)


Grade 4, Nottingham Junior International (Week 1) (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -2 timer

Boys singles kvalifikation

Q32: Noah Svenningsen Holmvang (DEN) – bye
Q16: Noah Svenningsen Holmvang vs. Roan Jones (GBR) – man NB 1400cet


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DM Senior inde 2018, Hillerød – Hardcourt

TV-dækning: Finaler søndag: http://zibrasport.dk/tennis/live/

Herresingle

1/8-finale (torsdag)
Philip Hjorth (Lyngby) vs. (1) Nicolai Ferrigno (KB) 6-3, 6-0
Joen Moth-Poulsen (Ryvang) vs. Mikkel Emil Møller Larsson (Hillerød) 6-4, 5-7, [10-3]
(3) Sebastian Grundtvig (HIK) vs. Anton Lindquist Davidsen (Skovshoved) 6-1, 6-2
Emil Okkels Jensen (Fruens Bøge) vs. Patrick Kristensen (Lyngby) 1-6, 6-2, [14-12]
Christoffer Sander Nørby (Århus 1900) vs. Rasmus Michelsen (Skovbakken) 7-6(3), 6-3
(4) Anders Grinderslev (Skovbakken) vs. Marc Ferrigno (KB) 4-6, 6-3, [10-8]
Romeo Midtgaard Jivraj (Lyngby) vs. Bartosz Jonathan Terczynsk (ATK) 6-4, 4-6, [14-12]
(2) Maxim Landa (HRT) vs. Morten Lyngbæk (HRT) 7-5, 6-2

Kvartfinale (fredag)
Philip Hjorth (Lyngby) vs. Joen Moth-Poulsen (Ryvang) 6-3, 6-2
(3) Sebastian Grundtvig (HIK) vs. Emil Okkels Jensen (Fruens Bøge) 6-2, 6-2
Christoffer Sander Nørby (Århus 1900) vs. (4) Anders Grinderslev (Skovbakken) 7-6(7), 0-6, [10-6]
(2) Maxim Landa (HRT) vs. Romeo Midtgaard Jivraj (Lyngby) 6-2, 6-2

Semifinale (lørdag)
Philip Hjorth (Lyngby) vs. (3) Sebastian Grundtvig (HIK) 6-4, 4-6, [10-7]
(2) Maxim Landa (HRT) vs. Christoffer Sander Nørby (Århus 1900) 6-2, 6-0

Finale (søndag 1330)
Philip Hjorth (Lyngby) vs. (2) Maxim Landa (HRT) 6-3, 3-6, [10-8]

Damesingle

1/8-finale (torsdag)
(1) Karen Barritza (Birkerød) vs. Victoria Ilena Andersen (Skovbakken) 6-1, 6-2
Alisha Ali Hussain (Birkerød) vs. Ida Hasselbalch (HRT) 6-1, 6-1
(R) Anna Sofie Aagaard Nielsen (Lyngby) vs. Cirkeline Lynge Lundberg (Gentofte) 6-2, 6-2
Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) vs. Anna Tang (Hillerød) 3-6, 7-6(5), [10-8]
Helena Francati (Gentofte) vs. Anna S. Christensen (ATK) 6-1, 6-1
(3) Karoline Laursen (KB) vs. Mathilde Tranberg (HRT) 6-4, 6-3
Ida Emilie Stilling Krause (Gentofte) vs. Martha-Elisa Stemann (HIK) 6-1, 6-3
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. Katerina Norup Hansen (ATK) 6-1, 6-2

Kvartfinale (fredag)
(1) Karen Barritza (Birkerød) vs. Alisha Ali Hussain (Birkerød) 6-1, 6-1
(R) Anna Sofie Aagaard Nielsen (Lyngby) vs. Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) 6-4, 1-6, [10-8]
(3) Karoline Laursen (KB) vs. Helena Francati (Gentofte) 6-4, 6-4
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. Ida Emilie Stilling Krause (Gentofte) 6-0, 6-2

Semifinale (lørdag)
(1) Karen Barritza (Birkerød) vs. (R) Anna Sofie Aagaard Nielsen (Lyngby) 6-0, 6-0
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. (3) Karoline Laursen (KB) 6-3, 6-1

Finale (søndag 1200)
(1) Karen Barritza (Birkerød) vs. (2) Hannah Viller Møller (HIK) 6-4, 6-3

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage