Dagens kampe søndag 14. januar: Ymer og Ruud i kvalfinaler fra midnat

203
Casper Ruud
Foto: www.regionstavanger-ryfylke.com
De sidste kvalfinaler til Australian Open kan følges natten til søndag, hvor både først Elias Ymer og derefter Casper Ruud er i aktion

Lørdag sluttede den forløbne uges WTA og ATP turneringer med følgende resultater:
WTA Hobart: Elise Mertens (BEL) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-1, 4-6, 6-3
WTA Sydney: Angelique Kerber (GER) vs. Ashleigh Barty (AUS) 6-4, 6-4
ATP Sydney: Daniil Medvedev (RUS) vs. Alex de Minaur (AUS) 1-6, 6-4, 7-5
ATP Auckland: Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Juan Martin Del Potro (ARG) 6-1, 4-6, 7-5

Selvom det ikke lykkedes for Mihaela Buzarnescu at vinde titlen i Hobart, blev der dog afsendt et “advarsels-signal” til Caroline Wozniacki, som i 1. runde ved Australian Open møder en formstærk venstre-håndet modstander, der har nogle af de offensive våben, der ofte har voldt danskeren problemer.
Spilleprogrammet for mandag er allerede offentliggjort, og Caroline møder rumæneren mandag kl. 0900.

Mertens vandt også titlen i Hobart sidste år, og i år vandt hun desuden double-titlen sammen med Demi Schuurs (NED) med finalesejr 6-2, 6-2 over Lyudmyla Kichenok (UKR) og Makota Ninomiya (JPN).

Angelique Kerber fik også markeret, at hun er i storform inden Australian Open, som hun vandt for 2 år siden, efter at hun i 1. runde var nede med 3 matchbolde mod Misaki Doi (JPN).

Tennisspilleren Elias Ymer
Foto: Sportsfotograf.com. – Elias Ymer

Søndagens kampe handler primært om kvalfinalerne til Australian Open, og ved midnat kan man følge svenske Elias Ymer, som møder Daria King (USA) på Court 15, og bagefter kan man på Court 12 følge det norske håb Casper Ruud, der møder 11. seedede Ernesto Escobedo (USA).

Der er link herunder til det komplette program for både søndagens kvalkampe og mandagens 1. runde kampe, hvor det hos mændene er øverste halvdel og hos kvinderne nederste halvdel af lodtrækningen, hvor Caroline som 2. seedet befinder sig.

Hvis det anførte link til livestreaming af kvalfinalerne fra turneringens hjemmeside ikke fungerer, kan man følge kampene på betting-tjenester – Bet365, Unibet m.fl.
Tilsyneladende viser Eurosport eller Eurosport Player ifølge TV-guiden ikke søndagens kvalkampe, men til gengæld kan man fra mandag følge turneringen på både Eurosport 1 og 2 samt Eurosport Player, hvor man selv vælger, hvilken bane man vil følge.

Ændring/tilføjelse:
Guiden for Eurosport Player er ændret, og det fremgår, at der vises kvalfinaler fra 2 baner fra midnat.

Grand Slam, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hardcourt

R128: man-tir 15-16. januar
R64: ons-tor 17-18. januar
R32: fre-lør 19-20. januar
1/8-finale: søn-man 21-22. januar
Kvartfinale: tir-ons 23-24. januar
tor 25. januar: 2 semi women, 1 semi Men
fre 26. januar: 1 semi men
lør 27. januar: finale women
søn 28. januar: finale men

Spilleplan mandag 1. runde
(Men øverste halvdel – Women nederste halvdel)

Rod Laver Arena (start 0100cet)
(7) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Francesca Schiavone (ITA) – W
(5) Venus Williams (USA) vs. Belinda Bencic (SUI) – W
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (Q) Dennis Novak (AUT) – M
NB 0900: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. Victor Estrella Burgos (DOM) – M
(23) Daria Gavrilova (AUS) vs. (Q) Irina Falconi (USA) – W

Margaret Court Arena – start 0100cet
(13) Sloane Stephens (USA) vs. Shuai Zhang (CHN) – W
(16) John Isner (USA) vs. Matthew Ebden (AUS) – M
NB 0500: Samantha Stosur (AUS) vs. Monica Puig (PUR) – W
NB 0900: (2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU)
(15) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (Q) Kevin King (USA)

Andre udvalgte kampe
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Taylor Townsend (USA) – 0100cet C2 ***bem)
(11) Kevin Anderson (RSA) vs. Kyle Edmund (GBR) – 0100cet C3
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Alison Riske (USA) – 0100cet C5 ***bem)
(24) Dominika Cibulkova (SVK) vs. Kaia Kanepi (EST) – 2. match C2
(15) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Kateryna Kozlova (UKR) – 2. match C8 ***bem)
(30) Andrey Rublev (RUS) vs. David Ferrer (ESP) – 2. match C14
(30) Kiki Bertens (NED) vs. Catherine Bellis (USA) – 2. match C15 **bem)
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Denis Shapovalov (CAN) – 3. match C2
(25) Shuai Peng (CHN) vs. Marta Kostyuk (UKR) – 3. match C7
Jana Fett (CRO) vs. Misa Eguchi (JPN) – 4. match C5 *bem)
Johanna Larsson (SWE) vs. (Q) ?? – 3. match C14
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) Mackenzie McDonald (USA) – 4. match C10
(Q) Casper Ruud (NOR) vs. Quentin Halys (FRA) – 4. match C19
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Ivana Jorovic (SRB) – ca. 0630cet C3
*bem) Kan møde Caroline i R64 – **bem) Kan møde Caroline i R32 – ***bem) Kan møde Caroline i 1/8-finale

TV-dækning fra Eurosport mandag:

E1 INTER

Day Session – Rod Laver Arena :
Ostapenko v Schiavone (RLA)
V.Williams v Bencic (RLA)
Dimitrov v Novak (RLA)
Qualifier v Svitolina (as filler if necessary – Court 3)
Game, Schett & Mats Extra before start of Night session

Night session
Nadal v Estrella Burgos (Rod Laver – 1st match)
End of King v Tsonga (Margaret Court – 2nd match)
Game, Schett & Mats 

E2 INTER

Nicolescu v Barthel (Court14)
Ferrer v Rublev (Court 14)
Lu v Cilic (Hisense Arena – 3rd match)
Qualifier v Svitolina (Court 3 – 4th match) or other match filler

Night Session
Buzarnescu v Wozniacki (Margaret – 1st match)
Start of Qualifier v Tsonga until E1 INTER takes it back
Gavrilova v Qualifier (Rod Laver – 2nd match)

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/sites/default/files/2018-01/20180115_championship_schedule_Day1.pdf

Womens singles – kvalifikation

Q128 (udvalgte) – torsdag start 0000cet
Anna Kalinskaya (RUS) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-2, 2-6, 6-0
(24) Julia Boserup (USA) vs. Cagla Buyukakcay (TUR) 6-4, 6-4
Anna Blinkova (RUS) vs. (19) Roberta Vinci (ITA) 6-3, 6-2
(14) Bernarda Pera (USA) vs. Patty Schnyder (SUI) 6-3, 7-6(4)
Fangzhou Liu (CHN) vs. Rebecca Peterson (SWE) 5-7, 6-2, 6-4
(20) Sara Errani (ITA) vs. Jing-Jing Lu (CHN) 7-6, 6-3

Q64 (udvalgte) – start 0000cet
Lesley Kerkhove (NED) vs. Tamara Zidansek (SLO) – fre 3. match C14
Julia Boserup (USA) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 1-6, 4-6 (fredag)
(20) Sara Errani (ITA) vs. Yafan Wang (CHN) 6-3, 6-4

Kvalfinale (udvalgte)
(11) Luksika Kumkhum (THA) vs. (20) Sara Errani (ITA) 6-4, 6-1
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-3, 6-2

Mens singles – kvalifikation

Q128 (udvalgte)
(1) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Sam Groth (AUS) 6-4, 3-6, 7-6(3)
(27) Elias Ymer (SWE) vs. Kenny De Schepper (FRA) 6-2, 7-6(2)
(25) Casper Ruud (NOR) vs. Tatsuma Ito (JPN) 4-6, 6-1, 6-4

Q64 (udvalgte)
Mathias Bourgue (FRA) vs. (1) Taylor Harry Fritz (USA) 7-6(3), 0-6, 6-4
(27) Elias Ymer (SWE) vs. Dennis Novikov (USA) 6-7, 6-3, 6-3
(17) Dustin Brown (GER) vs. Di Su (CHN) 3-6, 6-4, 7-6(16)
Casper Ruud (NOR) vs. Dmitry Popko (KAZ) 7-5, 6-3

QFi (udvalgte)
(17) Dustin Brown (GER) vs. Stefan Kozlov (USA) – søn 0000cet C3
(27) Elias Ymer (SWE) vs. Daria King (USA) – søn 0000cet C15
Casper Ruud (NOR) vs. (11) Ernesto Escobedo (USA) – søn  2. match C12

Det komplette program for søndagens kvalfinaler findes på https://ausopen.com/sites/default/files/2018-01/20180114_qualifying_schedule_Day5.pdf

Eurosport Player viser kampe fra kvalifikationen

TV-dækning søndag:
Kvalkampe kan følges på flere baner på https://ausopen.com/watch-live

Tilføjelse: Førnævnte link fungerede ved onsdagens kvalkampe, men ved starten natten til torsdag fremkommer denne fejlbesked:
The live event you are trying to watch is either unavailable or has not started“.

Women singles – hovedturnering

R128 (udvalgte)
Petkovic vs. (27) Kvitova
T. Maria vs. Sharapova
(5) Venus vs. Bencic
(7) Ostapenko vs. Schiavone
(24) Cibulkova vs. Kanepi
Stosur vs. Puig

Carolines 1/16-del
(30) Bertens vs. Bellis
Gibbs vs. (Q)
J. Fett vs. M. Eguchi
(2) Caroline vs. M. Buzarnescu

Kvartfinaler – hvis seedning holder
(1) Halep vs. (6) Pliskova
(3) Muguruza vs. (8) Garcia
(4) Svitolina vs. (5) Venus
(2) Caroline vs. (7) Ostapenko

Mens singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
(30) Rublev vs. Ferrer
(11) Anderson vs. Edmund
(20) Agut vs. Verdasco
Berdych vs. de Minaur

Kvartfinaler – hvis seedning holder
(1) Nadal vs. (6) Cilic
(3) Dimitrov vs. (8) Sock
(4) Zverev vs. (5) Thiem
(2) Federer vs. (7) Goffin

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/schedules

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 2)

$75.000, Canberre (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000+H, Bangkok 1A (THA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Q16: [3] (611) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (792) Matej Sabanov (CRO) 5-7, 6-4, 6-4
QFi: Frederik Løchte vs. [7] (722) Lukas Ollert (GER) 5-7, 7-5, 6-4

R32:
(Q) Frederik Løchte vs. [4] (265) Tsung-Hua Yang (TPE) 6-4, 6-3
(Q) (671) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (308) vs. Yannick Mertens (BEL) 6-4, 3-6, 7-5

1/8-finale:
Frederik Løchte vs. (326) Evgeny Karlovskiy (RUS) 4-6, 2-6 (onsdag)
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. [7] (282) Yusuke Takahashi (JPN) 6-3, 3-6, 3-6 (torsdag)

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Davie O’Hare (IRL) vs. (1) Sanchai & Sonchat Ratiwatana (THA) 3-6, 4-6 (onsdag)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 3) 

$15.000, CITY OF SUNRISE PRO TENNIS CLASSIC, FL (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Q128: Johannes Ingildsen (DEN) vs. Hillel Rousseau (HAI) 6-0, 6-0
Q64: Johannes Ingildsen vs. Jacob Beasley (USA) – søn 1530cet

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte uge 2)

Grade 4, EuroElite ITF Junior Malmö Open (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q64: (lørdag)
[12] (1925) Gustav Theilgaard (DEN) vs. Philip Hobaek (SWE) 6-4, 6-2
[4] (1595) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (2047) Adam Heinonen (SWE) 2-6, 7-5, 6-2
[6] (1673) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Jonas Engstrom (SWE) 6-3, 4-6, 6-2

Q32: (lørdag)
Gustav Theilgaard vs. (WC) Linus Carlsson Halldin (SWE) 5-7, 6-4, 1-6 (lørdag)
Carl Emil Overbeck vs. (2047) David Nyman (SWE) 6-3, 6-3
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (1925) Oskar Jonsson (SWE) 2-6, 4-6

QFi: Carl Emil Overbeck vs. Vilmer Tylehed (SWE) 6-1, 6-0

Boys singles hovedturnering

R64
(Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. Timothy Carlsson Seger (SWE) 3-6, 6-3, 6-1
(819) Elmer Møller (DEN) vs. Teodor Hessle (SWE) 6-1, 6-1
(213) Sebastian Grundtvig (DEN) – bye

R32
(Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [4] (284) Anton Ornberg (SWE) 2-6, 1-6
Elmer Møller vs. [7] (381) Jan Jermar (CZE) 6-7(5), 3-6
Sebastian Grundtvig vs. (737) Toby Samuel (GBR) 6-4, 6-7(1), 6-2

1/8-finale
[5] (361) Gustaf Strom (SWE) vs. [10] (473) Loris Pourroy (FRA) 6-2, 6-4
Sebastian Grundtvig vs. [14] (607) Fynn Kuenkler (GER) 6-4, 6-3

Kvartfinale:
[1] (188) Harry Wendelken (GBR) vs. [8] (420) Leyton Rivera (SWE) 6-4, 6-1
[4] (284) Anton Ornberg (SWE) vs. (1061) Nino Ehrenschneider (GER) 6-4, 6-3
[3] (256) Kevin Chahoud (SWE) vs. [12] (516) Joachim Andreas Schaefer (NOR) 6-1, 6-2
Sebastian Grundtvig vs. [5] (361) Gustaf Strom (SWE) 6-7(3), 3-6 (torsdag)

Semifinale
[1] (188) Harry Wendelken (GBR) vs. [4] (284) Anton Ornberg (SWE) 6-2, 6-1
[5] (361) Gustaf Strom (SWE) vs. [3] (256) Kevin Chahoud (SWE) 6-2, 6-1

Finale
[1] (188) Harry Wendelken (GBR) vs. [5] (361) Gustaf Strom (SWE) 6-2, 7-5

Boys doubles

1/8-finale: (WC) Carl Emil Overbeck (DEN)/Eric Van Nunen (SWE) vs. Kevin CHahoud/Isac Stroemberg (SWE) 6-2, 7-6(5)
Kvartfinale: Carl Emil Overbeck/Eric Van Nunen vs. (7) Nino Ehrenschneider (GER)/Jan Jermar (CZE) 7-5, 1-6, [11-9]
Semifinale: Carl Emil Overbeck/Eric Van Nunen vs. (1) Johan Garpered/Anton Ornberg (SWE) 1-6, 3-6 (torsdag)

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (923) Olivia Gram (DEN) vs. (2298) Hilda Lundstedt (SWE) 6-1, 6-3
[2] (1041) Karoline Laursen (DEN) vs. Viktoria Leth (SWE) – 6-1, 6-3
(1672) Ida Hasselbalch (DEN) vs. Jessica Mridha (SWE) 6-1, 6-3
(2184) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (WC) Saga Akesson (SWE) 6-0, 6-1

Q16:
Olivia Gram vs. (WC) Greta Wallin (SWE) 6-1, 6-1
Karoline Laursen vs. (1729) Fanny Norin (SWE) 6-0, 6-3
Ida Hasselbalch vs. [3] (1094) Maja Radenkovic (SWE) – 0-6, 5-7
Martha Elisa Stemann VS. [7] (1401) Josefin Opitz (SWE) 2-6, 3-6 (søndag)

QFi:
Olivia Gram vs. Tuva Lindsten (SWE) 6-4, 6-0
Karoline Laursen (DEN) vs. [8] (1178) Leticia Temirhanova (SWE) 6-2, 6-1

Girls singles hovedturnering

R32 (mandag)
(Q) Karoline Laursen (DEN) vs. (1961) Hanna Schmidt Axelsson (SWE) 5-7, 6-2, 2-6
(Q) Olivia Gram (DEN) vs. (576) Indianna Spink (GBR) 2-6, 7-5, 3-6
(1040) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. [6] (298) Sydney Berlin (SWE) 5-3 Ret’d

1/8-finale
Aiisha Ali Hussain vs. Tiegan Aitken (GBR) 0-6, 6-2, 2-6 (tirsdag)

Girls doubles

1/8-finale: Olivia Gram/Karoline Laursen (DEN) vs. (3) Maria Budin/Erin Richardson (GBR) 1-6, 4-6

Grade 4, 17th UAE – Abu Dhabi ITF Junior Championships by ADSC (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Boys singles hovedturnering

R32
[1] (166) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (676) Daniel Ibragimov (RUS) 6-1, 3-6, 6-2
(WC) (1595) Leo Borg (SWE) vs. Azamat Lukmanov (UZB) 4-6, 1-6 (tirsdag)
(384) Connor Thomson (GBR) vs. [2] (384) Lorenzo Rotoli (ITA) 6-4, 3-6, 6-3

1/8-finale
Holger Rune vs. (422) Flavio Cobolli (ITA) 3-6, 6-0, 7-6(8)
Connor Thomson (GBR) vs. (609) Theo Schneider (FRA) 6-3, 6-1

Kvartfinale
Holger Rune vs. (1137) Guy Den Ouden (NED) 7-5, 7-5
[3] (262) Mann Shah (IND) vs. [5] (288) Alibek Kachmazov (RUS) 7-6(5), 4-6, 7-5
(545) Karol Paluch (POL) vs. [8] (350) Ivan Denisov (RUS) 6-2, 6-2
Connor Thomson (GBR) vs. (Q) (1340) Fons Van Sambeek (NED) 6-1, 4-6, 6-1

Semifinale (fredag)
Holger Rune vs. [3] (262) Mann Shah (IND) 5-7, 5-7
Connor Thomson (GBR) vs. (545) Karol Paluch (POL) 6-4, 6-3

Finale:
Mann Shah (IND) vs. Connor Thomson (GBR) – lør 1100cet

Boys doubles

1/8-finale:
Holger Rune (DEN)/Matei Adrian Georgescu (ROU) vs. Daniel Ibragimov/Marat Sharipov (RUS) 7-5, 6-2
Leo Borg (SWE)/Peter Alam (GER) vs. Guy Den Ouden/Fons Van Sambeek (NED) 4-6, 61, [10-8]
Kvartfinale: Holger Rune/Georgescu vs. Liam Liles/Bart Nouws (NED) 6-3, 6-2
Semifinale: Holger Rune/Georgescu vs. Karol Paluch (POL)/Connor Thomson (GBR) 7-5, 6-2
Finale: Holger Rune/Georgescu vs. Martin Breysach/Theo Schneider (FRA) 3-6, 6-3, [15-13]

ITF Junior (udvalgte uge 3)

Grade 1, AGL Loy Yang Traralgon Junior International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Girls singles kvalifikation

Q32: [13] (141) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (208) Dakota Fordham (USA) 6-2, 6-2
QFi: Hannah Viller Møller vs. (251) Joanne Zuger (SUI) 6-3, 6-2

Girls singles hovedturnering

R64 – udvalgte (søndag)
[1] (6) En Shuo Liang (TPE) vs. (86) Daria Frayman (RUS) 6-3, 6-2
[11] (24) Yuki Naito (JPN) vs. (46) Oona Orpana (FIN) 6-4, 6-2
(45) Cori Gauff (USA) vs. (36) Clara Burel (FRA) 6-4, 6-2
(Q) (141) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (35) Alina Charaeva (RUS) 7-6(1), 7-6(6)

R32:
Cori Gauff (USA) vs. [11] (24) Yuki Naito (JPN) 6-4, 6-2
Hannah Viller Møller vs. (WC) (598) Gabriella Da Silva Fick (AUS) 0-6, 3-6 (søndag)

1/8-finale
Cori Gauff (USA) vs. WC) (598) Gabriella Da Silva Fick (AUS)

Girls doubles

R32: Hannah Viller Møller (DEN)/Jiaqi Wang (CHN) vs. (4) Violet Apisah (PNG)/Lulu Sun (SUI) – man NB 0430cet

Hong Kong ITF Junior Tournament (Grade 4) (CHN) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32: (1696) Kevin Chen (DEN) vs. Hoi Man Kevin Wong (HKG) 6-2, 6-1
Q16: Kevin Chen vs. [4] (906) Hong-Lin Fu (TPE) – søndag?

Grade 4, port-Hotel-Kurz Junior Classic, Oberpullendorf (AUT) – Carpet

Boys singles kvalifikation

Q64: Marcus Gram Petersen (DEN) – bye
Q32: Marcus Gram Petersen vs. Sebastian Pjontek (SVK) 6-3, 6-1
QFi: Marcus Gram Petersen vs. Gregor Schwab (AUT) – søn ca. 1200

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)