Begge dagens ATP kvartfinaler vises live på TV3 Sport. WTA kvartfinalerne vises live TV2 Play og WTATV og forskudt på TV2 Sport

En af de faste procedurer i forbindelse med “Dagens kampe” er at kontrollere TV-guiderne, så Tennisavisen kan informere om, hvilket kampe der kan følges på TV-kanaler.
Et hurtigt kig på guiden for TV3 Sport tydede på, at der tirsdag blev vist tennis fra kl. 17 og til langt ud på natten, men i skyndingen blev overset, at der havde sneget sig et par testkampe i fodbold ind.

For at undgå en gentagelse af samme “fadæse” er TV-guiden for onsdag blev dobbelt-tjekket og nærlæst, hvilket var en smule nemmere, da der ved ATP 1000 udgaven af Miami Open kun spilles 2 af kvartfinalerne i single, og begge bliver vist live på TV3 Sport – ifølge den senest modtagne TV-guide fra Viasat.

Den første afvikles tidligst kl. 2100, hvor servespecialisten 32-årige .14. seedede John Isner (USA) møder vinderen af sidste års NextGen stævne i Milano, 21-årige Hyeon Chung (KOR).
I den anden kvartfinale møder  5. seedede Juan Martin Del Potro (ARG), der vandt finalen i Indian Wells, 20. seedede Milos Raonic (CAN), der har revanche tilgode efter nederlag 2-6, 3-6 i semifinalen i Indian Wells.

I WTA Premier Mandatory udgaven er de første to kvartfinaler afviklet, og resultaterne tyder på, at både Viktoria Azarenka (BLR) og US Open vinderen Sloane Stephens har fundet tilbage til storformen.
Stephens vandt overraskende stort, da hun besejrede 10. seedede Angelique Kerber (GER) 6-1, 6-2, hvilket samtidig betyder, at Caroline Wozniacki er sikker på at bevare 1. pladsen på racelisten.

Azarenka, der har wildcard til turneringen, vandt ligeledes i 2 sæt, da hun besejrede 5. seedede Karolina Pliskova 7-5, 6-3.
Da det forlyder, at Azarenka har fået styr på sit privatliv i forbindelse med en kamp om forældremyndighed, kan hun igen spille flere turneringer fremover, og derfor er det formentlig kun et spørgsmål om tid, inden hun er tilbage på toppen, hvor hun hører til.

Onsdag afvikles de 2 sidste kvartfinaler, og kl. 1900 kan man på TV2 Play og WTATV.com følge 4. seedede Elina Svitolina (UKR) mod 6. seedede Jelena Ostapenko (LAT).
Kampen bliver sendt forskudt på TV2 Sport kl. 2305.

Tidligst kl. 01 natten til onsdag viser TV2 Play og WTATV kvartfinalen mellem 8. seedede Venus Williams (USA) og turneringens helt store overraskelse, 24-årige Danielle Collins (USA), hvilket bliver med engelsksprogede kommentarer.
Collins har både i Indian Wells og Miami har præsteret flotte sejre, senest mod OL Guld-vinderen Monica Puig, der sendte Caroline ud i Miami.
TV2 genudsender fra turneringen torsdag kl. 09-11.


#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA Premier Mandatory, Miami Open presented by Itaú (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Spilleprogram torsdag (semifinaler)

Stadium NB 1900cet:
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR)

Stadium fredag NB 0300cet:
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Danielle Collins (USA)

Begge semifinaler vises på TV2 Sport og WTATV.com

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64:
Tereza Martincova (CZE) vs. (4) Sara Errani (ITA) 6-4, 5-7, 7-6(2)
(119) Rebecca Peterson (SWE) vs. (5) Pauline Parmentier (FRA) 6-0, 6-3
(13) Andrea Petkovic (GER) vs. Sabine Lisicki (GER) 4-6, 6-3, 3-1 Ret’d

QFi: (tirsdag)
(1) Monica Niculescu (ROU) vs. (21) Yanina Wickmayer (BEL) – 1500 C9
Rebecca Peterson (SWE) vs. (22) Eugenie Bouchard (CAN) – ca. 1630 C7

Singles hovedturnering (udvalgte)

R128
(LL) Oceane Dodin (FRA) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 6-4, 6-7(3), 6-3
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-7(3), 7-5, 6-1
Alize Cornet (FRA) vs. (WC) Bethanie Mattek-Sands (USA) 6-2, 7-5
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Catherine Bellis (USA) 6-3, 6-0

Carina Witthoeft (GER) vs. Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-4
Zarina Diyas (KAZ) vs. Jennifer Brady (USA) 7-5, 7-6(8)
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Katie Boulter (GBR) 6-4, 7-5
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Timea Bacsinszky (SUI) 6-2, 2-6, 6-4

(WC) Amanda Anisimova (USA) vs. Qiang Wang (CHN) 6-3, 1-6, 6-2
Christina Mchale (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 1-3 Ret’d
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-2, 6-4
(WC) Alja Tomljanovic (AUS) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 3-6, 6-4, 7-5

Johanna Larsson (SWE) vs. Katerina Siniakova (CZE) 4-6, 7-6(5), 7-5
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 1-6, 7-6(5), 7-5
(Q) Yafan Wang (CHN) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 4-6, 7-6(0)
(Q) Alison Riske (USA) vs. Magda Linette (POL) 1-6, 6-0, 6-2
== (nederste halvdel)
Timea Babos (HUN) vs. Mona Barthel (GER) 7-6(5), 6-3
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Heather Watson (GBR) 7-6(3), 6-2
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) 6-4, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Madison Brengle (USA) 6-1, 6-4

(WC) Claire Liu (USA) vs. (wc) Whitney Osuigwe (USA) 6-3, 6-1
Petra Martic (CRO) vs. Lauren Davis (USA) 6-1, 7-5
(Q) Andrea Petkovic (GER) vs. (Q) Polona Hercog (SLO) 6-2, 6-0
Naomi Osaka (JPN) vs. (WC) Serena Williams (USA) 6-3, 6-2

(Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) 7-5, 6-1
Varvara Lepchenko (USA) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI) 6-4, 5-7, 7-5
(WC) Bernarda Pera (USA) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 7-5, 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-2, 6-3

(Q) Danielle Collins (USA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-1, 6-1
Donna Vekic (CRO) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-0, 7-5
Maria Sakkari (GRE) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 7-5, 6-1
Monica Puig (PUR) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-3, 6-4

R64: (torsdag+fredag)
Øverste halvdel
(1) Simone Halep (ROU) vs. (LL) Oceane Dodin (FRA) 3-6, 6-3, 7-5
(30) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 7-6(4)
(20) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 6-4
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. (14) Madison Keys (USA) 7-6(5), 2-0 Ret’d

Carina Witthoeft (GER) vs. (12) Julia Goerges (GER) 7-6(2), 4-6, 6-4
Zarina Diyas (KAZ) vs. (18) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-1, 6-3
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (32) Sorana Cirstea (ROU) 7-5, 6-2
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 7-5, 7-5

(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Amanda Anisimova (USA) – walkover
Christina McHale (USA) vs. (25) Barbora Strycova (CZE) 6-1, 6-4
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (17) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 6-3
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-1, 6-3

(10) Angelique Kerber (GER) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-2, 6-2
(23) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 3-6, 6-2
(Q) Yafan Wang (CHN) vs. (27) Carla Suarez Navarro (ESP) 7-5, 6-3
(Q) Alison Riske (USA) vs. (7) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-1
==(nederste halvdel)
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Timea Babos (HUN) 6-4, 6-4
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (31) Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-2
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. (19) Daria Kasatkina (RUS) 3-6, 6-2, 6-2
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 7-5, 3-6, 6-3

Petra Martic (CRO) vs. (15) Kristina Mladenovic (FRA) 3-6, 6-4, 6-3
(21) Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Claire Liu (USA) 6-0, 7-6(0)
(26) Daria Gavrilova (AUS) vs. (Q) Andrea Petkovic (GER) 7-6(3), 6-4
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-4, 6-2

(8) Venus Williams (USA) vs. (Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS) 7-5, 6-4
(29) Kiki Bertens (NED) vs. Varvara Lepchenko (USA) 5-7, 7-6(5), 6-1
(22) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Bernarda Pera (USA) 7-6(5), 6-3
(11) Johanna Konta (GBR) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-4, 6-3

(Q) Danielle Collins (USA) vs. (16) CoCo Vandeweghe (USA) 6-3, 1-6, 6-1
Donna Vekic (CRO) vs. (24) Elena Vesnina (RUS) 6-3, 6-7(4), 6-1
Maria Sakkari (GRE) vs. (28) Anett Kontaveit (EST) 6-4, 6-1
Monica Puig (PUR) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 0-6, 6-4, 6-4

R32: (lørdag+søndag)
Øverste halvdel
(30) Agnieszka Radwanska (POL) vs. (1) Simona Halep (ROU) 3-6, 6-2, 6-3
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. (20) Anastasija Sevastova (LAT) vs. 3-6, 6-4, 6-1
Zarina Diyas (KAZ) vs. Carina Witthoeft (GER) 4-6, 7-5, 6-0
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-4, 1-6, 7-6(4)

(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Christina McHale (USA) 6-2, 6-1
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) 6-7(1), 6-3, 4-0 Ret’d
(10) Angelique Kerber (GER) vs. (23) Anstasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4, 6-4
(Q) Yafan Wang (CHN) vs. (Q) Alison Riske (USA) 4-6, 6-3, 7-6(4)
== (Nederste halvdel)
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 7-6(2)
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Sofia Kenin (USA) 3-6, 6-2, 6-4
(21) Ashleigh Barty (AUS) vs. Petra Martic (CRO) 6-4, 6-3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (26) Daria Gavrilova (AUS) 4-6, 6-0, 6-1

(8) Venus Williams (USA) vs. (29) Kiki Bertens (NED) 5-7, 6-3, 7-5
(11) Johanna Konta (GBR) vs. (22) Elise Mertens (BEL) 6-2, 6-1
(Q) Danielle Collins (USA) vs. Donna Vekic (CRO) 4-6, 6-2, 6-1
Monica Puig (PUR) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-3, 7-5

R16: (mandag)
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. (30) Agnieszka Radwanska (POL) 6-2, 6-2
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-2, 2-1 Ret’d
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (3) Garbine Muguruza (ESP) 6-3, 6-4
(10) Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Yafan Wang (CHN) 6-7(1), 7-6(5), 6-3

(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (9) Petra Kvitova (CZE) 7-6(4), 6-3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (21) Ashleigh Barty (AUS) 7-5, 6-4
(8) Venus Williams (USA) vs. (11) Johanna Konta (GBR) 5-7, 6-1, 6-2
(Q) Danielle Collins (USA) vs. Monica Puig (PUR) 3-6, 6-4, 6-2

Kvartfinale: (tirsdag+onsdag)
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. (5) Karolina Pliskova (CZE) 7-5, 6-3
(13) Sloane Stepehens (USA) vs. (10) Angelique Kerber (GER) 6-1, 6-2
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (4) Elina Svitolina (UKR) 7-6(3), 7-6(5)
(Q) Danielle Collins (USA) vs. (8) Venus Williams (USA) 6-2, 6-3

Semi: (fredag)
Finale: (lørdag)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-miami-usa-902#orderofplay


ATP 1000, Miami Open presented by Itaú (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Spilleprogram torsdag (kvartfinaler – øverste halvdel)

Stadium NB 2100cet:
(6) Kevin Anderson (RSA) vs. (16) Pablo Carreno Busta (ESP)

Stadium NB 0100cet:
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (29) Borna Coric (CRO)

Begge kampe vises live på Tennistv.com. TV3 Sport viser sidstnævnte kamp.

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64: (mandag)
(24) Mackenzie McDonald (USA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 3-6, 6-2, 7-6(6)
(3) John Millman (AUS) vs. Casper Ruud (NOR) 6-3, 7-6(8)
(19) Elias Ymer (SWE) vs. (PR) Santiago Giraldo (COL) 7-6(9), 6-4

QFi: (tirsdag)
(9) Yuki Bhambri (IND) vs. (19) Elias Ymer (SWE) 7-5, 6-2

Singles hovedturnering (udvalgte)

R128: (onsdag+torsdag)
Øverste halvdel
(Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (Q) Calvin Hemery (FRA) 6-1, 6-2
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Tennys Sandgren (USA) 7-6(3), 7-6(6)
Steve Johnson (USA) vs. Victor Estrella Burgos (DOM) 6-3, 6-3
Denis Istomin (UZB) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 7-5, 6-4

(PR) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (Q) Alex De Minaur (AUS) 6-2, 6-4, 6-2
Frances Tiafoe (USA) vs. Nicolas Kicker (ARG) 6-3, 7-6(4)
Marius Copil (ROU) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 7-6(2), 6-4
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 1-6, 6-2, 7-5

Daniil Medvedev (RUS) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 2-6, 6-4
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Aljaz Bedene (SLO) 7-5, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. Horacio Zeballos (ARG) 3-6, 7-6(2), 6-4
(WC) Nicola Kuhn (ESP) vs. (Q) Darian King (BAR) 7-5, 6-4

Radu Albot (MDA) vs. (Q) Ricardas Berankis (LTU) 6-1, 4-6, 7-6(4)
Denis Shapovalov (CAN) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-3, 6-7(4), 7-6(6)
Leonardo Mayer (ARG) vs. Donald Young (USA) 3-6, 6-4, 6-2
(Q) Yuki Bhambri (IND) vs. (LL) Mirza Basic (BIH) 7-5, 6-3
==(nederste halvdel)
Robin Haase (NED) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-4, 3-6, 6-1
(Q) John Millman (AUS) vs. Peter Gojowczyk (GER) 2-6, 6-4, 6-4
(Q) Liam Broady (GBR) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA) 7-6(5), 6-3
Benoit Paire (FRA) vs. Mischa Zverev (GER) 1-6, 6-1, 6-2

Nicolas Jarry (CHI) vs. (Q) Cameron Norrie (GBR) 7-6(3), 6-2
(WC) Mikael Ymer (SWE) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 3-6, 7-5, 6-1
Jeremy Chardy (FRA) vs. (Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) 6-3, 7-6(2)
Maximilian Marterer (GER) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 6-4

Joao Sousa (POR) vs. Ryan Harrison (USA) 7-6(4), 7-6(4)
Jared Donaldson (USA) vs. (WC) Marcos Baghdatis (CYP) 6-3, 6-4
Matthew Ebden (AUS) vs. Gilles Simon (FRA) 6-3, 6-7(2), 7-5
(Q) Michael Mmoh (USA) vs. (WC) Christopher Eubanks (USA) 4-6, 6-4, 6-4

Jiri Vesely (CZE) vs. Lukas Lacko (SVK) 7-6(2), 6-3
Mikhail Youzhny (RUS) vs. Guido Pella (ARG) 7-6(3), 7-6(2)
Vasek Pospisil (CAN) vs. Ivo Karlovic (CRO) 7-6(4), 7-6(5)
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Taylor Fritz (USA) 7-6(4), 6-4

R64: (fredag+lørdag)
øverste halvdel
(Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (1) Roger Federer (SUI) 3-6, 6-3, 7-6(4)
(31) Fernando Verdasco (ESP) vs. Gullermo Garcia-Lopez (ESP) 4-6, 6-0, 6-2
Steve Johnson (USA) vs. (18) Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-3
(16) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Denis Istomin (UZB) 6-1, 6-0

(10) Tomas Berdych (CZE) vs. (PR) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-1, 6-4
Frances Tiafoe (USA) vs. (21) Kyle Edmund (GBR) 7-6(4), 4-6, 7-6(5)
(32) Karen Khachanov (RUS) vs. Marius Copil (ROU) 7-5, 6-3
(6) Kevin Anderson (RSA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-3

(4) Alexander Zverev (GER) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 1-6, 7-6(5)
(28) David Ferrer (ESP) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 6-2, 6-2
(17) Nick Kyrgios (AUS) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-1
(15) Fabio Fognini (ITA) vs. (WC) Nicola Kuhn (ESP) 6-2, 6-4

(11) Sam Querrey (USA) vs. Radu Albot (MDA) 7-6(4), 6-1
Denis Shapovalov (CAN) vs. (24) Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 7-5
(29) Borna Coric (CRO) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-7(5), 6-3, 6-4
(8) Jack Sock (USA) vs. (Q) Yuki Bhambri (IND) 6-3, 7-6(3)
==(nederste halvdel)
(5) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Robin Haase (NED) 6-4, 5-7, 6-2
(26) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) John Millman (AUS) 7-6(4), 4-6, 6-3
(22) Filip Krajinovic (SRB) vs. (Q) Liam Broady (GBR) 6-3, 6-2
Benoit Paire (FRA) vs. (9) Novak Djokovic (SRB) 6-3, 6-4

(13) Diego Schwartzman (ARG) vs. Nicolas Jarry (CHI) 6-3, 6-1
(20) Milos Raonic (CAN) vs. (WC) Mikael Ymer (SWE) 6-3, 6-3
Jeremy Chardy (FRA) vs. (30) Richard Gasquet (FRA) 7-5, 6-1
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Maximillian Marterer (GER) 4-6, 6-2, 6-1

Joao Sousa (POR) vs. (7) David Goffin (BEL) 6-0, 6-1
Jared Donaldson (USA) vs. (25) Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 6-2
(19) Hyeon Chung (KOR) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-3, 7-5
(Q) Michael Mmoh (USA) vs. (12) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-6(4), 2-6, 6-4

(14) John Isner (USA) vs. Jiri Vesely (CZE) 7-6(3), 2-6, 6-4
Mikhail Youzhny (RUS) vs. (23) Gilles Muller (LUX) 4-6, 6-4, 6-2
Vasek Pospisil (CAN) vs. (27) Andrey Rublev (RUS) 7-6(5), 6-4
(2) Marin Cilic (CRO) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 7-5, 6-3

R32: (søndag+mandag)
(31) Fernando Verdasco (ESP) vs. (Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) 3-6, 6-4, 7-6(4)
(16) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 6-4
Frances Tiafoe (USA) vs. (10) Tomas Berdych (CZE) 6-7(2), 6-2, 7-6(1)
(6) Kevin Anderson (RSA) vs. (32) Karen Khachanov (RUS) 4-6, 6-2, 6-3

(4) Alexander Zverev (GER) vs. (28) David Ferrer (ESP) 2-6, 6-2, 6-4
(17) Nick Kyrgios (AUS) vs. (15) Fabio Fognini (ITA) 6-3, 6-3
Denis Shapovalov (CAN) vs. (11) Sam Querrey (USA) 6-4, 3-6, 7-5
(29) Borna Coric (CRO) vs. (8) Jack Sock (USA) 5-7, 7-6(4), 6-3
==(Nederste halvdel)
(5) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (26) Kei Nishikori (JPN) 6-2, 6-2
(22) Filip Krajinovic (SRB) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-3
(20) Milos Raonic (CAN) vs. (13) Diego Schwartzman (ARG) 7-6(5), 6-3
Jeremy Chardy (FRA) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 6-4

Joao Sousa (POR) vs. Jared Donaldson (USA) 1-6, 6-3, 6-4
(19) Hyeon Chung (KOR) vs. (Q) Michael Mmoh (USA) 6-1, 6-1
(14) Johan Isner (USA) vs. Mikhail Youzhny (RUS) 6-4, 6-3
(2) Marin Cilic (CRO) vs. Vasek Pospisil (CAN) 7-5, 7-6(4)

R16: (tirsdag)
(16) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (31) Fernando Verdasco (ESP) 6-0, 6-3
(6) Kevin Anderson (RSA) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(3), 6-4
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (17) Nick Kyrgios (AUS) 6-4, 6-4
(29) Borna Coric (CRO) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-6(2), 4-6, 6-4

(5) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (22) Filip Krajinovic (SRB) 6-4, 6-2
(20) Milos Raonic (CAN) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-3, 6-4
(19) Hyeon Chung (KOR) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 6-3
John Isner (USA) vs. (2) Marin Cilic (CRO) 7-6(0), 6-3

Kvartfinale: (onsdag+torsdag)
(5) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (20) Milos Raonic (CAN) 5-7, 7-6(1), 7-6(3)
(14) John Isner (USA) vs. Hyeon CHung (KOR) 6-1, 6-4

Semi: (fredag)
Finale: (lørdag)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/miami/403/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 13)


€85.000+H, Le Gosier (GUA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt

 

$50.000+H, San Luis Potosi (MEX) – Combo | S | D | QS | QD | OOPGrus

 

€43.000, Marbella (ESP) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

 

€43.000, St. Brieuc (FRA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt

R32: Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (327) Joris De Loore (BEL) 3-6, 7-6(5), 6-2
1/8-finale: (174) Matthias Bachinger (GER) vs. Elias Ymer 6-4, 3-6, 6-2

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 13)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 13)


$15.000, 12th Lyttos Beach ITF Pro Circuit, Heraklion (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Maria Jespersen, Emilie Francati
Foto: Selfie – Maria Jespersen, Emilie Francati

 

Singles hovedturnering

R32: (637) Emilie Francati (DEN) vs. [2] (405) Monika Kilnarova (CZE) 2-6, 6-7(8) (onsdag)

Doubles

1/8-finale: Emilie Francati/Maria Jespersen (DEN) vs. (WC) Zoi Spyrou/Athanasia Zachopoulou (GRE) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Francati/Jespersen vs. (4) Victoria Kan/Maria Zotova (RUS) 6-3, 3-6, [10-6]
Semifinale: Francati/Jespersen vs. (1) Romy Koelzer/Lisa Ponomar (GER) – fredag?


$15.000, Soho Square Egypt F11 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Olga Helmi (DEN) – bye
Q32: Olga Helmi vs. [2] (913) Lamis Alhussein Abdel Aziz (EGY) 6-4, 6-1
QFi: Olga Helmi vs. Nina Kolar (SLO) 6-2, 6-2

Singles hovedturnering

R32: (Q) Olga Helmi (DEN) vs. (998) Varvara Kuznetsova (RUS) 6-3, 6-2
1/8-finale: Olga Helmi vs. (1) (411) Nastja Kolar (SLO) – tor NB 1130cet

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 13)

Grade 2, 43rd City of Florence (ITA) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32:
[5] (296) Lukas Hellum Lilleengen (NOR) vs. (WC) Samuele Pieri (ITA) 6-4, 4-6, 6-3
[3] (273) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. Luca Nardi (ITA) 2-6, 6-7(3) (mandag)

Q16: Lukas Hellum Lilleengen vs. (WC) (996) Giovanni Peruffo (ITA) 2-6, 2-6 (tirsdag)

Girls singles hovedturnering

R32:
[1] (25) Clara Tauson (DEN) vs. (215) Lisa Pigato (ITA) 6-4, 6-1
[7] (138) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (WC) (277)Alice Amendola (ITA) 6-4, 6-1

1/8-finale:
Clara Tauson vs. (Q) (598) Aurora Zantedeschi (ITA) – tor ca. 1030
Hannah Viller Møller vs. (184) Joanne Zuger (SUI) – tor ca. 1030

Girls doubles

1/8-finale: (1) Clara Tauson/Hannah Viller Møller (DEN) vs. Elena Gemovic (SRB)/Marketa Panackova (CZE) 6-3, 6-2
Kvartfinale: Tauson/Møller vs. Tamar Malesevic (SRB)/Lana Sipek (CRO) – tor ca. 1630


Grade 5, 14th ITF Junior Monastir (TUN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Boys singles hovedturnering

R32: (641) Elmer Møller (DEN) vs. [5] (493) Manuel Goncalves (POR) 6-4, 6-2
1/8-finale: Elmer Møller vs. (657) Zakaria Ben Brahim (TUN) – 1030cet

Boys doubles

1/8-finale: (4) Elmer Møller (DEN)/Caleb Ralston (IRL) vs. Kristian Kubik/Daniel Siniakov (CZE) 6-3, 6-4
Møller/Ralston vs. Zakaria Ben Brahim/Ben Doghmani (TUN) – NB 1600

Girls singles hovedturnering

R32: [3] (650) Olivia Gram (DEN) vs. (967) Flavie Brugnone (FRA) 1-6, 1-6 (tirsdag)

Girls doubles

1/8-finale: (1) Olivia Gram (DEN)/Ferdaous Bahri (TUN) vs. Alisa Kudriavtceva (RUS)/Alexia Tashbaeva (BEL) 6-2, 6-1
Kvartfinale: Gram/Bahri vs. Elinor Beazley/Megan Davies (GBR) – tor NB 1500


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage