En anden interessant kamp følger, nemlig kampen mellen ret ukendte Bernada Pera og Madison Keys, en spiller der fortsat forventes meget af.

 

Bernada Pera, 23 år og #101 på verdensranglisten, er et ret ubeskrevet blad som single spiller på WTA touren. Hun gjorde sig bemærket i sin Grand Slam debut i hovedturneringen i Australian Open 2018, hvor trådte ind som lucky looser efter Margarita Gasparayan trak sig. I 2 runde slog hun nemlig Johanna Konta ud af turneringen, hvorefter hun dog selv tabte til Barbora Strycova i 3. runde.

Pera har vundet 8 single titler på ITF Womens Circuit, men har sin første WTA titel tilgode. Hun har i år vundet 10 ud af 17 spillede kampe.

Pera har fart på op ad ranglisten. Hun sluttede 2016 som #318, 2017 som #127 og er lige nu #89 på live ranking listen. Såfremt hun vinder kampen mod Keys rykker hun yderligere 10-15 pladser op.

USA har ganske mange lovende spillere, og Pera kunne godt ligne sådan en.


#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA Premier, Volvo Car Open, Charleston (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Spilleprogram fredag

Volvo Car Stadium – start 1700cet
Julia GÖRGES (GER) [5] vs Daria KASATKINA (RUS) [3] 6-4, 6-3
Næste
Madison KEYS (USA) [7] vs. Bernarda PERA (USA) 62, 6-7(5), 7-5
Næste
Anastasija SEVASTOVA (LAT) [8] vs Kristyna PLISKOVA (CZE)
Næste
Raquel ATAWO (USA) Anna-Lena GROENEFELD (GER) vs Mihaela BUZARNESCU (ROU) Heather WATSON (GBR)
Tidligst 01:00 CET (7. april)
Alizé CORNET (FRA) [14] vs Kiki BERTENS (NED) [12]
næste
Nadiia KICHENOK (UKR) Anastasia RODIONOVA (AUS) vs
Kateryna BONDARENKO (UKR) Aleksandra KRUNIC (SRB)

Alle singles kampe kan følges på WTATV.com.
Ifølge Oversigten viser TV2 Sport kl. 13:10-15:10 og 22:00-01:00
TV2 Play 1 fra 1700.

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Zoe Kruger (RSA) 6-1, 6-4
QFi: Fanny Stollar (HUN) vs. Ulrikke Eikeri 6-1, 6-4

Singles hovedturnering

R64 (udvalgte)
Varvara Lepchenko (USA) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 7-5
Polona Hercog (SLO) vs. (Q) Maryna Zanevska (BEL) 6-1, 6-4
(14) Alize Cornet (FRA) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-1, 6-2
(12) Kiki Bertens (NED) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 6-4, 6-1
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (WC) Bethanie MattekSands (USA) 6-2, 6-2
(Q) Fanny Stollar (HUN) vs. (Q) Francesca di Lorenzo (USA) 7-5, 6-1

Bernarda Pera (USA) vs. Jana Cepelova (SVK) 6-2, 6-2
(WC) Sara Errani (ITA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-4, 6-4
(15) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Vera Lapko (BLR) 6-4, Ret’d
(11) Daria Gavrilova (AUS) vs. Ons Jabeur (TUN) 1-6, 6-4, 6-3
Camila Giorgi (ITA) vs. (Q) Silvia Soler-Espinosa (ESP) 6-1, 6-4
Lara Arrubarrena (ESP) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 4-6, 7-6(6), 1-0 Ret’d
==
Kristie Ahn (USA) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-2, 6-4
Laura Siegmund (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 7-5, 6-2
(10) Naomi Osaka (JPN) vs. Jennifer Brady (USA) 6-4, 6-4
(13) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (Q) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-3, 6-4
(Q) Claire Liu (USA) vs. Magda Linette (POL) 1-6, 6-3, 6-3
Christina Mchale (USA) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-4, 6-2

Johanna Larsson (SWE) vs. (Q) Caroline Dolehide (USA) 5-7, 6-0, 6-4
Tatjana Maria (GER) vs. Lauren Davis (USA) 6-3, 6-0
(9) Ashleigh Barty (AUS) vs. Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-2
(16) Elena Vesnina (RUS) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 2-6, 6-2
Taylor Townsend (USA) vs. Heather Watson (GBR) 6-3, 6-4
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-1

R32 (udvalgte)
(1) Caroline Garcia (FRA) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-2, 6-3
(3) Daria Kasatkina (RUS) vs. Christina Mchale (USA) 6-3, 3-6, 6-2

R 16
(12) K Bertens vs (Q)F Stollar 62, 64
(W) B Pera vs S Errani 63, 26, 64
(7) M Keys vs C Giorgi 64, 63
(5) J Goerges vs (10) N Osaka 76(4), 63
(3) D Kasatkina vs (13) I Begu 62, 61
(6) A Sevastova vs (9) A Barty 63, 64
Kr Pliskova vs (16) E Vesnina 63, 16, 62
(14) A Cornet vs (1) C Garcia 57, 61, 64

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-cDouble kampharleston-usa-804#orderofplay


WTA International, Abierto GNP Seguros, Monterrey (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer
TV-dækning: WTATV.com og TV2 Play

Spilleprogram fredag

ESTADIO GNP SEGUROS
22:00 CET
Sachia VICKERY (USA) [7] vs Magdalena RYBARIKOVA (SVK) [2]
Næste
Monica PUIG (PUR) [5] vs Timea BABOS (HUN) [4]
Tidligst 02:00 CET (7.april)
Danielle COLLINS (USA) vs Ana BOGDAN (ROU) [6]
næste
Garbiñe MUGURUZA (ESP) [1] vs Ajla TOMLJANOVIC (AUS) [8]

CANCHA 1
22:00 CET
Valeria SAVINYKH (RUS) Yana SIZIKOVA (RUS) vs
Desirae KRAWCZYK (USA) Giuliana OLMOS (MEX)
Tidligst 24:00 CET
Naomi BROADY (GBR) Sara SORRIBES TORMO (ESP) vs
María IRIGOYEN (ARG) Miyu KATO (JPN) [2]

WTATV.com sender fra første 2 baner.
TV2 Play 2 viser kampe fra kl. 2200

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: Cornelia Lister (SWE) vs. Valeria Savinykh (RUS) 5-7, 6-3, 6-2
Q16: Cornelia Lister vs. Dalila Jakupovic (SLO) 4-6, 6-7(6)
QFi:
Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. (8) Conny Perrin (SUI) 6-2, 6-2
(6) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Sabrina Santamaria (USA) 6-2, 7-5
Usue Maitane Arconada (USA) vs. (3) Jasmine Paolini (ITA) 6-1, 5-7, 6-1
(7) Marie Bouzkova (CZE) vs. Deniz Khazaniuk (ISR) 6-2, 5-7, 7-5

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
Alison Riske (USA) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-0, 7-6(5)
Anna Blinkova (RUS) vs. Rebecca Peterson (SWE) 7-6(7), 5-7, 6-4
(8) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 4-6, 6-1, 7-6(6)
(3) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Nao Hibino (JPN) 6-7(2), 6-4, 6-4
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-1, 7-5
(6) Ana Bogdan (ROU) vs. (WC) Victoria Rodriguez (MEX) 4-6, 6-4, 7-6(5)

(5) Monica Puig (PUR) vs. Nicole Gibbs (USA) 6-3, 6-3
Stefanie Voegele (SUI) vs. (Q) Dalila Jakupovic (SLO) 6-3, 6-4
Naomi Broady (GBR) vs. Carol Zhao (CAN) 6-3, 6-7(5), 6-2
(7) Sachia Vickery (USA) vs. Irina Falconi (USA) 6-1, 6-4(2)
(WC) Ana Sofia Sanchez (MEX) vs. (Q) Usue Matane Arconada (USA) 6-3, 4-6, 6-4
Jana Fett (CRO) vs. (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-0, 6-2
Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Risas Ozaki (JPN) 6-4, 6-3

R16 (udvalgte)
(3) D Collins vs Tsurenko W/O
(6) A Bogdan vs S Sorribes Tormo 62, 63
(7) S Vickery vs (W) A Sanchez 63, 63
(2) M Rybarikova vs J Fett 75, 62
(4) T Babos vs N Broady 63, 67(6), 75
A Tomljanovic vs A Blinkova 62, 57, 62
(1) G Muguruza vs A Riske 62, 63 (5)
(5) M Puig vs S Voegele 64, 63


Davis Cup, World Group – Kvartfinaler

TV-dækning: https://video.daviscup.com/

Italien vs. Frankrig 1-1
Rubber 1: Andreas Seppi vs. Lucas Pouille vs.  3-6, 2-6, 6-4, 6-3, 1-6
Rubber 2: Fabio Fognini vs. Jeremy Chardy 6-7(6), 6-2, 6-2, 6-3
Rubber 3: Bolelli/Lorenzi vs. Herbert/Mahut – lørdag
Rubber 4+5: søndag

Spanien vs. Tyskland 1-1
Rubber 1: David Ferrer vs. Alexander Zverev 4-6, 2-6, 2-6
Rubber 2: Rafael Nadal vs. Philipp Kohlschreiber 6-2, 6-2, 6-3
Rubber 3: Lopez Tarres/F. Lopez vs. Puetz/Struff – lørdag
Rubber 4+5: søndag

Kroatien vs. Kazakstan 1-1
Rubber 1: Marin Cilic vs. Dmitry Popko 6-2, 6-1, 6-2
Rubber 2: Borna Coric vs. Mikhail Kukushkin 6-3, 6-7(5), 4-6, 2-6
Rubber 3: Dodig/Mektic vs. Khabibulin/Nedovyesov – lørdag
Rubber 4+5: søndag

USA vs. Belgien
Rubber 1: John Isner vs. Joris De Loore – fredag 2300cet
Rubber 2: Sam Querrey vs. Ruben Bemelmans – fredag
Rubber 3: Harrison/Sock vs. Gille/Vliegen – lørdag
Rubber 4+5: søndag

Group I Europe/Africa, 2. runde

(1) Tjekkiet vs. Israel 2-0

Sverige vs. (4) Portugal 1-1
Rubber 1: Mikael Ymer vs. Joao Sousa 4-6, 4-6
Rubber 2: Elias Ymer vs. Gastao Elias 7-6(11), 6-4
Rubber 3: Eriksson/Lindstedt vs. Elias/Sousa – lørdag
Rubber 4+5: søndag

(3) Slovakiet vs. Bosnia/Herzegovina 1-1

(2) Rusland vs. Østrig 1-1

Group II Europe/Africa, 2. runde

(1) Rumænien vs. Marokko

Polen vs. Zimbabwe

(3) Danmark vs. Egypten
Lørdag:
Rubber 1: Frederik Løchte Nielsen vs. Karim-Mohammed Maamoun
Rubber 2: Christoffer Kønigsfeldt vs. Youssef Hossam
søndag:
Rubber 3: Kromann/Nielsen vs. Hossam/Sabry
Rubber 4+5:
Livestream

(7) Finland vs. (2) Litauen


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 14)


 

$50.000+H, Panama City (PAN) – Combo | S | D | QS | QD | OOPGrus

 

€43.000+H, Alicante (ESP) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

Singles hovedturnering (udvalgte)

R32: (182) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (WC) (455) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-5, 7-5
1/8-finale: (198) Guido Andreozzi (ARG) vs. Felix Auger-Aliassime 7-6(2), 2-6, 6-4
semi: Baena (1) vs De Minar (4)
Anduar vs Cecchinaty (2)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 15)
Tidsforskel: cet +1 time

$15.000, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: (WC) Kasper Elsvad (DEN) vs. [12] (1081) Alexander Lebedyn (UKR) – lør 0930cet

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 15)

$60.000, ISTANBUL LALE CUP (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles kvalifikation

Q32:
(569) Karen Barritza (DEN) vs. (442) Anastasia Gasanova (RUS) – lør NB 1430cet
(513) Urszula Radwanska (POL) vs. [4] (378) Anastasia Frolova (RUS) – lør NB 1000cet


$25.000, Nana Trophy, Tunis (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64:
[15] (641) Emilie Francati (DEN) vs. (917) Jessica Ho (USA) – lør 1030cet
Maria Jespersen (DEN) vs. Mey Ayri (TUN) – lør NB 1600cet
[8] (583) Mirjam Bjorklund (SWE) – bye

Q32: Mirjam Bjorklund vs. Maria Jespersen OR Mey Ayri

Doubles

Emilie Francati/Maria Jespersen (DEN)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 14)

Grade 4, Messika Open – Bat Yam (ISR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: [1] (162) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) Orel Kimhi (ISR) 6-3, 6-4
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (1653) Guy Dagan (ISR) 6-1, 6-4
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (892) Joseph White (GBR) – 0-6, 4-6

Boys doubles

1/8-finale: (1) Eric Vanshelboim (UKR)/Jesper Klov Nilsson (SWE) vs. Ido Demri/Maxim Dunye (ISR) 6-1, 6-0
Kvartfinale: Vanshelboim/Nilsson vs. Ying Hou/Joseph White (GBR) 6-4, 7-5
Semifinale: Vanshelboim/Nilsson vs. (3) Nevo Gabriely/Rol Ginat (ISR) 4-6, 3-6


ITF Junior FTT Tunisia (Grade 4), Hammamet (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Girls singles hovedturnering

R32: (664) Olivia Gram (DEN) vs. (728) Maria Aran Teixido Garcia (ESP) 1-6, 3-6

Girls doubles

1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Ferdaous Bahri (TUN) vs. (3) Ares Teixido Garcia/Maria Aran Teixido Garcia (ESP) 6-7(4), 4-6 (onsdag)


Grade 5, Circuit ITF Junior D’Abidjan (Week 1), Elfenbenskysten (CIV) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -2 timer

Girls singles hovedturnering

R32: (2434) Divine Dasam Nweke (DEN) – bye
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. [6] (1007) Semra Aksu (TUR) 57, 60, 64
Kvartfinale: Divine Dasam Nweke vs (1) Alexandra Antilla – fre 1200cet

Girls doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Ananya Vartak (GBR) – bye
Kvartfinale: Nweke/Vartak vs. (1) Danielle Daley (GBR)/Cara O’Flaherty (RSA) 3-6, 3-6 (torsdag)


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage