Dagens kampe 20. april. Rafael Nadal møder i kvartfinalen spilleren, der sendte Djokovic ud af Monte Carlo turneringen

138
ATP Masters Series: Monte Carlo Rolex Masters - Day Five
2016 Getty Images
 Wta turneringen i Kina byder også på kvartfinaler, men her er spillerne bortset fra Wickmeyer knapt så kendte

 

Nadal modstod torsdag den 21 årige Khachanovs power og vandt sin sejr nummer 65 i Monte Carlo på 80 minutter. Fredag møder han Dominic Thiem , som besejrede Djokovic i en fysisk og teknisk præget kamp.

Det kan nok være svært at vælge, hvilke af kvartfinalerne i Monte Carlo, man helst vil se; der er tennis for så godt som enhver smag. Så hvis man som tennisentusiast har mulighed for at se dem alle, er der lagt op til en super eftermiddag.

ATP kampene vises på TV3 Sport og Viaplay, der formentlig tager over ved 17:30 tiden, hvor der starter anden sport på TV3 Sport.

De morgenduelige WTA interesserede kan fredag fra kl. 05 dansk tid på WTATV.com følge kvartfinalerne i 125K-turneringen Zhengzhou Women’s Tennis Open i Kina. Det er nok for de fleste danskere ret ukendte navne, der er på banerne. Men det kan jo også være interesant ind imellem at se nogle andre spillere end “de sædvanlige”

 

ATP 1000, Rolex Monte-Carlo Masters (MON) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com (78 kampe, start søndag) og TV3 Sport (start søndag)

Deltagere: Nadal, Cilic, Zverev, Dimitrov, Thiem, Goffin, Pouille, Carreno Busta, Djokovic, Schwartzman, Bautista Agut, Berdych, Fognini, Raonic, Ramos-Vinolas, Mannarino, Shapovalov, Auger-Aliassime, m.fl.
Withdrawals: (Dolgopolov (højre vrist), Krajinovic (venstre fod)
Lucky Losers: F. Mayer, M. Basic

Spilleprogram fredag

Court Rainier III – start 1100cet

(4) Gregor Dimitrov vs (6) David Goffin
(1) Rafael Nadal vs (5) Dominic Thiem
Kei Nishikori vs (2) Marin Cilic
Richard Gasquet vs (3) Alexander Zverev

Court Des Princes kl 11:00

double kampe

Tennistv fra flere baner, TV3 Sport fra 1100-1730, hvor Viaplay nok tager over er dagens kampe ikke slut

Singles hovedturnering

R16

(3) Alexander Zverev vs J-L Struff 64, 46, 64
(5) Dominic Thiem vs (9) Novak Djokovic 67(2), 62,63
(1) Rafael Nadal VS Karen Khachanov 63, 62
(2) Marin Cilic vs (14) Milos Raonic W/O
(4) Grigor Dimitrov VS Philipp Kohlschreiber 46,63,64
Richard Gasquet vs Mischa Zverev 62,
Kei Nishikori vs (Q) Andreas Seppi 60, 26, 63
(6) D Goffin vs (11) R Bautista Agut 64, 75

R32 (udvalgte)

Alexander Zverev Defeats Gilles Muller 46 63 62
Grigor Dimitrov Defeats (Q) Pierre-Hugues Herbert 36 62 64
Dominic Thiem. Defeats Andrey Rublev 57 75 75
David Goffin Defeats (Q) Stefanos Tsitsipas 764
Mischa Zverev Defeats Lucas Pouille 26 61 763

R64 (udvalgte)

Novak Djokovic Defeats (Q) Dusan Lajovic 60 61
Diego Schwartzman Defeats Guido Pella 06 62 63
Roberto Bautista Agut Defeats Peter Gojowczyk 64 63
Kei Nishikori Defeats Tomas Berdych 46 62 61
Fabio Fognini Defeats (Q) Ilya Ivashka 64 75
Milos Raonic Defeats (WC) Lucas Catarina 36 62 63
Albert Ramos-Vinolas Defeats Jared Donaldson 63 63
(WC) Gilles Simon Defeats Adrian Mannarino 63 46 62
Aljaz Bedene Defeats (LL) Mirza Basic 64 763
(Q) Marco CecchinatoDefeats Damir Dzumhur 63 62
Borna Coric Defeats Julien Benneteau 62 63
Richard Gasquet Defeats (Q) Jeremy Chardy 64 765
(Q) Pierre-Hugues Herbert Defeats Paolo Lorenzi 767 64
Karen Khachanov Defeats (WC) Thanasi Kokkinakis 75 64
Philipp Kohlschreiber Defeats Tennys Sandgren 62 62
Feliciano Lopez Defeats Benoit Paire 57 765 64
Daniil Medvedev Defeats Marton Fucsovics 674 62 75
Gilles Muller Defeats (LL) Florian Mayer 75 64
Andrey Rublev Defeats Robin Haase 767 26 75
(Q) Andreas Seppi Defeats Kyle Edmund 63 57 62
Jan-Lennard Struff Defeats Yuichi Sugita 63 62
(Q) Stefanos Tsitsipas Defeats Denis Shapovalov 63 64
Fernando Verdasco Defeats Pablo Cuevas 57 764 61
Mischa Zverev Defeats (WC) Felix Auger-Aliassime 62 674 61

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/monte-carlo/410/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 16)

125K, Zhengzhou Women’s Tennis Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com

Spilleprogram 

Court 10 – start kl. 0500cet
Yafan WANG (CHN) [4] vsLin ZHU (CHN) [8]
Tidligst 07:00 CET
Jia-Jing LU (CHN) vsSaisai ZHENG (CHN)
Tidligst 09:00 CET
[Q] Mai MINOKOSHI (JPN) vs Yanina WICKMAYER (BEL) [6]

Court 11 – start kl. 0500cet
Xinyun HAN (CHN) vsDanielle LAO (USA)
Næste
Xinyun HAN (CHN) Vera ZVONAREVA (RUS) vs
Yingying DUAN (CHN) Yafan WANG (CHN) [4]
Næste (efter passende hvile)
Jia-Jing LU (CHN) Junri NAMIGATA (JPN) vs
[Alt] Miharu IMANISHI (JPN) Sabina SHARIPOVA (UZB)

WTATV.com viser kampe fra 2 baner fra kl. 0500

R16

Xinyun Han vs Su Jeong Jang 63, 63
Yafan Wang vs Sabina Sharipova 61, 62
Jia-Jing Lu vs Yingying Duan 62,46, 63
Lin Zhu vs Miharu Imanishi 61, 63
Saisai Zheng (CHN) vs Fangzhou Liu (CHN) 2-6, 6-4, 6-0
(6) Yanina Wickmayer (BEL) vs (WC) Xiyu Wang (CHN) 6-3, 6-1
(Q) Mai Minokoshi (JPN) vs (LL) Xiaodi You (CHN) 7-5, 4-1 Ret.
Danielle Lao (USA) vs Eri Hozumi (JPN) 6-3, 6-3

R32 (udvalgte, dag 2)

(5) Yingying Duan (CHN) vs. (Q) Ankita Raina (IND) 6-3, 5-7, 6-3
(LL) Xiaodi You (CHN) vs. (wc) Yue Yuan (CHN) 6-3, 5-7, 6-2
(WC) Zhaoxuan Yang (CHN) vs. Eri Hozumi (JPN) 3-6, 3-6
(7) Nao Hibino (JPN) vs. Xinyun Han (CHN) 6-2, 3-6, 3-6
Miharu Imanishi (JPN) vs. Vitalia Diatchenko (RUS) 6-4, 7-5
(LL) Kai Zhang (TPE) vs. Jia-Jing Lu (CHN) 2-6, 4-6
Sabina Sharipova (UZB) vs. Peangtarn Pipuech (THA) 4-6, 6-2, 7-6(2)

R32 (udvalgte)
(Q) Mai Minokoshi (JPN) vs. (WC) Ran Tian (CHN) 6-0, 6-2
(WC) Xiyu Wang (CHN) vs. Naomi Broady (GBR) 6-4, 7-5
(6) Yanina Wickmayer (BEL) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-3, 6-4
(4) Yafan Wang (CHN) vs. Junri Namigata (JPN) 6-3, 6-1
(8) Lin Zhu (CHN) vs. Xinyu Gao (CHN) 6-2, 6-2
Su Jeong Jang (KOR) vs. (Q) Ayano Shimizu (JPN) 6-2, 6-4
Danielle Lao (USA) vs. (3) Luksika Kumkhum (THA) 7-6(0), 7-6(10)
Saisai Zheng (CHN) vs. (2/WC) Shuai Peng (CHN) 7-6(8), 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-zhengzhou-china-1099#orderofplay


ATP Challengers (Uge 16)

$100.000, Sarasota, FL (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

$75.000+H, Tunis (TUN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

R32:
(202) Casper Ruud (NOR) vs. (Q) Maxime Janvier (FRA) 4-6, 4-6 tirsdag
[8] (134) Elias Ymer (SWE) vs. (203) Egor Gerasimov (BLR) 5-7, 3-6 tirsdag

$50.000+H, Guadalajara (MEX) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt

$50.000+H, Nanchang (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP– Grus

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 16)

$25.000, VII TORNEO INTERNACIONAL VILLA DE MADRID (ESP) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: Frederik Ørvad (DEN) vs. [12] (932) Federico Morenao (ARG) 2-6, 5-7 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 16)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 16)

Grade 3, ITF/CAT Juniors Megrine (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Boys singles hovedturnering

R32:
(274) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (226) Mann Shah (IND) 6-7(6) Ret.
(3) (140) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) (676) Elves Marouani (TUN) 6-4, 6-2
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs K Montsi 60, 60
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs N D Ionel (fredag)

Boys doubles

Holger Vitus Nødskov Rune/Sebastian Grundtvig (DEN)

Girls singles hovedturnering

[2] (104) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (257) Fanni Gecsek (HUN) 6-4, 6-3
R16: Hannah Viller Møller (DEN) vs. (401) Selin Lidya Sepken (TUR) 64, 46, 61
Hannah Ville Møller vs Selena Janicijevic (fredag)

Girls doubles

[1] Hannah Viller Møller/Joanne Zuger (SUI) vs Allani/Sammari (TUN) 6-3, 6-1
[1] Hannah Viller Møller/Joanne Zuger (SUI) vs Hania Aboulelsaad/Sarah Lisa Aubertin 64, 60
[1] Hannah Viller Møller/Joanne Zuger (SUI) vs Luisa Meyer/Carol Plakk (fredag)


Grade 2, Open d’Istres (FRA)– Hardcourt

Girls singles kvalifikation

Q32: [7] (650) Olivia Gram (DEN) vs. Andrea Plank (FRA) 6-3, 6-0
Q16: Olivia Gram vs. Esma Nur Dodooglu (FRA) 3-6, 0-6 (søndag)


Grade 4, Nottingham Junior International (Week 1) (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -2 timer

Boys singles kvalifikation

Q32: Noah Svenningsen Holmvang (DEN) – bye
QFi: Noah Svenningsen Holmvang vs. Roan Jones (GBR) 6-4, 6-1

Boys singles hovedturnering

R64: (Q) Noah Svenningsen Holmvang vs. (1234) Joel Pierleoni (GBR) 5-7, 0-6 (tirsdag)

 


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage