Dagens kampe torsdag 9. november: Semifinale-pladserne ved Next Gen ATP Finals findes

115
Hyeon Chung er som den eneste sikker på at gå videre til semifinalerne ved Next Gen ATP Finals

Efter 2 runder i gruppe-spillet ved Next Gen ATP Finals, er Hyeon Chung (KOR) efter 2 sejre den eneste, der er helt sikker på at gå videre til semifinalerne – endda som puljevinder, uanset om han taber den sidste puljekamp mod Gianluigi Quinzi (ITA), der trods en heroisk indsats i begge kampe er uden sejre.

2. pladsen i Group A bliver vinderen af den sidste kamp mellem Andrey Rublev (RUS)
og Denis Shapovalov (CAN), som begge har tabt til Chung og – med stort besvær – har vundet over Quinzi.

I Group B er intet afgjort efter 2 runder, selvom Borna Coric (CRO) har vundet de 2 første kampe over Jared Donaldson og Daniil Medvedev (RUS), og Donaldson har tabt begge sine kampe, da han også havde tabt til Karen Khachanov (RUS).
3 spillere kan dog komme til at stå med enten 2 sejre eller 1 sejr hver.

Hvis Khachanov vinder over Coric, og Medvedev vinder over Donaldson, vil de 3 førstnævnte alle have 2 sejre.
Hvis Coric derimod vinder, bliver han sikker puljevinder med 3 sejre, og hvis Donaldson samtidig vinder over Medvedev, vil både Khachanov, Medvedev og Donaldson alle have 1 sejr.
I begge tilfælde skal der i så fald bruges regnemaskine til at udregne, hvem der har bedste sæt-regnskab, hvilket kan blive et større regnestykke, da kampene spilles bedst af 5 sæt.

Den sidste danske deltager ved ATP Challenger i Knoxville er ude af turneringen, da Frederik Løchte Nielsen i 1. runde tabte 4-6, 6-7(2) til no. 177 Darian King (BAR).
Kampen kan genses på Livestream herunder.

$125.000, ENGIE Open de Limoges (FRA)– Hardcourt

Seedede: Alizé Cornet, Ekaterina Alexandrova, Pauline Parmentier, Jana Fett, Monica Niculescu, (Polona Hercog – afbud), Kaia Kanepi, Jana Cepelova

Centre Court torsdag (start 1000)
(8) Jana Cepelova (SVK) vs. Antonia Lottner (GER)
Anhelina Kalinina (UKR) vs. (2) Ekaterina Alexandrova (RUS)
NB 1330: (WC) Sabine Lisicki (GBR) vs. (WC) Olga Danilovic (SrB)
Polina Monova (RUS) vs. Conny Perrin (SUI)
(1/WC) Alizé Cornet (FRA) vs. Anna Blinkova (RUS)
NB 1700: (3) Pauline Parmentier (FRA) vs. Basak Eraydin (TUR)
(WC) Jessika Ponchet (FRA) vs. (7) Kaia Kanepi (EST)

Kampene på Centre Court bliver vist på WTA TV.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-limoges-france-1072#orderofplay

$125.000, WTA EA Hua Hin Championship (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Seedede: Qiang Wang, Evgeniya Rodina, Ying-Ying Duan, Su-Wei sieh, Yanina Wickmayer, Ana Bogdan, Misaka Doi, Naomi Broady

Udvalgte kampe onsdag: (start 0900cet)
0900: (3) Ying-Ying Duan (CHN) vs. (wc) Varatchaya wongteanchai (THA) – CC
0900: (Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (6) Ana Bogdan (ROU) – C2
0900: Vitalia Diatchenko (RUS) vs. Irina Khromacheva (RUS) – C5
2. kamp: (5) Yanina Wickmayer (BEL) vs. Luksika Kumkhum (THA) – CC

Alle kampe fra Centre Court, Court 2 og Court 5 bliver vist på WTA TV

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-hua-hin#orderofplay

ATP World Tour, NEXT GEN ATP FINALS, Milan (ITA)– Hardcourt

Deltagere:
Alexander Zverev har meldt fra for at fokusere på Nitto ATP Finals i Londen ugen efter.

Group A:
(6) Hyeon Chung (KOR) vs. (2) Denis Shapovalov (CAN) 1-4, 4-3(5), 4-3(4), 4-1
(1) Andrey Rublev (RUS) vs. (8) Gianluigi Quinzi (ITA) 1-4, 4-0, 4-3(3), 0-4, 4-3(3).
Hyeon Chung vs. Andrey Rublev 4-0, 4-1, 4-3(1)
Denis Shapovalov vs. Gianluigi Quinzi 4-1, 4-1, 3-4(5), 4-3(5)
Hyeon Chung vs. Gianluigi Quinzi 1-4, 4-1, 4-2, 3-4(6), 4-3(3)
Andrey Rublev vs. Denis Shapovalov 4-1, 3-4(8), 4-3(2), 0-4, 4-3(3)

No. 1: Hyeon Chung (3-0), No. 2: Andrey Rublev – videre til semifinale
No. 3: Denis Shapovalov, No. 4: Gianluigi Quinz (0-3)

Group B:
(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. (2) Karen Khachanov (RUS) 2-4, 4-3(6), 4-3(3), 4-2
(4) Borna Coric (CRO) vs. (5) Jared Donaldson (USA) 4-3(2), 4-1, 4-3(5)
Karen Khachanov vs. Jared Donaldson 4-1, 4-3(3), 4-2
Borna Coric vs. Daniil Medvedev 4-3(5), 2-4, 4-1, 4-2
Daniil Medvedev vs. Jared Donaldson 3-4(3), 4-2, 4-3(1), 4-0
Karen Khachanov vs. Borna Coric

Stillingen:
Borna Coric (2-0, sæt: 3-0 og 3-1 = 6-1)
Daniil Medvedev (2-1, sæt: 3-1, 1-3 og 3-1 = 7-5=58,33%)
Karen Khachanov (1-1, sæt: 1-3 og 3-0 = 4-3)
No. 4 Jared Donaldson (0-3)

Hvis Coric vinder er han videre sammen med Medvedev
Hvis Khachanov vinder, afhænger det af vundne sæt:
3-0: Khachanov 7-3=70%, Coric 6-4=60%, 3. Medvedev 7-5=58,33%
3-1: 1. Khachanov og 2. Coric 7-4=63,63%, 3. Medvedev.
3-2: Coric 8-4=66,7%, Medvedev og Khachanov 7-5 – 2. Medvedev (indbyrdes)
No. 4 Jared Donaldson (0-3)

Centrale – torsdag (start 1400)
(6) Hyeon Chung (KOR) vs. (8) Gianluigi Quinzi (ITA)
NB 1500: (5) Jared Donaldson (USA) vs. (7) Daniil Medvedev (RUS)
NB 1930: (1) Andrey Rublev (RUS) vs. (3) Denis Shapovalov (CAN)
(2) Karen Khachanov (RUS) vs. (4) Borna Coric (CRO)

Fredag spilles semifinaler fra kl. 1900

Lørdag afvikles fra kl. 1900 både playoff om 3. pladsen samt finalen

Turneringen dækkes massivt på TV3 Sport.
Lørdag vises de to sidste kampe på TV3 Max.
Alle kampene kan desuden følges på Tennistv.com.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/archive/next-gen-atp-finals/7696/2016/results

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers

€106.000+H, Bratislava (SVK)

€85.000+H, Mouilleron le Captif (FRA)

$75.000+H, Montevideo (URU) – Combo|S |D |QS |QD |OOP
Tidsforskel: cet -4 timer

R32: (141) Casper Ruud (NOR) vs. (228) Federico Coria (ARG) 2-6, 4-6 (mandag)

$75.000, Knoxville, TN (USA) – Combo |S |D |QS |QD |OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Singles kvalifikation

Q32:
(745) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (877) Connor Farren (USA) 6-1, 6-1
(445) Mikael Ymer (SWE) vs. (438) Takanyi Garanganga (ZIM) 7-6(6), 6-4
(601) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (697) Henry Craig (USA) 5-7, 6-3, 6-3

Q16: (mandag)
Mikael Torpegaard vs. [6] (378) Bruno Santanna (BRA) 6-4, 7-5
Mikael Ymer vs. [2] (285) Filip Peliwo (CAN) 3-6, 3-6
Frederik Løchte vs. (597) Neil Pauffley (GBR) 6-2, 6-4

QFi:
Mikael Torpegaard vs. [1] (282) Mats Moraing (GER) 1-6, 4-6 (tirsdag)
Frederik Løchte vs. (964) Aron Hiltzik (USA) 6-3, 6-7(6), 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (601) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (178) Darian King (BAR) 4-6, 6/7(2) (onsdag)

$50.000+H, Kobe (JPN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte) Uge 44

$15.000, Paf Open Pärnu (EST)  – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Q32: (WC) Philip Hjorth (DEN) vs. [2] (1041) Andrew Watson (GBR) 3-6, 0-6 (lørdag)

$15.000, TENNIS ORGANISATION CUP, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64: Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Boris Butulija (SRB) 1-4 Ret’d (lørdag)

ITF Women (udvalgte)

$80.000, WACO SHOWDOWN $80K, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Stadium – Livestream torsdag – start 1700cet
Danielle Lao (USA) vs. (8) Jamie Loeb (USA)
(1) Taylor Townsend (USA) vs. Usue Maitane Arconada (USA)
Alja Tomljanovic 8SRB) vs. (2) Nicole Gibbs
Doublekamp

Singles kvalifikation

Q32: [1] (231) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (450) Hanna Chang (USA) 6-2, 6-1
Q16: Ulrikke Eikeri vs. (364) Chieh-Yu Hsu (USA) 6-0, 6-1
QFi: Ulrikke Eikeri vs. [6] (319) Sophie Chang (USA) 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R32:
(192) Rebecca Peterson (SWE) vs. (WC) (284) Maria Sanchez (USA) 6-4, 7-6(4)
[7] (138) Julia Boserup (USA) vs. (152) Stefanie Voegele (SUI) 6-7(7), 7-6(1), 6-1 (tirsdag)
(Q) (231) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (162) Marina Erakovic (NZL) 6-3, 6-1

1/8-finale:
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. [6] (133) Irina Falconi (USA) 6-2, 7-6(5)
Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) (348) An-Sophie Mestach (BEL) 6-1, Ret’d

Kvartfinale: Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Rebecca Peterson (SWE)

Doubles

1/8-finale: (3) Julia Boserup/Kayla Day (USA) vs. Maria Mateas/Maria Sanchez (USA) 7-6(4), 1-6, [7-10]

$25.000, Aegon GB Pro-Series Shrewsbury (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Q32: [1] (494) Karen Barritza (DEN) vs. Anna Popescu (GBR) 6-1, 6-0
QFi: Karen Barritza vs. Summer Yardley (GBR) 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R32: (Q) (494) Karen Barritza (DEN) vs. (363) Katie Swan (GBR) 5-7, 2-6 (tirsdag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, 16th UAE Dubai ITF Junior Championships (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Boys singles

R32: [1] (436) Eric Vanshelboim (UKR) vs. Yigit Cengiz Binici (TUR) 6-1, 6-1
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (843) David Qariaqus (AUS) 6-4, 3-6, 6-3
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (1156) Azamat Lukmanov (UZB) 2-6, 7-5, 6-4
Semifinale: Eric Vanshelboim vs. (733) Connor Thomson (GBR)

Boys doubles

1/8-finale: Peter Sallay (HUN)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Vansh Bhagtani/Sandeep VM (IND) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Sallay/Vanshelboim vs. Faisal Alrebdi (KSA)/Artem Karamalak (RUS) 3-6, 7-5, [6-10] (onsdag)

Grade 5, Ayia Napa – Protaras Junior Tournament 2017, Paralimni (CYP) – Carpet
Tidforskel: cet +1 time

Boys singles

R32: (1028) Elmer Møller (DEN) vs. [3] (540) Aaron H. Hepburn (GBR) 5-7, 2-6 (onsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)