Dagens kampe torsdag 14. september: 2. seedede Shuai Zhang klar til Diyas

131
Shuai Zhang
© 2015 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una
Topseedede Kristina Mladenovic blev sendt ud i 1. runde, hvor både 5. seedede Samantha Stosur og 6. seedede Naomi Osaka også blev sendt ud

Selvom Caroline Wozniacki måtte forlade US Open allerede i 2. runde, ligger hun fortsat lunt i svinget på Race-listen, som er afgørende for, hvem der kvalificerer sig til slutspillet i Singapore, hvor de 8 bedste deltager.
Caroline har god afstand på 1.334 point til no. 9, som er Kristina Mladenovic (FRA), der i denne uges International turnering i Tokyo kunne reducere afstanden, men et nederlag i 1. runde til den 20. årige kvalspiller no. 123 Jana Fett (CRO) betyder, at Caroline bevarer afstanden til forfølgerne.

Mladenovic deltager dog både i næste uges Premier turnering samme sted og Premier 5 ugen efter i Wuhan, og senere Premier Mandatory i Beijing, hvor der er væsentlig større point på spil, men der skal gå rigtig meget galt, hvis ikke Caroline er med i slutspillet.

5. seedede Samantha Stosur og 6. seedede Naomi Osaka måtte også forlade turneringen i 1. runde, og i de 3 første kampe i 2. runde røg yderligere to af de seedede ud, da 4. seedede Kristyna Pliskova (CZE) tabte til kval-spilleren Miyu Kato (JPN) og 7. seedede Alison Riske (USA) tabte til Aleksandra Krunic (SRB), der dagen før havde sendt Kimiko Date på pension med 2 gange 6-0. Mod Riske afgav hun henholdsvis 3 og 4 partier.
3. seedede Eilse Mertens (BEL) slap som den eneste seedede videre fra onsdagens 1/8-finaler.

Torsdag afvikles de resterende 5 kampe fra 1/8-finalen, hvor 2. seedede Shuai Zhang (CHN) er den eneste seedede – udover Mertens – der fortsat er med.

WTA International, Japan Women’s Open Tennis, Tokyo (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer.
TV-dækning: WTATV.com flere baner fra mandag. TV2 Play fra torsdag.

Udvalgte single kampe:

Court 1 – start 0400cet
(Q) Zarina Diyas (KAZ) vs. (2) Shuai Zhang (CHN)
Qiang Wang (CHN) vs. Kurumi Nara (JPN)
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Christina McHale (USA)
Double kamp

Court 3 – start 0400cet
(Q) Jana Fett (CRO) vs. Jana Cepelova (SVK)
(8) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Xinyun Han (CHN)
Double kamp

Court 4 – start 0500cet
2 Double kampe

TV2 Play viser fra kl. 0400
WTATV viser ifølge deres schedule kampe fra Court 1 og 3 – formentlig også doublerne.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-tokyo-international#undefined

WTA International, Coupe Banque Nationale, Quebec (CAN) – Carpet
Tidsforskel: cet -6 timer

Court Banque Nationale 17:00 CET:
Viktorija Golubic vs Sachia Vickery
næste
double kamp
Tidligst 21:00 CET
Alison Van Uytvanck vs Marina Erakovic
Tidligst 01:15 (15. september)
Lacie Hradecka vs Bianca Andreescu
næste
Lucie Safarova vs. Sofia Kenin

Court 1:
Tidligst 22:00 CET
double kamp

 

Turneringen dækkes ikke af WTATV, men kampene på begge baner kan følges live hos flere betting-tjenester

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-quebec-city

Davis Cup 15-17. september (udvalgte)

World Group – Semifinaler 

Belgien vs. Australien – Grus (Brussels)

Belgien: David Goffin, Steve Darcis, Ruben Bemelmans, Joris De Loore
Australien: Nick Kyrgios, Jordan Thompson, Thanasi Kokkinakis, John Peers

Fredag: 2 singler fra kl. 1400
Lørdag: Double kl. 1500
Søndag: 2 singler fra kl. 1400

Frankrig vs. Serbien – Grus (Lille)

Frankrig: Jo-Wilfried Tsonga, Lucas Pouille, Pierre-Hugues Herbert, Nicolas Mahut
Serbien: Dusan Lajovic, Laslo Djere, Filip Krajinovic, Nenad Zimonjic

Fredag: 2 singler fra kl. 1300
Lørdag: Double kl. 1400
Søndag: 2 singler fra kl. 1300

World Group – Play-offs

Kazakhstan vs. Argentina
Colombia vs. Kroatien
Schweiz vs. Hviderusland
Holland vs. Tjekkiet
Portugal vs. Tyskland
Japan vs. Brasilien
Ungarn vs. Rusland
Canada vs. Indien

Group I Europe/Africa – 1. rnd Play-offs (udvalgte)

Østrig vs. Rumænien

Alle ovennævnte kampe i World Group, World Group Play-offs samt opgøret Østrig vs. Rumænien i Group I Europe/Africa kan følges live på https://video.daviscup.com/, hvor man for €39.99/år (ca. 375 Dkr.) kan følge kampe fra både Davis Cup og Fed Cup

Group II Europe/Africa – Oprykning (udvalgte)

Danmark vs. Sydafrika – Hardcourt (Aarhus)

Danmark: Frederik Løchte Nielsen, Søren Hess-Olesen, Benjamin Hannestad, Thomas Kromann
Sydafrika: Lloyd Harris, Nicolaas Scholtz, Ruan Roelopse, Raven Klaasen

Fredag: 2 singler fra kl. 1500
Lørdag: Double kl. 1300
Søndag: 2 singler fra kl. 1200

Alle kampe kan følges på DR3 samt livestream på http://www.dr.dk/live/nyheder/sporten/live-davis-cup-tennis-danmark-sydafrika.

Sverige vs. Litauen – Grus (Båstad)

Sverige: Elias Ymer, Mikael Ymer, Markus Eriksson, Johan Brunstrom
Litauen: Laurynas Grigelis, Julius Tverijonas, Tadas Babelis, Tomas Vaise

Fredag: 2 singler fra kl. 1030
Lørdag: Double kl. 1300
Søndag: 2 singler fra kl. 1030

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€127.000, Szczecin (POL)
[1] (30) Richard Gasquet (FRA), [2] (74) Florian Mayer (GER), [7] (112) Casper Ruud (NOR)

R32: Casper Ruud vs. (SE) (311) Jurgen Zopp (EST) 5-7, 7-6(4), 2-6 (tirsdag)

$75.000, Istanbul (TUR)
[1] (80) Malek Jaziri (TUN), [2] (86) Denis Istomin (UZB)

$75.000, Shanghai (CHN)
[1] (63) Yen-Hsun Lu (TPE), [2] (128) Peter Polansky (CAN)

$50.000, Cary, NC (USA)
[1] (77) Ernesto Escobedo (USA), [2] (105) Tennys Sandgren (USA), [3] (145) Michael Mmoh (USA)

€43.000, Banja Luka (BIH)
[1] (109) Roberto Carballes Baena (ESP), [2] (123) Guillermo Garcia-Lopez (ESP), (226) Felix Auger-Aliassime (CAN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$15.000, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet + 1

Q64:
Philip Hjorth (DEN) vs. Neil Oberleitner (AUT) 6-3, 1-6, 2-6 (lørdag)

$15.000, Egypt Men’s Futures, Cairo (EGY) – Grus

Q64: Mohamed Shabib (DEN) vs. Marko Jovanovic (AUS) 6-2, 6-1
Q32: Shabib vs. Mauricio Alvarez-Guzman (CHI) 6-1, 2-6, 5-7 (mandag)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, Vista Prague Open 2017, Prag (CZE) – Grus

Q64: Emilie Hansen (DEN) – bye
Q32: Emilie Hansen vs. Nadja Ramskogler (AUT) 7-5, 2-6, 2-6 (søndag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 5, ITF Junior Circuit, Colombo (SRI) – Grus
Tidsforskel: cet +3 timer

R32: [3] (823) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1483) Madhwin Kamath (IND) – torsdag

Doubles

[2] Pawin Jirapoomdaje (THA)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Kai-Hsun Chen/Chieh Cheng Yu (TPE) – onsdag NB 1200cet

Grade 5, ITF 5 Outdoor Almere 2017 (NED) – Grus

Boys singles

R32: [3] (586) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) Jesse De Jager (NED) 6-0, 1-0 Ret’d
1/8-finale: Seb vs. (Q) William Butler (GBR) 6-1, 7-5
Kvartfinale: Seb vs. Luuk Van Eeuwen (NED) 2-6, 6-3, 6-0
Semifinale: Seb vs. [8] (1123) Max Houkes (NED) –

Doubles

1/8-finale: [3] Sebastian Grundtvig (DEN)/Pietro Martinetti (ITA) – bye
Kvartfinale: Grundtvig/Martinetti vs. Guus Van De Kerkhof/Jasper Oliver Van Kleef (NED)

Girls singles

R32: (1366) Karoline Laursen (DEN) vs. [7] (756) Gabriella Mujan (NED) 6-3, 6-4
1/8-finale: Karoline vs. (Q) Brandy Hehalatu (NED) 1-6, 6-3, 6-3
Kvartfinale: Karoline vs. [3] (584) Estella Jaeger (GER) 0-6, 2-6 (torsdag)

Doubles

1/8-finale: Karoline Laursen (DEN)/Hanna Schmidt Axelsson (SWE) vs. Nirielle De Bakker/Finn Joziasse (NED)  – onsdag NB 1200

Grade 5, 2nd Mostar Open 18&U 2017 (BIH) – Grus

R32: (WC) Nina Vicic (DEN) vs. (WC) Antonia R. Ruzic (CRO) 1-6, 0-6 (onsdag)

Doubles

1/8-finale: Nina Vicic (DEN)/Victoria Borodulina (RUS) vs. [3] Maria Radenkovic (SWE)/Sara Zalukar (CRO) – torsdag?

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)