Dagens kampe torsdag 12. oktober: Wozniacki storfavorit mod ukendt australier

584
Caroline Wozniacki er dagens største favorit i Hong Kong, hvor hun møder ranglistens no. 155 Lizette Cabrera

De færreste har formentlig tidligere stødt på navnet Lizette Cabrera, som er en 19-årig australier, hvis resultater i 2017 ikke giver anledning til imponere ret mange.
Dog viser en nærlæsning, at hun for næsten en måned siden nåede kvartfinalen i WTA International turneringen i Guangzhou, hvor det mest bemærkelsesværdige resultat var, at hun i 1/8-finalen vandt 6-0, 7-5 over 3. seedede Anett Kontaveit (EST), der dengang var no. 30, og som sidste år vandt i 3 sæt over Caroline Wozniacki på græsset i Nottingham, hvilket Caroline dog revancherede i 2017 ved at vinde i 3 sæt i 2. runde ved Wimbledon.

Cabrera vandt i starten af året over no. 40 Misaki Doi (JPN), og hun har 2 gange i indeværende sæson vundet 3-sæts sejre over dansk-amerikanske Julia Boserup, men trods disse sejre vil det være en kæmpe sensation, hvis hun formår at spænde ben for Carolines bestræbelser på at genvinde titlen i Hongkong.

Det bliver heller ikke Venus Williams, der i en eventuel finale kommer til at stå i vejen, idet hun i 2. runde blev sendt ud 5-7, 2-6 af Naomi Osaka (JPN).
Det betyder samtidig, at Caroline har gode chancer for at forsvare 5. pladsen på racelisten, hvilket dog kræver at Caroline både vinder 1/8-finalen mod Cabrera og kvartfinalen mod den 7. seedede australier Daria Gavrilova, som vandt 6-1, 2-6, 6-2 over Shelby Rogers (USA).

Den største hindring i titel-forsvaret ser fortsat ud til at blive i en eventuel semifinale mod 1. seedede Elina Svitolina (UKR), da både 2. seedede Venus og 4. seedede Agnieszka Radwanska (POL) er ude af turneringen efter sidstnævntes nederlag til Samantha Stosur (AUS), som pludselig er et godt bud på en finale-modstander.

I Tianjin kom der omsider gang i turneringen efter 2 dage uden en eneste kamp i single.
En af turneringens største kandidater til titlen, 2. seedede Petra Kvitova tabte overraskende 4-6, 7-5, 4-6 til no. 118 Lin Zhu (CHN).
Resultatet er et eksempel på de store udsving i præstationerne hos Kvitova, der har svært ved at finde tilbage på et konstant højt niveau, som hun ellers fandt frem i 1/8-finalen mod Caroline Wozniacki i Beijing i sidste uge.
Måske er det i virkeligheden ofte Caroline selv, der med sin spillestil får det bedste frem i hårdtslående modstandere – fordi hun ikke altid formår at flytte tilstrækkeligt rundt på dem.

Maria Sharapova undgik i 1. runde at møde 1. seedede Caroline Garcia, som havde trukket sig fra turneringen, og i stedet mødte hun Irina-Camelia Begu (ROU), som blev besejret 6-4, 6-2, og med Kvitova ude af turneringen må Sharapova have en ekstra god mulighed for at vinde sin første titel efter sin tilbagevenden efter udstået doping-karantæne.

Skulle det lykkes for Sharapova at gå hele vejen i Tianjin, er det ekstra tvivlsomt, om hun ønsker at tage imod det wildcard, som arrangørerne af næste uges Kremlin Cup i Moskva har reserveret til hende, og der er heller ikke nyt at berette om mulighederne for, at de vil imødekomme Caroline Garcias anmodning om et wildcard.
Et “godt bud” på det ene af de 2 wild cards, som arrangørerne plejer at uddele, kunne være den tidligere no. 2, Veran Zvonareva, som på turneringens hjemmeside tirsdag er citeret for denne bemærkning:
if I could participate in tournament and show my best in Moscow, it is such a great pleasure for me.”

Turneringen i Tianjin kan fortsat ikke følges på TV i Danmark, hvor der til gengæld vil være TV-dækning fra Linz, hvor Eurosport 1 sender fra torsdag kl. 16.
Spilleplanen fra Linz opdateres senere.

I ugens helt store begivenhed, ATP 1000 i Shanghai var Grigor Dimitrov mere end heldig med, at han er videre til 1/8-finalerne, idet Ryan Harrison (USA) tilsyneladende ikke “turde” vinde kampen, da han stod med 3 matchbolde ved 6-3 i tiebreak i 3. sæt, og Dimitrov udstrålede næsten “dårlig samvittighed” overfor Harrison, da han takkede for kampen.

Bulgareren bliver formentlig nødt til at løfte spillet yderligere, når han torsdag møder Sam Querrey (USA).
Både Rafael Nadal og Roger Federer er planmæssigt videre, og de kan atter følges på TV3 Sport 2 henholdsvis kl. 12 og 14.

US Open finalisten Kevin Anderson (RSA) måtte forlade turneringen, da han tabte 6-7(5), 6-7(2) til Jan-Lennard Struff (GER), hvis 20-årige landsmand Alexander Zverev meget nemt kom videre, da den tidligere slovener Aljaz Bedene (GBR) trak sig ved 0-4 i 1. sæt.

WTA International, Prudential Hong Kong Tennis Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Centre Court – start 0900cet
(1/WC) Elina Svitolina (UKR) vs. Nicole Gibbs (USA)
Jennifer Brady (USA) vs. (8) Shuai Zhang (CHN)
NB 1300: (3) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Lizette Cabrera (AUS)
Double kamp

Court 1 – start 0900cet
Luksika Kumkhum (THA) vs. Qiang Wang (CHN)
2 Double kampe

TV2 Sport viser kampene fra Centre Court fra kl. 0900
WTATV viser fra begge baner fra kl. 0900

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-hong-kong#undefined

WTA International, Tianjin Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Center Court – start 0600cet
Ying-Ying Duan (CHN) vs. Aryna Sabalenka (BLR)
(WC) Maria Sharapova (RUS) vs. Magda Linette (POL)
(3) Shuai Peng (CHN) vs. (WC) Xiyu Wang (CHN)

Court 1 – start 0600cet
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Lin Zhu (CHN)
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Yafan Wang (CHN)
(Q) Stefanie Voegele (SUI) vs. (5) Yulia Putintseva (KAZ)

Court 2 – start 0600cet
(6) Maria Sakkari (GRE) vs. Christina McHale (USA)
(Q) Sara Errani (ITA) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA)

Court 3 – start 0600cet
2 Double kampe

Turneringen dækkes ikke af WTA TV, og derfor heller ikke på TV2 Sport eller TV2 Play.
Kampene kan dog følges på livestream hos bettingtjenester.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-tianjin#undefined

WTA International, Upper Austria Ladies Linz (AUT) – Hardcourt

Centre Court – start 1400
(Q) Jana Fett (CRO) vs. (2) Barbora Strycova (CZE)
NB 1600: Varvara Lepchenko (USA) vs. Johanna Larsson (SWE)
NB 1830: (1) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Barbara Haas OR Carina Witthoeft
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (5) Sorana Cirstea (ROU)

Court 1 – start 1500
Double kamp
NB 1700: (Q) Viktoriya Tomova (BUL) vs. Viktorija Golubic (SUI)
Double kamp

Eurosport dækker turneringen fra kl. 1600. Eurosport Player fra kl. 1400.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-linz#undefined

ATP 1000, Rolex Shanghai Masters (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Stadium – start 0600cet
(10) Sam Querrey (USA) vs. (6) Grigor Dimitrov (BUL)
(16) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (3) Alexander Zverev (GER)
(4) Marin Cilic (CRO) vs. Steve Johnson (USA)
NB 1200: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. Fabio Fognini (ITA)
NB 1400: (Q) Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. (2) Roger Federer (SUI)

Union Pay 3 – start 0700cet
Double kamp
NB 0800: Jan-Lennard Struff (GER) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP)
Gilles Simon (FRA) vs. Richard Gasquet (FRA)
Viiktor Troicki (SRB) vs. (12) John Isner (USA)

Grandstand – start 0700cet
4 Double kampe

Court 4 – start 0700cet
Double kamp

TV3 Sport 2 sender fra kl. 0700 og viser kampene fra Stadium.
Tennistv.com viser 78 kampe fra turneringen

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/shanghai/5014/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$150.000H, Tshkent (UZB)

$100.000, Fairfield, CA (USA) – Combo |S |D |QS |QD |OOP

Q32:
(559) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (974) Eric Johnson (USA) 6-2, 7-5
(WC) (1152) Ruan Roelofse (RSA) vs. [7] (360) Alejandro Falla (COL) 5-7, 6-4, 7-5

Q16
Frederik Løchte vs. (406) Sekou Bangoura (USA) 6-7(3), 3-6 (søndag)
Ruan Roelofse vs. (913) John Lamble (USA) 6-2, 6-2

QFi: Ruan Roelofse vs. (460) Alejandro Gonzalez (COL) 7-6(6), 6-2

Ruan Roelofse var med til at besejre Danmark i Davis Cup, da han sammen med Raven Klaasen vandt doublen over Frederik Løchte Nielsen og Thomas Kromann.

R32:
(161) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) (387) Jan Satral (CZE) 4-6 6-3, 6-4
(Q) (1152) Ruan Roelofse (RSA) vs. (LL) (392) Sekou Bangoura (USA) 4-6, 4-6 (tirsdag)
(156) Michael Mmoh (USA) vs. (WC) (230) Evan King (USA) 6-1, 4-6, 7-6(5)

1/8-finale:
Felix Auger-Aliassime vs. [8] (150) Nikola Milojevic (SRB) 2-6, 4-6
Michael Mmoh vs. (Q) (383) Sebastian Fanselow (GER) – torsdag ca. 2220

€64.000, Ortisel (ITA)

$50.000, Buenos Aires 2 (ARG)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

$25.000, Open Feminin 50, Cherboug-en-Cotentin (FRA) – Hardcourt

Single

R32: (489) Karen Barritza (DEN) vs. (Q) (621) Deborah Kerfs (BEL) 6-1, 5-7, 6-1Karen Barritza

Foto: Dorimages – Karen Barritza R32 Cherboug-en-Cotentin

1/8-finale: Karen Barritza vs. (546) Tess Sugnaux (SUI) 6-3, 5-7, 4-6 (onsdag)

Damedouble

1/8-finale: Karen Barritza (DEN)/Sarah Beth Grey (GBR) vs. Audrey Albie/Lea Tholey (FRA) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Barritza/Grey vs. (1) Jaqueline Adina Cristian (ROU)/Aleksandrina Naydenova (BUL) 3-3 Ret’d
Semifinale: Barritza/Grey vs. Samantha Murray (GBR)/Karman Thandi (IND) – torsdag ca. 1430

$25.000, Bom Sucesso Ladies Open 3, Obidos (POR) – Carpet

Q64: Olga Helmi (DEN) – bye
Q32:
[1] (212) Deborah Chiesa (ITA) vs. Sonja Keranen (FIN) 6-1, 6-2
Olga Helmi vs. Lena Greiner (GER) 4-6, 2-6 (søndag)

QFi: Deborah Chiesa vs. Lena Greiner (GER) 6-4, 6-2

Det lykkedes ikke for Olga at spille sig i kvalfinalen, hvor modstanderen ville være 1. seedede Deborah Chiesa, som er no. 212 på WTA-ranglisten.
Hvordan en så højt rangeret spiller kan deltage i kvalifikationen i en 25K turnering får stå hen i det uvisse.

ITF Junior (udvalgte)

Grade 3, 30th Sarawak Chief Minister’s Cup (II) ITF Junior Circuit  (MAS) – Hardcourt

Boys singles
Tidsforskel: cet +6 timer

Q32:
(2049) Kevin Chen (DEN) – bye
Danial Ahmad Farid (MAS) vs. Fabian Jensen (NOR) 6-2, 6-1

QFi: Kevin Chen vs. Danial Ahmad Farid (MAS) 3-6, 0-6 (mandag)

 

R64: (LL) (2071) Kevin Chen (DEN) vs. (Q) (1165) Rikard Raad (SWE) 0-6, 0-6 (tirsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)