Dagens kampe tirsdag 2. januar: Caroline Wozniacki indleder 2018 kl. 07 på TV2 Sport

276
775037026ME00158_BNP_Pariba
2017 Getty Images
Tirsdag er igen muligheder for at se tennis fra WTA turneringerne i Auckland, Brisbane og Szhenzhen. Desuden ATP fra Brisbane og Doha samt Hopman Cup i Perth

Caroline Wozniacki spiller tirsdag kl. 07 sin første kamp siden triumfen i Singapore, hvor hun i oktober vandt sin hidtil største titel ved WTA-slutspillet.
Det ekstremt høje niveau under slutspillet har givet ny næring til håbet om, at det i 2018 kan lykkes for Caroline både at generobre 1. pladsen på WTA-ranglisten, men først og fremmest at vinde en Grand Slam, som mange meldinger fra Wozniacki-lejren tyder på er et stort mål for sæsonen.

I denne artikel i Tennisavisen blev givet en nøje analyse af forventningerne til sæsonen

I Auckland starter et af de måske mest spændende år for Caroline Wozniacki – og os andre

Der kan dog være grund til ikke at stille alt for høje forventninger om, at Caroline helt fra sæsonens start kan fortsætte på helt det samme høje niveau, som hun sluttede året med, da en længere periode uden kamprutine ofte bevirker, at spillerne er en smule “rustne” i starten, og derfor vil der altid lure en risiko for tidlig exit, hvilket skete for Serena Williams for et år siden, da hun i Auckland tabte i 2. runde til Madison Bringle (USA), som er Carolines første modstander.

I tilfælde af sejr bliver modstanderen i 2. runde no. 90 Petra Maric (CRO), der vandt 7-6(2), 6-3 over no. 67 Marketa Vondrousova (CZE).
2. seedede Julia Goerges (GER) fik sin første sejr i 5 forsøg over OL-vinderen Monica Puig (PUR).

I Brisbane er 1. runde afviklet, og det blev til endnu en skuffelse for ranglistens no. 11 Kristina Mladenovic (FRA), der måtte indkassere sit 13. nederlag på stribe, da hun tabte 6-1, 3-6, 5-7 til no. 88Aliaksandra Sasnovich (BLR).
5. seedede Johanna Konta (GBR) vandt 4-6, 6-4, 6-3 over US Open finalisten Madison Keys (USA).

Turneringen i Brisbane kan følges på både WTATV.com og TV2 Play fra kl. 0200, og fra kl. 1000 kan turneringen følges på TV2 Sport.
Ranglistens no. 2 Garbine Muguruza, der er seedet 1 i Brisbane, møder kl. 0200 no. 53 Aleksandra Krunic (SRB).

Muguruza forsvarer 185 point fra sidste års semifinale i Brisbane, hvilket betyder at Caroline på live-rankingen rykker op på 2. pladsen efter Simona Halep, der kom godt fra start i Shenzhen med sejr 6-4, 6-1 over Nicole Gibbs (USA), og hun kan ved at vinde sin næste kamp (onsdag) mod no. 91 Ying-Ying Duan (CHN) sikre, at hun stadig er no. 1 efter turneringen.

Jelena Ostapenko (LAT), der er seedet 2 i Shenzhen, møder ved 5-tiden Kristyna Pliskova (CZE), og ved 07-tiden spiller Maria Sharapova (RUS) vs. Alison Riske (USA).
Begge kampe kan følges på WTATV.com og TV2 Play.

I Hopman Cup vandt Angelique Kerber over Elise Mertens, hvorefter David Goffin vandt over Alexander Zverev, men da Kerber og Zverev vandt mixdoublen, vandt Tyskland 2-1 over Belgien.
Dermed er 1. runde afviklet for alle de deltagende nationer, hvor Australien og Tyskland begge vandt i Group A, og i Group B har USA og Schweiz vundet.

På Eurosport 1 og Eurosport Player kan man følge 2. runde i Group A, hvor Japan møder USA kl. 0300 og Rusland møder Schweiz kl. 1030.
Eurosport 1 viser desuden kampe fra ATP-turneringerne i både Brisbane og Doha.

Frederik Løchte Nielsen var tæt på at kvalificere sig til hovedturneringen ved ATP Challenger i Bangkok, da han havde vundet 1. sæt i kvalfinalen, men Flavio Cipolla (ITA) fik efter et tæt 2. sæt vendt slagets gang til sejr 2-6, 7-5, 6-4.

WTA International, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer
TV-dækning: WTATV fra mandag, TV2 Sport fra natten til tirsdag

R32 (udvalgte)
Petra Martic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 7-6(2), 6-3
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Nao Hibino (JPN) 6-0, 6-3
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (8) Donna Vekic (CRO) 7-6(5), 3-6, 6-4
(2) Julia Goerges (GER) vs. Monica Puig (PUR) 6-4, 4-6, 6-2

R32 Tirsdag

Centre Court – start 0030cet
(5) Lauren Davis (USA) vs. (Q) Sachia Vickery (USA)
(3) Barbora Strycova (CZE) vs. (wc) Sara Errani (ITA)
(4) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 4-6, 6-2
NB 0700: (1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 6-0
(Q) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (WC) Jade Lewis (NZL) 6-4, 6-3

Grandstand – start mandag 2300cet
Varvara Lepchenko (USA) vs. (7) Mona Barthel (GER) 6-2, 6-2
(Q) Ysaline Bonaventure (BEL) vs. (6) Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 6-3
Taylor Townsend (USA) vs.  Christina Mchale (USA) 1-6, 6-4, 6-4
Polona Hercog (SLO) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-4, 7-5
Double kamp

Court 2 – start mandag 2300cet
(WC) Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Jana Fett (CRO) 6-4, 6-4
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-3, 6-3
Johanna Larsson (SWE) vs. Kurumi Nara (JPN) 7-6(5), 6-3
2 Double kampe

WTATV.com viser alle kampe på de første 3 baner
TV2 Sport viser Carolines kamp kl. 0700

Court 5 – NB 0100cet
2 Double kampe

1/8-finale onsdag

Centre Court – start 0030cet
(3) Barbora Strycova (CZE) vs. Johanna Larsson (SWE)
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Petra Martic (CRO)
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Polona Hercog (SLO)
NB 0700: (2) Julia Goerges (GER) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK)
(4) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Taylor Townsend (USA)

Grandstand – start 0030cet
(Q) Ysaline Bonaventure (BEL) vs. Su-Wei Hsieh (TPE)
(WC) Sofia Kenin (USA) vs. Varvara Lepchenko (USA)
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (Q) Sachia Vickery (USA)
Double kamp

Court 2 – start 0100cet
3 Double kampe

WTATV.com viser alle kampe på alle 3 baner
TV2 Sport sender iflg. guiden fra kl. 0030-0700

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-auckland-new-zealand-1049#orderofplay

WTA International, Szhenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: WTATV fra søndag, TV2 Play fra tirsdag

R32
(1) Simona Halep vs. Nicole Gibbs (USA) 6-4, 6-1
(Q) Danka Kovinic (MNE) vs. (7) Maria Sakkari (GER) 4-6, 6-2, 6-3
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) 6-2, 6-3
(8) Timea Babos (HUN) vs. (WC) Xiyu Wang (CHN) 6-1, 6-1
Maria Sharapova (RUS) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-0
Zarina Diyas (KAZ) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-3, 6-4
(3) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS) 6-3, 6-4
(WC) Yafan Wang (CHN) vs. (Q) Jasmine Paolini (ITA) 6-0, 6-4

1/8-finaler Tirsdag

Centre Court – start 0400cet
Zarina Diyas (KAZ) vs. (3) Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-7(5), 6-4
R32: Kristyna Pliskova (CZE) vs. (2) Jelena Ostapenko (LAT) 6-1, 6-4
NB 0700: Maria Sharapova (RUS) vs. Alison Riske (USA) 4-6, 6-3, 6-2
(8) Timea Babos (HUN) vs. Magda Linette (POL) 6-2, 6-1

Court 1 – start 0400cet
R32: Ana Bogdan (ROU) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-4, 6-2
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Danka Kovinic (MNE) 6-1, 6-0
2 Double kampe

Court 2 – start 0400cet
3 Double kampe

WTATV.com viser alle kampe
TV2 Play fra kl. 0500

1/8-finaler onsdag

Centre Court – start 0500cet
(4) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS)
(6) Katerina Siniakova (CZE) vs. (wc) Yafan Wang (CHN)
NB 0800: (1) Simona Halep (ROU) vs. Ying-Ying Duan (CHN)
Ana Bogdan (ROU) vs. Kristyna Pliskova (CZE)

Court 1 – start 0500cet
3 Double kampe

WTATV.com viser alle kampe
TV2 Sport sender iflg. TV-guiden 0700-1100

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-shenzhen-china-1063#orderofplay

WTA Premier & ATP 250 Brisbane, International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 9 timer

Spilleprogram tirsdag (WTA og ATP)

Pat Rafter Arena – start 0200cet
(1) Garbine Muguruza (ESP) vs. Aleksandra Krunic (SRB) – WTA
Denis Shapovalov (CAN) vs. Kyle Edmund (GBR) – ATP
Double kamp – ATP
NB 1000: (5) Johanna Konta (GBR) vs. (wc) Ajla Tomljanovic (CRO) – WTA
(Q) Peter Polansky (CAN) vs. (WC) John Millman (AUS) – ATP

Show Court 1 – start 0200cet
Federico Delbonis (ARG) vs. (Q) Michael Mmoh (USA) – ATP
NB 0400: Alize Cornet (FRA) vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO) – WTA
(7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Sorana Cirstea (ROU) – WTA
(7) Damir Dzumhur (BIH) vs. Denis Istomin (UZB) – ATP

Show Court 2 – start 0200cet
Double kamp – WTA
(5) Gilles Muller (LUX) vs. Hyeon Chung (KOR)
Double kamp – WTA
NB 0700cet: Double kamp – ATP (evt. flytning)

Court 6 – start 0200cet
2 Double kampe WTA
NB 0500: Double kamp ATP

TV-dækning: Se herunder

Spilleprogram onsdag

Pat Rafter Arena – start 0200cet
Horacio Zeballos (ARG) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) – ATP
NB 0400cet: (3) Elina Svitolina (UKR) vs. Ana Konjuh (CRO) – WTA
(3) Nick Kyrgios (AUS) vs. Matthew Ebden (AUS) – ATP
NB 1000: (4) Milos Raonic (CAN) vs. (WC) Alex de Minaur (AUS) – ATP
NB 1130: (2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Catherine Bellis (USA) – WTA

Show Court 1 – NB 0200cet
Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) – WTA
Double kamp – ATP
NB 0600: Lesia Tsurenko (UKR) vs. (Q) Michael Mmoh (USA) – ATP
Double kamp – ATP

Show Court 2 – NB 0200cet
4 Double kampe – WTA + ATP

TV-dækning: Se herunder

Den komplette schedule for både WTA og ATP findes på https://www.brisbaneinternational.com.au/schedules/order-of-play/

WTA Premier, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: WTATV fra søndag, TV2 Sport og TV2 Play fra mandag

Deltagere: Muguruza, Pliskova, Svitolina, Garcia, Konta, Mladenovic, Sevastova, Barty, Keys, Kasatkina, Kvitova m.fl.

Q32: (135) Julia Boserup (USA) vs. [4] (88) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 1-6, 4-6 (fredag)

R32 (udvalgte)
(7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (41) Samantha Stosur (AUS)
Alize Cornet (FRA) vs. (4) Caroline Garcia (FRA) 3-6, 6-3, Ret’d
Anett Kontaveit (EST) vs. (LL) Heather Watson (GBR) 6-0, 6-3
(Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (6) Kristina Mladenovic 1-6, 6-3, 7-5
(5) Johanna Konta (GBR) vs. Madison Keys (USA) 4-6, 6-4, 6-3
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, 6-4
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (8) Ashleigh Barty (AUS) 6-3, 6-2
(Q) Kaia Kanepi (EST) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 6-2
Catherine Bellis (USA) vs. (Q) Kateryna Bondarenko (UKR) 6-2, 7-5

1/8-finaler (udvalgte)
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (1) Garbine Muguruza (ESP) 5-7, 7-6(3), 1-2 Ret’d *bem)
(7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-2, 6-1
Alize Cornet (FRA) vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO) 6-1, 7-5
(5) Johanna Konta (GBR) vs. (wc) Ajla Tomljanovic (CRO) 4-6, 6-1, 6-4
*bem) Muguruza trak sig efter krampe.

TV-dækning tirsdag – se spilleplan herover

WTATV.com viser alle WTA-kampe fra alle 4 baner
TV2 Play 1 viser kampe fra kl. 0200
TV2 Sport sender fra kl. 1000

TV-dækning onsdag – se spilleplan herover

WTATV.com viser alle WTA-kampe fra alle 3 baner
TV2 Play 1 viser kampe fra kl. 0200
TV2 Sport sender fra kl. 1130 (Pliskova vs. Bellis)

Den komplette WTA schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-brisbane-australia-800#orderofplay

ATP 250, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: Eurosport fra søndag, Tennistv.com fra mandag

Deltagere: Dimitrov, Murray, Kyrgios, Raonic, Muller, Schwartzman, Dzumhur, Zverev, Dolgopolov m.fl.

R32 (udvalgte)
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. (6) Diego Schwartzman (ARG)
(8) Mischa Zverev (GER) vs. (Q) John-Patrick Smith (AUS) 6-4, 7-5
Jared Donaldson (USA) vs. (WC) Jordan Thompson (AUS) 6-2, 6-4
Ray Harrison (USA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-4, 3-6, 6-2

TV-dækning tirsdag – se spilleplan herover

Eurosport Player: 0345-0800 og 1130-1330
Eurosport 1: 0400-0800 og 1230-1430
Tennistv.com viser Shapovalov vs. Edmund efterfulgt af double med Hewitt/Thomson vs. Dimitrov/Harrison. (Polansky vs. Millman ikke tilgængelig i Danmark)

TV-dækning onsdag – se spilleplan herover

Eurosport 1: 0200-0800
Tennistv.com: Kyrgios vs. Ebden, Minaur vs. Raonic
(Zeballos vs. Dolgopolov vises ikke på Tennistv i Danmark)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/brisbane/339/daily-schedule

ATP 250, Qatar Exxonmobil Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Deltagere: Thiem, Busta, Berdych, Vinolas, Gasquet, Krajinovic, Verdasco, Lopez, Rublev m.fl. (Djokovic har meldt afbud).

Q16: (142) Elias Ymer (SWE) vs. [5] (126) Pedro Sousa (POR) 4-2 Ret’d
QFi: Elias Ymer vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-7(3), 6-7(2) (søndag)

R32 (udvalgte)
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 7-6(3), 6-3
(7) Fernando Verdasco (ESP) vs. Dudi Sela (ISR) 4-6, 6-4, 6-0

R32 tirsdag

Centre Court – start 1330cet
(2) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Borna Coric (CRO)
(3) Tomas Berdych (CZE) vs. Jan-Lennard Struff (GER)
(5) Richard Gasquet (FRA) vs. (Alt) Victor Estrella Burgos (DOM)
Paolo Lorenzi (ITA) vs. (WC) Gael Monfils (FRA)

Court 1 – start 1330cet
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
Aljaz Bedene (GBR) vs. (WC) Malek Jaziri (TUN)
(WC) Jabor Al-Mutawa (QAT) vs. (Q) Stefano Travaglia (ITA)
(4) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Guido Pella (ARG)

Court 2 – start 1330cet
(PR) Andreas Haider-Maurer (AUT) vs. (Q) Mirza Basic (BIH)
(6) Filip Krajinovic (SRB) vs. Petger Gojowczyk (GER)
Viktor Troicki (SRB) vs. (Q) Matteo Berrettini (ITA)

Court 3 – start 1330cet
4 Double kampe

TV-dækning: Eurosport 1: 1530-1930

Spilleprogram onsdag

Centre Court – start 1330cet
(7) Fernando Verdasco (eSP) vs. Andrey Rublev (RUS)
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Aljaz
Berdych OR Struff vs. Lorenzi OR Monfils
(Q) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Burgos OR Gasquet

Court 1 – start 1330cet
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. (Q) Mirza Basic (BIH)
Peter Gojowczyk (GER) vs. Troicki OR Berrettini
Al-Mutawa OR Travaglia vs. Pella OR Ramos-Vinolas
Double kamp

Court 2 – start 1330cet
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Borna Coric (CRO)
NB 1500: 3 Double kampe

TV-dækning:
Eurosport Player: 1330-2230
Eurosport 2 1530-1730
Eurosport 1 1730-2130

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/doha/451/daily-schedule

ATP 250, Tata Open Maharashtra, Pune (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time
TV-dækning: TV3 Sport fra torsdag 1235

Deltagere: Cilic, Anderson, Agut, Paire, Haase, Vesely, Kukushkin, Herbert, Fucsovics, Djere, Simon m.fl.

R32 (udvalgte)
(8) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 7-6(4), 6-7(6), 6-2
Gilles Simon (FRA) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-1
(Q) Ricardo Ojeda Lara (ESP) vs. (6) Jiri Vesely (CZE) 6-3, 7-6(5)
(7) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 7-6(4)

Spilleprogram tirsdag

Centre Court – NB 1230cet
(5) Robin Haase (NED) vs. Blaz Kavcic (SLO)
Yuki Bambri (IND) vs. (wc) Arjun Kadhe (IND)

Court 1 – NB 1230cet
(Q) Sumit Nagal (IND) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR)
Laslo Djere (SRB) vs. Marius Copil (ROU)
(Q) Thiago Monteiro (BRA) vs. Ruben Bemelmans (BEL)

Spilleprogram onsdag

Centre Court – start 1000cet
(8) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Yuki Bhambri (IND)
NB 1230: (3) Roberto Bautista Agut ESP) vs. Gilles Simon (FRA)
(1) Marin Cilic (CRO) vs. (wc) Ramkumar Ramanathan (IND)
(2) Kevin Anderseon (RSA) vs. (Q) Thiago Monteiro (BRA)

Court 1 – start 1000cet
(4/WC) Benoit Paire (FRA) vs. Marton Fucsovics (HUN)
(7) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Laslo Djere (SRB)
(Q) Ilya Ivashka (BLR) vs. (Q) Ricardo Ojeda Lara (ESP)
Double kamp

Court 2 – start 1030cet
(5) Robin Haase (NED) vs. Nicolas Jarry (CHI)
Double kamp

TV3 Sport sender fra torsdag. Kampene kan dog følges på Bet365, Unibet mv.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/pune/891/daily-schedule

Hopman Cup, Perth (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: Eurosport fra lørdag

Group A:
Tyskland: Alexander Zverev, Angelique Kerber – 1-0 (2-1)
Australien: Thanasi Kokkinakis, Daria Gavrilova – 1-0 (2-1)
Canada: Vasek Pospisil, Eugenie Bouchard – 0-1 (1-2)
Belgien: David Goffin, Elise Mertens – 0-1 (1-2)

Søndag 0300cet: Australien vs. Canada 2-1
Daria Gavrilova vs. Eugenie Bouchard 6-1, 6-4
Thanasi Kokkinakis vs Vasek Pospisil 6-4, 3-6, 6-4
Gavrilova/Kokkinakis vs. Bouchard/Pospisil 3-4(1), 3-4(4)

Mandag 1030cet: Belgien vs. Tyskland 1-2
Elise Mertens vs. Angelique Kerber 6-7(6), 6-7(1)
David Goffin vs. Alexander Zverev 6-3, 6-3
Mertens/Goffin vs. Kerber/Zverev 2-4, 3-4(2)

Onsdag 0300cet: Canada vs. Tyskland
Eugenie Bouchard vs. Angelique Kerber
Vasek Pospisil vs. Alexander Zverev
Bouchard/Pospisil vs. Kerber/Zverev
Eurosport Player: 0240-0730

Onsdag 1030cet: Australien vs. Belgien
Daria Gavrilova vs. Elise Mertens
Thanasi Kokkinakis vs. David Goffin
Gavrilova/Kokkinakis vs. Mertens/Goffin
Eurosport Player: 1015-1500
Eurosport 2: 1200-1530

Fredag 0300cet: Belgien vs. Canada
Fredag 1030cet: Australien vs. Tyskland

Group B:
Schweiz: Roger Federer, Belinda Bencic – 2-0 (6-0)
USA: Jack Sock, CoCo Vandeweghe – 2-0 (4-2)
Rusland: Karen Khachanov, Anastasia Pavlyuchenkova – 0-2 (1-5)
Japan: Yuichi Sugita, Naomi Osaka – 0-2 (1-5)

Lørdag 0300cet: Rusland vs. USA 1-2
Anastasia Pavlyuchenkova vs. CoCo Vandeweghe 3-6, 3-6
Karen Khachanov vs. Jack Sock 4-6, 6-1, 3-6
Pavlyuchenkova/Khachanov vs. Vandeweghe/Sock 3-4(5), 4-1, 4-1

Lørdag 1030cet: Japan vs. Schweiz 0-3
Yuichi Sugita vs. Roger Federer 4-6, 3-6
Naomi Osaka vs. Belinda Bencic 5-7, 3-6
Osaka/Sugita vs. Bencic/Federer 4-2, 1-4, 3-4(1)

Tirsdag 0300cet: Japan vs. USA 1-2
Maddison Inglis (AUS) vs. CoCo Vandeweghe 5-7, 2-6 *)
Yuichi Sugita vs. Jack Sock 7-6(1) 1-1 Ret’d
Inglis/Sugita vs. Vandeweghe/Pat Cash – Ret’d **)
*) tæller som 0-6, 0-6, da Naomi Osaka trak sig
**) tæller som 0-4, 0-4 af samme årsag

Tirsdag 1030cet: Rusland vs. Schweiz 0-3
Karen Khachanov vs. Roger Federer 3-6, 6-7(8)
Anastasia Pavlyuchenkova vs. Belinda Bencic 1-6, 6-3, 3-6
Pavlyuchenkova/Khachanov vs. Bencic/Federer 3-4(1), 4-3(3), 1-4
Eurosport 1 og Eurosport Player

Torsdag 0300cet: Japan vs. Rusland
Torsdag 1030cet: Schweiz vs. USA

Lørdag 0900cet: Finale

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 1)

$75.000+H, Noumea, New Caledonia – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet+10 timer

R32: [4] (139) Casper Ruud (NOR) vs. (204) Salvatore Caruso (ITA) 6-4, 7-5
1/8-finale: Casper Ruud vs. (WC) (301) Geoffrey Blancaneaux (FRA) – ons ca. 2230

$75.000, Playford (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000, Bangkok (THA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Q32: (609) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (664) Daniiar Duldaev (KGZ) 6-2, 4-6, 6-3
Q16: Frederik Løchte vs. [3] (302) Nino Serdarusic (CRO) 6-4, 7-6(4)
QFi: Frederik Løchte vs. Flavio Cipolla (ITA) 6-2, 5-7, 4-6 (mandag)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 3, Chandigarh ITF Juniors (IND) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering
Tidsforskel: cet +4½ time

R32: [4] (214) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) (893) Naithaolin Calvin Golmei (IND) 6-3, 6-4
1/8-finale Eric Vanshelboim vs. (LL) Shashikant Rajput (IND) – ons 0430cet

Boys doubles

1/8-finale: [1] Eric Vanshelboim (UKR)/Brandon Perez (VEN) vs. Dev Javia/Karan Srivastava (IND) 5-7, 7-6(5), [10-4]
Kvartfinale: Vanshelboim/Perez vs. Dong Ju Kim/Minjong Park (KOR) – ons NB 0930cet

Grade 4, SALK Open, Stockholm (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32: (mandag)
(1863) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (2429) Sebastian Abboud (SWE) 4-6, 2-6
(2077) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1734) Oliver Dunne (SWE) 7-6(3), 6-2

Q16: Carl Emil Overbeck vs. [8] (1378) Thijmen Loof (NED) 6-2, 5-7, 6-2
QFi: Carl Emil Overbeck vs. (1863) Osman Torski (GER) 3-6, 2-6 (tirsdag)

Boys singles hovedturnering

Sebastian Grundtvig (DEN)

Girls singles kvalifikation

Q32: (WC) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (2600) Olivia Malm (SWE) 6-4, 4-6, 0-6 (mandag)

Girls singles hovedturnering

Olga Helmi (DEN)

China Junior 1 Grade 4, Shenzhen (CHN) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R64: (2198) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Hawen Li (CHN) 5-7, 1-6 (mandag)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)