Dagens kampe tirsdag 14. november: Federer må vige for fodbold testkampe

175
78158905
For anden kamp i træk bliver Roger Federers kamp ikke vist på TV i Danmark

Da ATP-slutspillet Nitto ATP Finals blev indledt i søndags, blev kun den ene af de 2 singler i Group Boris Becker vist på TV i Danmark, da TV3 Max viste aften-kampen mellem Alexander Zverev og Marin Cilic.

Derimod blev begge kampe i Group Peter Sampras mandag vist på TV3 Sport, hvor seerne kun følge med, da Grigor Dimitrov om eftermiddagen i et meget tæt opgør fik hevet en 3-sæts sejr på 6-3, 5-7, 7-5 hjem mod Dominic Thiem.

TV3 Sports seere kunne også følge et ligeså spændende opgør om aftenen, da Rafael Nadal – trods knæproblemer – flere gange reddede sig ud af problemer, og mirakuløst kæmpede sig tilbage fra 3 matchbolde i 2. sæt ved 5-6 0-40 og fik tvunget kampen i 3 sæt, men ved 4-5 15-40 i 3. sæt kunne han dog ikke gentage kunststykket, da Goffin sluttede med et es.

Efter kampen meddelte Nadal, at han som følge af skaden ikke spiller flere kampe i puljen, da han slet ikke kunne nyde at deltage, og at han ikke fortjener at tilbringe to dage mere på banen med den følelse.
Han var dog taknemmelig for alt, der var sket i sæsonen, hvor han slutter året som no. 1 på ranglisten.

Første “alternate” til at træde ind i turneringen er ifølge racelisten Pablo Carreno Busta (ESP).

Når Roger Federer og Alexander Zverev, der begge vandt deres første kamp, tirsdag kl. 2100 spiller dagens sidste kamp, hvor vinderen formentlig kan sikre en plads i semifinalen, bliver det for 2. kamp i træk, at Federer ikke kan følges live på TV i Danmark, idet TV3 Sport – ifølge TV-guiden – viser testkampe i fodbold, Rusland mod Spanien fra kl. 1955 og fra 2145 Belgien mod Japan, hvorefter der dog vises tennis forskudt fra kl. 2245.

Eftermiddagens kamp mellem Marin Cilic og Jack Sock kan følges live på TV3 Sport kl. 15.

Alle kampene i både double og single bliver vist live på Tennistv.com, og Federers kamp kan desuden følges live på Viaplay.

WTA 125K, Taipei OEC Open (TPE) – Carpet
Tidsforskel: cet +7 timer

Centre Court – start 0400cet
Lizette Cabrera (AUS) vs. Sara Errani (ITA)
Eri Hozumi (JPN) vs. (2) Evgeniya Rodina (RUS)
Double kamp
Jin-Jing Lu (CHN) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS)
NB 1115: Double kamp
(5) Yanina Wickmayer (BEL) vs. (Q) Vitalia Diatchenko (RUS)

Court 2 – start 0400cet
Luksika Kumkhum (THA) vs. (7) Ana Bogdan (ROU)
Marie Bouzkova (CZE) vs. (WC) Ling Zhang (HKG)
Magdalena Frech (POL) vs. (4) Lin Zhu (CHN)
Arantxa Rus (NED) vs. Ipek Soylu (TUR)
NB 1030: Double kamp

Kampene på Centre court og Court 2 vises på WTATV.com

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-taipei-chinese-taipei-1059#orderofplay

ATP World Tour, Nitto ATP FINALS, London (GBR)– Hardcourt

Singles

Group Pete Sampras:
(7) David Goffin (BEL) vs. (1) Rafael Nadal (ESP) 7-6(5), 6-7(4), 6-4)
(6) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (4) Dominic Thiem (AUT) 6-3, 5-7, 7-5
Grigor Dimitrov vs. David Goffin
(Alt) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Dominic Thiem
(6) Grigor Dimitrov vs. Pablo Carreno Busta
(7) David Goffin vs. Dominic Thiem

Group Boris Becker:
(2) Roger Federer (SUI) vs. (8) Jack Sock (USA) 6-4, 7-6(4)
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (5) Marin Cilic (CRO) 6-4, 3-6, 6-4
Roger Federer vs. Alexander Zverev 7-6(6), 5-7, 6-1
Jack Sock vs. Marin Cilic 5-7, 6-2, 7-6(4)
Roger Federer vs. Marin Cilic
Alexander Zverev vs. Jack Sock
Stillingen:
Vinder: Roger Federer 2-0
Alexander Zverev 1-1 (3-3)
Jack Sock 1-1 (2-3)
No. 4: Marin Cilic 0-2

Doubles

Group Woodbridge/Woodforde
(1) Lukasz Kubot (POL)/Marcelo Melo (BRA) vs. (7) Ivan Dodig (CRO)/Marcel Granollers (ESP) 7-6(2), 6-4
(5) Bob & Mike Bryan (USA) vs. (4) Jamie Murray (GBR(/Bruno Soares (BRA) 7-5, 6-7(3), [10-8]
Lukasz Kubot/Marcelo Melo vs. Bob & Mike Bryan
Jamie Murray/Bruno Soares vs. Ivan Dodig/Marcel Granollers
Lukasz Kubot/Marcelo Melo vs. Jamie Murray/Bruno Soares
Bob & Mike Bryan vs. Ivan Dodig/Marcel Granollers

Group Eltingh/Haarhuis
(8) Ryan Harrison/Michael Venus (USA) vs. (2) Henri Kontinen (FIN)/John Peers (AUS) 6-4, 7-6(8)
(6) Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (FRA) vs. (3) Jean-Julien Rojer (NED)/Horia Tecau (ROU) 1-6, 7-6(7), [10-8]
Ryan Harrison/Michael Venus vs. Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut 6-7(4), 6-4, [10-5]
Henri Kontinen/John Peers  vs. Jean-Julien Rojer/Horia Tecau 7-6(3), 7-6(6)
Ryan Harrison/Michael Venus vs. Jean-Julien Rojer (NED)/Horia Tecau
Henri Kontinen/John Peers vs. Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut
Stillingen:
Vinder: Ryan Harrison/Michael Venus 2-0
Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut 1-1 (3-3)
Henri Kontinen/John Peers 1-1 (2-2)
No. 4: Jean-Julien Rojer/Horia Tecau 0-2

Centre Court – Tirsdag
1300cet: (2) Henri Kontinen (FIN)/John Peers (AUS) vs. (3) Jean-Julien Rojer (NED)/Horia Tecau (ROU)
1500cet: (5) Marin Cilic (CRO) vs. (8) Jack Sock (USA)
1900cet: (6) Pierre-Hugues Herbert (FRA)/Nicolas Mahut (FRA) vs. (8) Ryan Harrison/Michael Venus (NZL)
2100cet: (2) Roger Federer (SUI) vs. (3) Alexander Zverev (GER)

Centre Court – Onsdag
1300cet: (1) Lukasz Kubot (POL)/Marcelo Melo (BRA) vs. (5) Bob & Mike Bryan (USA)
1500cet: (6) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (7) David Goffin (BEL)
1900cet: (4) Jamie Murray (GBR)/Bruno Soares (BRA) vs. (7) Ivan Dodig (CRO)/Marcel Granollers (ESP)
2100cet: (Alt) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (4) Dominic Thiem (AUT)

TV3 sendeplan for Live TV-dækning af singler ved Nitto ATP:
Søndag: Live 2100 (TV3 Max)
Mandag: Live 1500 og 2100 (TV3 Sport)
Tirsdag: Live 1500 og forskudt 2245-0045) (TV3 Sport)
Onsdag: Live 1500 og 2100 (TV3 Sport)
Torsdag: Live 1500 og 2100 (TV3 Sport)
Fredag: Live 1500 (TV3 Sport) og 2100 (TV3 Max)
Lørdag: Live 1900 (TV3 Max)
søndag: Live 1900 (TV3 Max) – Finale

Alle singler og doubler vises på Tennistv.com

Den komplette schedule findes på http://www.nittoatpfinals.com/en/schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers

$75.000, Champaign, IL (USA)
bl.a. Michael Mmoh (USA), Taylor Harry Fritz (USA), Nicolaas Scholtz (RSA)

$50.000+H, Pune (IND)

$50.000+H, Santiago 2 (CHI)

$50.000+H, Toyota (JPN)

€43.000+H, Brescia (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 46)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Q64: Philip Hjorth (DEN) vs. Vasil Yehorov (UKR) 6-3, 6-4
Q32: Philip Hjorth vs. [8] (1825) Aron Pierce (USA) 4-6, 2-6 (søndag)

$15.000, TENNIS ORGANISATION CUP, Antalya (TUR) – Grus

Q64: Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Linus Krohn (GER) 6-2, 6-2
Q32: Jesper Andi Jørgensen vs. [7] (1959) Artem Strokan (RUS) 6-1, 6-2
QFi: Jesper Andi Jørgensen vs. Moritz Trocker (ITA) 1-6, 4-6 (mandag)

ITF Women (udvalgte uge 46)

$15.000, Collector Bank Norwegian Open, Oslo (NOR) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q32: Linnea Sophie Dissing Fristam (DEN) – bye
QFi: Linnea Sophie Dissing Fristam vs. Emily Morton (GBR) 6-4, 1-6, 2-6 (søndag)

Singles hovedturnering

R32:
Olga Helmi (DEN) vs. (Q) Shaline-Doreen Pipa (GER) 6-3, 6-4
[8] (812) Malene Helgo (NOR) vs. Hedda Gurholt (NOR) 6-1, 6-2
(WC) Emilie Elde (NOR) vs. (Q) Maren Nordklev (NOR) 6-1, 6-2

1/8-finale
Olga Helmi vs. [4] (571) Simona Waltert (SUI) – ons 1000
Malena Helgo (NOR) vs. (WC) Emilie Elde (NOR) – ons NB 1600

$15.000, Aava Open, Helsinki (FIN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32:
(WC) Oona Orpana (FIN) vs. (1029) Daria Kuczer (POL) 6-3, 6-3
[2] (500) Karen Barritza (DEN) vs. (Q) Elena Malygina (EST) 6-1, 6-2

1/8-finale:
Oona Orpana vs. [6] (569) Eden Silva (GBR) – ons NB 1500cet
Karen Barritza vs. (Q) Deniza Marcinkevica (LAT) – ons NB 1300cet

Doubles

1/8-finale: [1] Karen Barritza (DEN)/Ema Laine (FIN) vs. Anna Marija Bukina/Deniza Marcinkevica (LAT) 6-0, 6-2
Kvartfinale: Barritza/Laine vs. Mia Nicole Eklund/Oona Orpana (FIN) – ons ca. 1800cet

ITF Junior (udalgte)

Grade 2, HAP International Junior Tournament, Haifa (ISR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: [10] (149) Hannah Viller Møller DEN) vs. (240) Emmanouelo Antonakis (GRE) 6-7(3), 2-6 (tirsdag)

Doubles

R32: [6] Hannah Viller Møller (DEN)/Victoria Kalaitzis (BEL) – bye
1/8-finale: Hannah/Kalaitzis vs. Eleni Louka (CYP)/Noya Ohana (ISR) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Hannah/Kalaitzis vs. Maria Krupenina/Ekaterina Makarova (RUS) – NB 1130cet

Uge 47 + 48

Der afvikles 2 større turneringer i Florida, Grade 1 Eddie Herr og Grade A Orange Bowl.
Clara Tauson er i hovedturneringen i begge turneringer, og både Hannah Viller Møller, Olga Helmi og Sebastian Grundtvig spiller formentlig kvalifikation.

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)