Dagens kampe tirsdag 12. september: Afsked med 46-årige Kimiko Date

151
Komiko Date trak sig tilbage første gang i 1996, men i 2008 gjorde hun comeback som 37-årig. Nu tager den 46-årige Japaner afsked under Japans Women's Open

For 22 år siden opnåede Kimiko Date (JPN), der er født 28. september 1970, sin højeste rangering som no. 4 på WTA-ranglisten, og året efter indstillede hun karrieren, men 12 år senere genoptog hun karrieren i en alder af 37 år.

Selvom hun er ved at være en “ældre dame”, som fylder 47 om et par uger, har hun trods sin høje alder gjort sig fornemt gældende på WTA-touren, hvor hun indtil for 3 år siden var fast inventar i top 100, og i slutningen af 2015 var hun fortsat i top 150.

I 2016 er Kimiko Date kun noteret for en enkelt kamp, da hun ved Australian Open tabte i 3 sæt til Amandine Hesse (FRA), og mange troede formentlig, at hun havde indstillet karrieren, da en knæskade forhindrede hende i at spille, men siden maj 2017 har hun deltaget i 4 turneringer på ITF Pro Circuit touren.

I den ene af disse turneringer var hun i kvalifikationen, hvor hun vandt alle 3 kampe, men hun måtte trække sig i den næste kamp ved stillingen 4-6, 0-2, og i den seneste turnering i Sacramento i slutningen af juli måtte hun igen trække sig, hvilket var ved stillingen 0-2 i 3. sæt.

Ifølge Tennis.com har Kimiko Date meddelt, at hun efter Japan Women’s Open i Tokyo indstiller karrieren, fordi hun på det seneste har været hæmmet af smerter i knæ og skuldre.
Når hun tirsdag morgen (tidligst) kl. 08 Dansk tid møder 24-årige no. 67 Aleksandra Krunic (SRB), bliver det med stor sandsynlighed hendes afskeds-kamp, som kan følges live på WTATV.dom.

Kimiko Date har i sin karriere vundet 8 WTA-titler, og hun har været i semifinalen i de 3 Grand Slam turneringer Australian Open, French Open og Wimbledon.

WTA International, Japan Women’s Open Tennis, Tokyo (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer.
TV-dækning: WTATV.com flere baner fra mandag. TV2 Play fra torsdag.

Udvalgte single kampe:

Court 1 – start 0400cet
Risa Ozaki (JPN) vs. Magda Linette (POL)
Kurumi Nara (JPN) vs. (6) Naomi Osaka (JPN)
NB 0800: Aleksandra Krunic (SRB) vs. (WC) Kimiko Date (JPN) 6-0, 6-0
(1/WC) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) Jana Fett (CRO)

Court 3 – start 0400cet
Christina McHale (USA) vs. (Q) Danka Kovinic (MNE)
(Q) Miyu Kato (JPN) vs. Nao Hibino (JPN)
(5) Samantha Stosur (AUS) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP)
Double kamp

Court 4 – start 0400cet
(8) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Ying-Ying Duan (CHN)
(Q) Zarina Diyas (KAZ) vs. Misaki Doi (JPN)
Richel Hogenkamp (NED) vs. (2) Shuai Zhang (CHN)

Court 8 – start 0600cet
2 Double kampe

WTATV viser fra alle 4 baner

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-tokyo-international#undefined

WTA International, Coupe Banque Nationale, Quebec (CAN) – Carpet
Tidsforskel: cet -6 timer

Udvalgte single kampe:

Court Banque Nationale – start 1700cet
Sofia Kenin (USA) vs. Tereza Martincova (CZE)
(Q) Fanny Stollar (HUN) vs. (4) Tatjana Maria (GER)
(7) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (WC) Carol Zhao (CAN)
NB 2300: Bianca Andreescu (CAN) vs. (6) Jennifer Brady (USA)
NB 0130: (1) Lucie Safarova (CZE) vs. Anna Tatishvili (USA)

Court 1 – start 1700cet
(8) Viktorija Golubic (SUI) vs. Barbora Krejcikova (CZE)
(Q) Andrea Hlavackova (CZE) vs. Lucie Hradecka (CZE)
Taylor Townsend (USA) vs. Sachia Vickery (USA)
2 Double kampe

Turneringen dækkes ikke af WTATV, men kampene på begge baner kan følges live hos flere betting-tjenester

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-quebec-city

Davis Cup 15-17. september (udvalgte)

World Group – Semifinaler 

Belgien vs. Australien – Grus (Brussels)

Belgien: David Goffin, Steve Darcis, Ruben Bemelmans, Joris De Loore
Australien: Nick Kyrgios, Jordan Thompson, Thanasi Kokkinakis, John Peers

Fredag: 2 singler fra kl. 1400
Lørdag: Double kl. 1500
Søndag: 2 singler fra kl. 1400

Frankrig vs. Serbien – Grus (Lille)

Frankrig: Jo-Wilfried Tsonga, Lucas Pouille, Pierre-Hugues Herbert, Nicolas Mahut
Serbien: Dusan Lajovic, Laslo Djere, Filip Krajinovic, Nenad Zimonjic

Fredag: 2 singler fra kl. 1300
Lørdag: Double kl. 1400
Søndag: 2 singler fra kl. 1300

World Group – Play-offs

Kazakhstan vs. Argentina
Colombia vs. Kroatien
Schweiz vs. Hviderusland
Holland vs. Tjekkiet
Portugal vs. Tyskland
Japan vs. Brasilien
Ungarn vs. Rusland
Canada vs. Indien

Group I Europe/Africa – 1. rnd Play-offs (udvalgte)

Østrig vs. Rumænien

Alle ovennævnte kampe i World Group, World Group Play-offs samt opgøret Østrig vs. Rumænien i Group I Europe/Africa kan følges live på https://video.daviscup.com/, hvor man for €39.99/år (ca. 375 Dkr.) kan følge kampe fra både Davis Cup og Fed Cup

Group II Europe/Africa – Oprykning (udvalgte)

Danmark vs. Sydafrika – Hardcourt (Aarhus)

Danmark: Frederik Løchte Nielsen, Søren Hess-Olesen, Benjamin Hannestad, Thomas Kromann
Sydafrika: Lloyd Harris, Nicolaas Scholtz, Ruan Roelopse, Raven Klaasen

Fredag: 2 singler fra kl. 1500
Lørdag: Double kl. 1300
Søndag: 2 singler fra kl. 1200

Alle kampe kan følges på DR3 samt livestream på http://www.dr.dk/live/nyheder/sporten/live-davis-cup-tennis-danmark-sydafrika.

Sverige vs. Litauen – Grus (Båstad)

Sverige: Elias Ymer, Mikael Ymer, Markus Eriksson, Johan Brunstrom
Litauen: Laurynas Grigelis, Julius Tverijonas, Tadas Babelis, Tomas Vaise

Fredag: 2 singler fra kl. 1030
Lørdag: Double kl. 1300
Søndag: 2 singler fra kl. 1030

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€127.000, Szczecin (POL)
[1] (30) Richard Gasquet (FRA), [2] (74) Florian Mayer (GER), [7] (112) Casper Ruud (NOR)

$75.000, Istanbul (TUR)
[1] (80) Malek Jaziri (TUN), [2] (86) Denis Istomin (UZB)

$75.000, Shanghai (CHN)
[1] (63) Yen-Hsun Lu (TPE), [2] (128) Peter Polansky (CAN)

$50.000, Cary, NC (USA)
[1] (77) Ernesto Escobedo (USA), [2] (105) Tennys Sandgren (USA), [3] (145) Michael Mmoh (USA)

€43.000, Banja Luka (BIH)
[1] (109) Roberto Carballes Baena (ESP), [2] (123) Guillermo Garcia-Lopez (ESP), (226) Felix Auger-Aliassime (CAN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$15.000, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet + 1

Q64:
Philip Hjorth (DEN) vs. Neil Oberleitner (AUT) 6-3, 1-6, 2-6 (lørdag)

$15.000, Egypt Men’s Futures, Cairo (EGY) – Grus

Q64: Mohamed Shabib (DEN) vs. Marko Jovanovic (AUS) 6-2, 6-1
Q32: Shabib vs. Mauricio Alvarez-Guzman (CHI) 6-1, 2-6, 5-7 (mandag)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, Vista Prague Open 2017, Prag (CZE) – Grus

Q64: Emilie Hansen (DEN) – bye
Q32: Emilie Hansen vs. Nadja Ramskogler (AUT) 7-5, 2-6, 2-6 (søndag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 5, ITF Junior Circuit, Colombo (SRI) – Grus

R32: [3] (823) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1483) Madhwin Kamath (IND) – onsdag?

Doubles

[2] Pawin Jirapoomdaje (THA)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Kai-Hsun Chen/Chieh Cheng Yu (TPE) – onsdag?

Grade 5, ITF 5 Outdoor Almere 2017 (NED) – Grus

Boys singles

R32: [3] (586) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) Jesse De Jager (NED) – tirsdag ca. 1330

Girls singles

R32: (1366) Karoline Laursen (DEN) vs. [7] (756) Gabriella Mujan (NED) 6-3, 6-4

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)